background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

Iwona Sosnowska 

 

 

 

 

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 
311[01].Z1.03 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

mgr Tomasz Knot 

mgr Arkadiusz Gromek 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Iwona Sosnowska 

 

 

 

Konsultacja: 

dr inż. Jacek Przepiórka 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  311[01].Z1.03 
„Łączenie  elementów  instrumentów  muzycznych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów muzycznych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Złącza na wkręty 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Złącza na klej 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych  

i pionowych 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Złącza elementów konstrukcyjnych 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

40 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  „Poradnik  dla  nauczyciela”,  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  korektor  i  stroiciel 
instrumentów muzycznych. 

 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  pokazu  z objaśnieniem, 
tekstu przewodniego, metody projektów, ćwiczeń praktycznych. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań i uczenia się, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 
Jednostka  modułowa  311[01].Z1.03  „Łączenie  elementów  instrumentów  muzycznych” 

jest  integralną  częścią  modułu  311[01].Z1  „Technologia  wytwarzania  instrumentów 
muzycznych”. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

311[01].Z1 

Technologia wytwarzania instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z1.01 

Dobieranie materiałów  

konstrukcyjnych 

311[01].Z1.02 

Wykonywanie obróbki 

mechanicznej elementów 

instrumentów muzycznych 

311[01].Z1.03 

Łączenie elementów 

instrumentów muzycznych 

311[01].Z1.04 

Wykończanie powierzchni 

instrumentów muzycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu łączenia elementów, 

 

korzystać z rożnych źródeł informacji, 

 

posługiwać się dokumentacją przy wykonywaniu połączeń elementów, 

 

wykonywać szkice połączeń podstawowymi technikami rysunkowymi, 

 

rozróżniać, przygotować, dobrać narzędzia, sprzęt i maszyny do określonych połączeń, 

 

wykonywać podstawowe pomiary w robotach ciesielskich, 

 

wykonywać ręczną obróbkę drewna, 

 

wykonywać mechaniczną obróbkę drewna, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać  środki  ochrony  indywidualnej  do  wykonywanych  połączeń  i  zabiegów 
montażowych, 

 

sklasyfikować połączenia rozłączne i nierozłączne, 

 

określić  rodzaj  pasowania  i  łączenia  elementów  podzespołów  i  zespołów  instrumentów 
muzycznych, 

 

dobrać złącza do konstrukcji wyrobu, 

 

wykonać  połączenia  gwintowe,  wciskowe,  kołkowe,  sworzniowe,  klinowe  i  wpustowe 
elementów instrumentów muzycznych, 

 

przygotować powierzchnie łączonych elementów, 

 

dobrać łączniki niezbędne do wykonania połączeń, 

 

posłużyć się narzędziami do trasowania, 

 

przygotować  powierzchnie  łączonych  elementów  do  wykonania  połączeń  klejonych 
i lutowanych, 

 

przygotować kleje i roztwory klejowe, 

 

wykonać połączenia klejone elementów instrumentów muzycznych, 

 

wykonać połączenia lutowane elementów instrumentów muzycznych, 

 

ocenić jakość wykonanych połączeń rozłącznych i nierozłącznych, 

 

zaprojektować procesy montażu prostych zespołów instrumentów muzycznych, 

 

zamontować elementy instrumentu, 

 

zmontować mechanizmy instrumentów, 

 

zastosować sprawdziany i szablony podczas montażu elementów obudowy instrumentów, 

 

ocenić jakość wykonanych zabiegów montażowych, 

 

zastosować odpowiednie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania 
połączeń i operacji montażowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE  SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:   Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 
Moduł: 

Technologia 

wytwarzania 

instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 311[01]Z1.03 

Temat:  Połączenia na klej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na klej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać rodzaj kleju do rodzaju łączonych elementów, 

 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  połączenia  zgodnie  z  zasadami 
bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

dobrać materiały i narzędzia do wykonania połączenia, 

 

wykonać połączenie, 

 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 

 
Czas: 

90 min. 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

modele części, 

– 

model połączenia klejowego, 

– 

deski o różnej grubości, 

– 

szlifierka z osprzętem, 

– 

komplet wierteł do drewna, 

– 

wkrętaki lub wkrętarka,  

– 

papier ścierny różnych grubości, 

– 

poziomnica. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie sposobu wykonania ćwiczenia.  
4.  Przypomnienie zasad bhp przy posługiwaniu się ręcznym sprzętem elektrycznym. 
5.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
6.  Realizacja tematu: 

 

każdy uczeń przygotowuje 2 elementy, 

 

uczeń wybiera odpowiednią ukształtowaną deskę, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

po dopasowaniu  elementów  złącza,  uczeń  wykonuje połączenie  elementów  zgodnie 
ze wskazówkami instruktora – nauczyciela, 

 

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w poprawnym wykonaniu zadania. 

7.  Po wykonaniu pracy, uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
8.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
9.  Nauczyciel, analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy została poprawnie wykonana. 
10.  Uczniowie prezentują pracę w kolejności wykonywania. 
11.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  przykładów  zastosowania  połączeń 

klejonych  w  elementach  konstrukcji  drewnianych.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji 
wyszukaj materiały przedstawiające rodzaje tych połączeń i wpisz je do zeszytu. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca  

……………………………………...........................…. 

Modułowy program nauczania:  Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01] 
Moduł: 

Technologia 

wytwarzania 

instrumentów 

muzycznych 

311[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 311[01]Z1.03 

Temat:  Złącza wrębowe. Przedłużanie elementów drewnianych poziomych i pionowych. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  wykonywania  złączy  wrębowych  i  przedłużania 

elementów drewnianych poziomych i pionowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

zorganizować  stanowisko  do  wykonywania  złącza  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy,  

– 

dobrać materiały i narzędzia do wykonania złącza, 

– 

przygotować materiał i dokonać jego obróbki, 

– 

wykonać złącze, 

– 

zaprezentować wykonaną pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne, 

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna. 
 
Strategia: 
–  uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 45 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

belka drewniana o przekroju 200 x 200 mm, 

– 

pilarka, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek, 

– 

klamra ciesielska. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest wykonanie przedłużenia belki drewnianej na styk ukośny. 

 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z pracą metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  W jakich sytuacjach dokonujemy przedłużenia elementów poziomych? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

2.  Jaka jest wielkość kąta nachylenia powierzchni styku do poziomu? 
3.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania zadania? 
 
PLANOWANIE 
1.  Określ miejsce wykonania styku. 
2.  Zaplanuj kolejność czynności wykonywania styku ukośnego. 
3.  Zaplanuj ilość potrzebnego materiału oraz narzędzia do wykonania zadania. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Przygotuj stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp. 
2.  Dobierz materiał potrzebny do wykonania zadania. 
3.  Zwymiaruj miejsce styku (wyznacz kąt nachylenia powierzchni styku do poziomu).  
4.  Dokonaj cięcia belek pod ustalonym kątem. 
5.  Dopasuj powierzchnie styku łączonych belek. 
6.  Połącz belki za pomocą klamry ciesielskiej. 
7.  Zwróć uwagę na dokładność swojej pracy. 
8.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.  
 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały przygotowane materiały do obróbki?  
2.  Czy prawidłowo zostało wykonane złącze? 
3.  Czy właściwie usytuowałeś położenie klamry w złączu? 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat  przedłużania  elementów  drewnianych 

poziomych.  Na  podstawie  zgromadzonych  informacji  określ  zasady  wykonywania  różnych 
typów połączeń przedłużających elementy drewniane. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Złącza na wkręty 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ rodzaj wkrętów do wykonania połączenia dwóch desek o grubościach t

= 28 mm 

i

  

t

= 32 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia,  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,  
2)  zapoznać się z warunkami ustalania wkrętów w połączeniu jednociętym, 
3)  wypisać warunki określone w normie, 
4)  przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie, 
5)  dobrać wkręty,  
6)  dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  połączenie  na  wkręty  dwóch  desek  o  grubości  32  mm  każda.  Wyznacz 

położenie  osi  6  wkrętów  o  średnicy  3  mm  w  układzie  prostokątnym,  gdy  łączone  elementy 
mają szerokość 200 mm. Rozstaw wkrętów w jednym szeregu (a

1

) wynosi 100 mm, a w jednym 

rzędzie (a

2

) wynosi 50 mm . 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z warunkami ustalania odległości wkrętów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

3)  wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu, 
4)  sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi wkrętów w złączu, 
5)  wykonać otwory na wkręty, 
6)  umieścić wkręty w przygotowanych otworach, 
7)  skręcić łączone elementy, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ołówek, 

– 

miarka składana lub stalowa miarka zwijana, 

– 

liniał, 

– 

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,  

– 

wiertarka elektryczna z osprzętem, 

– 

komplet wierteł do drewna, 

– 

wkrętaki, 

– 

deska o szerokości 200 mm, 

– 

literatura

 

z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Złącza na kołki drewniane i sworznie stalowe 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ  konieczną  długość  sworznia  o  średnicy  10  mm  potrzebnego  do  wykonania 

połączenia dwóch elementów o grubości 32 mm każdy. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z warunkami  scalania długości sworznia w połączeniach,  
3)  wypisać warunki określone w normie, 
4)  przyporządkować odpowiednie wielkości liczbowe podane w przykładzie, 
5)  obliczyć długość sworznia, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanych obliczeń. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wyznacz  położenie  osi  6  sworzni  o  średnicy  12  mm  w  układzie  przestawnym,  gdy 

łączone elementy mają szerokość 300 mm. Rozstaw sworzni w jednym szeregu (a

1

)  wynosi 

80 mm, a w jednym rzędzie (a

2

) wynosi 60 mm. 

 
 

Wskazówki do realizacji  
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Sposób  wykonania 
ćwiczenia 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien umieć: 

1)  zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wyznaczyć położenie szeregów i rzędów w połączeniu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

4)  sprawdzić prawidłowość oznaczenia położenia osi sworzni w złączu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

ołówek ciesielski, 

– 

miarka składana lub stalowa miarka zwijana, 

– 

liniał, 

– 

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy, 

– 

deska o szerokości 300 mm, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Określ położenie osi 12 sworzni o średnicy 10 mm w układzie prostokątnym, gdy łączone 

elementy  mają  szerokość  300  mm.  Rozstaw  sworzni  w  jednym  szeregu wynosi  a

1

,  a  w  jednym 

rzędzie wnosi a

2

. Określ te wielkości. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z warunkami ustalania odległości sworzni, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić położenie szeregów i rzędów w połączeniu, 
4)  sprawdzić poprawność oznaczenia położenia osi sworzni w złączu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

długopis, ołówek, 

– 

kalkulator, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Złącza na klej 

 
5.3.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na przedstawionej planszy rozpoznaj rodzaj złączy na klej. Podpisz prawidłowo rysunki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkami przedstawionymi na planszy, 
2)  rozpoznać typy  przedstawionych złączy, 
3)  wpisać na przygotowanej kartce nazwy rozpoznanych złączy, 
4)  sprawdzić poprawność wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

kartka, 

– 

ołówek, cienkopis lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenie ukośne na klej dwóch desek o grubości 25 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi zasad wykonywania złączy na klej, 
3)  dokonać pomiaru długości i szerokości łączonych elementów, 
4)  dopasować elementy, 
5)  ostrugać stykające się powierzchnie, aby ściśle do siebie przylegały, 
6)  nanieść klej na stykające się powierzchnie, 
7)  umieścić łączone elementy w ścisku stolarskim, 
8)  dokonać samooceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

ołówek, 

– 

miarka składana lub stalowa miarka zwijana, 

– 

liniał, 

– 

kątownik prostokątny lub kątownik przylgowy,  

– 

pilarka tarczowa ręczna lub piła ręczna grzbietnica albo płatnica, 

– 

strug, 

– 

wzornik, 

– 

dłuta, 

– 

deska o szerokości 250 mm, 

– 

pędzel, 

– 

ścisk lub młotek i gwoździe, 

– 

klej fenolowy lub z żywic melaminowych, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4.  Złącza  wrębowe.  Przedłużanie  elementów  drewnianych 

poziomych i pionowych 

 
5.4.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Posługując się  modelem wykonaj  przedłużenie  belki o przekroju 200  x 200  mm  na  styk 

prosty. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
3)  dobrać belki, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać klamry, 
6)  dopasować łączone elementy, 
7)  połączyć belki za pomocą klamry, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

belki, 

– 

klamry, 

– 

piła lub pilarka, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj przedłużenie belki o przekroju 200 x 200 mm na styk ukośny. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

3)  dobrać belki, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
5)  dobrać klamry, 
6)  dopasować łączone elementy,  
7)  połączyć belki za pomocą klamry, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

belki, 

– 

klamry, 

– 

piła lub pilarka, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wykonaj przedłużenie belki drewnianej o przekroju 250 x 250 mm na nakładkę prostą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonywania połączenie, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
3)  dobrać belki i nakładkę, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
5)  wyznaczyć położenie osi otworów na kołki, 
6)  wykonać połączenie i nawiercić otwory, 
7)  dopasować łączone elementy, 
8)  połączyć belki, 
9)  dokonać oceny ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

belki, 

– 

kołki, 

– 

wzornik, 

– 

dłuta, 

– 

kątownik prostokątny, 

– 

piła lub pilarka, 

– 

wiertarka, 

– 

komplet wierteł, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wykonaj przedłużenie belek drewnianych o przekroju 200 x 200 mm, stosując łubki. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zasadami wykonywania połączenia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia zgodnie z zasadami bhp, 
3)  dobrać belki i łubki, 
4)  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia, 
5)  wyznaczyć położenie osi otworów na śruby, 
6)  wykonać połączenie i nawiercić otwory, 
7)  dopasować łączone elementy, 
8)  połączyć belki i skręcić śruby, 
9)  dokonać oceny ćwiczenia, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

belki, 

– 

śruby, 

– 

wkrętak, klucz do śrub, 

– 

piła lub pilarka, 

– 

wiertarka, 

– 

komplet wierteł,  

– 

metrówka, 

– 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.5.  Złącza elementów konstrukcyjnych 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  złącze  belek  drewnianych  o  przekroju  200  x  200  mm  krzyżujących  się  pod 

kątem prostym na nakładkę prostą. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować belki, 
3)  przygotować narzędzia, 
4)  wykonać połączenie, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać samooceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

bale i deski, 

– 

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna, 

– 

wzornik, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek ciesielski, 

– 

kątownik prostokątny, 

– 

dłuta, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2

 

Posługując  się  modelem  złącza,  przedstaw  kolejność  czynności  podczas  wykonywania 

złącza  belek drewnianych o przekroju 200 x 200  mm krzyżujących  się pod kątem ostrym  na 
nakładkę prostą. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 
 

Uczeń powinien: 

1)  obejrzeć prezentowane modele złączy, 
2)  wybrać odpowiedni do polecenia model złącza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

3)  wybrać sprzęt i narzędzia potrzebne podczas wykonywania złącza, 
4)  opisać kolejność czynności podczas wykonywania prezentowanego złącza, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy, 
6)  dokonać samooceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele złączy, 

– 

sprzęt  i  narzędzia  potrzebne  do  wykonania  złącza  (piła  grzbietnica  lub  pilarka  tarczowa 
ręczna, metrówka, ołówek ciesielski, kątownik prostokątny, dłuta), 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Na  przedstawionej  planszy  rozpoznaj  i  oznacz  złącza  węgłowe  z  ostatkami  i  bez 

ostatków. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem na planszy, 
2)  wypisać na kartce wszystkie typy złączy,  
3)  przyporządkować  nazwy  typom  złączy  na  rysunkach  i  przykleić  kartki  z  odpowiednim 

podpisem, 

4)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  plansza z rysunkiem, 
–  kartki samoprzylepne,  
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4

 

Wykonaj złącze na czopy środkowe belek o przekroju 150 x 150mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować belki, 
3)  przygotować narzędzia, 
4)  wykonać połączenie, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać samooceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

bale, 

– 

wzornik, 

– 

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna, 

– 

metrówka, 

– 

ołówek ciesielski, 

– 

kątownik prostokątny, 

– 

dłuta, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj złącze na czopy w jaskółczy ogon z klinem belek o przekroju 200 x 200 mm. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami bhp, 
2)  przygotować belki i kliny, 
3)  przygotować narzędzia, 
4)  wykonać połączenie, 
5)  zaprezentować wykonaną pracę, 
6)  dokonać samooceny. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z instruktażem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

bale, listwy, 

– 

piła grzbietnica lub pilarka tarczowa ręczna, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

– 

metrówka, 

– 

ołówek ciesielski, 

– 

kątownik prostokątny, 

– 

dłuta, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 6 
 

Z prezentowanych modeli złączy elementów schodzących się pod katem ostrym wybierz 

złącza  na  wrąb  pełny,  wrąb  z  czopem,  wrąb  podwójny.  Rozpoznaj  je  i  opisz  sposób 
wykonania każdego z nich. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z prezentowanymi modelami złączy, 
2)  wybrać i przyporządkować nazwy złączy, 
3)  wypisać na kartce wszystkie typy złączy, 
4)  sporządzić krótki opis wykonania każdego z nich, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać samooceny.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele złączy, 

– 

kartki samoprzylepne,  

– 

arkusz papieru, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Łączenie  elementów 
instrumentów muzycznych” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 
podstawowego, 

– 

zadania 20, 21, 22, 23, 24, 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. d, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. a, 18. a, 19. c, 20. b, 21. a, 22. a, 23. b, 24. b, 
25. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj łączników występujący 
w złączach sworzniowych 

Wskazać maksymalną średnicę wkrętów 
w elementach złączy ze sklejki o grubości ponad 
8 mm 

Wskazać maksymalną średnicę wkrętów 
bezpośrednio wkręcanych w drewno 

Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku złącza 

Wskazać rodzaj łączników, których nie należy 
stosować do łączenia elementów narażonych na 
odrywanie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Wskazać minimalną średnicę wkręta w części 
gładkiej trzpienia 

Określić rodzaj pokazanego na rysunku styku 
klejonego 

Określić rodzaj pokazanego na rysunku złącza na 
czop 

Określić minimalny kąt nachylenia powierzchni 
styku do poziomu w styku ukośnym 

10  Wskazać minimalną średnicę wkrętów 

w elementach złączy ze sklejki o grubości do 
8 mm 

11  Określić minimalną długość zagłębienia wkręta 

w elemencie od strony ostrza 

12  Wskazać na rysunku rodzaj parametru, który 

ulegnie zwiększeniu po wykonaniu złącza 

13  Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta 

do drewna 

14  Określić rodzaj kleju, którego nie należy 

stosować do klejenia elementów konstrukcji 
drewnianych 

15  Określić średnicę prętów ze stali gładkiej, z której 

wykonywane są klamry ciesielskie 

16  Zidentyfikować typ złącza węgłowego 

pokazanego na rysunku 

17  Określić minimalną grubość spoiny klejowej 

18  Zidentyfikować typ złącza pokazanego na 

rysunku 

19  Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku 

20  Dobrać rodzaj styku do klejonych elementów 

ściskanych, uzasadnić przyjęte rozwiązanie 

PP 

21  Dokonać analizy właściwości drewna, określić 

cechę drewna nie wpływającą na dobór średnicy 
wkręta 

PP 

22  Dokonać analizy połączenia drewnianego 

elementu, który nie służy do wzmocnienia części 
składowych połączenia leżących w płaszczyznach 
poziomej i skośnej 

PP 

23  Obliczyć i dobrać minimalną długość nakładki 

w złączu klejonym dwóch desek o grubości 25 mm 

PP 

24  Dobrać średnice wkrętów do łączenia 

drewnianych elementów złączy, uzasadnić 
przyjęte rozwiązanie  

PP 

25  Dobrać minimalną ilość wkrętów o średnicy 

mniejszej niż 10 mm złącz pracujących na 
zginanie i docisk, uzasadnić przyjęte rozwiązanie 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj stres, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to pytania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.  
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi; a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz 
ją i zaznacz znakiem X kratkę z odpowiadającą jej literą. 

7.  Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź, 

otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego, 

natomiast  w  części  II  występują  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą 
przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to 
zadań o numerach 20 do 25). 

9.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Łącznik występujący w złączach sworzniowych, to 

a)  skowy. 
b)  pierścień zębaty. 
c)  płytka kolczasta. 
d)  kołek drewniany. 

 
2.  Maksymalna  średnica  wkrętu  w  elementach  złączy  ze  sklejki  o  grubości  ponad  8  mm 

wynosi 
a)  2 mm. 
b)  3 mm. 
c)  4 mm. 
d)  5 mm. 

 
3.  Bezpośrednio w drewno można wkręcać wkręty o maksymalnej średnicy 

a)  2,0 mm. 
b)  4,0 mm. 
c)  6,0 mm. 
d)  8,0 mm. 

 
4.  Na rysunku obok przedstawiono złącze 

a)  trójcięte. 
b)  dwucięte. 
c)  jednocięte. 
d)  czterocięte. 

 

 

 

 
5.  Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów nie należy stosować 

a)  wkrętów okrągłych. 
b)  wkrętów z łbem kulistym. 
c)  wkrętów z łbem stożkowym. 
d)  wkrętów z łbem sześciokątnym. 

 
6.  Minimalna średnica wkręta w części gładkiej trzpienia wynosi 

a)  3 mm. 
b)  4 mm. 
c)  5 mm. 
d)  6 mm. 

 
7.  Na rysunku przedstawiony jest rodzaj styku elementów klejonych 

a)  ukośny. 
b)  czołowy. 
c)  klinowy. 
d)  z nakładkami. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

8.  Na rysunku obok przedstawiono złącze na czop 

a)  zwykły. 
b)  środkowy. 
c)  odsadzony. 
d)  w jaskółczy ogon z klinem. 

 

 
9.  W  styku  ukośnym  kąt  nachylenia  powierzchni  styku  do  poziomu  nie  powinien  być 

mniejszy niż 
a)  30°. 
b)  45°. 
c)  60°. 
d)  90°. 

 
10.  Minimalna średnica wkrętów w elementach złączy ze sklejki o grubości do 8 mm wynosi 

a)  2 mm. 
b)  3 mm. 
c)  4 mm. 
d)  5 mm. 

 
11.  Minimalna długość zagłębienia wkręta w elemencie od strony ostrza powinna wynosić 

a)  3 średnice wkręta. 
b)  4 średnice wkręta. 
c)  5 średnic wkręta. 
d)  6 średnic wkręta. 

 
12.  Na rysunku obok pokazano złącze zwiększające 

a)  długość. 
b)  grubość. 
c)  przekrój. 
d)  szerokość. 

 

 
13.  Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna z łbem 

a)  soczewkowym. 
b)  sześciokątnym. 
c)  z główką płaską. 
d)  z główką półkolistą. 

 

 
14.  Do klejenia elementów konstrukcji drewnianych nie należy stosować kleju 

a)  kazeinowego. 
b)  celulozowego. 
c)  z żywic mocznikowych. 
d)  z żywic melaminowych. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

15.  Klamry ciesielskie wykonywane są z prętów ze stali gładkiej o średnicy 

a)  6÷8 mm. 
b)  8÷10 mm. 
c)  10÷12 mm. 
d)  12÷16 mm. 
 

16.  Na rysunku obok pokazano złącze węgłowe 

a)  z ostatkami na zakładkę. 
b)  bez ostatków na zakładkę. 
c)  z ostatkami na jaskółczy ogon. 
d)  bez ostatków na zakładkę ukośną. 

 

 
17.  Grubość spoiny klejowej nie powinna być mniejsza niż 

a)  0,1 mm. 
b)  0,2 mm. 
c)  0,3 mm. 
d)  0,4 mm. 

 
18.  Na rysunku obok pokazano złącze 

a)  klinowe. 
b)  na czop zwykły. 
c)  na czop środkowy. 
d)  w jaskółczy ogon. 

 

 

19.  Na rysunku obok pokazano 

a)  zamek ukośny. 
b)  zamek węgłowy francuski. 
c)  zakładkę prostą z wcięciem. 
d)  zakładkę prostą z czopem ukrytym. 

 

 
20.  W klejonych elementach ściskanych należy wykonać styk 

a)  z nakładkami. 
b)  czołowy. 
c)  klinowy. 
d)  ukośny. 

 
21.  Na dobór średnicy wkręta nie wpływa 

a)  barwa drewna. 
b)  twardość drewna. 
c)  wilgotność drewna. 
d)  szerokość słojów rocznych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

22.  Do wzmocnienia połączenia elementów leżących w płaszczyznach poziomej i skośnej nie 

służą 
a)  łubki. 
b)  śruby. 
c)  opaski. 
d)  chomąta. 

 
23.  Minimalna długość nakładki w złączu klejonym dwóch desek grubości 25 mm wynosi 

a)  125 mm 
b)  250 mm. 
c)  275 mm. 
d)  325 mm. 

 
24.  Średnica wkrętu w elementach drewnianych złączy powinna wynosić 

a)  od 1/8 do 1/10 grubości najcieńszego elementu złącza. 
b)  od 1/6 do 1/11 grubości najcieńszego elementu złącza. 
c)  od 1 /5 do1/8 grubości grubszego elementu złącza. 
d)  od 1/2 do1/3 grubości najcieńszego elementu złącza. 

 
25.  W  złączach  pracujących  na  zginanie  i  docisk  minimalna  liczba  wkrętów  o  średnicy 

mniejszej niż 10 mm wynosi 
a)  1 szt. 
b)  2 szt. 
c)  4 szt. 
d)  6 szt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.............................................................................................................................

 

 

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

TEST 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Łączenie  elementów 
instrumentów muzycznych” 

Test składa się z 25 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

–  zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  7,  8,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  16,  17,  18,  19  są  z  poziomu 

podstawowego, 

–  zadania 20, 21, 22, 23, 24, 25 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  22  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. a, 11. d, 
12. b13. a, 14. c, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. a, 21. b, 22. b, 23. b, 24. b, 
25. d. 

Plan testu

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj łącznika nie występującego 
w złączach sworzniowych 

Wskazać minimalną średnicę wkręta 
w elementach złączy z twardych płyt 
pilśniowych 

Wskazać rodzaj łączników, które należy 
stosować do łączenia elementów narażonych na 
odrywanie 

Wskazać rodzaj pokazanego na rysunku wkręta 
do drewna 

Określić długość zachodzenia na siebie końców 
gwoździ wbijanych z obu stron wzdłuż jednej osi 

Wskazać maksymalny rozstaw gwoździ 
w jednym szeregu układu prostokątnego 

Określić głębokość otworu na wkręty 

Określić  różnicę  długości  sworznia  i  całkowitej 
szerokości łączonych elementów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

Określić maksymalny rozstaw gwoździ 
pomiędzy rzędami układu prostokątnego 

10 

Zidentyfikować rodzaj łącznika pokazanego na 
rysunku 

11 

Określić rodzaj złącza klejonego pokazanego na 
rysunku 

12 

Określić minimalną odległość od krawędzi 
obciążonej gwoździ wbijanych ukośnie 

13 

Zidentyfikować rodzaj złącza pokazanego na 
rysunku 

14 

Określić minimalny kąt nachylenia powierzchni 
styku do poziomu w styku ukośnym 

15 

Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj 
złącza na czop 

16 

Wskazać rodzaj kleju, którego nie należy 
stosować do klejenia elementów konstrukcji 
drewnianych. 

17 

Zidentyfikować pokazany na rysunku rodzaj 
złącza elementów w konstrukcjach z bali 

18 

Określić typ styku poziomego pokazany na 
rysunku 

19 

Określić rodzaj złącza pokazanego na rysunku 

20 

Określić długość gwoździa użytego do 
połączenia dwóch elementów 

21 

Dobrać minimalną odległość klamry od czoła 
elementu, uzasadnić przyjęte rozwiązanie 

PP 

22 

Dobrać minimalną odległość od podłużnej 
krawędzi przekroju, uzasadnić przyjęte 
rozwiązanie 

PP 

23 

Dobrać minimalną długość nakładek w złączu 
klejonym dwóch desek o grubości 32 mm, 
uzasadnić przyjęte rozwiązanie 

PP 

24 

Dobrać minimalną ilość sworzni w złączach 
rozciąganych, uzasadnić przyjęte rozwiązanie 

PP 

25 

Wskazać w złączach śruby ściskające, obliczyć 
jaki procent w złączach z nakładkami stanowią 
śruby pracuje na ściskanie 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj stres, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 25 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 
5.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie możesz uzyskać 1 punkt.  
6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane 

są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna, wybierz 
ją i zaznacz znakiem X kratkę z odpowiadającą jej literą. 

7.  Staraj  się  wyraźnie  zaznaczać  odpowiedzi.  Jeżeli  się  pomylisz  i  błędnie  zaznaczysz 

odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną. 

8.  Test  składa  się  z  dwóch  części.  Część  I  zawiera  zadania  z  poziomu  podstawowego 

natomiast  w  części  II  występują  zadania  z  poziomu  ponadpodstawowego  i  te  mogą 
przysporzyć  Ci  trudności,  gdyż  są  one  na  poziomie  wyższym  niż  pozostałe  (dotyczy  to 
zadań o numerach od 20 do 25). 

9.   Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
10.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż    rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

11.  Po  rozwiązaniu  testu  sprawdź  czy  zaznaczyłeś  wszystkie  odpowiedzi  na  KARCIE 

ODPOWIEDZI. 

12.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja,  

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Łącznik, który nie występuje w złączach sworzniowych to 

a)  kołek drewniany. 
b)  gwóźdź. 
c)  skowa. 
d)  wkręt. 

 
2.  Minimalna średnica gwoździa w elementach złączy z twardych płyt pilśniowych wynosi 

a)  2 mm. 
b)  3 mm. 
c)  4 mm. 
d)  5 mm. 

 

3.  Jeżeli element narażony jest na odrywanie, to do łączenia elementów należy stosować 

a)  gwoździe paletowe kwadratowe skręcane. 
b)  gwoździe walcowane hartowane. 
c)  gwoździe paletowe walcowane. 
d)  wkręty z łbem sześciokątnym. 

 
4.  Na rysunku obok pokazano wkręt do drewna 

a)  z łbem soczewkowym. 
b)  z łbem sześciokątnym. 
c)  z główką półkolistą. 
d)  z główką płaską. 

 

 
5.  Gwoździe  można wbijać z obu  stron wzdłuż jednej osi  w trzy  łączone ze sobą elementy 

tylko wtedy, gdy ich końce nie będą zachodziły na siebie więcej niż na 
a)  1/2 grubości składowej części elementu złożonego. 
b)  1/3 grubości składowej części elementu złożonego. 
c)  1/4 grubości składowej części elementu złożonego. 
d)  1/5 grubości składowej części elementu złożonego. 

 

6.  Maksymalny  rozstaw  gwoździ  a1  o  średnicy  4  mm  w  jednym  szeregu  układu 

prostokątnego nie może przekraczać wielkości 

 

a)  80 mm. 
b)  100 mm. 
c)  120 mm. 
d)  160 mm. 

 
 
 
7.  Wkręty należy wkręcać w otwory głębokości równej 

a)  0,9 długości wkręta. 
b)  0,8 długości wkręta. 
c)  0,7 długości wkręta. 
d)  0,6 długości wkręta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

8.  Długość sworznia powinna być większa od całkowitej szerokości łączonych elementów o 

a)  10÷20 mm. 
b)  20÷25 mm. 
c)  25÷30 mm. 
d)  30÷35 mm. 

 

9.  Maksymalny  rozstaw  gwoździ  a2  o  średnicy  4  mm  pomiędzy  rzędami  układu 

prostokątnego nie może przekraczać wielkości 
a)  160 mm. 
b)  120 mm. 
c)  80 mm. 
d)  40 mm.  

 

 

 
10.  Rodzaj łącznika przedstawiony na rysunku obok to 

a)  skowa. 
b)  obejma.  
c)  wieszak. 
d)  chomąto. 

 

 

 
11.  Rodzaj złącza klejonego przedstawiony na rysunku obok to 

a)  nakładkowe. 
b)  czołowe. 
c)  klinowe. 
d)  ukośne. 

 

 

 
12.  Minimalna  odległość  od  krawędzi  obciążonej  dla  gwoździ  o  średnicy  5  mm  wbijanych 

ukośnie powinna wynosić 
a)  25 mm. 
b)  50 mm. 
c)  100 mm. 
d)  150 mm. 

 

 

 

 

13.  Na rysunku obok pokazano złącze zwiększające 

a)  długość. 
b)  grubość. 
c)  przekrój. 
d)  szerokość. 

 

 

 
14.  W  styku  ukośnym  kąt  nachylenia  powierzchni  styku  do  poziomu  nie  powinien  być 

mniejszy niż 
a)  30°. 
b)  45°. 
c)  60°. 
d)  90°. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

15.  Przedstawiony rodzaj złącza na czop pokazany na rysunku obok to 

a)  jaskółczy ogon z klinem. 
b)  odsadzony. 
c)  środkowy. 
d)  zwykły. 

 

 
16.  Klej, który nie nadaje się do klejenia elementów konstrukcji drewnianych to 

a)  klej z żywic melaminowych. 
b)  klej poliuretanowy. 
c)  klej epoksydowy. 
d)  klej celulozowy. 

 

17.  Rodzajem złącza elementów w konstrukcjach z bali pokazanym na rysunku obok jest 

a)  na nakładki. 
b)  skrzyżowanie. 
c)  skrzyżowanie z podpórką. 
d)  skrzyżowanie desek z wcięciem. 

 

 

 
18.  Na rysunku obok pokazano styk poziomy 

a)  z wcięciem pojedynczym. 
b)  z wcięciem podwójnym. 
c)  ukośny. 
d)  prosty. 

 

19.  Rodzaj złącza pokazany na rysunku obok to 

a)  na styk na czop podwójny. 
b)  na styk na zwidłowanie. 
c)  na styk na czop ukośny. 
d)  na wręby ukośne. 

 

 
20.  Długość  gwoździa  o  średnicy  d  =  2  mm  użytego  do  połączenia  dwóch  elementów 

o grubościach t1= 25 mm i t2 = 38 mm wynosi 
a)  45 mm. 
b)  40 mm. 
c)  35 mm. 
d)  30 mm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

21.  Minimalna odległość klamry od czoła elementu wynosi 

a)  10 średnic klamry. 
b)  15 średnic klamry. 
c)  20 średnic klamry. 
d)  25 średnic klamry. 

 
22.  Minimalna odległość od podłużnej krawędzi przekroju wynosi 

a)  1/2 grubości łączonego elementu. 
b)  1/3 grubości łączonego elementu. 
c)  1/4 grubości łączonego elementu. 
d)  1/5 grubości łączonego elementu. 

 

23.  Minimalna  długość  nakładek  w  złączu  klejonym  dwóch  elementów  o  grubości  32  mm 

wynosi 
a)  160 mm. 
b)  320 mm. 
c)  480 mm. 
d)  640 mm. 

 

24.  W złączach rozciąganych minimalna ilość sworzni z każdej strony styku wynosi 

a)  2 szt.  
b)  3 szt. 
c)  4 szt. 
d)  5 szt. 

 

25.  W złączach z nakładkami stalowymi śruby ściągające stanowią 

a)  25%. 
b)  30%. 
c)  40%. 
d)  50%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko.............................................................................................................................

 

 

Łączenie elementów instrumentów muzycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

21 

 

22 

 

23 

 

24 

 

25 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

40 

7. LITERATURA 

 

1.  Kotwica  J.:  Konstrukcje  drewniane  w  budownictwie  tradycyjnym.  Arkady  Sp.  z  o.o, 

Warszawa 2005 

2.  Lenkiewicz W.: Zdziarska –Wis I.: Technologia. Ciesielstwo. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Panas J. (red.): Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2005 
4.  Szymański E: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa1997