Konspekt lekcji języka polskiego w klasie IIIf, DYDAKTYKA MATERIAŁY, METODYKA II, praktyki metodyczne - materiały, praktyki metodyczne - materiały, LO


Konspekt lekcji języka polskiego w klasie III f

Data:10.09.2009r.

Przedmiot: język polski

Klasa: III f LO nr 9 w Lublinie

Temat: Uchwycić chwilę - o poezji impresjonistycznej. (2 godziny)

Cele:

ogólne: - utrwalenie wiadomości na temat impresjonizmu w sztuce i poezji

szczegółowe: uczeń - podaje czas i miejsce powstania impresjonizmu;

- wymienia charakterystyczne cechy malarstwa impresjonistycznego;

- podaje cechy impresjonizmu literackiego (w liryce i w powieści);

- wskazuje elementy impresjonistyczne w tekstach poetyckich;

- wymienia malarzy orz poetów tworzących dzieła impresjonistyczne;

- wyjaśnia własnymi słowami pojęcie franciszkanizmu.

Metody: wiodąca - metoda praktyczna (praca z tekstem), wspomagające - heureza, metoda analityczna

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: podręcznik

Przebieg lekcji:

Etapy lekcji

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Czynności wstępne

3 min

- powitanie uczniów

-sprawdzenie listy obecności

- zapisanie tematu

Faza orientacyjna

10 min

N prezentuje obraz C. Moneta „Impresja - wschód słońca”, pyta: Kiedy i w jakim miejscu ukształtował się impresjonizm, do którego należy to dzieło
N: Dokonajcie opisu tego obrazu, wskazując jednocześnie na cechy charakterystyczne malarstwa impresjonistycznego

N: jaki był cel takiego typu malarstwa?

N: spróbujcie określić pochodzenie literatury impresjonistycznej

N prosi o zapisanie tematu

U: druga połowa XIX w., Francja

U opisują obraz, wspominając o technice pointylizmu, dywizjonizmu, zacieraniu konturów, pastelowych barwach, roli światła

U: uchwycenie chwili, rzeczywistości zmiennej, tranzytywnej, utrwalenie subiektywnych, ulotnych wrażeń zmysłowych

U wymieniają: naturalistyczne pochodzenie, chęć przedstawienia wycinka rzeczywistości, ulotnych wrażeń

U piszą

Faza operacyjna

15 min

20 min

15 min

20 min

N prosi o podanie impresjonistycznych cech powieści oraz poezji (w miarę potrzeby uzupełnia wypowiedzi U)

N: dziś będziemy poszukiwać takich cech w kilku utworach
N prosi o przeczytanie wiersza K. Przerwy-Tetmajera „Melodia mgieł nocnych” (podr. do nauki w domu, s. 43)

N: kto lub co mówi w tym wierszu?

N: Co opisują, jaki wyłania się krajobraz?

N: jak zachowują się mgły?

N: Dostrzegacie tu cechy impresjonistyczne? Wskażcie je.

N: jakie uczucia mogą towarzyszyć podmiotowi lirycznemu?

N prosi o przeczytanie wiersza L. Staffa „Deszcz jesienny” (podr. do nauki w szkole, s. 33)

N prosi o opis tego, co przedstawia każda ze strof

N: odszukajcie cechy impresjonistyczne w utworze, związane z melodią

N: wskażcie impresjonizm na poziomie obrazowania

N: jakie uczucia wywołuje ten wiersz

N rozdaje teksty wiersza L. Rydla „W noc miesięczną”, prosi o przeczytanie
N: jaki obraz wyłania się z konkretnych strof wiersza?

N: Jakie wrażenia, oprócz dźwiękowych, przywodzi na myśl ten utwór?

N: opiszcie kolorystykę utworu.

N: Z impresjonistycznym ładem, wyciszeniem wiąże się poezja franciszkańska, wiążąca się z chrześcijańską afirmacją świata. Przykład tego typu poezji stanowi wiersz J. Kasprowicza „[nie ma tu nic szczególnego]”
N prosi o przeczytanie wspomnianego utworu (podr. do nauki w szkole, s. 36); jaką postawę wobec świata przyjmuje tutaj podmiot liryczny?

N: na jakie elementy pejzażu zwraca uwagę podmiot liryczny? Jaki jest jego stosunek do natury?

N: jakie cechy ludzi potępia podmiot liryczny?

N: dostrzegacie jakieś motywy impresjonistyczne w wierszu?

U podają cechy

Proza: rozluźnienie kompozycji, fragmentaryczność, subiektywizm w narracji, liryczne opisy

Poezja: melodyjność, rytmika, onomatopeje, plastyczność opisu, antropomorfizacje i animizacje przyrody, przymiotniki złożone, synestezja, mgły, mieszanie barw, krajobrazy tatrzańskie, nastrojowość, łagodne dźwięki

U czytają

U: mgły

U: krajobraz gór nocą - podają odpowiednie fragmenty

U zwracają uwagę na nastrojowość, łagodny ton, melodyjność wiersza, animizacje, antropomorfizacje, złagodzony krajobraz górski, rozmyte barwy, grę światła i cienia

U: smutek, nostalgia, zaduma

U czytają

U opisują kolejne strofy: I, III, V, VII - obraz padającego deszczu, kapiących kropel; II - obraz odchodzących czarnych, sennych mar, krajobraz spowity mgłami; IV - obraz człowieka opuszczonego, osamotnionego, który próbuje sobie przypomnieć bliską osobę; VI - obraz smutnego szatana, który zmienił ogród w szare pustkowie, obraz wnętrza człowieka

U zwracają uwagę na sylabotonizm, rytmiczność, melodyjność wiersza, odszukują wyrazy dźwiękonaśladowcze, wskazują na instrumentację głoskową, echolalię

U: kolorystyka, rozmycie barw

U: smutek, pesymizm, zwątpienie

U czytają

U: obraz pogodnej nocy - uczniowie opisują kolejne strofy

U: wrażenie ruchu drgającego, falującego, który stopniowo wygasa, rozchodzi się

U zwracają uwagę na jasne i ciemne barwy (plamy), ich przenikanie

U czytają

U: postawę akceptacji, zgody

U: na bliskie człowiekowi - chaty, ich okolicę; natura jest przyjazna, służy ludziom, dopełnia ich

Synteza

7 min

N: Zapoznaliście się z różnymi ujęciami motywów impresjonistycznych. Pora podsumować informacje. (tabelka)

U uzupełniają


