background image

Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

        NARODOWEJ

  

 
 
 
 
 
 

Mirosław Kroma 
 
 
 
 
 

Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich  
731[05].O1.06 

 

 
 

 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 

 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Bartosik Krzysztof 
mgr inż. Dubis Piotr 

 
 
 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Mirosław Kroma 

 
 

 
Konsultacja:  
mgr inż. Andrzej Zych 
 
 
 
 
 
Korekta: 

 

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[05].O1.06 
Identyfikowanie  wyrobów  zegarmistrzowskich  zawartej  w  programie  nauczania  dla  zawodu 
Zegarmistrz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca: 

 Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS  TREŚCI 

 

1.    Wprowadzenie 

2.    Wymagania wstępne 

3.    Cele kształcenia 

4.    Przykładowe scenariusze zajęć 

5.    Ćwiczenia 

12 

5.1. Rozróżnianie historycznych metod pomiaru czasu 

12 

        5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich 

16 

        5.2.1. Ćwiczenia 

16 

6.     Ewaluacja osiągnięć ucznia 

22 

7.     Literatura 

32 

   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Identyfikowanie 

wyrobów 

zegarmistrzowskich”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w szkole 
kształcącej w zawodzie zegarmistrz 731[05]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego, 

− 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Poradnik  zawiera  materiał  nauczania  składający  się  z  2  tematów,  są  to:  „Rozróżnianie 

historycznych metod pomiaru czasu” oraz „Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich”. 

Temat  „Rozróżnianie  historycznych  metod  pomiaru  czasu”  pomoże  uczniowi  rozróżnić 

historyczne metody pomiaru czasu i scharakteryzować konstrukcję  dawnych czasomierzy. 

Temat  „Identyfikowanie  wyrobów  zegarmistrzowskich”  pomoże  mu  nauczyć  się 

rozpoznawać  symbole  firm  zegarmistrzowskich,  identyfikować  dzięki  znakom  wyroby 
różnych firm zegarmistrzowskich oraz rozpoznawać oryginalne wyroby tych firm. 

 

  Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

− 

pokazu z objaśnieniem, 

− 

tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami. 

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono: 

− 

plan testu w formie tabelarycznej, 

− 

punktację zadań, 

− 

propozycje norm wymagań, 

− 

instrukcję dla nauczyciela, 

− 

instrukcję dla ucznia, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

zestaw zadań testowych. 

W teście praktycznym zamieszczono: 

− 

zadanie praktyczne z kryteriami, 

− 

kartę odpowiedzi, 

− 

kartę oceny i wymagania. 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Poniżej  przedstawiono  miejsce  tej  jednostki  modułowej  w  strukturze  całego  modułu: 

Techniczne podstawy zawodu zegarmistrza 

 
 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

  

Schemat układu jednostek modułowych 

731[05].O1 

731[05].O1.01 

 

731[05].O1.02 

 

731[05].O1.03 

 

731[05].O1.04 

 

731[05].O1.05 

 

731[05].O1.06 

 

731[05].O1.07 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA  WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji tej jednostki modułowej powinieneś umieć: 

− 

analizować zjawiska fizyczne, 

− 

poszukiwać informacji,  

− 

analizować informacje, 

− 

dokumentować informacje, 

− 

przeprowadzać proste rozumowania logiczne, 

− 

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów, 

− 

odczytywać dokumentację techniczną, 

− 

prezentować skutki własnych działań, 

− 

obsługiwać komputer osobisty (PC) w stopniu podstawowym,  

− 

stosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

− 

rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu, 

− 

scharakteryzować konstrukcje czasomierza w epokach historycznych, 

− 

rozpoznawać symbole – znaki zegarmistrzowskie, 

− 

zidentyfikować charakterystyczne cechy wyrobów wiodących firm zegarmistrzowskich, 

− 

zidentyfikować oryginalne czasomierze firm zegarmistrzowskich, 

− 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Temat: Mierzenie czasu metodami historycznymi 

 

Wymagania wstępne:  

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć : 

− 

charakteryzować podstawowe jednostki czasu, 

− 

charakteryzować budowę historycznych czasomierzy,  

− 

charakteryzować działanie historycznych czasomierzy, 

− 

wymienić czynniki wpływające na działanie historycznych czasomierzy, 

− 

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń. 

 
Cele: 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować historyczne metody pomiaru czasu, 

− 

scharakteryzować historyczne konstrukcję czasomierzy, 

− 

zmierzyć odcinek czasu, wykorzystując historyczny czasomierz. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda projektów. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w zespołach dwuosobowych. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska ślusarskie, 

− 

stanowisko badawcze z dostępem do światła słonecznego, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

poradnik astronoma (lub tożsamy), 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

− 

detale ćwiczeniowe, modele (np.: globus, model układu słonecznego) z dokumentacją, 

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis), 

− 

materiały kreślarskie, 

− 

przyrządy kontrolno -  pomiarowe (zegar wzorcowy, kątomierz, suwmiarka, lupa), 

− 

inne stosowne do potrzeb. 

 
Czas trwania: 

3 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy 
 

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 
 

Wprowadzenie. 

1)  wyjaśnienie celów zajęć, 
2)  przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3)  przeprowadzenie miniwykładu tematycznego, 
4)  przeprowadzenie instruktażu BHP,  
5)  wydanie tematu projektu: 

 

Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać: 

− 

temat projektu, 

− 

przewidywany termin wykonania projektu, 

− 

organizację pracy przy projekcie, 

− 

wymagana dotyczące zawartość projektu, 

− 

kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne. 

 

Przykładowy temat projektu: 
Wykonaj,  równikowy  zegar  słoneczny  do  pomiaru  określonego  wycinka  czasu.  Określ, 

niezbędne  nastawy  korekcyjne  dla  miejsca  dokonywania  pomiaru  wycinka  czasu  (lub 
wskazanego punktu na kuli ziemskiej). Dobierz, wszystkie narzędzia i materiały niezbędne do 
wykonania zegara. Sprawdź działanie wykonanego zegara. 
 

Przewidywany termin wykonania projektu: .................................  
Przewidywany termin prezentacji projektu: .................................. 

 

Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:  

− 

projekt opracowują zespoły 2 osobowe, 

− 

podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć, 

− 

część pracy należy wykonać w formie pracy domowej. 

 

Projekt powinien zawierać: 

− 

plan pracy zespoły z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania, 

− 

konspekt projektu, 

− 

sprawozdanie zawierające: 
§ 

stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania, 

§ 

konspekt projektu, 

§ 

plan pracy zespołu, 

§ 

organizację stanowiska pracy do wybranej techniki obróbczej (montażowej). 

§ 

szkice elementów (podzespołów), 

§ 

określenie materiału wyjściowego, 

§ 

dobrane parametry obróbki i ich uzasadnienie, 

§ 

wnioski i uwagi. 

Kryteria oceny: 
Ocena za projekt będzie oceną punktową:  

Punkty można otrzymać za: 

− 

plan pracy zespołu – 1 punkt, 

− 

konspekt projektu – 1 punkt, 

ponadto za : 

− 

scharakteryzowanie  metody  pomiaru  czasu  z  zastosowaniem  słonecznego  zegara 
równikowego – 2 punkty, 

− 

wykonanie projektu zegara z uzasadnieniem wyboru  – 2 punkty, 

− 

określenie nastaw zegara 3 punkty (1 punkt za każdą nastawę), 

− 

dobranie  materiałów  konstrukcyjnych  niezbędnych  do  wykonania  zegara  –  9  punktów  
(1 punkt za każdy element i 1 za każde połączenie), 

− 

dobranie parametrów obróbki – 2 punkty (1 punkt za parametr- p i v), 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

− 

wykonanie zegara – 9 punktów (za każdy element 1 punkt i 1 za każde połączenie), 

− 

zadanie nastaw zegarowych – 3 punkty (1 punkt za każdą nastawę) , 

− 

sprawdzenie działania zegara  - 1 punkt, 

− 

dokonanie pomiaru zadanego wycinka czasu 2 punkty,  

− 

sformułowanie wniosków końcowych  i ich  uzasadnienie – 2 punkty, 

− 

prezentacje projektu – 2 punkty,  

− 

za systematyczność pracy podczas zajęć – 4 punktów, 

− 

za jakość i estetykę sprawozdania – 2 punkty.  
Wymagania: 

50 – 60 %  punktów – dopuszczający, 
61 – 70 % punktów – dostateczny, 
71 – 84 %  punktów – dobry, 
85 – 95 % punktów – bardzo dobry, 
95 – 100 % punktów –  celujący. 

 
UWAGA 
Wykonując projekt równikowego zegara słonecznego, należy kierować się założeniem: 

− 

wykonania prostego projektu, umożliwiającego wykonanie zadania, 

− 

dostępności materiałów konstrukcyjnych, 

− 

dostępności narzędzi i maszyn obróbczych, 

− 

minimalnych kosztów wykonanie zadania. 

 
6)  Opracowanie planu pracy i konspektu. 
 
7)  Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy. 
 

Uczniowie  powinni  zaproponować  i  uzasadnić  wybór  konstrukcji  historycznego 

czasomierz,  technologii  jego  wykonania,  regulacji  i  kontroli  działania.  Ponadto  uczniowie 
powinni  zorganizować  stanowisko  do  pomiaru  określonego  wycinka  czasu.  W  przypadku 
braku właściwej pogody pomiar wycinka czasu należy przesunąć do kolejnych zajęć. 

 Nauczyciel  ocenia  zaangażowanie  poszczególnych  uczniów.  Następnie  uczniowie 

powinni  zaproponować  propozycję  rozwiązania  zadania  (chociaż  w  formie  brudnopisu) 
podczas zajęć w szkole. Na koniec należy polecić opracowanie sprawozdania i przygotowanie 
do prezentacji. 
 
8)  Opracowanie prezentacji. 

Ten  etap  uczniowie  mogą  wykonać  w  ramach  pracy  domowej.  Do  prezentacji  zalecić 

należy techniki multimedialne. 
 
9)  Prezentacja 

Do  prezentacji  należy  opracować kartę oceny  prezentacji.  Prezentacje  oceniają  zarówno 

nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup. 
 
10)  Ocena projektów. 

 
 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Temat: Mierzenie czasu metodami historycznymi 

 

Wymagania wstępne:  

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć : 

− 

charakteryzować podstawowe jednostki czasu, 

− 

charakteryzować budowę historycznych czasomierzy,  

− 

charakteryzować działanie historycznych czasomierzy, 

− 

wymienić czynniki wpływające na działanie historycznych czasomierzy, 

− 

postępować zgodnie z zasadami BHP podczas wykonywanych ćwiczeń. 

 
Cele: 

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować historyczne metody pomiaru czasu, 

− 

scharakteryzować historyczne konstrukcję czasomierzy, 

− 

zmierzyć odcinek czasu, wykorzystując historyczny czasomierz. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

metoda ćwiczeń. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby). 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

wyposażone stanowiska ślusarskie, 

− 

stanowisko badawcze z dostępem do światła słonecznego, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

poradnik astronoma (lub tożsamy), 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

− 

detale ćwiczeniowe, modele (np.: globus, model układu słonecznego) z dokumentacją, 

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis), 

− 

materiały kreślarskie, 

− 

przyrządy kontrolno -  pomiarowe (zegar wzorcowy, kątomierz, suwmiarka, lupa), 

− 

inne stosowne do potrzeb. 

 
Czas trwania: 

3 x po 4 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy 
 

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej. 

 
Przebieg zajęć: 

Wprowadzenie. 

1)  wyjaśnienie celów zajęć, 
2)  przeprowadzenie miniwykładu tematycznego, 
3)  przeprowadzenie instruktażu BHP.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

 

Należy  przydzielić  uczniom  stanowiska  i  polecić  im  staranne  przeczytanie  niezbędnych 

fragmentów  poradnika.  Następnie  należy  przeprowadzić  pogadankę  dotyczącą  omawianych 
tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne. 
 
4)  Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.1.1 poradnika. 

Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
5)  Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.1.2 poradnika. 

Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
6)  Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.1.3 poradnika. 

Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień. 

 
7)  Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji. 
 
8)  Podsumowanie zajęć. 
 

− 

Podsumowanie zajęć. Sprawdzenie osiągnięcia celów zajęć poprzez  losowe  sprawdzenie 
poszczególnych ćwiczeń. 
 

9) 

Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Rozróżnianie historycznych metod pomiaru czasu

 

 
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń

 

Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Szczególną  uwagę  należy 

zwrócić na umiejętności rozróżniania środków ochrony osobistej, określania ich zastosowania 
i  sposobu  użytkowania.  Podczas  wykonywania  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  obserwować 
pracę  uczniów  i w  razie  potrzeby  udzielać  niezbędnych  wskazówek.  Poza  poradnikiem 
uczniowie mogą korzystać z zamieszczonej w poradniku literatury, która powinna znajdować 
się na wyposażeniu pracowni. 

 

5.1.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  kalendarza  określ,  wybranego  wycinku  czasu  (np.:  długość  najdłuższego  

i najkrótszego dnia w roku, dowolnego miesiąca itp.).  Porównaj uzyskane wyniki. Uzyskane 
rozbieżności  uzasadnij.  Załóż,  że  zakład  zegarmistrzowski  posiada  dostęp  do  niezbędne 
informacji i materiałów.  
 

Tabela 1 

Lp. 

Analizowany wycinek czasu  

Ilość godzin 

Ilość minut 

Ilość sekund 

1.    23 września 

 

 

 

2.    22 grudnia 

 

 

 

3.    miesiąc luty 

 

 

 

4.    II kwartał 

 

 

 

5.    rok 1658 

 

 

 

6.    38- my tydzień 1957 

 

 

 

7.    ............ 

 

 

 

8.    ............ 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  scharakteryzować zadany, do analizy  wycinek czasu, 
3)  pozyskać,  z  różnych  źródeł,  niezbędne  informacje  (np.:  godzinę  wschodu  Słońca, 

Księżyca), 

4)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
5)  wypełnić tabelę (dopuszczalna jest inna forma wykonania zadania – np.: wykres), 
6)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
7)  dokonać samooceny, 
8)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

poradnik astronoma (lub tożsamy), 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

detale ćwiczeniowe, modele (np.: globus, model układu słonecznego) z dokumentacją, 

− 

inne stosownie do potrzeb. 

 
Ćwiczenie 2  

Zbuduj,  prosty  równikowy  zegar  słoneczny  (rys.  do  ćwiczenia  2).  Zegar  powinien 

zapewnić możliwość  zadania nastaw korekcyjnych w zależności od miejsca pomiaru czasu. 

 Zegar  może  zostać  uzupełniony  o  pomocniczy  mechanizm  ułatwiający  jego  orientację 

w  przestrzeni  (np.:  kompas).  Załóż  że  zakład  zegarmistrzowski  posiada  niezbędne 
wyposażenie i środki.  

W  przypadku  braku  rzeczywistych  możliwości  technologicznych,  możliwa  jest 

modyfikacja ćwiczenia polegająca na wykonaniu projektu zegara. 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 2. 

 

Sposób wykonania ćwiczenie 
 
Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  przeanalizować działanie zegara słonecznego, 
3)  określić wszystkie niezbędne koordynaty dla wybranego (zadanego) miejsca na Ziemi, 
4)  wykonać projekt podstawowych elementów zegara (wskazówki i tarczy), 
5)  wykonać podstawowe elementy zegara, 
6)  zmontować,  na  podłożu  (można  wykorzystać  jako  podstawę  z  dowolny  posiadany 

materiał o odpowiednich wymiarach np.: drewno, metal, tworzywo sztuczne),   

7)  ocenić prawidłowość i estetykę montażu zegara, 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko obróbcze, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

poradnik mechanika, 

− 

stanowisko do montażu elementów, 

− 

przyrządy i pomoce kreślarskie (pisak, ołówek, cyrkiel, gumka) 

− 

przyrządy pomiarowe (kątomierz, suwmiarka, lupa ), 

− 

detale ćwiczeniowe (modele zegarów słonecznych) wraz z dokumentacją lub ich opis. 

 
Ćwiczenie 3  

Dokonaj  pomiaru  zadanego  wycinka  czasu,  wykorzystując  wykonany  wcześniej 

(rys. do ćwiczenia 3) lub oryginalny posiadany równikowy zegar słoneczny. Przed pomiarem 
dokonaj  zadania  nastaw  korekcyjnych  właściwych dla  miejsca dokonywania  pomiaru  czasu. 
Załóż że zakład zegarmistrzowski posiada niezbędne materiały pomocnicze i środki. 

W  przypadku  braku  fizycznego  zegara  równikowego  możliwe  jest  dokonanie  pomiaru 

z  wykorzystaniem  innego  zegara  słonecznego  lub  pomiar  teoretyczny  polegająca 
na wykonaniu procedury pomiaru czasu z zastosowaniem równikowego zegara słonecznego 
 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3. 

 

Tabela 2 

Lp. 

Analizowany wycinek czasu   pomiar zegarem 

słonecznym 

pomiar zegarem 

wzorcowym 

Różnica 

czasu 

1.    15 minut 

 

 

 

2.    1 godzina 

 

 

 

3.    3 godziny 

 

 

 

4.    ............ 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenie 

 

Uczeń powinien:  

1)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
2)  przeanalizować działanie zegara słonecznego, 
3)  określić wszystkie niezbędne koordynaty dla wybranego (zadanego) miejsca na Ziemi, 
4)  zadać, wszystkie niezbędne koordynaty dla wybranego (zadanego) miejsca na Ziemi, 
5)  określić, mierzony wycinek czasu, 
6)  dokonać pomiaru określonego (zadanego) wycinku czasu, 
7)  skontrolować (spodziewaną) zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją, 
8)  określić, wielkość błędu pomiaru,    
9)  wyjaśnić (lub wyjaśnić potencjalne) przyczyny niedokładności pomiaru, 
10)  ocenić jakość wykonania zadania, 
11)  dokonać samooceny, 
12)  zaprezentować wykonanie zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko badawcze z dostępem do światła słonecznego, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

poradnik astronoma (lub tożsamy), 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie), 

− 

przyrządy pomiarowe (zegar wzorcowy, kątomierz, suwmiarka, lupa), 

− 

detale ćwiczeniowe, modele (np.: globus, model układu słonecznego) z dokumentacją, 

− 

inne według potrzeb. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

 

5.2. Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich 

 
Wskazówki metodyczne do ćwiczeń

 

Zamierzeniem  autora  nie  jest  reklamowanie  konkretnej  lub  konkretnych  firm 

zegarmistrzowskich.  Zamieszczone  w  poradniku  ucznia  znaki  firm  mają  pomoc  uczniowi 
(słuchaczowi)  w  identyfikowaniu  wyrobów  zegarmistrzowskich  dostępnych  na  rynku 
pierwotnym  i  wtórnym.  W  pracy,  zamierzeniem  autora  było  zamieszczenie  znaków 
wszystkich  szwajcarskich  firm  zegarmistrzowskich,  jeżeli  któraś  z  firm  została  pominięta 
to jest to spowodowane wyłącznie trudnością z dostępem autora do pominiętej firmy. 

Zaleca  się,  aby  ćwiczenie  wykonywane  było  samodzielnie.  Podczas  wykonywania 

ćwiczeń  nauczyciel  powinien  obserwować  pracę  uczniów  i w  razie  potrzeby  udzielać 
niezbędnych  wskazówek.  Poza  poradnikiem  uczniowie  mogą  korzystać  z  zamieszczonej 
 w poradniku literatury, która powinna znajdować się na wyposażeniu pracowni. 

 

5.2.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1 

W  przedstawionym  na  rysunku  (rys.  do  ćwiczenia  1)  mechanizmie  zegarowym, 

zastosowano  wychwyt  Grahama  z  kotwicą  krótką  i  wysuwanymi  paletami.  Na  podstawie 
zastosowanego rozwiązania określ czas powstania mechanizmu.   
 

a) 

 

b) 

 
 
 
 

 
 

 
 
 

 

Rys. do ćwiczenia 1: a) symboliczny widok mechanizmu, b) wychwyt Grahama. 

 

Tabela 3 

Lp. 

Analizowany mechanizm  

Zastosowane 

rozwiązanie 

Czas powstania 

UWAGI 

1.    Mechanizm zegarowy 

wychwyt 

..... 

..... 

2.    Mechanizm ...... 

regulator 

..... 

..... 

3.    .......... 

........ 

 

 

4.    .......... 

 

 

 

5.    .......... 

wskazówka 

minutowa 

 

 

6.    .......... 

 

 

 

                                         Czas powstania mechanizmu 

ok. 1725 r. 

--- 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować analizowany fragment mechanizmu zegarowego, 
2)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
3)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

 

4)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
5)  wypełnić tabelę (dopuszczalna jest inna forma wykonania zadania – np.: opis), 
6)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
7)  dokonać samooceny, 
8)  zaprezentować wykonanie zadania. 
 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura z wykazu literatury, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych).  

 
Ćwiczenie 2 

W  przedstawionym  na  rysunku  (rys.  do  ćwiczenia  2)  mechanizmie  zegarowym, 

zastosowano  regulator  balansowy  z  „bregetowską”  sprężyną  włosową.  Na  podstawie 
zastosowanego rozwiązania określ czas powstania mechanizmu.   
 

a) 

 

 

b) 

 

Rys. do ćwiczenia 2: a) symboliczny widok mechanizmu, b) regulator balansowy. 

 

Tabela 4 

Lp. 

Analizowany mechanizm  

Zastosowane 

rozwiązanie 

Czas powstania 

UWAGI 

1.    Mechanizm zegarowy 

wychwyt 

..... 

..... 

2.    Mechanizm ...... 

regulator 

..... 

..... 

3.    .......... 

........ 

 

 

4.    .......... 

 

 

 

5.    .......... 

 

 

 

                                         Czas powstania mechanizmu 

ok. 1825 r. 

--- 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować analizowany fragment mechanizmu zegarowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

 

2)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
3)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 
4)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
5)  wypełnić tabelę (dopuszczalna jest inna forma wykonania zadania – np.: opis), 
6)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
7)  dokonać samooceny, 
8)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych). 

 
Ćwiczenie 3 

Do  punktu  naprawy,  trafił  zegarek  kieszonkowy  (rys.  do  ćwiczenia  3).  Cechą 

charakterystyczną  tego  zegarka  był  brak  wskazówek.  Zamiast  wskazówek,  informację 
o  czasie  pokazywały  liczby.    Na  podstawie  zastosowanego  rozwiązania  określ  markę 
mechanizmu.   

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 3. 

 

Tabela 5 

Lp. 

Analizowany mechanizm  

Zastosowane 

rozwiązanie 

Czas powstania 

Stosowany 

przez 

1.    Mechanizm zegarowy 

wychwyt 

..... 

..... 

2.    Mechanizm ...... 

regulator 

..... 

..... 

3.    .......... 

 

 

 

                                         Czas powstania mechanizmu 

ok. 1825 r. 

--- 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować analizowany mechanizm zegarowy, 
2)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
3)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 
4)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
5)  wypełnić tabelę (dopuszczalna jest inna forma wykonania zadania – np.: opis), 
6)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
7)  dokonać samooceny, 
8)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych).  

 
Ćwiczenie 4 

Do punktu  naprawy,  trafił  zegarek  (rys. do  ćwiczenia 4).  Cechą  charakterystyczną  tego 

zegarka  był  wytłoczony  na  tylnej  pokrywie  żaglowiec.  Na  podstawie  symbolu 
i zastosowanego rozwiązania spróbuj określić markę mechanizmu.   

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 4. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować znak analizowanego mechanizmu, 
2)  scharakteryzować, w przypadku koniecznym, mechanizm zegarowy, 
3)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
4)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 
5)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

 

6)  przypisać znak na kopercie właściwej firmie zegarmistrzowskiej, 
7)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych).  

 
Ćwiczenie 5 

Do  zakładu  zegarmistrzowskiego,  trafił  zegarek  (rys.  do  ćwiczenia  5).  Zegarek  jest 

konstrukcją współczesną.  Na podstawie poradnika określ markę mechanizmu.   

 

 

Rys. do ćwiczenia 5. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować fragment znaku analizowanego mechanizmu, 
2)  scharakteryzować, w przypadku koniecznym, mechanizm zegarowy, 
3)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
4)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 
5)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
6)  przypisać znak na szkielecie zegarka właściwej firmie zegarmistrzowskiej, 
7)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych).  

 

Ćwiczenie 6 

Do  zakładu  zegarmistrzowskiego,  trafił  zegarek  (rys.  do  ćwiczenia  6).  Zegarek  jest 

konstrukcją współczesną.  Na podstawie poradnika określ markę mechanizmu.   

 

 

 

Rys. do ćwiczenia 6. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  scharakteryzować fragment znaku analizowanego mechanizmu, 
2)  scharakteryzować, w przypadku koniecznym, mechanizm zegarowy, 
3)  wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia, 
4)  pozyskać, w razie potrzeby, z różnych innych źródeł, dodatkowe informacje, 
5)  wykonać, niezbędne działania logiczno – matematyczne, 
6)  przypisać znak na szkielecie zegarka właściwej firmie zegarmistrzowskiej, 
7)  ocenić, zgodność uzyskanych wyników z literaturą (źródłem), 
8)  dokonać samooceny, 
9)  zaprezentować wykonanie zadania. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe, 

  pogadanka. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

wyposażone stanowisko zegarmistrzowskie, 

− 

wyposażone stanowisko do prac pisemnych, 

− 

poradnik ucznia, 

− 

literatura, 

− 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,  

− 

materiały i środki piśmienne (papier, długopis, materiały kreślarskie, 

− 

mechanizmy zegarowe ćwiczeniowe lub modele z dokumentacją, 

− 

katalogi wyrobów zegarmistrzowskich,  

− 

inne stosownie do potrzeb (plansze, zdjęcia, foliogramy, adresy witryn internetowych).  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
Test  wyboru  do  jednostki  modułowej  „Identyfikowanie  wyrobów 
zegarmistrzowskich” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 13, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja  zadań:  0  lub  1  punkt  –  za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  

1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:  

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań. 

 
 

Tabela 6  Klucz odpowiedzi do testu 

Nr 

zadania 

Praw. 

Odp. 

Nr 

zadania 

Praw. 

Odp. 

Nr 

zadania 

Praw. 

Odp. 

Nr 

zadania 

Praw. 

Odp. 

1. 

6. 

11. 

16. 

2. 

7. 

12. 

17. 

3. 

8. 

13. 

18. 

4. 

9. 

14. 

19. 

5. 

10. 

15. 

20. 

 

Plan testu  

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom 
wymagań 

1.   

Określić przyrządu do pomiaru czasu 

2.   

Określić właściwości fizyczne czasu 

3.   

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

4.   

Określić jednostki czasu 

5.   

Zidentyfikować oryginalne wyroby firm zegarmistrzowskich 

6.   

Scharakteryzować działanie historycznego zegara 

7.   

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

8.   

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

PP 

9.   

Zidentyfikować oryginalne wyroby firm zegarmistrzowskich 

10.  

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

11.  

Rozpoznać symbole – znaki zegarmistrzowskie 

12.  

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

 

13.  

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

PP 

14.  

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

15.  

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

16.  

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

17.  

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

PP 

18.  

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

19.  

Scharakteryzować 

konstrukcję 

czasomierza 

epokach 

historycznych 

PP 

20.  

Rozróżnić historyczne metody pomiaru czasu 

 
Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela    

 

  

 
1)  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2)  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3)  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4)  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5)  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6)  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

7)  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

8)  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9)  Sprawdź wyniki. 
10)  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu. 
11)  Opracuj wnioski do dalszego postępowania. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 
1)  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5)  W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza. 
6)  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7)  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8)  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 
 

Materiały dla ucznia: 

  

 
− 

zestaw zadań testowych, 

− 

instrukcja, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Zegar, jest to przyrząd służący do:   

a)  wyznaczania czasu, 
b)  zmiany czasu,  
c)  analizy czasu,  
d)  ograniczania czasu.  

 
2.  Czas, jest wielkością fizyczną:   

a)  wektorową zmienną, 
b)  skalarną stałą, 
c)  wektorową stałą, 
d)  skalarną zmienną. 

 

3.  Przedstawione obok zegar do 
     określenia czasu potrzebował: 
 

a)  piasku, 
b)  wody, 
c)  wiatru,  
d)  światła słonecznego. 

 

 

 

4.  Jedna godzina, to:   

a)  30 minut, 
b)  3600 sekund, 
c)  1/12 doby, 
d)  5 kwadransów. 
 

5.  Przedstawiony obok zegarek jest produktem: 

 
 
 
a)  niemieckim, 
b)  szwajcarskim, 
c)  francuskim, 
d)  angielskim. 

 

 

 

6.  W jaki sposób, podczas pochmurnego dnia, będzie wskazywać czas zegar słoneczny?   

a)  będzie wskazywał prawidłowo, 
b)  będzie przyspieszał, 
c)  będzie zwalniał, 
d)  przestanie wskazywać. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

 

 

7.  Przedstawiony 

obok 

mechanizm, 

to średniowieczny  zegar: 

 
 
 

a)  słoneczny, 
b)  piaskowy, 
c)  wodny, 
d)  powietrzny. 

 

 

 

 

8.  Pierwsze regulatory wahadłowe zaczęto stosować w mechanizmach zegarowych w: 

a)  XVI w., 
b)  XVII w., 
c)  XVIII w., 
d)  XIX w.. 

 
 

9.  Wyroby zegarmistrzowskie, oznaczone literą Ω produkuje firma o nazwie: 

a)  Olimpia, 
b)  Omega, 
c)  Omron, 
d)  Oris. 

 
10. 
Przedstawiony na rysunku równikowy zegar słoneczny określał czas:  
 
 
 

a)  w dowolnym miejscu na równiku, 
b)  w ściśle określonym miejscu , 
c)  w ściśle określonym miejscu na równiku, 
d)  w dowolnym miejscu Ziemi. 

 

 

11. Flagę szwajcarską w symbolu firmy zegarmistrzowskiej posiada:   

a)  Omega, 
b)  Tissot, 
c)  Seiko, 
d)  Festina. 

 

12. Zegar kwarcowy, jako wzorzec okresu wykorzystuje:   

a)  elementy indukcyjne, 
b)  kamerton kwarcowy, 
c)  elementy półprzewodnikowe, 
d)  specjalny rezonator piezoelektryczny. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

 

13. Wskazówkę minutową wprowadzono do zegarów dzięki:   

a)  zmniejszeniu wymiarów mechanizmu zegarowego, 
b)  zwiększeniu wymiarów tarczy zegarowej, 
c)  zwiększeniu dokładności chodu mechanizmu zegarowego, 
d)  zmniejszeniu masy wskazówek. 

 
14. 
Łożyska z kamieni szlachetnych zaczęto stosować w mechanizmach zegarowych w:   

a)  XVI w., 
b)  XVII w., 
c)  XVIII w., 
d)  XIX w. 

 

15. Dokładność  wskazań  zegara  słonecznego 

zależała od dokładności pomiaru:   

 
 

a)  wielkości gnomona 
b)  szerokości cienia, 
c)  długości cienia, 
d)  kąta padania cienia. 

 

 

 

16. Czas, oparty na obiegu Ziemi wokół Słońca to:   

a)  czas strefowy, 
b)  czas uniwersalny,  
c)  czas efemeryd, 
d)  czas absolutny.  

 
17. Przyjęcie w 1967 r. nowej definicji sekundy spowodowane zostało:   

a)  wzrostem dokładności zegarów, 
b)  zwolnieniem biegu ziemi, 
c)  konsekwencją stosowania kalendarza gregoriańskiego, 
d)  wprowadzeniem stref czasowych. 

 
18. Istotą pomiaru czasu w zegarze wodnym, 

było określenie różnicy:   

 

a)  czystości wody, 
b)  gęstości wody, 
c)  poziomu wody, 
d)  temperatury wody. 

 

 

 

 

19. Najmniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej z poniższych materiałów posiada:   

a)  stal, 
b)  inwar, 
c)  drewno jodłowe suche, 
d)  szkło. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

 

 
20. Klepsydra stosowana była do pomiaru:   

 
 
a)  krótkich okresów czasu, 
b)  długich okresów czasu, 
c)  ciągłości czasu, 
d)  zmiennych odcinków czasu. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko  ......................................................................................... . 

 
„Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich”  

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

Poprawna odpowiedź 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

 

Test  praktyczny  typu  próba  pracy  do  jednostki  modułowej 
„Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich” 

 
Treść zadania:  

Zamieszczony  poniżej  (rys.  do  zadania  praktycznego),  mechanizm  zegara  wieżowego 

pochodzi z kościoła St. Nicholas w Utrechcie. Na podstawie zastosowanych w nim rozwiązań 
technicznych i wykorzystanych podzespołów zegarowych  ustał okres jego powstania.    

Możliwa  jest  modyfikacja  zadania  polegająca  na  próbie  ustalenia  okresu  powstania 

innego    fizycznego  zegara,  zegarka  czy  mechanizmu  zegarowego.  Możliwa  jest  także,  choć 
nie  zalecana,  modyfikacja  zadania  polegająca  na  ustaleniu  czasu  powstania  mechanizmu 
zegarowego na podstawie projektu lub opisu. 
 

 

 

Rys. Do zadania praktycznego. 

 

Rozwiązanie zadania powinno zawierać: 

− 

ogólna  charakterystykę  zegara  (identyfikacja  mechanizmu,  rodzaj  mechanizmu, 
przeznaczenie, umiejscowienie, itp.)  

− 

charakterystykę  zegara  mechanizmu  zegarowego  (analiza  rozwiązań  technicznych 
kluczowych układów mechanizmu zegarowego jak np.: układ napędowy, regulator chodu, 
rodzaj wychwytu itp.), 

− 

określenie  czasu  powstania  poszczególnych  rozwiązań  zastosowanych  w  analizowanym 
mechanizmie zegarowym, 

− 

określenie wynikowe czasu powstania mechanizmu zegarowego, 

− 

zaprezentowanie rozwiązania, 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

 

Kryteria oceniania testu praktycznego 

Poniżej  zamieszczone  są  przykładowe  kryteria  oceniania  testu  praktycznego.  Tworząc 

zadanie typu „próba pracy: należy przygotować kryteria oceniania, by w sposób jednoznaczny 
określić  poziom  osiągnięć  edukacyjnych  ucznia.  Zamieszczone  poniżej  kryteria  mają 
charakter przykładowy. 

 

Ilość punktów 

Obszar 

 

Kryteria oceniania 

Typ lub rok 

wprowadzenia 

do 

uzyskania 

 

uzyskanych 

1.    typ zegara   

mechaniczny 

 

2.    umiejscowienie 

zegara  

wieżowy 

 

charakter. 

zegara 

3.    rodzaj mechanizmu 

dźwiękowego  

bijący 

 

4.    rodzaj napędu 

obciążnikowy 

 

5.    rodzaj regulator  

wahadłowy 

 

6.    typ wychwytu  

hakowy 

 

7.    rodzaj łożysk 

toczne 

 

8.    materiał łożysk 

rubin 

 

9.    mechanizm z 

kompensacją 
temperatury 

mech. z 

kompensacją 

temperatury 

 

10.   typ zazębienia 

przekładni  

szwajcarskie 

 

charakter. 

mechanizm 

11.   rodzaj wskazówek  

godzinowa i 

minutowa 

 

12.   regulator wahadłowy. 

1657 

 

13.   wychwyt hakowy  

1676 

 

14.   kompensacja 

temperaturowa 

1726 

 

15.   łożyska rubinowe 

1704 

 

czas 

powstania 

elementów 

16.   wskazówka 

minutowa 

1690 

 

17.   według 

zastosowanych 
 rozwiązań    

1528 

 

czas 

powstania 

mech. 

zegara 

18.   według źródeł  

1586 

 

19.   komunikatywność  

xxx 

 

20.   dobór słownictwa 

technicznego 

xxx 

 

prezent. 

rozwiązania 

21.    dokonanie samooceny 

xxx 

 

Łącznie uzyskanych punktów: 

26 

 

 
Wymagania na oceny: 
13 – 16 punktów  – dopuszczający 
17 – 20 punktów – dostateczny 
21 – 23 punktów – dobry 
24 – 26 punktów  – bardzo dobry 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

 

KARTA OCENY 

 

Imię i nazwisko  ......................................................................................... . 

 

„Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich” 

 

Obszar 

 

Kryteria oceniania 

Typ lub rok 

wprowadzenia 

Ilość 

uzyskanych 

punktów 

1.    typ zegara   

 

 

2.    umiejscowienie 

zegara  

 

 

charakter. 

zegara 

3.    rodzaj mechanizmu 

dźwiękowego  

 

 

4.    rodzaj napędu 

 

 

5.    rodzaj regulator  

 

 

6.    typ wychwytu  

 

 

7.    rodzaj łożysk 

 

 

8.    materiał łożysk 

 

 

9.    mechanizm z 

kompensacją 
temperatury 

 

 

10.   typ zazębienia 

przekładni  

 

 

charakter. 

mechanizm 

11.   rodzaj wskazówek  

 

 

12.   regulator wahadłowy. 

 

 

13.   wychwyt hakowy  

 

 

14.   kompensacja 

temperaturowa 

 

 

15.   łożyska rubinowe 

 

 

czas 

powstania 

elementów 

16.   wskazówka 

minutowa 

 

 

17.   według 

zastosowanych 
 rozwiązań    

 

 

czas 

powstania 

mech. 

zegara 

18.   według źródeł  

 

 

19.   komunikatywność  

xxx 

 

20.   dobór słownictwa 

technicznego 

xxx 

 

prezent. 

rozwiązania 

21.   dokonanie 

samooceny 

xxx 

 

Łącznie uzyskanych punktów: 

 

 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

 

7.  LITERATURA 

 

1.  Bartnik B.S.: Podwapiński  W. A.: Technologia  mechanizmów zegarowych. Tom I  WSiP 

Warszawa 1986 

2.  Bartnik B.S.: Podwapiński W. A : Technologia mechanizmów zegarowych. Tom II WSiP 

Warszawa 1986 

3.  Bartnik B.S.: Podwapiński W. A.: Zegarmistrzostwo, - Ilustrowany słownik 

zegarmistrzowski. Wyd. Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1985 

4.  Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986 
5.  Mrugalski Z.: Kalendarium zegarowe.  Klub Miłośników Zegarów i Zegarków  
6.  Sydenham P. H.:  Podręcznik metrologii. WKŁ Warszawa 1988 
7.  Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999 
8.  http://www.zegarkiclub.pl