background image

___________________________________________________________________________  

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

          NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Piotr Dubis 

 

 

 

Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych  

731[05].Z2.06 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 1 

Recenzenci: 

mgr inż. Ireneusz Kocoń  

mgr inż. Andrzej Strzykowski 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Piotr Dubis 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Zych 

mgr inż. Grzegorz Śmigielski 

 

 

Korekta: 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  731[05].Z2.06 

zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu zegarmistrz. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 2 

SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie. 

2. Wymagania wstępne. 

3. Cele kształcenia. 

4. Przykładowe scenariusze zajęć. 

5. Ćwiczenia. 

12 

5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków za pomocą 
chronokomparatora. 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta. Zasady promocji. 
Sztuka prowadzenia rozmów z klientami. Podstawy negocjacji. Etyka 
zawodowa. Etykieta w biznesie. 

14 

   5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki gwarancji. 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług zegarmistrzowskich. 

18 

   5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia. 

20 

7. Literatura. 

27 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 3 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

„Poradnik 

dla 

nauczyciela”, 

który 

będzie 

pomocny 

w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie zegarmistrz. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, wykaz umiejętności,  jakie uczeń powinien  mieć  już ukształtowane, 

aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

  cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 

z poradnikiem, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi  metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

  ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

  wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki, 

W  poradniku  dla  ucznia  zagadnienia  zostały  omówione  w  sposób  bardzo  ogólny. 

Przedstawiono  treści,  opisano  umiejętności, które  uczeń  powinie  sobie  przyswoić.  By  uczeń 
mógł  w  pełni  zrozumieć  i przyswoić  materiał  niezbędna  jest  jego  praca  z literaturą. 
Nauczyciel  powinien  być  przewodnikiem  dla  ucznia  wskazując  mu  materiały,  i źródła, 
z których  może  uzyskać  najświeższe  informacje  dotyczące  zagadnień  które  obejmuje 
a jednostka modułowa. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania: 

  samokształcenia kierowanego,  

 

ćwiczeń,  

  metody projektów, 

  tekstu przewodniego. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane  począwszy  od  pracy 

jednolitej, pracę grupową jednolita i zróżnicowana, aż po samodzielną pracę ucznia.  

Zaleca  się  również  podanie  wymagań  edukacyjnych  w  takiej  formie,  aby  łatwo  było 

zidentyfikować  cele  z poszczególnymi  tematami.  W  poradniku  podano  dwa  przykładowe 
scenariusze  zajęć.  W  pierwszym  metodą  wiodąca  jest  pokaz,  w  drugim  ćwiczenie 
przedmiotowe. 

Pomocne mogą się okazać zamieszczone w końcu każdego podrozdziału w poradniku dla 

ucznia  pytania  sprawdzające,  które  uczeń  może  wykorzystywać  w  dwojaki  sposób, 
a mianowicie jako: 

  zapoznanie się z pytaniami przed rozpoczęciem analizy pracy z materiałem określonym w 

podrozdziale.  Uczeń  zapozna  się  w  tym  momencie  z wymaganiami  i dążyć  będzie  do 
osiągnięcia celu jakim jest odpowiedź na pytania; 

  zapoznanie  się  z zawartymi  pytaniami  po  zakończeniu  pracy  z danym  podrozdziałem. 

Pytania te stanowić będą kontrolę stanu gotowości przejścia do wykonywania ćwiczeń. 

W każdej z podanych metod prowadzenia zajęć istotną rolę odgrywają ćwiczenia, które mają 

za zadanie: 

  uzupełnienie informacji o elementach i układach elektrycznych i elektronicznych; 

  utrwalenie wiadomości o poznanych elementach, 

  prezentacja przykładowych zastosowań danych elementów. 

W  ćwiczeniach  realizowanych  w  formie  zadań  praktycznych  złożono,  że  w  trakcie 

realizacji ich uczeń powinien: 

  zaplanować proces rozwiązania zadania, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 4 

  wypełnić  dokument,  do  przedstawionego  w  opisie  zadania,  posiłkując  się  literaturą 

przedstawioną w wykazie, 

  dobrać pomoce i metodę pracy, 

  wykonać zadania, 

  dokonać prezentacji zwracając uwagę na szczegółowe cele wynikające zadania. 

Wskazane  jest  przeprowadzanie  instruktaży  przed  każdymi  zajęciami  oraz  przed 

wykonywaniem  ćwiczeń.  Zaleca  się  również  nakłaniać  uczniów  do  korzystania  z pomocy 
koleżeńskiej. 

Zaleca się dobór dla uczniów takich ćwiczeń, które rozwijać będą te umiejętności, których 

nabycie nastręcza uczniom największe problemy.  

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  przystępuje  do  sprawdzenia  poziomu 

swoich postępów, odpowiadając na pytania zawarte w podrozdziale „Sprawdzian postępów”. 
Uczeń powinien w tym celu samodzielnie: 

  Przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

  zakreślić odpowiedź, wstawiając „X” w odpowiednim polu. 

W dalszej kolejności zamieszczono: 

  kartę odpowiedzi obok której jest klucz odpowiedzi, 

  instrukcję dla nauczyciela, w której omówiono czynności ucznia podczas przeprowadzania 

sprawdzianu, 

  instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 

sprawdzianu, 

Zestawy  stanowią  propozycję  narzędzi  pomiaru  dydaktycznego,  z których  można 

skorzystać  w  celu  przeprowadzenia  badań  lub  w  celu  opracowania  innych  narzędzi.  Wybór 
należy do nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 

W  trakcie  realizacji  zajęć  zwrócić  należy  uwagę  na  przedstawione:  sposoby  regulacji 

zegarów  i  zegarków,  regulacje  zegarków  za  pomocą  chronokomparatora,  instalowanie 
i uruchamianie  urządzeń  w  domu  klienta,  zasady  promocji,  sztukę  prowadzenia  rozmów  z 
klientami,  podstawy  negocjacji,  etykę  zawodowa,  etykietę  w  biznesie,  przepisy  bhp,  normy 
i przepisy branżowe, dobór warunków gwarancji. 

W  końcowej  części  materiału  nauczania  należy  poświęcić  dużo  czasu  na  wyjaśnieniu 

prawnych i ekonomicznych podstaw świadczenia usług zegarmistrzowskich. 

Przykładowe  ćwiczenia  pozwolą  zrozumieć  i  przyswoić  wiedzę  w  praktyce.  Na  końcu 

każdego  tematu  znajdują  się  pytania  sprawdzające.  Pozwolą  one  zweryfikować  wiedzę 
uczniów. Jeżeli okaże się, że czegoś jeszcze nie pamiętają lub nie rozumieją, zawsze możesz 
wrócić  do  rozdziału  „Materiał  nauczania”  i  tam  wskazać  odpowiedź  na  pytania,  które 
sprawiły kłopot.  

 

Miłej pracy dydaktycznej z uczniami z zastosowaniem opracowanych materiałów. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 5 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

731[05].Z2 

Eksploatowanie mechanizmów zegarowych 

731[05].Z2.01 

Organizowanie stanowiska pracy 

731[05].Z2.02 

Wykonywanie czyszczenia i konserwacji 

mechanizmów 

731[05].Z2.03 

Diagnozowanie przyczyn nieprawidłowej 

pracy mechanizmów zegarowych 

731[05].Z2.04 

Wykonywanie napraw czasomierzy 

mechanicznych 

731[05].Z2.05 

Wykonywanie napraw czasomierzy 

elektrycznych i elektronicznych 

731[05].Z2.06 

Wykonywanie regulacji mechanizmów 

zegarowych 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 6 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien: 

 

znać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych, 

 

określać sposoby regulacji zegarków, 

 

określić rodzaje odchyłek chodu zegarka, 

 

wymieniać sposoby regulacji mechanizmów zegarowych, 

 

znać zasady kalkulacji wstępnej kosztów prac, 

 

sporządzić zestawienie kosztów wykonanych prac zegarmistrzowskich, 

 

określić zakres usług zegarmistrzowskich dla klientów. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 7 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku procesu kształcenia uczeń/słuchacz powinien umieć: 

  scharakteryzować sposoby regulacji mechanizmów zegarowych, 

  dokonać regulacji zegarków, 

  dokonać regulacji zegarków za pomocą sprawdzarki chronokomparatora, 

  określić średnią dobową odchyłkę chodu zegarka, 

  wykonać regulację mechanizmu zegarowego, 

  dokonać kalkulacji wstępnej kosztów prac, na podstawie uzyskanych informacji, 

  obliczyć koszt wykonanych prac zegarmistrzowskich, 

  sporządzić wykaz świadczonych usług zegarmistrzowskich dla klientów, 

  sporządzić dokumenty niezbędne do określenia zakresu usług i wymagań klienta (różnego 

rodzaju umowy zgodnie z obowiązującymi wzorami), 

  przeprowadzić rozmowę z klientem w celu określenia zakresu usługi i wymagań klienta, 

  przeprowadzić kalkulację ekonomiczną wykonywanych prac, 

  przygotować materiały promujące własną działalność gospodarczą, 

  dokonać  analizy  jakości  świadczonych  usług  na  podstawie  informacji  uzyskanych  od 

klientów. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 8 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE LEKCJI 

 

Temat: Sposoby regulacji zegarów i zegarków. 

 
Cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  definiować pojęcie regulacji, 

  charakteryzować metody regulacji zegarów i zegarków; 

  opisywać zadania sprawdzarki i zegara wzorcowego; 

  dzielić proces regulacji; 

  określać kryteria przystąpienia do procesu regulacji; 

  charakteryzować błędy regulacji; 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenie,  

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach,  

− 

praca indywidualna, 

− 

prezentacja wyników. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

karty z przykładową charakterystyką zegarka  przeznaczonego do regulacji, 

− 

stopery, przykładowe zegarki, 

− 

foliogramy. 

 
Czas trwania: 
2 godziny lekcyjne – 90 min. 
 
Uczestnicy 
Uczniowie klasy zasadniczej. 
 
Przebieg lekcji: 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Uświadomienie celów lekcji. 
3.  Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego zachowania podczas pokazu i przestrzegania 

zasad BHP. 

Grupa uczniów powinna ustawić się tak, aby każdy miał dobrą widoczność 
prezentowanych przez nauczyciela elementów. 

4. Plan lekcji: 
A) Co to jest regulacja. Jakie mamy sposoby regulacji. Urządzenia służące do regulacji 
zegarów i zegarków. 
Nauczyciel  omawia  definicje  regulacji,  przedstawia  metody  przeprowadzania  regulacji 
zegarów i zegarków. 
Następnie  przedstawia  na  foliogramach  zasadę  działania,  budowę,  metody  podłączenia 
sprawdzarki. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 9 

Nauczyciel  omawia  budowę  prezentowanego  na  folii  schematu  podłączenia  zegarka  do 
sprawdzarki, ze wskazaniem zadań realizowanych przez poszczególne elementy.  
Dyskusja  uczniów  nad  wyborem  tej  metody  regulacji  do  różnego  rodzaju  zegarów 
i zegarków. 
B) Składowe procesu regulacji: 
Nauczyciel omawia budowę prezentowanego na folii schematu podziału procesu regulacji.  
Nauczyciel  korzystając  z przykładów  opisuje  na  podział  procesu  regulacji  w zależności  od 
regulowanego zegara. 
Uczniowie  w  małych  grupach,  analizują  karty  z  przykładową  charakterystyką  zegarka  
przeznaczonego  do  regulacji,  i  przedstawiają  zaplanowany  w  grupie  proces  regulacji 
przykładowego zegarka. 
Prezentacja wyników wraz z uzasadnieniem. 
C) Przeprowadzenie regulacji wstępnej: 
Nauczyciel  omawia  zasadę  przeprowadzenia  regulacji  wstępnej  za  pomocą  dokładnego 
stopera.  
Nauczyciel prezentuje sposób regulacji wstępnej. 
Nauczyciel rozdaje stopery uczniom. 
Uczniowie  indywidualnie  przeprowadzają  część  procesu  regulacji  wstępnej  badając  własne 
zegarki, następnie zamieniają się w parach zegarkami i powtarzają proces.  
Zaobserwowane różnice w pomiarach przedstawiane są na forum klasy i omawiane. 
D) Kryteria przystąpienia do procesu regulacji i błędy w procesie regulacji. 
Nauczyciel  omawia  kryteria  jakie  powinien  spełniać  zegar,  zegarek  aby  można  było 
przeprowadzić skutecznie proces regulacji.  
Nauczyciel korzystając z doświadczenia uczniów wynikającego ze wcześniejszego ćwiczenia 
prowadzi dyskusje o przyczynach powstawania błędów regulacji. 
Uczniowie w małych grupach, mają za zadanie wymyślić sposoby minimalizacji powstawania 
błędów podczas regulacji. 
Prezentacja wyników. 
5. Podsumowanie lekcji: 
Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez zadanie pytań. 
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 10 

Temat: Moja własna firma 

 
Cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
wskazać  źródła  prawa  regulujące  rejestrację  poszczególnych  form  organizacyjno-prawnych 
podmiotów gospodarczych, 
przedstawić tryb rejestracji działalności gospodarczej. 
 
Metody nauczania – uczenia się: 

− 

ćwiczenie przedmiotowe, 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

poradnik ucznia, 

− 

foliogramy, 

− 

książki telefoniczne, 

− 

poradniki dla przedsiębiorców, 

− 

przykładowe dokumenty dotyczące rejestracji działalności gospodarczej. 

 
Czas trwania: 
2 godziny lekcyjne –90 min. 
 
Uczestnicy 
Uczniowie klasy zasadniczej. 
 
Przebieg lekcji: 
1. Wprowadzenie. 
2. Uświadomienie celów lekcji. 
3. Przeprowadzenie instruktażu dotyczącego użytkowania oryginałów dokumentów. 
4. Plan lekcji: 

A. Instruktaż wstępny:

 

−  sprawdzenie obecności, 

−  przedstawienie przebiegu lekcji, 

−  podanie kryteriów ocen, 

−  dokonanie podziału na grupy, wyznaczenie stanowisk ćwiczeniowych,  

−  przedstawienie zakresu działań dla każdej z grup. 

B. Instruktaż bieżący: 

Obchód  I.  Sprawdzenie  czy  uczniowie  zapoznali  się  z  dokumentami  i  literaturą 

fachową. 

Obchód  II.  Sprawdzenie  czy  uczniowie  rozpoznają  dokumenty  i  dzielą  je  w 

zależności skąd pochodzą. 

Obchód III. Sprawdzenie czy uczniowie opracowali podstawowe założenia dotyczące 

charakteru działalności jaką chcą założyć. 

Obchód  IV.  Sprawdzenie  czy  uczniowie  opracowali  plan  kolejności  wypełniania 

dokumentów zgodny z kolejnością załatwiania spraw w urzędach. 

Obchód  V.  Sprawdzenie  czy  uczniowie  poprawnie  wypełniają  dokumenty 

zgłoszeniowe. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 11 

Obchód  VI.  Sprawdzenie  czy  uczniowie  we  wszystkich  dokumentach  zapisują  te 

same założone wspólnie dane firmy. 

Obchód  V.  Sprawdzenie  poprawności  ułożenia  chronologicznego  dokumentów, 

poprawności  danych  adresowych  instytucji.  Prezentacja  przez  uczniów 
wykonanego ćwiczenia, łącznie z prezentacją mocnych i słabych pracy grupy.  

C. Instruktaż końcowy: 

podsumowanie zajęć, 
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia, 
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkie grupy, 
zwrócenie  uwagi  na  błędy  oraz  czynności  dobrze  wykonywane  podczas 
ćwiczenia, 
wystawienie ocen, 
uporządkowanie stanowisk ćwiczeniowych. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 12 

5. ĆWICZENIA 

5.1. Sposoby regulacji zegarów i zegarków. Regulacja zegarków 

za pomocą chronokomparatora. 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj regulację wstępną zegara za pomocą stopera. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zmierzyć czas określonej liczby wahnięć podwójnych zegara za pomocą stopera, 
2)   podzielić wynik pomiaru przez liczbę wahnięć, 
3)   otrzymaną liczbę równą wartości okresu rzeczywistego zapisać w sprawozdaniu 

z ćwiczenia, 

4)   powtórzyć badania dla różnej założonej liczby wahnięć i określ czy następuje różnica w 

wynikach. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca się aby uczniowie wykonywali to ćwiczenie samodzielnie, lub w konsultacji 

z innymi uczniami. W razie potrzeby można przerwać ćwiczenie i przeprowadzić pokaz na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stoper, 

 

badany zegar, 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie przykładowych wykresów chodu zegarków badanych na sprawdzarce 

dokonaj analizy nieprawidłowości w pracy badanych zegarków. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dostarczone wykresy wkleić na osobne kartki papieru, 
2)  korzystając z literatury przeanalizować wykresy, 
3)  
opisać pod wykresami wnioski z analizy, przedstawić je przed klasą. 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 13 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowe wykresy, 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 14 

5.2. Instalowanie i uruchamianie urządzeń w domu klienta. 

Zasady promocji. Sztuka prowadzenia rozmów z klientami. 
Podstawy negocjacji 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Jako  zegarmistrz  przyjmujesz  do  naprawy  zegarek.  Sporządź  scenariusz  rozmowy  z 

klientem na temat przyjmowanego zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta, 
2) przeprowadzić rozmowę na temat przyjęcia zegarka do naprawy, 
3) przebieg rozmowy powinien być zapisywany, 
4) zmienić się rolami, 
5) przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Jako zegarmistrz oddajesz z naprawy zegarek. Sporządź scenariusz rozmowy z klientem 

na temat oddawanego zegara, zegarka. Ćwiczenie odbywa się w parach. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić kto będzie grał rolę zegarmistrza, a kto klienta, 
2)  przeprowadzić rozmowę na temat oddawanego zegara, zegarka z naprawy, 
3)  przebieg rozmowy powinien być zapisywany, 
4)  zmienić się rolami, 
5)  przeanalizować wspólnie zadawane pytania, udzielane odpowiedzi, przekazywane rady. 
 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 15 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmienne, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Aby osiągnąć sukces na rynku musisz aktywizować swoją sprzedaż stosując różne środki 

promocji. Przygotuj plan działań promocyjnych jakie mogą być wykorzystane przez Ciebie w 
prowadzeniu zakładu zegarmistrzowskiego 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

Uczeń powinien: 

1)  wybierać trzy rodzaje działań najbardziej odpowiadających jego zakładowi 

zegarmistrzowskiemu, 

2)  opisać zakres działań jakie należało by podjąć do ich realizacji, 
3)  opisać planowane skutki podjętych działań. 
 

Wskazówki do realizacji:  

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 16 

5.3. Przepisy BHP. Normy i przepisy branżowe. Warunki 

gwarancji 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  norm  i  przepisów  branżowych  przygotuj  plan  własnego  zakładu 

zegarmistrzowskiego.  Na  planie  weź  pod  uwagę  powierzchnię  zakładu  i  rozmieszczenie 
podstawowych urządzeń, stanowisk. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować założenia dotyczące projektowanego zakładu, 
2)  opracować wytyczne dotyczące BHP i ergonomii, 
3)  przygotować na papierze milimetrowym plan rozmieszczenia pracowni 

zegarmistrzowskiej. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

materiały piśmiennicze, 

 

poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zegarmistrz  pracuje  przeważnie  siedząc  i  dość  często  z  pochyloną  głową.  Taka 

postawa  ciała  po  pewnym  czasie,  w  przypadku  słabej  odporności,  może  powodować 
niedomagania  płuc,  serca,  narządów  trawienia,  a  niekiedy  również  osłabienie  systemu 
nerwowego.  Na  podstawie  tych  zagrożeń  przygotuj  plan  dnia  pracy  zegarmistrza 
minimalizujący te zagrożenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać formy aktywności fizycznej przeciwdziałające założonym zagrożeniom, 
2)  założyć ramowy dzienny grafik czasu pracy i przerw, 
3)  przygotować opisy ćwiczeń do wykonywania w czasie przerw, 
4)  przygotowane materiały złożyć w pakiet. 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 17 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  materiały piśmienne, 

  poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  przygotowanych  przez  nauczyciela  drukach  gwarancji  wypełnij  konieczne  dane  w 

zależności od rodzaju założonych parametrów. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z przykładowymi wypełnionymi drukami gwarancji, 
2)  wypełnić druk gwarancji w zależności od założonych parametrów, 
3)  porównać swoje druki z kolegami. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  przykładowe wypełnione druki gwarancji, 

  przykładowe puste druki gwarancji, 

  materiały piśmienne, 

  poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 18 

5.4. Prawne i ekonomiczne podstawy świadczenia usług 

zegarmistrzowskich 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Chcesz rozpocząć pracę na własny rachunek. Określ szanse powodzenia przedsięwzięcia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, co może być szczegółowym przedmiotem jego działalności, 
2)  opracować ankietę, która pomoże przedstawić zainteresowanie oferowanym przez niego 

produktem, usługą, umożliwi scharakteryzowanie nabywcy, 

3)  przeprowadzić badania ankietowe wśród kolegów, na podstawie ankiet sporządzić „portret 

typowego nabywcy”, 

4)  przedstawić wyniki na piśmie w postaci wniosków określających możliwość powodzenia 

przedsięwzięcia. 

 

Wskazówki do realizacji: 

Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

  przykładowe „portrety nabywcy”, 

  przykładowe ankiety rynkowe, 

  materiały piśmiennicze, 

  poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Jako  absolwent  szkoły  musisz  podjąć  ważne  decyzje  dotyczące  swojej  przyszłości. 

Możesz zacząć funkcjonować na trudnym obecnie rynku pracy. Aby określić swoje szanse na 
prowadzenie działalności gospodarczej należy przeanalizować rynek przedsiębiorstw z twojej 
branży.  Z    „Panoramy  Firm”  wybierz  przykłady  przedsiębiorstw  zajmujących  się  w  Twoim 
mieście  sprzedażą  zegarów  i  zegarków  i  świadczących  usługi  zegarmistrzowskie 
reprezentujących poszczególne formy prawne i wpisz do tabeli. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  z  „Panoramy  Firm”  wybrać  przedsiębiorstwa  zajmujące  się  w  jego  mieście  sprzedażą 

zegarów i zegarków, 

2)  z „Panoramy Firm” wybrać przedsiębiorstwa zajmujące się w jego mieście świadczeniem 

usług zegarmistrzowskich, 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 19 

3)  zebrane firmy podzielić ze względu na formy prawne prowadzonej działalności, 
4)  zestawić wyniki badań w tabeli, 
5)  wyciągnąć i przedstawić wnioski z przeprowadzonego badania. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

  „Panorama firm”, 

  materiały piśmiennicze, 

  poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wyznacz  czynności  niezbędne  do  rejestracji  przedsiębiorstwa  w  Twoim  mieście. 

Przedstaw informacje w postaci poradnika.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  ustalić instytucje jakie trzeba odwiedzić podczas rejestrowania działalności gospodarczej, 
2)  ustalić adresy tych instytucji korzystając z książki telefonicznej i „Panoramy Firm”, 
3)  zapisać najważniejsze terminy jakie obowiązują przy rejestracji działalności gospodarczej, 
4)  z zebranych danych opracować kieszonkowy poradnik młodego przedsiębiorcy. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Zaleca  się  aby  uczniowie  wykonywali  to  ćwiczenie  samodzielnie,  lub  w  konsultacji 

z innymi  uczniami.  W  razie  potrzeby  można  przerwać  ćwiczenie  i przeprowadzić  pokaz  na 
wybranym przykładzie.  
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

Ćwiczenie 

 

Środki dydaktyczne: 

  „Panorama Firm”, 

  książka telefoniczna, 

  materiały piśmienne, 

  poradnik, literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego - Test wielokrotnego wyboru 
jednostki modułowej „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych” 
 

Test składa się ze  zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

zadania oznaczone literą „P” są poziomu podstawowego, 
zadania oznaczone literami „PP” są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10  zadań z poziomu podstawowego,       

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie   16 zadań, w tym co najmniej  4 z poziomu ponadpodstawowego, 

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Wykorzystać  pojęcie  regulacji  w  odniesieni  do  zegarów  i 
zegarków. 

Rozróżnić i charakteryzować urządzenia do regulacji zegarów 
i zegarków. 

Opisać sposób sprawdzania chodu regulowanego zegarka. 

Wyjaśnić sposób sprawdzania chodu zegarów bijących. 

Scharakteryzować sposób regulacji zegarów wahadłowych. 

Wskazać środki promocji. 

PP 

Opisać zadania realizowane przez Cech Zegarmistrzów. 

PP 

Scharakteryzować normy  dotyczące ergonomii pracy 
zegarmistrza 

Określić zagrożenia związane z użytkowaniem maszyn 
specjalistycznych  w pracowni zegarmistrzowskiej  

10  Określić  wymagania  dotyczące  oświetlenia  stanowiska  pracy 

zegarmistrza. 

11  Scharakteryzować  typowe  parametry  związane  z  wydawaną 

przez zegarmistrza gwarancją., 

12  Scharakteryzować podmioty gospodarcze w sektorze 

prywatnym. 
 

PP 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 21 

13  Wskazać zalety i wady prowadzenia najpopularniejszych form 

działalności gospodarczej.  

14  Scharakteryzować fazy życia produktu. 

PP 

15  Opisać parametry określające opłacalność przedsięwzięcia. 

PP 

16  Wskazać  kolejność  działań  służących  do  rejestracji  własnej 

działalności gospodarczej. 

PP 

17  Wskazać znaczenie podstawowych skrótów ekonomicznych. 

18  Scharakteryzować różne formy opodatkowania w systemie 

skarbowym. 

19  Wskazać podstawowe terminy obowiązujące w systemie 

ubezpieczeń społecznych. 

PP 

20  Określić rodzaje obowiązkowego ubezpieczenia przy 

prowadzeniu działalności gospodarczej. 

PP 

 

 

Przebieg testowania 

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA 

1.  Ustal  z uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

 

INSTRUKCJA DLA UCZNIA 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  pisemny  zawiera  20  pytań  i sprawdza  Twoje  wiadomości  z zakresu  wiadomości  z 

modułu „Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych”. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną 

odpowiedź  prawidłową.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  skreślić 
i zaznaczyć kółkiem odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu pisemnego masz 40 minut. 

Powodzenia! 
 

Materiały dla ucznia: 
instrukcja, 
zestaw pytań testowych, 
karta odpowiedzi. 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 22 

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko..................................................................................................... 

Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Warianty odpowiedzi 

Punkty 

 

Klucz 

odpowiedzi 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

10 

11 

 

 

11 

12 

 

 

12 

13 

 

 

13 

14 

 

 

14 

15 

 

 

15 

16 

 

 

16 

17 

 

 

17 

18 

 

 

18 

19 

 

 

19 

20 

 

 

20 

Razem: 

 

 

 

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 23 

Przykład zadania praktycznego dla jednostki modułowej 
Wykonywanie regulacji mechanizmów zegarowych 
 

Temat zadania: Analiza SWOT. 

Jesteś absolwentem szkoły, możesz założyć przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna dzięki 

temu  możesz  samodzielnie  podejmować  decyzje,  nie  musisz  dzielić  się  zyskami  ze 
wspólnikami  i  posiadać  znacznego  kapitału  przy  zakładaniu  firmy.  Prowadząc  samodzielnie 
działalność będziesz podejmować decyzje na miarę posiadanych umiejętności i środków oraz 
odpowiadającego 

Tobie 

stopnia 

ryzyka. 

Przeprowadź 

analizę 

SWOT

1

 

swojego 

przedsięwzięcia  uzupełniając  załączoną  tabelę.  W  rozważaniach  postaraj  się  uwzględnić 
między innymi poniższe kryteria:

 

  czynniki demograficzne, 

  przepisy podatkowo-prawne, 

  wzrost/spadek konkurencyjności, 

  asortyment oferowanego towaru i wprowadzanie wyrobów nowej generacji, 

  kulturę obsługi klientów, 

  elastyczność dostosowania się do wymogów klienta, 

  rentowność Twojego przedsięwzięcia, 

  warunki zakupu produktów i podzespołów, 

  pewność dostaw produktu i podzespołów, 

  alternatywne źródła zakupu produktów i podzespołów,  

  zasięg geograficzny rynku, 

  tendencje rozwojowe rynku,  

  chłonność rynku Twojego produktu, 

  strukturę popytu na Twoje produkty, 

  dostosowanie cen do poziomu popytu, 

  poziom cen w porównaniu z konkurentami, 

  dostosowanie cen do poziomu kosztów własnych, 

  proponowane obniżki cen, 

  efektywność stosowanych środków reklamy,  

  serwis po sprzedaży artykułu, 

  terminowość świadczonych usług, 

  różnicowanie form i warunków sprzedaży, 

  możliwość pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania, 

  poziom kosztów działalności i możliwości ich obniżenia, 

  płynność finansową firmy, formy regulowania należności. 

 

Projekt realizacji prac powinien zawierać: 

  skróconą charakterystykę zakresu planowanej działalności, logo firmy; 

  algorytm prac prowadzących do założenia firmy; 

  tendencje rozwoju firmy; 

  tabele do analizy SWOT; 

  wnioski z analizy SWOT. 

                                                

1

 SWOT – skrót od ang. Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabości), Opportunities (szanse); Threats 

(zagrożenia); analiza SWOT polega na badaniu, a zarazem ocenie mocnych i słabych stron, np. przedsięwzięcia 
gospodarczego oraz szans i zagrożeń płynących z otoczenia, w którym działa firma. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 24 

Projekt  lub  jego  elementy  możesz  opracować  z wykorzystaniem  komputera  i pakietu 
biurowego,  który  wraz  z drukarką  będzie  przygotowany  w  Sali.  W  celu  zdobycia 
dodatkowych informacji komputer będzie podłączony do Internetu. 
Czas na wykonanie zadania wynosi 240 minut. 
 
Kryteria oceniania: 

1.  Za poprawnie opracowany algorytm prac związany z założeniem firmy(4 pkt.). 
2.  Za przygotowanie loga firmy (2 pkt.). 
3.  Za przygotowanie tendencji rozwoju firmy (2 pkt.). 
4.  Za przygotowanie analizy SWOT (4 pkt.). 
5.  Za poprawnie wyciągnięte wnioski z analizy SWOT (2 pkt.). 
6.  Za porównanie otrzymanych wyników z analizy SWOT z planowaną tendencją rozwoju (4 

pkt.). 

7.  Za estetykę wykonania dokumentacji zadania(2 pkt.). 

 
Zakładane tendencje rozwoju:  

…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…… 

 

Tabela do analizy SWOT

  

MOCNE  STRONY  + 

SŁABE STRONY  - 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 
 

 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 25 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

SZANSE  +

 

ZAGROŻENIA  - 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 
 

Wnioski z analizy SWOT: 
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………….………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………… 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 26 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące oceny 
szkolne: 

  dopuszczający – minimum 11 punktów, 

  dostateczny – minimum 14 punktów, 

  dobry – minimum 16 punktów, 

  bardzo dobry – minimum 18 punktów, 

  celujący –20 punktów. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 27 

7. LITERATURA  

1.  ST.  Bartnik,  W.  M.  Al.  Podwapiński.:  Technologia  mechanizmów  zegarowych.  Montaż, 

konserwacja i naprawa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1979 

2.  ST.  Bartnik,  W.  M.  Al.  Podwapiński.:  Technologia  mechanizmów  zegarowych. 

Mechanizmy, WSiP, Warszawa, 1992 

3.  B.  ST.  Bartnik,  W.  M.  Al.  Podwapiński.:  Zegarmistrzostwo.  Ilustrowany  słownik 

zegarmistrzowski, WSiP, Warszawa, 1990 

4.  B.  ST.  Bartnik,  W.  M.  Al.  Podwapiński.:  Zegarmistrzostwo.  Technologia  warsztatowa, 

WPLiS, Warszawa, 1962 

5.  B. ST. Bartnik, W. M. Al. Podwapiński.: Zegarmistrzostwo. Zegary i zegarki elektryczne, 

WSiP, Warszawa, 1992 

6.  W. Czerwiec, A. Maciszewski, T. Moliński.: Zegarmistrzostwo Podstawy elektrotechniki 

z elektroniką, Biuro Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980 

7.  G. Krug.: Zegary elektryczne, WNT, Warszawa, 1977 
8.  W.  Czerwiec,  A.  Maciszewski,  T.  Moliński.:  Zegarmistrzostwo  Technologia,  Biuro 

Wydawnictw „Libra”, Warszawa 1980 

9.  W.  M.  Al.  Podwapiński.:  Elektryczne  czasomierze  pojedyncze,  Biuro  Wydawnictw 

„Libra”, 1992 

10.  M. Rubbins.: Electronic Lock Watches, Howard & Sams Co, London, 1975 
11.  B.  Sosiński.:  Naprawa  kalkulatorów  i  zegarków  elektronicznych,  WNT,  Warszawa 

1986r. 

12.  Schmid  D.,  Baumann  A.,  Kaufmann  H.,  Paezold  H.,  Zippel  B.:  Mechatronika.  REA, 

Warszawa 2002 

13.  Skrzypek J.: Biznes Plan, POLTEXT, Warszawa 1996 
14.  Gray  d.A,  Cyr  D.:  Na  czym  polega  i  jak  robić  marketing  produktu,  M&A 

Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995 

15.  Jaroń L., Sepkowska Z.: Wprowadzenie do świata pracy, POLTEXT, Warszawa 1998 
16.  Jaroń L.: Załóż i poprowadź własną firmę, CKP, Wrocław 1999 
17.  Kolan B.: Prowadzę działalność gospodarczą, CKP, Wrocław 2003 
18.  Małe  i  średnie  przedsiębiorstwa  w  Unii  Europejskiej,  Polska  Agencja  Rozwoju 

Przedsiębiorczości, Warszawa 2002 

19.  Markowski W.:ABC small business’u, MARCUS s.c., Łódź 2003, ”Sigma”, Skierniewice 

2003 

20.  Mulak  M.S.:  Jak  opracować  Biznes  Plan.  Poradnik  dla  średnich  i  małych  firm,  M&A 

Communications Polska Sp. z o.o., Lublin 1995 

21.  Obłój K.: Mikroszkółka zarządzania, PWE, Warszawa 1994 
22.  Padurek  B.,  Piecyk  J.:  Obrót  pieniężny,  rozrachunki,  obrót  materiałowy,  wyd.  własne, 

Wrocław 2002 

23.  Poradnik  dla  małych  i  średnich  firm.  Jak  sporządzić  plan  działalności,  Bank  Zachodni 

WBK S.A. 

24.  Sasin W.: Poradnik Analityka, INTERFART, Łódź 1996 r. 
25.  Żaro S.W.: Jak założyć i poprowadzić własną firmę, ”Sigma”, Skierniewice 2003 

 

 
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji 
wydawniczych.