background image

_________________________________________________________________________________________ 
 „Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

   NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Grażyna Uhman 

 

 

 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 731[05].O1.02 

 
 
 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Andrzej Strzykowski 
mgr inż. Henryk Stańczyk 
 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Grażyna Uhman 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Andrzej Zych 

 

 

 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  Posługiwanie 

się  dokumentacją  techniczną731[05].O1.02  zawartego  w modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu zegarmistrz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.   

Wprowadzenie 

  3 

2.   

Wymagania wstępne 

  6 

3.   

Cele kształcenia 

  7 

4.   

Przykładowe scenariusze zajęć  

  8 

5.   

Ćwiczenia 

12 

 

5.1. 

Rodzaje  zegarów,  mechanizmów  zegarowych  -  ich 
budowa, konserwacja i magazynowanie. 

12 

 

5.1.1.  Ćwiczenia  

 

12 

 

5.2. 

Podstawy rysunku technicznego 

16 

 

5.2.1.  Ćwiczenia  

16 

 

5.3. 

Tolerancje  i  pasowania,  chropowatość  powierzchni  i ich 
oznaczanie w dokumentacji 

18 

 

5.3.1  Ćwiczenia  

18 

 

5.4. 

Zasady 

wykonywania 

dokumentacji 

technicznej 

z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego 

19 

 

5.4.1  Ćwiczenia  

19 

6.   

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.    

Literatura 

31 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  zegarmistrz.  Poradnik  zawiera  opis 
wymagań,  jakie  uczeń  powinien  spełnić,  by  przystąpić  do  bieżącej  jednostki  modułowej, 
cele,  jakie osiągnie  po  zrealizowaniu  tej  jednostki,  dwa  przykładowe  scenariusze zajęć  oraz 
wykaz  ćwiczeń  do  poszczególnych  tematów.  Na  końcu  poradnika  zawarto  dwa  narzędzia 
pomiaru dydaktycznego oraz literaturę. 

Uczeń  realizuje  naukę  zawodu  w  systemie  modułowym,  w którym  materiał  nauczania, 

zarówno  teoretyczny,  jak  i praktyczny,  jest  podzielony  na  moduły,  które  dzielą  się 
na jednostki modułowe. Do jednej z nich jest opracowany Poradnik dla ucznia i Poradnik dla 
nauczyciela.  Poradnik  dla  ucznia  zawiera  niezbędne  materiały,  ćwiczenia  wraz 
ze wskazówkami, potrzebnymi do zaliczenia danej jednostki modułowej.  

Moduł  731[05].O1  Techniczne  podstawy  zegarmistrza  jest  jednym  z kluczowych  dla 

zawodu i składa się z 6 jednostek: 

Każdy temat zawiera ćwiczenia oraz wskazany jest materiał nauczania, niezbędny do ich 

wykonania.  Czasami  materiał  nauczania  musi  zostać  uzupełniony  przez  nauczyciela, 
zwłaszcza,  gdy  potrzebne  są  do  tego  specjalistyczne  materiały  źródłowe,  czy  przykłady 
rysunków.  Materiał  nauczania  dodatkowy  znajduje  się  w  podręczniku  oraz  w 
dokumentacjach  technicznych  urządzeń,  narzędzi  i  zegarów,  a  także  w  PN.  Brakujący 
materiał  nauczyciel  powinien  odpowiednio  przygotować  dla  uczniów  w  postaci  kserokopii 
lub eksponatów czy literatury. 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczeń, uczeń powinien sprawdzić, czy jest do tego 

odpowiednio  przygotowany.  W  tym  celu  powinien  odpowiedzieć  na  zestaw  pytań 
zamieszczony  po  materiale  nauczania. Pytania  i polecenia  mają zwrócić uwagę uczniowi na 
to,  co  jest  w  materiale  nauczania  najważniejsze.  Uczeń  powinien  odpowiedzieć  na  nie 
własnymi słowami. Dobrze, jeśli udzieli odpowiedzi w zeszycie przedmiotowym.. 

Uczeń powinien opanować wszystkie umiejętności. Ćwiczenia należy ocenić w systemie 

dwustopniowym – uczeń umie albo  nie umie wykonać ćwiczenia. Opanowanie umiejętności 
może cechować się różną biegłością.  

Na  końcu  opracowania  każdego  z  tematów  jest  zamieszczony  sprawdzian  postępów, 

który  pozwoli  uczniowi  określić  swoje  własne  osiągnięcia  w  zakresie  poznawanej  wiedzy. 
Jeśli uzyska pozytywne wyniki, to będzie  mógł przejść do następnego tematu, a jeśli  nie, to 
wiadomości  i umiejętności  powinien  powtórzyć  i poprawić  korzystając  z  pomocy 
nauczyciela. 

Metody pracy z uczniem 
Główną  metodą  pracy  w  tej  jednostce  modułowej  są  samodzielne  ćwiczenia  uczniów. 

Zaproponowano  zarówno  ćwiczenia  do  pracy  indywidualnej,  jak  i zespołowej.  Są  i  takie, 
które  –  w  zależności  od  możliwości  uczniów  –  mogą  być  wykonywane  indywidualnie  lub 
grupowo. Daje to możliwość indywidualizacji pracy z uczniem.  

Program  jednostki  przewiduje  uzyskanie  umiejętności  wykonywania  dokumentacji 

technicznej z pomocą programu komputerowego. Ze względu na to, że placówki kształcenia 
zawodowego  mogą  mieć  różne  programy,  nie  narzucono  w  poradniku,  który  program 
powinien  być  wykorzystany.  Wymaga  to  jednak  opracowania  lub  pozyskania  programu 
kształcenia  w  tym  zakresie  odpowiedniego  do  zainstalowanego  programu.  Celem  jednego 
z ćwiczeń  jest  przejście  takiego  kursu  wraz  z  wykonaniem  ćwiczeń  w  jego  ramach 
zaprojektowanych. 

Tematyka  jednostki  modułowej  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  wymaga 

także bazowania na podręczniku, w którym uczeń znajdzie więcej przykładów i rysunków niż 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

zawiera  z  konieczności  poradnik  dla  ucznia.  Również  praca  nad  materiałem  nauczania 
w przypadku rysunku technicznego wymagać będzie pomocy ze strony nauczyciela. 

Jednostka  modułowa  Posługiwanie  się  dokumentacją  techniczną  składa  się  z  sześciu 

ćwiczeń. 
7.  Do  tematu  -  Rodzaje  zegarów,  mechanizmów  zegarowych  -  ich  budowa,  konserwacja 

i magazynowanie uczeń wykona jedno ćwiczenie. 

8.  Do tematu - Podstawy rysunku technicznego - wykona dwa ćwiczenia. 
3.  Do  tematu-  Tolerancje  i  pasowania,  chropowatość  powierzchni  i  ich  oznaczanie 
w dokumentacji - wykona jedno ćwiczenie.  
4.  Do  tematu  -  Zasady  wykonywania  dokumentacji  technicznej  z  wykorzystaniem 
oprogramowania komputerowego - wykona dwa ćwiczenia. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych w module 731[05].Z1 

 

MODUŁ 731[05].O1 

 

Techniczne podstawy zawodu zegarmistrza 

731(05].O1. 01 

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny 

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony 

środowiska 

 

731(05].O1. 02 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

731[05].O1.03 

Rozpoznawanie podstawowych materiałów 

stosowanych w zegarmistrzostwie 

731[05].O1.04 

Wykonywanie wybranych prac z zakresu obróbki 

ściernej i wiórowej 

731[05].O1.05 

Wykonywanie wybranych części mechanizmów 

zegarowych 

 

731[05].O1.06 

Identyfikowanie wyrobów zegarmistrzowskich 

731(05].O1. 07 

Magazynowanie i transportowanie mechanizmów 

zegarowych 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując  do  realizacji  ćwiczeń  zawartych  w  jednostce  modułowej  Posługiwanie  się 

dokumentacją  techniczną  uczeń  powinien  być  odpowiednio  przygotowany  w  wyniku 
realizacji poprzednich jednostek modułowych. A zatem uczeń powinien umieć: 
– 

interpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

– 

odczytywać  i  stosować  zakładowy  regulamin  bezpieczeństwa  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej, 

– 

rozpoznawać i przewidzieć zagrożenia dla człowieka i środowiska, 

– 

dobierać zabezpieczenia i osłony ruchomych części maszyn i urządzeń mechanicznych, 

– 

zabezpieczać dostęp do szkodliwych środków chemicznych, 

– 

dobierać  i  stosować  właściwy  ubiór  i  sprzęt  ochronny,  środki  ochrony  osobistej  na 
poszczególnych stanowiskach pracy, 

– 

powiadamiać odpowiednie  służby bhp o zauważonych zagrożeniach dla zdrowia  i życia 
pracowników, 

– 

udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

– 

stosować,  w  przypadku  zagrożenia pożarowego, podręczny  sprzęt oraz  środki gaśnicze, 
zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 
Po zrealizowaniu tej jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

zdefiniować  i  określić  znaczenie  terminów  zawodowych,  dotyczących  mechanizmów 
zegarowych, ich rodzajów, budowy oraz konserwacji i magazynowania, 

– 

wyjaśnić  oraz  zastosować  pojęcia,  nazwy  i  określenia,  dotyczące  eksploatacji 
mechanizmów zegarowych, 

– 

rozróżnić i nazwać specjalistyczne narzędzia, przyrządy i urządzenia, 

– 

rozróżnić i scharakteryzować pojęcia związane z mechanizmami zegarowymi, 

– 

wyjaśnić  określenia  i  sformułowania  specjalistyczne,  stosowane  w  literaturze 
zawodowej,  normach,  instrukcjach,  opisach  technologicznych,  dotyczące  badań 
kontrolnych procesów naprawczych, 

– 

zinterpretować dokumentację techniczną, 

– 

wykonać odwzorowanie graficzne części mechanizmu zegarowego, 

– 

wykonać podstawowe obliczenia konstrukcyjne i kinematyczne, 

– 

skorzystać z norm technicznych, 

– 

wykonać dokumentację techniczną z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: 731[05] Zegarmistrz 
Moduł: 731[05]. O1 Techniczne podstawy zegarmistrza 
Jednostka modułowa: 731[05]01.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

Temat: Podstawy rysunku technicznego – wymiarowanie 
 
Cele ogólny: 
umiejętność wymiarowania. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

–  odczytać wymiary z dokumentacji technicznej, 
–  wykonać wymiarowanie elementów mechanizmu zegarowego, 
–  skorzystać z PN dotyczącej rysunku technicznego. 

 
Metody nauczania

 

–  samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 

instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne: 

–  praca indywidualna i zespołowa. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  foliogramy lub prezentacje multimedialne, 
–  rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  podręcznik do rysunku technicznego, 
–  przygotowane przez nauczyciela materiały,  
–  PN i inna dokumentacja techniczna. 

 
Czas: 

4 godziny. 

 
Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

–  wykonuje 

czynności 

organizacyjne 

–  przygotowuje  się 

do zajęć  

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 
–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu 

i poleca powtórzenie 
treści przerobionych 
jednostek 
metodycznych,  

–  zapisuje temat 

w zeszycie 
przedmiotowym, 

–  powtarza 

najważniejsze 
treści 
zrealizowanych 
zajęć,  

–  foliogram 

z celami zajęć, 
rzutnik pisma 
lub rzutnik 
multimedialny.  

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Część główna 

 

 

 

1.  Praca nad 

materiałem 
nauczania 

 
 
 
 
 
 
 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania dotyczącą 
wymiarowania,  

–  wyjaśnia i demonstruje 

przykłady wspierające 
studiowanie materiału 
nauczania, 

–  poleca wykonanie 

drobnych ćwiczeń 
ułatwiających 
opanowanie materiału 
nauczania, 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

–  analizuje materiał 

nauczania, słucha 
wyjaśnień i 
analizuje 
przykłady, 

 
–  wykonują 

ćwiczenia podane 
przez nauczyciela, 

 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przykłady 

rysunków,  

–  foliogramy lub 

prezentacje 
multimedialne,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny. 

2. Praca nad 
pytaniami 
kontrolnymi – 
po zrealizowaniu 
materiału 
nauczania 
dotyczącego 
wymiarowania 
 

–  poleca wykonanie 

pisemnej odpowiedzi 
w zeszytach na pytania 
sprawdzające znajdujące 
się w poradniku dla 
ucznia dotyczące 
wymiarowania, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów, 

 
 
 
 
–  realizuje zadanie 

indywidualnie, 

 
 
–  wypowiada się na 

temat efektów 
swojej pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

przedmiotowy 
ucznia. 

3. Praca nad 
ćwiczeniem 1 
 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 z poradnika 
dla ucznia,  

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  prowadzi dyskusję 

i podsumowuje, 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

 
–  realizuje zadanie, 
 
–  prezentuje wyniki 

i dyskutuje nad 
nimi, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  PN, 
–  przygotowane 

materiały. 

 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu postępów, 

–   podsumowuje zajęcia, 
 
–  podaje zadanie 

domowe: wykonanie 
uzupełnień rysunków,  

–  podaje temat oraz zakres 

zajęć następnych, 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów, 

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć następnych, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

przedmiotowy. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca......................................................................................... 
Modułowy program nauczania: 731[05] Zegarmistrz 
Moduł: 731[05].O1 Techniczne podstawy zegarmistrza 
Jednostka modułowa: 731[05]O1.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

Temat:  Tolerancje  i  pasowania,  chropowatość  powierzchni  i  ich  oznaczanie 
w dokumentacji 
 
Cel  ogólny:  
odczytywanie  i  nanoszenie  oznaczeń  dotyczących  tolerancji,  pasowań 
i chropowatości powierzchni. 
 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

–  odczytywać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje wymiarów,  
–  odczytywać i interpretować na rysunku technicznym tolerancje kształtu, 
–  odczytywać i interpretować na rysunku technicznym pasowania,  
–  odczytywać i interpretować na rysunku technicznym falistość i chropowatość, 
–  nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia tolerancji,  
–  nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia pasowania,  
–  nanosić na rysunku odpowiednie oznaczenia chropowatości i falistości, 
–  korzystać z PN i literatury związanej z tematem tolerancji, pasowań. 

 
Metody nauczania

 

–  samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 

instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji,  

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne: 
praca indywidualna i zespołowa. 
 
Czas:
 

4 godziny 

 
Środki dydaktyczne: 

–  foliogramy lub prezentacje multimedialne, 
–  rzutnik pisma lub rzutnik multimedialny, 
–  poradnik dla ucznia, 
–  podręcznik do rysunku technicznego, 
–  przygotowane przez nauczyciela materiały,  
–  przybory kreślarskie, 
–  PN i inna dokumentacja techniczna. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Przebieg zajęć: 
 

Część zajęć 

Czynności nauczyciela 

Czynności ucznia 

Środki 

dydaktyczne 

Część 
organizacyjna 

–  wykonuje czynności 

organizacyjne, 

–  przygotowuje się 

do zajęć. 

 

Część wstępna 

–  podaje temat, cele zajęć, 

–  wyjaśnia organizację 

lekcji, 

–  wprowadza do tematu, 

–  zapisuje temat 

w zeszycie 
przedmiotowym, 

–  foliogram 

z celami zajęć,  

–  rzutnik pisma 

lub rzutnik 
multimedialny 
z osprzętem. 

 

Część główna 

 

 

 

1. Praca nad 
materiałem 
nauczania 

–  poleca zapoznanie się 

z treścią materiału 
nauczania 
i sporządzenie pisemnej 
odpowiedzi w zeszytach 
na pytania sprawdzające 
znajdujące się 
w poradniku dla ucznia, 

–  nadzoruje pracę, 

wyjaśnia wątpliwości, 

–  sprawdza efekty 

i podsumowuje pracę 
uczniów, 

–  słucha poleceń, 
–  pyta w razie 

wątpliwości, 

 
 
 
–  indywidualnie 

realizuje 
zadanie, 

–  wypowiada się 

na temat efektów 
swojej pracy, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

przedmiotowy. 

2. Praca nad 
ćwiczeniem 1 

–  poleca wykonanie 

ćwiczenia 1 z poradnika 
dla ucznia,  

–  rozdaje materiały, 

dokumentację, PN, 

–  wyjaśnia wątpliwości, 

nadzoruje pracę,  

–  sprawdza wyniki, 

i podsumowuje pracę 
uczniów, 

–  przygotowuje się 

do realizacji 
ćwiczenia, 

–  realizuje 

zadanie, 

 
 
–  prezentuje 

wyniki,  

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  podręcznik do 

rysunku 
technicznego, 

–  przygotowane 

materiały,  

–  PN i inna 

dokumentacja 
techniczna. 

Część 
podsumowująca 

–  poleca wykonanie 

sprawdzianu postępów, 

–  podsumowuje zajęcia, 
 
 
 
–  podaje zadanie 

domowe: dokonanie 
odczytów z rysunku,  

–  podaje temat oraz zakres 

zajęć następnych. 

–  realizuje 

sprawdzian 
postępów,  

–  odnosi się do 

efektów pracy na 
zajęciach, 

–  zadaje pytania 

odnośnie zadania 
domowego, 

–  zapisuje temat 

zajęć 
następnych, 

–  poradnik dla 

ucznia, 

–  zeszyt 

przedmiotowy. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje zegarów, mechanizmów zegarowych - ich budowa, 

konserwacja i magazynowanie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

 Ćwiczenie 1 

Znajdź  w  podręczniku  wyjaśnienie  nieznanych  Ci  określeń  i  nazw,  jakie  napotkasz 

w artykule  o  zegarach  po  tytułem  Tourbillon  [1]  autorstwa  pana  Mirosława  Zięby  zawarty 
w Młodym  Techniku  z  czerwca  1999.  Ponadto  opisz  funkcję  wymienionego  w artykule 
mechanizmu  w  pracy  zegara.  Wyjaśnij,  dlaczego  minimalne  niewyważenie  balansu 
powodowało  znaczne  odchyłki  chodu?  Określ  współczesne  znaczenie  tourbillonu.  Jak  dziś 
technika zegarmistrzowska radzi sobie z problemem odchyłek chodu? 

Tourbillon 

Jak  wiadomo  wysiłki  zegarmistrzów  zawsze  koncentrowały  się  na  zwiększaniu 

dokładności  czasomierzy.  Z  praktycznego  punktu  widzenia  zagadnienie  to  jest  szczególnie 
ważne  dla  nawigacji  morskiej,  gdzie  precyzyjny  pomiar  czasu  decyduje  o  dokładności 
ustalenia długości geograficznej. Oczywiste więc, że to zegarmistrze będącej potęgą morską 
Anglii  osiągnęli  na  tym  polu  największe  sukcesy.  Już  konstruowane  w  XVII  wieku  przez 
Johna Harrisona  chronometry  okrętowe  były  w  stanie  zapewnić  dokładności porównywalne 
z dzisiejszymi  prostymi  zegarkami  kwarcowymi.  Rozwiązań  konstrukcyjnych  dużych, 
przechowywanych  pieczołowicie  w  jednej  pozycji  chronometrów  okrętowych  nie  można 
było jednak w prosty sposób przenieść do coraz powszechniejszych zegarków noszonych.  

 

W  zegarku  kieszonkowym  minimalne  niewyważenie  balansu  powodowało  znaczne 

odchyłki  chodu.  Trudności  z  regulacją  w  pozycjach  (...)  były  tak  wielkie,  że  w  XIX  wieku 
pojawiły  się  obiegowe  urządzenia  wychwytu  "tourbillon"  -  dowcipna  próba  obejścia  tego 
kłopotu.  Założenie  było  proste:  skoro  chód  zegarka  zależy  od  pozycji  (a  ta  nie  może  być 
stała,  jak  w  przypadku  chronometru  okrętowego),  byłoby  najlepiej  gdyby  ta  pozycja 
samoczynnie  zmieniała  się!  Nie  ma  jednak  potrzeby,  żeby  cały  zegarek  ciągle  zmieniał 
położenie,  wystarczy  że  tylko  zespół  balansowy  będzie  obracał  się  względem  reszty 
mechanizmu  -  na  taki  pomysł  wpadł  200  lat  temu  Breguet,  który  zasłynął  z  wielu  innych 
(bardziej  jednak  pożytecznych)  wynalazków.  Najważniejszy  dla  chodu  zespół  zegarka  - 
balans z wychwytem - umieścił on w lekkim koszu, który zabierając poprzez skomplikowaną 
przekładnię nieco napędu wykonywał pełen obrót w ciągu minuty. Dla każdego obdarzonego 
intuicją inżyniera pozorność tego rozwiązania jest oczywista, lecz tourbillon był stosowany w 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

niektórych  najdroższych  zegarkach  kieszonkowych  -  przyznajmy  że  raczej  jako  dowód 
kunsztu firmy, niż dla praktycznego efektu.  

 

Jakiekolwiek  uzasadnienie  dla  stosowania  tego  kosztownego  rozwiązania  zanikło 

z wprowadzeniem  na  początku  XX  wieku  balansów  jednometalowych  współpracujących 
z koncentrycznie  rozwijającym  się  włosem  bregetowskim  (tak  jest,  to  też  wynalazek 
wspomnianego  wyżej  szwajcarskiego  zegarmistrza).  W  tak  zbudowanym,  starannie 
wyregulowanym  balansie  położenie  środka  ciężkości  zawsze  znajdowało  się  na  osi. 
Wynalezienie  w  1931  roku  elektronicznej  sprawdzarki  tzw.  chronokomparatora  oraz  dalsze 
postępy  inżynierii  materiałowej  umożliwiły  uzyskiwanie  dobrych  wyników  regulacji 
pozycyjnej  nawet  w  przypadku  zastosowania  zwykłego  włosa  płaskiego.  Lecz  oto  wraz 
z powracającą ostatnio modą na skomplikowane zegarki mechaniczne w ofertach najlepszych 
marek  szwajcarskich  od  kilku  lat  znowu  występują  w  coraz  większej  liczbie  kosztowne 
modele  wyposażone  w  fascynujący  swą  złożoną  kinematyką  tourbillon.  Doszło  do  tego,  że 
produkująca  dla  innych  wytwórców  same  mechanizmy  Lemania  (m.in.  dla  Bregueta 
i Vacherona)  oferuje  szablonowy,  charakteryzujący  się  bardzo  wysoką  jakością  kaliber  387 
wyposażony w to urządzenie.  

 

Jednak  najbardziej  cenione  przez  koneserów  tourbillony  powstają  w  całości 

w manufakturze  Girard-Perregaux.  Szczycąca  się  ponad  200-letnią  historią  marka  zawsze 
należała  do  ścisłej  czołówki  -  na  przełomie  XIX  i  XX  wieku  zdobyła  wiele  nagród  na 
różnych wystawach i konkursach precyzji. W 1966 roku jako pierwsza rozpoczęła produkcję 
zegarków  o częstotliwości  balansu  10  Hz,  czyli  dwukrotnie  podwyższonej  w  stosunku  do 
zwykłych  modeli.  Pokonanie  trudności  technicznych  związanych  ze  smarowaniem, 
bezwładnością  elementów  wychwytu  i  większym  zapotrzebowaniem  energetycznym 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

"szybkiego"  balansu  zaowocowało  oczekiwaną  poprawą  dokładności.  Był  to  jednak  kres 
możliwości zegarka tradycyjnego. 3  lata później firma zaprezentowała pierwszy  mechanizm 
kwarcowy  o częstotliwości  32.768  Hz,  zaakceptowanej  następnie  jako  standard  przez 
wszystkich innych wytwórców.  

W  latach  80-tych  G-P  ustąpił  jednak  pola  pod  naporem  japońskiej  elektroniki 

i skoncentrował  się  na  luksusowych  zegarkach  mechanicznych,  których  w  zeszłym  roku 
wyprodukował zaledwie 16.000 egzemplarzy. W ostatnim czasie wytwórnia zasłynęła bardzo 
klasycznymi  chronografami  ze  znakiem  skaczącego  konia,  który  trafił  na  tarcze  tych 
prestiżowych  czasomierzy  za  zgodą  "Ferrari".  Bez  wątpienia  obie  marki  są  godne  siebie 
i zajmują  równie  wysokie  pozycje  w  swoich  dziedzinach.  Warto  to  podkreślić,  gdyż  inne 
czasomierze  opatrywane  nazwami  znanych  samochodów,  kosmetyków  a  nawet  butów  są 
gadżetami dla pozbawionych smaku snobów.  

 

Mimo,  że  G-P  w  niektórych  modelach  umieszcza  własnej  produkcji  skomplikowany 

mechanizm  kwarcowy,  to  dla  koneserów  najbardziej  wartościowe  i  najpiękniejsze  są 
oczywiście  egzemplarze  mechaniczne,  szczególnie  zaprezentowany  w  1991  roku  "Three 
Bridges".  Jego  unikalną  konstrukcję  wzorowano na  zdobywających  przed wiekiem  laury  za 
urodę 

precyzję 

mechanizmach 

kieszonkowych. 

Między 

trzema 

symetrycznie 

rozmieszczonymi,  wyraźnie  wyodrębnionymi  mostkami  umieszczono  osobno  obiegowy 
zespół balansu i wychwytu, przekładnię, bęben sprężyny.  

Tak tourbillon jak i "Three Bridges" przeniesione zostały po stu latach, aby cieszyć oko 

znawców, z muzealnych zegarków kieszonkowych do współczesnych, najdroższych okazów 
naręcznych.  Oczywiście,  że  poza  względami estetycznymi  taka  konstrukcja  nie  ma  żadnego 
technicznego uzasadnienia. Lecz  jeśli ktoś jeszcze wątpi, czy  mechanizm może  być dziełem 
sztuki,  to  ma  szansę  zweryfikować  swoje  poglądy  patrząc  poprzez  przezroczysty  dekiel  do 
czystego w formie wnętrza Girard-Perregaux.  
Mirosław Zięba 
 

Wskazówki do realizacji 
Celem  ćwiczenia  jest  wzbudzenie  zainteresowania  zawodem,  zwłaszcza,  że  jednostka 

modułowa 731[05].O1.02 Posługiwanie się dokumentacją techniczną jest jedną z pierwszych 
w  pierwszym  module  programu.  Artykuł  prasowy  ma  także  zwrócić  uwagę  uczniów  na 
konieczność  studiowania  literatury  fachowej  i  pozwolić  doskonalić  umiejętność czytania  ze 
zrozumieniem.  Ponadto  ćwiczenie  to  ma  umożliwić  samodzielne  studiowanie  terminologii 
fachowej, do czego służyć ma także inna literatura, jak PN, branżowy poradnik lub leksykon 
techniczny. 

Ćwiczenie może być realizowane indywidualnie lub w grupach. W przypadku wariantu 

pracy  grupowej  produktem  powinien  być  plakat.  Pomimo  to  odpowiednie  notatki  powinny 
być w zeszycie przedmiotowym. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  znaleźć  w  poradniku  i  podręczniku  wyjaśnienie  nieznanych  mu  określeń  i  nazw,  jakie 

napotka  w  artykule  o  zegarach  po  tytułem  Tourbillon  [1]    autorstwa  pana  Mirosława 
Zięby  zawarty  w  Młodym  Techniku  z  czerwca  1999  i  zanotować  w  zeszycie 
przedmiotowym, 

2)  opisać  w  zeszycie  przedmiotowym  funkcję  wymienionego  w artykule  mechanizmu 

w pracy zegara, 

3)   wyjaśnić,  dlaczego  minimalne  niewyważenie  balansu  powodowało  znaczne  odchyłki 

chodu i zapisać to w zeszycie, 

4)  określić współczesne znaczenie tourbillonu,  
5)  odpowiedzieć pisemnie w zeszycie na pytanie: jak dziś technika zegarmistrzowska radzi 

sobie z problemem odchyłek chodu? 

6)  zaprezentować i ocenić wyniki swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

samokształcenie  z  wykorzystaniem  literatury  zawodowej,  podręczników,  norm, 
instrukcji, poradników i pozatekstowych źródeł informacji 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

podręcznik napraw zegarów, 

– 

poradnik techniczny lub leksykon techniczny, 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

arkusze papieru A0, 

– 

flamastry. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.2.   Podstawy rysunku technicznego 
 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmów  zegarowych 

przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  rysunków  części  lub  mechanizmów 

z wyraźnymi brakami (w rysunku). Braki te uczeń powinien uzupełnić. Rysunki nie powinny 
być  skomplikowane,  ale  zróżnicowane  pod  względem  elementów  rysunku,  zwłaszcza  do 
uzupełnienia.  Z  rysunku  powinno  wynikać,  jakich  uzupełnień  należy  dokonać.  Jeśli 
uzupełnienia  nie  byłyby  jednoznaczne,  należy rysunek wyposażyć w polecenia  informujące, 
jakich uzupełnień wymaga. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uzupełnić  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmów  zegarowych 

przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem  reguł  i  wymagań  rysunku 
technicznego, 

2)  zaprezentować i ocenić efekty swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4 z przygotowanymi rysunkami do uzupełnienia, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego. 

 

Ćwiczenie 2  

Wykonaj  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmu  zegarowego 

przygotowanych przez nauczyciela z zastosowaniem reguł i wymagań rysunku technicznego. 
Poproś o ocenę nauczyciela. Znajdź i popraw błędy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Nauczyciel przygotowuje modele brył, modele lub same części mechanizmu zegarowego 

lub  zegara.  Uczeń  kolejno  będzie  odwzorowywał  te  modele  i  części.  Należy  zaczynać  od 
łatwych,  wówczas  najlepiej  sprawdzą  się  modele  brył  geometrycznych.  Dopiero  później 
można  dać  do  odwzorowania  rzeczywiste  lub  modele  części  mechanizmu  zegarowego  lub 
zegara. Liczbę rysunków należy dostosować do czasu i celów zajęć. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wykonać  ołówkiem  rysunki  techniczne  elementów  mechanizmu  zegarowego 

przygotowanych  przez  nauczyciela  z zastosowaniem  reguł  i  wymagań  rysunku 
technicznego, 

2)  poprosić o ocenę nauczyciela po zakończeniu pracy, 
3)  znaleźć i poprawić błędy i ocenić swoją poprawioną pracę w konsultacji z nauczycielem. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

znormalizowane arkusze A4, 

– 

podręcznik do rysunku technicznego, 

– 

modele brył geometrycznych, 

– 

modele części mechanizmu zegarowego, 

– 

rzeczywiste części mechanizmu zegarowego, 

– 

PN dotyczące rysunku technicznego. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Tolerancje i pasowania, chropowatość powierzchni i ich 

oznaczanie w dokumentacji 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Odczytaj z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części: 

– 

tolerancje wymiarów, 

– 

tolerancje kształtu, 

– 

rodzaj pasowania, 

– 

falistość i chropowatość. 
Wypisz  w  zeszycie  oznaczenia  i  ich  interpretację  wykorzystując  odpowiednie  PN  i  (lub) 

podręcznik  do  rysunku  technicznego.  Zwróć  uwagę,  że  na  rysunku  mogą  nie  wystąpić  niektóre 
oznaczenia.  Następnie  uzupełnij  ołówkiem  oznaczenia  tolerancji,  pasowania,  falistości, 
chropowatości  powierzchni  w  rysunkach  technicznych  elementów  mechanizmów  zegarowych 
przygotowanych  przez  nauczyciela  stosownie  do  jego  zaleceń  z zastosowaniem  reguł  i wymagań 
rysunku technicznego.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  to  wymaga  przygotowania  uczniom  rysunków,  z  których  odczytywać  będą 

odpowiednie  parametry  wykonania.  Nie  każdy  rysunek  musi  zawierać  wszystkie  parametry.  Warto 
zwrócić uwagę uczniom na rodzaj wykorzystywanej dokumentacji technicznej. Zadaniem nauczyciela 
jest także przygotowanie rysunków części z wyraźnymi brakami (w rysunku) dotyczącymi tolerancji, 
pasowania,  falistości,  chropowatości  powierzchni.  Braki  te  uczeń  powinien  uzupełnić.  Rysunki  nie 
powinny być skomplikowane, ale zróżnicowane pod względem oznaczeń na rysunku do uzupełnienia. 
Należy  rysunki  wyposażyć  w  polecenia  informujące,  jakie  mają  być  parametry  wykonania  części. 
Należy zatem przygotować rysunki zarówno do interpretacji, jak i do uzupełnienia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) odczytać z rysunków technicznych następujące parametry wykonania części: 

–  tolerancje wymiarów, 
–  tolerancje kształtu, 
–  rodzaj pasowania, 
–  falistość i chropowatość, 

2) wypisać w  zeszycie oznaczenia  i  ich interpretację wykorzystując odpowiednie PN  i (lub) 

podręcznik do rysunku technicznego.  

3) uzupełnić  ołówkiem  oznaczenia  tolerancji,  pasowania,  falistości,  chropowatości 

powierzchni  w  rysunkach  technicznych  elementów  mechanizmów  zegarowych 
przygotowanych  przez  nauczyciela  stosownie  do  jego  zaleceń  z zastosowaniem  reguł 
i wymagań rysunku technicznego.  

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

przygotowane przez nauczyciela rysunki, 

– 

literatura dotycząca rysunku technicznego i właściwe PN. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. 

Zasady 

wykonywania 

dokumentacji 

technicznej 

z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zapoznaj się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji 

technicznej  dostępnym  w  pracowni.  Zrealizuj  kolejno  wszystkie  ćwiczenia,  jakie  program 
obejmuje.  Korzystaj  z  rad  i  doświadczenia  nauczyciela.  Zabiegaj,  by  na  stanowisku 
komputerowym  pracowała  tylko  jedna  osoba.  Gdy  to  jest  niemożliwe  ustal  z  kolegą 
(koleżanką)  częstotliwość  i  sposób  zamieniania  się  przy  pracy.  Jeśli  takie  ustalenia 
nastręczają trudności, poproś o pomoc nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Ze względu na to, że placówki kształcenia zawodowego mogą mieć różne programy, nie 

narzucono  w  poradniku,  który  program  powinien  być  wykorzystany.  Wymaga  to  zatem 
zrealizowania programu kursu w tym zakresie odpowiedniego do zainstalowanego programu. 
Celem  tego  ćwiczenia  jest  przejście  takiego  kursu  wraz  z  wykonaniem  ćwiczeń  w jego 
ramach  zaprojektowanych.  Program  powinien  umożliwiać  wykonywanie  prostych  obliczeń 
konstrukcyjnych  i  kinematycznych  (na  przykład  wytrzymałościowych,  przekroju  czy 
przełożenia). Jest to miejsce do wprowadzenia tej części programu jednostki modułowej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1) zapoznać  się z programem kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji 

technicznej dostępnym w pracowni, 

2) zrealizować  kolejno  wszystkie ćwiczenia,  jakie program obejmuje z wykorzystaniem rad 

i doświadczenia nauczyciela.  

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zeszyt, 

– 

długopis, 

– 

program kursu obsługi oprogramowania do sporządzania dokumentacji technicznej wraz 
z zadaniami, 

– 

stanowisko  komputerowe  z  zainstalowanym  odpowiednim  programem  do  sporządzania 
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań, 

– 

literatura i właściwe PN. 

 
Ćwiczenie 2. 

Dla  zadanych  części  i  wymagań  technologicznych  sporządź  dokumentację 

wykorzystując program komputerowy. Przykłady części oraz opisy wymagań przygotuje dla 
Ciebie  nauczyciel.  Po  sporządzeniu  rysunku  w  komputerze  wydrukuj  go,  przestaw 
nauczycielowi i oceń. Błędy, które popełnisz popraw. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji: 
Zadaniem  nauczyciela  jest  przygotowanie  części  i  opisów  wymagań  technologicznych 

stawianych  danym  częściom.  Na  tej  podstawie  uczeń  ma  wykonać  odpowiedni  rodzaj 
dokumentacji technicznej z wykorzystaniem programu komputerowego. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wykonać  prosty  rysunek  techniczny  zadanej  części  zegara  wykorzystując  program 

i stanowisko komputerowe, 

2)  wydrukować swój rysunek,  
3)  przedstawić rysunek nauczycielowi i ocenić, 
4)  wziąć pod uwagę sugestie nauczyciela i poprawić ewentualne błędy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przygotowane  przez  nauczyciela  części  i  opisy  wymagań  technologicznych  ich 
wykonania, 

– 

zeszyt, 

– 

środki pomiarowe, 

– 

stanowisko  komputerowe  z  zainstalowanym  odpowiednim  programem  do  sporządzania 
dokumentacji technicznej z możliwością drukowania efektów zadań, 

– 

literatura, inne źródła informacji i właściwe PN. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

TEST 1 

 

Test Do jednostki modułowej „Posługiwanie się dokumentacją techniczną” 

 

Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

15 zadań jest z poziomu podstawowego,  

– 

7 zadań jest z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 
Proponuje się następujące normy wymagań: 

– 

dopuszczający   - za uzyskanie 10÷12 punktów, 

– 

dostateczny  

- za uzyskanie 13÷15 punktów, 

– 

dobry  

 

- za uzyskanie 16÷18 punktów, 

– 

bardzo dobry  

- za uzyskanie 19÷22 punktów. 

 

Plan testu z kluczem odpowiedzi 

 

Nr 

zadania 

Osiągnięcia ucznia 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.   

Wymienić  kompletną  dokumentację 
znajdującą 

się 

warsztacie 

zegarmistrzowskim.

 

a) 

2.   

Rozpoznać rodzaj zegara.

 

c) 

3.   

Wymienić 

wszystkie 

segmenty 

budowy zegara. 

a) 

4.   

Wymienić  zabiegi 

konserwacyjne, 

jakich potrzebuje zegar. 

d) 

5.   

Wymienić  zasady  przechowywania 
zegarów. 

PP 

a) 

6.   

Rozróżnić rodzaje rysunków.

 

a) 

7.   

Uzasadnić, 

dlaczego 

rysunki 

wykonywane są w skali (podziałce).

 

PP 

b) 

8.   

Rozpoznać 

prawidłowe 

zasady 

rzutowania prostokątnego.

 

PP 

a) 

9.   

Odróżnić przekrój od widoku.

 

PP 

b) 

10.  

Rozpoznać 

prawidłowe 

zasady 

wymiarowania.

 

a) 

11.  

Wyjaśnić konieczność tolerowania.

 

b) 

12.  

Odróżnić  wymiary:  nominalny,  górny 
graniczny i dolny graniczny.

 

d) 

13.  

Odróżnić odchyłki górną i dolną. 

 

 

c) 

14.  

Wyrazić tolerancję wzorem.

 

a) 

15.  

Wyrazić odchyłkę górną wzorem. 

c) 

16.  

Wyrazić odchyłkę dolną wzorem. 

b) 

17.  

Odróżnić pasowanie luźne. 

d) 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

18.  

Odróżnić pasowanie ciasne. 

c) 

19.  

Odróżnić pasowanie mieszane. 

PP 

b) 

20.  

Znać układy pasowań. 

PP 

a) 

21.  

Wskazać parametry określające 
dokładność wykonania powierzchni.

 

PP 

c) 

22.  

Określić  znaczenie  warunków  zakupu 
oprogramowania. 

a) 

 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1)  Proszę  ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co 

najmniej jednotygodniowym. 

2)  Proszę przygotować odpowiednią liczbę testów i kart odpowiedzi. 
3)  Należy zapewnić uczniom samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
4)  Przed rozpoczęciem testu proszę przeczytać grupie Instrukcję dla uczniów. 
5)  Proszę  zapytać,  czy  uczniowie  wszystko  zrozumieli.  Wszystkie  wątpliwości  należy 

wyjaśnić. 

6)  Ocenianie  oprócz  podania  wyniku  testu  powinno  zawierać  informację  o  tym,  jakie 

umiejętności  ma  uczeń  opanowane,  a  z  jakich  tematów  powinien  powtórzyć  materiał 
i ćwiczenia. Należy wyjaśnić uczniowi, co umie, a co powinien uzupełnić i jak. 

7)  Nie należy przekraczać czasu przeznaczonego na test. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1)  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2)  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3)  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4)  Test  zawiera  22  zadania.  Do  każdego  z  nich  z  nich  podane  są  4  możliwe  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest poprawna. 

5)  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  KARCIE  ODPOWIEDZI,  stawiając 

w odpowiedniej  rubryce  znak  „X”.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź 
zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić poprawną odpowiedź. 

6)  Pracuj  samodzielnie,  bo  tylko  wtedy  będziesz  mieć  pewność,  ze  sprawdziłeś(aś)  swoją 

wiedzę. 

7)  Nie musisz zachowywać kolejności rozwiązywania zadań.  
8)  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 

Materiały dla ucznia

  instrukcja,  

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W warsztacie zegarmistrzowskim powinny się znajdować: 

a)  dokumentacja techniczna i instrukcja obsługi większości popularnych zegarów, oferty 

firm  zaopatrujące  zarówno  w  zegary,  jak  i  części  czy  narzędzia  zegarmistrzowskie, 
fachowe  czasopisma  i  artykuły,  dokumentacja  techniczna  narzędzi  i  urządzeń 
stosowanych w zegarmistrzostwie, branżowe zestawy Polskich Norm,  

b)  oferty firm zaopatrujące w zegary, fachowe czasopisma i artykuły, branżowe zestawy 

Polskich Norm,  

c)  dokumentacja  techniczna,  instrukcja  obsługi  większości  popularnych  zegarów, 

dokumentacja  techniczna  narzędzi  i  urządzeń  stosowanych  w zegarmistrzostwie, 
branżowe zestawy Polskich Norm,  

d)  instrukcja obsługi większości popularnych zegarów. 

2.  Zegar ciekłokrystaliczny to zegar, który posiada: 

a)  ciekłokrystaliczny napęd, 
b)  tarczę i wskazówki, 
c)  ciekłokrystaliczny wyświetlacz, 
d)  mały projektor, który wyświetla czas na ścianie lub suficie. 

3.  Segmenty budowy zegara to: 

a)  źródło napędu, licznik cykli, wskaźniki i sygnalizatory, 
b)  źródło napędu, regulator chodu, licznik cykli, 
c)  źródło napędu, regulator chodu,  
d)  regulator chodu, licznik cykli. 

4.  Konserwacja zegara polega na: 

a)  wymianie całego zestawu oliw i smarów, 
b)  usuwaniu zanieczyszczeń, 
c)  pozostawieniu zanieczyszczeń  oraz wymianie całego zestawu oliw i smarów, 
d)  usuwaniu zanieczyszczeń  oraz wymianie całego zestawu oliw i smarów. 

5.  Zegary należy przechowywać: 

a)  w  szczelnie  zamkniętych  opakowaniach,  w pomieszczeniach  pozbawionych  drgań, 

o właściwej wilgotności powietrza, z wyłączonym mechanizmem zegarowym, 

b)  w pomieszczeniach  o  właściwej  wilgotności  powietrza,  z  włączonym  mechanizmem 

zegarowym,  

c)  w  szczelnie  zamkniętych  opakowaniach,  w pomieszczeniach  pozbawionych  drgań, 

o właściwej wilgotności powietrza, z włączonym mechanizmem zegarowym. 

d)  w  szczelnie  zamkniętych  opakowaniach,  w pomieszczeniach  pozbawionych  drgań, 

o właściwej wilgotności powietrza.  

6.  Rysunek przedstawiający część może być: 

a)  rysunkiem wykonawczym, 
b)  rysunkiem montażowym, 
c)  wykresem, 
d)  rysunkiem złożeniowym. 

7.  Rysunki wykonywane są w skali, ponieważ: 

a)  nie wolno wykonywać rysunku przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze, 
b)  nie zawsze można wykonać rysunek przedmiotu w jego rzeczywistym wymiarze, 
c)  trzeba wykonywać rysunki pomniejszone, 
d)  trzeba wykonywać rysunki powiększone. 

 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

8.  Wśród zasad prawidłowego wykonywania rzutowania prostokątnego jest zasada, że: 

a)  liczba  rzutów  powinna  być  minimalna,  ale  niezbędna  do  jednoznacznego 

przedstawienia przedmiotu i jego zwymiarowania, 

b)  liczba rzutów jest nieistotna, 
c)  liczba rzutów powinna być minimalna,  
d)  liczba rzutów powinna być maksymalna. 

9.  Rysunki  przedstawiają  przekrój  i  widok.  Który  rysunek  przedstawia  widok,  a  który 

przekrój?  

 

 

Rys. 1 

[1]. 

do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 
 

 
 

 

Rys. 2

[1]. 

  do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

a)  rysunek nr 1 przedstawia widok, a rysunek nr 2 przestawia przekrój, 
b)  rysunek nr 1 przedstawia przekrój, a rysunek nr 2 przestawia widok, 
c)  rysunek nr 1 przedstawia widok i rysunek nr 2 przestawia widok, 
d)  rysunek nr 1 przedstawia przekrój i rysunek nr 2 przestawia przekrój. 

10. Wśród zasad prawidłowego wymiarowania jest zasada, że: 

a)  nie należy powtarzać tych samych wymiarów na różnych rzutach przedmiotu, 
b)  należy powtarzać te same wymiary na różnych rzutach przedmiotu, 
c)  nie nanosi się wymiarów na rysunkach, 
d)  wymiaruje się dowolnie. 

11. Tolerowanie występuje ponieważ: 

a)  każdy proces technologiczny „wykona” część czy element urządzenia bezbłędnie, 
b)  każda maszyna, każdy proces technologiczny „wykona” część czy element urządzenia 

z pewnym błędem, 

c)  błędy maszyn są nieistotne, 
d)   tylko ludzie są omylni. 

 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

12. Oznaczone na rysunku nr 3. wymiary to: 

 

Rys. 3[1].  do testu Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

a)  N – wymiar nominalny, A –, B – dolny wymiar graniczny, 
b)  N – górny wymiar graniczny, A – wymiar nominalny, B – dolny wymiar graniczny, 
c)  N – dolny wymiar graniczny, A – górny wymiar graniczny, B – wymiar nominalny,  
d)  N – wymiar nominalny, A – dolny wymiar graniczny, B – górny wymiar graniczny. 

13. Oznaczone na rysunku nr 3. wymiary to: 

a)  ES, es – odchyłki dolne, EI, ei – odchyłki dolne, 
b)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki górne, 
c)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne, 
d)  ES, es – odchyłki górne, EI, ei – odchyłki dolne. 

14.  Tolerancję przedstawia się wzorem: 

a)  T=A-B,  gdzie  T  –  tolerancja,  A  –  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  –  górny  wymiar 

graniczny, 

b)  T=B-A,  gdzie  T  –  tolerancja,  A  –  dolny  wymiar  graniczny,  a  B  –  górny  wymiar 

graniczny, 

c)  T=A-B,  gdzie  T  –  górny  wymiar  graniczny,  A  –  tolerancja,  a  B  –  dolny  wymiar 

graniczny, 

d)  T=A-B,  gdzie  T  –  dolny  wymiar  graniczny,  A  –  tolerancja,  a  B  –  górny  wymiar 

graniczny. 

15.  Odchyłkę górną przedstawia wzór: 

a)  ES = B-N, gdzie B- dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny 
b)  ES = A-N, gdzie A- dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny 
c)  ES = B-N, gdzie B – górny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny 
d)  ES = B-A, gdzie B – górny wymiar graniczny, a A – wymiar nominalny 

16.  Odchyłkę dolna przedstawia wzór: 

a)  EI=A-N, gdzie A – górny wymiar graniczny, N – górny wymiar graniczny, 
b)  EI=A-N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny  
c)  EI=A-N, gdzie A – dolny wymiar graniczny, a N – górny wymiar graniczny, 
d)  EI=B-N, gdzie B– górny wymiar graniczny, a N – wymiar nominalny, 

17.  Pasowanie luźne występuje, gdy:  

a)  występuje wcisk i luz, 
b)  występuje wcisk, 
c)  występuje luz albo wcisk, 
d)  zawsze zapewniony jest luz. 

18.  Pasowanie ciasne występuje, gdy 

a)  zawsze zapewniony jest luz, 
b)  występuje luz albo wcisk, 
c)  zawsze zapewniony jest wcisk, 
d)  występuje wcisk i luz. 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

 
19.  Pasowanie mieszane występuje, gdy  

a)  zawsze zapewniony jest wcisk, 
b)  może być luz, albo wcisk, 
c)  zawsze zapewniony jest luz, 
d)  występuje wcisk i luz. 

20. Najbardziej istotnymi układami pasowań są: 

a)  pasowanie według stałego wałka i stałego otworu, 
b)  pasowanie według stałego wałka, 
c)  pasowanie według stałego otworu, 
d)  pasowanie według wałka. 

21. Jakość powierzchni określa: 

a)  falistość, 
b)  nierówność, 
c)  falistość i chropowatość powierzchni, 
d)  tylko chropowatość powierzchni. 

22. Najbardziej  istotnymi  warunkami  przy  zakupie  oprogramowania  do  wspomagania 

projektowania dokumentacji technicznej są: 

a)  zastosowanie i aktualność, 
b)  cena i atrakcyjność, 
c)  zastosowanie w pracowni szkolnej, 
d)  upodobania użytkownika. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ........................................................................................................................... 
 

Posługiwanie się dokumentacją techniczną 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1   

 

2   

 

3   

 

4   

 

5   

 

6   

 

7   

 

8   

 

9   

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

21   

 

22   

 

Razem: 

 

 

 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Projekt dokumentacji technicznej zegarmistrza 

 

Przebieg realizacji projektu 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Podstawą  zaliczenia  jednostki  modułowej  jest  wykonany  przez  ucznia  projekt 

dokumentacji  technicznej  –  Dokumentacja  techniczna  zegarmistrza,  co  stanowi  rodzaj 
próby pracy.  

2.  Nauczyciel  oceni  go  i przedstawi  uczniowi  wyniki  wraz  z  wyjaśnieniem,  jakich 

umiejętności  nie  opanował  należycie,  a  które  są  przez  niego  opanowane  i  w  jakim 
stopniu.  Ocenę  pozytywną  otrzyma,  jeżeli  projekt  spełni  podane  wcześniej  uczniowi 
kryteria.  Kryteria  te  zawarte  są  w  Karcie  projektu.  Jeżeli  projekt  zostanie  odrzucony, 
uczeń  powinien  powtórzyć  materiał  i ćwiczenia  z tych  części  jednostki  modułowej,  z 
których ma wiedzę nie opanowaną i ponownie przystąpić do realizacji projektu.  

3.  Podstawą projektu jest karta projektu. Kartę projektu sporządza nauczyciel. Możliwe jest 

jednak,  by  w  części  tematu  uczeń  proponował  modyfikacje.  Należy  przy  tym  pamiętać, 
by modyfikacje te nie uniemożliwiały sprawdzenie umiejętności zawartych w karcie. 

4.  Wymagania  podstawowe  i  samodzielna  praca  kwalifikuje  się  do  wystawienia  oceny 

dostatecznej.  Spełnienie  wymagań  ponadpodstawowych  umożliwi  wystawienie  oceny 
dobrej 

i bardzo 

dobrej. 

Jeśli 

uczeń 

sporządził 

dokumentację 

świadczącą 

o umiejętnościach  wykraczających  poza  program  i  jest  ona  sporządzona  poprawnie, 
można uczniowi postawić ocenę celującą.  

5.  Projekt mogą wykonywać uczniowie zarówno indywidualnie, jak i w parach. Każda para 

powinna  mieć  inny  temat.  Parom  projektowym  należy  zaproponować  mechanizm 
bardziej złożony, ale nie trudniejszy.  

6. 

Przygotowanie uczniów do wykonania projekt

–  ustalenie  terminu  wykonania  projektu  –  projekt  można  wykonać  w  czasie  jednej 

jednostki metodycznej od 4 ÷ 6 godzin, 

–  określenie celów wykonania projektu, 
–  wyjaśnienie uczniom specyfiki projektu jako sprawdzianu wiadomości i umiejętności. 

7.  Przygotowanie 

stanowisk 

dydaktycznych: 

sprawdzenie 

poprawności 

działania 

oprogramowania i sprzętu komputerowego 

8.  Przygotowanie materiałów: 

–  przygotowanie Karty projektu, 
–  przygotowanie Karty oceny. 

9.  Realizacja projektu 

–  obserwacja uczniów w trakcie pracy, 
–  prezentacja projektów, 

– 

ocena projektów i sprawozdania i prezentacji.

 

 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie kartę projektu i wykonaj wszystkie polecenia. 
2.  Elementy niezrozumiałe wyjaśnij z nauczycielem 

 

 

KARTA PROJEKTU  

 

1.  Temat:  

Dokumentacja techniczna zegarmistrza 

2.  Data rozpoczęcia projektu: 

......................................................... 

3.  Data zakończenia projektu i prezentacji: ............................................. 
4.  Badane umiejętności: 

– 

planować pracę, 

– 

organizować stanowisko pracy, 

– 

czytać dokumentację techniczną,  

– 

rozróżniać rodzaje dokumentacji technicznej, 

– 

sporządzać dokumentację techniczną w oparciu o program komputerowy. 

5.  Zakres projektu – w ramach projektu należy: 

– 

wybrać  z  przedstawionych  propozycji  te  rodzaje  mechanizmów,  do  których 
sporządzona będzie dokumentacja techniczna,  

– 

opracować plan i harmonogram pracy nad projektem, 

– 

wykonać specyfikację zawartości dokumentacji, 

– 

sporządzić rysunki z wykorzystaniem programu komputerowego, 

– 

opracować krótkie sprawozdanie, 

– 

przygotować i przeprowadzić prezentację. 

6.  Typ projektu - indywidualny lub w dwuosobowych zespołach. 
7.  Wskazówki pomocne uczniom (materiały dla ucznia). 
Do wykonania tego ćwiczenia będziesz potrzebować: 

– 

wybrane części i mechanizmy razem z opisem wymogów technologicznych, 

– 

stanowisko komputerowe z drukarką, z zainstalowanym programem do sporządzania 
dokumentacji technicznej, 

– 

zeszyt z opisem metody projektów, 

– 

zeszyt przedmiotowy, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

odpowiednie PN. 

8.  Kryteria i sposób oceny projektu. 

 

Kompletność projektu, czyli:  

– 

dokumentacja techniczna,  

– 

plan i harmonogram pracy nad projektem, 

– 

specyfikacja zawartości dokumentacji, 

– 

rysunki sporządzone z wykorzystaniem programu komputerowego, 

– 

krótkie sprawozdanie, 

– 

prezentacja. 

9.  Wymagania: 

– 

wymagania podstawowe – kompletny projekt i wykonanie poprawnie dokumentacji 
jednego  mechanizmu,  poprawna prezentacja ( zrozumiała dla  słuchaczy,  na temat), 
praca samodzielna, 

– 

wymagania  ponadpodstawowe  -  kompletny  projekt  i  wykonanie  poprawnie 
dokumentacji  co  najmniej  dwóch  mechanizmów,  interesująca  prezentacja  ( 
zrozumiała  dla  słuchaczy,  na  temat,  właściwe  środki  audiowizualne),  praca 
samodzielna. 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

10. Normy wymagań na oceny: 

ocena 

 

   liczba punktów 

Bardzo dobry  

- 21 ÷ 24 punktów 

Dobry  

 

- 17 ÷ 20 punktów 

Dostateczny  

- 14 ÷ 16 punktów 

Dopuszczający  

- 11 ÷13 punktów 

 
Karta oceny 

LP 

Umiejętność 

podlegająca 

sprawdzaniu 

Kryteria 

Punkty 

1.   

Rozróżnianie  rodzajów 
dokumentacji 
technicznej, 
 

–  Poprawny tytuł dokumentacji 

0÷1 

2.   

Planowanie czynności 

–  sporządzenie planu działania, 
–  wykaz niezbędnych środków do wykonania 

dokumentacji, 

 

0 ÷4  

3.   
 

Organizowanie 
stanowiska pracy: 
 

–  zgromadzenie i rozmieszczenie na 

stanowisku pracy materiałów zgodnie z 
zasadami ergonomii, 

–  sprawdzenie stanu technicznego sprzętu, 

 

0 ÷2  

4.   

Sporządzenie 
dokumentacji 
technicznej w oparciu 
o program komputerowy 

–  specyfikacja zawartości dokumentacji, 
–  poprawne merytorycznie rysunki 

sporządzone z wykorzystaniem programu 
komputerowego, 

0 ÷8  

5)  

 
Krótkie sprawozdanie, 
 

–  Kompletność, 
–  trafność wniosków, 

0÷1 

6)  

Prezentacja 

–  zrozumiała dla słuchaczy,  
–  na temat, 

0÷4 

7)  

Samodzielność 

–  pomoc nauczyciela, 
–  udział pracy samodzielnej w projekcie. 

0÷4 

 
 
 

 
Razem 

 

24 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 „Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Burcan J. Podstawy rysunku technicznego. WNT, Warszawa 2006 
2.  Ciekanowski A.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1989 
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
4.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998 
5.  Jakubiec  W.,  Malinowski  J.:  Metrologia  wielkości  geometrycznych.  ISBN,  Warszawa 

1999 

6.  Kowalewski  S.,  Dąbrowski  A.,  Dąbrowski  M.:  Zagrożenia  mechaniczne.  Centralny 

Instytut Ochrony Pracy, Warszawa 1997 

7.  Kurdziel R.: Podstawy elektrotechniki dla szkoły zasadniczej. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Lewandowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, 1995 
9.  Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych. 

WSiP, Warszawa 1999 

10. Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkół zasadniczych. WSiP, Warszawa 1999 
11. Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1991 
12. Okoniewski S.: Podstawy technologii mechanicznej, WNT, Warszawa 1983 
13. Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 1995 
14. Rutkowski A.: Części maszyn. WSiP, Warszawa 1996 
15. Młody Technik, czerwiec 1999, miesięcznik 
16. Młody Technik, sierpień 2002, miesięcznik 
17. http://pl.wikipedia.org