background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 
 
Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  remontów i napraw konstrukcji betonowych 
712[01].Z2.07 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Marcin Klimkiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z2.07 
,,Wykonywanie  remontów  i  napraw  konstrukcji  betonowych’’  zawartej  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu betoniarz-zbrojarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1. Naprawa i wzmacnianie fundamentów 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Naprawa i wzmocnienie elementów ściennych monolitycznych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Naprawa i wzmocnienie stropów oraz schodów monolitycznych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Remont uszkodzeń elementów prefabrykowanych 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Remonty posadzek, nawierzchni i elementów małej architektury 

23 

5.5.1. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

26 

7.  Literatura 

40 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Wykonywanie  remontów  i  napraw 

konstrukcji  betonowych’’  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 

712[01].Z2.01 

Organizacja stanowiska pracy 

 

712[01].Z2 

Technologia robót betoniarskich 

 

712[01].Z2.05 

 Wykonywanie elementów monolitycznych 

 

712[01].Z2.04 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 

świeżego betonu  

 

712[01].Z2.07 

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

 

 

712[01].Z2.06 

 Wykonywanie elementów prefabrykowanych

 

712[01].Z2.03 

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych   

 

712[01].Z2.02 

Wykonywanie deskowań i form 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami 
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii 
i ochrony środowiska, 

 

przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

 

dobrać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami, 

 

przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu, 

 

dobierać materiały do robót betoniarskich, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur i 
przybliżonych metod ustalania składu betonu, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane, 

 

określać konsystencję betonów i zapraw, 

 

stosować domieszki do betonów i zapraw, 

 

dobierać materiały pomocnicze, 

 

dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

 

dobierać i stosować materiały pomiarowe, 

− 

układać  mieszankę  betonową  w  deskowaniu  i  formie,  z  uwzględnieniem  koniecznych 

przerw roboczych, 

− 

zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami, 

− 

przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami, 

 

dokonać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku, 

 

stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

gospodarować odpadami, 

 

porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  remontowych  i  naprawczych, 
zgodnie z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami  bhp, 
zasadami ergonomii i ochrony środowiska, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań, 

 

dobrać odpowiednią ilość materiału, 

 

dobrać i zastosować materiały pomocnicze, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane, 

 

określić konsystencję betonów i zapraw, przetransportować mieszankę betonową, 

 

wykonać i zdemontować proste deskowania indywidualne, 

 

wykonać wzmocnienie fundamentu, 

 

wykonać naprawę ścian, słupów, belek i schodów żelbetowych i betonowych, 

 

wykonać naprawę stropów żelbetowych, 

 

wykonać nadproże na belkach stalowych w budynkach adaptowanych, 

 

wykonać naprawę i remont posadzki betonowej, 

 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy , usunąć usterki, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

 

wykorzystać dokumentację techniczną. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:         Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                                Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji 
betonowych 712[01].Z2.07 

Temat: Sposoby odciążenia fundamentu na okres jego wzmacniania. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  określenia  sposobów  podstemplowania  ścian  w celu 

odciążenia fundamentu 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować elementy do podstemplowania ścian, 

 

scharakteryzować jednostronne podparcie ściany, 

 

scharakteryzować obustronne podparcie ściany. 

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem. 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 
 

Czas:90min. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze,  

 

drewniane elementy do stemplowania ścian. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

charakterystyka elementów drewnianych do podparcia ścian, 

 

charakterystyka sposobu jednostronnego podparcia ściany, 

 

charakterystyka sposobu obustronnego podparcia ściany, 

4.  W czasie pokazu uczniowie włączają się w proste czynności przy podparciu ściany. 
 
Faza kończąca 
Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa 
Wypisz elementy do podstemplowania ściany o długości 3m. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:          Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                               Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji 
betonowych 712[01].Z2.07 

Temat: Wykonywanie odciążenia fundamentów przez podparcie ścian. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonania  odciążenia  fundamentu  przez  podparcie 
ściany 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

dobrać elementy do podstemplowania ścian, 

 

wykonać jednostronne podparcie ściany, 

 

wykonać obustronne podparcie ściany. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 

Czas:135min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

elementy drewniane: belki, krawędziaki, deski, kliny, 

 

narzędzia do cięcia drewna, 

 

miarka, 

 

łopata, 

 

młot. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

podział na grupy i wydanie tematów ćwiczeń, 

 

przypomnienie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, 

 

dobranie materiałów, narzędzi i sprzętu, 

 

zaplanowanie sposobu podparcia ściany, 

 

wykonanie podparcia ściany, 

 

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów, 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia  grupy próbują dokonać jego analizy. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza kończąca 
Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk. 
Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat poszerzania ław fundamentowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Naprawa i wzmacnianie fundamentów 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Na podstawie opisu uszkodzeń zaproponuj sposób wzmocnienia fundamentów. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować  przedstawione  dane  dotyczące  rodzaju  fundamentu,  oraz  wielkości 

uszkodzeń, 

2)  przeanalizować materiał nauczania(poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1), 
3)  wybrać jeden ze sposobów wzmocnienia fundamentu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradniki, normy, instrukcje, 

 

ołówek, długopis, 

 

arkusz papieru, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj jednostronne podparcie ściany budynku za pomocą zastrzałów. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  ułożyć podwalinę, 
5)  wzmocnić belkę zastrzałami, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

6)  zaklinować konstrukcję, 
7)  sprawdzić stabilność konstrukcji, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania podparcia, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  modelu  podparcie  ściany  budynku  za  pomocą  obustronnego  osadzenia 

dźwigarów stalowych w celu wykonania wzmocnienia fundamentu. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać wykucie części ściany, 
5)  na zaprawie cementowej osadzić belkę stalową w wykutej bruździe, 
6)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania zaprawy cementowej, 

− 

model ściany, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

− 

belki stalowe, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót murarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Naprawa i wzmocnienie elementów ściennych monolitycznych

  

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj naprawę ściany betonowej która posiada niewielkie odpryski i złuszczenia. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  skuć zniszczony beton aż do jednolitej struktury, 
4)  oczyść  powierzchnię  betonu  za  pomocą  stalowych  szczotek,  wody  pod  ciśnieniem 

i sprężonego powietrza.  

5)  narzucić wcześniej przygotowaną zaprawę cementową,  
6)  zatrzeć narzuconą zaprawę, oczyścić sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj wzmocnienie części spękanej ściany betonowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykuć z obu stron bruzdy w betonie prostopadłe do rysy,  
4)  oczyścić bruzdy sprężonym powietrzem i dokładnie zwilżyć wodą, 
5)  wypełnić bruzdy plastyczną zaprawą cementową, 
6)  wcisnąć w świeżą zaprawę cementową pręty stalowe, 
7)  wyrównać powierzchnię ściany narzutem zaprawy cementowej, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  nadproże  w  ścianie  w  miejscu  planowanego  otworu  za  pomocą  obustronnego 

osadzenia belek stalowych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić miejsce wykonania wzmocnienia, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać jednostronne wykucie części ściany, 
5)  osadzić belkę stalową na zaprawie cementowej w wykutej bruździe, 
6)  powtórzyć czynności z drugiej strony ściany, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Naprawa i wzmocnienie stropów oraz schodów monolitycznych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj nadbetonowanie części górnej stropu. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie, 
10)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11)  posprzątać stanowisko pracy, 
12)  omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  naprawę  prefabrykowanego  elementu  stropowego  przez  nadbetonowanie  części 

dolnej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć stary beton wodą, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  obrzucić beton bardzo starannie na dolną część płyty, 
10)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11)  posprzątać stanowisko pracy, 
12)  omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj poszerzenie belki stropowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  skuć powierzchnię starego betonu,  
5)  oczyścić powierzchnię betonu, 
6)  wielokrotnie zwilżyć wodą stary beton, 
7)  uporządkować i uzupełnić zbrojenie, 
8)  przygotować mieszankę betonową, 
9)  ułożyć beton bardzo starannie i zagęścić stosując wibrowanie, 
10)  omówić zasady pielęgnacji mieszanki, 
11)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
12)  posprzątać stanowisko pracy, 
13)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
14)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj wzmocnienie stropu przez zastosowanie strzemion pionowych. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wyznaczyć miejsca na otwory, 
4)  wykonać otwory w stropie, 
5)  wykonać strzemiona,  
6)  zamontować strzemiona, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Remont uszkodzeń elementów prefabrykowanych 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj naprawę prefabrykowanego elementu ściennego, na którym występuje rysa. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  wykonać bruzdy,  
4)  zamocować pręty w bruzdach,  
5)  wypełnić rysę, 
6)  wykończyć powierzchnię, 
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

materiały stalowe: siatki i pręty, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  naprawę  prefabrykowanego  elementu  ściennego,  na  którym  znajduje  się  rysa 

ukośna nad otworem drzwiowym. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  usunąć zniszczony beton,  
4)  przygotować siatkę zbrojeniową, 
5)  przygotować zaprawę cementową,  
6)  zamocować siatkę, 
7)  wykończyć powierzchnię, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

materiały stalowe: siatki i pręty, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  naprawę  złącza  płyt  prefabrykowanych,  w  którym  występują  przecieki 

punktowe. 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić złącze z resztek zestarzałego kitu uszczelniającego, 
4)  oczyścić złącze się z kurzu i pyłu sprężonym powietrzem, 
5)  zaimpregnować ściany złącza środkami chemicznymi zwiększającymi przyczepność, 
6)  wypełnić  złącze, 
7)  wypełnić szczelinę zaprawą cementową, wyrównując ją z powierzchnią, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

materiały stalowe: siatki pręty, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót zbrojarskich 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi i sprzętu pomocniczego, 

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.5. Remonty posadzek, nawierzchni i elementów małej architektury 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj  materiał,  sprzęt  i  narzędzia  do  wykonania  remontu  posadzki  betonowej  na 

podstawie rysunku roboczego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  obliczyć na podstawie rysunku roboczego odpowiednią ilość materiału, 
4)  zgromadzić materiał na wyznaczonym stanowisku, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj remont posadzki betonowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić, skuć uszkodzenia i ubytki sięgające do kilku centymetrów,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

4)  usunąć słabe ziarna kamienia, wykonać głębsze nacięcia, 
5)  oczyścić ponownie miejsca naprawy, 
6)  nawilżyć umiarkowanie wodą, 
7)  zagruntować nawierzchnię zaprawą cementową o stosunku 1:1,  
8)  zapełnić ubytki mieszanką betonową, 
9)  ewentualnie zagęścić i wyrównać, 
10)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
11)  posprzątać stanowisko pracy, 
12)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
13)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj remont posadzki brukowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  zdjąć uszkodzone elementy nawierzchni,  
4)  uzupełnić podsypkę i zagęścić ją, 
5)  ułożyć kostki brukowe,  
6)  posypać nawierzchnię piaskiem drobnoziarnistym,  
7)  zrosić nawierzchnię wodą,  
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj naprawę niewielkich ubytków w murku ogrodzeniowym. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  oczyścić starannie miejsca uszkodzone, 
4)  skuć miejsca zestarzałe, 
5)  zmyć całość wodą, 
6)  wykonać zaprawę cementową, 
7)  uzupełnić zaprawą cementową miejsca remontowane, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym elementem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej i zapraw budowlanych, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  remontów 
i napraw konstrukcji betonowych”. 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. d, 8. c, 9. a, 10. d, 11. c, 
12. c, 13. b, 14. b, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kolejność robót przy naprawie 
fundamentów 

Wskazać cel odciążenia fundamentów 

P 

Określić rozstaw zastrzałów przy 
jednostronnym podparciu ściany 

C 

P 

Wskazać sposób odciążenia fundamentów 

Określić klasę betonu do wzmacniania 
fundamentów 

P 

Określić sposób czyszczenia powierzchni 
betonowej 

P 

Wyjaśnić pojęcie torkretowania 

B 

P 

Określić długość bruzd wykuwanych 
w ścianie 

Określić głębokość bruzd wykuwanych 
w ścianie 

P 

10  Wskazać sposób wzmocnienia ściany 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11 

Określić warunki wykonania otworu 
w ścianie 

C 

P 

12 

Wskazać klasę betonu przy naprawie 
stropu żelbetowego 

B 

P 

13 

Określić zakres stosowania iniekcji 
w naprawie elementów prefabrykowanych 

C 

P 

14 

Scharakteryzować naprawę posadzki 
betonowej 

P 

15 

Określić sposób wzmocnienia gruntu 
słabego i nawodnionego 

C 

PP 

16 

Scharakteryzować budowę urządzenia do 
torkretowania 

C 

PP 

17  Określić metodę iniekcji 

PP 

18 

Określić sposób wykonania złączy 
zastępczych 

C 

PP 

19 

Określić warstwę skuwanego betonu przy 
wzmocnieniu płaszczem 

C 

PP 

20 

Określić termin kontroli naprawianych 
elementów stropowych 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  remontów  i  napraw  konstrukcji 

betonowych.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się 
zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.  

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Roboty naprawcze fundamentów rozpoczyna się od: 

a)  podparcia fundamentu w miejscu uszkodzenia. 
b)  odsłonięcia fundamentów w zasięgu uszkodzenia. 
c)  usunięcia części uszkodzonego fundamentu. 
d)  zabetonowania uszkodzenia fundamentu. 

 
2.  Podczas  naprawy  fundamentów  ściany  podpiera  się  jednostronnie  lub  dwustronnie 

w celu:  
a)  odciążenia fundamentów. 
b)  obciążenia fundamentów. 
c)  odciążenia ścian. 
d)  obciążenia stropów. 

 
3.  Przy jednostronnym podparciu ściany zastrzały mają rozstaw: 

a)  0.5m – 1,0m. 
b)  1,25m – 2,0m. 
c)  1,5m – 2,5m. 
d)  2,5m – 3,0m. 

 
4.  Fundament można odciążyć podpierając ściany, albo: 

a)  wmurowując belki stalowe w bruzdy na całej długości ściany. 
b)  obmurowując ściany warstwą cegieł na całej długości. 
c)  obetonowując ściany na całej długości. 
d)  wmurowując belkę stalowa po jednej stronie ściany. 

 
5.  Do wzmacniania fundamentów stosuje się beton klasy:  

a)  B7,5 lub B15. 
b)  B20 lub B25. 
c)  B7,5 lub B10. 
d)  B10 lub B15. 

 
6.  Powierzchnię  betonu    czyści  się  za  pomocą  stalowych  szczotek  ,  szlifierek,  wody  pod 

ciśnieniem lub: 
a)  ścierką. 
b)  pędzlem. 
c)  sprężonym powietrzem. 
d)  piaskowaniem. 

 
7.  Torkretowanie jest to:  

a)  usuwanie starej warstwy betonu. 
b)  nanoszenie warstwy betonu za pomocą pędzla. 
c)  nanoszenie warstwy betonu za pomocą kielni. 
d)  nanoszenie warstwy betonu za pomocą natrysku. 

 
8.  Bruzdy wykuwane w elemencie betonowym mają długość minimum:  

a)  10cm. 
b)  30cm. 
c)  50cm. 
d)  40cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

9.  Bruzdy wykuwane w elemencie betonowym mają głębokość około:  

a)  3cm. 
b)  1cm. 
c)  5cm. 
d)  8cm. 

 
10.  Jeżeli rysa przecina całą grubość ściany, to wzmocnienie należy wykonać: 

a)  po tej stronie gdzie rysa jest dłuższa. 
b)  po tej stronie gdzie rysa jest szarsza. 
c)  po jednej stronie ściany. 
d)  po obu stronach ściany. 

 
11.  Wykonując  otwór  w  istniejącej  ścianie,  wykuwa  się  go  po  osadzeniu  belek 

nadprożowych. Czas jaki musi upłynąć od osadzenia belek wynosi: 
a)  1

÷

4 dni, 

b)  1

÷

2 dni, 

c)  3

÷

4 dni, 

d)  1

÷

3 dni. 

 
12.  Przy naprawie stropów żelbetowych należy stosować beton o klasie: 

a)  nie wyższej niż stary beton,  
b)  wyższej niż stary beton, 
c)  nie niższej niż stary beton, 
d)  niższej niż stary beton. 

 
13.  Wykonanie bruzd i iniekcji jest niemożliwe w przypadku uszkodzenia ścian z bloków: 

a)  żwirobetonowych, 
b)  kanałowych, 
c)  pełnych,  
d)  gazobetonowych. 

 
14.  Pierwszą czynnością przy naprawie posadzki betonowej jest:  

a)  staranne oczyszczenie. 
b)  wykucie uszkodzonego miejsca. 
c)  wypełnienie zaprawą. 
d)  zatarcie zaprawy. 

 
15.  W  przypadku  gruntu  słabego  i  nawodnionego,  korzystne  jest  wzmacnianie  istniejących 

fundamentów i podłoża palami wiercono – iniektowanymi: 
a)  cementowo – wapiennymi. 
b)  cementowo – ziemnymi. 
c)  cementowo – gipsowymi. 
d)  cementowo – kruszynowymi. 

 
16.  Urządzenie  do  torkretowania  składa  się  ze  sprężarki,  działka  cementowego  oraz 

z przewodów zakończonych:  
a)  siatką. 
b)  spryskiwaczem. 
c)  wyrzutnicą. 
d)  zacieraczką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

17.  Iniekcję wykonuje się metodą ciśnieniową oraz metodą: 

a)  nadciśnieniową. 
b)  podcisnieniową. 
c)  naciekową. 
d)  grawitacji. 

 
18. Złącza zastępcze prefabrykatów wykonuje się z: 

a)  prętów okrągłych. 
b)  płaskowników. 
c)  betonu. 
d)  blach. 

 
19. Wykonując  wzmocnienie  elementu  żelbetowego  za  pomocą  płaszcza  skuwa  się  stary 

beton: 

a)  do połowy średnicy starych prętów. 
b)  odkrywając całe pręty. 
c)  pasmami prostopadłymi do zbrojenia. 
d)  odkrywając tylko powierzchnię prętów. 

 

20. Naprawione elementy stropu należy sprawdzić po upływie: 

a)  7 dni. 
b)  28 dni. 
c)  14 dni. 
d)  5 dni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  remontów 
i napraw konstrukcji betonowych”. 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
b, 2. a, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. a, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,  
12.  b,  13.  c,  14.  a,  15.  ziemnymi,  16.  wyrzutnicą,  17.  grawitacyjną, 
18. 
płaskowników, 19. połowy, 20. 14. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić kolejność robót przy naprawie 
fundamentów 

Rozróżnić sposób wzmocnienia 
fundamentów 

P 

Określić rozstaw kotew w fundamencie 

C 

P 

Określić rozstaw poprzecznych belek 
wzmacniających 

Określić klasę betonu do wzmacniania 
fundamentów 

P 

Określić sposób czyszczenia powierzchni 
betonowej 

P 

Wyjaśnić pojęcie torkretowania 

B 

P 

Określić sposób ułożenia bruzd 
wykuwanych w ścianie 

Określić rozstaw bruzd wykuwanych 
w ścianie 

P 

10  Określić średnicę prętów  

C 

P 

11  Określić warunki wykonania otworu 

w ścianie 

C 

P 

12  Wskazać sposób wzmocnienia belek 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

i żeber stropowych  

13   Określić sposób naprawy płyt 

kanałowych 

C 

P 

14  Scharakteryzować naprawę posadzki 

betonowej 

P 

15  Określić sposób wzmocnienia gruntu 

słabego i nawodnionego 

C 

PP 

ziemnymi 

16  Scharakteryzować budowę urządzenia do 

torkretowania 

C 

PP 

wyrzutnicą 

17  Określić metodę iniekcji 

PP 

grawitacyjną 

18  Określić sposób wykonania złączy 

zastępczych 

C 

PP 

płaskowników 

 

19  Określić warstwę skuwanego betonu przy 

wzmocnieniu płaszczem 

C 

PP 

połowy 

20  Określić termin kontroli naprawianych 

elementów stropowych  

C 

PP 

14 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  remontów  i  napraw  konstrukcji 

betonowych. 

5.  W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest 

prawidłowa)  w  części  ponadpodstawowej  zadania  typu  uzupełnij  lukę.  Zadania  z  luką 
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Po odsłonięciu fundamentów należy je:  

a)  usunąć. 
b)  odciążyć. 
c)  zabetonować. 
d)  zaizolować. 

 
2.  Na rysunku pokazane jest wzmocnienie fundamentu przez: 

a)  dwustronne obetonowanie. 
b)  poszerzenie. 
c)  podwyższenie. 
d)  wykonanie ławy żelbetowej. 

 

 

3.  Podczas obustronnego obetonowania fundamentu zakłada się kotwy co około: 

a)  0.5m. 
b)  1,0m. 
c)  1,5m. 
d)  2,5m. 

 
4.  Jeżeli  obciążenie  nowego  poszerzonego  fundamentu  ma  być  duże  to  osadza  się 

dodatkowo stalowe belki poprzeczne w rozstawie co: 
a)  1,5÷2m. 
b)  2÷2,5m. 
c)  0,5÷1m. 
d)  2÷3m. 

 
5.  Do wzmacniania fundamentów stosuje się beton klasy B10 lub:  

a)  B15. 
b)  B20. 
c)  B7,5. 
d)  B25. 

 
6.  Powierzchnię  betonu    czyści  się  za  pomocą  stalowych  szczotek  ,  szlifierek,  sprężonego 

powietrza lub: 
a)  ścierką. 
b)  wodą pod ciśnieniem. 
c)  pędzlem. 
d)  piaskowaniem. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7.  Nanoszenie warstwy betonu za pomocą natrysku to:  

a)  torkretowanie. 
b)  obrzutka. 
c)  narzutka. 
d)  iniekcja. 

 
8.  Podczas naprawiania rys w prefabrykatach bruzdy wykuwa się:  

a)  pionowo. 
b)  poziomo. 
c)  prostopadle do rys. 
d)  dowolnie. 

 
9.  Bruzdy wykuwane w elemencie betonowym mają rozstaw:  

a)  20 – 50cm. 
b)  20 – 30cm. 
c)  5 – 10cm. 
d)  10 – 20cm. 

 
10.  Pręty stalowe umieszczane w bruzdach mają średnicę: 

a)  4,5

÷

8mm. 

b)  6 

÷

8mm. 

c)  6,5

÷

8mm. 

d)  8 

÷

10mm. 

 
11.  Wykonując otwór w istniejącej ścianie, wykuwa się go: 

a)  po osadzeniu jednej belki. 
b)  przed osadzeniem belek nadprożowych. 
c)  po osadzeniu belek nadprożowych. 
d)  bez wzmocnień nadproża. 

 
12.  Belki i żebra żelbetowe wzmacnia się podwyższając istniejące przekroje lub: 

a)  poszerzając belkę. 
b)  wykonując płaszcz betonowy. 
c)  wykonując drugą belkę. 
d)  podpierając słupem. 

 
13.  W przypadku naprawy płyt kanałowych nie stosuje się: 

a)  siatek. 
b)  zacierania. 
c)  iniekcji. 
d)  natrysku. 

 
14.  Szczeliny w cokołach betonowych powstałe wskutek nierównomiernego osiadania 

wypełnia się rzadką zaprawą cementową w proporcji:  
a)  1:3. 
b)  1:4. 
c)  1:5. 
d)  1:2. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

15.  W  przypadku  gruntu  słabego  i  nawodnionego,  korzystne  jest  wzmacnianie  istniejących 

fundamentów i podłoża palami wiercono – iniektowanymi cementowo –……………… 

 
16.  Urządzenie  do  torkretowania  składa  się  ze  sprężarki,  działka  cementowego  oraz 

z przewodów zakończonych………………………………………………………………. 

17.  Iniekcję wykonuje się metodą ciśnieniową oraz metodą ……………………………….. 
18.  Złącza zastępcze prefabrykatów wykonuje się z ……………………………………… 
19.  Wykonując wzmocnienie elementu żelbetowego za pomocą płaszcza skuwa się stary 

beton do ………………………. średnicy starych prętów, 

20.  Naprawione elementy stropu należy sprawdzić po upływie ………. dni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40 

7. LITERATURA 

 
1.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

2.  Adamiec B, Mirski J. Z: Utrzymanie zasobów budowlanych WSiP, Warszawa 1999 
3.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 
4.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
5.  Urban. L.: Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988 
6.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
7.  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru robót budowlano  -  montażowych  ITB  Warszawa 

1997r.  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe  technologie  wykonywania 
robót w budownictwie. 

8.  Zestaw katalogów firm  
9.  PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone”.