background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 

 
 
Marzena Rozborska 
 
 
 
 
 

Organizowanie stanowiska pracy do robót zbrojarskich 
712[01].Z1.01 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Swietłana Koniuszewska 
mgr inż. Ewa Szablewska  
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
Konsultacja:  
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z1.01 
,,Organizowanie stanowiska pracy do robót zbrojarskich’’ zawartej w modułowym programie 
nauczania dla zawodu betoniarz - zbrojarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Stal zbrojeniowa i jej składowanie 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Maszyny, narzędzia i sprzęt do robót zbrojarskich oraz ich obsługa 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Zasady organizacji stanowiska pracy 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Odzież ochronna, sprzęt ochrony osobistej oraz przepisy bhp w robotach 

zbrojarskich 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

33 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,Organizowanie  stanowiska  pracy’’, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
betoniarz-zbrojarz 712[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem,  

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[01].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy  

 

712[01].Z1 

Technologia robót zbrojarskich 

 

712[01].Z1.03 

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i formach 

 

712[01].Z1.02 

Przygotowanie zbrojenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

stosować przepisy bhp podczas robót budowlanych. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  zbrojarskich,  zgodnie 
z zasadami 

organizacji 

pracy, 

wymaganiami 

technologicznymi, 

przepisami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska, 

 

przygotować miejsca składowania stali i elementów zbrojenia, 

 

dobrać,  przygotować  do  pracy  i  obsłużyć  maszyny,  urządzenia  i  sprzęt,  posłużyć  się 
narzędziami, 

 

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu, 

 

dobrać materiały do robót zbrojarskich, 

 

dobrać materiały pomocnicze, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

zmontować,  użytkować  i  rozebrać  pomosty  montażowe  do  wykonania  zbrojenia 
w elementach wysokich, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Organizowanie stanowiska pracy 712[01].Z1.01 

Temat: Maszyny, narzędzia i sprzęt do robót zbrojarskich. 
Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności dobierania  maszyn, urządzeń  i  sprzętu do  robót 

zbrojarskich. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

 

nazwać maszyny i urządzenia oraz sprzęt do robót zbrojarskich, 

 

określić zastosowanie każdego urządzenia, 

 

dobrać sprzęt do czyszczenia stali zbrojeniowej, 

 

dobrać maszyny i sprzęt do prostowania stali zbrojeniowej, 

 

dobrać maszyny i sprzęt do cięcia stali zbrojeniowej, 

 

dobrać maszyny i sprzęt do gięcia stali zbrojeniowej, 

 

dobrać sprzęt do łączenia prętów zbrojenia. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 

 

wykład i pokaz 

 

ćwiczenia praktyczne. 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze, 

 

poradniki, normy, instrukcje, 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

 

lampa benzynowa, spirytusowa, 

 

szczotki osadzone na giętkim wale szlifierki, 

 

wciągarka kozłowa, 

 

prostowarka mechaniczna, 

 

płytka stalowa, 

 

klucze zbrojarskie, 

 

stół zbrojarski z umocowanymi płytkami stalowymi, 

 

nożyce ręczne, 

 

nożyce mechaniczne, 

 

giętarka ręczna widełkowa, 

 

giętarka mechaniczna, 

 

zgrzewarka kleszczowa. 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie  tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

przypomnienie zakresu robót zbrojarskich, 

 

określenie zastosowania maszyn i urządzeń oraz sprzętu do robót zbrojarskich, 

 

charakterystyka urządzeń połączona z pokazem, 

 

podział na grupy 2 - 3 osobowe, 

 

wykonanie  zadania  polegającego  na  dobraniu  sprzętu  i  maszyn  do  cięcia  prętów 
zbrojeniowych,  

 

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów. 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia grupy dokonują jego analizy. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa. 

Wykonać  w  formie  tabeli  podział  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  w  robotach 

zbrojarskich. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Organizowanie stanowiska pracy 712[01].Z1.01 

Temat: Rodzaje stali zbrojeniowej i jej składowanie. 
Cel  ogólny
:  kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  stali  zbrojeniowej  i organizowania 

składowisk stali. 

 

Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

 

rozpoznać rodzaj stali zbrojeniowej, 

 

określić właściwości stali na podstawie jej znaku, 

 

zorganizować stanowisko składowania stali.  

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 

 
Czas:  90min. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

plansze,  

 

modele, 

 

próbki stali zbrojeniowej, 

 

tablica informacyjna, 

 

podkłady drewniane. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1. 

Sprawy organizacyjne. 

2. 

Omówienie tematu i  celów zajęć. 

 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

charakterystyka rodzajów stali zbrojeniowej połączona z pokazem, 

 

charakterystyka sposobów składowania, 

 

wykonanie składowiska stali zbrojeniowej.  

4.  W czasie pokazu uczniowie wskazują różnice w ożebrowaniu prętów. 
5.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonania składowiska stali. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni i miejsca wykonywania składowiska. 
 
Praca domowa  
Wykonać tablicę informacyjną na stanowisko składowania stali. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Stal zbrojeniowa i jej składowanie  

 

5.1.1.Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

Określ rodzaj przedstawionej próbki stali zbrojeniowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać dokładnych oględzin podanej próbki stali, 
2)  dokonać  próby  określenia  rodzaju  stali  zbrojeniowej  z  pomocą  materiału  nauczania 

(rozdz.4.1.1), 

3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw próbek stali zbrojeniowej, 

– 

tabele z rodzajami i charakterystyką stali, 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

zeszyt do ćwiczeń, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Zorganizuj stanowisko do składowania stali zbrojeniowej w kręgach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy wytycznych do ćwiczenia, 
2)  ustalić wielkość powierzchni składowania,  
3)  przygotować podłoże pod stal, 
4)  wykonać tablicę informacyjną, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wytyczne do ćwiczenia: średnica i liczba kręgów, 

– 

podkłady drewniane, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

ołówki, pisak, 

– 

blok techniczny A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Zorganizuj stanowisko do składowania stali zbrojeniowej w prętach. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy wytycznych do ćwiczenia, 
2)  ustalić czy składowanie można przeprowadzić na kozłach stalowych czy w zasiekach,  
3)  ustalić liczbę i rozstaw kozłów, 
4)  ustawić kozły stalowe, 
5)  wykonać tablicę informacyjną, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

wytyczne do ćwiczenia: gatunek stali, liczba i średnica prętów, 

– 

kozły stalowe, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

ołówki, pisak, 

– 

blok techniczny A4, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Maszyny, narzędzia i sprzęt do robót zbrojarskich oraz ich 

obsługa 

 

5.2.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  sprzęt  do  czyszczenia  i  prostowania  stali  zbrojeniowej  w  kręgach.  Kręgi  są 

miejscowo bardzo zatłuszczone. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  wybrać urządzenie do prostowania stali w kręgach, 
3)  wybrać sposób czyszczenia prętów, 
4)  wybrać urządzenie do czyszczenia prętów, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

stal zbrojeniowa w kręgach, 

 

wciągarka kozłowa, 

 

preparaty odtłuszczające, 

 

prostowarka mechaniczna, 

 

apteczka. 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz sprzęt do cięcia i gięcia prętów zbrojenia o średnicy do 20mm.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny, 
3)  wybrać urządzenie do cięcia stali, 
4)  wybrać sposób gięcia prętów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5)  wybrać urządzenie do gięcia prętów, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

 

nożyce ręczne, 

 

nożyce mechaniczne, 

 

giętarka ręczna widełkowa, 

 

giętarka mechaniczna, 

 

apteczka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz sprzęt do cięcia i gięcia prętów zbrojenia o średnicy do 40mm.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia masz do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  określić czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny, 
3)  wybrać urządzenie do cięcia stali , 
4)  wybrać urządzenie do gięcia prętów, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

 

nożyce ręczne, 

 

nożyce mechaniczne, 

 

giętarka ręczna widełkowa, 

 

giętarka mechaniczna, 

 

apteczka. 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 4 

Przygotuj szlifierkę kątową do cięcia prętów zbrojeniowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi, 
2)  zamocować odpowiednią tarczę, 
3)  podłączyć szlifierkę i wykonać próbne uruchomienie, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

instrukcja obsługi szlifierki kątowej, 

 

szlifierka kątowa, 

 

tarcze do cięcia stali, 

 

apteczka. 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Zasady organizacji stanowiska pracy  

 
5.3.1.Ćwiczenia  
 

Ćwiczenie 1 

 
Skompletuj i rozmieść wyposażenie zbrojarni przyobiektowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zgromadzić narzędzia i sprzęt, 
3)  rozmieścić wyposażenie zgodnie z zasadą jednokierunkowego przebiegu produkcji, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

 

prościarka mechaniczna, 

 

stół zbrojarski, 

 

komplet kluczy zbrojarskich, 

 

nożyce ręczne i mechaniczne, 

 

apteczka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj stanowisko do montażu zbrojenia płyty. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić elementy wyposażenia stanowiska, 
2)  rozstawić kozły w odpowiedniej odległości, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kozły drewniane, 

 

listwy z gniazdami, 

 

przymiar metrowy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj stanowisko do montażu zbrojenia belki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić elementy wyposażenia stanowiska, 
2)  rozstawić kozły w odpowiedniej odległości, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kozły drewniane, 

 

grube pręty lub krawędziaki, 

 

listwa pomiarowa, 

 

przymiar metrowy, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Odzież ochronna, sprzęt ochrony osobistej oraz przepisy bhp 

w robotach zbrojarskich  

 

5.4.1.Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz odzież ochronną i środki ochrony osobistej na stanowisku zbrojarza w okresie 

letnim. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić jakie elementy odzieży ochronnej wymagane są przy pracach zbrojarskich, 
2)  wybrać potrzebną odzież i środki ochrony osobistej spośród udostępnionego wyposażenia, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 
 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  odzież  ochronną  i  środki  ochrony  osobistej  dla  robotników,  którzy  będą 

przenosić szkielet zbrojeniowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować warunki transportu, 
2)  dobrać odzież ochronną, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz odzież ochronną i środki ochrony osobistej dla robotników, którzy będą czyścić 

pręty zbrojeniowe za pomocą piaskowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować warunki pracy,  
2)  dobrać odzież ochronną i środki ochrony osobistej, 
3)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Organizowanie  stanowiska 
pracy do robót zbrojarskich” 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi  : 1. a, 2. b, 3.a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. c, 9. b, 10. c, 11. d, 
12. d, 13. b, 14. d, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. c, 20. d.  

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  Rozpoznać rodzaj stali zbrojeniowej 

2.  Rozróżnić symbol stali 

B 

P 

3. 

Podać elementy stanowiska do 
montażu zbrojenia płyt 

A 

P 

4. 

Określić warunki składowania stali 
zbrojeniowej 

P 

5. 

Określić liczbę kręgów w jednym 
stosie przy składowaniu stali 

C 

P 

6. 

Określić zasady składowania stali 
w prętach 

C 

P 

7. 

Podać sposób ciecia prętów 
o średnicy 40mm 

A 

P 

8. 

Wybrać sposób cięcia prętów 
zbrojeniowych 

P 

9. 

Określić czynności przed 
przystąpieniem do pracy  z użyciem 
maszyn i urządzeń 

C 

P 

10. 

Określić zakres mechanizacji 
zbrojarni 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

11.  Rozpoznać rodzaj zbrojarni 

B 

P 

12.  Określić wielkość zbrojarni 

C 

P 

13. 

Rozpoznać narzędzia do zgrzewania 
prętów zbrojenia 

B 

P 

14. 

Określić zasady bezpieczeństwa 
przy układaniu  szkieletu w 
deskowaniu 

C 

P 

15. 

Określić obowiązki pracodawcy z 
zakresu bhp 

C 

PP 

16. 

Określić podstawowa zasadę 
organizacji pracy zbrojarni 

PP 

17.  Określić wymaganą. długość pręta 

C 

PP 

18.  Określić średnicę kręgów  walcówki 

C 

PP 

19.  Scharakteryzować oznaczenia stali 

C 

PP 

20. 

Określić okres składowania stali na 
wolnym powietrzu 

C 

PP 

d 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić  z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  organizacji  stanowiska  pracy  do  robót  zbrojarskich. 

Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15 - 20, gdyż są one na 
poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Na przedstawionym rysunku widoczna jest stal zbrojeniowa okrągła: 

a)  żebrowana dwuskośna (A-IIIN), 
b)  żebrowana dwuskośna (A-III), 
c)  żebrowana jednoskośna (A-II), 
d)  gładka (A-0, A-I). 

 

 

2.  Symbol ,,b”  przy znaku stali oznacza: 

a)  stal uspokojoną, 
b)  przydatność stali do zbrojenia betonu, 
c)  stal nieuspokojoną, 
d)  stal spawalną. 

 
3.  Na stanowisku do montażu zbrojenia płyt znajdują się kozły oraz: 

a)  listwy z gniazdami, 
b)  listewki przekroju trójkątnym, 
c)  haki stalowe, 
d)  kliny drewniane. 

 
4.  Stal  powinna  być  składowana  na  placu  magazynowym,  na  podkładach  drewnianych 

w rozstawach około: 

a)  1,0 – 1,5 m, 
b)  2,0 – 2,5 m, 
c)  3,0 – 3,5 m, 
d)  4,0 – 4,5 m. 

 
5.  Stal zbrojeniową dostarczaną w kręgach, należy układać na płasko w stosach: 

a)  po 5 warstw, 
b)  po 10 warstw, 
c)  po 8 warstw, 
d)  po 2 warstwy. 

 
6.  Plac składowy stali, powinien mieć wydzielone miejsce na pręty o tej samej klasie oraz: 

a)  zanieczyszczeniu i średnicy, 
b)  długości i gęstości, 
c)  średnicy i gęstości, 
d)  średnicy i długości. 

 
7.  Pręty stalowe średnicy powyżej 40mm tnie się: 

a)  zgrzewarką, 
b)  nożycami mechanicznymi, 
c)  palnikiem acetylenowym, 
d)  nożycami ręcznymi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

8.  Stal zbrojeniową tnie się ręcznie jeżeli jej średnica nie przekracza: 

a)  10mm, 
b)  28mm, 
c)  32mm, 
d)  40mm. 
 

9.  Bezpośrednio przed przystąpieniem do zasadniczej pracy, urządzenie należy : 

a)  podłączyć do sieci, 
b)  uruchomić próbnie, 
c)  zakonserwować, 
d)  oczyścić z pozostałości po poprzedniej pracy. 

 
10. Wysokim stopniem automatyzacji charakteryzują się zbrojarnie: 

a)  przyobiektowe, 
b)  poligonowe, 
c)  stałe, 
d)  przenośne. 

 
11. Zbrojarnie obsługujące kilka lub kilkanaście budów to:  

a)  zbrojarnie przyobiektowe, 
b)  zbrojarnie poligonowe, 
c)  zbrojarnie centralne, 
d)  zbrojarnie stałe. 

 
12. Wielkość  zbrojarni  przy  wytwórniach  prefabrykatów,  zależy  przede  wszystkim  od 

wielkości : 

a)  betonowni, 
b)  prętów zbrojenia, 
c)  prefabrykatów, 
d)  produkcji wytwórni. 

 
13. Narzędzie przedstawione na rysunku to: 

a)  szczypce czołowe do cięcia drutu, 
b)  zgrzewarka punktowa kleszczowa, 
c)  szczypce uniwersalne płaskie, 
d)  szczypce płaskie wydłużone. 
 

14. Podczas układania szkieletu zbrojenia w deskowaniu: 

a)  nie wolno go zrzucać z deskowania, 
b)  można zrzucać szkielet, ale tylko z wysokości 10 cm, 
c)  można zrzucać szkielet, ale tylko z wysokości 15 cm, 
d)  można zrzucać tylko krótkie szkielety zbrojeniowe. 

 
15. Do  zaopatrzenia  pracowników  w  odzież  roboczą,  ochronną  i  sprzęt  ochrony  osobistej 

zobowiązany jest: 

a)  sam pracownik, 
b)  kierownik budowy, 
c)  pracodawca, 
d)  majster. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

16. Podstawową zasadą organizacji pracy w zbrojarni jest zasada:  

a)  dwukierunkowego przebiegu produkcji, 
b)  jednokierunkowego przebiegu produkcji, 
c)  pełnej automatyzacji, 
d)  krzyżowego przebiegu produkcji. 

 
17. Oczyszczone i wyprostowane pręty zbrojeniowe tnie się na odcinki długości:  

a)  wynikającej z projektu, 
b)  dwu trzy metrowe, 
c)  trochę dłuższe niż wynika z projektu, 
d)  sześciometrowe. 

 
18. Kręgi, w których dostarczana jest walcówka mają średnicę: 

a)  100 – 250cm, 
b)  20 – 50cm, 
c)  60 – 150cm,  
d)  80 – 350cm. 

 
19. Litera Y dodana na końcu znaku stali (np. St3SY) oznacza że stal jest: 

a)  spawalna, 
b)  uspokojona, 
c)  półuspokojona 
d)  niespawalna. 

 
20. Stal zbrojeniową można składować na wolnym powietrzu nie dłużej niż: 

a)  1 miesiąc, 
b)  3 miesiące, 
c)  2 miesiące, 
d)  4 miesiące. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Organizowanie stanowiska pracy  
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Organizowanie  stanowiska 
pracy do robót zbrojarskich” 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi : 1. c, 2. c, 3. b, 4. c, 5. d, 6. a, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c, 
12.  c, 13. b, 14. d, 15. d, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. a.  
 
Plan testu 
 

Nr 

zad 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Rozpoznać rodzaj stali 
zbrojeniowej 

2. 

Określić zastosowanie 
wciągarki kozłowej 

C 

P 

3. 

Określić zastosowanie listwy 
pomiarowej 

P 

b 

4. 

Określić długość prętów 
dostarczanych na budowę 

P 

5. 

Podać warunki składowania 
stali zbrojeniowej 

A 

P 

6. 

Scharakteryzować 
przygotowanie prętów 
zbrojenia 

C 

P 

a 

7. 

Ustalić warunki składowania 
stali zbrojeniowej 

A 

P 

d 

8. 

Określić zastosowanie nożyc 
mechanicznych 

C 

P 

9. 

Określić zasady opisu 
składowisk 

C 

P 

10. 

Scharakteryzować wymogi 
bezpieczeństwa pracy 

C 

P 

11. 

Określić sposób składowania 
prętów stalowych 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

12. 

Określić rodzaj odzieży 
roboczej używanej w robotach 
zbrojarskich 

C 

P 

13. 

Rozpoznać narzędzia do gięcia 
prętów zbrojenia 

B 

14. 

Określić sposób przenoszenia 
prętów zbrojenia 

B 

P 

d 

15. 

Wyjaśnić symbol w oznaczeniu 
stali 

C 

PP 

16.  Określić zasady cięcia prętów 

C 

PP 

17. 

Dobrać sprzęt do gięcia siatek 
zbrojeniowych 

D 

PP 

18.  Określić wielkość zbrojarni 

C 

PP 

a 

19. 

Scharakteryzować 
zanieczyszczenia stali 

PP 

20. 

Określić zasady organizacji 
pracy zbrojarni 

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić  z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  organizacji  stanowiska  pracy do  robót  zbrojarskich. 

Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

i wróć  do  niego  później.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  14  -  20,  gdyż  są  one  na 
poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

  instrukcja, 

  zestaw zadań testowych, 

  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Na przedstawionym rysunku widoczna jest stal zbrojeniowa okrągła: 

a)  żebrowana dwuskośna (A-IIIN). 
b)  żebrowana dwuskośna (A-III). 
c)  żebrowana jednoskośna (A-II). 
d)  gładka (A-0, A-I). 

 

 

2.  Wciągarka kozłowa służy do: 

a)  gięcia prętów zbrojenia. 
b)  prostowania prętów o dużych średnicach. 
c)  prostowania stali zbrojeniowej w kręgach. 
d)  cięcia prętów zbrojenia. 

 
3.  Na stanowisku do montażu zbrojenia belek znajduje się listwa pomiarowa, która: 

a)  umożliwia ustalenie wysokości szkieletu zbrojeniowego. 
b)  umożliwia ustalenie rozstawu strzemion. 
c)  umożliwia pomiar długości prętów nośnych. 
d)  umożliwia pomiar długości strzemion. 

 
4.  Pręty walcowe na gorąco dostarcza się na plac budowy w długościach maksymalnych do: 

a)  5 m. 
b)  7 m. 
c)  12 m. 
d)  25 m. 

 
5.  Stal powinna być składowana na placu magazynowym, na: 

a)  na krążkach dystansowych. 
b)  podkładach metalowych. 
c)  podkładach z tworzyw sztucznych. 
d)  podkładach drewnianych. 

 
6.  Przygotowanie zbrojenia do montażu szkieletu zbrojeniowego obejmują takie czynności, jak: 

a)  czyszczenie, prostowanie, cięcie i gięcie. 
b)  prostowanie, cięcie i gięcie. 
c)  składowanie, prostowanie, cięcie i gięcie. 
d)  czyszczenie i gięcie. 

 
7.  Prętów stalowych nie wolno układać bezpośrednio na ziemi, ponieważ: 

a)  zmienia się skład chemiczny stali. 
b)  tracą właściwości mechaniczne. 
c)  wgniatają się w nią i przesiąkają wilgocią. 
d)  wgniatają się w nią i pod wpływem wilgoci szybciej ulegają korozji. 

 
8.  Nożyce mechaniczne stosuje się do: 

a)  przecinania stali średnicy do 32mm. 
b)  przecinania stali średnicy do 28mm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

c)  przecinania dużej ilości stali średnicy do 40mm. 
d)  przecinania dużej ilości stali średnicy do 28mm. 

 
9.  Przy każdym miejscu składowania stali powinna być tablica informacyjna z podaną: 

a)  charakterystyką stali oraz liczbą prętów. 
b)  charakterystyką stali i datą transportu. 
c)  charakterystyką stali i terminem zużycia. 
d)  charakterystyką stali i gęstością. 

 
10.  Przy przecinaniu stali należy strzec się: 

a)  pyłu. 
b)  odprysków. 
c)  miału. 
d)  trocin. 

 
11.  Pręty zbrojeniowe można składować w zasiekach na podkładach drewnianych oraz: 

a)  bezpośrednio na posadzce betonowej. 
b)  na kozłach drewnianych. 
c)  na kozłach stalowych. 
d)  w silosach. 

 
12.  Do prac betoniarsko - zbrojarskich używana jest odzież robocza: 

a)  półlekka. 
b)  średnia. 
c)  ciężka. 
d)  lekka. 

 
13.  Narzędzie przedstawione na rysunku to: 

a)  giętarka mechaniczna. 
b)  giętarka widełkowa. 
c)  szczypce uniwersalne płaskie. 
d)  szczypce płaskie wydłużone. 

 
 
 
14.  Długie pręty zbrojenia powinno przenosić co najmniej: 

a)  nie ma ograniczeń. 
b)  trzech robotników. 
c)  czterech robotników. 
d)  dwóch robotników. 

 
15.  Litera X dodana na końcu znaku stali(np. St3SX) oznacza, że stal jest: 

a)  niespawalna. 
b)  spawalna. 
c)  półuspokojona. 
d)  nieuspokojona. 

 
16.  Nożycami mechanicznymi można przecinać jednocześnie:  

a)  tylko pręty do średnicy 20mm. 
b)  tylko jeden pręt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

c)  więcej niż jeden pręt. 
d)  tylko pręty do średnicy 32mm. 

 
17.  Siatki zbrojeniowe wygina się za pomocą: 

a)  giętarek mechanicznych. 
b)  giętarek ręcznych. 
c)  kluczy zbrojarskich. 
d)  zginarek siatek płaskich. 

 

18.  Warsztaty zbrojarskie urządzone na placu budowy, organizowane na małych budowach to: 

a)  zbrojarnie przyobiektowe. 
b)  zbrojarnie poligonowe. 
c)  zbrojarnie centralne. 
d)  zbrojarnie stałe. 

 
19.  Stal nieuspokojona zawiera zanieczyszczenia pochodzące z procesu produkcyjnego, są to 

zanieczyszczenia: 
a)  popiołowe. 
b)  gazowe. 
c)  ciekłe. 
d)  stałe. 

 
20.  Jeżeli  szkielet  wykonuje  się  bezpośrednio  w  deskowaniu,  to  do  łączenia  prętów  stosuje 

się zgrzewarki: 
a)  przewoźne. 
b)  stałe. 
c)  wielopunktowe. 
d)  wielopunktowe stałe. 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Organizowanie stanowiska pracy  
 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7. LITERATURA 
 

1.  Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie na placu budowy – poradnik. Arkady, Warszawa 

1992  

2.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

3.  Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I.  WSiP, Warszawa 1986 
4.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
5.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2. WSiP, Warszawa 1996 
6.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006 
7.  Wasilewski Z. : Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
8.  Katalogi firm 
9.  PN-B-03264:2002-,,Konstrukcje  betonowe,  żelbetowe  i  sprężone.  Obliczenia  statyczne 

i projektowanie”.