background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 
 
Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 

Wykonywanie 

mieszanki 

betonowej 

zapraw 

budowlanych 712[01].Z2.03 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Marcin Klimkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z2.03 
,,Wykonywanie  mieszanki  betonowej  i  zapraw  budowlanych’’  zawartej  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu betoniarz- zbrojarz 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

10 

5.1. Podstawowe wiadomości o betonach 

10 

 5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Przygotowanie mieszanki betonowej 

13 

 5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Betoniarki i węzły betoniarskie 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Przygotowanie zapraw budowlanych 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

5.5. Domieszki do zapraw i betonów 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Transport mieszanki betonowej 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

37 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Wykonywanie  mieszanki  betonowej 

i zapraw  budowlanych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  
w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań , 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 
 

 
 
 
 
 

712[01].Z2.01 

Organizacja stanowiska pracy 

 

712[01].Z2 

Technologia robót betoniarskich

 

 

712[01].Z2.05 

 Wykonywanie elementów monolitycznych 

 

712[01].Z2.04 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 

świeżego betonu  

 

712[01].Z2.07 

 Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

 

 

712[01].Z2.06 

 Wykonywanie elementów prefabrykowanych

 

712[01].Z2.03 

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw 

budowlanych

   

712[01].Z2.02 

Wykonywanie deskowań i form 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane. 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

 

dobrać i zastosować materiały pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  betoniarskich,  zgodnie 
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami 
ergonomii i ochrony środowiska, 

 

dokonać selekcji i doboru materiałów budowlanych do wykonania zadania, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań, 

 

przygotować  ręcznie 

mechanicznie 

mieszanki 

betonowe  według  receptur 

i przybliżonych metod ustalania składu betonu, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane, 

 

określić konsystencję betonów i zapraw, 

 

zastosować domieszki do betonów i zapraw, 

 

przetransportować mieszankę betonową, 

 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy , usunąć usterki, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonywanej pracy, 

 

dobrać i zastosować, narzędzia pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:          Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                               Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw 
budowlanych 712[01].Z2.03 

Temat: Domieszki do betonów i zapraw. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności określania zastosowania domieszek do betonów oraz 
ich dozowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

określić rodzaje domieszek do betonów i zapraw, 

− 

określić wpływ domieszek na właściwości betonów i zapraw, 

− 

określić sposób dozowania domieszek do betonów i zapraw, 

− 

dozować domieszki do betonów i zapraw. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

− 

wykład i pokaz, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 
Czas:135min. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

próbki domieszek, 

− 

plansze. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.   Omówienie tematu i  celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

  omówienie rodzajów domieszek do betonów i zapraw na przykładzie próbek, 

  omówienie wpływu domieszek na właściwości betonów i zapraw,  

  omówienie sposób dozowania domieszek do betonów i zapraw, 

  podział na grupy 2-3 osobowe, 

  podanie treści zadania polegającego na wybraniu sposobu dozowania domieszki, 

  wykonanie ćwiczenia, 

  prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów, 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia  grupy próbują dokonać jego analizy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk. 
 
Praca domowa 
Wybrać rodzaje domieszek do betonów, które negatywnie wpływają na zbrojenie. 
 
 Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:         Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                                Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

mieszanki 

betonowej 

i zapraw 

budowlanych 712[01].Z2.03 

Temat: Wykonywanie zapraw budowlanych sposobem ręcznym. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania zapraw sposobem ręcznym. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

dobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zaprawy sposobem ręcznym,  

− 

prawidłowo dozować składniki zaprawy, 

− 

wykonać zaprawę sposobem ręcznym. 

 
Metody nauczania-uczenia się:  

− 

ćwiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas:90min. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

cement, piasek,  

− 

łopata, graca, 

− 

wiadro,  

− 

beczka na wodę,  

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

przypomnienie sposobu wykonania zapraw różnych rodzajów, 

rozdanie tematów ćwiczeń, 

organizowanie stanowiska pracy przez uczniów, 

wykonanie zaprawy określonego rodzaju. 

4.  W czasie wykonywania ćwiczenia nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Po zakończeniu ćwiczenia uczniowie prezentują sposób jego wykonania. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Wyszukaj jakie informacje znajdują się na opakowaniach z gotową zaprawą. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.ĆWICZENIA 
 

5.1. Podstawowe wiadomości o betonach 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

  

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj podstawowe cechy betonu. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania( poradnik dla ucznia rozdz. 4.1.1) , 
2)  zanotować wiadomości wymagane w ćwiczeniu, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusz papieru, 

− 

ołówki lub długopis, 

− 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 

    

Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar konsystencji mieszanki betonowej za pomocą stożka opadowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko robocze, 
2)  zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru, 
3)  przygotować mieszankę betonową, 
4)  wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą, 
5)  usunąć formę,  
6)  zmierzyć opad betonu, 
7)  porównać wynik z danymi w  tabeli nr1 poradnika dla ucznia, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

forma z ubijakiem, 

− 

materiał do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich, 

− 

tabela nr1 poradnika dla ucznia, 

− 

ołówki, długopis,  

− 

arkusz papieru A3, 

− 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 

 

 Ćwiczenie 3 

Sprawdź czy mieszanka betonowa ma konsystencję  plastyczną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko robocze, 
2)  zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru, 
3)  przygotować mieszankę betonową, 
4)  wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą, 
5)  usunąć formę,  
6)  zmierzyć opad betonu, 
7)  porównać wynik z danymi w tabeli nr1 poradnika dla ucznia, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

forma z ubijakiem, 

– 

materiał do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich, 

– 

tabela nr1 poradnika dla ucznia, 

– 

ołówki, długopis,  

– 

arkusz papieru A3, 

– 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 4 

Sprawdź czy mieszanka betonowa ma konsystencję  ciekłą. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko robocze, 
2)  zgromadzić sprzęt potrzebny do wykonania pomiaru, 
3)  przygotować mieszankę betonową, 
4)  wykonać napełnienie formy betonem zgodnie z normą, 
5)  usunąć formę,  
6)  zmierzyć opad betonu, 
7)  porównać wynik z danymi w  tabeli nr1 poradnika dla ucznia, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy 
10)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
11)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
  

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

forma z ubijakiem, 

− 

materiał do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich, 

− 

tabela nr1 poradnika dla ucznia, 

− 

ołówki, długopis,  

− 

arkusz papieru A3, 

− 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Przygotowanie mieszanki betonowej 
 

Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  mieszankę  betonową  sposobem  ręcznym  w  ilości  0,25m

3

  według  zadanej 

receptury. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgadnie z recepturą, 
4)  rozłożyć kruszywo w miejscu przeznaczonym do przygotowania mieszanki betonowej, 
5)  dosypać cement i przeprowadzić mieszanie składników suchych, 
6)  dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników, 
7)  oczyścić narzędzia,  
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych

 

− 

apteczka. 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Oblicz ilość składników potrzebnych na 1m

3

 betonu klasy B10 o konsystencji wilgotnej, 

przyjmując gęstości: cementu 1200kg/m

3

, piasku 1800 kg/m

3

, żwiru 2200 kg/m

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Uczeń powinien: 

1)  wypisać dane podstawowe, 
2)  wypisać dane potrzebne do obliczeń(poradnik dla ucznia rozdz.4.2.1 tabela 3), 
3)  dokonać obliczeń, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

  

Środki dydaktyczne: 

– 

ołówki, długopis,   

– 

arkusz papieru A3, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3
 

Oblicz  ilość  składników  potrzebnych  na  1m

3

  betonu  klasy  B15  o  konsystencji 

plastycznej, przyjmując gęstości: cementu 1200kg/m

3

, piasku 1800 kg/m

3

, żwiru 2200 kg/m

3

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypisać dane podstawowe, 
2)  wypisać dane potrzebne do obliczeń(poradnik dla ucznia rozdz.4.2.1 tabela 3), 
3)  dokonać obliczeń, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

− 

ołówki,  długopis,  pisak, 

− 

arkusz papieru A3, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.  Betoniarki i węzły betoniarskie 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

  
Ćwiczenie 1 

Po  zapoznaniu  się  z  instrukcją  obsługi  betoniarki  podaj  czynności  jakie  powinieneś 

wykonać, aby  przy jej pomocy wykonać mieszankę  betonową.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

  

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać dokładnie instrukcję obsługi  betoniarki, 
2)  wynotować kolejne czynności, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

 instrukcja obsługi betoniarki, 

− 

 długopis, ołówek,  

− 

 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj mieszankę betonową sposobem mechanicznym według zadanej receptury.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  określić sposób wykonania mieszanki betonowej, 
4)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim, 
5)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
6)  umyć sprzęt i narzędzia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

− 

do wykonania mieszanki betonowej, 
zestaw podstawowych Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych

 

− 

apteczka. 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Zaplanuj wyposażenie i wykonaj schemat punktu betoniarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać się jakie narzędzia i sprzęt stanowią  wyposażenie punktu betoniarskiego, 
3)  sporządzić szkic punktu betoniarskiego, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

długopis, ołówek,  

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 4 

Zaplanuj wyposażenie i wykonaj schemat węzła betoniarskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać się jakie narzędzia i sprzęt stanowią  wyposażenie węzła betoniarskiego, 
3)  sporządzić szkic węzła betoniarskiego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

4)  wypisać narzędzia i sprzęt, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

długopis, ołówek,  

− 

arkusze papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.   Przygotowanie zapraw budowlanych 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj zaprawę cementową sposobem ręcznym według zadanej receptury. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgadnie z recepturą, 
4)  wymieszać suche składniki zaprawy, 
5)  dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników, 
6)  oczyścić narzędzia,  
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

apteczka,. 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj zaprawę gipsowo – wapienną sposobem ręcznym według zadanej receptury. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać materiał zgadnie z recepturą, 
4)  rozmieszać ciasto wapienne z wodą, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5)  wymieszać gips z piaskiem, 
6)  wsypać mieszaninę gipsu z piaskiem do zaczynu wapiennego, 
7)  wymieszać składniki, 
8)  oczyścić narzędzia,  
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  zaprawę  cementowo  -  wapienną  sposobem  mechanicznym  według  zadanej 

receptury. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim, 
4)  wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  umyć sprzęt i narzędzia, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

 

zestaw materiałów do wykonania zaprawy budowlanej, 

 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

 

apteczka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5. Domieszki do zapraw i betonów 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  domieszki  do  betonu,  który  będzie  narażony  na  działanie  mrozu  i  dodaj  je  do 

mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta. 

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dostępnymi domieszkami, 
2)  wybrać odpowiednie domieszki, 
3)  ustalić sposób ich dodania do mieszanki betonowej, zgodnie z zaleceniem producenta, 
4)  wykonać dozowanie domieszki. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw domieszek do betonu,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  domieszki  do  betonu,  który  będzie  narażony  na  działanie  wody  i  dodaj  je  do 

mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dostępnymi domieszkami, 
2)  wybrać odpowiednie domieszki, 
3)  ustalić sposób ich dodania do mieszanki betonowej, zgodnie z zaleceniem producenta, 
4)  wykonać dozowanie domieszki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw domieszek do betonu,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Dobierz domieszki do zaprawy, która będzie stosowana w warunkach zimowych. i dodaj 

je do mieszanki zgodnie z zaleceniem producenta. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dostępnymi domieszkami, 
2)  wybrać odpowiednie domieszki, 
3)  ustalić sposób ich dodania do zaprawy, zgodnie z zaleceniem producenta, 
4)  wykonać dozowanie domieszki. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw domieszek do betonów i zapraw,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania zaprawy, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6. Transport mieszanki betonowej 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz odpowiedni środek transportu  mieszanki betonowej  na odległość 10 m. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.6.1), 
2)  wybrać odpowiednie sposób transportu mieszanki betonowej,  
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

ołówek, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj działanie pomp pneumatycznych do podawania mieszanki betonowej. 
  
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.6.1), 
2)  wybrać odpowiedni materiał do wykonania ćwiczenia, 
3)  zanotować materiał potrzebny do realizacji ćwiczenia, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

 ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

− 

arkusze papieru A4, 

− 

ołówek, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST I 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,, Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych”

 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

− 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi:  1. b,  2. c, 3. c, 4. c, 5. d, 6. a, 7. b, 8. a, 9. d, 10. c, 11. c, 
12. a, 13. d, 14. b, 15. b, 16. a, 17. c, 18. a, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu          
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaje betonów zależnie od ich 
gęstości pozornej 

Wyjaśnić pojęcie urabialności mieszanki 
betonowej 

P 

Określić liczbę prób badania konsystencji 
mieszanki betonowej 

C 

P 

Określić czas pobrania próbki do badania 
konsystencji mieszanki betonowej 

Określić zakres stosowania metody stożka 
opadowego 

P 

Określić orientacyjny stosunek piasku do 
żwiru w mieszance betonowej 

P 

Wyjaśnić pojęcie sortowania kruszywa 

B 

P 

Wyjaśnić pojęcie recepty laboratoryjnej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Określić sposób dozowania składników 
mieszanki betonowej 

P 

10  Określić kolejność mieszania składników 

podczas ręcznego wykonania mieszanki 
betonowej 

B 

P 

11  Określić czas mieszania składników 

mieszanki betonowej  

C 

P 

12  Wskazać rodzaje betoniarek zależnie od 

sposobu mieszania  

B 

P 

13  Określić zakres stosowania punktów 

betoniarskich  

C 

P 

14  Określić sposób dozowania składników 

zapraw 

P 

15   Określić kolejność mieszania składników 

zaprawy wapiennej 

C 

16  Określić działanie domieszki do betonu 

C 

P P 

17  Określić odległość transportu mieszanki 

betonowej za pomocą przenośników 
taśmowych 

P P 

18  Określić konsystencję mieszanki 

transportowanej pompami 

C 

P P 

19  Określić sposób dozowania  domieszek 

C 

P P 

20  Określić dopuszczalne odchylenie 

konsystencji mieszanki betonowej po 
transporcie  

C 

P P 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  mieszanek  betonowych  i  zapraw 

budowlanych.  Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się 
zadania wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 
 
 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  W zależności od gęstości pozornej rozróżnia się betony:  

a) zbrojone, niezbrojone, chemoodporne, komórkowe. 
b) ciężkie, zwykłe, lekkie, specjalne. 
c) zwykłe, zbrojone, komórkowe, żaroodporne. 
d) lekkie, ciężkie, pośrednie, szlachetne. 

 

2.  Urabialność mieszanki betonowej jest to zdolność do:   

a)przenoszenia obciążeń dynamicznych. 
b)łatwego mieszania składników. 
c)łatwego i szczelnego napełnienia deskowania, 
d)zachowania jednorodnej struktury. 

 

3.  Sprawdzenie konsystencji mieszanki betonowej przeprowadza się podczas projektowania 

jej składu oraz przy betonowaniu konstrukcji, co najmniej: 
a)  1 raz w czasie jednej zmiany roboczej. 
b)  4 razy w czasie jednej zmiany roboczej. 
c)  2 razy w czasie jednej zmiany roboczej. 
d)  3 razy w czasie jednej zmiany roboczej. 

 

4.  Czas  od  wymieszania  składników  mieszanki  betonowej  do  pobrania  próbki  do  badania 

konsystencji nie powinien przekraczać: 
a)  1 godziny. 
b)  10 minut. 
c)  30 minut. 
d)  45 minut. 

 

5.  Metodą stożka opadowego nie wykonuje się pomiaru konsystencji:  

a)  ciekłej i półciekłej. 
b)  plastycznej i ciekłej. 
c)  plastycznej i półciekłej. 
d)  wilgotnej i gęstoplastycznej. 

 

6.  W  przypadku  braku  recepty  laboratoryjnej  stosunek  objętościowy  piasku  do  żwiru 

w mieszance betonowej można przyjąć orientacyjnie: 
a)  1:2. 
b)  1:3. 
c)  1:4. 
d)  2:3. 

 

7.  Sortowanie kruszywa polega na:  

a)  oczyszczeniu kruszywa z zanieczyszczeń. 

b)  podziale na poszczególne grupy wymiarowe. 
c)  podziale na grupy z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. 
d)  podziale na porcje kruszywa do  kolejnego zarobu mieszanki. 

 

8.  Recepta laboratoryjna określa wagowo ilość poszczególnych składników:  

a)  na l m

3

 betonu. 

b)  na jeden zarób mieszanki betonowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

c)  na jedną zmianę roboczą, 
d)  na l0m

3

 betonu. 

 

9.  Dozowanie składników mieszanki betonowej może odbywać się:  

a)  Przesiewnikiem. 
b)  tylko objętościowo. 
c)  tylko wagowo. 
d)  wagowo, objętościowo, wagowo-objętościowo. 

 

10.  Kolejność  czynności  podczas  mieszania  ręcznego  składników  mieszanki  betonowej  jest 

następująca:  
a)cement, woda, piasek.     
b)woda, składniki sypkie. 
c)składniki sypkie, woda. 
d)piasek, woda, cement. 

 

11.  Podczas mechanicznego wykonania mieszanki betonowej o konsystencji gęstoplastycznej 

i wilgotnej czas należy ustalić doświadczalnie ale nie może on być krótszy niż: 
a)1,5 minuty. 
b)1 minuta. 
c)2 minuty. 
d)3 minuty. 

 

12.  W  zależności  od  sposobu  mieszania  składników  mieszanki  betonowej  rozróżniamy 

betoniarki:  
a)  wolnospadowe i o mieszaniu przymusowym. 
b) o działaniu cyklicznym i ciągłym. 
c)  przechylne i wywrotne. 
d) o działaniu ciągłym i nieciągłym. 

 

13.  Punkty betoniarskie służą do wykonywania mieszanki betonowej: 

a)  w zakładach prefabrykacji. 
b) przy dużym zakresie robót. 
c)  na dużych budowach. 
d) na małych budowach. 

 

14.  Dozowanie składników zapraw w warunkach budowy najczęściej odbywa się:  

a)wagowo. 
b)Objętościowo. 
c)Laboratoryjnie. 
d)automatycznie. 

 

15.   Kolejność czynności podczas ręcznego wykonania zaprawy wapiennej jest następująca: 

a)wymieszanie wapna hydratyzowanego z wodą i dodanie piasku. 
b)zmieszanie ciasta wapiennego z małą ilością wody, dodanie piasku i dolanie wody. 
c)rozmieszanie ciasta wapiennego z wodą i dodanie piasku. 
d)rozmieszanie ciasta wapiennego z piaskiem i dolanie wody. 

 

16.  Hydrobet jest to domieszka:  

a)uszczelniająca. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

b)opóźniająca wiązanie i twardnienie. 
c)przyśpieszająca twardnienie. 
d)napowietrzająca. 

 

17.  Przenośniki  taśmowe  można  stosować  do  transportu  mieszanki  betonowej  na  odległość 

nie większą niż:  
a)50m. 
b)30m. 
c)25m. 
d)10m 

 

18.  Mieszanka betonowa do transportu za pomocą pomp powinna mieć konsystencję: 

a)  plastyczną lub półciekłą. 
b)  wilgotną lub ciekłą. 
c)  ciekłą lub gęstoplastyczną. 
d)  gęstoplastyczną lub wilgotną. 

 

19.  Klutanit wprowadza się do mieszanki betonowej w postaci:  

a)proszku wymieszanego z cementem. 
b)proszku wymieszanego z piaskiem. 
c)roztworu wodnego. 
d)proszku. 

 
20.  Dopuszczalne  odchylenia  konsystencji  badanej  po  transporcie  w  stosunku  do  założonej 

w projekcie może wynosić: 
a)  ± 0,5 cm opadu stożka pomiarowego, 
b)  ± 1cm opadu stożka pomiarowego, 
c)  ± 1,5 cm opadu stożka pomiarowego, 
d)  ± 2 cm opadu stożka pomiarowego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST II 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  mieszanki 
betonowej i zapraw budowlanych” 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

− 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. b, 5. b, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. c, 11. a, 12. 
b,  13.  d,  14.  b,  15.  a,  16.  uszczelniających,  17.  25,  18.  półciekłą,  19. roztworu 
wodnego, 20.  ± 1cm. 

 

Plan testu                 

                                                               

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić czynniki wpływające na 
wytrzymałość betonu 

Wyjaśnić pojęcie urabialności mieszanki 
betonowej 

P 

Określić przeznaczenie przyrządu 

C 

P 

Określić sposób zagęszczania  próbki do 
badania konsystencji 

Określić zakres stosowania metody stożka 
opadowego 

P 

Określić orientacyjny stosunek piasku do 
tłucznia w mieszance betonowej 

P 

Wyjaśnić pojęcie sortowania kruszywa 

B 

P 

 Wyjaśnić sposób sprawdzenia 
przydatności kruszywa do betonu 

 Określić sposób oczyszczania kruszywa 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

10  Określić kolejność mieszania składników 

podczas mechanicznego wykonania 
mieszanki betonowej 

B 

P 

11  Określić czas mieszania składników 

mieszanki betonowej  

C 

P 

12  Wskazać zastosowanie betoniarek 

wolnospadowych  

B 

P 

13  Określić sposób wykonania mieszanki 

betonowej na małych budowach  

C 

P 

14  Określić czas wykorzystania zaprawy 

cementowej 

P 

15  Określić  kolejność mieszania składników 

zaprawy cementowej 

C 

16  Określić działanie domieszki do betonu 

C 

P P 

uszczelniająca 

 

17  Określić odległość transportu mieszanki 

betonowej za pomocą przenośników 
taśmowych 

P P 

25 

18  Określić konsystencję mieszanki 

transportowanej pompami 

C 

P P 

półciekłą 

19  Określić sposób dozowania  domieszek 

C 

P P 

roztworu 
wodnego 

20  Określić dopuszczalne odchylenie 

konsystencji mieszanki betonowej po 
transporcie  

B 

P P 

± 1cm 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych –  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  mieszanek  betonowych  i  zapraw 

budowlanych. 

5.  W  części  podstawowej      znajdują  się  zadania  wielokrotnego  wyboru(  jedna  odpowiedź 

jest prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania typu uzupełnij lukę. Pytania z luką 
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

9. 

Na rozwiązanie testu masz 45 min.

 

 
 
 
 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Wytrzymałość  betonu  na ściskanie zależy od  wielu  czynników,  z  których najważniejsze 

to:  
a)czas wiązania i pielęgnacji. 
b)rodzaj składników i ich proporcje. 
c)sposób mieszania składników. 
d) rodzaj domieszek. 
 

2.  Cecha  mieszanki  betonowej  oznaczająca  zdolność  do  łatwego  i  szczelnego  napełnienia 

deskowania to:   
a)urabialność. 
b)konsystencja. 
c)wytrzymałość. 
d)wilgotność. 

 

3.  Na rysunku przedstawiony jest przyrząd służący do: 

a)pomiaru czasu wiązania mieszanki betonowej. 
b)pomiaru wytrzymałości mieszanki betonowej. 
c)pomiaru konsystencji mieszanki betonowej. 
d)pomiaru urabialności mieszanki betonowej. 

 

 

4.  Próbkę  mieszanki  betonowej  do  badania  konsystencji  za  pomocą  stożka  opadowego 

zagęszcza się: 
a)  każdą warstwę 10-krotnym zagłębianiem pręta. 
b)  każdą warstwę 25-krotnym zagłębianiem pręta. 
c)  po napełnieniu całej formy 25-krotnym zagłębianiem pręta. 
d)  po napełnieniu całej formy 10-krotnym zagłębianiem pręta. 

 

5.  Metodą stożka opadowego  wykonuje się pomiar konsystencji:  

a)  ciekłej, półciekłej i gęstoplastycznej. 
b)  plastycznej, półciekłej i ciekłej. 
c)  plastycznej, wilgotnej i półciekłej. 
d)  wilgotnej i gęstoplastycznej. 

 

6.  W  przypadku  braku  recepty  laboratoryjnej  stosunek  objętościowy  piasku  do  tłucznia 

w mieszance betonowej można przyjąć orientacyjnie: 
a)  1:2. 
b)  1:1,5. 
c)  1:4. 
d)  1:3. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  Podział na poszczególne grupy wymiarowe  kruszywa to:   

a)oczyszczenie. 
b)sortowanie. 
c)sedymentacja. 
d)segregacja. 

 

8.  Orientacyjne sprawdzenie przydatności   mieszanki kruszywa do betonów polega na:  

a)przesianiu  pewnej  ilości  mieszanki  przez  sito  o  oczkach  2mm  i  określenie  stosunku 
tłucznia do żwiru. 
b)oględzinach wybranych próbek. 
c)przesianiu  pewnej  ilości  mieszanki  przez  sito  o  oczkach  2mm  i  określenie  stosunku 
piasku do żwiru. 
d)ważeniu wybranych próbek. 

 

9.  Oczyszczanie kruszywa wykonuje się przez:  

a)przesiewanie. 
b)nawiew. 
c)płukanie. 
d)sortowanie. 
 

10. Kolejność  czynności  podczas  mechanicznego  wykonania  mieszanki  betonowej  jest 

następująca:  
a)cement, woda, piasek. 
b)woda, składniki suche. 
c)składniki suche, woda. 
d)piasek, woda, cement. 
 

11. Podczas  mechanicznego  wykonania  mieszanki  betonowej  o  konsystencji  plastycznej  

w betoniarce o pojemności do 500 dm

3

czas mieszania składników wynosi: 

a)1,5 minuty. 
b)1 minuta. 
c)2 minuty. 
d)3 minuty. 
 

12. Betoniarki  wolnospadowe  służą  do  przygotowania  mieszanki  betonowej  z  kruszywa 

grubszego i o konsystencji :  
a)ciekłej. 
b)plastycznej. 
c)gęstoplastycznej. 
d)wilgotnej. 
 

13. Na małych budowach do wykonywania mieszanki betonowej służą: 

a)betonomieszarki. 
b)betonownie. 
c)węzły betoniarskie.  
d)punkty betoniarskie. 
 

14. Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowa musi być zużyta, wynosi:   

a)1 godzinę. 
b)2 godziny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

c)3 godziny. 
d)0,5 godziny. 
 

15.  Kolejność czynności podczas ręcznego wykonania zaprawy cementowej jest następująca: 

a)wymieszanie cementu z piaskiem a następnie z wodą. 
b)wymieszanie cementu z wodą a następnie  z piaskiem. 
c)rozmieszanie ciasta wapiennego z wodą i dodanie piasku. 
d)rozmieszanie ciasta wapiennego z cementem i dolanie wody. 
 

16. Hydrobet jest to domieszka  ………………………………………………………………... 
 
17. Przenośniki  taśmowe  można  stosować  do  transportu  mieszanki  betonowej  na  odległość 

nie większą niż  ………… m. 

 
18. Mieszanka  betonowa  do  transportu  za  pomocą  pomp  powinna  mieć  konsystencję 

plastyczną lub …………………………………… 

 
19. Klutanit wprowadza się do mieszanki betonowej w postaci ………………………………. 
 
20. Dopuszczalne  odchylenia  konsystencji  badanej  po  transporcie  w  stosunku  do  założonej 

w projekcie może wynosić …………… opadu stożka pomiarowego, 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 
zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

c  

 

10 

c  

 

11 

c  

 

12 

c  

 

13 

c  

 

14 

c  

 

15 

c  

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

 

Razem:  

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA  

 

1.  Abramowicz  J  M.:  Roboty  betoniarskie  na  placu  budowy  –  poradnik.  Arkady, 

Warszawa1992  

2.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

3.  Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002 
4.  Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I  WSiP, Warszawa 1976 
5.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
6.  Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997 
7.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1998 
8.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r.  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe  technologie  wykonywania 
robót w budownictwie. 

9.  Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów KOWEZ Warszawa 2002 
10.  Zestaw katalogów firm 
11.  PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone” 
12.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989