background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

              NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 
 

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach 
712[01].Z1.03 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Swietłana Koniuszewska 
mgr inż. Ewa Szablewska  
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z1.03 

,,Montaż  i  układanie  zbrojenia  w  deskowaniach  i  w  formach’’

 

zawartej  w  modułowym 

programie nauczania dla zawodu betoniarz- zbrojarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Łączenie prętów zbrojenia 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Montaż zbrojenia słupów 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Montaż zbrojenia belek 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Montaż zbrojenia płyt 

20 

5.5.1. Ćwiczenia 

20 

5.6. Montaż zbrojenia ścian 

22 

5.6.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Sprawdzian osiągnięć 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela,  który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz dotyczący jednostki 
modułowej 712[01].Z1.03 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

712[01].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy  

 

712[01].Z1 

Technologia robót zbrojarskich 

 

712[01].Z1.03 

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach 

 

712[01].Z1.02 

Przygotowanie zbrojenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

czyścić, prostować, ciąć i giąć pręty zbrojenia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  zbrojarskich,  zgodnie 
z zasadami 

organizacji 

pracy, 

wymaganiami 

technologicznymi, 

przepisami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska, 

 

odczytać rysunki zbrojeniowe elementów budowlanych, 

 

dobrać odpowiednie pręty zbrojenia, 

 

dobrać odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych, 

 

przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

 

obsłużyć  urządzenia  i  sprzęt,  posłużyć  się  narzędziami  oraz  przeprowadzić  bieżącą 
konserwację, 

 

połączyć pręty stalowe przez zgrzewanie, spawanie elektryczne i acetylenowe, 

 

połączyć pręty drutem wiązałkowym, przy zastosowaniu różnych rodzajów węzłów, 

 

zmontować  pręty  stalowe  w  szkielet  w  deskowaniu,  formach  lub  na  specjalnym 
stanowisku, 

 

zastosować otulenie prętów w różnych elementach żelbetowych, 

 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

zmontować,  użytkować  i  rozebrać  pomosty  montażowe  do  wykonania  zbrojenia 
w elementach wysokich, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich  712[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Montaż 

i  układanie  zbrojenia  w  deskowaniach  

i w formach 712[01].Z1.03 

Temat: Sposoby łączenia prętów zbrojenia. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dobierania sposobów łączenia prętów  zbrojeniowych 
w szkielet zbrojeniowy oraz wykonywanie tych połączeń. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

podać sposoby łączenia prętów zbrojenia, 

 

podać rodzaje węzłów i określić ich zastosowanie, 

 

wykonać połączenie prętów zbrojenia  drutem wiązałkowym, 

 

wykonać połączenie prętów zbrojenia  za pomocą zgrzewania. 

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradniki, normy, instrukcje, 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

drut wiązałkowy, 

 

pręty zbrojeniowe, 

 

cęgi, 

 

klucz do wiązania drutu, 

 

zgrzewarka kleszczowa. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu: 

 

charakterystyka sposobów łączenia prętów zbrojenia, 

 

charakterystyka węzłów łączących zbrojenie i określenie ich zastosowania, 

 

pokaz wykonania wybranych rodzajów węzłów, 

 

pokaz wykonania łączenia prętów za pomocą zgrzewarki kleszczowej, 

 

uczniowie pod nadzorem nauczyciela wykonują różne rodzaje połączeń. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa. 

Wykonaj  rysunek  zbrojenia  belki  jednoprzęsłowej,  zaznacz  na  nim  miejsca  łączenia 

prętów i zaproponuj sposób łączenia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich  712[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach  
i w formach 712[01].Z1.03 

Temat: Montaż zbrojenia belki stropowej jednoprzęsłowej. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  montowania  szkieletu  zbrojeniowego  belki 
i układania go w deskowaniu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przygotować stanowisko do wykonania szkieletu zbrojeniowego belki, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zbrojenia, 

 

połączyć pręty w szkielet zbrojeniowy, 

 

ułożyć szkielet w deskowaniu, 

 

zdemontować stanowisko i zagospodarować odpady. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenie praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:  135min. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

zestaw rysunków roboczych, 

− 

metrówka, 

− 

suwmiarka,  

− 

zestaw prętów zbrojeniowych o średnicy 10

÷

40mm, 

− 

zestaw strzemion, 

− 

drut wiązałkowy, 

− 

cęgi, 

− 

klucz do wiązania drutu, 

− 

kozły i deski z gniazdami. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 

 

Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

podział uczniów na dwuosobowe grupy, 

 

rozdanie  tematów  ćwiczeń  zawierających  rysunki  robocze  zbrojenia  wg    których 
uczniowie mają wykonać szkielet zbrojeniowy. 

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.  Uczniowie  układają  szkielet  w  deskowaniu  dopiero  po tym  jak  nauczyciel  oceni  jakość 

jego wykonania. 

6.  Każda grupa prezentuje wykonane ćwiczenie. 
 
Faza kończąca 
7.  Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Dobierz alternatywny sposób montażu szkieletu zbrojenia jaki wykonywałeś na lekcji. Napisz 
jego charakterystykę. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 
 

5.1. Łączenie prętów zbrojenia 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  połączenia  prętów  zbrojeniowych  drutem  wiązałkowym,  stosując  określony  

rodzaj węzła. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przygotować pręty zbrojeniowe, 
5)  przygotować drut wiązałkowy, 
6)  sprawdzić rodzaj zadanego węzła w materiale nauczania (rozdz. 4.1.1.), 
7)  wykonać węzeł, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojenia, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

plansza z różnymi rodzajami węzłów, 

– 

cęgi, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj połączenia prętów zbrojeniowych na zakład uwzględniając klasę stali. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  przygotować zbrojenie, 
5)  sprawdzić sposoby przedłużeń zależnie od klasy stali (rozdz. 4.1.1.), 
6)  wykonać połączenie na zakład, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojeniowe, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Zasady zbrojenia elementów konstrukcyjnych 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dobierz podkładki dystansowe do otulenia zbrojenia belki. Pręty zbrojenia mają długość 

4m, zbrojenie dolne składa się z dwóch prętów ø 12. Wymagana grubość otulenia 2cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.), 
2)  wybrać rodzaj podkładek i ustalić ich liczbę, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi, 

− 

zeszyt do ćwiczeń, 

− 

ołówek, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz odpowiednie krążki dystansowe do otulenia zbrojenia w płycie. Grubość otulenia 

wynosi 1,5cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.), 
2)  dobrać odpowiednie krążki dystansowe, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi, 

− 

zeszyt do ćwiczeń, 

− 

ołówek, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz krążki dystansowe do otulenia zbrojenia ławy fundamentowej. Grubość otulenia 

zbrojenia wynosi 8cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować materiał nauczania (rozdz. 4.2.1.), 
2)  dobrać odpowiednie krążki dystansowe, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

plansze z podkładkami i krążkami dystansowymi, 

− 

zeszyt do ćwiczeń, 

− 

ołówek, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Montaż zbrojenia słupów 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Połącz  przygotowane  pręty  zbrojenia   słupa  nieuzwojonego  o  przekroju  20  x  30cm,  wg 

rysunku  roboczego  przedstawionego  przez  prowadzącego  zajęcia.  Przygotowanie  szkieletu 
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojeniowego słupa, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy,   
5)  przygotować pręty do montażu zbrojenia, 
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunek konstrukcyjny słupa, 

– 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

– 

zestaw strzemion, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Połącz przygotowane pręty zbrojenia słupa nieuzwojonego o średnicy 30cm, wg rysunku 

roboczego  przedstawionego  przez  prowadzącego  zajęcia.  Przygotowanie  szkieletu 
zbrojeniowego wykonaj poza miejscem wbudowania i umieść go w deskowaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać materiały do wykonania szkieletu, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
4)  zorganizować stanowisko pracy, 
5)  przygotować odpowiednią liczbę prętów i strzemion, 
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  połączyć  pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego,  
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunek konstrukcyjny słupa, 

– 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

– 

zestaw strzemion, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Montaż zbrojenia belek 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Połącz  przygotowane  pręty  zbrojenia    belki  nadprożowej,  wg  rysunku  roboczego. 

Przygotowanie  szkieletu  zbrojeniowego  wykonaj  poza  miejscem  wbudowania  i  umieść  go 
w deskowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać materiały do wykonania szkieletu zbrojenia belki, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  ustawić kozły na stanowisku pracy, 
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  wykonać dalszy montaż szkieletu, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunki robocze belek, 

– 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

– 

zestaw strzemion, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Połącz  przygotowane  pręty  zbrojenia  belki  spocznikowej,  wg  rysunku  roboczego. 

Przygotowanie  szkieletu  zbrojeniowego  wykonaj  poza  miejscem  wbudowania  i umieść  go 
w deskowaniu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać pręty zbrojeniowe, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  zorganizować stanowisko do montażu, 
6)  rozstawić część prętów głównych belki, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunki robocze belek spocznikowych, 

– 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

– 

zestaw strzemion, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Połącz  przygotowane  pręty  zbrojenia  belki  balkonowej,  wg  rysunku  roboczego. 

Przygotowanie  szkieletu  zbrojeniowego  wykonaj  poza  miejscem  wbudowania.  i  umieść  go 
w deskowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać pręty zbrojeniowe, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  przygotować stanowisko do montażu zbrojenia,   
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  założyć strzemiona, 
8)  połączyć pręty zbrojeniowe ze strzemionami za pomocą drutu wiązałkowego, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
12)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunki robocze belek balkonowych, 

– 

zestaw prętów  zbrojeniowych, 

– 

zestaw strzemion, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.5. Montaż zbrojenia płyt 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  zbrojenie  płyty  żelbetowej  z  przygotowanych  prętów  zbrojeniowych  wg 

rysunku roboczego. Montaż szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania następnie umieść 
go w deskowaniu. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać pręty do wykonania zbrojenia płyty, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  zorganizować stanowisko montażu,   
6)  rozstawić pręty główne, 
7)  przymocować pręty rozdzielcze,  
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

rysunki robocze płyt, 

– 

zestaw prętów  zbrojeniowych, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

listwy drewniane z gniazdami, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  zbrojenie  płyty  żelbetowej  balkonowej  z  przygotowanych  prętów 

zbrojeniowych  wg  rysunku  roboczego.  Montaż  szkieletu  wykonaj  poza  miejscem 
wbudowania następnie umieść go w deskowaniu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać pręty zbrojenia, 
4)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
5)  zorganizować stanowisko montażu,   
6)  rozstawić część prętów głównych, 
7)  rozstawić pręty główne,  
8)  zamocować pręty rozdzielcze,  
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunki robocze płyt balkonowych, 

– 

zestaw prętów zbrojeniowych, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

listwy drewniane z gniazdami, 

– 

przygotowane deskowanie, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.6. Montaż zbrojenia ścian 

 

5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Połącz  przygotowane  pręty  stalowe  dla  podokiennika  w  ścianie  monolitycznej  wg 

rysunku roboczego. Przygotowanie szkieletu wykonaj poza miejscem wbudowania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać pręty zbrojenia, 
3)  dobrać narzędzia do wykonania szkieletu zbrojenia, 
4)  zorganizować stanowisko montażu, 
5)  rozstawić pręty główne, 
6)  zamontować pręty poprzeczne, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunek roboczy zbrojenia podokiennika, 

– 

zestaw prętów  zbrojeniowych, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

kozły, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż zbrojenia z siatki w ścianie monolitycznej, wg rysunku roboczego.   
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)  zapoznać się z rysunkiem roboczym, 
2)  dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 
3)  dobrać siatkę zbrojeniową, 
4)  dobrać narzędzia do montażu siatki, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5)  zorganizować stanowisko montażu, 
6)  przyciąć siatkę do odpowiednich wymiarów, 
7)  zamocować siatkę w deskowaniu, 
8)  posprzątać stanowisko, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

rysunek konstrukcyjny sciany, 

– 

siatka zbrojeniowa, 

– 

drut wiązałkowy, 

– 

cęgi, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia 
w deskowaniach i w formach” 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. d. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Scharakteryzować zakres montażu 
zbrojenia 

2. 

Ustalić sposoby łączenia prętów 
zbrojeniowych  

A 

P 

3. 

Rozpoznać rodzaj węzła łączącego 
pręty zbrojeniowe  

B 

P 

4.  Podać czas zgrzewania jednego węzła 

P 

5. 

Określić zastosowanie węzłów 
krzyżowych  

C 

P 

6. 

Rozpoznać urządzenie do łączenia 
prętów zbrojenia 

B 

P 

7. 

Określić funkcję prętów zbrojenia 
głównego. 

C 

P 

8. 

Określić sposób zapewnienia grubości 
otulenia 

P 

9. 

Określić sposób ułożenia strzemion w 
zbrojeniu słupa  

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10. 

Ustalić sposób ustawienia szkieletu 
zbrojenia słupa w deskowaniu 

A 

P 

11. 

Scharakteryzować sposób montażu 
strzemion 

C 

P 

12. 

Scharakteryzować sposób montażu 
zbrojenia słupów  

C 

P 

13.  Podać sposób łączenia drabinek 

D 

P 

14.  Określić kolejność montażu 

C 

P 

15.  Określić rodzaje spawania 

C 

PP 

16. 

Określić wady spawania jako sposobu 
łączenia prętów zbrojenia  

PP 

17.  Scharakteryzować istotę zgrzewania 

C 

PP 

18.  Określić rodzaj zbrojenia płyt 

C 

PP 

19. 

Określić sposób wykonania siatek 
zbrojeniowych 

C 

PP 

20.  Określić funkcję zbrojenia ścian  

C 

PP 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić  z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przygotowania  zbrojenia.  Są  to  zadania 

wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie   i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć  Ci zadania: 15 - 20, 
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Montaż zbrojenia obejmuje następujące czynności: 

a)  łączenie prętów oraz umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie. 
b)  tylko łączenie prętów zbrojenia. 
c)  umieszczanie zbrojenia w deskowaniu lub formie. 
d)  prostowanie, cięcie i gięcie prętów zbrojenia. 

 
2.  Łączenie prętów zbrojenia wykonuje się stosując: 

a)  spawanie lub zgrzewanie. 
b)  wiązanie drutem wiązałkowym, spawanie lub zgrzewanie. 
c)  wiązanie drutem wiązałkowym. 
d)  klejenie lub wiązanie drutem wiązałkowym. 

 
3.  Na rysunku przedstawiony jest węzeł: 

a)  podwójny. 
b)  prosty. 
c)  martwy. 
d)  krzyżowy. 

 
4.  Czas zgrzewania jednego węzła zależy od średnicy prętów łączonych i wynosi: 

a)  5 – 8 s. 
b)  1 – 8 s. 
c)  8 – 10 s. 
d)  l – 5 s. 

5.  Najmocniejsze są węzły : 

a)  martwe. 
b)  pojedyncze. 
c)  krzyżowe pojedyncze. 
d)  krzyżowe podwójne. 

 
6.  Na rysunku przedstawione jest urządzenie: 

a)  giętarka mechaniczna. 
b)  zgrzewarka kleszczowa. 
c)  zgrzewarka wielopunktowa. 
d)  spawarka. 

 
 
 
7.  Zadaniem prętów  zbrojenia głównego jest: 

a)  przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających. 
b)  przejęcie naprężeń ściskających. 
c)  przejęcie naprężeń rozciągających. 
d)  utrzymanie strzemion we właściwej pozycji. 

 
8.  W celu zapewnienia odpowiedniej grubości otulenia na pręty zbrojenia zakłada się:: 

a)  małe podkładki betonowe. 
b)  małe podkładki ceramiczne. 
c)  krążki z tworzywa sztucznego. 
d)  krążki ceramiczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Strzemiona powinny być ustawione w stosunku do prętów głównych: 

a)  równolegle. 
b)  pod kątem ostrym. 
c)  prostopadle. 
d)  stycznie. 

 
10.  Gotowe szkielety zbrojenia słupów ustawia się w deskowaniu : 

a)  od góry lub z boku. 
b)  od dołu. 
c)  od dołu lub z boku. 
d)  tylko z boku. 

 
11.  Odginanie haków strzemion może być wykonane: 

a)  tylko na zewnątrz słupa. 
b)  tylko do wewnątrz słupa. 
c)  na zewnątrz lub do wewnątrz. 
d)  do góry lub na dół. 

 
12.  Podczas montażu zbrojenia słupa bezpośrednio w deskowaniu na pręty podłużne nasuwa 

się strzemiona a następnie: 
a)  przesuwa się w dół rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym. 
b)  przesuwa się w górę rozmieszczając je zgodnie z rysunkiem roboczym. 
c)  przesuwa się w dół rozmieszczając je w dowolny sposób. 
d)  przesuwa się w górę rozmieszczając je w dowolny sposób. 

 
13.  Siatki zbrojeniowe w postaci drabinek łączy się za pomocą: 

a)  strzemion. 
b)  prętów podłużnych. 
c)  prętów poprzecznych. 
d)  haków. 

 
14.  Montaż zbrojenia płyty rozpoczyna się od: 

a)  rozłożenia strzemion. 
b)  rozłożenia prętów głównych. 
c)  rozłożenia prętów rozdzielczych. 
d)  kolejność dowolna. 

 
15.  Spawanie prętów zbrojenia może być gazowe lub: 

a)  elektryczne. 
b)  elektrostatyczne. 
c)  ciśnieniowe. 
d)  rozłączne. 

 
16.  Spawanie  stosuje  się  dość  rzadko  do  łączenia  prętów  zbrojenia,  ze  względu  na  małą, 

dokładność i częste: 
a)  złamania prętów. 
b)  przepalanie się prętów. 
c)  nagrzewanie prętów. 
d)  zmiany wymiarów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17.  Łączenie prętów stalowych przez dociśnięcie ich do siebie i przepuszczenie przez miejsce 

styku prądu elektrycznego o wysokim natężeniu to: 
a)  dociskanie. 
b)  spawanie. 
c)  zgrzewanie. 
d)  nagrzewanie. 

 
18.  Najprostsze zbrojenie maja płyty: 

a)  jednoprzęsłowe. 
b)  dwuprzęsłowe. 
c)  trzyprzęsłowe. 
d)  załamane. 

 
19.  Siatki  zbrojeniowe  o  dużych  wymiarach,  najlepiej  jest  wykonywać  za  pomocą 

zgrzewarek: 
a)  jednopunktowych. 
b)  półkleszczowych. 
c)  kleszczowych. 
d)  wielopunktowych. 

 
20.  Ze  względów  konstrukcyjnych  w  ścianach  monolitycznych  stosuje  się  zbrojenie: 

obwodowe, nadproży, pod otworami okiennymi oraz: 
a)  nośne. 
b)  rozkurczowe. 
c)  rozdzielcze. 
d)  przeciwskurczowe. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w formach 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:  

 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST II 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Montaż i układanie zbrojenia 
w deskowaniach i w formach”. 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d, 
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. d, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d. 

 

Plan testu 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone 
osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określi nośność węzłów 

Określić sposoby łączenia prętów 
zbrojenia 

C 

P 

Określić funkcję zgrzewania 
doczołowego 

C 

P 

Określić funkcję zgrzewania 
punktowego 

P 

Dobrać urządzenie do zgrzewania 
siatek zbrojeniowych  

D 

P 

Podać warunki łączenia prętów 
zbrojenia na zakład 

A 

P 

Określić grupy prętów zbrojenia  

C 

P 

Określić zastosowanie prętów 
rozdzielczych  

P 

Określić warunki montażu zbrojenia  

C 

P 

10 

Określić sposób zapewnienia 
grubości otulenia  

C 

P 

11 

Określić warunki ręcznego 
układania szkieletów zbrojeniowych 

C 

P 

12 

Scharakteryzować sposób montażu 
zbrojenia płyt  

C 

P 

13  Określić sposób zbrojenia ścian  

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

14  Scharakteryzować zbrojenie słupa  

C 

P 

15 

Określić grubość otulenia zbrojenia 
fundamentów  

C 

PP 

16 

Określić rodzaje podkładek 
dystansowych  

PP 

17 

Określić wymiary przekroju 
poprzecznego słupa, przy którym 
podczas układania zbrojenia 
pozostawia się dwa przeciwległe 
boki słupa 

C 

PP 

18  Analizować zbrojenie belek. 

D 

PP 

19  Analizować zbrojenie płyt 

D 

PP 

20  Analizować montaż zbrojenia belek 

D 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić  z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przygotowania  zbrojenia.  Są  to  zadania 

wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie   i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć  Ci zadania: 15 - 20, 
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Najłatwiejsze do wykonania, ale jednocześnie najsłabsze są węzły:  

a)  proste. 
b)  krzyżowe. 
c)  podwójne. 
d)  martwe. 

 
2.  Najbardziej pracochłonnym sposobem łączenia prętów zbrojenia jest: 

a)  spawanie. 
b)  zgrzewanie. 
c)  wiązanie drutem wiązałkowym. 
d)  klejenie. 

 
3.  Zgrzewanie doczołowe służy do: 

a)  przedłużania prętów. 
b)  łączenia prętów położonych pod kątem prostym. 
c)  tworzenia węzłów krzyżowych. 
d)   łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem. 

 
4.  Zgrzewanie punktowe służy do: 

a)  przedłużania prętów. 
b)  łączenia prętów położonych pod kątem prostym. 
c)  tworzenia węzłów krzyżowych. 
d)  łączenia prętów położonych pod dowolnym kątem. 

 
5.  Do zgrzewania siatek o dużej szerokości stosuje się: 

a)  zgrzewarki jednopunktowe. 
b)  zgrzewarki wielopunktowe. 
c)  zgrzewarki przewoźne, 
d)  zgrzewarki przenośne. 

 
6.  Łączenie na zakład prętów zbrojenia dopuszcza się, jeżeli średnica łączonych prętów nie 

przekracza : 
a)  30mm. 
b)  20mm. 
c)  12mm. 
d)  22mm. 

 
7.  Pręty  stosowane  w  konstrukcjach  żelbetowych  można  podzielić  na  dwie  podstawowe 

grupy: 
a)  pręty pomocnicze i pręty rozdzielcze. 
b)  pręty nośne i pręty pomocnicze. 
c)  pręty nośne i strzemiona. 
d)  pręty pomocnicze i strzemiona. 

 
8.  Pręty rozdzielcze stosuje się przede wszystkim w: 

a)  płytach oraz ścianach. 
b)  płytach oraz belkach. 
c)  belkach oraz słupach. 
d)  słupach oraz ścianach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

9.  Różnica w rozstawie strzemion w stosunku do rysunku roboczego nie może przekraczać: 

a)  40mm. 
b)  10mm. 
c)  20mm. 
d)  30mm. 

 
10.  Krążki z tworzywa sztucznego zakładane na pręty zbrojeniowe mają zapewnić:  

a)  właściwy rozstaw strzemion. 
b)  właściwą grubość otulenia. 
c)  właściwy transport szkieletu zbrojeniowego. 
d)  właściwy rozstaw prętów zbrojenia. 

 
11.  Szkielet w deskowaniu może układać ręcznie kilku robotników, jeżeli masa szkieletu nie 

przekracza: 
a)  200kg. 
b)  50kg. 
c)  25kg. 
d)  100kg. 

 
12.  Podczas  montażu  zbrojenia  płyt  stosuje  się  listwy  z  wyciętymi  gniazdami,  ich  funkcją 

jest: 
a)  przejęcie naprężeń ściskających lub rozciągających, 
b)  zapewnienie właściwego rozstawu prętów rozdzielczych, 
c)  zapewnienie właściwego rozstawu prętów nośnych, 
d)  utrzymanie strzemion we właściwej pozycji. 

 
13.  Montaż szkieletów zbrojeniowych ścian wykonuje się podobnie jak w: 

a)  podciągach. 
b)  słupach. 
c)  belkach. 
d)  płytach. 

 
14.  Zbrojenie nośne w słupach: 

a)  jest ułożone równolegle do osi słupa. 
b)  stanowią strzemiona. 
c)  jest ułożone prostopadle do osi słupa. 
d)  stanowi uzwojenie. 

 
15.  Grubość  otulenia  zbrojenia  w  fundamentach, gdy beton  jest  układany  na  gruncie  należy 

przyjmować nie mniejszą niż: 
a)  50mm. 
b)  75mm. 
c)  20mm. 
d)  40mm. 

 
16.  Ze względu na kształt , rozróżnia się podkładki dystansowe: 

a)  walcowe i sześcienne. 
b)  z wcięciami lub bez. 
c)  proste i łamane. 
d)  punktowe i ciągłe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

17.  Dwa  przeciwległe  boki  deskowania  pozostawia  się  otwarte,  gdy  wymiar  przekroju 

poprzecznego słupa przekracza:  
a)  800mm. 
b)  250mm. 
c)  650mm. 
d)  400mm. 

 
18.  Najbardziej skomplikowane zbrojenie maja belki: 

a)  ciągłe. 
b)  jednoprzęsłowe. 
c)  nadprożowe. 
d)  spocznikowe. 

 
19.  Średnica prętów stosowanych do zbrojenia płyt nie powinna być mniejsza niż: 

a)  8mm. 
b)  6,5mm. 
c)  2mm. 
d)  4,5mm. 

 
20.  Zbrojenie  belek  wysokich  o  dużej  rozpiętości,  należy  montować  bezpośrednio 

w deskowaniu, w celu ułatwienia dostępu do prętów zbrojenia należy: 
a)  zdemontować połowę boku deskowania. 
b)  odsłonić dno deskowania. 
c)  odsłonić dwa boki deskowania. 
d)  odsłonić jeden bok deskowania. 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i w  formach 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:  

 

 
 

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 
 

1.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

2.  Kettler.K. Murarstwo cz.2 REA, Warszawa 2002 
3.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
4.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006 
5.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997 

6.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
7.  Katalogi firm 
8.  PN-B-03264:2002-,,Konstrukcje  betonowe,  żelbetowe  i  sprężone.  Obliczenia  statyczne 

i projektowanie”