background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ 

 

 

 
 
Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie elementów prefabrykowanych 712[01].Z2.06 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Marcin Klimkiewicz 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z2.06 
,,Wykonywanie  elementów  prefabrykowanych’’  zawartej  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu betoniarz - zbrojarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Składowanie i transport prefabrykatów 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

38 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Wykonywanie  elementów 

prefabrykowanych’’  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole 
kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 

712[01].Z2.01 

Organizacja stanowiska pracy 

 

712[01].Z2 

Technologia robót betoniarskich 

 

712[01].Z2.05 

 Wykonywanie elementów monolitycznych 

 

712[01].Z2.04 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 

świeżego betonu  

 

712[01].Z2.07 

 Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

 

 

712[01].Z2.06 

 Wykonywanie elementów prefabrykowanych

 

712[01].Z2.03 

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych   

 

712[01].Z2.02 

Wykonywanie deskowań i form 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

organizować, użytkować i likwidować stanowiska prac betoniarskich, zgodnie z zasadami 
organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami ergonomii 
i ochrony środowiska, 

 

przygotować miejsca składowania materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

 

dobierać i przygotować do pracy maszyny, urządzenia i sprzęt, posłużyć się narzędziami, 

 

przeprowadzać bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu, 

 

dobierać materiały do robót betoniarskich, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie mieszanki betonowe według receptur i 
przybliżonych metod ustalania składu betonu, 

 

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane, 

 

określać konsystencję betonów i zapraw, 

 

stosować domieszki do betonów i zapraw, 

 

dobierać materiały pomocnicze, 

 

dobierać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

 

dobierać i stosować materiały pomiarowe, 

 

wykonywać proste formy drewniane, 

 

przygotować formy stalowe do betonowania, 

− 

układać  mieszankę  betonową  w  deskowaniu  i  formie,  z  uwzględnieniem  koniecznych 

przerw roboczych, 

− 

zagęszczać mieszankę betonową różnymi metodami, 

− 

przyspieszać dojrzewanie betonu różnymi metodami, 

 

dokonywać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku, 

 

stosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

gospodarować odpadami, 

 

porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  betoniarskich,  zgodnie 
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami  bhp, ochrony 

środowiska i zasadami ergonomii, 

 

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań, 

 

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu, 

 

przygotować  materiał,  sprzęt  i  formy  do  produkcji  betonowych  prefabrykatów 
drobnowymiarowych i średniowymiarowych, 

 

wyprodukować  cegły  betonowe,  cementowe,  pustaki  ścienne,  stropowe,  kominowe, 
podokienniki, elementy do układania dróg i placów, 

 

dokonać pielęgnowania świeżych wyrobów betonowych, 

 

przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami, 

 

dokonać składowania prefabrykatów, 

 

przeprowadzić konserwację formy, 

 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

 

dobrać i posłużyć się narzędziami pomiarowymi, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

 

wykorzystać dokumentację techniczną. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:          Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                               Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie elementów prefabrykowanych 
712[01].Z2.06 

Temat: Formy metalowe do wykonywania prefabrykatów. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  przygotowania  formy    metalowej  do  wykonania  
elementu prefabrykowanego 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić rodzaje form metalowych, 

 

określić sposób przygotowania powierzchni formy przed betonowaniem elementu, 

 

określić rodzaje złączy w formie metalowej. 

 
Metody nauczania:  

 

wykład i pokaz, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:135min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

forma metalowa do produkcji prefabrykatów wielokanałowych, 

 

forma metalowa do produkcji kręgów, 

 

forma produkcji pustaków  stropowych DZ, 

 

preparaty antyadhezyjne, 

 

pędzel, 

 

plansze. 

 

Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

omówienie rodzajów form metalowych, 

 

omówienie  budowy  form  do  produkcji  prefabrykatów  wielkowymiarowych  oraz 
drobnowymiarowych,  

 

omówienie sposobu przygotowania powierzchni formy do betonowania, 

 

podział na grupy 2-3 osobowe, 

 

podanie  treści  zadania  polegającego  na  przygotowaniu  formy  metalowej  do 
betonowania elementu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

wykonanie ćwiczenia, 

 

prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów, 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia  grupy próbują dokonać jego analizy. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 

 

Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk. 
 
Praca domowa 
Sporządź notatkę na temat form betonowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:         Betoniarz-zbrojarz712[01] 
Moduł:                                                Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 
Jednostka modułowa: 

Wykonywanie elementów prefabrykowanych 
712[01].Z2.06 

Temat: Rozformowanie elementów drobnowymiarowych. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozformowania elementów drobnowymiarowych  
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przetransportować element w formie na miejsce dojrzewania,  

 

rozformować element drobnowymiarowy. 

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 

 
Czas:90min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zabetonowane elementy w formach,  

 

plac składowy. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

omówienie sposobu rozformowania, 

 

przetransportowanie elementów na miejsce dojrzewania, 

 

rozformowanie elementów przez nauczyciela, 

4.  W  czasie  pokazu  uczniowie  pod  nadzorem  nauczyciela  rozformowują  po  jednym 

elemencie. 

 
Faza kończąca 
5.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Sporządzić notatkę na temat zastosowania suwnic. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Metody produkcji prefabrykatów, rodzaje form 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 
Dobierz sposób produkcji pustaków stropowych DZ oraz zaproponuj rodzaj wytwórni. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1), 
2)  dobrać rodzaj wytwórni, 
3)  dobrać sposób produkcji elementu w formie, 
4)  zapisać wybrane  rozwiązania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Dobierz  sposób  produkcji  oraz  zaproponuj  rodzaj  wytwórni  do  wykonania  płyty 

stropowej wielokanałowej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.1.1), 
2)  dobrać rodzaj wytwórni, 
3)  dobrać sposób produkcji elementu w formie, 
4)  zapisać wybrane  rozwiązania, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj formę drewnianą płyty chodnikowej o określonych wymiarach. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  rozrysować elementy formy na podstawie rysunku konstrukcyjnego, 
4)  wykonać tarcze, 
5)  zamontować konstrukcję formy, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

– 

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

– 

zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 
zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny, 
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

– 

zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 6 poradnika dla ucznia. 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Formowanie drobnych prefabrykatów betonowych 

 

5.2.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przygotuj formę drewnianą do wykonania betonowego obrzeża chodnikowego. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  zapoznać się z instrukcją montażu, 
4)  wykonać oczyszczenie elementów formy,  
5)  wykonać montaż elementów,  
6)  sprawdzić prawidłowość wymiarów, 
7)  zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

– 

smar do natłuszczania formy, 

– 

elementy formy drewnianej 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

– 

apteczka 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj formą metalową do wykonania betonowego pustaka ściennego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,  
3)  zapoznać się z instrukcją montażu, 
4)  wykonać oczyszczenie elementów formy,  
5)  wykonać montaż elementów,  
6)  sprawdzić prawidłowość wymiarów, 
7)  zabezpieczyć powierzchnie wewnętrzne przed przyczepnością betonu, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

– 

smar do natłuszczania formy, 

– 

elementy formy metalowej, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Ułóż  zbrojenie belki w przygotowanym deskowaniu. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustalić  poprzez  pomiar  miejsca  odpowiednie  dla  włożenia  uchwytów  do  transportu 

szkieletu zbrojeniowego, 

4)  przeprowadzić transport, 
5)  zamontować szkielet w formie,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne:  

– 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

– 

szkielet zbrojenia belki, 

– 

zmontowane deskowanie belki, 

– 

klocki dystansowe, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 4 

Ułóż mieszankę betonową w formie z przygotowanym zbrojeniem. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować mieszankę betonową, 
4)  przetransportować mieszankę na miejsce formowania, 
5)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
6)  omówić zasady pielęgnacji betonu,  
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z przygotowanym deskowaniem,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj rozformowanie elementu prefabrykowanego.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  zdemontować deskowanie, 
4)  dokonać oceny stanu elementu, 
5)  wykonać ewentualne naprawy prefabrykatu, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

 

skrzynia na narzędzia, pas na narzędzia. 

 

szczotka do czyszczenia. 

 

pojemnik metalowy na odpady. 

 

apteczka, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj betonowanie płytki chodnikowej w formie metalowej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować formę do betonowania, 
4)  przygotować mieszankę betonową, 
5)  przetransportować mieszankę na miejsce formowania, 
6)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
7)  omówić zasady pielęgnacji betonu, 
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

Ćwiczenie 7 

Wykonaj betonowanie pustaka ściennego w formie metalowej.  
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować formę do betonowania, 
4)  przygotować mieszankę betonową, 
5)  przetransportować mieszankę na miejsce formowania, 
6)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem, 
7)  omówić zasady pielęgnacji betonu,  
8)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
9)  posprzątać stanowisko pracy, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
Ćwiczenie 8 

Wykonaj betonowanie pustaka stropowego w formie metalowej. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przygotować formę do betonowania, 
4)  przygotować mieszankę betonową, 
5)  przetransportować mieszankę na miejsce formowania, 
6)  wykonać betonowanie z jednoczesnym zagęszczaniem,  
7)  oczyścić sprzęt i narzędzia, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  omówić zasady pielęgnacji betonu, 
10)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

− 

narzędzia i sprzęt do zagęszczania betonu,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Formowanie prefabrykatów z betonów komórkowych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw  kolejne  czynności,  które  występują  podczas  produkcji  bloczków  z  betonu 

komórkowego. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1), 
2)  wypisać odpowiednie działania na arkuszu, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

–  arkusz papieru 
–  ołówki lub długopis, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  kolejne  czynności  przy  produkcji  wielkowymiarowych  elementów 

gazobetonowych zbrojonych. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.3.1), 
2)  wypisać odpowiednie działania na arkuszu, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne:  

– 

arkusz papieru 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Przygotuj zbrojenie w elemencie wielkowymiarowym z betonu komórkowego. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  dobrać sprzęt i narzędzia, 
3)  wyczyścić stal zbrojeniową, 
4)  dokonać zabezpieczenia stali, 
5)  posprzątać stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych, 

 

– 

stal zbrojeniowa ucięta na długość, 

– 

szczotki, 

– 

preparat zabezpieczający, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4. Formowanie prefabrykatów z betonu sprężonego 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  materiały  do  wykonania  konstrukcji  sprężonych  z  uwzględnieniem  ich 

właściwości. 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1), 
2)  wyszukać na podstawie materiału nauczania odpowiednie materiały, 
3)  wypisać odpowiednie materiały na arkuszu z uwzględnieniem ich właściwości, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych kablobetonowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1), 
2)  wyszukać  na  podstawie  materiału  nauczania  technologię  produkcji  elementów 

sprężonych, 

3)  wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Opisz zasady produkcji konstrukcji sprężonych strunobetonowych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania( poradnik dla ucznia rozdz.4.4.1), 
2)  wyszukać  na  podstawie  materiału  nauczania  technologię  produkcji  elementów 

sprężonych, 

3)  wypisać kolejność czynności podczas produkcji kablobetonu, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusz papieru 

 

ołówki lub długopis, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5. Składowanie i transport prefabrykatów 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zorganizuj stanowisko do składowania drobnowymiarowych elementów betonowych. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  obmierzyć miejsce na składowanie elementów, 
2)  posprzątać stanowisko wybrane na magazyn, 
3)  wykonać tablicę informacyjną, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kilkadziesiąt elementów betonowych, 

– 

szczotka, miotła, 

– 

przymiar, 

– 

odzież ochronna, 

– 

kreda, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj przyjęcia, po transporcie, kilku różnych elementów betonowych. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zgromadzić materiały na stanowisku pracy,  
2)  ocenić każdy element oddzielnie uwzględniając jego zastosowanie, 
3)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kilka sztuk różnych elementów betonowych, 

 

arkusz papieru, 

 

ołówki lub długopis, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 

Ćwiczenie 3 

Opisz jak składowane są prefabrykaty wielkowymiarowe ścienne i stropowe. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy materiału nauczania (poradnik dla ucznia rozdz.4.5.1), 
2)  wyszukać na podstawie materiału nauczania zasady składowania prefabrykatów, 
3)  wypisać zasady składowania płyt ściennych i stropowych, 
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru, 

– 

ołówki lub długopis, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  elementów 
prefabrykowanych”. 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry -  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. c, 6. c, 7. a, 8. d, 9. a, 10. d, 11. b, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. a, 20. b. 
 
Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów 

Określić metody wytwarzania prefabrykatów 
żelbetowych 

P 

Określić zastosowanie metody stałych 
stanowisk roboczych 

C 

P 

Określić zastosowanie form przenośnych 

Określić sposób wzmocnienia form stałych 

P 

Wskazać elementy formy najbardziej 
narażone na uszkodzenia 

P 

Rozróżnić rodzaj formy 

B 

P 

Określić kolejność robót przy wykonywaniu 
prefabrykatu 

Określić zakres kontroli form przed 
przystąpieniem do betonowania 

P 

10  Wskazać sposób przenoszenia szkieletów 

belek i słupów do formy 

B 

P 

11  Określić czas naparzania belek  

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

12  Określić wysokość napełniania formy   

C 

P 

13  Określić sposób składowania elementów 

w pozycji poziomej 

C 

P 

14  Wskazać warunki składowania 

prefabrykatów 

P 

15  Określić  technologię wykonania elementów 

sprężonych 

C 

PP 

16  Określić sposób formowania kanału 

w elementach sprężonych 

C 

PP 

17  Określić sposób zakotwienia zbrojenia 

w formie oporowej 

PP 

18  Określić skutki autoklawizacji gazobetonu 

C 

PP 

19  Określić sposób dozowania środka 

spulchniającego do mieszanki 
gazobetonowej 

C 

PP 

20  Określić rodzaj złączy w formie  

C 

PP 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych. 

Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania 
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

1.  Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, polowe oraz: 

a)  tymczasowe. 
b)  trwałe. 
c)  przyobiektowe. 
d)  niestale. 

 
2.  Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą stałych stanowisk roboczych, agregatowo-

potokową lub: 
a)  taśmową. 
b)  agregatowo - taśmową. 
c)  taśmowo - potokową. 
d)  stanowiskowo - taśmową. 

 

3.  Metoda stałych stanowisk roboczych stosowana jest do produkcji: 

a)  pustaków stropowych. 
b)  drobnowymiarowych elementów żelbetowych. 
c)  wielkowymiarowych elementów żelbetowych. 
d)  pustaków ściennych. 

 
4.  Formy przenośne stosowane są do wykonywania elementów:  

a)  lekkich o dużych wymiarach. 
b)  lekkich o małych wymiarach. 
c)  ciężkich o małych wymiarach. 
d)  ciężkich o dużych wymiarach. 

 

5.  Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je:  

a)  rozpórkami. 
b)  prętami stalowymi. 
c)  blachami lub kształtownikami stalowymi. 
d)  podpórkami. 

 
6.  Elementem formy najbardziej narażonym na uszkodzenia są: 

a)  boki formy. 
b)  spód formy. 
c)  złącza. 
d)  usztywnienia. 

 
7.  Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji:  

a)  pustaków stropowych DZ. 
b)  pustaków ściennych. 
c)  kręgów betonowych. 
d)  płyt stropowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

8.  Przed ułożeniem zbrojenia i rozpoczęciem układania mieszanki betonowej w formie 

wykonuje się: 
a)  opukiwanie formy. 
b)  wstępny nagrzew formy. 
c)  czyszczenie i układanie klocków dystansowych. 
d)  czyszczenie i smarowanie formy. 

 
9.  Po oczyszczeniu i zmontowaniu formy należy sprawdzić: 

a)  wszystkie wymiary oraz stan techniczny połączeń. 
b)  wszystkie wymiary oraz stan techniczny boków formy. 
c)  stan techniczny połączeń. 
d)  stan techniczny boków formy. 

 

10.  Przenosząc szkielety belek lub słupów do formy należy je chwytać w odległości:  

a)  1/3 rozpiętości od ich końców. 
b)  w środku rozpiętości. 
c)  1/4 rozpiętości od ich końców. 
d)  1/5 rozpiętości od ich końców. 

 
11.  Podczas produkcji belek stosuje się zwykle naparzanie, trwa ono około: 

a)  10godzin. 
b)  16 godzin. 
c)  5 godzin. 
d)  8 godzin. 

 
12.  Ze względu na zwiększanie objętości mieszanki w elementach z betonu komórkowego 

w czasie wstępnego wiązania formę napełnia się mieszanką:  
a)  do około 2/3 jej wysokości. 
b)  do około 1/3 jej wysokości. 
c)  do około 1/2 jej wysokości. 
d)  na całej wysokości. 

 
13.  Pierwszą warstwę elementów składowanych w pozycji poziomej układa się na podkładach 

drewnianych o grubości minimum: 
a)  7cm. 
b)  5cm. 
c)  15cm. 
d)  10cm. 

 
14.  Wyroby prefabrykowane składuje się: 

a)  asortymentami. 
b)  asortymentami i partiami. 
c)  partiami. 
d)  dowolnie. 

 
15.  Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty: 

a)  strunobetonowe. 
b)  kablobetonowe. 
c)  żelbetowe. 
d)  betonowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

16.  Podczas formowania kanału w elemencie sprężonym trzpienie powinny wystawać poza 

czoło formy około: 
a)  0,5m. 
b)  1m. 
c)  2m. 
d)  0,8m. 

 
17.  W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się: 

a)  szczękowo. 
b)  w pokrywie formy. 
c)  w spodzie formy. 
d)  w czołowym boku formy. 

 
18.  Autoklawizacja gazobetonu powoduje: 

a)  zwiększenie skurczu betonu. 
b)  przyspieszenie dojrzewania. 
c)  opóźnienie dojrzewania. 
d)  zmniejszenie wytrzymałości. 

 

19.  Podczas przygotowania mieszanki gazobetonowej środek spulchniający dodaje się: 

a)  zmieszany z wodą. 
b)  zmieszany z piaskiem. 
c)  zmielony z piaskiem. 
d)  zmieszany z cementem. 

 
20.  Najlepszym rodzajem połączeń w formach są: 

a)  kliny. 
b)  połączenia samozaciskowe. 
c)  połączenia zawiasowe. 
d)  połączenia kluczowe. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie elementów prefabrykowanych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

c  

 

2. 

c  

 

3. 

c  

 

4. 

c  

 

5. 

c  

 

6. 

c  

 

7. 

c  

 

8. 

c  

 

9. 

c  

 

10. 

c  

 

11. 

c  

 

12. 

c  

 

13. 

c  

 

14. 

c  

 

15. 

c  

 

16. 

c  

 

17. 

c  

 

18. 

c  

 

19. 

c  

 

20. 

c  

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Wykonywanie  elementów 
prefabrykowanych”. 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 
uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. 
c, 2. b, 3. d, 4. a, 5. c, 6. d, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. c, 
12. b,  13.  a,  14.  d,  15.  kablobetonowe,  16.  0,5  m,  17.  czołowym, 
18. 
przyspieszenie, 19. wodą, 20. samozaciskowe. 

 

Plan testu 

Nr 

zad 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj wytwórni prefabrykatów 

Określić metody wytwarzania 
prefabrykatów żelbetowych 

P 

Określić  metodę wykonywania 
elementów wielkowymiarowych 

C 

P 

Określić rodzaj form do produkcji małych 
elementów  

Określić sposób wzmocnienia form 
stałych 

P 

Wskazać zastosowanie form bateryjnych 

P 

Rozróżnić rodzaj formy 

B 

P 

Określić kolejność robót przy 
wykonywaniu prefabrykatu 

Określić zakres kontroli form przed 
przystąpieniem do betonowania 

P 

10  Wskazać czynniki decydujące o jakości 

wykonania prefabrykatów 

B 

P 

11  Określić sposób rozformowania 

prefabrykatu  

C 

P 

12  Określić czynniki wpływające na 

C 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

wysokość napełniania formy 

13  Określić sposób składowania elementów 

w pozycji poziomej 

C 

P 

14  Określić wysokość stosów składowanych 

prefabrykatów 

P 

15  Określić  technologię wykonania 

elementów sprężonych 

C 

PP 

kablobetonowe 

16  Określić sposób formowania kanału 

w elementach sprężonych 

C 

PP 

0,5m 

17  Określić sposób zakotwienia zbrojenia w 

formie oporowej 

PP 

czołowym 

18  Określić skutki autoklawizacji 

gazobetonu 

C 

PP 

przyspieszenie 

19  Określić sposób dozowania środka 

spulchniającego do mieszanki 
gazobetonowej 

C 

PP 

wodą 

20  Określić rodzaj złączy w formie  

C 

PP 

samozaciskowe 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania elementów prefabrykowanych. 
5.  W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest 

prawidłowa)  w  części  ponadpodstawowej  zadania  typu  uzupełnij  lukę.  Pytania  z  luką 
wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.   

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Wytwórnie prefabrykatów żelbetowych dzielą się na stałe, przyobiektowe oraz: 

a)  tymczasowe. 
b)  trwałe. 
c)  polowe. 
d)  niestale. 

 
2.  Prefabrykaty żelbetowe wytwarza się metodą 

taśmową

, agregatowo-potokową lub: 

a)  agregatowo - taśmową. 
b)  stanowiskową. 
c)  taśmowo - potokową. 
d)  stanowiskowo - taśmową. 

 
3.  Do produkcji wielkowymiarowych elementów żelbetowych stosowana jest metoda: 

a)  stanowiskowo - taśmowa. 
b)  taśmowo - potokowa. 
c)  taśmowa. 
d)  stałych stanowisk roboczych. 

 
4.  Do wykonywania elementów lekkich o małych wymiarach stosuje się formy:  

a)  przenośne. 
b)  stałe. 
c)  betonowe. 
d)  drewniane. 

 
5.  Formy stałe są przeznaczone do wielokrotnego użycia, w związku z tym wzmacnia się je 

blachami lub: 

a)  rozpórkami. 
b)  prętami stalowymi. 
c)  kształtownikami stalowymi. 
d)  podpórkami. 

 
6.  Formy bateryjne stosuje się do produkcji elementów: 

a)  płytowych. 
b)  drobnych. 
c)  masywnych. 
d)  wydłużonych. 

 
7.  Na rysunku przedstawiona jest forma do produkcji: 

a)  belek stropowych Fert. 
b)  płyt stropowych. 
c)  słupów. 
d)  belek stropowych DZ. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

8.  Po  oczyszczeniu  formy  przed  ułożeniem  zbrojenia  i  rozpoczęciem  układania  mieszanki 

betonowej wykonuje się: 
a)  opukiwanie formy. 
b)  wstępny nagrzew formy. 
c)  układanie klocków dystansowych. 
d)  smarowanie formy. 

9.  Po  oczyszczeniu  i  zmontowaniu  formy  należy  sprawdzić  wszystkie  wymiary  oraz  stan 

techniczny:  
a)  pokrywy formy. 
b)  boków formy. 
c)  połączeń. 
d)  spodu formy. 

 
10.  Podstawowym czynnikiem decydującym o jakości i dokładności produkcji prefabrykatów 

jest: 
a)  sztywność form. 
b)  jakość mieszanki. 
c)  konsystencja mieszanki. 
d)  ilość prefabrykatów. 

 
11.  Jeżeli formy nie można oddzielić od prefabrykatu, to zaleca się: 

a)  lekkie opukiwanie prefabrykatu młotkiem. 
b)  odczekanie 6 godzin i ponowienie próby. 
c)  lekkie opukiwanie formy młotkiem. 
d)  polanie prefabrykatu wodą. 

 
12.  Przy wykonywaniu elementów z betonu komórkowego formę napełnia się mieszanką do 

około 2/3 jej wysokości ze względu na:  
a)  zwiększenie wytrzymałości mieszanki w czasie wstępnego wiązania. 
b)  zwiększenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania. 
c)  zwiększenie objętości mieszanki w fazie końcowej wiązania. 
d)  zmniejszenie objętości mieszanki w czasie wstępnego wiązania. 

 
13.  Elementy  prefabrykowane  składowane  w  pozycji  poziomej  oddziela  się  przekładkami 

o grubości nie mniejszej niż:  
a)  7cm. 
b)  5cm. 
c)  15cm. 
d)  10cm. 

 
14.  Wysokość stosu, na którym składowane są elementy prefabrykowane nie powinna być 

większa niż: 
a)  2,8m. 
b)  2,5m. 
c)  2,0m. 
d)  1,8m. 

 
15.  Po stwardnieniu betonu spręża się prefabrykaty ………………………………………... 
16.  Podczas  formowania  kanału  w  elemencie  sprężonym  trzpienie  powinny  wystawać  poza 

czoło formy ……………………………….. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

17. W formach oporowych struny lub wiązki kotwi się w …………………….....boku formy. 
18.  Autoklawizacja gazobetonu powoduje ………………………….. dojrzewania betonu. 
19.  Podczas  przygotowania  mieszanki  gazobetonowej  środek  spulchniający  dodaje  się 

zmieszany z ……………………… 

20.  Najlepszym rodzajem połączeń w formach są połączenia ………………………………… 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Wykonywanie elementów prefabrykowanych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem: 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA  
 

1.  Abramowicz  M.:  Roboty  betoniarskie  na  placu  budowy  –  poradnik.  Arkady, 

Warszawa1992  

2.  Adamiec  B.,  Adamiec  M.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

3.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 4 WSiP, Warszawa 1995 
4.  Martyniak W., Pieniążek J.: Technologia budownictwa 5 WSiP, Warszawa 1997 
5.  Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I  WSiP, Warszawa 1976 
6.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
7.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996 
8.  Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1992 
9.  Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997 
10.  Tauszyński K. : Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1998 
11.  Warunki  techniczne  wykonania  i  odbioru  robót  budowlano-  montażowych  ITB 

Warszawa  1997r.  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe  technologie 
wykonywania robót w budownictwie 

12.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
13.  PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone” 
14.  Zestaw katalogów firm.