background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
Ryszard Rozborski 
 
 
 
 

 
Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 
świeżego betonu 712[01].Z2.04 

 
 
 
 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Marcin Klimkiewicz 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
 mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  

 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z2.04 
,,Układanie  i  zagęszczanie  mieszanki  betonowej,  pielęgnacja  świeżego  betonu”  zawartej 
w modułowym programie nauczania dla zawodu betoniarz-zbrojarz. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca,  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1.  Układanie mieszanki betonowej 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Zagęszczanie mieszanki betonowej 

17 

   5.2.1. Ćwiczenia 

17 

5.3. Pielęgnacja świeżego betonu 

20 

  5.3.1. Ćwiczenia 

20 

5.4. Betonowanie w obniżonych temperaturach 

22 

  5.4.1. Ćwiczenia 

22 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7. Literatura 

40 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Układanie  i  zagęszczanie  mieszanki 

betonowej,  pielęgnacja  świeżego  betonu’’  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].Z2.04 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania wstępne, 

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[01].Z2.01 

Organizowanie stanowiska  pracy 

 

712[01].Z2 

Technologia robót betoniarskich 

 

712[01].Z2.05 

 Wykonywanie elementów monolitycznych 

 

712[01].Z2.04 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 

świeżego betonu  

 

712[01].Z2.07 

 Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

 

 

712[01].Z2.06 

 Wykonywanie elementów prefabrykowanych

 

712[01].Z2.03 

Wykonywanie mieszanki betonowej i zapraw budowlanych   

 

712[01].Z2.02 

Wykonywanie deskowań i form 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa, 

− 

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska, 

− 

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

− 

magazynować, składować i transportować materiały budowlane, 

− 

stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych, 

− 

organizować stanowisko prac betoniarskich, 

− 

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót betoniarskich, 

− 

przygotować  ręcznie 

mechanicznie 

mieszanki 

betonowe  według  receptur 

i przybliżonych metod ustalania składu betonu, 

− 

przygotować ręcznie i mechanicznie zaprawy budowlane, 

− 

określić konsystencję betonów i zapraw, 

− 

stosować domieszki do betonów i zapraw. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  betoniarskich,  zgodnie 
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami  bhp, ochrony 
środowiska i zasadami ergonomii, 

− 

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji zadań, 

− 

przeprowadzić bieżącą konserwację narzędzi i sprzętu, 

− 

ułożyć  mieszankę  betonową  w  deskowaniu  i  formie,  z  uwzględnieniem  koniecznych 
przerw roboczych, 

− 

zagęścić mieszankę betonową różnymi metodami, 

− 

przyspieszyć dojrzewanie betonu różnymi metodami, 

− 

dokonać pielęgnowania świeżego betonu w różnych porach roku, 

− 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

− 

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki, 

− 

dobrać odpowiednią odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

− 

zagospodarować odpady, 

− 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł:    

 

 

 

Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 

Jednostka modułowa:   

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, 
pielęgnacja świeżego betonu  712[01].Z2.04 

Temat: Układanie mieszanki betonowej w deskowaniu. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności układania mieszanki betonowej w deskowaniu 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

określić warunki układania mieszanki betonowej w deskowaniu, 

 

przygotować deskowanie do układania mieszanki betonowej, 

 

ułożyć mieszankę betonową w deskowaniu. 

 
Metody nauczania:  

– 

wykład i pokaz, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

deskowania belek, 

− 

cement, kruszywo, woda, 

− 

betoniarka, 

− 

łopata, 

− 

taczka, 

− 

rynna spustowa. 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i  celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

   przypomnienie sposobu wykonania mieszanki betonowej, 

  omówienie sposobu układania mieszanki betonowej w deskowaniu,  

  podział na grupy 2-3 osobowe, 

  podanie  treści  zadania  polegającego  na  wykonaniu  i  ułożeniu  mieszanki  betonowej 

w deskowaniu, 

  wykonanie ćwiczenia, 

  prezentacja rozwiązań poszczególnych zespołów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Po wykonaniu ćwiczenia  grupy dokonują jego analizy. 
5.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony. 
 
Faza kończąca 
6.  Uporządkowanie klasopracowni i stanowisk. 
 
Praca domowa 
Wypisz rodzaje pojemników do transportu i układania mieszanki betonowej. 
 
 Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót betoniarskich 712[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Układanie 

zagęszczanie 

mieszanki 

betonowej 

pielęgnacja świeżego betonu  712[01].Z2.04 

Temat: Sposoby zagęszczania mieszanki betonowej. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zagęszczania mieszanki betonowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

ustalić sposób zagęszczania mieszanki betonowej, 

 

dobrać narzędzia do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej , 

 

dobrać sprzęt do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej, 

 

określić czas zagęszczania. 

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zbiorowa. 

 
Czas:  90min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

plansze,  

 

narzędzia do zagęszczania ręcznego, 

 

wibratory wgłębne, 

 

wibratory powierzchniowe. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

  charakterystyka  warunków zagęszczania, 

  charakterystyka narzędzi do ręcznego zagęszczania mieszanki betonowej, 

  charakterystyka narzędzi do mechanicznego zagęszczania mieszanki betonowej. 

4. 

W  czasie  pokazu  uczniowie      wskazują  różne    sposoby  zagęszczania  mieszanki 

betonowej. 

 

Faza kończąca 
5. 

Uporządkowanie klasopracowni. 

 
Praca domowa. 
Narysuj schemat stołu wibracyjnego i nazwij jego elementy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.   Układanie mieszanki betonowej 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sprawdź  prawidłowość  wykonania  robót  przygotowawczych  przed  przystąpieniem  do 

układania mieszanki  betonowej w deskowaniu. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania, 
2)  sprawdzić prawidłowość wykonania zbrojenia, 
3)  sprawdzić prawidłowość ułożenia zbrojenia w deskowaniu, 
4)  sprawdzić gotowość sprzętu i urządzeń do betonowania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Przygotuj deskowanie powtarzalne z drewna do układania mieszanki betonowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania, 
2)  ocenić stan powierzchni deskowania, 
3)  dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania, 
4)   przygotować powierzchnię deskowania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj  powierzchnię  deskowania    drewnianego  jednorazowego  do  układania 

mieszanki betonowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić prawidłowość wykonania deskowania, 
2)  ocenić stan powierzchni deskowania, 
3)  dobrać środki i narzędzia do przygotowania powierzchni deskowania, 
4)  przygotować powierzchnię deskowania, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 4 

Ułóż  mieszankę  betonową  w  deskowaniu  elementu  znajdującego  się  l—2m  poniżej 

poziomu stanowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: : 

1)  ocenić stan deskowania, 
2)  dobrać sprzęt do układania mieszanki, 
3)  ułożyć mieszankę warstwami, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Ułóż  mieszankę  betonową  w  deskowaniu  elementu  znajdującego  się  2-3m  poniżej 

poziomu stanowiska. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ocenić stan deskowania, 
2)  dobrać sprzęt do układania mieszanki, 
3)  ułożyć mieszankę warstwami, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 6 

Przygotuj powierzchnię betonu do dalszego betonowania po przerwie technologicznej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  ocenić stan powierzchni stwardniałego betonu, 
2)  dobrać narzędzia do przygotowania powierzchni, 
3)  oczyścić powierzchnię, skuć warstwę zaczynu, zmyć wodą, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

–  zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 
–  zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 
–  zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

–  rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  
–  stalowy kubeł na odpady, 
–  apteczka, 
–  literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 7 

Ustaw w wyznaczonym miejscu rynnę blaszaną do opuszczania mieszanki betonowej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustawić odpowiednio rynnę, 
4)  wykonać stemplowanie rynny, 
5)  sprawdzić stabilność konstrukcji, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 8 

Ustaw  w  wyznaczonym  miejscu    rynnę  spustową  z  lejem  zasypowym  do  opuszczania 

mieszanki betonowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  ustawić odpowiednio lej,  
4)  ustawić odpowiednio rynnę, 
5)  ustabilizować konstrukcję, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

– 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

– 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

– 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

– 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

– 

rynna spustowa, szkielet zbrojeniowy,  

– 

stalowy kubeł na odpady, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2.   Zagęszczanie mieszanki betonowej 

 
5.2.1. Ćwiczenia 
 

 Ćwiczenie 1 

Wykonaj ręczne zagęszczanie mieszanki betonowej ułożonej w formie. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  wykonać betonowanie, 
6)  wykonać zagęszczanie, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  omówić zasady pielęgnacji świeżego betonu, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z formą,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  zagęszczanie  mieszanki  betonowej  ułożonej  w  formie  za  pomocą  wibratora 

wgłębnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  wykonać betonowanie, 
6)  zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora, 
7)  sprawdzić prawidłowość działania wibratora, 
8)  wykonać zagęszczanie, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z formą,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  zagęszczanie  mieszanki  betonowej  ułożonej  w  formie  przy  użyciu  stołu 

wibracyjnego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  wykonać betonowanie, 
6)  zapoznać się z instrukcją obsługi stołu wibracyjnego, 
7)  wykonać zagęszczanie, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z formą,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  zagęszczanie  mieszanki  betonowej  ułożonej  w  formie  przy  użyciu  wibratora 

powierzchniowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  przygotować formę, 
4)  wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą, 
5)  wykonać betonowanie, 
6)  zapoznać się z instrukcją obsługi wibratora, 
7)  sprawdzić prawidłowość działania wibratora, 
8)  wykonać zagęszczanie, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej,

 

− 

stanowisko z formą,

 

− 

zestaw materiałów do wykonania mieszanki betonowej, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót betoniarskich, 

− 

zestaw podstawowych narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich, 

− 

zestaw narzędzi pomiarowych, 

− 

zestaw narzędzi pomocniczych,

 

− 

stalowy kubeł na odpady,

 

− 

apteczka,

 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.3.   Pielęgnacja świeżego betonu 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Określ  czynności  przy  pielęgnacji  betonu,  który  został  wykonany  przy  użyciu  cementu 

portlandzkiego, zakładając różne warunki atmosferyczne. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić na czym polega pielęgnacja betonu, 
2)  wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych, 
3)  wypisać czynności postępowania w przypadku upałów, 
4)  wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

długopis, ołówek, 

− 

arkusz papieru A4, 

− 

literatura  z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  czynności  przy  pielęgnacji  betonu,  który  został wykonany   przy  użyciu  cementu 

hutniczego, zakładając różne warunki atmosferyczne. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić na czym polega pielęgnacja betonu, 
2)  wypisać czynności dla warunków atmosferycznych umiarkowanych, 
3)  wypisać czynności postępowania w przypadku upałów, 
4)  wypisać czynności postępowania przypadku pogody deszczowej, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

długopis, ołówek, 

− 

arkusz papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.4.   Betonowanie w obniżonych temperaturach 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj środki i zabezpieczenia przy wykonywaniu robót betonowych w obniżonych 

temperaturach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić  wpływ niskich temperatur na mieszankę betonową, 
2)  wypisać środki zabezpieczające stosowane w obniżonych temperaturach, 
3)  wypisać zastosowanie poszczególnych środków, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

długopis, ołówek, marker,  

− 

arkusz papieru A4, 

− 

próbki różnych domieszek, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaproponuj  jedną  z  metod  podgrzewania  kruszywa  stosowaną  przy  wykonaniu 

mieszanki betonowej w obniżonych temperaturach. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić warunki podgrzewania kruszywa, 
2)  wypisać metody podgrzewania kruszywa, 
3)  wybrać jedną z metod podgrzewania kruszywa, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Środki dydaktyczne: 

− 

ołówek,   

− 

arkusz papieru A4, 

− 

literatura z  rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3 

Zaproponuj  sposób  przygotowania  wody  stosowany  przy  wykonaniu  mieszanki 

betonowej w obniżonych temperaturach. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przypomnieć uczniom o zasadach bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wpływ temperatury wody na wiązanie mieszanki betonowej, 
2)  wypisać metody podgrzewania wody, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

ołówek,  

− 

arkusz papieru A4, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Układanie  i  zagęszczanie 
mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu” 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. b, 4. a, 5. b, 6. c, 7. c, 8. a, 9. d, 10. b, 11. d, 
12. c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. d. 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić warunki przystąpienia do 
betonowania 

Określić sposób przygotowania 
deskowania  do betonowania 

P 

Ustalić warunki betonowania po 
przerwie technologicznej 

B 

P 

Scharakteryzować sposób układania 
mieszanki betonowej 

Ustalić współczesne metody 
betonowania 

P 

Określić warunki zagęszczania 
mieszanki betonowej 

P 

Scharakteryzować sposób ręcznego 
zagęszczania mieszanki betonowej 

C 

P 

Rozpoznać rodzaj wibratora 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Określić sposób zagęszczania 
wibratorem powierzchniowym 

P 

10 

Ustalić czas zagęszczania mieszanki 
betonowej 

B 

P 

11 

Ustalić czas pielęgnacji  betonu 

B 

P 

12 

Scharakteryzować metodę zachowania 
ciepła 

C 

P 

13 

Określić rodzaj konsystencji mieszanki 
betonowej 

C 

P 

14 

Określić sposób podgrzewania 
kruszywa 

P 

15 

Scharakteryzować skutki zbyt długiego 
zagęszczania mieszanki betonowej 

C 

PP 

16 

Określić warunki prasowania mieszanki 
betonowej 

C 

PP 

17 

Scharakteryzować sposób 
przyśpieszania dojrzewania betonu 

PP 

18 

Określi właściwości cementu szybko 
twardniejącego 

C 

PP 

19 

Określić skutki zamarzania betonu 
w czasie twardnienia 

C 

PP 

20 

Scharakteryzować sposób podgrzewania 
kruszywa parą wodną 

C 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących    układania,  zagęszczania  betonu  oraz  jego 

pielęgnacji. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania 
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa).   

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.   Przed przystąpieniem do betonowania należy sprawdzić: 

a)  poprawność wykonania deskowania i zbrojenia. 
b) konsystencję i temperaturę mieszanki betonowej. 
c)  stan techniczny betoniarki. 
d) temperaturę mieszanki betonowej. 

2.  Powierzchnię  deskowania  powtarzalnego  powleka  się  preparatami  antyadhezyjnymi 

w celu: 
a)  zwiększenia przyczepności betonu do deskowania. 
b) ukształtowania powierzchni betonu. 
c)  zmniejszenia przyczepności betonu do deskowania. 
d) wzmocnienia ścian deskowania.   

 

3.  Po przerwie technologicznej powierzchnię betonu należy:  

a)  pomalować farbą olejną. 
b)  oczyścić z zanieczyszczeń i szkliwa cementowego. 
c)  pomalować emulsja antyadhezyjną. 
d)  wygładzić szlifierką. 

 

4.  Przy  betonowaniu  elementów  znajdujących  się  poniżej  poziomu  stanowiska  mieszankę 

betonową układa się za pomocą: 
a)  rynny spustowej lub rury teleskopowej. 
b)  rynny spustowej lub taczki. 
c)  rury teleskopowej lub taczki. 
d)  taczki lub łopaty. 

 

5.  Transport  mieszanki  betonowej  wymagający  najmniejszego  wysiłku  betoniarza  odbywa 

się za pomocą:  
a)  taczek. 
b) pomp. 
c)  japonek. 
d) pojemników. 

 

6.  Zagęszczanie mieszanki betonowej przeprowadza się: 

a)  w betoniarce. 
b) dwie godziny po ułożeniu. 
c)  podczas jej układania. 
d) godzinę po ułożeniu. 

 

7.  Podczas zagęszczania ręcznego prętem stalowym należy: 

a)  zagłębić  go 20cm w warstwę poprzednią. 
b)  zagłębić  go 2 cm w warstwę poprzednią. 
c)  zagłębić  go 5-10 cm w warstwę poprzednią. 
d) zagłębić  go 2-20cm w warstwę poprzednią. 

 

8.  Na rysunku przedstawiony jest: 

a) 

wibrator wgłębny. 

b) 

wibrator powierzchniowy. 

c) 

wibrator przyczepny. 

d) 

stół wibracyjny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

9.  Wibratory  powierzchniowe  podczas  zagęszczania  należy  przestawiać  tak,  aby  kolejne 

pola zagęszczania zachodziły na siebie: 
a)  ok. 20 mm. 
b) ok.8-10cm. 
c)  ok.30 mm. 
d) ok.5-8 cm. 

 

10.  Zagęszczanie mieszanki betonowej można uznać za zakończone gdy:  

a)  na powierzchni pojawi się kruszywo,. 
b) na powierzchni pojawi się zaczyn cementowy. 
c)  opadnie zaczyn cementowy. 
d) kruszywo opadnie na dno. 

 

11.  Przy  zastosowaniu  cementu  portlandzkiego  odkryte  powierzchnie  betonu  powinny  być 

chronione przed czynnikami atmosferycznymi: 
a)  przez miesiąc. 
b) przez 20 dni. 
c)  przez 14 dni. 
d) przez 7 dni. 

 

12.  Istotą metody zachowania ciepła  jest: 

a)  naparzanie wysokoprężne. 
b) naparzanie niskoprężne. 
c)  podgrzewanie składników mieszanki betonowej,. 
d) podgrzewanie mieszanki betonowej. 

 

13.  W okresie obniżonych temperatur korzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:   

a)  gęstoplastycznej lub ciekłej. 
b) ciekłej lub półciekłej. 
c)  gęstoplastycznej lub plastycznej. 
d) tylko ciekłej. 

 

14.  W okresie obniżonych temperatur kruszywo można podgrzewać: 

a)  okrywając matami. 
b) za pomocą ciepłego powietrza. 
c)  za pomocą wody. 
d) w specjalnych piecach. 

 

15.  Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować: 

a)  opadanie kruszywa. 
b) wypływanie kruszywa. 
c)  zanieczyszczenie mieszanki. 
d) zmianę konsystencji. 

 

16.  Zagęszczanie  mieszanki  betonowej  za  pomocą  prasowania  stosuje  się  w  elementach,  

których grubość nie przekracza : 
a)  5 cm. 
b) 8 cm. 
c)  10 cm. 
d) 20 cm. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

17.  Dojrzewanie betonu można przyspieszyć: 

a)  zagęszczając mieszankę betonową. 
b) zmieniając konsystencję. 
c)  za pomocą domieszek. 
d) zwiększając liczbę cementu. 

 

18.  Przez zastosowanie cementów szybkotwardniejących: 

a)  zwiększa się wytrzymałość betonu. 
b) zmniejsza się wytrzymałość betonu. 
c)  przyśpiesza się dojrzewanie betonu. 
d) zmniejsza zużycie kruszywa. 

 

19.  Zamarznięcie wody w betonie, podczas jego twardnienia powoduje: 

a)  niszczenie kruszywa. 
b) przerywanie procesu wiązania i twardnienia. 
c)  ubytek cementu. 
d) zmniejszenie grubości otulenia. 

 

20.  Ogrzewanie  kruszywa    parą  wodną  można przeprowadzić  za  pomocą wężownicy  lub  za 

pomocą: 
a)  nawiewu. 
b) kotłów. 
c)  nagrzewnicy. 
d) tzw. szpilek. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

TEST  

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
,,Układanie  i  zagęszczanie  mieszanki  betonowej,  pielęgnacja  świeżego 
betonu”. 

 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

­  zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 
­  zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego,

 

 

− 

 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom 
wymagań 

Poprawna 
odpowiedź 

Określić warunki przystąpienia do 
betonowania 

2. 

Określić sposób przygotowania 
deskowania  do betonowania 

P 

Ustalić warunki układania mieszanki 
betonowej 

B 

P 

Określić czas pomiędzy wykonaniem 
a ułożeniem mieszanki betonowej 

Ustalić pracochłonność transportu 
mieszanki 

P 

Określić sposób zagęszczania mieszanki 
betonowej wibratorem wgłębnym 

P 

Określić czas zagęszczania mieszanki 
betonowej wibratorem wgłębnym 

C 

P 

Rozpoznać rodzaj wibratora 

Ustalić sposób zagęszczania mieszanki 
w miejscach z dużą ilością zbrojenia 

P 

10 

Ustalić czas zagęszczania mieszanki 
betonowej 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11 

Ustalić czas pielęgnacji  betonu 

B 

P 

12 

 Scharakteryzować metodę zachowania 
ciepła 

C 

P 

13 

Określić rodzaj konsystencji mieszanki 
betonowej 

C 

P 

14 

Określić składniki mieszanki betonowej, 
które można podgrzewać 

P 

15 

Scharakteryzować skutki zbyt długiego 
zagęszczania mieszanki betonowej 

C 

P P 

opadanie 

16 

Określić warunki prasowania mieszanki 
betonowej 

C 

P P 

10 cm 

17 

Scharakteryzować rodzaj domieszki 

P P 

węglan 
potasu, 
azotyn sodu, 
chlorek 
wapnia  
(uczeń 
wymieni 
dwie) 

18 

Określić sposób przyspieszania 
dojrzewania betonu 

C 

P P 

szybkotward
-niejący 

19 

Określić skutki zamarzania betonu w 
czasie twardnienia 

C 

P P 

wiązania i 
twardnienia 

20 

Scharakteryzować sposób podgrzewania 
kruszywa parą wodną 

C 

P P 

szpilek 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących układania, zagęszczania betonu oraz jego pielęgnacji. 

Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej    znajdują  się  zadania 
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź  jest prawidłowa) oraz typu otwartego uzupełnij 
lukę.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

w pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  znakiem  X  (w  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową). W zadaniach 15-20 uzupełnij lukę. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.   

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Deskowanie drewniane jednorazowe przed przystąpieniem do betonowania należy: 

a)  zmoczyć wodą. 
b) osuszyć. 
c)  posypać piaskiem. 
d) nawilżyć a następnie osuszyć. 

2.   Preparaty antyadhezyjne nanosi się na ściany deskowania: 

a)  ciśnieniowo lub przez nasączanie.   
b) ciśnieniowo. 
c)  za pomocą pędzla lub rozpylacza malarskiego. 
d) przez nasączanie. 

 

3.  Rozsegregowanie składników  mieszanki betonowej podczas  betonowania może  nastąpić 

gdy: 
a)  mieszankę układamy w wysokiej temperaturze. 
b) mieszankę układamy ze zbyt dużej wysokości. 
c)  mieszankę układamy ze zbyt małej wysokości. 
d) mieszankę układamy w niskiej temperaturze. 

 

4.  Ułożenie mieszanki betonowej w deskowaniu powinno nastąpić w ciągu godziny jeżeli: 

a)  temperatura powietrza przekracza 20

°

C. 

b) temperatura powietrza nie przekracza 20

°

C. 

c)  temperatura powietrza przekracza 30

°

C. 

d) temperatura powietrza nie przekracza 30

°

C. 

 

5.  Transport  mieszanki  betonowej  wymagający  największego  wysiłku  betoniarza  odbywa 

się za pomocą:  
a)  taczek. 
b) pomp. 
c)  rurociągu. 
d) pojemników. 

 

6.  Podczas  zagęszczania  mieszanki  betonowej  wibratorem  wgłębnym  buława  powinna  być 

ustawiona: 

a)  pod kątem 50

°

b) pod kątem 45

°

c)  poziomo. 
d) pionowo. 

 

7.  Czas zagęszczania wibratorem wgłębnym wynosi: 

a)  50-60 s. 
b)  40-50 s. 
c)  20-30 s. 
d) 5-10 s. 

 

8.  Na rysunku przedstawiony jest: 

a)  wibrator wgłębny, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

b) wibrator powierzchniowy. 
c)  stół wibracyjny. 
d) wibrator przyczepny. 

 

9.  Mieszankę betonową między prętami zbrojenia zagęszcza się za pomocą: 

a)  wibratora przyczepnego.   
b) opukiwania zbrojenia. 
c)  prętów stalowych. 
d) wibratora powierzchniowego. 

 

10.  Jeżeli  podczas  zagęszczania  na  powierzchni  mieszanki  betonowej  pojawi  się  zaczyn 

cementowy to:  
a)  należy przedłużyć zagęszczanie,. 
b) należy zakończyć zagęszczanie. 
c)  należy dodać kruszywa. 
d) należy dodać cementu. 

 

11.  Przy  zastosowaniu  cementu  hutniczego  odkryte  powierzchnie  betonu  powinny  być 

chronione przed czynnikami atmosferycznymi: 
a)  przez miesiąc. 
b) przez 14 dni. 
c)  przez 20 dni. 
d) przez 7 dni. 

 

12.  Podgrzewanie składników mieszanki betonowej stosuje się: 

a)  w metodzie naparzania wysokoprężnego. 
b) w metodzie naparzania niskoprężnego. 
c)  w metodzie zachowania ciepła. 
d) w metodzie autoklawizacji. 

 

13.  W okresie obniżonych temperatur niekorzystne jest stosowanie mieszanki o konsystencji:   

a)  gęstoplastycznej lub ciekłej. 
b) ciekłej lub półciekłej. 
c)  gęstoplastycznej lub plastycznej. 
d) tylko ciekłej. 

 

14.  W  okresie  obniżonych  temperatur  przy  wykonaniu  mieszanki  betonowej  podgrzewa  się 

wodę zarobową, jeżeli to nie wystarczy dla utrzymania odpowiedniej temperatury to: 
a)  podgrzewa się również cement. 
b)  podgrzewa się również kruszywo. 
c)  przerywa się wykonywanie mieszanki. 
d)  dodaje się podgrzane domieszki. 

 

15.  Zbyt długie zagęszczanie mieszanki betonowej może spowodować…………………… 

kruszywa. 

 
16.  Zagęszczanie  mieszanki  betonowej  za  pomocą  prasowania  stosuje  się  w  elementach,  

których grubość nie przekraczać …………cm. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

17.  Dojrzewanie betonu można przyspieszyć dodając do mieszanki domieszki w postaci  
        …………………………………………………….lub ………………………………….. 
 
18.  Dojrzewanie betonu można przyspieszyć przez zastosowanie cementów ……………. 
……………………………………………………………………………………………... 
 
19.  Zamarznięcie  wody  w  betonie,  podczas  jego  twardnienia  powoduje  przerwanie  procesu 

………………… i …………………….. 

 
20.  Ogrzewanie  kruszywa    parą  wodną  można przeprowadzić  za  pomocą wężownicy  lub  za 

pomocą ………………………………….. 

  

 

 

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja świeżego betonu 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

  

 

18. 

 

 

19. 

  

 

20. 

 

 

Razem:    

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA  

 

1.  Abramowicz  J  M.:  Roboty  betoniarskie  na  placu  budowy  –  poradnik.  Arkady, 

Warszawa1992  

2.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

3.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
4.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996 
5.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 1997 
6.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997r.  z  nowymi  specyfikacjami  uwzględniającymi  nowe  technologie  wykonywania 
robót w budownictwie. 

7.  Zestaw katalogów firm 
8.  PN-B-03264 grudzień 2002 ,,Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone”. 
9.   Wasilewski Z:  Bhp Na placu budowy.Arkady,Warszawa 1989.