background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ 

 

 
 
 

Ryszard Rozborski 
 
 
 
 
 

Wykonywanie deskowań i form 712[01].Z2.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci:  
mgr inż. Swietłana Koniuszewska 
mgr inż. Ewa Szablewska  
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z2.02 
,,Wykonywanie deskowań i form’’ zawartej w modułowym programie nauczania dla zawodu 
betoniarz - zbrojarz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca,  

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1. Deskowania ciesielskie 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Deskowania przestawne, przesuwne i ślizgowe 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Rusztowania 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Formy 

17 

5.4.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura 

33 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  ,,  Wykonywanie  deskowań  i  form”, 

który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych    w  zawodzie  betoniarz-zbrojarz 
712[01]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań , 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat jednostek modułowych 

 
 

712[01].Z2.01 

Organizowanie  stanowiska pracy 

 

712[01].Z2 

Technologia robót betoniarskich 

 

712[01].Z2.05 

 Wykonywanie elementów monolitycznych 

 

712[01].Z2.04 

Układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej, pielęgnacja 

świeżego betonu  

 

712[01].Z2.07 

 Wykonywanie remontów i napraw konstrukcji betonowych

 

 

712[01].Z2.06 

 Wykonywanie elementów prefabrykowanych

 

712[01].Z2.03 

Wykonywanie mieszanek betonowych i zapraw budowlanych   

 

712[01].Z2.02 

Wykonywanie deskowań i form 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

odczytywać i interpretować rysunek budowlany, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

wykonywać przedmiary i obmiary robót, 

 

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane. 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do realizacji zadań, 

 

dobrać i zastosować materiały pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  betoniarskich,  zgodnie 
z zasadami organizacji pracy, wymaganiami technologicznymi, przepisami bhp, zasadami 
ergonomii i ochrony środowiska, 

− 

dobrać narzędzia i sprzęt do realizacji określonych zadań, 

− 

dobrać i zastosować materiały pomocnicze, 

− 

wykonać i zdemontować proste indywidualne deskowania elementów, 

− 

wykonać i zdemontować deskowania przestawne, 

− 

wykonać i zdemontować stemplowania deskowań, 

− 

wykonać proste formy drewniane, 

− 

przygotować formy stalowe do betonowania, 

− 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

− 

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki, 

− 

dobrać, odpowiednią do realizowanych zadań, odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej, 

− 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

− 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

− 

zagospodarować odpady, 

− 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami, 

− 

wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1

 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót betoniarskich  712[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie deskowań i form   712[01].Z2.02 

Temat: Deskowania ciesielskie ław fundamentowych. 
Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  charakteryzowania  oraz  wykonania  deskowania 

ław fundamentowych 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

scharakteryzować deskowanie niskiej ławy fundamentowej, 

 

podać elementy deskowania niskiej ławy fundamentowej, 

 

scharakteryzować deskowanie wysokiej ławy fundamentowej, 

 

podać elementy deskowania wysokiej ławy fundamentowej, 

 

podać kolejność czynności przy wykonywaniu deskowania ławy fundamentowej. 

 
Metody nauczania:  

 

pokaz z objaśnieniem. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

elementy deskowania ławy fundamentowej, 

 

plansze z deskowaniem ław fundamentowych. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu:  

 

charakterystyka deskowania niskiej ławy fundamentowej, 

 

podanie nazw i funkcji elementów deskowania niskiej ławy fundamentowej, 

 

charakterystyka deskowania wysokiej ławy fundamentowej, 

 

podanie nazw i funkcji elementów deskowania wysokiej ławy fundamentowej, 

 

wybrani uczniowie nazywają i charakteryzują elementy deskowania. 

 

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Znajdź informacje na temat deskowania stóp fundamentowych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót betoniarskich  712[01].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie deskowań i form   712[01].Z2.02 

Temat: Wykonanie deskowania belki nadproża nad otworem drzwiowym. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania deskowania belek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przygotować stanowisko do wykonania deskowania belki, 

 

dobrać środki ochrony osobistej, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania deskowania, 

 

rozrysować deskowanie na podstawie rysunku konstrukcyjnego i wykonać tarcze 
deskowania, 

 

zmontować ściany deskowania i sprawdzić poprawność jego wykonania. 

 
Metody nauczania:  

 

ćwiczenie praktyczne, 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach. 

 
Czas:  135min. 

 

Środki dydaktyczne: 
– 

zestaw materiałów tartych: tarcica, łaty, listwy, 

– 

zestaw  narzędzi  do  trasowania:  ołówek  ciesielski,  miarka  składana,  stalowa  miarka 
zwijana,  płócienna  miarka  zwijana,  liniał,  cyrkiel  nastawny,  kątownik  prostokątny,  
kątownik przylgowy, kątownik nastawny, 

– 

zestaw pił: poprzecznica, grzbietnica, płatnica, otwornica, 

– 

młotek, cęgi,  

– 

poziomica, 

– 

wiertarka mechaniczna, 

– 

kołki, śruby, gwoździe 

– 

zestaw środków ochrony osobistej. 

 
Przebieg zajęć: 

 

Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
 
Faza właściwa: 
3.  Realizacja tematu: 

 

podział uczniów na dwuosobowe grupy, 

 

rozdanie tematów ćwiczeń zawierających rysunki robocze deskowania. 

4.  Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów. 
5.  Uczniowie montują deskowanie. 
6.  Każda grupa prezentuje wykonane ćwiczenie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza kończąca 
7.  Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni. 
 
Praca domowa. 
Przygotować informacje na temat deskowania ślizgowego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Deskowania ciesielskie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  deskowanie  stopy  fundamentowej  o  wysokości  30  cm  i  wymiarach  w  rzucie 

poziomym 60 x 80 cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  dobrać materiały do wykonania tarcz deskowania, 
3)  wykonać cztery tarcze, 
4)  wykonać rozpórki i nakładki odpowiedniej wielkości, 
5)  wstawić tarcze w wyznaczonym miejscu, 
6)  zmontować rozpórki i ściągi, 
7)  sprawdzić sztywność konstrukcji, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

deski, krawędziaki, drut, gwoździe, 

– 

piła, siekiera ciesielska, młotek,  

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj deskowanie belki nadproża nad otworem drzwiowym szerokości 1,00m. 

Przekrój poprzeczny belki ma wymiary 20 x 25cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  rozrysować deskowanie na podstawie podanych wymiarów, 
4)  wykonać tarcze boczne i dolną, 
5)  zamontować deski wspornikowe, 
6)  zmontować ściany deskowania, 
7)  zamontować konstrukcję na deskach wspornikowych, 
8)  sprawdzić rozpórki, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

deski, krawędziaki, gwoździe, 

– 

piła, siekiera ciesielska, młotek,  

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  deskowanie  słupa  o  przekroju    prostokątnym  i  wymiarach  20x30cm  oraz 

wysokości 250cm wraz z zabezpieczeniem i usztywnieniem. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  rozrysować deskowanie na podstawie podanych wymiarów słupa, 
4)  wykonać tarcze wewnętrzne i zewnętrzne, 
5)  wykonać ramkę stabilizacyjną, 
6)  wykonać jarzma, 
7)  wykonać montaż całej konstrukcji, 
8)  sprawdzić pion wykonanego deskowania, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

deski, krawędziaki, drut, gwoździe, 

– 

piła, siekiera ciesielska, młotek,  

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  deskowanie  wieńca  żelbetowego  na  ścianie  zewnętrznej  wykonanej,  z  cegły 

ceramicznej  pełnej.  Wysokość  wieńca  wynosi  25cm.  Deskowanie  należy  wykonać  na 
długości 2m. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  rozrysować deskowanie na podstawie rysunku konstrukcyjnego, 
4)  wykonać tarcze z desek, 
5)  osadzić listwy podporowe,  
6)  wykonać osadzanie tarczy z jednoczesnym montażem wspornika, 
7)  wykonać ściągi, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

deski, krawędziaki, drut, gwoździe, 

– 

piła, siekiera ciesielska, młotek,  

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Deskowania przestawne, przesuwne i ślizgowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj deskowanie stopy fundamentowej o przekroju prostokątnym według rysunku 

roboczego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
3)  dobrać odpowiedni materiał, 
4)  zapoznać się z instrukcją montażu deskowania, 
5)  ustawić tarcze w wyznaczonym miejscu, 
6)  zmontować tarcze zgodnie z instrukcją, 
7)  sprawdzić sztywność konstrukcji, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zestaw deskowań systemowych, 

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  demontaż  deskowania  stopy  fundamentowej  prostokątnej  z  elementów 

drobnowymiarowych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

3)  określić kolejność czynności podczas demontażu deskowania, 
4)   rozpiąć złącza tarcz, 
5)  zdemontować tarcze, 
6)  ułożyć elementy deskowania w miejscu składowania, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zmontowane deskowanie drobnowymiarowe stopy fundamentowej, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3. Rusztowania 
 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj montaż jednego segmentu rusztowania ramowego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić podstawy, 
4)  nałożyć ramy, 
5)  zainstalować krzyżulce, 
6)  nałożyć podest, 
7)  sprawdzić poziom podestu, 
8)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

elementy rusztowania ramowego, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  rusztowania  typu  ,,Warszawa”  na  wysokość  3,5  m.  Rusztowanie  ma 

służyć do robót elewacyjnych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać elementy rusztowania, 
2)  przygotować miejsce, w którym zostanie ustawione rusztowanie, 
3)  ustawić dwa pierwsze segmenty , 
4)  sprawdzić stabilność rusztowania, 
5)  sprawdzić pion rusztowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

6)  kontynuować montaż z jednoczesną kontrolą stabilności, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

ramy rusztowania typu ,,Warszawa”,  

− 

drabinki, pomosty, 

− 

stężenia przekątne, 

− 

podstawki śrubowe, 

− 

podkłady drewniane,  

– 

przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.4. Formy 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj formę drewnianą płyty chodnikowej prostokątnej o wysokości 7cm, szerokości 

25cm i długości 50cm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  rozrysować elementy formy na podstawie podanych wymiarów, 
4)  wykonać tarcze, 
5)  zamontować formę w postaci skrzyni, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem,  

– 

ćwiczenie praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

deski, krawędziaki, gwoździe, 

– 

piła, siekiera ciesielska, młotek,  

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

poziomnica, 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  formy  metalowej  i  przygotuj  ją  do  wykonania  betonowego  trylinka 

drogowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  dobrać odpowiednie narzędzia, 
3)  zapoznać się z instrukcją montażu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

4)  wykonać montaż formy, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

elementy formy metalowej, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

młotek, 

− 

apteczka, 

− 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

6

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  deskowań 
i form ”. 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1 - 14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15 - 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. b, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić pojęcie deskowania  

2. 

Scharakteryzować deskowanie ław 
fundamentowych  

P 

3. 

Scharakteryzować deskowanie stopy 
fundamentowej  

C 

P 

4. 

Analizować deskowanie ścian  

5. 

Rozpoznać elementy deskowania  

P 

6. 

Scharakteryzować deskowanie słupów  

P 

7. 

Określić warunki deskowania nadproży  

C 

P 

8. 

Określić warunki deskowania stropu  

9. 

Określić funkcję deskowania przestawnego  

P 

10.  Określić zastosowanie deskowania 

tunelowego 

C 

P 

11.  Wskazać zastosowanie deskowania 

ślizgowego  

A 

P 

12.  Rozpoznać rodzaj formy  

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

13.  Określić zastosowanie formy bateryjnej  

C 

P 

14.  Podać podział form pod względem 

konstrukcyjnym 

P 

15.  Określić zakres stosowania rusztowań 

stojakowych  

C 

PP 

16.  Analizować kolejność montażu rusztowania 

ramowego 

D 

PP 

17.  Określić rodzaj rusztowania  

PP 

18.  Scharakteryzować podział form pod 

względem technologii wykonania  

C 

PP 

19.  Określić warunki stosowania form  

C 

PP 

20.  Określić sposób zwiększania dokładności 

form drewnianych  

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania deskowań i form. 

Zarówno  w  części  podstawowej  jak  i  ponadpodstawowej  znajdują  się  zadania 
wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa). 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż    rozwiązanie 

zadania  na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Deskowanie jest to: 

a)  tymczasowa  konstrukcja  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu    mieszance 

betonowej,  podtrzymania  zbrojenia  w  czasie  betonowania  i  utrzymania  konstrukcji 
w niezmienionej postaci w pierwszej fazie betonowania. 

b)  stała  konstrukcja  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu    mieszance  betonowej 

i podtrzymania zbrojenia w czasie betonowania. 

c)  stała  konstrukcja  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu    mieszance  betonowej 

oraz podtrzymania jej przy betonowaniu. 

d)  tymczasowa  konstrukcja  służąca  do  nadania  wymaganego  kształtu  mieszance 

betonowej,  podtrzymania  zbrojenia  w  czasie  betonowania  i  utrzymania  konstrukcji 
w niezmienionej postaci do czasu uzyskania przez beton niezbędnej wytrzymałości. 

 
2.  Deskowanie  ławy  fundamentowej  można  wykonać z  pojedynczej  deski  jeżeli  wysokość 

ławy nie przekracza: 
a)  30cm. 
b)  15cm. 
c)  40cm. 
d)  50cm. 

 
3.  Deskowanie stopy fundamentowej trapezowej składa się z: 

a)  skrzyni dolnej trapezowej oraz górnej złożonej z dwóch tarcz prostokątnych. 
b)  skrzyni  dolnej  oraz  górnej  złożonej  z  dwóch  tarcz  prostokątnych  i  dwóch 

trapezowych. 

c)  skrzyni dolnej oraz górnej złożonej z czterech tarcz prostokątnych. 
d)  skrzyni dolnej trapezowej oraz górnej złożonej z dwóch tarcz trapezowych. 

 
4.  W deskowaniu ścian o dużej krzywiźnie : 

a)  poziome deski wygina się na słupach. 
b)  deski przybija się pionowo do krążyn poziomych. 
c)  deski przybija się poziomo do krążyn pionowych. 
d)  poziome deski wygina się na słupach. 

 
5.  Jarzmo jest elementem deskowania: 

a)  belki. 
b)  płyty. 
c)  słupa. 
d)  schodów. 

 
6.  Tradycyjne deskowanie słupa o przekroju okrągłym zastępuje się deskowaniem z : 

a)  dwuteowników. 
b)  rur stalowych. 
c)  blach. 
d)  okrąglaków. 

 
7.  Tarcze  deskowania  podpiera  się  słupkami,  jeżeli  szerokość  otworu  w  świetle  ścian 

przekracza: 
a)  2,0m. 
b)  2,5m. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

c)  1,5m. 
d)  3,0m. 

 
8.  Deskowanie stropu podwiesza się do belek w przypadku: 

a)  stropu na belkach drewnianych. 
b)  stropu na belkach żelbetowych. 
c)  stropu płytowego. 
d)  stropu na belkach stalowych. 

 
9.  Deskowania przestawne drobnowymiarowe służą do wykonania : 

a)  fragmentów lub całości ścian o wysokości dwóch kondygnacji. 
b)  fragmentów lub całości stropów. 
c)  fragmentów lub całości słupów o wysokości jednej kondygnacji. 
d)  fragmentów lub całości ścian o wysokości jednej kondygnacji. 

 
10. Przy zastosowaniu deskowań tunelowych betonuje się jednocześnie: 

a)  ściany i strop kondygnacji. 
b)  ściany i słupy kondygnacji. 
c)  strop i słupy kondygnacji. 
d)  ławy fundamentowe. 

 
11.  Deskowanie ślizgowe stosuje się do wykonania: 

a)  wysokich ścian o jednakowej grubości. 
b)  wysokich ścian o różnej grubości. 
c)  wysokich ścian o bardzo zróżnicowanej grubości. 
d)  niskich ścian o małej grubości. 

 
12.  Na rysunku przedstawiona jest forma: 

a)  drewniana do produkcji stopni schodowych. 
b)  metalowa do produkcji stopni schodowych. 
c)  drewniana do produkcji belek nadprożowych. 
d)  metalowa do produkcji belek nadprożowych. 

 

 

 
13.  Formy bateryjne stosuje się przede wszystkim do produkcji elementów: 

a)  masywnych o kształcie okrągłym. 
b)  wydłużonych, o znacznej masie. 
c)  wydłużonych, o niewielkiej masie. 
d)  masywnych o kształcie walca. 

 
14.  Ze względu na konstrukcję formy dzielimy na: 

a)  poziome, drewniane i betonowe. 
b)  poziome, pionowe i uchylne. 
c)  metalowe, drewniane i betonowe. 
d)  bateryjne, metalowe i drewniane. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

15.  Rusztowania stojakowe można stosować do wysokości: 

a)  20m. 
b)  30m. 
c)  40m. 
d)  25m. 

 
16.  Montaż rusztowania ramowego rozpoczyna się od: 

a)  ustawienia ram pionowych. 
b)  ustawienia podstawek regulacyjnych. 
c)  ustawienia podestów. 
d)  zamontowania słupków i barierek. 

 
17.  Na rysunku przedstawione jest rusztowanie: 

a)  ślizgowe. 
b)  stolikowe. 
c)  przejezdne. 
d)  kozłowe. 

 

 

18.  Ze względu na technologię produkcji formy dzielimy na: 

a)  przenośne, stałe i do produkcji taśmowej. 
b)  poziome, przenośne i do produkcji taśmowej. 
c)  metalowe, drewniane i do produkcji stałej. 
d)  bateryjne, metalowe i do produkcji stałej. 

 
19.  Jeżeli jest wymagana duża dokładność wykonania elementu to stosuje się formy: 

a)  drewniane. 
b)  betonowe. 
c)  stalowe. 
d)  drewniane obite blachą. 

 
20.  Aby zwiększyć dokładność form drewnianych: 

a)  obija się je blachą. 
b)  pokrywa warstwą zaprawy. 
c)  maluje farbą olejną. 
d)  obija sklejką. 

 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie deskowań i form 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

TEST II 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,  Wykonywanie  deskowań 
i form” 

Test składa się z 20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. b, 5. d, 6. a, 7. d, 8. a, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. d, 13. a, 14. a, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. b, 20. a. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Wyjaśnić pojęcie stemplowania 

2. 

Określić warunki stabilizacji 
deskowania ławy fundamentowej  

P 

3. 

Scharakteryzować deskowanie stopy 
fundamentowej  

C 

P 

4. 

Analizować deskowanie ścian 

5. 

Scharakteryzować deskowanie słupa 
o przekroju okrągłym   

P 

6. 

Scharakteryzować deskowanie słupów  

P 

7. 

Określić warunki deskowania 
nadproży  

C 

P 

8. 

Określić warunki deskowania stropu  

9. 

Określić warunki pracy deskowania  

P 

10.  Określić zastosowanie deskowania 

tunelowego  

C 

P 

11.  Wskazać zastosowanie deskowania 

ślizgowego  

A 

P 

12.  Rozpoznać rodzaj formy 

B 

P 

13.  Określić zastosowanie formy 

bateryjnej  

C 

P 

14.  Analizować połączenia ścian formy  

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

15.  Określić rodzaj deskowania 

przestawnego  

C 

PP 

16.  Określić warunki powlekania płyt 

deskowania przestawnego preparatami 
zmniejszającymi przyczepność betonu 

C 

PP 

17.  Określić rodzaj deskowania 

PP 

18.  Określić wysokość tarcz deskowań 

ślizgowych 

C 

PP 

19.  Rozróżnić element deskowania  

C 

PP 

20.  Określić przyczyny ograniczenia 

stosowania form drewnianych  

C 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania deskowań i form. 
5.  W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest 

prawidłowa) natomiast w części ponadpodstawowej zadania otwarte typu uzupełnij lukę. 

6.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź  prawidłową),  w  zadaniach  części 
ponadpodstawowej uzupełnij lukę.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Deskowanie  elementów  o  dużej  rozpiętości  opiera  się  na  konstrukcji  pomocniczej, 

nazywanej: 
a)  fundamentem. 
b)  stemplowaniem. 
c)  rusztowaniem. 
d)  stężeniem. 

 
2.  Stabilizacja deskowania ławy fundamentowej polega na: 

a)  wstawieniu rozpórek między kołki i związaniu ich drutem. 
b)  wstawieniu rozpórek między kołki. 
c)  związaniu kołków drutem. 
d)  związaniu rozpórek drutem. 

 
3.  Deskowanie stopy fundamentowej schodkowej składa się z: 

a)  skrzyni dolnej trapezowej oraz górnej złożonej z dwóch tarcz prostokątnych. 
b)  dwóch skrzyń w kształcie prostopadłościanów nałożonych na siebie. 
c)  skrzyni dolnej oraz górnej złożonej z czterech tarcz prostokątnych. 
d)  skrzyni dolnej trapezowej oraz górnej złożonej z dwóch tarcz trapezowych. 

 
4.  Deski przybija się pionowo do krążyn poziomych w deskowaniu ścian : 

a)  o różnej grubości. 
b)  o dużej krzywiźnie. 
c)  o małej krzywiźnie. 
d)  o małej grubości. 

 
5.  Deskowania indywidualne słupów o przekroju okrągłym są wykonywane: 

a)  z desek przybijanych do jarzma w kształcie koła. 
b)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie koła. 
c)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie ćwiartki koła. 
d)  z listew przybijanych do jarzma w kształcie połowy koła. 

 
6.  Jarzma w deskowaniach inwentaryzowanych wykonuje się z : 

a)  płaskowników. 
b)  rur stalowych. 
c)  blach. 
d)  okrąglaków. 

 
7.  Jeżeli szerokość otworu w świetle ścian przekracza 1,5m to: 

a)  stosuje się rozpórki z drutu. 
b)  tarcze deskowania podpiera się belkami. 
c)  tarcze deskowania rozpiera się słupkami. 
d)  tarcze deskowania podpiera się słupkami. 

 
8.  Deskowanie stropu na belkach stalowych: 

a)  podwiesza się do belek. 
b)  podpiera się belkami. 
c)  jest takie jak w stropie płytowym. 
d)  jest takie jak w stropie płytowo - żebrowym. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.  Powodem zdeformowania się deskowania może być: 

a)  dokładne wykonanie deskowania. 
b)  zbyt dokładne i za gęste stemplowanie. 
c)  zbyt mały rozstaw stempli i za duży przekrój desek. 
d)  zbyt duży rozstaw stempli i niewłaściwy przekrój desek. 

 
10.  Ściany i strop kondygnacji betonuje się jednocześnie przy zastosowaniu: 

a)  deskowań tunelowych. 
b)  deskowań przestawnych wielkowymiarowych. 
c)  deskowań przestawnych drobnowymiarowych. 
d)  deskowań ślizgowych. 

 
11.  Do wykonania wysokich ścian o jednakowej grubości stosuje się: 

a)  deskowanie ślizgowe. 
b)  deskowanie tunelowych. 
c)  deskowanie przestawne wielkowymiarowe. 
d)  deskowanie przestawne drobnowymiarowe. 

 
12.  Na rysunku przedstawiona jest forma: 

a)  drewniana do produkcji stopni schodowych. 
b)  metalowa do produkcji stopni schodowych. 
c)  drewniana do produkcji belek nadprożowych. 
d)  bateryjna do produkcji belek nadprożowych. 

 

 

 

13.  Do produkcji elementów wydłużonych, o niewielkiej masie stosuje się przede wszystkim: 

a)  formy bateryjne. 
b)  formy stałe. 
c)  formy przenośne. 
d)  formy jednorazowe. 

 
14.  Połączenia ścian formy, które zapewniają największą dokładność elementu to: 

a)  połączenia samozaciskowe. 
b)  połączenia zawiasowe. 
c)  złącza klinowe. 
d)  złącza gwoździowe. 

 
15.  Deskowania przestawne przeznaczone do montażu ręcznego, to deskowania: 

a)  drobnowymiarowe. 
b)  średniowymiarowe. 
c)  wielkowymiarowe. 
d)  wielkoblokowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

16.  Płyty  deskowania  przestawnego  do  wykonywania  ścian,  powleka  się  preparatami 

zmniejszającymi przyczepność betonu do deskowania: 
a)  po wykonaniu montażu. 
b)  przed przystąpieniem do montażu. 
c)  w trakcie montażu. 
d)  w dowolnym momencie. 

 
17.  Na rysunku przedstawione jest deskowanie: 

a)  przestawne wielkowymiarowe. 
b)  przesuwne średniowymiarowe. 
c)  przestawne drobnowymiarowe. 
d)  ślizgowe. 

 

 
18.  W deskowaniach ślizgowych tarcze mają wysokość: 

a)  2,5m. 
b)  2,0m. 
c)  1,2m. 
d)  0,5m. 

 
19.  Na rysunku przedstawiony jest element deskowania: 

a)  ślizgowego. 
b)  tunelowego. 
c)  przesuwnego. 
d)  przestawnego. 

 

20.  Formy drewniane nie mogą być stosowane do produkcji elementów, których dojrzewanie 

przyśpiesza się przez nagrzewanie ponieważ: 
a)  paczą się. 
b)  mogą ulec spaleniu. 
c)  kruszą się. 
d)  mają zbyt grube ścianki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

Wykonywanie deskowań i form 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

7. LITERATURA 

 

1.  Abramowicz J M.: Roboty betoniarskie – poradnik. Arkady, Warszawa1982  
2.  Abramowicz  J  M.:  Roboty  betoniarskie  na  placu  budowy  –  poradnik.  Arkady, 

Warszawa1992  

3.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996 

4.  Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA, Warszawa 2002  
5.  Lenkiewicz W. , Zdziarska-Wis I. Technologia - Ciesielstwo WSiP, Warszawa 1998 
6.  Paprocki A., Szewczyk S.: Prefabrykacja budowlana cz. I. WSiP, Warszawa 1976 
7.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
8.  Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996 
9.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I. WSiP, Warszawa 1997 
10.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989