background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
 
 
 
Grzegorz Pośpiech 
 
 
 
 

Przygotowanie zbrojenia 
712[01].Z1.02 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Swietłana Koniuszewska 
mgr inż. Ewa Szablewska  
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Marzena Rozborska 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
 
 
Korekta:  
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[01].Z1.02 
,,Przygotowanie  zbrojenia”  zawartej  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
betoniarz- zbrojarz. 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

12 

5.1. Czyszczenie i prostowanie stali zbrojeniowej 

12 

   5.1.1. Ćwiczenia 

12 

5.2.

 

Pomiar i cięcie zbrojenia

 

15 

   5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Gięcie zbrojenia 

19 

   5.3.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

36 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE  

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie betoniarz-zbrojarz 712[01].Z1.02. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, 

− 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

− 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może  posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych w module 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

712[01].Z1.01 

Organizowanie stanowiska pracy  

 

712[01].Z1 

Technologia robót zbrojarskich 

 

712[01].Z1.03 

Montaż i układanie zbrojenia w deskowaniach i formach 

 

712[01].Z1.02 

Przygotowanie zbrojenia 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

stosować terminologię budowlaną, 

 

odróżniać technologie wykonania budynku, 

 

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom, 

 

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, 

 

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane, 

 

posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

 

organizować stanowisko składowania i magazynowania, 

 

transportować materiały budowlane, 

 

przygotować miejsca składowania stali i elementów zbrojenia, 

 

organizować stanowisko pracy zbrojarza, 

 

dobierać i stosować maszyny, urządzenia i sprzęt do robót zbrojarskich, 

 

stosować przepisy bhp, dobierać odzież ochronną.   

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

 

zorganizować,  użytkować  i  zlikwidować  stanowiska  prac  zbrojarskich,  zgodnie 
z zasadami 

organizacji 

pracy, 

wymaganiami 

technologicznymi, 

przepisami 

bezpieczeństwa i higieny pracy, zasadami ergonomii i ochrony środowiska, 

 

odczytać rysunki zbrojeniowe elementów budowlanych, 

 

dobrać odpowiednie pręty zbrojenia, 

 

dobrać odpowiednią ilość prętów zbrojeniowych, 

 

przygotować i zastosować materiały pomocnicze, 

 

obsłużyć maszyny i urządzenia, zastosować sprzęt, posłużyć się narzędziami, 

 

usunąć różne zanieczyszczenia stali zbrojeniowej, 

 

wykonać prostowanie stali zbrojeniowej o małych średnicach, 

 

wykonać  wyginanie,  cięcie  i  gięcie  prętów  zbrojenia,  zgodnie  z  rysunkami 
konstrukcyjnymi, 

 

zmierzyć długość odcinanych prętów, 

 

wykonać obmiar i przedmiar robót, 

 

ocenić jakość wykonanej pracy, usunąć usterki, 

 

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej do wykonywanej pracy, 

 

dobrać i zastosować narzędzia pomiarowe, 

 

zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej, 

 

zagospodarować odpady, 

 

zmontować,  użytkować  i  rozebrać  pomosty  montażowe  do  wykonania  zbrojenia 
w elementach wysokich, 

 

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami. 

 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich 712[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Przygotowanie zbrojenia 712[01].Z1.02 

Temat: Czyszczenie stali zbrojeniowej. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności dobierania  sposobów  czyszczenia  stali  zbrojeniowej 

oraz usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń prętów zbrojeniowych. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

podać rodzaje zanieczyszczeń stali zbrojeniowej, 

 

określić wpływ zanieczyszczeń na przyczepność betonu i stali, 

 

dobrać  sprzęt  do  czyszczenia  stali  zbrojeniowej  w  zależności  od  rodzaju 
zanieczyszczenia, 

 

wykonać czyszczenie stali zbrojeniowej w zależności od rodzaju zanieczyszczenia. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

 pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

zespołowa. 

 
Czas:  90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

poradniki, normy, instrukcje, 

 

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej, 

 

lampa benzynowa, spirytusowa, 

 

szczotki osadzone na giętkim wale szlifierki, 

 

szczotki. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie tematu i celów zajęć. 
Faza właściwa: 
3.   Realizacja tematu:  

   charakterystyka    rodzajów  zanieczyszczeń  stali  zbrojeniowej,  połączona  z  ich 

prezentacją, 

  określenie wpływu zanieczyszczeń na przyczepność betonu i stali, 

  charakterystyka sposobów czyszczenia, 

  pokaz czyszczenia stali zbrojeniowej z różnych zanieczyszczeń.  

Faza kończąca 
4.  Uporządkowanie klasopracowni. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Praca domowa. 
Wykonać  tabelę  w  której  do  rodzaju  zanieczyszczenia  prętów  zbrojenia  będzie 
przyporządkowany sposób oczyszczenia stali. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Betoniarz-zbrojarz712[01] 

Moduł: 

 

 

 

Technologia robót zbrojarskich  712[01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Przygotowanie zbrojenia 712[01].Z1.02 

Temat: Ręczne gięcie strzemion o średnicy 6 mm.  

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności gięcia stali zbrojeniowej sposobem ręcznym zgodnie 

z rysunkami. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zaznaczyć miejsca i kąty wygięć strzemion, 

 

zorganizować stanowisko do ręcznego gięcia stali zbrojeniowej, 

 

wykonać odgięcia strzemion. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego, 

 
Propozycja kompozycji arkusza tekstu przewodniego: 
Klasa: ……………………. 
Imię i nazwisko ucznia: ………………………………………. 
Temat: Ręczne gięcie strzemion o średnicy 6 mm. 
 
I. Pytania kontrolne  
1. Odczytaj z załączonego rysunku numer, którym oznaczone są strzemiona. 
2. Określ liczbę strzemion jaką należy wykonać. 
3. Odczytaj poszczególne długości boków strzemion i długość haków. 
 
II. Planowanie 
1. Dobierz odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej. 
2. Dobierz narzędzia i materiały potrzebne do wykonania strzemion. 
3. Zaplanuj kolejność wykonywania odgięć. 
4. Zaplanuj miejsce składowania strzemion. 
 
III. Zatwierdzenie. 
Jeżeli  Twoje  odpowiedzi  i  planowanie  jest  poprawne,  uzyskałeś  akceptację  nauczyciela: 
pobierz narzędzia i materiały, przystąp do pracy według zaplanowanych etapów i po każdym 
etapie  dokonaj  oceny  wykonanych  czynności.  Jeśli  wykonałeś  zadanie  poproś  nauczyciela 
o jego ocenę. 
 
IV. Wykonanie 
Wykonaj czynności według planu –masz na to 90 minut. Przestrzegaj przepisów bhp podczas 
pracy. 
 
V. Sprawdzenie 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Ocena 

Etap 

Uwagi 

Twoja 

Nauczyciela 

Organizowanie 
stanowiska pracy 

 

 

 

Zaznaczenie 
miejsc odgięć 

 

 

 

Wykonanie  gięcia 
strzemion 

 

 

 

Kontrola 
prawidłowości 
wykonania odgięć 

 

 

 

Składowanie 
strzemion 

 

 

 

Zachowanie 
przepisów bhp 

 

 

 

 
Uwagi: 
Co sprawiło mi trudności. 
Co wykonałem bez problemu. 
Poproś nauczyciela o ocenę . 
Ocena pracy ……………………….Podpis nauczyciela ………………………. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Czas: 135 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze tekstu przewodniego, 

 

przybory do pisania, 

 

dokumentacja  do  zadania  (może  to  być  rysunek  zamieszczony  w  poradniku  lub  inny 
wybrany przez prowadzącego zajęcia), 

 

zestaw sprzętu ochrony osobistej, 

 

zestaw prętów zbrojeniowych ø6 mm odpowiedniej długości, 

 

kreda. 

 

metrówka, 

 

giętarka ręczna, 

 

stół zbrojarski. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Podanie tematu zadania  i rozdanie arkuszy tekstu przewodniego. 
3.  Realizacja tematu:  

  każdy  uczeń  wypełnia  arkusz    tekstu  przewodniego(pytania  kontrolne  -10  min, 

planowanie -20 min), 

  po    wypełnieniu  każdej  części  uczeń  zgłasza  się  do  nauczyciela  i  po  uzyskaniu  jego 

akceptacji przygotowuje stanowisko pracy, 

  każdy uczeń wykonuje ćwiczenie według planu-90 min, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

  każdy  uczeń  dokonuje  oceny  poszczególnych  etapów  swojej  pracy  wypełniając 

odpowiednią część arkusza tekstu przewodniego, 

  uczniowie zgłaszają wykonanie zadania, nauczyciel dokonuje oceny całości i odbioru 

pracy. 

4.Nauczyciel zbiera arkusze tekstu przewodniego od wszystkich uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
5.Uporządkowanie klasopracowni. 
 
Praca domowa 
Zapoznać się z instrukcją obsługi giętarki mechanicznej. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

analiza i opracowanie arkuszy tekstu przewodniego, zwłaszcza ostatniej jego części gdzie 
uczeń  wskazuje  co  sprawiło  mu  trudności  a  jakie  elementy  zadania  wykonywał  bez 
problemu, 

 

obserwacja uczniów podczas wykonywania zadania. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Czyszczenie i prostowanie stali zbrojeniowej 
 

5.1.1.Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Oczyścić pręty stalowe zabrudzone farbą olejną i smarem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali, 
2)  zapoznać się z informacjami dotyczącymi zasad stosowania preparatu odtłuszczającego, 
3)  wykonać czyszczenie, 
4)  wytrzeć do sucha pręty zbrojenia, 
5)  posprzątać stanowisko pracy, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

  pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zestaw próbek stali zbrojeniowej, 

– 

preparaty odtłuszczające, 

– 

materiały do oczyszczenia i osuszenia. 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Oczyścić sposobem ręcznym pręty stalowe zabrudzone rdzą i błotem. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  dokonać dokładnych oględzin podanych próbek stali, 
2)  wybrać szczotkę drucianą, 
3)  wykonać czyszczenie, 
4)  posprzątać stanowisko pracy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zestaw próbek stali zbrojeniowej, 

– 

szczotki druciane. 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj prostowanie sposobem ręcznym prętów zbrojenia średnicy 10

÷

12mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  dokonać oględzin stali, 
3)  dobrać odpowiedni zestaw kluczy zbrojarskich, 
4)  przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia, 
5)  wykonać prostowanie prętów zaczynając od najbardziej prostych,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zestaw stali zbrojeniowej różnych średnic, 

– 

stół roboczy z płytą stalową, 

– 

klucze zbrojarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie4 

Wykonaj prostowanie sposobem ręcznym prętów zbrojenia średnicy 16

÷

20mm. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  dokonać oględzin stali, 
3)  dobrać odpowiedni zestaw kluczy zbrojarskich, 
4)  przygotować pręty w kolejności zaplanowanego ćwiczenia, 
5)  wykonać prostowanie prętów zaczynając od najbardziej prostych,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

zestaw stali zbrojeniowej różnych średnic, 

– 

stół roboczy z płytą stalową, 

– 

klucze zbrojarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Pomiar i cięcie zbrojenia 
 

5.2.1.Ćwiczenia  

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz rzeczywistą długość pręta zbrojeniowego o średnicy 12 mm podanego na rysunku 

roboczym.  

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować przykład obliczeniowy z materiału nauczania, 
2)  obliczyć długość teoretyczną, 
3)  obliczyć zmiany długości wynikające z rodzaju zagięć i średnicy pręta [tabela 1], 
4)  zaprezentować przeprowadzone obliczenia, 
5)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

papier kancelaryjny, 

– 

ołówek, długopis, 

– 

kalkulator, 

– 

tabela 1 poradnika dla ucznia, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj cięcie sposobem ręcznym prętów o średnicy 10mm na odcinki długości 2,5m.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  odmierzyć żądaną długość pręta zbrojeniowego, 
4)  wybrać urządzenie do cięcia stali, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5)  wykonać cięcie pręta zbrojeniowego, 
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

stal zbrojeniowa ø10, 

– 

nożyce ręczne, 

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj cięcie sposobem ręcznym prętów o średnicy 16mm na odcinki długości 3,0m.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  odmierzyć żądaną długość pręta zbrojeniowego, 
4)  wybrać urządzenie do cięcia stali, 
5)  wykonać cięcie pręta zbrojeniowego,  
6)  posprzątać stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

stal zbrojeniowa ø16, 

– 

nożyce ręczne, 

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz sprzęt do cięcia prętów zbrojenia o średnicy  32

÷

40mm.  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zastanowić się czy potrzebny jest sprzęt mechaniczny czy wystarczy ręczny, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wybrać urządzenie do cięcia stali, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

nożyce ręczne, 

– 

nożyce mechaniczne, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  cięcie  prętów  stalowych,  przeznaczonych  do  wykonania  szkieletu 

zbrojeniowego belki pokazanej  na rysunku. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek i wypisać jakie pręty i w jakiej liczbie należy wykonać, 
2)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  odmierzyć żądaną długość poszczególnych prętów zbrojeniowych, 
5)  wybrać urządzenie do cięcia stali, 
6)  wykonać cięcie prętów zbrojeniowych,  
7)  ułożyć pręty na stanowisku magazynowania, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne:: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

stal zbrojeniowa ø8, ø10, ø20, 

– 

stół zbrojarski kozły drewniane, 

– 

nożyce ręczne, 

– 

nożyce mechaniczne, 

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.3.  Gięcie zbrojenia 
 

5.3.1.Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  gięcie  sposobem  ręcznym  strzemion  o  średnicy    6  mm  według  załączonego  

rysunku.  

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić narzędzia jakie ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej, 
4)  zgromadzić pręty zbrojeniowe na stanowisku pracy, 
5)  dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć, 
6)  wykonać gięcie prętów,  
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojenia ø6, 

– 

stół zbrojarski, 

– 

klucze zbrojarskie, 

– 

giętarka ręczna, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  gięcie  prętów  o  średnicy    20  mm  według  załączonego  rysunku.  Kąt  odgięcia 

wynosi 45

°

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić sprawność sprzętu jaki ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej, 
4)  zgromadzić materiał na stanowisku pracy, 
5)  dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć, 
6)  wykonać gięcie prętów,  
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojenia ø20, 

– 

stół zbrojarski, 

– 

klucze zbrojarskie, 

– 

giętarka ręczna, 

– 

giętarka mechaniczna, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 
 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj gięcie prętów o średnicy 12mm, według rysunku roboczego.  
 

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  sprawdzić sprawność sprzętu jaki ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  wybrać urządzenie do gięcia stali zbrojeniowej, 
4)  zgromadzić materiał na stanowisku pracy, 
5)  dokonać obmiaru i zaznaczyć miejsca planowanych zgięć, 
6)  wykonać gięcie prętów, 
7)  posprzątać stanowisko pracy, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
9)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojenia ø12, 

– 

stół zbrojarski, 

– 

klucze zbrojarskie, 

– 

giętarka ręczna, 

– 

giętarka mechaniczna, 

– 

przymiar metrowy, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj  gięcie  prętów  stalowych,  przeznaczonych  do  wykonania  szkieletu 

zbrojeniowego belki pokazanej na rysunku. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować rysunek i ustalić, jakie pręty i w jakiej liczbie należy wykonać, 
2)  sprawdzić jaki sprzęt i urządzenia ma do dyspozycji na stanowisku pracy, 
3)  zgromadzić  przycięte pręty(ćwiczenie 5 z rozdziału 5.2) 
4)  zorganizować stanowisko do gięcia prętów, 
5)  zaznaczyć miejsca odgięć na poszczególnych prętach, 
6)  wykonać gięcie poszczególnych grup prętów, 
7)  ułożyć przygotowane pręty na stanowisku magazynowania, 
8)  posprzątać stanowisko pracy, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
10)  dokonać oceny wykonania ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

odzież ochronna i środki ochrony osobistej, 

– 

pręty zbrojeniowe pocięte na odpowiednie długości, 

– 

stół zbrojarski, 

– 

kozły drewniane, 

– 

giętarka ręczna, 

– 

giętarka mechaniczna, 

– 

taśma miernicza, przymiar metrowy, 

– 

kreda, 

– 

apteczka, 

– 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przygotowanie zbrojenia”. 

Test składa się z  20 zadań, z których:  

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. a, 9. d, 10. d, 11. c, 12. 
c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. d, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu    

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać  sposób  czyszczenia  prętów 
zbrojenia 

Określić 

sposoby 

prostowania 

prętów zbrojeniowych 

C 

P 

Scharakteryzować 

wymogi 

bezpieczeństwa pracy 

C 

P 

Ustalić 

warunki 

cięcia 

stali 

zbrojeniowej  

P 

Ustalić 

warunki 

gięcia 

stali 

zbrojeniowej   

A 

P 

Dobrać  narzędzia  i  sprzęt  do 
prostowania stali zbrojeniowej 

D 

P 

Ustalić 

sposób 

ciecia 

prętów 

o średnicy 40mm 

A 

P 

Wybrać 

sposób 

cięcia 

prętów 

zbrojeniowych 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Wskazać  sposób  czyszczenia  stali 
zbrojeniowej 

A 

P 

10 

Rozpoznać  narzędzia  do  cięcia 
prętów zbrojenia 

B 

P 

11 

Rozpoznać  narzędzia  do  gięcia 
prętów zbrojenia 

B 

P 

12 

Scharakteryzować 

sposób 

cięcia 

prętów 

C 

P 

13 

Dobrać  sprzęt  do  ręcznego  cięcia 
stali  

D 

P 

14 

Określić 

zastosowanie 

kluczy 

zbrojarskich  

C 

P 

15 

Określić 

funkcję 

elementów 

wciągarki kozłowej  

C 

PP 

16 

Określić  dopuszczalną  krzywiznę 
prętów zbrojenia 

PP 

17 

Scharakteryzować 

budowę 

prościarki mechanicznej  

C 

PP 

18 

Scharakteryzować  budowę  giętarki 
widełkowej 

C 

PP 

19 

Scharakteryzować  budowę  giętarki 
mechanicznej 

C 

PP 

20 

Określać 

długość 

zakotwienia 

prętów 

C 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić  z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń  dydaktycznych  –  ewentualne  niskie  wyniki  przeprowadzonego 
sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  przygotowania  zbrojenia.  Są  to  zadania 

wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  i  wróć  do  niego  później.  Trudności  mogą  przysporzyć  Ci  zadania:  15-20, 
gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pręty zbrojenia są zabrudzone farbą olejną, aby je oczyścić należy użyć: 

a)  szczotki. 
b)  lampy benzynowej. 
c)  piaskownicy. 
d)  wody. 

 

2.  Pręty zbrojenia można prostować ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza: 

a)  14 mm. 
b) 20 mm. 
c)  32 mm. 
d) 40 mm. 
 

3.  Zakaz  przebywania  osób  postronnych  w  pobliżu  wciągarki  kozłowej  podczas 

prostowania prętów wynika z niebezpieczeństwa, które polega na zerwaniu drutu  albo:  
a)  wyrwaniu końca pręta z płaskownika. 
b)  skręceniu pręta. 
c)  cofaniu korby wciągarki. 
d)  upadku z wysokości. 
 

4.  Pręty zbrojenia można ciąć ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza: 

a)  12 mm. 
b) 24 mm. 
c)  32 mm. 
d) 40 mm. 
 

5.  Pręty zbrojenia można giąć ręcznie jeżeli ich średnica nie przekracza: 

a)  12 mm. 
b) 24 mm. 
c)  32 mm. 
d) 40 mm. 
 

6.  Do prostowania stali w kręgach zastosujesz: 

a)  klucz zbrojarski. 
b) wciągarkę ręczną. 
c)  płytkę zbrojarską. 
d) giętarkę ręczną. 
 

7.  Pręty o średnicy 40 mm tnie się za pomocą: 

a)  nożyc ręcznych. 
b)  nożyc mechanicznych. 
c)  palnika acetylenowego. 
d)  kluczy zbrojarskich. 
 

8.  Do przecinania dużej ilości prętów zbrojenia o średnicy do 40 mm zastosujesz: 

a)  nożyce mechaniczne. 
b) nożyce ręczne jednoręczne. 
c)  nożyce ręczne dwuręczne. 
d) giętarkę mechaniczną. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Pręty zbrojeniowe są zatłuszczone, oczyścisz je za pomocą: 

a)  szczotki. 
b) piaskowania. 
c)  wody. 
d) opalania. 

 
10.  Narzędzie przedstawione na rysunku to: 

a)  giętarka mechaniczna. 
b)  nożyce ręczne jednoręczne. 
c)  nożyce ręczne dwuręczne. 
d)  nożyce mechaniczne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
11.  Narzędzie przedstawione na rysunku to: 

a)  giętarka mechaniczna. 
b)  nożyce ręczne jednoręczne. 
c)  giętarka widełkowa. 
d)  nożyce ręczne dwuręczne. 

 

12.  Podczas cięcia prętów nożycami ręcznymi, przecinane pręty należy ustawiać w stosunku 

do płaszczyzny noży: 
a)  równolegle. 
b) pod kątem 45

°

c)  prostopadle. 
d) pod kątem 60

°

 

13.  Ilość stali zbrojeniowej jest niewielka a jej średnica wynosi 12 mm, do cięcia zastosujesz: 

a)  nożyce ręczne. 
b) giętarka widełkowa. 
c)  nożyce mechaniczne. 
d) klucze zbrojarskie. 

 

14.  Klucze zbrojarskie służą do: 

a)  ręcznego prostowania prętów zbrojeniowych. 
b) ręcznego gięcia prętów zbrojeniowych. 
c)  ręcznego prostowania i gięcia prętów zbrojeniowych. 
d) mechanicznego gięcia prętów zbrojeniowych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

15.  Elementem wciągarki kozłowej, na który nakłada się krąg zbrojenia jest: 

a)  wciągarka. 
b) kołowrót. 
c)  krążek. 
d) pal wbity w grunt. 

 

16.  Dopuszczalna krzywizna pręta zbrojeniowego wynosi: 

a)  1 mm na 1 m. 
b) 4 mm na 2 m. 
c)  4 mm na 1 m. 
d) 2 mm na 1 m. 

 
17.  Elementem prościarki mechanicznej, w którym odbywa się prostowanie prętów zbrojenia 

jest bęben prostujący lub: 
a)  zespół wałków prostujących. 
b) zespół kołowrotów. 
c)  krążek. 
d) wciągarka. 

 

18.  Ręczna  giętarka  widełkowa  składa  się  z

 

płytki  stalowej  mocowanej  do  stołu 

zbrojarskiego,

 

bolca osiowego, ramienia dźwigu z bolcem  oraz: 

a)  krążka. 
b) tarczy okrągłej. 
c)  kołowrotu. 
d) elementu oporowego. 

 

19.  Zasadniczym  elementem  giętarek  mechanicznych  jest  tarcza  okrągła  obracająca  się 

w płaszczyźnie poziomej, wyposażona w: 
a)  krążki. 
b) śrubę regulacyjną. 
c)  chwytaki. 
d) wymienne sworznie robocze. 

 

20.  Zakotwienie  prętów  odgiętych  ze  stali  gładkiej  w  strefie  rozciąganej  powinno  być 

wielokrotnością średnic prętów nośnych, która wynosi: 
a)  20. 
b) 10. 
c)  5. 
d) 15. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Przygotowanie zbrojenia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:  

 

 
 

 

 

 

 

 
 
 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test II 
 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Przygotowanie zbrojenia”. 

Test składa się z  20 zadań, z których: 

 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. d, 9. a, 10. b, 11. d, 12. 
b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. c, 17. c, 18. a, 19. b, 20. b. 

 

 

 
Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dobrać sposób czyszczenia prętów 
zbrojenia 

Określić sposoby prostowania stali 
w kręgach 

C 

P 

Scharakteryzować stanowisko do 
ręcznego prostowania stali 

C 

P 

Ustalić warunki cięcia stali 
zbrojeniowej 

P 

Ustalić warunki gięcia stali 
zbrojeniowej 

A 

P 

Wskazać element urządzenia do 
mierzenia długości podczas 
ręcznego cięcia stali 

B 

P 

Wskazać element nożyc obrotowych 

B 

P 

Określić warunki cięcia 
mechanicznego 

P 

Określić sposób czyszczenia stali 
zbrojeniowej 

C 

P 

10 

Rozpoznać narzędzia do cięcia 
prętów zbrojenia 

B 

P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

11 

Rozpoznać elementy giętarki 
widełkowej 

B 

P 

12  Określić sposób cięcia prętów  

C 

P 

13 

Dobrać sprzęt do ręcznego gięcia 
stali 

B 

P 

14 

Określić zastosowanie kluczy 
zbrojarskich  

C 

P 

15 

Określić długość odcinków prętów, 
których nie można ciąć nożycami 
mechanicznymi 

C 

PP 

16 

Określić dopuszczalną krzywiznę 
prętów zbrojenia 

PP 

17 

Zaproponować rozwiązanie 
umożliwiające jednoczesne gięcie 
kilku prętów w giętarce 
mechanicznej 

C 

PP 

18 

Określić średnicę bolców do 
wykonywania odgięć 

C 

PP 

19 

Określić funkcję przenośników 
rolkowych 

C 

PP 

20 

Określić kąt odgięcia prętów 

C 

PP 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zbrojenia. Są to zadania wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  prawidłową  odpowiedź 

zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).   

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 15-20, gdyż są one na 
poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pręty zbrojenia są zatłuszczone, aby je oczyścić należy użyć: 

a)  szczotki. 
b) lampy benzynowej. 
c)  piaskownicy. 
d) wody. 

 

2.  Stal dostarczaną w kręgach prostuje się wciągarką ręczną, wciągarką mechaniczną lub: 

a)  nożycami ręcznymi. 
b) kluczem zbrojarskim. 
c)  wciągarką kozłową. 
d) prościarką mechaniczną. 

 

3.  Stanowisko  do  ręcznego  prostowania  prętów  składa  się  ze  stołu  zbrojarskiego 

z umocowanymi płytkami stalowymi oraz: 
a)  dwóch rzędów kozłów. 
b) jednego rzędu kozłów. 
c)  prościarki mechanicznej. 
d) giętarki mechanicznej. 

 

4.  Pręty zbrojenia należy ciąć mechanicznie jeżeli ich średnica  przekracza: 

a)  12 mm. 
b) 24 mm. 
c)  32 mm. 
d) 40 mm. 

 

5.  Pręty zbrojenia należy giąć mechanicznie jeżeli ich średnica przekracza: 

a)  12 mm. 
b)  24 mm. 
c)  32 mm. 
d)  40 mm. 

 

6.  Do  mierzenia  długości  prętów  zbrojenia  podczas  cięcia  nożycami  ręcznymi  służy 

urządzenie zaopatrzone w: 
a)  poziomy krążek. 
b) pionowy krążek. 
c)  poziomy zderzak. 
d) pionowy zderzak. 

 

7.  Noże obrotowe są elementem tnącym w: 

a)  prościarkach. 
b) nożycach ręcznych. 
c)  nożycach obrotowych. 
d) nożycach gilotynowych.  

 

8.  Nożyce mechaniczne stosuje się do przecinania prętów zbrojenia, jeżeli: 

a)  prętów jest mało i ich średnica nie przekracza 32 mm. 
b) prętów jest mało i ich średnica nie przekracza 40 mm. 
c)  prętów jest dużo i ich średnica nie przekracza 32 mm. 
d)  prętów jest dużo i ich średnica nie przekracza 40 mm. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9.  Pręty zbrojeniowe czyści się za pomocą opalania jeżeli są zabrudzone: 

a)  tłuszczem. 
b) rdzą. 
c)  błotem. 
d) piaskiem. 

 

10.  Narzędzie przedstawione na rysunku to:   

a)  giętarka mechaniczna. 
b) nożyce ręczne jednoręczne. 
c)  nożyce ręczne dwuręczne. 
d) nożyce mechaniczne. 

 

 

11.  Narzędzie  przedstawione  na  rysunku  to giętarka  widełkowa,  numerem  3  oznaczony  jest 

element:  
a)  bolec  oporowy ze śrubą regulacyjną. 
b) bolec osiowy. 
c)  płytka stalowa. 
d) ramię dźwigu z bolcem. 

 

 

 
12.  Podczas cięcia prętów nożycami ręcznymi, przecinane pręty należy do płaszczyzny noży 

ustawiać: 
a)  równolegle. 
b) prostopadle. 
c)  pod dowolnym kątem. 
d) pod kątem ostrym. 

 

13.  Ilość stali zbrojeniowej jest niewielka a jej średnica wynosi 12 mm, do gięcia zastosujesz: 

a)  nożyce ręczne. 
b) giętarkę widełkową. 
c)  nożyce mechaniczne. 
d) giętarkę mechaniczną. 

 
14.  Klucze zbrojarskie mogą być użyte do:  

a)  ręcznego prostowania  prętów zbrojeniowych. 
b) ręcznego gięcia prętów zbrojeniowych. 
c)  ręcznego prostowania lub gięcia prętów zbrojeniowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

d) mechanicznego gięcia prętów zbrojeniowych. 

 

15.  Cięcie stali zbrojeniowej nożycami mechanicznymi jest zabronione jeżeli odcinki prętów 

mają długość mniejszą niż: 
a)  10 cm. 
b) 20 cm. 
c)  30 cm. 
d) 50 cm. 

 

16.  Dopuszczalna krzywizna pręta zbrojeniowego wynosi  4mm na długości: 

a)  1,5 m. 
b) 3 m. 
c)  1 m. 
d) 2 m. 

 
17.  W giętarce mechanicznej można wygiąć jednocześnie kilka prętów, stosując: 

a)  większą liczbę sworzni. 
b) większą płytę obrotową. 
c)  wyższe sworznie. 
d) większą średnicę sworzni. 

 

18.  Odgięcia prętów, należy wykonywać na bolcach o średnicy równej lub większej niż: 

a)  15 średnic zginanego pręta. 
b) 10 średnic zginanego pręta. 
c)  5 średnic zginanego pręta. 
d) 20 średnic zginanego pręta. 

 

19.  Przenośniki rolkowe zamocowane na stole zbrojarskim: 

a)  umożliwiają gięcie pojedynczych prętów. 
b) ułatwiają przesuwanie się prętów. 
c)  ułatwiające gięcie prętów. 
d) umożliwiają gięcie kilku prętów jednocześnie. 

 

20.  Pręty  zbrojeniowe  nośne,  w  zależności  od  grubości  betonowego  elementu,  mogą  być 

odginane w stosunku do osi pręta pod kątem 30

°

,45

°

 lub: 

a)  20

°

b) 60°. 
c)  50

°

d) 90

°

 
 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Przygotowanie zbrojenia 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:  

 

 
 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 
 

1.  Abramowicz  J  M.:  Roboty  betoniarskie  na  placu  budowy  –  poradnik.  Arkady, 

Warszawa1992  

2.  Adamiec  B,  Adamiec  B.:  Technologia-  Roboty  betoniarskie  i  zbrojarskie.  WSiP, 

Warszawa 1996  

3.  Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004 
4.  Straszak K.: Rysunek zawodowy dla betoniarza zbrojarza. WSiP, Warszawa 1985 
5.  Tauszyński K.: Budownictwo z technologią. cz. I . WSiP, Warszawa 2006 
6.  Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa 

1997 

7.  Wasilewski Z.: Bhp na placu budowy. Arkady, Warszawa 1989 
8.  Katalogi firm