background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Jolanta Przybytniewska

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie 

renowacji 

rekonstrukcji 

wyrobów 

tapicerowanych 743[03].Z4.02 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz 
mgr inż. Urszula Nowaczyk 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jolanta Górska  
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  743[03].Z4.02 
„Wykonywanie 

renowacji 

rekonstrukcji 

wyrobów 

tapicerowanych”, 

zawartego 

w modułowym programie nauczania dla zawodu tapicer. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. 

Wprowadzenie 

2. 

Wymagania wstępne 

3. 

Cele kształcenia 

4. 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5. 

Ćwiczenia  

11 

5.1. Style mebli i ich cechy charakterystyczne 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Organizacja i przebieg rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Proces renowacji wyrobów tapicerowanych 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. 

Literatura 

31 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  tapicer  743[03]  przy  realizacji 
jednostki  modułowej  „Wykonywanie  renowacji  i  rekonstrukcji  wyrobów  tapicerowanych  ” 
743[03].Z4.02. 

W poradniku zamieszczono: 

– 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  niezbędnych  umiejętności  i  wiedzy,  które  uczeń 
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej, 

– 

cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć podczas zajęć, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje ćwiczeń mających wykształcić u uczniów umiejętności praktyczne, 

– 

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego służące ewaluacji osiągnięć ucznia, 

– 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
 
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami nauczania: 

ćwiczeń praktycznych, tekstu przewodniego, pokazu z instruktażem. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej w grupie liczącej do 15 uczniów, a w miarę 
potrzeb z podziałem na zespoły 2

3 osobowe. 

W  celu  sprawdzenia  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może  posłużyć  się 

zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego  rodzaju 
zadania.  

W tym rozdziale podano również: 

– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktacje zadań, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

743[03].Z4.01 
Wykonywanie 

naprawi konserwacji 

wyrobów tapicerowanych 

743[03].Z4.02 

Wykonywanie 

renowacji rekonstrukcji 

wyrobów tapicerowanych  

743[03].Z4 

Naprawa, konserwacja i renowacja 

wyrobów tapicerowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przestrzegać  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska,  wiedzę  z  tego  zakresu  powinien  opanować  podczas  realizacji 
programu  jednostki  modułowej 743[03].O1.01 Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,  

– 

posługiwać  się  dokumentacją  techniczną  stosowaną  w  tapicerstwie,  umiejętności  te 
powinien  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej  743[03].O1.02 
Posługiwanie się dokumentacją techniczną, 

– 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

– 

posługiwać  się  narzędziami,  maszynami  i  urządzeniami  stosowanymi  w  tapicerstwie, 
umiejętności  te  powinien  opanować  w  trakcie  realizacji  jednostki  modułowej 
743[03].O1.03  Charakteryzowanie  narzędzi,  maszyn  i  urządzeń  stosowanych 
w tapicerstwie,  

– 

rozpoznawać, charakteryzować, oceniać i stosować surowce i materiały tapicerskie, które 
to umiejętności powinien opanować w wyniku realizacji programów jednostek zawartych 
w  module  743[03].Z1  Surowce  i  materiały  tapicerskie  i  743[03].Z2  Organizacja 
produkcji, 

– 

stosować drewno i tworzywa drzewne, co jest treścią jednostki modułowej 743[03].Z1.03 
Zastosowanie drewna i tworzyw drzewnych w tapicerstwie 

– 

charakteryzować  i  stosować  materiały  pomocnicze  i  wykończeniowe,  co  jest  treścią 
jednostki  modułowej  743[03].Z1.06  Charakteryzowanie  materiałów  pomocniczych 
i wykończeniowych, 

– 

przygotowywać  i  wytwarzać  elementy  wyrobów  i  wyroby  tapicerowane  metodami 
rzemieślniczymi  i  przemysłowymi  wykorzystując  wiedzę  i  umiejętności  opanowane 
w wyniku  realizacji  programów  jednostek  zawartych  w  module743[03].Z3  Technologia 
tapicerstwa, 

– 

oceniać  jakość  gotowych  wyrobów,  którą to  umiejętność  powinien  opanować  w trakcie 
realizacji  jednostki  modułowej  743[03].Z2.01  Ocenianie  jakości  surowców,  materiałów 
i wyrobów gotowych, 

– 

prawidłowo organizować stanowisko pracy, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

określić charakterystyczne cechy mebli tapicerowanych stylowych i współczesnych, 

– 

rozpoznać styl mebli oraz określić zakres renowacji i rekonstrukcji, 

– 

ustalić zakres renowacji wyrobów tapicerowanych, 

– 

dobrać materiały do renowacji i rekonstrukcji mebli stylowych 

– 

obliczyć koszty renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych, 

– 

dobrać  urządzenia,  maszyny  i  narzędzia do renowacji oraz  rekonstrukcji  mebli  i  innych 
wyrobów tapicerowanych

,

 

– 

dokonać renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4 

Jednostka modułowa: 

„Wykonywanie  renowacji  i  rekonstrukcji  wyrobów 
tapicerowanych” 743[03].Z4.02 

Temat: Style mebli i ich cechy charakterystyczne. 

Cel  ogólny:  Opanowanie  umiejętności  rozpoznawania  charakterystycznych  cech  mebli  i  na 

tej podstawie określania ich stylu i epoki, z której pochodzą. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić charakterystyczne dla danego stylu elementy budowy mebli, 

 

określić charakterystyczne dla danego stylu elementy zdobnicze mebli, 

 

określić charakterystyczne dla danego stylu motywy zdobnicze mebli, 

 

rozpoznać styl mebla na podstawie jego budowy,  

 

rozpoznać specyficzne dla danego stylu mebli elementy , 

 

rozpoznać motywy zdobnicze charakteryzujące poszczególne style mebli.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  
– 

pokaz z instruktażem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna lub zespołowa. 

 
Czas: 3 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze poglądowe, 

– 

przeźrocza, 

– 

filmy instruktażowe, 

– 

albumy mebli stylowych, 

– 

jeżeli to możliwe wizyta w muzeum wnętrz, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć 

– 

Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 

– 

Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 

– 

Nauczyciel demonstruje i omawia elementy budowy mebli typowe dla danego stylu. 

– 

Nauczyciel demonstruje i omawia motywy zdobnicze cechujące dane style mebli. 

– 

Nauczyciel demonstruje i omawia elementy zdobnicze typowe dla styli mebli. 

4.  Uczniowie 

samodzielnie 

dokonują 

analizy 

charakterystycznych 

cech 

mebli 

przedstawionych przez nauczyciela: 
– 

wskazują typowe elementy budowy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

– 

wskazują motywy zdobnicze, 

– 

wskazują elementy zdobnicze. 

5.  Uczniowie przedstawiają swoje uwagi i wnioski do przedstawionego tematu. 
6.  Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów i dokonuje analizy ich wniosków. 
7.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków. 
8.  Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Opisz  elementy  i  motywy  zdobnicze  występujące  w  meblach  greckich,  barokowych 

i współczesnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Tapicer 743[03] 

Moduł: 

Naprawa, konserwacja i renowacja wyrobów 743[03].Z4 

Jednostka modułowa: 

„Wykonywanie  renowacji  i  rekonstrukcji  wyrobów 
tapicerowanych” 743[03].Z4.02 

Temat: Ustalanie zakresu i kosztu renowacji wyrobu tapicerowanego na podstawie oceny 

jego stanu technicznego.  

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  ustalania  koniecznego  zakresu  i  kosztu  renowacji 

wyrobu tapicerowanego na podstawie badania jego stanu technicznego. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 
– 

rozpoznać i ocenić rodzaje i rozmiary uszkodzeń zewnętrznych, 

– 

określić przyczyny uszkodzeń zewnętrznych, 

– 

określić na podstawie widocznych objawów rodzaj uszkodzeń wewnętrznych, 

– 

określić zakres prac renowacyjnych dla danego wyrobu, 

– 

określić orientacyjny czas trwania pracy, 

– 

określić ilość i asortyment materiałów niezbędnych do przeprowadzenia renowacji, 

– 

obliczyć na podstawie powyższych danych przybliżony koszt usługi. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  
– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

grupowa. 
 

Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 
– 

plansze poglądowe, 

– 

przeźrocza, 

– 

filmy instruktażowe, 

– 

uszkodzone wyroby tapicerowane, 

– 

inne wyroby tapicerowane z usterkami, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja zajęć 
4.  Nauczyciel dokonuje prezentacji tematu podzielonego na bloki. 
5.  Uczniowie w czasie prezentacji notują uwagi dotyczące poszczególnych tematów. 
6.  Nauczyciel demonstruje i omawia typowe uszkodzenia wyrobów tapicerowanych. 
7.  Uczniowie  samodzielnie  dokonują  oceny  stanu  technicznego  przykładowych  wyrobów 

tapicerowanych: 
– 

wskazują wykryte usterki w przykładowych wyrobach tapicerowanych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

określają przyczyny usterek , 

– 

określają sposób naprawy nieprawidłowości. 

8.  Uczniowie  obliczają  zapotrzebowanie  materiałowe,  przybliżony  czas  pracy  i  koszty 

usługi. 

9.  Uczniowie przedstawiają swoje uwagi, wnioski i wyliczenia. 
10.  Nauczyciel nadzoruje dyskusję uczniów i dokonuje analizy ich wniosków. 
11.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wniosków. 
12.  Na tej podstawie uczniowie wspomagani przez nauczyciela formułują wnioski końcowe. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Dokonaj  oceny  stanu  technicznego  wyrobu  tapicerowanego  zaprezentowanego  przez 

nauczyciela.  Ustal  zakres  niezbędnej  renowacji  wyrobu,  zapotrzebowanie  materiałowe,  czas 
pracy oraz koszt całej usługi. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności, 

– 

ustne odpowiedzi i dyskusja z uczniami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Style mebli i ich cechy charakterystyczne  

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Uporządkuj chronologicznie (od najdawniejszych) podane przez nauczyciela style mebli. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować uwagi dotyczące stylu mebli i czasu ich trwania, 
3)  przyporządkować odpowiednie style mebli do okresu ich występowania, 
4)  uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych, 
5)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela, 
6)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 

Ćwiczenie 2 

Przyporządkuj podane przez nauczyciela elementy ozdobne do stylu mebli i epoki. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować  uwagi  dotyczące  stylu  mebli  i  charakterystycznych  dla  nich  elementów 

ozdobnych, 

3)  przyporządkować odpowiednie style mebli do tych elementów, 
4)  uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela 
6)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj  podane  przez  nauczyciela  charakterystyczne  cechy  wyglądu  i  budowy 

mebli do ich stylu i epoki z której pochodzą. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki wykonania. Ćwiczenie powinno być wykonane w pracowni technologicznej. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
2)  zanotować  uwagi  dotyczące  stylu  mebli  i  charakterystycznych  dla  nich  cech  wyglądu 

i budowy, 

3)  przyporządkować odpowiednie style mebli do tych elementów, 
4)  uporządkować przykładowe meble chronologicznie od najdawniejszych, 
5)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela 
6)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.  Organizacja 

przebieg 

rekonstrukcji 

wyrobów 

tapicerowanych  

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przeprowadź próbę prostowania wadliwych sprężyn. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
3)  dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić stan narzędzi, 
5)  ustalić potrzebną wysokość sprężyn, 
6)  dobierać sprężyny według wzorca, 
7)  doprowadzić sprężyny niewymiarowe do wymaganej wysokości, 
8)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
9)  poddać wynik pracy ocenie nauczyciela, 
10)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

sprężyny tapicerskie, 

– 

uchwyt do regulowania i prostowania sprężyn, 

– 

szczypce do regulacji sprężyn, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 2 

Podaj plan działania związany z pokryciem wyściółki płótnem (surówką). 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
3)  dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
4)  sprawdzić stan narzędzi, 
5)  dokonać pomiaru powierzchni jaka ma zostać przykryta płótnem, 
6)  wykroić formatkę płótna o żądanych wymiarach, 
7)  naprężyć płótno i przypiąć je szpilkami do tkaniny podkładowej, 
8)  uformować warstwę wyściółki przez uklepywanie i gładzenie powierzchni dłonią, 
9)  naprężyć powtórnie płótno i umocować jego brzeg do ramy, 
10)  przyszyć zaczynając od środkowej części powierzchni tapicerowanej, płótno pokryciowe 

do podkładowego, używając szpagatu i igły o dwóch ostrzach, 

11)  dociągnąć ściegi, a końce szpagatu związać, 
12)  zwolnić,  po  wykonaniu  szycia  na  części  środkowej,  brzegi  płótna  wierzchniego 

z gwoździ mocujących wstępnie do ramy i uformować krawędzie, 

13)  podwinąć brzegi płótna i przybić je, 
14)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
15)  poddać wyniki pracy ocenie nauczyciela, 
16)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

płótno pokryciowe, 

– 

szpagat, 

– 

szpilki tapicerskie, 

– 

gwoździe tapicerskie, 

– 

nóż tapicerski, 

– 

igła z dwoma ostrzami, 

– 

młotek tapicerski, 

– 

mydło krawieckie, 

– 

miara krawiecka, 

– 

kątownik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Ćwiczenie 3 

Podaj  plan  działania  związany  z  pokrywaniem  materiałem  ozdobnym  siedziska  mebla 

stylowego, oraz wykonaj ten etap tapicerowania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiałów nauczania, 
3)  zanotować plan działania uwzględniający poniższe czynności, 
4)  dobrać narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia, 
5)  sprawdzić stan narzędzi, 
6)  dokonać obmiarów pokrywanego siedziska, 
7)  wykonać szablony i wzory do wykrojenia tkaniny pokryciowej, 
8)  dobrać  materiał  pokryciowy  uwzględniając  rodzaj  mebla,  jego  formę,  wymagania 

użytkowe nabywcy oraz cenę, 

9)  dokonać rozkroju materiału według wzorów i szablonów, 
10)  zszyć wykrojony materiał z bokami i innymi częściami składowymi siedziska, 
11)  nałożyć zszyty materiał na podkład obszyty płótnem,  
12)  położyć  pod  materiał  pokryciowy  cienką  warstwę  waty  tapicerskiej  lub  pianki 

poliuretanowej, 

13)  przeszyć warstwy, 
14)  nałożyć materiał obiciowy, 
15)  wyrównać  materiał  obiciowy  i  starannie  umocować  go  szpilkami  przynajmniej 

w czterech narożnikach,  

16)  napiąć tkaninę wierzchnią poprzez uklepywanie i gładzenie dłonią od środka powierzchni 

tapicerowanej ku brzegom, 

17)  upiąć napięty materiał szpilkami tapicerskimi, 
18)  sprawdzić ułożenie materiału i czy nie ma zmarszczek, 
19)  podwinąć brzegi materiału,  
20)  przymocować materiał do ramy gwoździami lub zszywkami tapicerskimi, 
21)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
22)  poddać ocenie nauczyciela sporządzony plan działania, 
23)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

materiał dekoracyjny, 

– 

wata tapicerska  lub pianka poliuretanowa grubości 10–15 mm, 

– 

nici do szycia ręcznego, 

– 

gwoździe tapicerskie, 

– 

nóż tapicerski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

– 

maszyna do szycia, 

– 

zszywacz tapicerski, 

– 

igła półokrągła, 

– 

szpilki tapicerskie, 

– 

młotek tapicerski, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

karton na szablony i wzorniki, 

– 

kreda krawiecka, 

– 

miara krawiecka, 

– 

kątownik, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.3.  Proces renowacji wyrobów tapicerowanych

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj  oceny  stanu  technicznego  mebla  przed  przystąpieniem  do  jego  renowacji 

i oblicz przybliżony koszt tej operacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania  oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie 
powinno być wykonane w pracowni technologii lub warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść polecenia ćwiczenia, 
2)  założyć ubranie robocze, 
3)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
4)  zanotować zasady i kryteria oceny mebli przed renowacją, 
5)  dokonać dokładnych oględzin mebla, 
6)  rozpoznać rodzaje i rozmiary widocznych uszkodzeń elementów konstrukcji mebla, 
7)  zbadać stan powłok wykończeniowych widocznych powierzchni mebla, 
8)  zbadać stan i pewność dostępnych łączy stolarskich mebla, 
9)  ocenić stan materiału obiciowego, 
10)  sprawdzić sprężystość warstwy sprężynującej, 
11)  zanotować spostrzeżenia, 
12)  dokonać na tej podstawie oceny stanu technicznego mebla, 
13)  dobrać metody, narzędzia i materiały potrzebne do wykonania renowacji mebla, 
14)  obliczyć ilość i koszt materiałów niezbędnych do wykonania renowacji, 
15)  obliczyć przybliżony czas trwania prac renowacyjnych, 
16)  obliczyć koszt robocizny biorąc pod uwagę zakładany czas pracy, 
17)  obliczyć całkowity, przybliżony koszt renowacji mebla, 
18)  poddać swoje spostrzeżenia i obliczenia ocenie nauczyciela, 
19)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

oceniany mebel, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj renowacji pufy polegającej na wymianie tkaniny pokryciowej siedziska i oblicz 

przybliżony koszt tej operacji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Ćwiczenie  powinno 
być wykonane w pracowni warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść polecenia ćwiczenia, 
2)  założyć ubranie robocze, 
3)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
4)  zanotować plan działań, 
5)  dobrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
6)  sprawdzić stan narzędzi, urządzeń i maszyn, 
7)  dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia, 
8)  przygotować stanowisko pracy, 
9)  odłączyć siedzisko pufy od skrzyni, 
10)  zdemontować materiał pokryciowy siedziska, 
11)  sprawdzić stan warstwy sprężynującej, 
12)  sprawdzić wymiary siedziska pufy, 
13)  obliczyć  ilość  i  koszt  materiału  potrzebnego  do  renowacji  siedziska  zakładając,  że 

warstwa sprężynująca nie wymaga renowacji, 

14)  wytrasować i wyciąć tkaninę pokryciową siedziska pufy, 
15)  zszyć maszynowo materiał pokryciowy, 
16)  sprawdzić prawidłowość ukształtowania zszytego materiału pokryciowego, 
17)  nałożyć  i  odpowiednio  napiąć  pokrycie  pufy  a  następnie    przymocować  je    do  podłoża 

siedziska za pomocą zszywek tapicerskich, 

18)  sprawdzić jakość wykonanej pracy, 
19)  posprzątać stanowisko pracy i uporządkować narzędzia, 
20)  obliczyć czas w jakim została wykonana praca, 
21)  obliczyć koszty robocizny i całej operacji,  
22)  poddać pracę i wyliczenia ocenie nauczyciela, 
23)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

pufa poddawana renowacji, 

– 

stół tapicerski, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

nóż tapicerski, 

– 

zszywacz tapicerski, 

– 

wyciągacz zszywek, 

– 

młotek tapicerski, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

– 

maszyna do szycia, 

– 

przymiar krawiecki, 

– 

kreda lub mydło krawieckie, 

– 

kątownik, 

– 

liniał, 

– 

miara krawiecka, 

– 

instrukcja obsługi maszyny do szycia, 

– 

instrukcja obsługi zszywacza tapicerskiego, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

 
Ćwiczenie 3 

Podaj  plan  działań  podejmowanych  podczas  wykonywania  renowacji  wałków  kanapy 

w stylu biedermeier. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  pracowni  technologii  lub 
warsztatów szkolnych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  założyć odzież roboczą, 
2)  przeanalizować treść polecenia ćwiczenia, 
3)  dokonać analizy odpowiedniego fragmentu materiału nauczania, 
4)  zanotować proponowany plan działania uwzględniający poniższe czynności, 
5)  określić zasady bhp podczas wykonywania zadania, 
6)  zanotować uwagi dotyczące doboru narzędzi i przebiegu pracy, 
7)  wybrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania pracy, 
8)  sprawdzić stan wybranych do pracy narzędzi, urządzeń i maszyn, 
9)  wybrać materiały potrzebne do wykonania pracy, 
10)  wykonać trzpień słomiany, 
11)  uzupełnić go wokół wyściółką i owinąć tkaniną jutową, 
12)  zszyć tkaninę ściegiem krytym, 
13)  sfastrygować tkaninę na obrzeżach robiąc węzeł suwany i ściągnąć nić, 
14)  uformować krawędzie wałka, 
15)  obciągnąć całość surówką i tkaniną pokryciową, 
16)  wyciąć formatkę z tkaniny pokryciowej obciągnąć ją szpilkami i zszyć ściegiem krytym, 
17)  uformować czołowe powierzchnie wałka tak jak w przypadku tkaniny jutowej, 
18)  obciągnąć dwa krążki tektury tkaniną pokryciową wykonując guziki do wałków, 
19)  zakryć centralne miejsce zmarszczenia materiału guzikiem przyszytym na złączu, 
20)  poddać pracę ocenie nauczyciela, 
21)  posprzątać stanowisko pracy i używane do niej narzędzia,  
22)  zanotować uwagi i wnioski w zeszycie ćwiczeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół tapicerski, 

– 

igły tapicerskie, 

– 

nici do szycia ręcznego, 

– 

dratwa, 

– 

słoma, 

– 

tektura, 

– 

wyściółka tapicerska, 

– 

tkanina jutowa, 

– 

tkanina pokryciowa, 

– 

nożyce krawieckie, 

– 

nóż tapicerski, 

– 

maszyna do szycia, 

– 

przymiar krawiecki, 

– 

kreda lub mydło krawieckie, 

– 

kątownik, 

– 

cyrkiel, 

– 

liniał, 

– 

miara krawiecka, 

– 

instrukcja obsługi maszyny do szycia, 

– 

przybory do pisania, 

– 

notatnik, 

– 

poradnik ucznia, 

– 

zeszyt ćwiczeń, 

– 

literatura prezentowana w rozdziale 7 poradnika. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  renowacji 
i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru. 

– 

zadania 1, 2, 3, 7, 8, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 4, 5, 6, 9, 10, 11 są z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

– 

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d,  5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. d, 10. b, 11. a, 
12. d, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić 

charakterystyczne 

cechy 

mebli 

egipskich 

Określić 

charakterystyczne 

cechy 

mebli 

stylowych 

Określić 

charakterystyczne 

cechy 

stylu 

romańskiego 

Określić okres z jakiego pochodzą dane meble 

PP 

Określić 

charakterystyczne 

cechy 

mebli 

współczesnych 

PP 

Określić  styl  mebla  na  podstawie  jego  cech 
zewnętrznych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Określić zakres renowacji mebli stylowych 

Określić zakres rekonstrukcji mebli stylowych 

Rozpoznać styl mebli tapicerowanych 

PP 

10 

Dobrać 

materiały 

do 

renowacji 

mebli 

stylowych 

PP 

11 

Dobrać  materiały  do  rekonstrukcji  mebli 
stylowych 

PP 

12 

Obliczyć 

koszty 

renowacji 

wyrobów 

tapicerowanych 

13 

Obliczyć 

koszty 

rekonstrukcji 

wyrobów 

tapicerowanych 

14 

Dobrać  narzędzia  do  wykonania  renowacji 
mebli tapicerowanych 

15 

Dobrać  materiał  do  rekonstrukcji  mebli 
stylowych 

16 

Dobrać  urządzenia  do  wykonania  renowacji 
mebli tapicerowanych 

17 

Dobrać  maszyny  do  wykonania  renowacji 
wyrobów tapicerowanych 

18 

Dobrać  urządzenia  do  rekonstrukcji  wyrobów 
tapicerowanych 

19 

Dobrać  narzędzia  do  rekonstrukcji  wyrobów 
tapicerowanych 

20 

Dobrać  maszyny  do  wykonania  rekonstrukcji 
wyrobów tapicerowanych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  rozwiązywania  testów  z  zadaniami  wielokrotnego 

wyboru. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (w karcie odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi  oraz  podaj  czas 

przeznaczony na rozwiązanie testu. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu.  Rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości. 

9.  Kilka  minut  przed  końcem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X.  

6.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 

ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

7.  Zadania  wymagają  stosunkowo  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed 

wskazaniem poprawnego wyniku. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
9.  Jeśli udzielenie odpowiedzi  będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później  i wróć d  niego, gdy  zostanie  Ci wolny czas. Trudności  mogą przysporzyć Ci 
zadania: 4, 5, 6, 9, 10, 11 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

10.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kwiatem używanym jako element dekoracyjny mebli egipskich jest 

a)  róża. 
b)  lotos. 
c)  hibiskus. 
d)  malwa. 

 

2.  Rzymianie do wyposażenia mebli wprowadzili 

a)  okucia. 
b)  tapicerkę. 
c)  plecionkę rzemienną. 
d)  poduszki wypełnione pierzem. 

 
3.  Meble romańskie cechowała 

a)  bogactwo zdobień. 
b)  bogata tapicerka. 
c)  mała wygoda. 
d)  lekkość konstrukcji. 

 

4.  Konstrukcja  mebli  oparta  na  wzorach  starożytnych,  a  ich  zdobienia  nawiązujące  do 

motywów mitologicznych i alegorycznych charakteryzują meble 
a)  gotyckie. 
b)  barokowe. 
c)  eklektywistyczne. 
d)  renesansowe. 

 

5.  W budowie współczesnych mebli szczególna uwagę zwraca się na ich 

a)  opływowe linie. 
b)  ergonomię. 
c)  kolorystykę. 
d)  ciężar. 

 

6.  Przedstawiony na rysunku mebel stylowy pochodzi z okresu 

a)  biedermeiera. 
b)  secesji. 
c)  dyrektoriatu 
d)  empire. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

7.  Największy zakres prac renowacyjnych będzie miał miejsce przy 

a)  renowacji pokrycia kanapy stylowej. 
b)  renowacji materiału wyściółkowego kanapy stylowej. 
c)  renowacji warstwy sprężynującej kanapy. 
d)  renowacji materiału pokryciowego i warstwy sprężystej fotela. 

 
8.  Największy zakres rekonstrukcji mebla jest związany z 

a)  odtworzeniem warstwy wyściełającej. 
b)  odtworzeniem warstwy poktyciowej. 
c)  rekonstrukcją poważnie uszkodzonej formatki sprężynowej. 
d)  rekonstrukcja okleiny mebla. 

 
9.  Mebel stylowy prezentowany na rysunku pochodzi z okresu 

a)  secesji. 
b)  empire. 
c)  renesansu. 
d)  rokoko. 

 
 
 
 
 
10.  Tkanina pokryciowa wytwarzana z naturalnego jedwabiu to 

a)  brokat. 
b)  atłas. 
c)  adamaszek. 
d)  plusz. 

 
11.  Materiał pokryciowy lekkich mebli tapicerowanych o wysokim standardzie to 

a)  adamaszek. 
b)  samodział. 
c)  derma. 
d)  flanela. 

 
12.  Cena  jednego  m

2

  materiału  wyściełającego  wynosi  10  zł.  Na  renowację  wyrobu 

tapicerowanego  należy  zużyć  2,75  m

2

.  Koszt  robocizny  wyniósł  70  zł.  W  tej  sytuacji 

koszt materiału i robocizny wyniesie 
a)  112,5 zł 
b)  102,5 zł. 
c)  99,5 zł. 
d)  97,5 zł. 

 
13.  Praca  przy  produkcji  stylowego  krzesła tapicerowanego trwała 3,75 godziny.  Stawka  za 

roboczogodzinę wynosi 52 zł. W tej sytuacji koszt robocizny wyniesie 
a)  1650 zł. 
b)  205 zł. 
c)  195 zł. 
d)  185 zł. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

14.  Narzędzie niezbędne do zdemontowania materiału obiciowego z mebla tapicerowanego to 

a)  płaskoszczypy. 
b)  stopka, 
c)  włosociąg. 
d)  nożyce krawieckie. 

 
15.  Materiał wyściółkowy tradycyjnie stosowany w meblach stylowych to 

a)  końskie włosie. 
b)  słoma. 
c)  filc. 
d)  wata tapicerska. 

 
16.  Urządzeniem służącym do mocowania materiałów tapicerskich jest 

a)  obłączka. 
b)  szpilka tapicerska. 
c)  zszywacz tapicerski 
d)  szydło. 

 
17.  Do  zszywania 

materiałów  tapicerskich  używanych  do  renowacji 

wyrobów 

tapicerowanych używa się zazwyczaj 
a)  maszyny przemysłowej typu Lz. 
b)  maszyny typu „Pffaf”. 
c)  maszyny typu overlock. 
d)  domowej maszyny typu „Łucznik”. 

 
18.  Do napinania pasów tapicerskich przy rekonstrukcji podłoża elastycznego używa się 

a)  pasociągu. 
b)  imadła. 
c)  Obcęgów, 
d)  kombinerek. 
 

19.  Przy rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych używa się przede wszystkim narzędzi 

a)  tradycyjnych. 
b)  tradycyjnych i współczesnych. 
c)  tylko ręcznych. 
d)  tylko mechanicznych. 

 
20.  Do rekonstrukcji można używać maszyn  

a)  tylko ręcznych. 
b)  tylko elektrycznych. 
c)  wszystkich dostępnych. 
d)  tylko o napędzie pneumatycznym. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 

 

Test  praktyczny  typu  -„próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Wykonywanie renowacji i rekonstrukcji wyrobów tapicerowanych” 

 
Treść zadania 

Dokonaj pokrycia materiałem ozdobnym siedziska rekonstruowanej pufy stylowej. 
Postępuj  zgodnie  z  instrukcją  załączoną  do  zadania  oraz  przepisami  bhp,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych 

w celach  jednostki  modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”.  Zadanie  jest  tak  dobrane,  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  umiejętności  w  zakresie 
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania czynności. 

Uczniowie  powinni  wykonywać  zadanie  indywidualnie.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
wykonanych ćwiczeń praktycznych. 

Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  umożliwiających  uczniowi  wykonanie 

zadania  zgodnie  z  obowiązującymi  zasadami,  instrukcją  obsługi  maszyny  i  w  określonym 
czasie.  Należy  zapewnić  uczniowi  warunki do samodzielnego  zaplanowania  poszczególnych 
etapów wykonania zadania: 

− 

zorganizowania stanowiska pracy, 

− 

doboru odpowiednich urządzeń i narzędzi, 

− 

doboru odpowiednich materiałów, 

− 

wykazania się znajomością technik umożliwiających wykonanie zadania, 

− 

wykazania  się  umiejętnością  posługiwania  się  narzędziami  niezbędnymi  do  wykonania 
zadania, 

− 

przeprowadzenia analizy uzyskanych wyników pracy. 

 

Uczeń powinien mieć udostępnione: 

− 

stanowisko pracy do wykonania zadania, 

− 

instrukcję wykonania zadania, 

− 

materiały spośród, których może wybrać niezbędne do wykonania zadania, 

− 

narzędzia, urządzenia i maszyny, z których wybiera potrzebne do wykonania zadania, 

− 

pufę, która poddawana jest rekonstrukcji, 

− 

regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien: 

− 

zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  pracy  w  warsztatach  szkolnych  lub 
zakładzie produkcyjnym, 

− 

przypomnieć  uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

sprawdzić ubiór ochronny, 

− 

przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania, 

− 

zatwierdzić ustalony przez uczniów plan i kolejność działań, 

− 

określić kryteria oceny wykonywanego zadania, 

− 

kontrolować na bieżąco pracę uczniów, 

− 

dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

− 

dobrać i założyć odzież ochronną,  

− 

zapoznać się z instrukcją zadania, 

− 

dokonać oględzin siedziska pufy, 

− 

podjąć decyzję co do procedury rekonstrukcji obicia siedziska pufy,  

− 

zapisać  plan  działania  na  przykład:  dobrać  materiały  niezbędne  do  wykonania  zadania, 
dobrać  narzędzia  niezbędne  do  wykonania  zadania,  sprawdzić  stan  narzędzi,  dokonać 
obmiarów  siedziska  w  celu  obliczenia  ilości  materiału  niezbędnego  na  obicie,  dokonać 
demontażu starego materiału obiciowego, wytrasować i wykroić materiał na nowe obicie, 
dokonać obicia siedziska nowym materiałem, uporządkować stanowisko pracy. 

 

Plan przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi: 

– 

dobrać narzędzia, urządzenia i maszyny niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

– 

sprawdzić stan narzędzi, urządzeń i maszyn, 

– 

dobrać materiały niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

– 

przygotować stanowisko pracy, 

– 

odłączyć siedzisko pufy od skrzyni, 

– 

zdemontować materiał pokryciowy siedziska, 

– 

sprawdzić stan warstwy sprężynującej, 

– 

zakładając,  że  warstwa  sprężynująca  nie  wymaga  rekonstrukcji,  sprawdzić  wymiary 
siedziska pufy, 

– 

wytrasować i wyciąć tkaninę pokryciową siedziska pufy, 

– 

zszyć maszynowo materiał pokryciowy, 

– 

sprawdzić prawidłowość ukształtowania zszytego materiału pokryciowego, 

– 

nałożyć  i  zamocować  pokrycia  pufy,  po  odpowiednim  napięciu  tkaniny,  zszywkami 
tapicerskimi do podłoża siedziska, 

– 

sprawdzić jakość wykonanej pracy, 

– 

uporządkować stanowisko pracy. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1. 

 

Dobranie odzieży ochronnej 

 

2. 

 

Zaplanowanie kolejnych czynności 

15 

 

3. 

 

Przygotowanie stanowiska pracy: 
–  wskazanie  narzędzi, urządzeń i  maszyn potrzebnych 

do wykonania zadania, 

–  sprawdzenie  stanu  technicznego  narzędzi,  urządzeń 

i maszyn, 

–  wybranie  materiałów  niezbędnych  do  wykonania 

zadania, 

10 

 

4. 

 

Wykonanie ćwiczenia: 

− 

zbadanie stanu tkaniny obiciowej, 

− 

odłączenie siedziska pufy od skrzyni, 

− 

demontaż materiału obiciowego siedziska, 

− 

sprawdzenie stanu warstwy sprężynującej, 

− 

obmierzenie siedziska, 

50 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

− 

wytrasowanie  i  wycięcie  materiału  na  pokrycie 
siedziska, 

− 

zszycie mate riału pokryciowego, 

− 

sprawdzenie kształtu zszytego materiału, 

− 

nałożenie materiału pokryciowego na siedzisko, 

− 

napięcie tkaniny i przymocowanie jej zszywkami do 
podłoża siedziska, 

− 

sprawdzenie całości pracy, 

5. 

 

Uporządkowanie stanowiska pracy 

 

6. 

 

Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania. 

15 

 

Razem: 

100 

 

 
Normy wymagań na poszczególne oceny 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych 

punktów 

dopuszczający 

49–60 

dostateczny 

61–73 

dobry 

74–88 

bardzo dobry 

89–100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA 

 
1.  Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988 
2.  Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986 
3.  Dzięgielewski S.: Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP, Warszawa 1996 
4.  Dzięgielewski  S.:  Meble  tapicerowane.  Produkcja  rzemieślnicza  i  naprawy.  WSiP, 

Warszawa 1997 

5.  Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990 
6.  Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Wydawnictwo Akcydensowe, Warszawa 1983 
7.  Martyniak Z.: Metody organizowania procesów pracy. PWE, Warszawa 1996 
8.  Morawski E.: Tapicerstwo samochodowe. WKiŁ, Warszawa 1980 
9.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla techników przemysłu skórzanego. WSiP, Warszawa 1988 
10.  Swaczyna I.: Meble. Naprawa i odnawianie. PWRiL, Warszawa 1999 
11.  Zestawy norm 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE, 

Radom 1997 

3.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, FW, Warszawa 1996 
4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000 
5.  Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995