background image

___________________________________________________________________________                

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 

Katarzyna Zarębska 
 
 

 

 
 
 
 
 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych 
322[12].Z3.03

  

 
 
 

 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
lek. med. Ewa Rusiecka 
lek. med. Konrad Szymczyk 
 
 
Opracowanie redakcyjne:  
mgr Katarzyna Zarębska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa 
 
 
 
 
 
 
 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[12].Z3.03 
„Wykonywanie  masażu  w  urazach  sportowych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu technik masażysta. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1.  Charakterystyka urazów 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2.  Odnowa biologiczna jako proces wspomagający leczenie urazów 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 
7.  Literatura
 

17 
33 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela,  który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

 

technik masażysta.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas pracy z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami do realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania 
–uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę uzupełniającą. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania. 

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to: 

 

pokaz, 

 

ćwiczenia, 

 

metoda projektu, 

 

analiza przypadków, 

– 

dyskusja, 

– 

metoda przewodniego tekstu.  
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych  

 

322[12].Z3 

Masaż sportowy 

 

 

322[12].Z3.01 

Wykonywanie masażu sportowego 

 

322[12].Z3.02 

Wykonywanie masażu u sportowców różnych

 

dyscyplin sportowych 

       

 

322[12].Z3.03 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

−  identyfikować elementy anatomii człowieka, 

−  identyfikować podstawowe funkcje organizmu człowieka, 

−  charakteryzować zjawiska chemiczne, 

−  charakteryzować zjawiska fizyczne, 

−  charakteryzować zjawiska biologiczne, 

−  dokonywać oceny swoich umiejętności, 

−  korzystać z różnych źródeł informacji, 

−  formułować wnioski, 

−  pracować indywidualnie i w grupie. 
 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE  KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:  

 

przedstawić najczęstsze urazy w poszczególnych dyscyplinach sportu, 

 

określić dysfunkcje narządu ruchu w urazach w wybranych dyscyplinach sportowych, 

 

określić rolę masażu w przywracaniu sprawności fizycznej zawodnika, 

 

określić wskazania i przeciwwskazania do masażu, 

 

dobrać środki poślizgowe i wspomagające proces leczenia w zależności od urazu, 

 

dobrać metody masażu leczniczego w zależności od rodzaju urazu, skóry pacjenta i jego 
indywidualnej tolerancji, 

 

dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

wykonać masaż w zależności od urazu sportowego, 

 

zastosować środki odnowy biologicznej wspomagające proces leczenia urazów, 

 

zastosować środki odnowy biologicznej w profilaktyce urazów sportowych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł: 

 

 

 

Masaż sportowy 322[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

 

 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych  

 

 

322[12].Z3.03

 

Temat:   Planowanie odpowiedniej techniki masażu po urazach w sporcie.  

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności planowania i wykorzystania różnych technik masażu 

po urazach w sporcie. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić wpływ masażu na czynność narządów i układów, 

 

określić wpływ masażu sportowego na poprawę kondycji zawodnika, 

 

dobrać metody i techniki masażu sportowego do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

określić  wskazania  i  przeciwwskazania  do  stosowania  poszczególnych  metod  i  technik 
masażu sportowego, 

 

dobrać środki wspomagające masaż,  

 

przygotować  zawodnika  do  masażu  po  różnych  urazach  w  różnych  dyscyplinach 
sportowych. 

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy samodzielnej i w zespole, 

 

oceny pracy, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz, 

 

dyskusja, 

 

metoda projektu. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

literatura dotycząca planowania technik masażu, 

 

papier formatu A4, pisaki, 

 

film dydaktyczny z instruktażem przeprowadzania masaży, 

 

odtwarzacz DVD. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w grupach 2 osobowych

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zadanie dla ucznia 

Scharakteryzuj i zaplanuj masaż w wybranym przez siebie urazie sportowym. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Podział grupy uczniów na grupy. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą projektu. 

 

Faza I 
Informacje 
1.  Nauczyciel informuje o sposobie realizacji tematu zajęć, każdy zespół ma zastanowić się 

nad  wyborem  odpowiednich  techniki  masażu  sportowego  do  wybranego  przez  siebie 
urazu.  

2.  Nauczyciel  pezentuje  film  na  DVD,  który  przedstawia  techniki  masażu  sportowego. 

Następnie krótko omawia go. 

 

Faza II 
Przygotowanie  
1.  Uczniowie  pracują  w  2  osobowych  grupach.  Każdy  zespół  wybiera  dowolny  uraz 

sportowy  oraz  techniki  masażu,  które  można  przeprowadzić  w  danej  jednostce 
chorobowej.  Dokonują  opisu  dowolnie  wybranego  urazu  oraz  wybierają  na  podstawie 
dostępnej literatury rodzaj masażu, jaki może być przeprowadzony w danym przypadku. 

2.  Każdy zespół odpowiednio motywuje swój wybór. 
 
Faza III 
Prezentacja osiągniętych wyników 
1.  Uczniowie przedstawiają efekty pracy. 
2.  Każdy zespół zostaje oceniony przez nauczyciela. 
 
Faza IV 
Analiza końcowa 
1.  Uczniowie  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności i uzasadniają dlaczego. 

2.  Uczniowie wskazują korzyści realizacji takich zajęć. 
3.  Nauczyciel ocenia poziom osiągnięć uczniów i ich aktywność. 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 …………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania: 

Technik masażysta 322[12] 

Moduł: 

 

 

 

Masaż sportowy 322[12].Z3 

Jednostka modułowa: 

 

 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych  

 

 

322[12].Z3.03

 

Temat:     Zabiegi fizykalne w odnowie biologicznej po urazach sportowych. 

Cel ogólny:   Kształtowanie  umiejętności  doboru  odpowiedniego  zabiegu  fizykalnego  do 

różnych urazów sportowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozróżnić zabiegi fizykalne w odnowie biologicznej, 

 

określić wpływ zabiegów na poprawę kondycji zawodnika, 

 

dobrać odpowiednie zabiegi do indywidualnej sytuacji zawodnika,  

 

określić  wskazania  i  przeciwwskazania  do  stosowania  poszczególnych  zabiegów  przy 
urazach sportowych, 

 

przygotować zawodnika do zabiegu fizykalnego.  

 
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy indywidualnej, 

 

pozyskiwanie informacji z różnych źródeł. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda projektu, 

 

dyskusja. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

papier formatu A4, pisaki. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia
 

Scharakteryzuj  i zaplanuj zabiegi  fizykalne do wybranego urazu sportowego. Umotywuj 

swój wybór. 
 
Przebieg zajęć: 
Faza wstępna 
1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia. 

 

Faza właściwa 

Praca metodą projektu. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza I 
Informacje 
1.  Nauczyciel  informuje  o  sposobie  realizacji  tematu  zajęć-  każdy  uczeń  ma  wybrać 

dowolny  uraz  powstały  w  wyniku  uprawiania  sportu,  a  następnie  zaplanować  sposób 
wykonania projektu.  

 
Faza II 
Planowanie i wykonanie 
1.  Uczniowie  pracują  samodzielnie.  Każda  osoba  wybiera  dowolny  uraz  sportowy  

i  zabiegi  fizykalne,  które  można  przeprowadzić  przy  danym  urazie.  Dokonuje 
charakterystyki na podstawie literatury i dostępnych źródeł informacji.  

2.  Po dokonaniu wyboru uczeń przedstawia go w formie projektu. 
 
Faza V 
Prezentacja projektu 
1.  Uczniowie przedstawiają efekty prac nad własnym projektem. 
2.  Każdy  uczeń  oddaje  do  oceny  projekt  wraz  z  krótkim  opisem  charakteryzującym  uraz 

sportowy, jakie zabiegi fizykalne powinny być wykonane w danym przypadku. 

 
Faza VI 
Analiza końcowa 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  zadania  sprawiły  im  trudności. 

Nauczyciel powinien podsumować całe zadanie, wskazać,  jakie umiejętności  były  ćwiczone, 
jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  na  przyszłość.  Uczniowie  wskazują 
korzyści z realizacji tego projektu. Nauczyciel ocenia projekty uczniów. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

5.  ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Charakterystyka urazów

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj urazy w wybranych dyscyplinach sportu. Uzupełnij kartę pracy.  

 

Karta pracy 

 

Dyscyplina sportowa 

Charakterystyka urazu 

Rzuty lekkoatletyczne 

 
 
 
 

Piłka ręczna 

 
 
 
 

Hokej na lodzie 

 
 
 
 

Judo 

 
 
 
 

Narciarstwo 

 
 
 
 

Gimnastyka  

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym urazów w różnych dyscyplinach 

sportu, 

2)  przeczytać uważnie określenia zawarte w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie, 

 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy,  

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj rodzaje masażu w urazach. Uzupełnij kartę pracy, a następnie wymień się 

kartami z kolegą/koleżanką. Uzupełnij lub popraw zapisy. 
 
Karta pracy A 
 

URAZ 

RODZAJ MASAŻU  

Entezopatia mięśnia 
podkolanowego 
i mięśnia 
dwugłowego uda 

 
 
 
 

Skręcenia lekkie 
 

 
 
 
 

Uszkodzenia łąkotek 
stawu kolanowego 

 
 
 
 

Oparzenia 
i odmrożenia 
 

 
 
 
 

Zespół „łokcia 
tenisisty” 

 
 
 
 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Karta pracy B 
 

URAZ 

RODZAJ MASAŻU 

Entezopatia rozcięgna 
podeszwowego 

 
 
 
 

Uszkodzenia  więzadeł  pobocznych 
stawu kolanowego 

 
 
 
 

Stłuczenia i naciągnięcia mięśnia 

 
 
 
 

Skręcenia ciężkie 

 
 
 
 

Złamania kości kończyn 

 
 
 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym urazów i rodzajów masażu, 
2)  przeczytać uważnie zdanie zawarte w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  wymienić się kartami z kolegą/koleżanką poprawić je lub uzupełnić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy,  

 

przybory do pisania, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj poniższe określenia do wskazań i przeciwwskazań do masażu.  

 

 

świeże zakrzepy, 

 

występowanie 

zaników 

mięśniowych 

pochodzenia 

neurogennego 

(porażenia  

i niedowłady), 

 

dusznica bolesna w okresie międzynapadowym, 

 

w celach kosmetycznych, 

 

niewyrównane wady serca, 

 

w rekonwalescencji, 

 

nowotwory złośliwe i niezłośliwe, 

 

zmiany narządu ruchu z przeciążenia, 

 

choroby kości i stawów przebiegające z przykurczami stawowymi,  

 

zapalenie opon mózgowych, 

 

aby  rozluźnić  napięcie  mięśni  oddechowych  w  przewlekłych  nieżytach  oskrzeli  oraz 
dychawicy oskrzelowej w okresie międzynapadowym, 

 

krwiaki, tętniaki i naczyniaki, 

 

masaż kondycyjny, 

 

wady wrodzone oraz zaburzenia rozwojowe narządu ruchu, 

 

tętniaki, 

 

czas menstruacji, 

 

choroby wrzodowe żołądka z krwawieniem, 

 

otyłość i nadwaga, 

 

żylaki bez zmian skórnych, 

 

choroby naczyń krwionośnych i limfatycznych, 

 

choroby jelit z owrzodzeniem i krwawieniem. 

 
Karta pracy 
 

Wskazania/przeciwwskazania  

Przykłady wskazań/przeciwskazań 

Wskazania do masażu częściowego 

 
 
 
 
 
 

Wskazania do masażu całkowitego 

 
 
 
 
 
 

Przeciwwskazania do masażu 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.1.1. dotyczącym wskazań i przeciwwskazań, 
2)  przeczytać uważnie określenia zawarte w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia,  
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta pracy,  

 

przybory do pisania, 

 

poradnika dla ucznia. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.  Odnowa  biologiczna  jako  proces  wspomagający  leczenie 

urazów

 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  zabiegi  fizykalne  w  odnowie  biologicznej  po  urazach  sportowych. 

Uzupełnij tabelę, wymień się kartami pracy z kolegą/koleżanką, uzupełnij lub popraw zapisy. 

 

Karta pracy A 
 

CHARAKTERZYSTYKA 

ZABIEGÓW 

FIZYKALNYCH 

ODNOWIE 

BIOLOGICZNEJ PO URAZACH SPORTOWYCH: 

ultradźwięki 

 
 
 
 

sauna fińska 
 

 
 
 
 

kąpiele solankowe 
 
 
 

 

 
Karta pracy B 
 

CHARAKTERYSTYKA ZABIEGÓW FIZYKALNYCH W ODNOWIE BIOLOGICZNEJ 
PO URAZACH SPORTOWYCH: 

okłady parafinowe 

 
 
 
 

laseroterapia  

 
 
 
 

promieniowanie podczerwone 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1. dotyczącym zabiegów fizykalnych, 
2)  przeczytać uważnie okreslenia zawarte w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  wymienić  się  kartami  z  kolegą/koleżanką,  sprawdzić  poprawność  zapisów,  uzupełnić  je 

lub poprawić. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

karta pracy,  

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Podaj  po  trzy  przykłady  zabiegów  fizykalnych  i masaży  profilaktyczno-leczniczych 

wykorzystywanych w odnowie biologicznej. 

 

Karta pracy  
 

PODZIAŁ 

PRZYKŁADY MASAŻY 
I ZABIEGÓW FIZYKALNYCH 

Masaż profilaktyczno-leczniczy 



Zabiegi fizykalne 



 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  fragment 

rozdziału Materiał nauczania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1. dotyczącym zabiegów fizykalnych, 
2)  przeczytać uważnie określenia zawarte w karcie pracy, 
3)  uzupełnić kartę pracy, 
4)  porównać wyniki w grupie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

poradnik dla ucznia, 

 

przybory do pisania, 

 

karta pracy. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  masażu 
w urazach sportowych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 8, 2, 11, 12, 14 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi1. d, 2. b, 3. c, 4. a, 5. d, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d. 
 
Plan testu 
 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić cechy masażu  

Scharakteryzować urazy w wybranych 
dyscyplinach sportowych 

PP 

Określić objawy urazu 

Scharakteryzować ćwiczenia stosowane po 
urazach sportowych 

Scharakteryzować zabiegi fizykalne  

Określić wskazania do masażu częściowego 
skóry 

Scharakteryzować urazy w wybranych 
dyscyplinach sportowych 

Zanalizować rodzaj masażu profilaktyczno-
leczniczego w odnowie biologicznej 

PP 

Scharakteryzować i dobrać zabiegi fizykalne 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

10  Scharakteryzować rodzaje masaży 

d

 

11  Zidentyfikować urazy w sporcie 

PP 

12  Dobrać środki wspomagające masaż 

PP 

13  Dokonać analizy wybranych ćwiczeń   

14  Dobrać odpowiednie ćwiczenia do powstałego 

urazu  

PP 

15  Scharakteryzować rodzaje masażu w odnowie 

biologicznej  

b

 

16  Zidentyfikować urazy w sporcie 

PP 

17  Określić przeciwwskazania do zabiegów 

fizykalnych 

18  Scharakteryzować masaż częściowy 

19  Posłużyć się preparatami do masażu 

20  Scharakteryzować wpływ zabiegów fizykalnych 

na organizm 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Przebieg testowania

 

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Cechą masażu nie jest to, że 

a)  masaż  stanowi  zazwyczaj  uzupełnienie  leczenia  prowadzonego  w  sposób 

kompleksowy różnymi innymi metodami. 

b)  intensywność  masażu  zależy  od  zastosowanej  siły  rękoczynów,  wielkości 

powierzchni i czasu trwania. 

c)  masaż musi być wykonany tak, by chory zarówno podczas zabiegu, jak i po nim, nie 

odczuwał bólu. 

d)  na początku serii zabiegów czas poszczególnych zabiegów jest dłuższy, a wywierana 

siła większa. 

 
2.  Do uszkodzeń najczęściej pojawiających się w biegach lekkoatletycznych nie należą 

a)  urazy ścięgien Achillesa. 
b)  złamania kości ramiennej i złamania kości łódkowatej. 
c)  urazy mięśni dwugłowych uda oraz krawieckich. 
d)  urazy mięśni łydki, czworogłowych i dwugłowych uda. 

 

3.  W wyniku urazu 

a)  pojawia się ostry stan zapalny, charakteryzujący się zmniejszoną ciepłotą okolicy. 
b)  pojawia się ostry stan zapalny, charakteryzujący się małym bólem. 
c)  pojawia  się  ostry  stan  zapalny,  charakteryzujący  się  zwiększoną  ciepłotą  okolicy, 

miejscowym bólem, wystąpieniem krwiaka. 

d)  nie pojawia się stan zapalny. 
 

4.  Ćwiczenia 

a)  izometryczne  nie  należą  do  grupy  ćwiczeń  biernych,  których  istotą  jest  świadome 

rozluźnianie mięśni. 

b)  oddechowe nie polegają na świadomym kontrolowaniu wdechu powietrza przez nos i 

wydechu przez usta. 

c)  ogólnokondycyjne  nie  mają  na  celu  zwiększenia  wydolności  fizycznej  poprzez 

aktywizację ruchową. 

d)  redresyjne to ćwiczenia ruchowe czynne z użyciem  siły w celu zwiększenia zakresu 

ruchomości w stawie i likwidacji przykurczu. 

 
5.  Do refleksoterapii nie należy 

a)  elektropunktura. 
b)  magnetopunktura.  
c)  laseropunktura.  
d)  magmopunktura. 

 
6.  W chorobach skóry masaż 

a)  nie może być przeprowadzany w celu rozmiękczania blizn pooperacyjnych i zrostów 

powstałych po iniekcjach domięśniowych. 

b)  zaleca się w zaburzeniach odżywczych skóry.  
c)  nie zaleca się przy odmrożeniach. 
d)  nie stosuje się w celach kosmetycznych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7.  Do najczęstszych uszkodzeń w łyżwiarstwie nie należą 

a)  złamania kości łódkowatej ręki.  
b)  złamania kości promieniowej przedramienia.  
c)  złamania rąk i palców.  
d)  skręcenia stawu skokowego i złamania kości podudzia.  

 
8.  Wyróżniamy  wiele  technik  stosowanych  w  masażu  limfatycznym.  Niepoprawnym 

oznaczeniem nazwy jest 
a)  rozcieranie (RK) i wyciskanie (W).  
b)  głaskanie (G), rozcieranie (RK).  
c)  ugniatanie przepychające (UP), uciski falujące (UF). 
d)  ugniataniei falujące (UF) i rozcieranie (R). 

 
9.  W  przypadku  blizn  pourazowych  i  pooperacyjnych  przed  masażem  zaleca  się 

zastosowanie takich zabiegów fizykalnych jak 
a)

 

tylko jonoforeza. 

b)  fonoforeza. 
c)  diadynamik, jonoforeza. 
d)  masaż wirowy, który jest jedynym masażem jaki można stosować w tym przypadku. 

 

10.  Masaż  podwodny  natryskiem  biczowym  labilny  stosowany  jest  podczas  kąpieli 

całkowitej lub częściowej w wodzie o temperaturze 
a)  26–30

°

C. 

b)  24–27

°

C. 

c)  37–40

°

C. 

d)  34–37

°

C. 

  

11.  Niestabilność stawu kolanowego określana jest w 3 stopniach. Prawidłowy opis to 

a)  stopień  I  to  niestabilność  umiarkowana  powstała  przy  częściowym  rozerwaniu 

więzadła. 

b)  stopień II to niestabilność duża powstała po całkowitym zerwaniu więzadła. 
c)  stopień  II  to  niestabilność  umiarkowana  powstała  przy  częściowym  rozerwaniu 

więzadła.  

d)  stopień  III  to  niestabilność  umiarkowana  wynika  z  częściowego  naderwania  

i rozciągnięcia więzadła. 

 
12.  Do środków wspomagających masaż 

a)  ale słabo rozgrzewających nie zaliczamy talku. 
b)  nie  zaliczamy  środków  poślizgowych,  które  powinny  zwiększyć  poślizg  ręki 

masażysty po skórze pacjenta, nie zmniejszając nadmiernie siły tarcia. 

c)  nie stosujemy preparatów działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. 
d)  nie zaliczamy środków rozgrzewających i leczniczych tj. olejek kamforowy. 

 

13.  Ćwiczeniami ipsilateralnymi są ćwiczenia 

a)  ruchowe czynne bez oporu. 
b)  czynne synergistyczne. 
c)  zalecane w przypadkach unieruchomienia całej kończyny. 
d)  powtarzane 8–10 razy dziennie. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

14.  Po urazach w sporcie, w zależności od etapu usprawniania leczniczego nie przeprowadza 

się następujących ćwiczeń 
a)  samowspomaganych i w piasku. 
b)  synergistycznych (ipsilateralne i kontralateralne). 
c)  izometrycznych, koordynacyjnych. 
d)  oddechowych, ogólno-kondycyjnych, redresyjnych  

 

15.  W odnowie biologicznej sportowców stosuje się następujące rodzaje masaży 

a)  w środowisku wodnym, przyrządowy, limfatyczny, izometryczny i izolimfayczny. 
b)  w  środowisku  wodnym,  przyrządowy,  limfatyczny,  izometryczny,  stawowy 

centryfugalny kontralateralny i punktowy. 

c)  izometryczny, międzystanowy, stawowy centryfugalny kontralateralny. 
d)  centryfugalny kontralateralny, międzystawowy i punktowy. 

 
16.  Postępowanie  lecznicze  przy  rozerwaniu  ścięgna  Achillesa  obejmuje  okres 

unieruchomienia  pooperacyjnej  rekonstrukcji  ścięgna  i  okres  po  zlikwidowaniu 
unieruchomienia. Niezbędnymi działaniami są 
a)  w pierwszym okresie - masaż i ćwiczenia kontralateralne. 
b)  w pierwszym okresie - drenaż limfatyczny kończyny dolnej chorej. 
c)  w  drugim  okresie,  w  związku  z  występującym  obrzękiem  -  stosuje  się  w  pierwszej 

kolejności masaż kończyny dolnej chorej. 

d)  w  drugim  okresie,  w  związku  z  występującym  obrzękiem  -  stosuje  się  w  pierwszej 

kolejności ćwiczenia kontralateralne kończyny dolnej chorej. 

 

17.  Przeciwwskazania do okładów parafinowych obejmują 

a)  bóle przeciążeniowe i zmęczeniowe. 
b)  obrzęki. 
c)  przewlekłe stany zapalne stawów i tkanek miękkich kończyn. 
d)  temperaturę ciała powyżej 38°C. 

 
18.  Masaż częściowy 

a)  należy zastosować przy ogólnych obciążeniach.  
b)  działa na organizm ogólnowzmacniająco i ogólnopobudzająco. 
c)  należy zastosować przy obciążeniu poszczególnych partii mięśni. 
d)  spowalnia usuwanie produktów zmęczenia. 

 
19.  W  przypadku,  gdy  zbyt  duża  ilość  preparatu  wspomagającego  masaż  zostaje 

niewchłonięta 
a)  upośledzone jest wtarcie preparatu i nie ma efektu grzewczego. 
b)  szybciej pojawia się efekt grzewczy. 
c)  zwiększa się tarcie między ręką masażysty a ciałem pacjenta. 
d)  nic się nie dzieje. 

 
20.  Wpływ ultradźwięków na organizm wyraża się 

a)  zwiększeniem napięcia mięśniowego.  
b)  zwężeniem naczyń krwionośnych.  
c)  pobudzeniem działania układu współczulnego. 
d)  działaniem przeciwbólowym. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Test 2 
 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

  „

Wykonywanie  masażu  

w urazach sportowych”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:  

– 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 12, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 6, 8, 11, 13, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:  

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. b, 5. b, 6. a, 7. d, 8. c, 9. b, 10. b, 11. d,  
12. 
a, 13. b, 14. b, 15. b, 16. b, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a. 

  

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić objawy urazu sportowego 

Scharakteryzować urazy w wybranych 
dyscyplinach sportowych 

Scharakteryzować ćwiczenia w wodzie 

Scharakteryzować ćwiczenia stosowane po 
urazach sportowych 

Określić powinności technika masażysty  

Dokonać analizy wybranych ćwiczeń 
mających zastosowanie w sporcie 

PP 

Zdefiniować odnowę biologiczną 

Scharakteryzować typ konstytucyjny pacjenta 

PP 

Dokonać analizy przy kwalifikowaniu do 
masażu 

10 

Scharakteryzować rodzaje masażu w odnowie 
biologicznej 

11  Dobrać postępowanie lecznicze do urazu 

PP 

12 

Scharakteryzować urazy w wybranych 
dyscyplinach sportowych 

13  Określić cel masażu sportowego 

PP 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

14 

Dokonać analizy oznaczeń masażu 
profilaktyczno-leczniczego w odnowie 
biologicznej 

PP 

15  Scharakteryzować warunki masażu 

16 

Scharakteryzować wskazania do zabiegów 
fizykalnych 

17  Scharakteryzować urazy powstałe w sporcie 

PP 

18  Scharakteryzować masaż całościowy 

19 

Scharakteryzować wpływ masażu na 
organizm  

20 

Scharakteryzować wpływ zabiegów 
fizykalnych na organizm 

 
 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Przebieg testowania   

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  rozwiązanie 

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:  

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  W wyniku urazu nie pojawia się 

a)  ostry stan zapalny, charakteryzujący się zwiększoną ciepłotą okolicy.  
b)  ostry  stan  zapalny,  charakteryzujący  się zwiększoną ciepłotą  okolicy,  wystąpieniem 

krwiaka. 

c)  ostry stan zapalny, charakteryzujący się zmniejszoną ciepłotą okolicy. 
d)  ostry stan zapalny z miejscowym bólem. 

 
2.  Do najczęstszych uszkodzeń w narciarstwie nie należą 

a)  naderwania więzadeł stawu skokowego. 
b)  złamania jednej lub obu kostek. 
c)  uszkodzenia łąkotek.  
d)  podwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego.  

 

3.  Ćwiczenia w wodzie 

a)  najczęściej prowadzi się od 10 do 15 minut.  
b)  najczęściej prowadzi się w  wodzie o temperaturze 20–25°C. 
c)  stanowią składową programu kinezyterapii.  
d)  nie są zalecane w przypadkach osłabienia mięśni, ograniczenia ruchomości stawów. 

 

4.  Po urazach w sporcie, w zależności od etapu usprawniania leczniczego nie przeprowadza 

się ćwiczeń 
a)  biernych, bierno-czynnych, czynnych. 
b)  samowspomaganych i w piasku. 
c)  czynnych w odciążeniu, czynnych wolne. 
d)  czynnych z oporem w odciążeniu, synergistycznych. 

 
5.  Technik masażysta nie musi 

a)  wiedzieć, jaką reaktywnością cechuje się organizm pacjenta.  
b)  podawać celu zabiegu i stosowanych leków. 
c)  dostosowywać bodźców w stosunku do indywidualnej reaktywności organizmu.  
d)  znać rozpoznania i stadium choroby, obszaru ciała, jaki ma być poddany zabiegowi. 

 
6.  Ćwiczenia 

a)  ogólnokondycyjne  to  ćwiczenia  ruchowe,  mające  na  celu  zwiększenie  wydolności 

fizycznej. 

b)  w wodzie to ćwiczenia ruchowe wykonywane w dowolnym basenie.  
c)  rozluźniające  nie  należą  do  ćwiczeń  specjalnych,  których  celem  jest  wyuczenie 

kontrolowanego i świadomego zmniejszania napięcia mięśniowego. 

d)  redresyjne to ćwiczenia ruchowe czynne z użyciem  siły w celu zwiększenia zakresu 

ruchomości w stawie i likwidacji przykurczu. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7.  Na proces odnowy biologicznej składają się 

a)  tylko masaże ręczne i wodne. 
b)  tylko zabiegi fizykoterapeutyczne. 
c)  zabiegi fizykoterapeutyczne oraz zabiegi kinezyterapeutyczne. 
d)  wypoczynek  po  wysiłku,  masaże  ręczne  i  wodne,  kąpiele  solankowe,  zabiegi 

fizykoterapeutyczne oraz zabiegi kinezyterapeutyczne. 

 
8.  Zaliczenie  pacjenta  do  odpowiedniego  typu  konstytucyjnego  jest  bardzo  ważne, 

ponieważ 
a)  osoba  z  przewagą  działania  układu  współczulnego  wymaga  stosowania 

krótkotrwałych, mocnych bodźców, krótkich przerw.  

b)  osoba  z  przewagą  układu  przywspółczulnego  wymaga  stosowania  słabych, 

długotrwałych bodźców i krótkich przerw. 

c)  osoba  z  przewagą  układu  przywspółczulnego  wymaga  stosowania  silnych, 

długotrwałych bodźców i długich przerw. 

d)  osoba  z  przewagą  działania  układu  współczulnego  wymaga  stosowania 

krótkotrwałych, mocnych bodźców, długich przerw. 

 
9.  W odnowie biologicznej sportowców stosuje się następujące rodzaje masażu 

a)  stawowy centryfugalny kontralateralny i izolimfatyczny. 
b)  limfatyczny, izometryczny, stawowy centryfugalny kontralateralny i punktowy. 
c)  limfatyczny, izometryczny, stawowy i międzystawowy. 
d)   izometryczny, stawowy centryfugalny kontralateralny i izotechniczny. 

 

10.  Masaż w środowisku wodnym obejmuje masaż 

a)  tylko podwodny natryskiem biczowym i podwodny klasyczny. 
b)  podwodny  natryskiem  biczowym,  podwodny  klasyczny,  natryskowy,  wirowy,  

w kąpieli perełkowej. 

c)  tylko natryskowy, wirowy. 
d)  podwodny  natryskiem  biczowym,  podwodny  klasyczny,  natryskowy,  wirowy,  

w kąpieli kamyczkowej.  

 
11.  W postępowaniu leczniczym przy stłuczeniach i naciągnięciach mięśni 

a)  należy zwrócić uwagę, aby nie nastąpiło zbyt późne uruchomienie.  
b)  trzeba  pamiętać,  że  zbyt  długie  unieruchomienie  wpływa  na  tworzenie  się  małej 

ilości tkanki ziarninowej, mogącej ulegać rozerwaniu. 

c)  trzeba  pamiętać,  by  jak  najdłużej  nosić  opatrunek  ponieważ  tylko  to  zapewni 

należyte zrośnięcie się naciągniętych mięśni. 

d)  należy  zwrócić  uwagę,  aby  nie  nastąpiło  zbyt  wczesne  uruchomienie,  ponieważ 

spowoduje ono uszkodzenie tworzących się nowych naczyń i świeże krwawienie. 

 
12.  Do najczęstszych uszkodzeń w zapasach nie należą 

a)  zapalenia pochewek ścięgnistych mięśni zginaczy przedramienia. 
b)  zwichnięcia stawu barkowego i palców rąk.  
c)  podwichnięcia w stawie łokciowym. 
d)  złamania wyrostków kolczystych kręgów szyjnych. 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

13.  Masaż sportowy 

a)  stosujemy 2 razy w tygodniu, nie  musimy stopniowo zwiększać czasu jego trwania, 

jak również intensywności bodźców. 

b)  stosujemy  przez  większą  część  roku  kalendarzowego,  ponieważ  w  praktyce 

sportowej bardzo mało czasu przeznacza się na bierny odpoczynek. 

c)  nie obejmuje zabiegów fizykoterapeutycznych. 
d)  należy  wykonywać  w  seriach  dłuższych  niż  20  zabiegów,  po  których  musimy 

zastosować przerwę 2 dniową. 

 

14.  Wyróżniamy wiele technik  stosowanych w masażu  limfatycznym. Poprawne oznaczenie 

do nazwy, to 
a)  ugniatanie falujące (UF). 
b)  uciski falujące (UF). 
c)  uciski przepychające (UP). 
d)  rozcieranie (R). 

 

15.  Temperatura wody, w której wykonuje się masaż wirowy, to 

a)  30–32°C. 
b)  36–38°C. 
c)  26–28°C. 
d)  16–18°C. 

 

16.  Wskazania do okładów i kąpieli borowinowych to 

a)  stany przeciążeniowe układu nerwowego. 
b)  zespoły bólowe i nerwobóle. 
c)  zapalenia tkanek miękkich kończyn. 
d)  osłabienie. 

 

17.  Do entezopatii mięśnia podkolanowego dochodzi w wyniku 

a)  przeciążenia tego mięśnia podczas intensywnego biegania po równym terenie. 
b)  przeciążenia  tego  mięśnia  podczas  intensywnego  biegania,  głównie  po  nierównym 

terenie. 

c)  przeciążenia tego mięśnia podczas skakania. 
d)  urazu mechanicznego. 

 
18.  Masaż całościowy 

a)  działa na organizm tylko ogólnowzmacniająco.  
b)  działa na organizm ogólnowzmacniająco i ogólnopobudzająco.  
c)  działa na organizm tylko ogólnopobudzająco. 
d)  wykonujemy przy obciążeniu poszczególnych partii mięśni. 

 
19.  Mechaniczne rozcieranie skóry 

a)  obniża temperaturę. 
b)  powoduje pojawienie się niedokrwienia masowanej części ciała. 
c)  w tym samym miejscu może trwać dłużej niż 10–15 minut. 
d)  może uszkadzać skórę w sposób mechaniczny. 

 

20.  Wpływ ultradźwięków na organizm nie wyraża się 

a)  zwężeniem naczyń krwionośnych.  
b)  hamowaniem działania układu współczulnego. 
c)  przyspieszeniem wchłaniania tkankowego. 
d)  hamowaniem procesów zapalnych. 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

Wykonywanie masażu w urazach sportowych  

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

 

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7.  LITERATURA 

 

1.  Dziak  A.,  Nazar  K.:  Medycyna  sportowa. Polskie  Towarzystwo  Medycyny  Sportowej, 

Warszawa 1991 

2.  Garlicki  J.,  Kusia  W.:  Traumatologia  sportowa.  Państwowy  Zakład  Wydawnictw 

Lekarskich, Warszawa 1988 

3.  Gieremek  K.:  Zmęczenie  i  regeneracja  sił.  Odnowa  biologiczna.  HAS-MED., 

Katowice 2001 

4.  Kasperczyk  T.,  Bator  A.:  Trening  zdrowotny z  elementami  fizjoterapii.  AWF,  Kraków 

2000 

5.  Kasperczyk T., Magiera L., Mucha D., Walaszek R.: Masaż z elementami rehabilitacji. 

Rehmed, Kraków 1999 

6.  Magiera L., Walaszek R.: Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej. Biosport, 

Kraków 2007 

7.  Straburzyński  G.,  Straburzyńska-Lupa  A.:  Medycyna  fizykalna.  Wydawnictwo 

Lekarskie PZWL, Warszawa 2000 

8.  http://e-masaz.pl/przeciwwskazania.html 
9.  http://www.carolina.pl/urazy_sportowe 
10.  http://www.fit.pl/zdrowie/urazy_sportowe,12,16,16,777,797,0,0,0.html 
11.  http://www.kulturystyka.pl/artykul74/ 
12.  http://www.literka.pl/article11640.html 
13.  http://www.medserwis.pl/?p=16,194 
14.  http://zatoka.icm.edu.pl/acclin/vol_1_issue_2/acclin2_01_dziak_105_110.pdf 
 

Literatura metodyczna: 

1.  Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 2001 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999 
3.  Okoń  W.:  Wprowadzenie  do  dydaktyki  ogólnej.  Wydawnictwo  Akademickie  „Żak”, 

Warszawa 2003 

4.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000 
5.  Plewka  Cz.:  Metodyka  nauczania  teoretycznych  przedmiotów  zawodowych.  Cz.  I  i  II. 

Wydawnictwo ITeE, Radom 1999