background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
 

NARODOWEJ 

 
 
 

Joanna Boczkowska 

 
 
 

 
 
Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01 
 

 
 
 
 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 

mgr Małgorzata Grzywa 
mgr Wiktor Ołdak 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
lic. Joanna Boczkowska 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[09].Z6.01 
„Wykonywanie  aparatów  stałych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu technik dentystyczny. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Rys historyczny powstania aparatów stałych. Pierwsze aparaty stałe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Modele robocze i diagnostyczne. Analiza modelu 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Działanie aparatów stałych 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4.

 

Aparaty stałe czynnościowe 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

5.5.

 

Aparaty stałe grubołukowe 

             5.5.1. Ćwiczenia 

18 
18 

5.6.

 

Aparaty stałe cienkołukowe 

21 

5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć 

22 

7.

 

Literatura 

34 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1.

 

WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  technik  dentystyczny,  w  obrębie 
jednostki modułowej pt. „Wykonywanie aparatów stałych”. Jednostka modułowa zawarta jest 
w module pt. „Stałe aparaty ortodontyczne”. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia  –  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazaniami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami  nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego, 

 

wykaz literatury. 
Podczas  realizacji  poszczególnych  rozdziałów  wskazanym  jest  zwrócenie  uwagi  na 

następujące elementy w Poradniku dla ucznia: 

 

materiał  nauczania  –  w  miarę  moŜliwości  uczniowie  powinni  przeanalizować 
samodzielnie, 

 

pytania  sprawdzające  mają  wykazać,  na  ile  uczeń  opanował  materiał  teoretyczny  i  czy 
jest  przygotowany  do  wykonania  ćwiczeń.  W  zaleŜności  od  tematu  moŜna  zalecić 
uczniom  samodzielne  odpowiadanie  na  pytania  lub  wspólnie  z  całą  grupą  uczniów, 
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, 
poniewaŜ nauczyciel sterując dyskusją moŜe uaktywnić wszystkich uczniów oraz usuwać 
wszelkie wątpliwości w trakcie dyskusji, 

 

dominującą  rolę  w  kształtowaniu  umiejętności  oraz  opanowaniu  materiału  spełniają 
ć

wiczenia.  W  trakcie  wykonywania  ćwiczeń  uczeń  powinien  zweryfikować  wiedzę 

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono propozycję ćwiczeń wraz 
ze  wskazówkami  o  sposobie  ich  przeprowadzenia,  uwzględniając  róŜne  moŜliwości  ich 
realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie 
zrealizować  przy  określonym  zapleczu  technodydaktycznym  szkoły.  Prowadzący  moŜe 
równieŜ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował, 

 

sprawdzian  postępów  stanowi  podsumowanie  rozdziału.  Zadaniem  uczniów  jest 
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie, czytając 
zamieszczone  w  nim  stwierdzenia,  potwierdzić  lub  zaprzeczyć  opanowanie  określonego 
zakresu materiału. JeŜeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień 
wrócić,  sprawdzając  czy  braki  w  opanowaniu  materiału  są  wynikiem  niezrozumienia 
przez  ucznia  tego  zagadnienia,  czy  niewłaściwej  postawy  ucznia  w  trakcie  nauczania. 
W tym  miejscu  jest  szczególnie  waŜna  rola  nauczyciela,  gdyŜ  od  postawy  nauczyciela, 
sposobu prowadzenia zajęć zaleŜy między innymi zainteresowanie ucznia 
 
 
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 

 

 

 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

322[09].Z6 

Stałe aparaty ortodontyczne 

322[09].Z6.01 

Wykonywanie aparatów 

stałych  

322[09].Z6.02 

Wykonywanie aparatów 

retencyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

posługiwać się urządzeniami i akcesoriami do zarabiania gipsu, 

 

odlewać modele ortodontyczne, 

 

wykonywać prace z gipsem, metalami, drutem ortodontycznym, woskiem, akrylem, 

 

posługiwać się narzędziami do modelowania, 

 

analizować modele, 

 

formować spręŜyny i łuki ortodontycznego, 

 

posługiwać się kleszczami ortodontycznymi, 

 

współpracować w grupie i pracować indywidualnie, 

 

analizować i wyciągać wnioski, 

 

oceniać swoje umiejętności, 

 

uczestniczyć w dyskusji, 

 

przygotować prezentacje, 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

prezentować siebie i grupę,  

 

przestrzegać przepisy BHP, 

 

przygotować stanowisko zgodnie z wymogami ergonomii. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować historyczne aparaty stałe oraz ich modyfikacje, 

 

określić  rodzaje  i  scharakteryzować  budowę  współczesnych  ortodontycznych  aparatów 
stałych, 

 

określić zasady leczenia nieprawidłowości zębowych za pomocą aparatów stałych, 

 

ustalić zakres prac związanych z wykonywaniem ortodontycznych aparatów stałych, 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać metody i techniki wykonywania aparatów stałych, 

 

dobrać materiał podstawowy i pomocniczy do wykonania aparatu stałego, 

 

posłuŜyć  się  narzędziami  i  przyrządami  stosowanymi  podczas  wykonywania  aparatów 
stałych, 

 

przygotować modele robocze, 

 

dogiąć łuki podniebienne na modelach roboczych, 

 

osadzić pierścienie metalowe na modelach roboczych, 

 

zamontować łuki podniebienne,  

 

dogiąć i zamontować końcówki śruby typu hyrax, 

 

wykonać stałe aparaty ortodontyczne zgodnie z zaleceniem lekarza dentysty, 

 

dokonać kontroli zgodności wykonania aparatu stałego z projektem klinicznym, 

 

ocenić jakość wykonanych aparatów, 

 

określić przyczyny uszkodzenia aparatu stałego, 

 

naprawić uszkodzony stały aparat ortodontyczny, 

 

określić koszty wykonania ortodontycznego aparatu stałego, 

 

udokumentować wykonanie stałego aparatu ortodontycznego, 

 

sporządzić ewidencję zuŜytego materiału, 

 

posłuŜyć się specjalistycznym programem komputerowym, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpoŜarowej  oraz 
ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………...……… 

Modułowy program nauczania: 

Technik dentystyczny 322[09] 

Moduł:

   

 

 

 

 

 

Stałe aparaty ortodontyczne 322[09].Z6

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01 

 

Temat: Zasady działania aparatów stałych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dotyczących wykonywania protez natychmiastowych 

oraz  protez  wczesnych,  prawidłowego  odlewania  modeli,

 

ustawiania  zębów, 

współpracy  z  lekarzem  stomatologiem,

 

a  takŜe  korzystania  z odpowiednich 

urządzeń słuŜących podczas pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać definicję aparatu stałego, 

 

zakwalifikować go ze względu na sposób oddziaływania, 

 

wymienić podstawowe zasady techniki leczenia i działania aparatu na przyzębie, 

 

nazwać siły jakie wywiera aparat, 

 

zastosować się do zasad BHP. 
 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład teoretyczny, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna. 

 

Czas: 6 godzin dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

literatura, 

 

plansze ze zdjęciami, rysunkami, 

 

tablica. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Wykład  na  temat  rodzajów  sił  przyłoŜenia  działających  na  aparat,  zademonstrowanie 
graficzne  na  rysunku  właściwego  umocowania  elementów  działających  na  ząb, 
udzielenie instruktaŜu, gdzie naleŜy bodziec działający na ząb umiejscowić. 

5.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

6.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

7.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

8.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

9.

 

Samoocena wykonanych prac. 

10.

 

Podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe 

ankiety 

ewaluacyjne 

dotyczące 

sposobu 

prowadzenia 

zajęć 

i ukształtowanych umiejętności. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

 

 

 

…………………………………...……… 

Modułowy program nauczania: 

Technik dentystyczny 322[09] 

Moduł:

   

 

 

 

 

 

Stałe aparaty ortodontyczne 322[09].Z6

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie aparatów stałych 322[09].Z6.01 

 

Temat: Rodzaje aparatów stałych. Wykonywanie aparatów stałych czynnościowych 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  dotyczących  wykonywania  aparatów  stałych 

czynnościowych,  a  przede  wszystkim  aparatu  Herbsta,  prawidłowego 
odlewania,  rozpoznawania  elementów  składowych  aparatu

lutowania 

elementów,  współpracy  z  lekarzem  stomatologiem,

 

a  takŜe  korzystania 

z odpowiednich urządzeń słuŜących podczas pracy. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

odlać modele ortodontyczne, 

 

przeprowadzić artykulacje modeli, 

 

zaplanować działanie przyszłego aparatu, 

 

wykonać aparat Herbsta na modelu, 

 

wymienić części składowe aparatu Herbsta, 

 

wpisać zasadę działania aparatu Herbsta. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:  

 

praca indywidualna. 
 

Czas: 6 godzin dydaktycznych. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

wyciski ortodontyczne, 

 

gips, 

 

elementy aparatu: teleskopy, osie, śruby, pierścienie, stalowy drut o grubości 0,9 mm. 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Powitanie uczniów, sprawdzenie listy obecności. 

2.

 

Nawiązanie do tematu, przedstawienie celów zajęć. 

3.

 

Zapis tematu do zeszytów. 

4.

 

Wykład  na  temat  zasad  projektowania  aparatu  na  modelu,  osadzania  pierścieni 
metalowych  na  modelu,  montowania  teleskopów  przedstawienie  etapów  prac 
i moŜliwości wykorzystania narzędzi przydatnych podczas pracy. 

5.

 

Prezentacja praktyczna wykonania aparatu Herbsta. 

6.

 

Rozdanie  uczniom  instrukcji  do  wykonania  ćwiczeń  i  udzielenie  odpowiedzi  na  pytania 
dotyczące ćwiczenia. 

7.

 

Rozdanie materiałów do wykonania ćwiczenia. 

8.

 

Wykonywanie przez uczniów ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

9.

 

Prezentowanie wyników pracy. 

10.

 

Samoocena wykonanych prac. 

11.

 

Podsumowanie zajęć. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe 

ankiety 

ewaluacyjne 

dotyczące 

sposobu 

prowadzenia 

zajęć 

i ukształtowanych umiejętności. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.

 

Rys  historyczny  powstania  aparatów  stałych.  Pierwsze 

aparaty stałe 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj aparat Mershona i Zeńczaka. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opisać budowę aparatu Mershona, 

2)

 

opisać budowę aparatu Zeńczaka, 

3)

 

opisać części składowe obu aparatów, 

4)

 

wskazać róŜnice między aparatami. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model gipsowy z aparatem Mershona, 

 

model gipsowy z aparatem Zeńczaka, 

 

graficzne przedstawienie części składowych aparatów. 

 
Ćwiczenie 2 

Opisz budowę aparatu Angle’a i wskaŜ jego innowacyjne pomysły. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

opisać aparat Angle’a, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

2)

 

wskazać części składowe aparatu, 

3)

 

wskazać materiały, z których wykonywane są części składowe aparatu, 

4)

 

opisać wymogi, których Angle wymagał podczas stosowania aparatu stałego. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne 

 

modele gipsowe z aparatem Angle’a, 

 

graficzne przedstawienie na rysunku części składowych aparatu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.

 

Modele robocze i diagnostyczne. Analiza modelu 

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Odlej  modele:  roboczy  i  diagnostyczny  pod  stały  aparat  ortodontyczny  z  wycisku 

alginatowego. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować łyŜkę wyciskową z wyciskiem masy alginatowej do pracy, 

2)

 

odwaŜyć odpowiednią ilość gipsu IV klasy twardości na wadze, 

3)

 

za pomocą miarki z podziałką odmierzyć odpowiednią ilość wody destylowanej, 

4)

 

wlać wodę do pojemnika mieszadła próŜniowego, 

5)

 

dodać gips do wody, poczekać aŜ do momentu nasączenia gipsu, 

6)

 

za pomocą łyŜki do gipsu wstępnie wymieszać składniki, 

7)

 

załoŜyć pokrywę na pojemnik, 

8)

 

umieścić pojemnik w mieszadle i włączyć próŜnię, 

9)

 

po wymieszaniu wyłączyć próŜnię i oddzielić pojemnik od mieszadła, 

10)

 

umieścić  wycisk  na  stole  wibracyjnym,  masę  gipsową  nakładać  małymi  porcjami,  by 
lepiej zapłynęła w szczeliny wycisku, 

11)

 

uformować podstawę z gipsu, 

12)

 

połączyć zalaną formę z cokołem i pozostawić do zastygnięcia gipsu, 

13)

 

posprzątać miejsce pracy, umyć wykorzystane narzędzia. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

wycisku alginatowe, 

 

mieszadło próŜniowe, 

 

stół wibracyjny, 

 

gips utwardzony, 

 

woda destylowana, 

 

waga, 

 

miarki z podziałką, 

 

łyŜka do mieszania gipsu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 2 

Okrój model gipsowy pod aparat stały. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

namoczyć model gipsowy w zimnej wodzie przez około 15 minut, 

2)

 

uruchomić okrawarkę: odkręcić dopływ wody, ustalić prędkość obrotów tarczy ściernej, 

3)

 

okrawać  podstawę  cokołu  aŜ  do  utrzymania  płaszczyzny  równoległej  do  płaszczyzny 
szczytów zębów pacjenta, 

4)

 

wyrównać tylną granicę cokołu, która powinna być prostopadła do płaszczyzny cokołu, 

5)

 

ułoŜyć  model  na  podstawie  i  płynnym  ruchem  obracać  model  skrawając  nadmiar  gipsu 
z części przedniej i bocznych modelu, 

6)

 

oczyścić model pod bieŜącą wodą, 

7)

 

zakręcić dopływ wody, 

8)

 

pozostawić model do wyschnięcia, 

9)

 

ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model gipsowy ortodontyczny, 

 

okrawarka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.

 

Działanie aparatów stałych 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij sposób działania sił wielopunktowych na zęby w jamie ustnej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

wyjaśnić, co to są siły wielopunktowe, 

2)

 

opisać, w jaki sposób działają na zęby, 

3)

 

opisać sposób mocowania zamków na zębach, 

4)

 

graficznie przedstawić sposób działania sił na pojedynczy ząb. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

modele gipsowe, 

 

plansze graficzne, 

 

kartka papieru A4, 

 

ołówek. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.4.

 

Aparaty stałe czynnościowe 

 

5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij rysunek, opisując wskazane strzałką elementy aparatu. 

 

Rysunek do ćwiczenia 1 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien  przygotować  niezbędny  materiał,  z  którego  później  wykonywane  będą  prace 
podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeanalizować aparat na rysunku, 

2)

 

nazwać wskazane elementy aparatu, 

3)

 

wskazać ich role i zadania, 

4)

 

wskazać zasady działania na zęby. 
 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

modele gipsowe z aparatem, 

 

plansze graficzne, 

 

kartka A4, 

 

ołówek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij zdania: 

1.

 

Wykonując  aparat……………….  na  oba  górne  kły  przygotowuje  się  jednolite  korony 
lane dodziąsłowe. 

2.

 

Korona, 

wymyślona 

przez 

Kuligowskiego, 

słuŜyła 

do 

leczenia 

zgryzu 

……………………. . 

3.

 

pierwszym 

okresie 

po 

zamontowaniu 

aparatu…………………..utrudnione  

jest Ŝucie, występują takŜe zaburzenia czynnościowe w układzie stomatognatycznym. 

4.

 

KaŜdy…………………przymocowany jest do osi przylutowanych do ………………..  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać podane zdania, 

2)

 

zastanowić się nad brakującymi wyrazami, 

3)

 

uzupełnić luki, 

4)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kartka papieru A4, 

 

ołówek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

5.5. Aparaty stałe grubołukowe 
 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj na modelu ortodontycznym aparat Quad – Helix. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować model gipsowy do pracy, 

2)

 

przygotować gotowe elementy aparatu, 

3)

 

dopasować pierścienie do zębów filarowych, 

4)

 

przylutować zamki do pierścieni na stronie podniebiennej, 

5)

 

dopasować łuk Quad – Helix do powierzchni modelu, 

6)

 

umocować ramiona łuku w zamkach przylutowanych do pierścienia, 

7)

 

dogiąć ramiona boczne łuku do powierzchni podniebiennej zębów bocznych, 

8)

 

aktywować gotowy łuk Quad – Helix na modelu. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

gipsowy model ortodontyczny, 

 

gotowe elementy aparatu: pierścienie, zamki, łuki, 

 

narzędzia do pracy – kleszcze, 

 

urządzenie do lutowania, 

 

topniki, lutowia, 

 

palnik gazowy. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj na modelu aparat Nance’a. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować model gipsowy do pracy, 

2)

 

przygotować gotowe elementy aparatu, 

3)

 

przygotować akryl ortodontyczny do metody nasypowej, 

4)

 

dopasować pierścienie do zębów filarowych, 

5)

 

przylutować zamki do pierścieni na powierzchni podniebiennej zębów, 

6)

 

dopasować drut stalowy do pierścieni, 

7)

 

poprowadzić ramiona łuku wzdłuŜ zębów bocznych, 

8)

 

zagiąć ramiona łuku na podniebieniu w okolice fałdów, 

9)

 

przygotować akrylu do pracy, 

10)

 

nasypać akryl ortodontyczny w formie proszku i płynu na model gipsowy, 

11)

 

dokonać polimeryzacji akrylu w garnku ciśnieniowym, 

12)

 

dokonać obróbki mechanicznej akrylu, 

13)

 

przymocować ramiona łuku do pierścieni. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model gipsowy ortodontyczny, 

 

gotowe elementy aparatu – pierścienie, 

 

akryl ortodontyczny, 

 

urządzenie do polimeryzacji ciśnieniowej, 

 

narzędzia polerskie do pracy: kleszcze ortodontyczne, frezy, kamienie polerskie. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj na modelu gipsowym aparat do rozrywania szwu podniebiennego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować gipsowy model do pracy, 

2)

 

przygotować gotowe elementy do pracy – śruba Hyrax, 

3)

 

przygotować pierścienie na zęby filarowe, 

4)

 

umieścić śrubę Hyrax na podniebieniu, 

5)

 

dopasować śrubę do powierzchni podniebiennej, 

6)

 

przylutować końce ramion śruby do pierścieni stalowych, 

7)

 

dolutować  do  pierścieni  na  stronie  podniebiennej  dodatkowy  drut,  który  będzie  łączyć 
pary pierścieni, 

8)

 

skrócić za długie końce ramion śruby, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

9)

 

aktywować gotowy aparat. 

10)

 

aktywować gotowy aparat. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

model gipsowy ortodontyczny, 

 

gotowe elementy aparatu: pierścienie, śruba Hyrax, 

 

narzędzia do pracy: kleszcze, 

 

lutownica. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj na modelu gipsowym aparat Goshgariana. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przygotować modele gipsowe do pracy, 

2)

 

przygotować gotowe elementy łuku podniebiennego, 

3)

 

przygotować pierścienie na zęby filarowe, 

4)

 

dopasować pierścienie na zęby filarowe, 

5)

 

dopasować drut stalowy do wypukłości podniebienia, 

6)

 

umocować łuk w rurkach – zamkach w aparacie, 

7)

 

aktywować gotowy aparat. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

gipsowe modele ortodontyczne, 

 

gotowe elementy aparatu, 

 

narzędzia do pracy – kleszcze kramponowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

5.6. Aparaty stałe cienkołukowe 
 

5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij zdania: 

1.

 

Technika  bezpośrednia  polega  na  przyklejeniu…………  na  wytrawionej  powierzchni 
szkliwa. 

2.

 

Wśród

 

tych 

technik 

moŜemy 

wyróŜnić…………, 

technikę 

łuku 

prostego 

i technikę……………….. 

3.

 

Aby  rozpocząć  leczenie  u  pacjenta,  jego  zęby  trzonowe  muszą  być  rozseparowane.  
W tym celu stosuje się okrągłe……….., ………….lub………………………….. 

4.

 

Głównym  elementem    metody    Edgewise  są  ……….……..i  …………………czyli 
zamki. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Dodatkowo  nauczyciel  powinien  przedstawić  niezbędną  uczniowi  wiedzę  do  wykonania 
danego  ćwiczenia.  Aby  uczeń  miał  na  czym  pracować  nauczyciel  przed  rozpoczęciem  zajęć 
powinien przygotować niezbędny materiał dydaktyczny, z którego później wykonywane będą 
prace podczas zajęć praktycznych czyli ćwiczeń. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

przeczytać podane zdania, 

2)

 

zastanowić się nad brakującymi wyrazami, 

3)

 

uzupełnić luki, 

4)

 

ocenić jakość wykonanej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ć

wiczenia. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

 

kartka papieru A4, 

 

ołówek. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  aparatów 
stałych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 3, 4, 6, 9, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 2, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  przynajmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  przynajmniej  8  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 
12. 
d, 13. d, 14. b, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. c. 

 

Plan testu  

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wskazać z jakiego gipsu wykonuje się modele 
ortodontyczne 

Dokonać analizy twórców poszczególnych 
aparatów 

PP 

Scharakteryzować pierwszy aparat 
ortodontyczny 

RozróŜnić zęby, uŜywane jako główne filary 
w aparatach stałych 

Ustalić masę uŜywaną w wyciskach 
ortodontycznych 

PP 

Zdefiniować pojęcie model roboczy 

Scharakteryzować wskaźnik Ponta 

PP 

Rozpoznać urządzenia do pomiaru modeli 

PP 

Wskazać siły działające w aparacie stałym 

10 

Dobrać klasę braków uzębienia leczoną 
aparatem Herbsta 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

11 

Scharakteryzować budowę teleskopu 

PP 

12 

Określić pozycję Ŝuchwy w aparacie Herbsta 

PP 

13 

Ustalić jakie wady uzębienia leczy aparat 
Karłowskiej 

PP 

14 

Uzasadnić nazwę aparatu grubo łukowego 

15 

Scharakteryzować budowę aparatu Quad – 
Helix 

16 

Wyjaśnić rolę łuku Goshgariana 

PP 

17 

Ustalić grubość łuku z którego wykonany jest 
łuk 

PP 

18 

RozróŜnić aparaty z akrylową płytą 

19 

Scharakteryzować budowę śruby 

20 

Opracować sposób aktywacji aparatu Quad – 
Helix 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

Ustal,  Ŝe  po  zakończeniu  testu  przed  czasem  uczeń  podnosi  rękę  i  czeka  aŜ  nauczyciel 
odbierze od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

3.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

MoŜesz uzyskać maksymalnie 20 punktów. 

8.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

10.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Modele ortodontyczne wykonuje się z gipsu 

a)

 

modelowego. 

b)

 

utwardzonego. 

c)

 

syntetycznego. 

d)

 

półsyntetycznego. 

 

2.  Łuk ekspansywny został wymyślony przez 

a)

 

Bourdetta. 

b)

 

Angle’a. 

c)

 

Faucharda.

 

d)

 

Goshgoriana.

 

 
3.  Pierwszym aparatem stałym był aparat 

a)

 

Zeńczaka. 

b)

 

Mershona. 

c)

 

Angle’a. 

d)

 

Karłowskiej. 

 

4.  Głównymi filarami w aparatach stałych są zęby 

a)

 

przedtrzonowe górne i pierwszy trzonowiec. 

b)

 

pierwsze przedtrzonowe dolne i trzonowe górne. 

c)

 

pierwsze przedtrzonowe i trzonowe dolne. 

d)

 

wszystkie zęby nadają się na filary. 

 

5.  Wycisk ortodontyczny jest pobierany masami 

a)

 

alginatowymi. 

b)

 

silikonowymi. 

c)

 

silikatowymi. 

d)

 

agarowymi. 

 

6.  Modelem roboczym nazywa się model 

a)

 

do jakiego dąŜy się w leczeniu ortodontycznym. 

b)

 

kontrolny. 

c)

 

przeznaczony do archiwizacji. 

d)

 

na którym przygotowuje się pracę. 

 
7.  Wskaźnikiem Ponta nazywa się 

a)

 

działania mające na celu analizę modeli ortodontycznych. 

b)

 

działania mające na celu ustalenie zwarcia. 

c)

 

określenie przyporządkowania do elementów aparatu. 

d)

 

element aparatu. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

8.  Do pomiaru modeli niezbędne są 

a)

 

grubościomierz. 

b)

 

linijka i ołówek. 

c)

 

płytka z siatką i podziałką. 

d)

 

paralelometr. 

 

9.  W aparacie stałym, na zęby działają siły przyłoŜenia 

a)

 

wielopunktowe. 

b)

 

jednopunktowe. 

c)

 

mieszane. 

d)

 

dwupunktowe. 

 
10.  Aparat Herbsta leczy klasę wad uzębienia 

a)

 

II/2 wg. Angle’a. 

b)

 

II/1 wg. Angle'a. 

c)

 

II ogółem. 

d)

 

I. 

 
11.  Teleskop składa się z 

a)

 

pierścienia i zaczepów. 

b)

 

rurki prowadzącej, trzpienia, osi i śruby. 

c)

 

pierścienia i łuków drucianych. 

d)

 

trzpienia i szyny. 

 
12.  W aparacie Herbsta, Ŝuchwa znajduje się w pozycji 

a)

 

maksymalnego zaguzkowania. 

b)

 

spoczynkowej. 

c)

 

maksymalnie cofniętej do tyłu. 

d)

 

wysuniętej do przodu.

 

 
13.  Aparat Karłowskiej leczy wadę uzębienia, którą jest 

a)

 

przodozgryz. 

b)

 

zgryz głęboki. 

c)

 

zgryz krzyŜowy. 

d)

 

nadzgryz. 

 

14.  Aparaty grubołukowe zawdzięczają swoją nazwę 

a)

 

masywności uzupełnienia. 

b)

 

grubości łuku. 

c)

 

podwójnemu łukowi. 

d)

 

pierścieniom na filarach. 

 
15.  Aparat Quad – Helix składa się 

a)

 

z korpusu wraz z pętelkami. 

b)

 

z płyty podniebiennej i ramion klamer. 

c)

 

ze skrzydełek akrylowych i koron. 

d)

 

z pętelek i koron. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

16.  Łuk Goshgariana  

a)

 

wypycha zęby trzonowe z łuku zębowego. 

b)

 

stabilizuje Ŝeby trzonowe. 

c)

 

rozszerza podniebienie. 

d)

 

leczy przodozgryzy. 

 
17.  Łuk językowy wykonuje się z drutu o grubości 

a)

 

0,7 mm. 

b)

 

0,8 mm. 

c)

 

0,9 mm. 

d)

 

1,0 mm.

 

 
18.  Aparaty, które posiadają płytę akrylową to aparaty 

a)

 

Haasa i Biedermana. 

b)

 

Derichsweilera i Haasa. 

c)

 

Quad – Helix i Haasa. 

d)

 

Biedermana i W – Feder. 

 

19.  Budowa śruby Hyrax to 

a)

 

klamry. 

b)

 

korpus plus parzyste 2 pary ramion. 

c)

 

korpus plus wypustki. 

d)

 

korpus plus płyta akrylowa. 

 
20.  Aktywacja aparatu Quad – Helix  

a)

 

zostaje dokonana w ustach pacjenta. 

b)

 

aktywacji dokonuje pacjent. 

c)

 

aktywacja następuje poza jamą ustną. 

d)

 

aparat nie wymaga aktywacji. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………… 
 

Wykonywanie aparatów stałych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  aparatów 
stałych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−−−−

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

zadania 12, 15, 16, 17, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

−−−−

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

−−−−

 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  przynajmniej  1  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

−−−−

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  przynajmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. b, 6. c, 7. d, 8. a, 9. b, 10. b, 11. a, 
12. 
c, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. a, 18. a, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia uczniów) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić sposób umocowania łuku 
ekspansywnego Faucharda 

Określić sposób zamknięcia obwodu pierścienia 
w aparacie Angle’a 

Wskazać, dlaczego naleŜy szybko odlewać 
wyciski 

Określić od czego naleŜy rozpocząć pomiar 
łuku zębowego 

Zdefiniować aparat czynny 

Wskazać, co stanowi oparcie dla przesuwanego 
zęba 

Dokonać analizy działania aparatu Herbsta 

Określić, czego częścią jest trzpień 

Wskazać grubość drutu w aparacie 
grubołukowym 

10 

Wyjaśnić, jakie aparaty posiadają płytę 
akrylową 

11 

Określić ilość wypustek w śrubie Hyrax 

12 

Rozpoznać zadania aparatu Quad – Helix 

PP 

13 

Ustalić ile wynosi długość fabrycznie 
wykonanego łuku Goshgariana 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

14 

Opisać, na jakie zęby stosuje się łuk językowy 

15 

Ustalić, na jakiej wysokości drut wchodzi 
w płytę akrylowa w aparacie Nance’a 

PP 

16 

Scharakteryzować model roboczy 

PP 

17 

Scharakteryzować części składowe aparatu 
Derichsweilera 

PP 

18 

Zaplanować poszerzenie łuku w aparacie 
Biedermanna 

PP 

19 

Określić siły działające na zęby w aparacie 
stałym 

20 

Określić grubość pierścieni w aparacie stałym 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 
jednotygodniowym. 

2.

 

Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 

3.

 

Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych. 

4.

 

Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 
kartę odpowiedzi). 

5.

 

Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 

6.

 

Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu. 

7.

 

ustal,  Ŝe  po  zakończeniu  testu  przed  czasem  uczeń  podnosi  rękę  i  czeka  aŜ  nauczyciel 
odbierze od niego pracę. 

8.

 

Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 

9.

 

Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

3.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

4.

 

Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 
Tylko jedna jest prawidłowa.  

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 
rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.

 

Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 30 minut. 

9.

 

Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aŜ nauczyciel odbierze od Ciebie pracę. 

 

Powodzenia! 

 

Materiały dla ucznia 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1. Łuk ekspansywny Faucharda umocowany był za pomocą 

a)   jedwabnych nici. 
b)   cementu. 
c)   adhezji. 
d)   zacisków. 

 
2. Obwód pierścienia w aparacie Angle’a zamykany był przez 

a)   dodatkowy pierścień stalowy. 
b)   specjalną nakrętkę. 
c)   spręŜynujące druciki. 
d)   łuki druciane. 

 

3. Modele gipsowe naleŜy odlewać z wycisku alginatowego jak najszybciej, poniewaŜ 

a)   zacierają się detale wycisku. 
b)   gips się przykleja do masy. 
c)   utrata wilgotności masy wyciskowej moŜe zmienić wymiary formy. 
d)   będzie pochłaniała wodę z gipsu. 

 

4. Pomiar łuku zębowego na modelu rozpoczynamy od zmierzenia 

a)   szerokości siekaczy. 
b)   przedtrzonowców. 
c)   odległości między przedtrzonowcami. 
d)   między trzonowcami a linią pośrodkową. 

 

5. Aparat czynny to aparat, który 

a)   przejmuje siły z zewnątrz i przenosi na zęby. 
b)   samodzielnie wytwarza siły i przenosi je na zęby. 
c)   samodzielnie wytwarza siły i kumuluje w drucianym łuku.  
d)   przejmuje siły z zewnątrz i przenosi je na pierścień. 

 

6. Oparciem dla przesuwanego zęba są 

a)   pierścienie na filarach. 
b)   łuk wargowy. 
c)   inne zęby. 
d)   zamki przyklejone do szkliwa. 

 

7. Aparat Herbsta ma działanie 

a)   rehabilitacyjne. 
b)   płyty protezy. 
c)   bierne. 
d)   czynnościowe. 

 

8. Trzpień jest częścią 

a)

 

teleskopu. 

b)

 

płyty protezy. 

c)

 

trzonu śruby Hyrax. 

d)

 

pierścienia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

9. Grubość drutu w aparatach grubołukowych wynosi 

a)

 

0,7–1 mm. 

b)

 

0,8–1,1 mm. 

c)

 

0,9–1,2 mm. 

d)

 

1,0–1,5 mm. 

 

10. Aparaty, które posiadają płytę akrylową to 

a)

 

Haasa i Biedermana. 

b)

 

Derichsweilera i Haasa. 

c)

 

Quad– Helix i Haasa. 

d)

 

Biedermana i W – Feder. 

 
11. Śruba Hyrax posiada  

a)

 

2 pary wypustek. 

b)

 

4 pary wypustek. 

c)

 

6 par wypustek. 

d)

 

8 par wypustek. 

 
12. Aparat Quad-Helix słuŜy do 

a)   leczenia przodozgryzu. 
b)   leczenia zgryzu krzyŜowego. 
c)   poszerzania łuku zębowego. 
d)   leczenia rozczepów podniebienia. 

 
13. Długość fabrycznie wykonanego łuku Goshgariana wynosi 

a)   45–50 mm. 
b)   25–40 mm. 
c)   30–45 mm. 
d)   34–45 mm. 
 

14. Aparat z łukiem językowym stosuje się na zęby 

a)   mleczne trzonowe. 
b)   mleczne sieczne. 
c)   stałe trzonowe. 
d)   stałe sieczne. 

 
15. W aparacie Nance’a drut wnika w płytę akrylową na wysokości 

a)   brodawek zębów siecznych. 
b)   guzków przyśrodkowych zębów trzonowych. 
c)   fałdów podniebiennych. 
d)   linii AH. 

 
16. Modelem roboczym nazywamy model 

a)

 

do jakiego dąŜy się w leczeniu ortodontycznym. 

b)

 

kontrolny. 

c)

 

przeznaczony do archiwizacji. 

d)

 

na którym przygotowuje się pracę. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

17. Aparat Derichsweilera składa się z płyty akrylowej 

a)   śruby ortodontycznej i koron. 
b)   łuku wargowego i koron. 
c)   łuku językowego i śruby ortodontycznej. 
d)   koron i spręŜyn. 
 

18. Aparat Biedermana pozwala uzyskać poszerzenie łuku zębowego o 

a)

 

7–15 mm. 

b)

 

3–8 mm. 

c)

 

10–20 mm. 

d)

 

1,5–3,0 cm. 

 
19. W aparacie stałym, na zęby działają siły przyłoŜenia 

a)

 

wielopunktowe. 

b)

 

jednopunktowe. 

c)

 

mieszane. 

d)

 

dwupunktowe. 

 
20. Pierścienie w aparatach cienkołukowych mają grubość 

a)

 

0,25–0,1 mm. 

b)

 

1 mm. 

c)

 

0,1 mm. 

d)

 

0,1–0,3 mm. 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………….... 

 

Wykonywanie aparatów stałych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

7.

 

LITERATURA 

 

1.

 

Hohmann A., Hielscher W.: Ortodoncja. Wydawnictwo Kwintesencja 1999 

2.

 

Karłowska  I:  Zarys  współczesnej  ortodoncji.  Podręcznik  dla  studentów  i  lekarzy 
stomatologów. Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 2005 

3.

 

Kordasz  P.,  Wolanek  Z.:  Materiałoznawstwo  protetyczno-stomatologiczne.  Podręcznik 
dla  średnich  szkół  medycznych.  Wydanie  II  Poprawione  i  uzupełnione.  Państwowy 
Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1976 

4.

 

Rathel  Z.:  Ortodoncja  w  zarysie  dla  państwowych  szkół  medycznych  techników 
dentystycznych. Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 1968 

5.

 

Skrzypkowski A: Ortodoncja Laboratoryjna. Podręcznik dla słuchaczy wydziału techniki 
dentystycznej MSZ. Wydawnictwa Lekarskie PZWL, Warszawa 1980 

6.

 

Czasopisma  specjalistyczne:  Nowoczesny  technik  dentystyczny,  Labor  Dental, 
Quintessence techniki dentystycznej, Twój Przegląd Stomatologiczny.