background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 

 
 

 
 
 
Anita Bogdan 

 

 
 
 
 
 
 

Wykonywanie  operacji  jednostkowych  w  technologii 
przetwarzania żywności 321[09].Z2.01 
 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inż. Beata Kownacka  
dr inż. Małgorzata Kuśmierczyk – Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Maria Majewska – Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie 
 
 
Korekta: 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  321[09].Z2.01  
„Wykonywanie  operacji  jednostkowych  w  technologii  przetwarzania  żywności”  zawartego 
modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii żywności. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Operacje jednostkowe i ich znaczenie w przetwórstwie żywności 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Operacje mechaniczne 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Operacje termiczne  

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

5.4. Operacje dyfuzyjne  

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

23 

7. Literatura 

38 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  operacji  jednostkowych 

w  technologii  przetwarzania  żywności”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii żywności 321[09]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań testowych,  zawierającym zadania 
wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale zamieszcono również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktację zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[09].Z2 

Procesy technologiczne w przetwórstwie spożywczym 

321[09].Z2.03 

Organizowanie i prowadzenie procesów konserwowania żywności 

321[09].Z2.01 

Wykonywanie operacji 

jednostkowych  

w technologii przetwarzania 

żywności 

321[09].Z2.02 

Prowadzenie procesów 

jednostkowych  

w technologii przetwarzania 

żywności 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

klasyfikować maszyny i urządzenia ogólnego zastosowania w przemyśle spożywczym, 

 

charakteryzować surowce stosowane w przemyśle spożywczym, 

 

określać  wpływ  różnych  operacji  technologicznych  na  wartość  użytkową  wyrobów 
przetwórstwa spożywczego, 

 

stosować zasady obsługi maszyn i urządzeń do obróbki mechanicznej, 

 

stosować zasady obsługi maszyn i urządzeń do obróbki termicznej, 

 

dobierać maszyny i urządzenia do procesów technologicznych przemysłu spożywczego, 

 

dobierać  zestawienia  maszyn  i  urządzeń  w  linie  do  produkcji  ciągłej  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

przestrzegać  przepisów  bezpieczeństwa,  higieny  pracy,  wymagań  ergonomii,  ochrony 
przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić współczesne potrzeby przetwarzania żywności, 

 

scharakteryzować  właściwości  reologiczne  surowców,  półproduktów  i  produktów 
spożywczych, 

 

dokonać klasyfikacji operacji stosowanych podczas przetwarzania żywności, 

 

scharakteryzować  operacje  mechaniczne,  termiczne  i  dyfuzyjne  stosowane  w  przemyśle 
spożywczym, 

 

dokonać  analizy  zmian  sensorycznych  i  odżywczych  zachodzących  w  surowcach  pod 
wpływem operacji technologicznych, 

 

ocenić wpływ operacji technologicznych na zmianę trwałości żywności, 

 

dobrać  maszyny  i  urządzenia  do  przeprowadzenia  operacji  technologicznych  
w przetwórstwie żywności, 

 

określić  parametry  pracy  maszyn  i  urządzeń  podczas  przeprowadzania  operacji 
technologicznych żywności, 

 

wykonać  badania  laboratoryjne  w  zakładach  przetwórstwa  spożywczego  w  celu 
analizowania zagrożeń (HACCP) operacji jednostkowych, 

 

zastosować  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  środowiska  i  ochrony 
przeciwpożarowej,  ochrony  zdrowotnej  żywności,  wymagania  ergonomii,  przy 
przeprowadzaniu operacji technologicznych, 

 

skorzystać z różnych źródeł informacji technicznej, technologicznej i ekonomicznej. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł:  

 

 

 

Procesy technologiczne w przetwórstwie spożywczym 321[09].Z2 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie operacji jednostkowych w technologii 
przetwarzania żywności 321[09].Z2.01 

Temat: Operacje termiczne i ich znaczenie w technologii przetwórstwa żywności 

Cel ogólny: Określenie znaczenia operacji termicznych w przetwórstwie żywności 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zdefiniować operacje termiczne, 

 

rozróżnić sposoby przekazywania ciepła: przewodzenie, konwekcję , promieniowanie,  

 

dokonać podziału operacji termicznych, 

 

dobrać maszyny w zależności od rodzaju operacji i specyficznych cech surowca, 

 

dobrać operacje do danego procesu technologicznego, 

 
Metody nauczania –uczenia się:  

 

elementy wykładu, 

 

mapa semantyczna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

lekcja teoretyczna z zastosowaniem pracy w grupach, 

 

praca indywidualna 
 

Czas:  1 godzina 30 minut. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn i urządzeń, 

 

schematy blokowe procesów technologicznych, 

 

rzutnik, foliogramy. 
 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Podanie dyspozycji do lekcji: 

– 

Sposoby przekazywania ciepła. 

– 

Zastosowanie operacji termicznych w technologii przetwórstwa żywności, 

– 

Rodzaje operacji termicznych, 

– 

Dobór maszyn w zależności od rodzaju operacji i właściwości surowca. 

4.  Realizacja tematu: 

 

Nauczyciel zaznajamia uczniów ze sposobami przekazywania ciepła. 

 

Praca  w  grupach  nad  zagadnieniem  „Zastosowanie  operacji  termicznych  
w technologii żywności”. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Sporządzenie wspólnie na tablicy mapy semantycznej „Operacje termiczne  
w technologii żywności”.  

 

Informacje nauczyciela na temat wpływu ogrzewania na jakość żywności. 

 

Praca w grupach: 

 
FAZA I.  

Każda  grupa  otrzymuje  do  rozpracowania  inną  operacje  termiczną,  np.:  podgrzewanie, 

blanszowanie,  rozparzanie,  gotowanie,  prażenie,  pieczenie,  chłodzenie,  zamrażanie  (ok.  10 
min.). Każda osoba musi na tyle dobrze zrozumieć zagadnienie, aby móc je wytłumaczyć innej 
grupie uczniów. Po zakończeniu pracy w grupie, każda przedstawia efekty swojej pracy co to 
jest  za  operacja,  jaki  jest  jej  cel,  jakie  zmiany  zachodzą  w  surowcach,  jakie  są  stosowane 
urządzenia.  
FAZA II.  

Grupy eksperckie rozdzielają się i tworzą nowe grupy w skład, których wchodzą eksperci 

z poszczególnych  tematów.  W  nowo  utworzonych  grupach  poszczególni  eksperci  przekazują 
swoją wiedzę innym członkom grupy ucząc się jednocześnie od nich pozostałych tematów. 
Faza III.  

Następuje  powrót  uczniów  do  grup  eksperckich  i  konfrontacja  wiedzy  na  temat 

wszystkich rodzajów operacji termicznych. 
– 

Ćwiczenia  indywidualne  -  uczniowie  mają  dobrać  urządzenie  do  określonej  operacji 
termicznej 

do 

określonego 

surowca. 

Wypełniają 

brakujące 

miejsca  

w arkuszach ćwiczeń (zał.1). 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowania  należy  dokonywać  na  bieżąco  po  wykonaniu  kolejnych  ćwiczeń. 

Natomiast  w  podsumowaniu  końcowym  poprosić  o  uzasadnienie  znaczenia  operacji 
termicznych w przetwórstwie żywności. 
 
Praca domowa 

Zastanów  się,  jakie  operacje  termiczne  stosuje  się  w  warunkach  domowych.  Jakie 

występują  podobieństwa  i  różnice  między  operacjami  termicznymi  prowadzonymi 
w warunkach domowych i przemysłowych? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
Zał. 1. 
Arkusz ćwiczeń indywidualnych 

Operacja termiczna 

Urządzenia 

Surowce/ produkt 

Blanszowanie 

 

owoce, warzywa 

Podgrzewanie 

 

mleko 

Rozparzanie 

 

jabłka/przecier 

Gotowanie 

 

zalewa octowa 

Prażenie  

 

kawa 

Pieczenie 

 

chleb 

Chłodzenie 

 

mleko 

Zamrażanie 

 

truskawki, maliny 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   Technik technologii żywności 321[09] 
Moduł:  

 

 

 

Procesy technologiczne w przetwórstwie spożywczym 321[09].Z2. 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie operacji jednostkowych w technologii przetwarzania 
żywności 321[09].Z2.01 

Temat: Cele i zadania obróbki wstępnej surowców 

Cel ogólny: uczeń potrafi określić cele i formy obróbki wstępnej surowców. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozróżnić rodzaje zanieczyszczeń surowców, 

 

rozróżnić sposoby obróbki wstępnej, 

 

dobrać maszyny i urządzenia w zależności od sposobu obróbki wstępnej, 

 

dobrać maszyny i urządzenia w zależności od rodzaju surowca i jego przeznaczenia, 

 

ocenić skuteczność czyszczenia. 

 
Metody nauczania –uczenia się:  

 

burza mózgów, 

 

pogadanka, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna 

 

grupowa 

 
Środki dydaktyczne: 

 

katalogi maszyn urządzeń stosowanych przy obróbce wstępnej, 

 

schematy procesów technologicznych. 

 
Czas:
  1 godzina 30 minut. 
 
Przebieg zajęć: 
 
FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji. 

 
FAZA WŁAŚCIWA 
1.  Co to jest obróbka wstępna? 
2.  Jakie rozróżniamy zanieczyszczenia surowców? 
3.  Jakie powinno być skuteczne czyszczenie? 
4.  Jakie etapy i urządzenia występują przy czyszczeniu zbóż? 
5.  Jakie etapy i urządzenia występują przy czyszczeniu warzyw i owoców? 
6.  Jakie maszyny są stosowane do usuwania części zbędnych? 
7.  Jakich zasad bhp należy szczególnie przestrzegać przy obróbce wstępnej? 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

Sposób i formy realizacji 

Nauczyciel wyjaśnia pojęcie i zakres obróbki wstępnej. 

Uczniowie  w  grupach  zastanawiają  się  nad  rodzajami  zanieczyszczeń  różnych  surowców 
roślinnych (zboża, warzywa, owoce, rośliny okopowe) i zwierzęcych (mleko). 
Elementy „burzy mózgów” - Jakie powinno być skuteczne czyszczenie? 
Analiza schematów technologicznych przetwórstwa zbóż i wybranych przetworów owocowo-
warzywnych pod kątem etapów obróbki wstępnej 
Ćwiczenia  indywidualne  -  dobór  urządzeń  do  obróbki  wstępnej  dla  konkretnych  surowców, 
przetwarzanych na określone produkty (zał.1) 
 
FAZA KOŃCOWA 

Ocena uzupełnionych arkuszy ćwiczeń 

 
Zakończenie zajęć 

Podsumowania  należy  dokonywać  na  bieżąco  po  wykonaniu  kolejnych  ćwiczeń. 

Natomiast  w  podsumowaniu  końcowym  poprosić  o  uzasadnienie  znaczenia obróbki wstępnej 
w przetwórstwie żywności. 
 
Praca domowa 

Jak  można  zagospodarować  usunięte  w  czasie  obróbki  wstępnej  części  zbędne  lub 

niejadalne w warunkach przemysłowych i w gospodarstwie domowym? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 
realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 
Zał. 1 
Arkusz ćwiczeń indywidualnych 

Obróbka wstępna 

Urządzenia 

Surowiec 

czyszczenie 

 

jabłka przeznaczone na soki 

usuwanie 

części 

zbędnych 

 

ziemniaki do produkcji czipsów 

czyszczenie 

 

truskawki przeznaczone na dżemy 

czyszczenie 

 

mleko do produkcji mleka spożywczego 

usuwanie 

części 

zbędnych 

 

drób na tuszki drobiowe 

czyszczenie czarne 

 

zboże do produkcji mąki 

usuwanie 

części 

zbędnych 

 

tusza wieprzowa na mięso  

usuwanie 

części 

zbędnych 

 

fasola do produkcji fasolki konserwowej 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.   Operacje  jednostkowe  i  ich  znaczenie  w  przetwórstwie 

żywności 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj celowość i formy przetwórstwa żywności dawniej i w czasach dzisiejszych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania ćwiczenia. Należy wyjaśnić lub przypomnieć zasady burzy mózgów.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o czynnikach decydujących o rozwoju 

przetwórstwa żywności,  

2)  podzielić czynniki na „historyczne” i teraźniejsze, 
3)  określić  tendencje  w  przetwórstwie  żywności  na  przykładzie  wybranych  branż 

przetwórstwa  spożywczego  (np.  przetwórstwo  mleka,  przetwórstwo  owoców  i  warzyw, 
przetwórstwo mięsa). 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

 

burza mózgów, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

fotografie, rysunki produktów żywnościowych o różnym stopniu przetworzenia, 

− 

arkusze papieru, pisaki, 

− 

literatura (1,2,6) 

 
Ćwiczenie 2 

Podaj rodzaje operacji jednostkowych i określ kryteria ich wyodrębniania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie powinno być oparte o konkretne schematy produkcji. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z procesem technologicznym np. mąki, mleka spożywczego, dżemu,  
2)  podzielić  proces  produkcji  na  poszczególne  etapy,  zwracając  szczególną  uwagę  na 

operacje jednostkowe i na obróbkę wstępną, 

3)  określić  zmiany  zachodzące  w  surowcach,  półproduktach  w  kolejnych  etapach  procesu 

produkcyjnego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych w obróbce wstępnej, 

 

katalogi maszyn i urządzeń do przeprowadzania operacji jednostkowych, 

 

literatura (1,2,6). 

 
Ćwiczenie 3 

Określ  wpływ  właściwości  reologicznych  surowców,  półproduktów  i  produktów  na 

zmiany zachodzące podczas operacji w przetwórstwie spożywczym.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  przedstawić  na  jednym  przykładzie  surowca  i  produktu,  jakie 
zmiany zachodzą na poszczególnych etapach. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeprowadzić ocenę organoleptyczną surowców i otrzymywanych z nich półproduktów 

i produktów, 

2)  obliczyć gęstość surowców i otrzymywanych z nich półproduktów i produktów, 
3)  porównać kształt, wymiary, powierzchnię surowców, półproduktów, wyrobów gotowych 

pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, 

4)  przeprowadzić operację jednostkową w zależności od cech surowców. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

surowce  żywnościowe  roślinne  i  zwierzęce  (np.  ziarno  zbóż,  owoce,  warzywa,  mleko 
surowe do skupu, jaja), 

− 

półprodukty żywnościowe (np. surowe ciasto, moszcz) i produkty gotowe, 

− 

sprzęt, narzędzia do pomiaru gęstości, 

− 

sprzęt, narzędzia do wykonania oceny organoleptycznej, 

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

literatura [4] (1,2,3), 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz maszyny i urządzenia do obróbki wstępnej surowców roślinnych i zwierzęcych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  surowca  określić  rodzaje  obróbki  wstępnej, 
jakim jest poddawany i uzasadnić celowość działań. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  i  celowości  obróbki 

wstępnej,  

2)  wyszukać  w  katalogach  maszyny  i  urządzenia  stosowane  w  obróbce  wstępnej  surowców 

roślinnych /zboża, warzywa, owoce, nasiona roślin oleistych/ i zwierzęcych /mleko, żywiec 
rzeźny, drób/ 

3)  zanotować przy surowcach stosowane maszyny i urządzenia, 
4)  uzasadnić krótko wybór. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych w obróbce wstępnej, 

− 

literatura (1,4,5,6). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

5.2. Operacje mechaniczne 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz  maszyny i urządzenia do rozdrabniania surowców w przetwórstwie spożywczym 

na przykładzie jabłek, pomidorów, kapusty, mięsa, nasion. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  surowca  określić  stosowane  sposoby 
rozdrabniania i uzasadnić celowość działań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  celowości  i  sposobach 

rozdrabniania, 

2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do rozdrabniania, 
3)  dobrać urządzenia do rozdrabniania określonych surowców, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych do rozdrabniania, 

− 

literatura (1,2,4,5). 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz maszyny i urządzenia do mechanicznego rozdzielania substancji niejednorodnych: 

sedymentacji, filtrowania, grawitacji, działania siły odśrodkowej, prasowania, odpylania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  surowca  określić  stosowane  sposoby 
mechanicznego rozdzielania i uzasadnić celowość działań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat substancji niejednorodnych, 
2)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o celowości i sposobach rozdzielania, 
3)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do rozdzielania, 
4)  dopasować urządzenia do rozdzielania określonych substancji niejednorodnych, 
5)  krótko uzasadnić swój wybór. 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi  maszyn  i  urządzeń  stosowanych  do  sedymentacji,  filtrowania,  rozdzielania  
z wykorzystaniem grawitacji, siły odśrodkowej, do prasowania, odpylania, 

− 

literatura (1,2,3,5,6). 

 
Ćwiczenie 3 

Dobierz maszyny i urządzenia do formowania surowców i półproduktów w przetwórstwie 

żywności na przykładzie piekarnictwa i mleczarstwa. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  surowca  lub  półproduktu  określić  stosowane 
systemy i sposoby formowania i uzasadnić celowość działań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o celowości i sposobach formowania, 
2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do formowania, 
3)  dopasować urządzenia do formowania określonych surowców, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych do formowania, 

− 

literatura (1,2,3,4,5). 

 
Ćwiczenie 4 

Dobierz  dozowniki  do  owoców,  kasz,  maki,  masła,  produktu  -  pasty,  serów 

twarogowych, ciastek, soków. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  surowca  określić  stosowane  sposoby  
i systemy dozowania i uzasadnić celowość działań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o celowości i sposobach dozowania, 
2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do dozowania, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

3)  dopasować urządzenia do dozowania określonych artykułów żywnościowych, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 
 

 
Zalecane metody nauczania- uczenia się: 
pokaz z objaśnieniem, 
ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych do formowania, 

− 

literatura (2,3,5,6). 

 

Ćwiczenie 5 

Uzasadnij,  w  jakim  celu  prowadzi  się  rozdrabnianie,  miesznie,  kształtowanie 

w rzeczywistych  warunkach  produkcyjnych  w  wybranym  zakładzie  przemysłu  spożywczego 
(np. przetwórnia owoców i warzyw). 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Powinno  być  ono  poprzedzone  obserwacją  wybranych  operacji 
jednostkowych w zakładzie przemysłu spożywczego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  przebiegiem  procesu  produkcyjnego  w  rzeczywistych  warunkach 

produkcyjnych wybranego produktu spożywczego, 

2)  wyróżnić  czynności,  maszyny  i  urządzenia  służące  do  rozdrabniania,  mieszania, 

kształtowania, 

3)  zanotować parametry pracy maszyn i urządzeń, 
4)  ocenić  prawidłowość  doboru  maszyn  i  urządzeń  oraz  przebiegu  wybranych  operacji 

mechanicznych. 
 
Zalecane metody nauczania- uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne:  

– 

maszyny, urządzenia, linie technologiczne w wybranym zakładzie pracy 

– 

schematy technologiczne, 

– 

karty pracy maszyn i urządzeń, 

– 

literatura (1,3,5,6). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.3. Operacje termiczne 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj  przekazywanie  ciepła  w  warunkach  laboratoryjnych  przez  przewodzenie, 

konwekcję, promieniowanie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  zależność  między  sposobem  przekazywania 
ciepła a stanem skupienia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacji  na  temat  sposobów  przekazywania 

ciepła, 

2)  ocenić możliwości przekazywania ciepła w zależności od stanu skupienia, 
3)  ocenić  efektywność  i  możliwości  zastosowania  wybranych  sposobów  w  przetwórstwie 

żywności. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

kuchnia mikrofalowa, kuchnia gazowa, kuchnia z piekarnikiem 

 

schematy technologiczne, 

 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych w operacjach termicznych , 

 

literatura (1,2,5,6). 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz wymienniki ciepła stosowane do produkcji żywności w przetwórstwie owocowo-

warzywnym, mleczarstwie, piwowarstwie, produkcji margaryny.  
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  przykładzie  jednej  branży  określić  stosowane  wymienniki  
i objaśnić czynniki decydujące o doborze. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacji o rodzajach wymienników ciepła, 
2)  wyszukać w katalogach wymienniki ciepła, 
3)  dobrać urządzenia do określonej produkcji, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

 

schematy, foliogramy, zdjęcia wymienników, 

 

literatura (1,4,5,6). 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj  w  warunkach  laboratoryjnych  blanszowanie  owoców  i  warzyw  metodami 

immersyjną, parową, mikrofalową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  wady  i  zalety  stosowanych  metod 
blanszowania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o celowości i sposobach blanszowania, 
2)  wyszukać w katalogach stosowane blanszowniki, 
3)  przeanalizować wady i zalety poszczególnych metod blanszowania, 
4)  dokonać oceny blanszowanych produktów, 
5)  porównaj półprodukty i oceń metody blanszowania. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

katalogi blanszowników, urządzenia do blanszowania, 

 

naczynia do gotowania, 

 

literatura (1,4,5,6). 

 
Ćwiczenie 4 

Opisz zmiany zachodzące podczas wypieku pieczywa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać w materiałach dydaktycznych informacje o wypieku chleba, 
2)  ocenić organoleptycznie surowe ciasto, 
3)  ocenić organoleptycznie upieczony chleb 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

4)  oblicz ubytki wagowe powstałe podczas wypieku. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

 

Środki dydaktyczne: 

 

narzędzia i sprzęt do oceny organoleptycznej, 

 

normy jakościowe pieczywa, 

 

ciasto przed wypiekiem, 

 

chleb, 

 

literatura (1,2,3,5). 

 
Ćwiczenie 5 

Dobierz  maszyny  i  urządzenia  do  obróbki  cieplnej  surowców  w  wybranych  gałęziach 

przetwórstwa spożywczego. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Na  jednym  przykładzie  określić  stosowane  metody  obróbki  termicznej  
i ich wpływ na jakość gotowego produktu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  i  celowości  obróbki 

cieplnej  (podgrzewanie,  ogrzewanie,  rozparzanie,  parowanie,  zagęszczanie,  gotowanie, 
tostowanie,  smażenie,  pieczenie,  prażenie,  ekspandowanie,  chłodzenie,  oziębianie, 
zamrażanie),  

2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane w obróbce cieplnej surowców, 
3)  zanotować przy surowcach stosowane maszyny i urządzenia, 
4)  krótko uzasadnić wybór. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy technologiczne produktów spożywczych, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych w obróbce cieplnej, 

− 

literatura (1,2,3,5). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

5.4.   Operacje dyfuzyjne 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz urządzenia do ekstrakcji oleju z nasion roślin oleistych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  na  sposoby  otrzymywania  oleju,  ich  wady  
i zalety. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  otrzymywania  oleju  

z nasion roślin oleistych, 

2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do ekstrakcji, 
3)  dobrać urządzenia do ekstrakcji oleju, 
4)  dokonać  oceny  analizowanych  możliwości  zastosowania  określonych  maszyn  do  danej 

metody otrzymywania oleju, 

5)  krótko uzasadnić swój wybór ekstraktora. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy technologiczne produkcji oleju, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych do ekstrakcji, 

− 

literatura (1,2,5,6). 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz urządzenia do ekstrakcji cukru. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  określić  stosowane urządzenia  i metody    i  ich wpływ na  jakość 
gotowego produktu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o    otrzymywania  cukru  z  buraków 

cukrowych, 

2)  wyszukać w katalogach maszyny i urządzenia stosowane do ekstrakcji, 
3)  dobrać urządzenia do ekstrakcji cukru, 
4)  dokonać oceny stosowanych aparatów do dyfuzji okresowej ciągłej, 
5)  krótko uzasadnij swój wybór ekstraktora. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy technologiczny produkcji cukru, 

− 

katalogi maszyn i urządzeń stosowanych do ekstrakcji, 

− 

literatura (1,2,4,6). 

 
Ćwiczenie 3 

Porównaj przebieg destylacji prostej i rektyfikacji pod kontem rozdzieleń mieszania. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania  ćwiczenia.  Należy  zwrócić  uwagę  uczniów  na  czynniki  decydujące  o  doborze 
sposobów destylacji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  i  celowości  destylacji 

prostej i rektyfikacji, 

2)  wyszukać  w  katalogach  maszyny,  urządzenia,  i instalacje  stosowane  do  destylacji prostej  

i wielokrotnej, 

3)  dokonać oceny zastosowania wyżej wymienionych metod, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

schematy instalacji do rektyfikacji, 

− 

schematy procesów destylacji prostej, 

− 

katalogi stosowanych maszyn, urządzeń, instalacji, 

− 

literatura (1,3,5,6). 

 
Ćwiczenie 4 

Porównaj destrakcję i ekstrakcję. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  techniki 

wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na występujące podobieństwa i różnice. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wyszukać  w  materiałach  dydaktycznych  informacje  o  sposobach  i  celowości  destrakcji 

i ekstrakcji, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

2)  wyszukać  w  katalogach  maszyny,  urządzenia,  instalacje    stosowane  w  destrakcji 

i ekstrakcji, 

3)  podać wady i zalety, podobieństwa i różnice między tymi metodami, 
4)  krótko uzasadnić swój wybór. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

elementy wykładu, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schematy procesów ekstrakcji i destrakcji, 

– 

katalogi stosowanych maszyn, urządzeń, instalacji, 

– 

literatura (1,3,5,6). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  operacji 
jednostkowych w technologii przetwarzania żywności”. 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,13,14,15,18 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 12,16,17,19,20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. Łącznie 20 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za zdobycie co najmniej 8 punktów z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za zdobycie co najmniej 11 punktów z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za zdobycie 15 punktów, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  zdobycie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
b,  2.  a,  3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. d, 8. b, 9. b, 10. c, 11. a,  
12. 
c, 13. b, 14. c, 15. d, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Dokonać klasyfikacji operacji jednostkowych 

Dobrać urządzenia do określonych operacji 

Rozróżnić operacje jednostkowe 

Rozróżnić operacje jednostkowe 

Scharakteryzować operacje dyfuzyjne 

Dobrać operacje do określonych surowców 

Scharakteryzować operacje jednostkowe 

Scharakteryzować operacje jednostkowe 

Scharakteryzować operacje jednostkowe 

10 

Dobrać urządzenia do surowców 

11 

Dobrać maszyny do określonych operacji 

12 

Zastosować zasady bhp 

PP 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

13 

Dobrać urządzenia do surowców 

14 

Dobrać urządzenia do operacji 

15 

Określić zmiany sensoryczne zachodzące w 
surowcach pod wpływem operacji 
technologicznych 

16 

Ocenić wpływ właściwości surowców na dobór 
operacji 

PP 

17 

Określić warunki pracy maszyn i urządzeń 
podczas przeprowadzania operacji 
technologicznych 

PP 

18 

Wyjaśnić pojęcie misceli 

19 

Określić wpływ właściwości surowców na 
dobór operacji  

PP 

20 

Scharakteryzować sposoby przekazywania 
ciepła 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  dotyczących  operacji  jednostkowych  

w technologii przetwarzania żywności.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  poprzez  zaznaczenie  prawidłowej 

odpowiedzi  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci wolny  czas.  Kłopotów  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia! 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Blanszowanie owoców i warzyw zalicza się do  operacji : 

a)  mechanicznych. 
b)  termicznych. 
c)  dyfuzyjnych. 
d)  fizykochemicznych. 

 

2.  Do mycia warzyw korzeniowych stosuje się myjki: 

a)  bębnową. 
b)  wibracyjną. 
c)  wodno-powietrzną. 
d)  grabkową. 

 

3.  Benzyna lekka, czyli mieszanina heksanu i pentanu jest stosowana do: 

a)  destrakcji. 
b)  destylacji. 
c)  ekstruzji. 
d)  ekstrakcji. 
 

4.  Usuwanie skórek warzyw i owoców oraz pierza jest przykładem: 

a)  rozdrabniania. 
b)  sortowania. 
c)  usuwania części zbędnych. 
d)  kondycjonowania. 
 

5.  Destylacja ma podstawowe znaczenie w: 

a)  olejarstwie, cukrownictwie. 
b)  przemyśle owocowo-warzywnym. 
c)  gorzelnictwie, przemyśle spirytusowym. 
d)  piekarstwie, cukiernictwie. 
 

6.  Cukier z buraków cukrowych otrzymuje się metodą: 

a)  destrakcji. 
b)  ekstrakcji. 
c)  destylacji równowagowej. 
d)  destylacji prostej. 
 

7.  Celem obróbki wstępnej nie jest:

  

a).  zwiększenie trwałości surowca. 
b).  obniżenie kosztów transportu i magazynowania. 
c).  ułatwienie przebiegu procesów technologicznych. 
d).  otrzymywanie gotowego produktu. 

 
8.  Celem blanszowania immersyjnego nie jest:

 

a)  zmniejszenie objętości surowca. 
b)  zwiększenie objętości surowca. 
c)  usprawnienie efektu mycia surowca. 
d)  zmniejszenie zakażeń mikrobiologicznych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

9.  Rozdzielanie zawiesin za pomocą siły odśrodkowej to:  

a)  sedymentacja.  
b)  wirowanie. 
c)  filtracja. 
d)  wyciskanie. 

 
10.  Wilk (na rysunku poniżej) [3, s.65] w technologii żywności głównie służy do: 

a)  rozdrabniania jabłek. 
b)  rozdrabniania pomidorów. 
c)  rozdrabniania mięsa. 
d)  rozdrabniania nasion. 

 

 

 
11.  Prasy obrotowo-koszowe (rysunek poniżej) [3, s.92] znalazły zastosowanie do: 

a)  wyciskania soku z owoców. 
b)  wyciskania soku z pomidorów. 
c)  prasowania szynek. 
d)  prasowania drożdży. 

 

 

 
12.  Przy  obsłudze  urządzeń  stosowanych  w  obróbce  termicznej,  pracownicy  są 

szczególnienarażeni na: 
a)  hałas. 
b)  nadmierną wilgotność. 
c)  poparzenia. 
d)  urazy mechaniczne. 

 
13.  W  obróbce  wstępnej  warzyw  korzeniowych  –  marchwi,  pietruszki,  selera  można 

zastosować: 
a)  wialnie. 
b)  płuczki bębnowe. 
c)  skórowarki. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

d)  wirówki talerzowe. 
 

14.  Prasa taśmowa jest stosowana przy:  

a)  mieszaniu. 
b)  rozdrabnianiu. 
c)  tłoczeniu. 
d)  ekstrakcji. 

 
a.  Zmiany zachodzące podczas wypieku pieczywa to: 

zmiękczenie. 
zmniejszenie objętości. 
pojaśnienie barwy. 
karmelizacja cukru. 
 

16.  Spośród  przedstawionych  operacji  mających  zastosowanie  przy  produkcji  soku 

jabłkowego surowego/moszczu/ - operacja rozdzielania mas półstałych to: 
a)  mycie. 
b)  przebieranie. 
c)  rozdrabnianie. 
d)  tłoczenie. 

 
17.  Do czynników decydujących o doborze rozpuszczalnika do ekstrakcji należy: 

a)  ilość przerabianego surowca. 
b)  zachowanie wartości odżywczych żywności. 
c)  czas przechowywania surowca. 
d)  sposób dalszej obróbki. 

 
18.  Miscela to : 

a)   substancja rozkładająca amigdalinę. 
b)   roztwór benzyny i oleju. 
c)   roztwór po myciu zboża. 
d)   roztwór cukru. 
 

19.  Czynniki ułatwiające wydobywanie cukru z buraków cukrowych to: 

a)  sortowanie buraków. 
b)  schładzanie buraków. 
c)  rozdrabnianie buraków. 
d)  usuwanie części zbędnych. 
 

20.  Bezpośrednie  przekazywanie  wewnętrznej  energii  kinetycznej  cząstek  sąsiadujących  ze 

sobą występujące w cieczach, ciałach stałych i półstałych to: 
a)  promieniowanie. 
b)  przewodzenie. 
c)  konwekcja. 
d)  adsorpcja. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie operacji jednostkowych w technologii przetwarzania żywności 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zadnia lub wykonaj rysunek. 
 

Nr 

zadania 

Punkty 

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

 

Razem   

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  operacji 
jednostkowych w technologii przetwarzania żywności”. 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. Łącznie 20 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za zdobycie co najmniej 8 punktów z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za zdobycie co najmniej 11 punktów z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za zdobycie  15 punktów, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  zdobycie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
a,  2.  c,  3. b, 4. b, 5. c, 6. d, 7. d, 8. b, 9. a, 10. d, 11. a,  
12. 
a, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. c, 18. c, 19. b, 20. a. 
 
Plan testu  
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić współczesne potrzeby przetwarzania 
żywności 

Scharakteryzować właściwości reologiczne 
surowców, półproduktów, produktów 
spożywczych 

Dokonać klasyfikacji operacji jednostkowych 
stosowanych w technologii żywności 

Rozróżnić operacje jednostkowe 

Scharakteryzować operacje dyfuzyjne 

Scharakteryzować operacje mechaniczne 

Scharakteryzować operacje termiczne 

Określić wpływ  operacji na jakość wyrobów  

Rozróżniać zanieczyszczenia żywności 

10 

Rozróżnić operacje jednostkowe 

11 

Rozróżnić sposoby rozdrabniania 

12 

Dobrać urządzenia do surowców 

13 

Dobrać maszyny do określonych operacji 

14 

Zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny 
pracy 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

15 

Dobrać urządzenia do określonych surowców  
i operacji. 

PP 

16 

Ocenić wpływ właściwości surowców na 
dobór operacji   

PP 

17 

Określić warunki bezpiecznej pracy maszyn  
i urządzeń podczas przeprowadzania operacji 
technologicznych 

PP 

18 

Określić znaczenie obszar nadkrytyczny  
w przetwórstwie żywności 

PP 

19 

Wyjaśnić zasadę przeponowej wymiany ciepła 

PP 

20 

Określić znaczenie lotności składnika  
w przetwórstwie żywności 

PP 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  wielokrotnego  wyboru  dotyczących  operacji  jednostkowych  

w technologii przetwarzania żywności.  

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  poprzez  zaznaczenie  prawidłowej 

odpowiedzi  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy zostanie Ci wolny czas. Kłopotów mogą przysporzyć Ci 
pytania: 15-20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Zadaniem współczesnego przetwórstwa żywności nie jest: 

a)  zmniejszenie różnorodności produktów żywnościowych. 
b)  ułatwienie przygotowywania posiłków. 
c)  zniwelowanie sezonowości surowców żywnościowych. 
d)  zwiększenie asortymentu produktów żywnościowych. 
 

2.  Wirówki  odtłuszczające  do  mleka  wykorzystują  różnice  w  gęstości  śmietanki  i  mleka. 

Śmietanka ma: 
a)  gęstość  mniejszą  niż  woda  i  dlatego  podczas  wirowania  jest  odrzucana  na  zewnątrz 

bąka wirówki. 

b)  gęstość  większą  niż  woda  i  dlatego  podczas  wirowania  jest  odrzucana  na  zewnątrz 

bąka wirówki. 

c)  gęstość  mniejszą  niż  woda  i  dlatego  podczas  wirowania  przemieszcza  się  do  środka 

bąka wirówki. 

d)  gęstość  większą  niż  woda  i  dlatego  podczas  wirowania   przemieszcza  się do  środka 

bąka wirówki. 

 

3.  Rozdrabnianie, rozdzielanie, dozowanie to przykład operacji: 

a)  termicznych. 
b)  mechanicznych. 
c)  dyfuzyjnych. 
d)  obróbki wstępnej. 
 

4.  Operacja,  w  której  następuje  wydzielenie  substancji  za  pomocą  odpowiedniego 

rozpuszczalnika to: 
a)  sedymentacja. 
b)  ekstrakcja. 
c)  dyfuzja. 
d)  ekstruzja. 

 

5.  Operacje  dyfuzyjne  wykorzystują  zjawisko  wzajemnego  przenikania  cząsteczek  jednej 

substancji  względem  cząsteczek  drugiej w gazach, cieczach i ciałach stałych. Zjawisko to 
można przyśpieszyć przez: 
a)  obniżenie temperatury. 
b)  obniżenie ciśnienia. 
c)  zwiększenie różnicy stężeń. 
d)  zwiększenie objętości. 

 

6.  Wśród operacji mechanicznych wyróżniamy m.in.: 

a)  ekstrakcję, czyli wymywanie określonego składnika przy pomocy rozpuszczalnika. 
b)  ekspandowanie stosowane m.in. przy produkcji „ziarna dętego”. 
c)  saturację przy produkcji cukru lub napojów gazowanych. 
d)  sedymentację, czyli samoczynne rozdzielanie zawiesin pod wpływem siły ciężkości.  

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

7.  Inaktywacja  enzymów,  zawartych  w  surowcu,  które  mogą  spowodować  niekorzystne 

zmiany barwy, zapachu i smaku, zmniejszenie objętości surowca, poprzez usunięcie gazów 
z komórek i przestrzeni międzykomórkowej to główne cele: 
a)  odpowietrzania. 
b)  pasteryzacji. 
c)  podgrzewania. 
d)  blanszowania. 

 

8.  Ważnym elementem obróbki poubojowej wpływającym na jakość wyrobów jest : 

a)  zważenie półtuszy wieprzowej. 
b)  schłodzenie półtuszy wieprzowej. 
c)  rozbiór półtuszy. 
d)  peklowanie na sucho lub mokro. 

 
9.  Grudki ziemi oblepiające warzywa korzeniowe zalicza się do zanieczyszczeń: 

a)  mineralnych. 
b)  organicznych. 
c)  chemicznych. 
d)  biologicznych. 

 
10.  Przykłady operacji mechanicznych, stosowanych w obróbce wstępnej to: 

a)  dozowanie, pakowanie, 
b)  wirowanie, filtrowanie. 
c)  rozdrabnianie, rozdzielanie. 
d)  odszypułczanie, drylowanie. 

 
11.  Element na poniższym rysunku  obrazuje [3, s.57]: 

a)  Rrozcieranie. 
b)  łupanie. 
c)  rozgniatanie. 
d)  ścinanie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12.  Do mycia ogórków najlepiej nadaje się: 

a)  myjka szczotkowa. 
b)  myjka wodno – powietrzna. 
c)  myjka rolkowa. 
d)  myjka wibracyjna. 

 

13.  Otrzymywanie cukru z buraków cukrowych najlepiej prowadzić w: 

a)  ekstraktorach pionowych np. Bollmana. 
b)  destylatorach. 
c)  ekstraktorach korytowych. 
d)  destruktorach. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

14.  Pracownicy  obsługujący  dozownice  rozlewające  piwo  butelkowane  są  szczególnie 

narażeni na: 
a)  nadmierny hałas. 
b)  wilgotność powietrza. 
c)  wibracje powietrza. 
d)  możliwość urazów mechanicznych. 

 

15.  Wśród urządzeń czyszczących do truskawek można spotkać: 

a)  myjki wodno-powietrzne. 
b)  drylownice. 
c)  myjki szczotkowe. 
d)  obieraczki. 

 

16.  Do oddzielania drożdży z mleczka drożdżowego najczęściej stosuje się: 

a)  tłoczenie na prasach obrotowo – koszowych. 
b)  tłoczenie na prasach taśmowych. 
c)  wirowanie w wirówkach filtracyjnych. 
d)  filtrowanie na prasach filtracyjnych lub filtrach próżniowych. 

 

17.  Warunkiem  bezpiecznego kutrowania mięsa jest: 

a)  praca na wolnych obrotach silnika. 
b)  praca w rękawicach ochronnych. 
c)  praca przy urządzeniach  z zamkniętą pokrywą. 
d)  praca w okularach ochronnych. 

 

18.  Przy jakich operacjach spotyka się tzw. obszar nadkrytyczny (rysunek poniżej)[3, s.151]: 

a)  krystalizacji. 
b)  ekstruzji. 
c)  destrakcji. 
d)  adsorpcji. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

19.  Poniższy rysunek [3, s.115] przedstawia : 

a)  bezpośrednią wymianę ciepła. 
b)  pośrednią wymianę ciepła. 
c)  dyfuzję cząstek między ośrodkami o różnej temperaturze. 
d)  promieniowanie cieplne . 

 

 
 

20.  Różnice w lotności składników znalazły zastosowanie w: 

a)  krystalizacji. 
b)  ekstrakcji. 
c)  sorpcji. 
d)  destylacji. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie operacji jednostkowych w technologii przetwórstwa żywności 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź , wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punktacja 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem   

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

38 

7. LITERATURA 

 

1.  Bednarski W.: Ogólna technologia żywności cz. I . ART, Olsztyn 1996 
2.  Bijok  B.,  Bijok  F.,  Dąbek  A.:  Surowce  i  technologia  żywności  cz.2.  WSiP,  Warszawa 

1999 

3.  Dłużewski M., Dłużewska A.: Technologia żywności 2. WSiP, Warszawa 2001 
4.  Jarczyk A.: Technologia żywności 3. WSiP, warszawa 2001 
5.  Lewicki  P.P.  red.:  Inżynieria  procesowa  i  aparatura  przemysłu  spożywczego.  WNT, 

Warszawa 1999 

6.  Pijanowski  E.,  Dłużewski  M.,  Dłużewska  A.,  Jarczyk  A.:  Ogólna  technologia  żywności. 

WNT, Warszawa 1996