background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 

 
 
 
 
 
Paweł Pirosz 
Marcin Makowski   

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 
313[07].Z3.02 

 

 

 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 

 
 
 

 

 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji 

 Państwowy Instytut Badawczy 

Radom 2007  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Jacek Szydłowski 
dr inŜ. Marcin Chrzan 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Pirosz 
 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Janusz Figurski 
 
 
 
 
 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[07].Z3.02 
,,Planowanie produkcji audycji telewizyjnej”, zawartego w modułowym programie nauczania 
dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej. 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI

 

 

1.

 

Wprowadzenie 

2.

 

Wymagania wstępne 

3.

 

Cele kształcenia 

4.

 

Przykładowe scenariusze zajęć 

5.

 

Ćwiczenia 

11 

5.1.

 

Struktura organizacyjna producenta telewizyjnego 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.

 

Zasady organizacji pracy w produkcji telewizyjnej 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3.

 

Etapy produkcji audycji telewizyjnych i ich charakterystyka 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.

 

Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji filmowej  
i telewizyjnej 313[07]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemu mógł korzystać z poradnika, 

 

cele kształcenia – wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
intelektualnych i praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami,  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  takich  jak:  pokaz  
z objaśnieniem, róŜne formy dyskusji dydaktycznej, inscenizacji, przypadków oraz wycieczek 
dydaktycznych. Zastosowane metody nauczania powinny: 

 

rozwijać samodzielność myślenia i działania uczniów,  

 

aktywizować ucznia do samodzielnego rozwiązywania problemów lub zadań, 

 

uczyć stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 

 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

313[07].Z3.01 

Zarządzanie programem 

telewizyjnym 

313[07].Z3.02 

Planowanie produkcji  

audycji telewizyjnej 

 

313[07].Z3 

Organizacja produkcji 

telewizyjnej 

 

313[07].Z3.03 

Przygotowanie i organizacja 

produkcji audycji telewizyjnej 

 

313[07].Z3.04 

Prowadzenie dokumentacji 

finansowej związanej z produkcją 

audycji telewizyjnych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

 

współpracować w grupie, 

 

przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas zajęć,  

 

obsługiwać komputer w stopniu podstawowym,  

 

wyjaśniać zasady działania sprzętu oświetleniowego, 

 

rozróŜniać podstawowe telewizyjne zestawy zdjęciowe i ich wyposaŜenie, 

 

rozróŜniać podstawowe telewizyjne zestawy montaŜowe, 

 

rozróŜniać rodzaje studiów telewizyjnych, 

 

wyjaśniać zasady działania sprzętu stosowanego w produkcji telewizyjnej, 

 

określać technologię wytwarzania specjalnych efektów dźwiękowych i wizualnych, 

 

wyjaśniać procesy związane z obróbką taśmy filmowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować  zakres  działania,  wyposaŜenie  i  sytuację  rynkową  funkcjonujących 
przedsiębiorstw w zakresie produkcji telewizyjnej, 

 

scharakteryzować strukturę organizacyjną producenta telewizyjnego z wyjaśnieniem jego 
działów, wyposaŜenia i zadań, 

 

wskazać źródła finansowania produkcji audycji telewizyjnej, 

 

scharakteryzować system pracy w produkcji telewizyjnej, 

 

wskazać stanowiska robocze w systemie pracy w telewizji, 

 

zdefiniować  pojęcia  związane  z  produkcją  i  opracowaniem  audycji  telewizyjnej,  jej 
i dystrybucją,  

 

zdefiniować pojęcia usługi produkcyjnej, koprodukcji w produkcji telewizyjnej, 

 

opisać tok produkcji audycji telewizyjnej z uwzględnieniem róŜnych gatunków 

 

scharakteryzować poszczególne etapy realizacji audycji telewizyjnej, 

 

wskazać ekipę realizacyjną audycji telewizyjną, 

 

scharakteryzować  pracę  poszczególnych  członków  ekipy  realizacyjnej  audycji 
telewizyjnej, 

 

określić  komórki  organizacyjne  w  przedsiębiorstwie  telewizyjnym  w  zakresie  produkcji 
telewizyjnej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1  

 
 

Osoba prowadząca 

....................................................................... 

Modułowy program nauczania:  Technik organizacji produkcji filmowej  

i telewizyjnej 

Moduł : 

Organizacja produkcji telewizyjnej 
313[07].Z3 

Jednostka modułowa: 

Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 313[07].Z3.02 

 

Temat: Charakteryzowanie audycji telewizyjnej z uwzględnieniem jej gatunków. 

Cel ogólny: Zapoznać się z rodzajami audycji telewizyjnej. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić  pojęcia:  audycja  telewizyjna,  gatunek  telewizyjny,  ramówka,  program 
telewizyjny, 

 

wymienić gatunki telewizyjne, 

 

rozróŜnić formy audycji telewizyjnych, 

 

opracować podział audycji, w zaleŜności od róŜnych kryteriów podziału, 

 

scharakteryzować audycję telewizyjną z uwzględnieniem jej gatunków. 

 
Metody nauczania
uczenia się:  

 

wykład informacyjny, 

 

dyskusja dydaktyczna, 

 

metoda sytuacyjna, 

 

pokaz łączony z przeŜyciem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach 2-3 osobowych. 

 
Czas:  3 godziny dydaktyczne (3 x 45 minut). 
 
Środki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, kartki papieru, 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela, 

 

prezentacja przedstawiająca podział audycji, 

 

rzutnik multimedialny. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć – 30 minut. 
Nauczyciel omawia zagadnienia związane z tematem zajęć  
Uczniowie  przygotowują  się  do  opracowywania  zagadnień  wyznaczonych  przez 
nauczyciela.  

2.

 

Przeprowadzenie  dyskusji  kierowanej  z  uwzględnieniem  następujących  pytań:  Jakie  są 
formy audycji telewizyjnych? Jaki jest podział audycji, w zaleŜności od róŜnych kryteriów 
podziału? Co nazywamy ramówką? Co kryje się pod pojęciem gatunek telewizyjny? Jakie 
są rodzaje gatunków telewizyjnych? 
Uczniowie wyszukują w Internecie informacje związane z tematem zajęć. 
Uczniowie  opracowują  wnioski  z  dyskusji  indywidualnie  i  w  grupach    w  formie 
prezentacji multimedialnej – 55 minut.  

3.

 

Podsumowanie zajęć – 30 minut. 
Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki pracy zespołu. 

 
Zakończenie zajęć 
     Nauczyciel dokonuje oceny poziomu osiągnięć uczniów oraz ocenia ich aktywność metodą 
obserwacji czynności i zachowania indywidualnego kaŜdego ucznia – 10 minut. 
 
Praca domowa 

Opracować na piśmie charakterystykę dwóch wybranych gatunków telewizyjnych.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów - 10 minut. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2  

 

Osoba prowadząca 

....................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Technik organizacji produkcji filmowej  
i telewizyjnej 

Moduł : 

Organizacja produkcji telewizyjnej 
313[07].Z3 

Jednostka modułowa: 

Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 313[07].Z3.02 

 
 

Temat:  Projekt realizacji audycji telewizyjnej dowolnego gatunku.   

Cel ogólny: Zapoznać się z procesem powstawania audycji medialnej.   

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować proces powstawania audycji medialnej, 

 

wyjaśnić pojęcia: audycja telewizyjna, gatunek telewizyjny,  scenariusz audycji 
telewizyjnej, 

 

opracować schemat organizacyjny procesu powstawania audycji telewizyjnej, 

 

wykonać projekt realizacji audycji telewizyjnej, 

 

zaprezentować efekty pracy. 

 
Metody nauczania
uczenia się: 

 

wykład informacyjny, 

 

metoda sytuacyjna, 

 

metoda projektów, 

 

metoda przypadków. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca zespołowa, 

 

wycieczka dydaktyczna. 

 
Czas:  5 godzin dydaktycznych (5 x 45 minut). 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 7 poradnika nauczyciela, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej, 

 

przykładowa dokumentacja produkcyjna audycji TV. 

 

aparat fotograficzny, kamera wideo, 

 
Przebieg zajęć: 
1.

 

Wprowadzenie i uświadomienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

 

Nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  wiadomości 
dotyczących powstawania audycji telewizyjnych.  

 

Nauczyciel  przy  pomocy  rzutnika  multimedialnego  przedstawia  prezentuję 
przedstawiającą  przykładowy  scenariusz  audycji  telewizyjnej.  Omawia  poszczególne 
składniki  scenariusza.  Zadaje  pytania:  czym  naleŜy  się  kierować  tworząc  audycję 
telewizyjną?  Jakie  są  etapy  powstawania  audycji  telewizyjnej?  Jakie  są  źródła 
finansowania  produkcji  audycji  telewizyjnej?  Kto  pracuje  przy  tworzeniu  audycji 
telewizyjnej? 

 

Uczniowie udzielają odpowiedzi na zadane pytania.  

 

Uczniowie definiują pojęcia dotyczące tworzenia audycji telewizyjnych.   

2.

 

Organizacja zajęć realizowanych metodą projektu. 

 
FAZA 1. 

Nauczyciel wyjaśnia uczącym się istotę metody. 
Uczniowie wybierają tematykę, która powinna być realizowana metodą projektów. 

FAZA 2. 

Nauczyciel wprowadza do tematu uczniów z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania. 
Uczniowie formułują tematy poszczególnych projektów i ustalają zakres ich realizacji. 
Nauczyciel  planuje  i  ustala  w  kontrakcie  terminy  wykonania  poszczególnych  etapów 
zadania.  

FAZA 3. 

Realizacja projektów.  
Uczniowie  w  grupach  2-3  osobowych  zapoznają  się  i  opisują  (rejestrują  na  taśmie 
filmowej,  fotografują,  przeprowadzają  wywiady)  zadania  i  czynności  pracowników 
związane z procesem powstawania audycji telewizyjnej – przygotowują pisemny raport. 
Nauczyciel  przeprowadza  konsultacje,  w  wyniku  których  dokonuje  się  weryfikacji 
sposobów wykonania oraz treści projektów. 
Nauczyciel  ustala  kolejność  prezentacji  projektów  i  wyznacza  dokładne  terminy  dla 
poszczególnych zespołów uczniowskich. 

FAZA 4. 

Prezentacja projektów. 
Ocena projektów dokonana przez nauczyciela lub zespół przez niego powołany. 
Uczący się prezentują swoje projekty i uzasadniają swoje rozwiązania problemu. 
Po prezentacji uczniowie odpowiadają na pytania kolegów. Pozostali czynnie uczestniczą 
w dyskusji, sporządzają notatki z waŜniejszych treści zawartych w projekcie. 

 
Zakończenie zajęć 

Uczniowie wymieniają zalety metody projektów wraz z uzasadnieniem jakie umiejętności 

kluczowe ukształtowali ucząc się tą  metodą. 
 
Praca domowa 

Uczniowie na piśmie odpowiedź na pytanie: Jakie funkcje pełnią osoby zatrudnione przy 

realizacji audycji telewizyjnej? 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

wypełnienie ankiety ewaluacyjnej przez uczniów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA

 

 

5.1.  Struktura organizacyjna producenta telewizyjnego

 

 

5.1.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  zakres  działania,  wyposaŜenie,  źródła  finansowania  i  sytuację  rynkową 

przedsiębiorstw branŜy produkcji telewizyjnej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  porównania  sytuacji 

rynkowej wybranych przedsiębiorstw branŜy produkcji telewizyjnej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat przedsiębiorstw branŜy produkcji telewizyjnej, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie charakterystykę przedsiębiorstw branŜy produkcji telewizyjnej  
na podstawie zgromadzonych materiałów, 

4)

 

opracować  pisemnie:  zakres  działań,  wyposaŜenie,  źródła  finansowania,  sytuację 
rynkową wybranych przedsiębiorstw, 

5)

 

dokonać porównania wybranych przedsiębiorstw, 

6)

 

opracować  wnioski  z  analizy  sytuacji  rynkowej  przedsiębiorstw  branŜy  produkcji 
telewizyjnej, 

7)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  strukturę  organizacyjną  producenta  telewizyjnego  z  wyjaśnieniem  jego 

działów, wyposaŜenia oraz zadań. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  porównania  struktury 

organizacyjnej  wybranych  producentów  telewizyjnych  i  na  tej  podstawie  spróbowali 
naszkicować schemat organizacyjny przykładowego producenta branŜy telewizyjnej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać  w  Internecie  informacji  na  temat  struktury  organizacyjnej  producenta 
telewizyjnego, 

3)

 

przedyskutować w grupie strukturę organizacyjną wybranych producentów telewizyjnych 
na podstawie zgromadzonych materiałów, 

4)

 

opracować  pisemnie:  strukturę  organizacyjną,  poszczególne  działy,  wyposaŜenie,  zakres 
działań wybranych producentów telewizyjnych, 

5)

 

dokonać porównania struktury organizacyjnej wybranych producentów, 

6)

 

zaproponować schemat organizacyjny producenta telewizyjnego, 

7)

 

opracować wnioski z analizy struktury organizacyjnej producentów telewizyjnych, 

8)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4,  

 

przybory do pisania. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2.  Zasady organizacji pracy w produkcji telewizyjnej

 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj audycję telewizyjną z uwzględnieniem jej gatunków. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  poprawnie  dokonali  charakterystyki 

gatunków audycji telewizyjnej oraz wskazali róŜnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat gatunków audycji telewizyjnych, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie  definicję,  gatunki  i  ich  charakterystykę  audycji  telewizyjnych 
na podstawie zgromadzonych materiałów, 

4)

 

opracować  pisemnie:  definicję  audycji  telewizyjnej  oraz  scharakteryzować  gatunki 
audycji telewizyjnej, 

5)

 

opracować wnioski z charakteryzowania audycji, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  produkcję  audycji  telewizyjnych,  wskaŜ  moŜliwości  ich  finansowania 

oraz dystrybucji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  zestawienia  źródeł 

finansowania audycji telewizyjnych. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat produkcji audycji telewizyjnych, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie  proces  produkcji  audycji  z  uwzględnieniem  ich  finansowania  
i dystrybucji, 

4)

 

opracować  pisemnie  powyŜsze  zagadnienia,  ze  szczególnym  uwzględnieniem  źródeł 
finansowania oraz dystrybucji audycji telewizyjnych, 

5)

 

dokonać zestawienia źródeł finansowania audycji, 

6)

 

opracować wnioski z charakterystyki produkcji audycji telewizyjnych oraz zestawienia,  

7)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Scharakteryzuj system pracy oraz stanowiska robocze w produkcji audycji telewizyjnej 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać  w  Internecie  informacji  na  temat  przyjętego  systemu  pracy  i  stanowisk 
roboczych przy produkcji audycji telewizyjnych, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie  charakterystykę  systemu  pracy  w  produkcji  telewizyjnej  na 
podstawie zgromadzonych materiałów, 

4)

 

opracować pisemnie powyŜsze zagadnienia, 

5)

 

opracować wnioski wynikające z przyjętego systemu pracy,  

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4 

Scharakteryzuj  rolę  producenta,  koproducenta  i  kierownika  produkcji  w  procesie 

tworzenia audycji telewizyjnej 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  analizy  roli  koproducenta  

w produkcji telewizyjnej oraz wpływu koprodukcji na finansowanie audycji telewizyjnych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać  w  Internecie  informacji  na  temat  roli  producenta,  koproducenta  i  kierownika 
produkcji w tworzeniu audycji telewizyjnych, 

3)

 

poszukać  w  Internecie  lub  literaturze  informacji  na  temat  koprodukcji  audycji 
telewizyjnych, 

4)

 

przedyskutować  w  grupie  rolę  poszczególnych  osób  na  podstawie  zgromadzonych 
materiałów, 

5)

 

opracować pisemnie powyŜsze zagadnienia, 

6)

 

zanalizować  rolę  koprodukcji  w  aspekcie  finansowym  przy  tworzeniu  audycji 
telewizyjnych, 

7)

 

opracować wnioski wynikające z powyŜszej analizy i charakterystyki,  

8)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne, 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

5.3.  Etapy produkcji audycji telewizyjnych i ich charakterystyka

 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Scharakteryzuj  tok  produkcji  audycji  telewizyjnej,  jej  poszczególne  elementy  

z uwzględnieniem róŜnych gatunków audycji. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  porównania  toku  produkcji 

audycji telewizyjnych w zaleŜności od gatunku. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać w Internecie informacji na temat toku produkcji audycji telewizyjnych, 

3)

 

przedyskutować w grupie tok produkcji audycji telewizyjnych z uwzględnieniem róŜnych 
gatunków audycji, 

4)

 

opracować pisemnie powyŜsze zagadnienia, 

5)

 

porównać tok produkcji audycji telewizyjnych w zaleŜności od gatunku, 

6)

 

opracować wnioski wynikające z porównania toku produkcji audycji danego gatunku,  

7)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  ekipę  realizacyjną  audycji  telewizyjnej  oraz  pracę  poszczególnych  jej 

członków. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  poprawnie  scharakteryzowali  zakres 

pracy i obowiązków poszczególnych członków ekipy realizacyjnej. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

poszukać  w  Internecie  informacji  na  temat  członków  ekipy  realizacyjnej  audycji 
telewizyjnej, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie  rolę  i  zakres  pracy  poszczególnych  członków  ekipy 
realizacyjnej, 

4)

 

opracować pisemnie w formie zestawienia zakres pracy poszczególnych członków ekipy 
realizacyjnej, 

5)

 

opracować wnioski wynikające z wykonanego zestawienia,  

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Przygotuj dokumentację produkcyjną niezbędną przy produkcji audycji telewizyjnej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy zwrócić szczególną uwagę na poprawność tworzenia dokumentacji przez uczniów 

dla wybranego gatunku audycji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

zapoznać się z przykładową dokumentacją produkcyjną audycji telewizyjnej, 

3)

 

zaplanować gatunek audycji telewizyjnej, 

4)

 

przedyskutować w grupie zakres dokumentacji audycji, 

5)

 

opracować  pisemnie  dokumentację  produkcyjną  dla  wybranego  gatunku  audycji 
telewizyjnej, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

dokumentacja produkcyjna audycji TV. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj analizy koncepcji i scenariusza audycji telewizyjnej pod kątem jej produkcji.  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  dokonali  analizy  scenariusza  pod 

kątem  produkcji  i  na  tej  podstawie  spróbowali  opracować  własny  scenariusz  dla  wybranego 
gatunku audycji. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z ergonomią i przepisami bhp, 

3)

 

zapoznać się z przykładowym scenariuszem audycji telewizyjnej, 

4)

 

dokonać analizy scenariusza audycji telewizyjnej pod kątem jej produkcji, 

5)

 

opracować wnioski z analizy, 

6)

 

napisać przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej wybranego gatunku, 

7)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

scenariusz audycji telewizyjnej. 

 
Ćwiczenie 5 

Wycieczka dydaktyczna do ośrodka telewizyjnego  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

NaleŜy  zwrócić  szczególną  uwagę,  aby  uczniowie  zaobserwowali  podczas  wycieczki 

sposób  pracy  poszczególnych  jednostek  organizacyjnych  ośrodka,  zakres  czynności 
i obowiązków, wzięli udział w nagraniu przykładowej audycji, zapoznali się z dokumentacją 
audycji.  Zapoznanie  się  uczniów  z  pracą  ośrodka  telewizyjnego  będzie  pomocne  przy 
realizacji projektu realizacji audycji telewizyjnej (ćwiczenie 6).  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z programem i regulaminem wycieczki, 

2)

 

zwiedzić ośrodek telewizyjny, 

3)

 

zwrócić szczególną uwagę na: 

 

wyposaŜenie ośrodka telewizyjnego, 

 

strukturę  organizacyjną  ośrodka  telewizyjnego  w  zakresie  produkcji  i  realizacji 
audycji telewizyjnych, 

 

system pracy w produkcji audycji telewizyjnych, 

 

stanowiska  pracy  i  zadania  poszczególnych  członków  ekipy  w  procesie  tworzenia 
audycji telewizyjnych, 

 

tok produkcji audycji telewizyjnych, 

 

dokumentację niezbędną przy tworzeniu audycji telewizyjnych, 

 

gromadzenie materiałów dydaktyczne podczas wycieczki w postaci notatek, filmów, 
zdjęć, 

4)

 

opracować sprawozdanie z wycieczki w formie pisemnej lub innej. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

przybory do pisania, 

 

notatnik, 

 

aparat fotograficzny, kamera wideo. 

 
Ćwiczenie 6 

Opracuj projekt realizacji audycji telewizyjnej dowolnego gatunku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

Ć

wiczenie  to  stanowi  podsumowanie  jednostki  modułowej.  Uczniowie  powinni 

wykorzystać  wiedzę  i  umiejętności  nabyte  podczas  realizacji  poprzednich  ćwiczeń  oraz 
podczas  wycieczki  przedmiotowej  do  ośrodka  telewizyjnego  lub  producenta  branŜy 
telewizyjnej.  Projekt  ma  stanowić  przygotowanie  audycji  od  postaw,  od  pomysłu,  poprzez 
opracowanie odpowiedniej dokumentacji, aŜ po emisję i dystrybucję przykładowej audycji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z materiałem nauczania w poradniku oraz literaturą, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

2)

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z ergonomią i przepisami bhp, 

3)

 

przedyskutować  w  grupie  zakres  działań  związanych  z  realizacją  projektu  powstawania 
audycji telewizyjnej, 

4)

 

przedstawić  etapy  powstawania  audycji  telewizyjnej  od  pomysłu  produkcji,  kolaudacji, 
emisji aŜ po dystrybucję, 

5)

 

opracować w formie pisemnej lub elektronicznej projekt działań związanych z realizacją 
audycji medialnej, ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

koncepcji audycji telewizyjnej, 

 

gatunku audycji telewizyjnej, 

 

celami programowymi audycji, 

 

scenariuszem audycji telewizyjnej, 

 

przebiegiem audycji telewizyjnej, 

 

ź

ródłami finansowania produkcji audycji, 

 

współpracy z róŜnymi podmiotami, 

6)

 

zaprezentować efekty pracy. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

literatura zgodna z rozdziałem 6 poradnika ucznia, 

 

kartki papieru formatu A4, 

 

przybory do pisania, 

 

przykładowy scenariusz audycji telewizyjnej, 

 

przykładowa dokumentacja produkcyjna audycji TV. 

 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Planowanie  produkcji 

audycji telewizyjnej” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 1, 2, 14, 16, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej  12 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie  16  zadań, w tym co najmniej  2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. d, 7. c, 8. d, 9. d, 10. c, 11. b, 

 12. d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d,  20. a 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować przedsiębiorstwo 

PP 

Scharakteryzować strukturę 
organizacyjną przedsiębiorstwa 

PP

 

Określić zadania dyrektora jednostki 
organizacyjnej 

P

 

Zdefiniować ośrodek telewizyjny 

P

 

Zdefiniować audycję telewizyjną 

P

 

RozróŜnić audycje telewizyjne 

P

 

Zdefiniować ramówkę 

P

 

Zdefiniować program telewizyjny 

P

 

Zdefiniować gatunek telewizyjny 

P

 

10  Określić scenopis telewizyjny 

P

 

11 

Wyjaśnić na czym polega opracowanie 
scenograficzne audycji telewizyjnej 

P

 

12 

Wskazać osobę odpowiedzialną za 
stronę artystyczną widowiska 

P

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

13  Zdefiniować garderobę 

P

 

14 

Scharakteryzować oświetlenie 
wypełniające 

PP

 

15 

Wskazać miejsce przechowywania 
audycji telewizyjnych 

P

 

16 

Dokonać uporządkowania etapów 
występujących w toku produkcji  

PP

 

17 

Określić skład studyjnej ekipy 
technicznej 

P

 

18 

Zanalizować schemat przedstawiający 
tok produkcyjny widowiska 
telewizyjnego 

PP

 

19 

Określić elementy bazy technicznej  
transmisji telewizyjnej 

P

 

20 

Scharakteryzować okres 
przygotowawczy tworzenia programu 
dokumentalnego 

PP

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 

1.  Zakład główny oraz oddziały terenowe wchodzą w skład 

a)  audycji telewizyjnej. 
b)  przedsiębiorstwa. 
c)  audycji radiowej. 
d)  programu telewizyjnego. 

 
2.  Drugi stopień struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa to 

a)  zespoły i sekretariaty. 
b)  zakłady i działy. 
c)  wydziały i pracownie. 
d)  redakcje i sekcje. 

 
3.  Dyrektor jednostki organizacyjnej ma za zadanie 

a)  kierować  podległą  jednostką,  odpowiadać  za  prawidłową  i  terminową  realizację 

zadań określonych w regulaminie przedsiębiorstwa. 

b)  wykonywać polecenia kierowników. 
c)  odpowiadać tylko za wycinek prac zleconych przez klienta. 
d)  wykonywać polecenia dyrektorów terenowych. 

 
4.  Dysponuje zasobami technicznymi, lokalowymi i ludzkimi. Jest to 

a)  program telewizyjny. 
b)  gatunek telewizyjny. 
c)  audycja telewizyjna . 
d)  ośrodek telewizyjny. 

 
5.  Celowo  zbudowany  ciąg  obrazów  wizyjnych  uzupełniony  przez  elementy  dźwiękowe, 

który ma na celu wywołanie u widza określonych wraŜeń wizualnych i słuchowych, to 
a)  audycja telewizyjna. 
b)  audycja radiowa. 
c)  program telewizyjny. 
d)  program radiowy. 

 
6.  ZaleŜnie od typu audycji telewizyjnej rozróŜnia się audycje 

a)  filmowe i telewizyjne. 
b)  estradowe i widowiskowe. 
c)  animowane i fabularne. 
d)  niereŜyserowane i reŜyserowane. 
 

7.  Ramówka to 

a)  zbiór audycji telewizyjnych, który emitowany jest w wybrany dzień tygodnia. 
b)  zbiór audycji telewizyjnych, który emitowany jest tylko o określonej porze dnia. 
c)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

d)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej,  w  którym  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych nie ma znaczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

8.  Szereg kolejno nadawanych audycji telewizyjnych powiązanych ze sobą zapowiedziami, 

sygnałem pauz oraz filmami reklamowymi, to 
a)  dziennik. 
b)  tygodnik. 
c)  program radiowy. 
d)  program telewizyjny. 

 
9.  Gatunek telewizyjny to 

a)  inaczej ramówka. 
b)  szereg  audycji,  które  są  nadawane  w  jeden  dzień  tygodnia  i  są  powiązane  ze  sobą 

ramówką. 

c)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

d)  wyróŜniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych. 

 
10.  Podstawę do opracowania widowiska teatru telewizyjnego stanowi 

a)  notatnik kierownika produkcji. 
b)  harmonogram producenta. 
c)  scenopis telewizyjny 
d)  brudnopis. 

 
11.  Opracowanie scenograficzne audycji telewizyjnej, to 

a)  dobranie aktorów do konkretnej sceny. 
b)  czynności  mające  na  celu  nadanie  audycji  takiej  oprawy  plastycznej,  która  jest  

w stanie wytworzyć charakterystyczną dla niej atmosferę otoczenia. 

c)  opracowanie charakteryzatorskie. 
d)  próby audycji telewizyjnych. 

 
12.  Za stronę artystyczną widowiska odpowiada 

a)  operator kamery. 
b)  montaŜysta. 
c)  charakteryzator. 
d)  reŜyser widowiska. 

 
13.  Pomieszczenia,  w  których  aktorzy  przebierają  się,  odpoczywają  i  przygotowują  do 

występu, nazywa się 
a)  garderoba. 
b)  charakteryzatornia.  
c)  wyciszalnia. 
d)  rozgłośnia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

14.  Oświetlenie wypełniające 

a)  zapewnia  dostatecznie  równomierne,  bezcieniowe  i  rozproszone  oświetlenie 

wszystkich  szczegółów  obiektu  na  scenie,  co  jest  szczególnie  waŜne  dla  wydobycia 
wyrazistego rysunku szczegółów kompozycji obrazu. 

b)  ma  za  zadanie  wytworzenie  pewnego  średniego  poziomu  natęŜenia  oświetlenia  na 

scenie,  co  umoŜliwia  zniwelowanie  nadmiernych  kontrastów  i  cieni  wywołanych 
działaniem innych źródeł światła. 

c)  nadaje obiektowi plastykę i wywołuje wraŜenie trójwymiarowości. 
d)  naśladuje efekty optyczne występujące w rzeczywistości, np. migotanie płomienia na 

kominku, błyski wystrzałów, światło błyskawic. 

 
15.  Miejsce słuŜące do przechowywania audycji telewizyjnych to 

a)  rejestratornia. 
b)  wizjoteka. 
c)  projektornia. 
d)  biblioteka. 

 
16.  W toku produkcji wyróŜnia się zazwyczaj pięć okresów, róŜniących się charakterem prac. 

Uporządkowane we właściwej kolejności są to okresy 
a)  montaŜu i udźwiękowienia, przygotowawczy, zdjęciowy, likwidacji, kolaudacji. 
b)  przygotowawczy, zdjęciowy, kolaudacji, montaŜu i udźwiękowienia, likwidacji. 
c)  przygotowawczy, zdjęciowy, montaŜu i udźwiękowienia, kolaudacji, likwidacji. 
d)  zdjęciowy, przygotowawczy, montaŜu i udźwiękowienia, likwidacji, kolaudacji. 

 
17.  InŜynier  studia,  technik  poziomów,  asystentów  realizatora  światła,  operator  mikrofonu, 

asystent operatora kamery, to osoby, które wchodzą w skład 
a)  studyjnej ekipy produkcyjnej. 
b)  kinowej ekipy produkcyjnej. 
c)  telewizyjnej ekipy produkcyjnej. 
d)  studyjnej ekipy technicznej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

18.  Rysunek przedstawia 

 

a)  tok produkcji programu dokumentalnego. 
b)  tok produkcyjny widowiska telewizyjnego. 
c)  strukturę technologiczną programu informacyjnego. 
d)  strukturę technologiczną programu dokumentalnego. 

 
19.  Ręczne kamery reportaŜowe dla współpracy z wozami transmisyjnymi, przenośny sprzęt 

oświetleniowy,  przenośna  aparatura  nagłośnieniowa,  to  niektóre  elementy  wchodzące   
w skład bazy technicznej 
a)  wizjoteki. 
b)  montaŜowni telewizyjnej. 
c)  studia telewizyjnego. 
d)  transmisji telewizyjnej. 

 
20.  Charakteryzuje  się  tym,  Ŝe  na  próbie  redakcyjnej  spotykają  się  wszyscy  uczestnicy  

z redaktorem, realizatorem i kierownikiem produkcji, aby drobiazgowo omówić przebieg 
nagrania, kolejność i treść wszystkich wypowiedzi oraz sposób ich ilustrowania. Jeśli nie 
ma  przeciwwskazań,  zalecane  jest  w  trakcie  próby  redakcyjnej  wypowiedzenie  pełnych 
tekstów prezentera i uczestników z równoczesnym stoperowaniem czasu. Przedstawiony 
tekst odnosi się do okresu 
a)  przygotowawczego tworzenia programu dokumentalnego. 
b)  zdjęciowego podczas tworzenia serwisu informacyjnego. 
c)  emisji widowiska telewizyjnego. 
d)  montaŜu i udźwiękowienia transmisji bezpośredniej. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:.......................................................................................... 

 
Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Planowanie  produkcji 

audycji telewizyjnej” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 11, 12, 13, 15, 20  są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8  zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12  zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. a, 4. a, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. d, 10. d, 11. a, 

12. b, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b               

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić zadania dyrektora jednostki 
organizacyjnej 

Scharakteryzować strukturę 
organizacyjną przedsiębiorstwa 

PP

 

Określić wyposaŜenie studia 
telewizyjnego 

P

 

Zdefiniować audycje telewizyjne 

P

 

RozróŜnić audycje telewizyjne 

P

 

Zdefiniować ramówkę  

P

 

Zdefiniować program telewizyjny 

P

 

Zdefiniować gatunek telewizyjny 

P

 

Zdefiniować scenopis telewizyjny 

P

 

10 

Wyjaśnić na czym polega 
charakteryzacja 

P

 

11 

Scharakteryzować oświetlenie 
kluczowe 

PP

 

12  Określić przeznaczenie wizjoteki 

PP

 

13 

Określić podstawowe wyposaŜenie 
studia spikerowskiego 

 

PP

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

14 

Wyjaśnić na czym polega 
kooprodukcja 

P

 

15 

Określić zadania kierownika produkcji, 
pod kątem zarządzania 
przedsiębiorstwem  

PP

 

16 

Określić skład pracowników obsługi, 
mających za zadanie zagospodarowanie 
planu 

P

 

17  Określić skład ekipy realizatorskiej 

P

 

18  Opisać serwis informacyjny 

P

 

19  Wymienić gatunki telewizyjne 

P

 

20 

Zanalizować schemat przedstawiający 
tok produkcji transmisji rejestrowanej 
(programu pozastudyjnego). 

PP

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

Przebieg testowania  

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

 

Powodzenia! 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Kieruje  podległą  jednostką,  odpowiada  za  prawidłową  i  terminową  realizację  zadań 

określonych w regulaminie oraz zleconych przez Zarząd bądź poszczególnych Członków 
Zarządu w zakresie nadzorowanych jednostek. Jest to 
a)  dyrektor jednostki organizacyjnej. 
b)  kierownik audycji telewizyjnej. 
c)  kierownik zespołu administracyjnego. 
d)    kierownik działu marketingu  . 
 

2.  Trzeci stopień struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa to 

a)  zespoły i sekretariaty. 
b)  działy i pracownie. 
c)  zakłady i wydziały. 
d)  sekcje. 
 

3.  Mikser  wizyjny,  urządzenia  do  efektów  cyfrowych,  syntetyzer  napisów,  kamery, 

magnetowidy  analogowe  i  cyfrowe,  nastawnie  światła,  źródła  światła,  krany  kamerowe, 
sprzęt  nagłośnieniowy:  mikroporty,  słuchawki,  miksery,  wzmacniacze,  kolumny, 
monitory studyjne, to wyposaŜenie 
a)  studia telewizyjnego. 
b)  pracowni komputerowej. 
c)  laboratorium obróbki dźwięku. 
d)  laboratorium obróbki wideo. 
 

4.  Audycja telewizyjna to 

a)  celowo zbudowany ciąg obrazów wizyjnych uzupełniony przez elementy dźwiękowe, 

który ma na celu wywołanie u widza określonych wraŜeń wizualnych i słuchowych. 

b)  przypadkowo  zbudowany  ciąg  obrazów  wizyjnych,  bez  elementów  dźwiękowych, 

który ma na celu wywołanie u widza określonych wraŜeń wizualnych. 

c)  układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

d)  układ  programu  danej  stacji  radiowej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

radiowych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny. 

 

5.  Audycja,  która  przekazywana  jest  na  antenę  bez  udziału  urządzeń  rejestracyjnych,  to 

audycja 
a)  nadawana poprzez nagrywanie zapisu. 
b)  nadawana przez odtwarzanie zapisu. 
c)  na Ŝywo. 
d)  na stojąco. 
 

6.  Układ  programu  danej  stacji  telewizyjnej  obejmujący  kolejność  emisji  programów 

telewizyjnych w podziale na anteny, pasma, dni tygodnia i godziny, to 
a)  kinówka 
b)  ramówka 
c)  filmówka 
d)  teletygodniówka. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

7.  Program telewizyjny, to 

a)  szereg  kolejno  nadawanych  audycji  telewizyjnych  powiązanych  ze  sobą 

zapowiedziami, sygnałem pauz oraz filmami reklamowymi. 

b)  szereg audycji, które nadawane są w przypadkowej kolejności. 
c)  szereg  audycji,  które  są  nadawane  w  jeden  dzień  tygodnia  i  są  powiązane  ze  sobą 

ramówką. 

d)  audycje  tylko  teatralne  i  estradowe,  które  nadawane  są  na  przemian,  z  kaŜdej  stacji 

telewizyjnej rano. 

 
8.   WyróŜniający się ze względu na swój cel i formę rodzaj programów telewizyjnych, to 

a)  ramówka telewizyjna. 
b)  układ audycji telewizyjnych. 
c)  gatunek telewizyjny. 
d)  teledziennik. 

 
9.  Tekst  podzielony  na  odpowiednie  ujęcia  sceniczne,  który  zawiera  dokładne  wskazania 

dotyczące  realizacji  widowiska  i  określa  charakter  poszczególnych  scen,  w  jakich  ma 
rozgrywać się akcja widowiska, to 
a)  scenariusz. 
b)  notatka

.

 

c)  brudnopis. 
d)  scenopis telewizyjny. 
 

10.  W  sensie  twórczym  moŜe  obejmować  zmianę  osobowości,  narodowości,  wieku  itp., 

natomiast  w  sensie  praktycznym  np.  pozbawienie  lub  nadanie  twarzy  aktora  cech 
dramatycznych. Czynność ta to 
a)  intarsja. 
c)  dekoracja. 
b)  inkrustacja. 
d)  charakteryzacja. 

 
11.  Stosuje się je do uwypuklenia niektórych fragmentów sceny. Dzięki zwiększonemu nieco 

natęŜeniu  światła  przyczynia  się  ono  do  wydobycia  odpowiedniego  nastroju  na  scenie. 
Jest to oświetlenie 
a)  kluczowe. 
b)  wypełniające. 
c)  modelujące. 
d)  podstawowe. 
 

12.  Wizjoteka to pomieszczenie słuŜące do 

a)  odtwarzania audycji telewizyjnych. 
b)  przechowywania zarejestrowanych audycji telewizyjnych. 
c)  rejestrowania audycji telewizyjnych. 
d)  kopiowania audycji telewizyjnych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

13.  Do podstawowego wyposaŜenia studia spikerowskiego naleŜy 

a)  stół reŜyserski (mikserski). 
b)  urządzenie do odtwarzania muzyki zapisanej w formacie CD-Audio 
c)  monitor oraz głośniki. 
d)  mikrofon i urządzenia interkomowe. 
 

14.  Wspólna produkcja kilku podmiotów (osób, przedsiębiorstw) to 

a)  koprodukcja. 
b)  postprodukcja. 
c)  reprodukcja. 
d)  interprodukcja. 

 
15.  Zrządzanie  zespołem,  projektowanie  i  planowanie  strategiczne,  kosztorysowanie  

i kontrola finansowo-prawna, organizacja czasu pracy i nadzór wykonawczy, planowanie 
marketingowe, sprawozdawczość i raportowanie, to zadania 
a)  reŜysera. 
b)  kierownika produkcji. 
c)  scenarzysty. 
d)  statysty. 
 

16.  Gospodarz studia, rekwizytor, maszyniści planu, to pracownicy 

a)  obsługi, mający za zadanie zagospodarowanie planu. 
b)  obsługi realizatorskiej. 
c)  zarządzający produkcją. 
d)  obsługi technicznej . 
 

17.  W skład ekipy realizatorskiej wchodzą 

a)  tylko „trójka realizatorska” (reŜyser, realizator telewizyjny, kierownik produkcji). 
b)  tylko twórcy oprawy plastycznej i muzycznej. 
c)  tylko ekipa studyjna. 
d)  „trójka  realizatorska”  (reŜyser,  realizator  telewizyjny,  kierownik  produkcji),  twórcy 

oprawy plastycznej i muzycznej, ekipa studyjna. 

 

18.  Depesze agencyjne, fotografie, rejestracja transmisji bezpośrednich, to niektóre materiały 

odnoszące się do 
a)  produkcji kinowej. 
b)  produkcji filmowej. 
c)  serwisu informacyjnego. 
d)  serwisu dokumentalnego. 
 

19.  Film dokumentalny, serial telewizyjny, talk-show, teatr telewizyjni, teleturniej, to 

a)  rodzaje telewizyjne. 
b)  gatunki telewizyjne. 
c)  premiery kinowe. 
d)  przedpremiery kinowe. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

20.  Rysunek przedstawia 

 

a)  schemat funkcjonalny ośrodka telewizyjnego. 
b)  tok produkcji transmisji rejestrowanej (programu pozastudyjnego). 
c)  schemat strukturalny studia. 
d)  tok produkcji audycji radiowej. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Planowanie produkcji audycji telewizyjnej 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem:   

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

37 

7.

 

LITERATURA

  

 

1.

 

Kingdon T.: Sztuka reŜyserii filmowej. Wydawnictwo Wojciech Marzec, Warszawa 2007 

2.

 

Kurek T.: Technologie elektroniczne telewizji. WRiT, Warszawa 1983 

3.

 

Miszczak  S.:  Podstawy  technologii  studyjnej  w  radiofonii  i  telewizji.  WRiT,  Warszawa 
1979 

4.

 

Syska R. (red.): Słownik filmu. WZS, Kraków 2005 

 

Strony internetowe 
5.

 

http://ww6.tvp.pl/3170,228176,1.view 

6.

 

http://www.krrit.gov.pl 

 

Literatura metodyczna 
7.

 

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 2004