background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 

 

 

Zdzisław Ogrodnik 
Agnieszka Kimla 

 

 

 

Wykonywanie  napraw  i  renowacji  pokryć  lakierniczych 
714 [03].Z1.06 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Krzysztof Garczyński 
mgr inż. Andrzej Sadowski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Zdzisław Ogrodnik 
mgr Agnieszka Kimla 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].Z1.06 
„Wykonywanie  napraw  i  renowacji  pokryć  lakierniczych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu: lakiernik. 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 

 

 
 

 

 

 
 

 

 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1. Odtworzenie (renowacja) powłoki lakierniczej na elementach 

11 

 5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Nakładanie lakieru wypełniającego 

13 

 5.2.2. Ćwiczenia 

13 

5.3. Teoria koloru 

15 

 5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Nakładanie lakieru nawierzchniowego 

17 

 5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7.  Literatura 

33 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  napraw  i  renowacji 

pokryć lakierniczych", który  będzie pomocny  w prowadzeniu  zajęć dydaktycznych w szkole 
kształcącej w zawodzie lakiernik 714[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami 

ze szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy 

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zestawami zadań testowych, zawierającymi 
zadania różnego rodzaju. 
W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 
Bezpieczeństwo i higiena pracy 
 

W  czasie  pobytu  w  pracowni  musisz  przestrzegać  regulaminów,  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych prac. Przepisy te poznasz podczas trwania nauki. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

714[03].Z1.08 

Ocenianie jakości pokryć 

lakierniczych 

714[03].Z1.09 

Organizowanie 

i wyposażenie lakierni 

714[03].Z1.04 

Wytwarzanie powłok 

malarsko – lakierniczych 

na wyrobach powszechnego 

użytku 

714[03].Z1.05 

Znakowanie pokryć 

lakierniczych 

714[03].Z1.06 

Wykonywanie napraw 

i renowacji pokryć 

lakierniczych 

714[03].Z1.07 

Nanoszenie pokryć 

ochronnych i ochronno 

-dekoracyjnych 

714[03].Z1 

Podstawowe technologie 

lakiernicze 

714[03].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp 

ochrony ppoż. i ochrony 

środowiska przy 

wykonywaniu prac 

lakierniczych 

714[03].Z1.02 

Przygotowanie powierzchni 

wyrobów do lakierowania 

714[03].Z1.03 

Nakładanie powłok 

lakierniczych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

– 

dobierać przybory i materiały do wykonania rysunku, 

– 

znać i przestrzegać przepisy bhp, 

– 

posługiwać się podstawowymi pojęciami kochemicznymi, 

– 

wykonywać pomiary laboratoryjne, 

– 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

– 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

– 

rozróżniać podstawowe pojęcia z zakresu układów sterowania i regulacji, 

– 

stosować technologię informacyjną, 

– 

wykonywać pomiary warsztatowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wykonać  renowację  powłoki  lakierniczej  zgodnie  z  przepisami  bezpieczeństwa 
i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska, 

 

ocenić stopień zniszczenia pokrycia lakierniczego, 

 

usunąć uszkodzenia powłok lakierniczych, 

 

przygotować powierzchnię do naprawy, 

 

wykonać szpachlowanie zagruntowanych powierzchni, 

 

wykonać zaprawki na powłokach ochronno – dekoracyjnych, 

 

wykonać szlifowanie ręczne i mechaniczne powierzchni zagruntowanych, 

 

wykonać matowanie międzywarstwowe pod lakier powierzchniowy, 

 

wykonać polerowanie ręczne i mechaniczne naprawionych powłok lakierniczych, 

 

dokonać konserwacji powłok lakierniczych po naprawach oraz w czasie eksploatacji, 

 

ocenić jakość i estetykę powierzchni lakierniczych po naprawach i renowacji, 

 

skorzystać  z  literatury  technicznej,  katalogów  wyrobów  lakierniczych,  renowacyjnych 
i producentów urządzeń. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ……………………………………………………………………………... 
Modułowy program nauczania: 

Lakiernik 714[03] 

Moduł:   

 

 

 

Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Wykonywanie  napraw  i  renowacji  pokryć  lakierniczych 

714[03].Z1.06 

Temat: Przygotowanie powierzchni do lakierowania. 

Cel ogólny: przygotowanie powierzchni do lakierowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

ocenić stopień uszkodzenia powierzchni, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

przygotować szpachlę do nałożenia, 

– 

nanieść szpachlę w zależności od rodzaju uszkodzenia, 

– 

przygotować powierzchnię do dalszej pracy. 

 

Metody nauczania – uczenia się: 
– 

metoda przewodniego tekstu, 

– 

metoda praktyczna. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna, 

– 

w grupach. 

 

Czas: 

6 godzin dydaktycznych 

 
Środki dydaktyczne: 
– 

element do przygotowania powierzchni, 

– 

podkład antykorozyjny, 

– 

szpachelki, 

– 

szpatułki, 

– 

szpachle wyrównująca, natryskowa i wyrównująca, 

– 

pojemniki do mieszania materiału, 

– 

szlifierki mechaniczne, 

– 

bloki do szlifowania ręcznego, 

– 

pistolety do natrysku, 

– 

środki do mycia i konserwacji narzędzi, 

– 

papiery ścierne, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

jednostka modułowa nauczania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie zakładanego celu. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  Realizacja tematu: 

  postawienie celu do osiągnięcia, 

  wskazanie materiału w jednostce dydaktycznej, 

  zapoznanie się z instrukcjami technicznymi materiałów, 

  przygotowanie elementu do wykonania pracy, 

  ocena stopnia uszkodzenia elementu, 

  wybór metody szlifowania (różne metody dla różnych grup), 

  szlifowanie, 

  przygotowanie powierzchni do szpachlowania, 

  mieszanie szpachli, 

  nakładanie szpachli na różnego rodzaju uszkodzenia i suszenie, 

  szlifowanie szpachli, 

  nakładanie i suszenie podkładu wypełniającego, 

  szlifowanie podkładu wypełniającego, 

  ocena wykonania zadania. 

 

 
Zakończenie zajęć
 
Omówienie wykonanego zadania oraz korekta ewentualnych błędów. 
 
Pytania sprawdzające: 
1.  W jakim celu przygotowujemy powierzchnię? 
2.  Jakie materiały są niezbędne do przygotowania powierzchni? 
3.  Co to jest szpachla? 
4.  Na jakiej podstawie dokonujesz wyboru szpachli? 
5.  Jak czytamy instrukcję techniczną szpachli? 
6.  Jakie znasz rodzaje podkładu? 
7.  Co to jest szpachla wyrównująca? 
8.  W jakim celu stosujemy podkład wypełniający? 
9.  Jakie występują rodzaje papieru ściernego? 
10.  Jakie znasz metody szlifowania? 
11.  Jakie znasz rodzaje podkładów wypełniających? 
12.  Czy zawsze należy nakładać szpachlę wyrównującą? 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ……………………………………………………………………………... 
Modułowy program nauczania: 

Lakiernik 714[03] 

Moduł:   

 

 

 

Podstawowe technologie lakiernicze 714[03].Z1 

Jednostka modułowa: Wykonywanie napraw i renowacji pokryć lakierniczych 714[03].Z1.06 

Temat: Szlifowanie podkładu do naniesienia lakieru. 

Cel ogólny: poznanie metod oraz narzędzi i przyborów do szlifowania. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

ocenić stopień uszkodzenia powierzchni, 

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

przygotować powierzchnię do dalszej pracy. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 
– 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna. 

 
Czas:
 

6 godzin ddaktycznych 

 
Środki dydaktyczne:
 
– 

element lakierniczy do szlifowania, 

– 

papiery ścierne na sucho, 

– 

papiery ścierne na mokro, 

– 

szlifierki mechaniczne, 

– 

bloki do szlifowania ręcznego, 

– 

środki do czyszczenia powierzchni szlifowanej, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

jednostka modułowa nauczania. 

 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Omówienie zakładanego celu. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

 

postawienie celu do osiągnięcia, 

 

wskazanie materiału w jednostce dydaktycznej, 

 

przygotowanie elementu do szlifowania, 

 

przystąpienie do wykonania zadania, 

 

ocena stopnia uszkodzenia elementu, 

 

wybór metody szlifowania (ręczna, mechaniczna, na sucho, na mokro), 

 

wybór odpowiedniej gradacji papieru, 

 

szlifowanie, 

 

ocena wykonania zadania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 
Omówienie wykonanego zadania oraz korekta ewentualnych błędów 
 
Pytania sprawdzające: 
1.  Jakie znasz rodzaje papieru ściernego? 
2.  Jakie znasz gradacje papieru ściernego? 
3.  Czym różni się szlifowanie na mokro od szlifowania na sucho? 
4.  Na czym polega szlifowanie ręczne? 
5.  Na czym polega szlifowanie mechaniczne? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.  Odtworzenie 

(renowacja) 

powłoki 

lakierniczej 

na 

elementach pojazdów 

 

5.1.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wyszlifować  powierzchnię  przedniego  błotnika  samochodu  pod  dalszą  obróbkę 

lakierniczą. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się elementem na którym będzie przeprowadzane ćwiczenie, 
3)  dokonać wyboru metody szlifowania, 
4)  wybrać odpowiednie narzędzia do szlifowania, 
5)  wybrać odpowiednią gradację papieru do szlifowania, 
6)  zapoznać się z instrukcją działania urządzeń do szlifowania, 
7)  dokonać szlifowania przygotowanego elementu, 
8)  dokonać oceny swojej pracy. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

 
 Środki dydaktyczne: 

– 

element na którym przeprowadzone zostanie szlifowanie, 

– 

papiery ścierne, 

– 

urządzenia do szlifowania, 

– 

papiery do szlifowania, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru, 

– 

instrukcja obsługi urządzenia do szlifowania. 
 

Ćwiczenie 2 

Wykonać  nakładanie  szpachli  poliestrowej  na  przygotowaną  powierzchnię  przedniego 

błotnika samochodu. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z elementem na który będzie aplikował szpachlę, 
3)  zapoznać się z instrukcją techniczną szpachli, 
4)  przygotować szpachlę do aplikacji, 
5)  nałożyć szpachlę na przygotowany element, 
6)  wysuszyć szpachlę, 
7)  wyszlifować szpachlę celem przygotowania powierzchni do dalszej obróbki. 

 
Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

element, na którym nałożona zostanie szpachla, 

– 

szpachla poliestrowa, 

– 

instrukcja techniczna szpachli poliestrowej, 

– 

szpachelki, 

– 

szlifierka mechaniczna, 

– 

papiery do szlifowania, 

– 

urządzenie do suszenia szpachli, 

– 

przybory do pisania, 

– 

arkusz papieru. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonać  maskowanie  powierzchni  pod  dalsze  prace  lakiernicze  na  naprawianym 

elemencie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z dostępnymi materiałami do maskowania, 
3)  zapoznać się z obszarem do maskowania, 
4)  dokonać wyboru metody maskowania, 
5)  ocenić granicę maskowania, 
6)  dokonać maskowania wybranego obszaru, 
7)  ocenić jakość wykonanego maskowania. 
 

Zalecane metody nauczania - uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

element, na którym przeprowadzona zostanie maskowanie, 

– 

materiały niezbędne do maskowania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Nakładanie podkładu wypełniającego 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonanie  gotowej  mieszanki  podkładu  wypełniającego  na  poszpachlowaną  pokrywę 

komory silnika 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu, 
3)  określić temperaturę otoczenia, 
4)  dokonać wyboru odpowiedniego rozcieńczalnika i utwardzacza, 
5)  przygotować pojemnik do mieszania podkładu, 
6)  wymieszać podkład z rozcieńczalnikiem i utwardzaczem w odpowiedniej proporcji, 
7)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
8)  przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem, 
9)  skorygować ewentualne błędy. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja techniczna producenta podkładu, 

 

pojemniki do mieszania podkładu, 

 

podkład, rozcieńczalnik, utwardzacz, 

 

linijka lakiernicza, 

 

waga lakiernicza. 

 
Ćwiczenie 2 

Nanieść podkład wypełniający na przygotowany element (pokrywa komory silnika) 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu, 
3)  przygotować podkład zgodnie z instrukcją producenta, 
4)  dokładnie wymieszać podkład, 
5)  przelać podkład do pistoletu lakierniczego, 
6)  zaaplikować jedną pełną warstwę podkładu wypełniającego, 
7)  pozostawić  podkład  (zaaplikowany)  do  odparowania  między  warstwami  zgodnie 

z czasem podanym przez producenta, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

8)  nałożyć kolejną warstwę podkładu wypełniającego, 
9)  pozostawić podkład do wyschnięcia, 
10)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
11)  przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem, 
12)  skorygować ewentualne błędy. 

 
Środki dydaktyczne:: 

 

gotowa mieszanka podkładu, 

 

instrukcja techniczna producenta podkładu, 

 

pokrywa komory silnika, 

 

pistolet do podkładu, 

 

linijka lakiernicza. 

 
Ćwiczenie 3 

Nanieść  podkład  na  element  z  tworzywa  sztucznego  (zderzak  samochodowy  przedni 

z tworzywa)  

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zidentyfikować rodzaj tworzywa sztucznego, 
3)  zapoznać się z rodzajem tworzywa sztucznego, 
4)  przygotować tworzywo pod aplikację podkładu (matowanie, odtłuszczanie), 
5)  zapoznać się z instrukcją techniczną producenta podkładu, 
6)  w razie konieczności dodać plastyfikatory do mieszanki, 
7)  przelać gotową mieszankę podkładu do pistoletu do podkładu, 
8)  zaaplikować pierwszą pełną warstwę podkładu, 
9)  pozostawić podkład do odparowania między warstwami, 
10)  zaaplikować kolejną warstwę podkładu, 
11)  wysuszyć podkład, 
12)  ocenić jakość wykonanej pracy, 
13)  przedyskutować wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem, 
14)  skorygować ewentualne błędy. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

element z tworzywa sztucznego (zderzak przedni samochodu), 

 

podkład gotowa mieszanka, 

 

plastyfikator, 

 

instrukcja techniczna producenta podkładu, 

 

pistolet do podkładu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Teoria koloru 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dobranie koloru do przygotowanego elementu. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  zlokalizować kod koloru w samochodzie, 
3)  odnaleźć żądaną recepturę w oprogramowaniu do doboru kolorów, 
4)  rozpoznać rodzaj lakieru (uni, metalik, mika), 
5)  uruchomić mieszalnik, 
6)  wydołować żądaną ilość koloru, 
7)  przygotować mieszankę lakieru, 
8)  nanieść lakier na panel do natrysku próbnego, 
9)  ocenić pasowalność koloru, 
10)  omówić wykonane ćwiczenie wraz z kolegami i nauczycielem, 
11)  skorygować ewentualne błędy. 

 
Środki dydaktyczne:: 

 

samochód z tabliczką z kodem koloru, 

 

mieszalnik, 

 

oprogramowanie do doboru kolorów, 

 

waga, 

 

pojemniki do dozowania koloru, 

 

panele do natrysku próbnego. 

 
Ćwiczenie 2 

Korygowanie koloru do wybranego elementu oryginalnie polakierowanego  
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się ze składem lakieru, który będzie korygowany, 
3)  zidentyfikować brakujący pigment w korygowanym lakierze, 
4)  dodać odpowiednią ilość brakującego pigmentu, 
5)  nanieść skorygowany lakier na panel do natrysku próbnego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

6)  ocenić pasowalność skorygowanego koloru, 
7)  w razie konieczności ponowić korektę koloru, 
8)  porównać kolor skorygowany z oryginalną powłoką, 
9)  omówić wykonanie zadania z kolegami i nauczycielem, 
10)  skorygować ewentualne błędy. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

oryginalnie polakierowany element, 

 

lakier który wymaga korekty, 

 

mieszalnik, 

 

waga, 

 

pojemniki do lakieru, 

 

linijki lakiernicze, 

 

panele do natrysku próbnego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4. Nakładanie lakieru nawierzchniowego 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Naniesienie  lakieru  jednowarstwowego  UNI  na  wymontowaną  z  samochodu  pokrywę 

komory silnika 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  przygotować podłoże pod aplikację lakieru, 
3)  zapoznać się z instrukcją techniczną producenta lakieru, 
4)  wymieszać lakier w odpowiedniej proporcji, 
5)  przelać lakier do pistoletu lakierniczego, 
6)  dobrać odpowiednią dysze pistoletu, 
7)  wyregulować ciśnienie pistoletu, 
8)  zaaplikować pierwszą pełną warstwę lakieru, 
9)  pozostawić lakier do odparowania między warstwami, 
10)  zaaplikować kolejną warstwę lakieru, 
11)  odparować lakier przed wygrzewaniem, 
12)  wygrzać powłokę, 
13)  wypolerować powierzchnię, 
14)  omówić wykonane ćwiczenie z kolegami i nauczycielem, 
15)  ocenić jakość wykonanego ćwiczenia, 
16)  skorygować ewentualne błędy. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

element do naniesienia lakieru uni, 

 

materiały niezbędne do przygotowania powierzchni, 

 

pistolet lakierniczy, 

 

stojak do mocowania elementu lakierowanego, 

 

lakier gotowy do aplikacji, 

 

urządzenie do wygrzania lakieru (suszarki lub promienniki), 

 

sprzęt do polerowania, 

 

materiały do polerowania, 

 

odzież i maska ochronna. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonać  cieniowanie  lakieru  bazowego  na  elemencie(lakierowany  element  -  przednie 

prawe drzwi samochodu osobowego) 

 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  zapoznać się z instrukcją techniczną producenta rozcieńczalnika do cieniowania, 
3)  przygotować mieszankę do cieniowania zgodnie z zaleceniami producenta, 
4)  dokonać oceny obszaru cieniowania, 
5)  zmatowić element do cieniowania, 
6)  odtłuścić element do cieniowania, 
7)  nanieść rozcieńczalnik do cieniowania (1-2 mokre warstwy), 
8)  nanieść jedną warstwę lakieru bazowego, 
9)  pozostawić do odparowania, 
10)  nanieść drugą warstwę lakieru bazowego, 
11)  wygrzać, 
12)  nanieść lakier bezbarwny, 
13)  wypolerować powierzchnię. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

samochód z drzwiami przednimi prawymi do naprawy lakierniczej, 

 

rozcieńczalnik do cieniowania, 

 

instrukcja techniczna producenta rozcieńczalnika do cieniowania, 

 

gotowa mieszanka lakieru bazowego, 

 

materiały niezbędne do matowania, 

 

materiały niezbędne do odtłuszczania, 

 

pistolet lakierniczy, 

 

lakier bezbarwny, 

 

urządzenie do wygrzewania lakieru, 

 

odzież i maska ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Posługiwanie się pistoletami lakierniczymi 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  wybrać  pistolet  lakierniczy  do  naniesienia:  gruntu  antykorozyjnego,  podkładu,  lakieru 

bazowego, lakieru bezbarwnego lub z wymiennymi dyszami, 

3)  zapoznać się z instrukcją obsługi pistoletu, 
4)  dokonać regulacji ilości wyprowadzanego lakieru, 
5)  dokonać regulacji ciśnienia wyprowadzanego lakieru, 
6)  dokonać regulacji przepływu powietrza, 
7)  dokonać regulacji ciśnienia, 
8)  wypróbować różne kąty nachylenia pistoletu, 
9)  wypróbować odległość pistoletu od lakierowanej powierzchni, 
10)  wypróbować tempo posługiwania się pistoletem, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

11)  omówić z kolegami i nauczycielem wykonane ćwiczenie, 
12)  skorygować ewentualne błędy. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw pistoletów lakierniczych, 

 

instrukcje obsługi pistoletów,  

 

panele do natrysków próbnych, 

 

mieszanka lakieru, 

 

odzież i maska ochronna. 

 
Ćwiczenie 4 

Polerowanie i usuwanie ewentualnych wad lakierniczych powierzchni lakieru 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i  technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnienie przepisów bhp. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy, 
2)  ocenić czy konieczne jest usunięcie ewentualnych wad lakierniczych, 
3)  usunąć ewentualne wady lakiernicze, 
4)  przeszlifować powierzchnię po usunięcie wtrąceń (na mokro), 
5)  dobrać wyposażenie do polerowania (polerka), 
6)  wybrać pastę polerską, 
7)  wypolerować powierzchnię, 
8)  oczyścić powierzchnię po polerowaniu, 
9)  omówić wykonanie ćwiczenia z kolegami i nauczycielem, 
10)  skorygować ewentualne błędy. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

polakierowany element, 

 

polerka, 

 

pasty polerskie, 

 

koreczki do usuwania wtrąceń, 

 

papier do szlifowania na mokro, 

 

blok do szlifowania ręcznego, 

 

pasta polerska, 

 

odzież ochronna. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ”Wykonywanie  napraw 
i renowacji powłok lakierniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zastosować wiedzę o 
przepisach bhp 

2. 

Wyjaśnić cel operacji 
przygotowanie 
powierzchni 

3. 

Zidentyfikować materiały 
malarskie 

4. 

Zidentyfikować 
przeznaczenie szpachli 

5. 

Wyliczyć parametry 
narzędzi 

gradacje od #60 do #500 

6. 

Dobrać narzędzia do 
przygotowania 
powierzchni 

7. 

Wyjaśnić podział maszyn 

Kątowe 

Oscylacyjne 

oscylacyjno-obrotowe 

8. 

Wyjaśnić przeznaczenie 
operacji 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9. 

Wybrać sposób 
przechowania materiału 

10. 

Wyjaśnić proces 
technologiczny 

11. 

Określić technologię 
mieszania materiałów 

12. 

Dobrać technologię 

Odparowanie 

rozcieńczalnika i 

utwardzenie 

13. 

Zidentyfikować operację 
matowanie 

14. 

Dobrać parametry 
malowania 

15. 

Określić cechy koloru 

PP 

Odcień jasność 

nasycenie 

16. 

Sklasyfikować 
przeznaczenie maszyn 
lakierniczych 

PP 

17. 

Zanalizować przebieg 
procesu technologicznego 

PP 

wiek powłoki  

pochodzenie powłoki   

stopień zadbania 

18. 

Zaproponować 
modyfikację procesu 
technologicznego 

PP 

 

19. 

Scharakteryzować 
powłokę lakierniczą 

PP 

podłoże 

powierzchni do 

renowacji podkład 
wypełniający baza 

metaliczna lakier 

bezbarwny 

20. 

Dobrać technologię 
mieszania lakierów 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Podpisz test imieniem i nazwiskiem, 
2.  Przeczytaj dokładnie test, 
3.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  tematów  przedstawionych  w  niniejszej  jednostce 

modułowej, 

4.  W pytaniach wyboru tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, 
5.  W pytaniach opisowych należy udzielić odpowiedzi w formie opisowej, 
6.  Odpowiedzi należy nanieść na formularz odpowiedzi, 
7.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut, 
8.  Pracuj samodzielnie, gdyż sprawdzasz poziom swojej wiedzy, 
9.  Za każdą prawidłową odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt, aby zaliczyć test potrzebujesz 

6 punktów 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi, 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Podczas lakierowania używamy obuwie: 

a)  dowolne, 
b)  adidasy, 
c)  skórzane, 
d)  antystatyczne. 

 

2.  Celem przygotowania powierzchni jest: 

a)  ochrona antykorozyjna metalu, 
b)  poprawa przyczepności, 
c)  przywrócenie kształtu, 
d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
3.  Materiałem niezbędnym do przygotowania powierzchni jest: 

a)  lakier nawierzchniowy, 
b)  podkład antykorozyjny, 
c)  pasta polerska, 
d)  rozcieńczalnik. 

 
4.  Szpachla służy do: 

a)  uzyskania połysku, 
b)  naprawy wgnieceń, 
c)  wyrównania koloru, 
d)  utwardzenie powłoki. 

 
5.  Wymień 5 najpopularniejszych gradacji papieru: 

  ………………………………, 

  ………………………………, 

  ………………………………, 

  ………………………………, 

  ………………………………. 

 
6.  Jaka jest najgrubsza gradacja papieru stosowana przez lakiernika: 

a)  P140, 
b)  P120, 
c)  P240, 
d)  P400. 

 
7.  Wymień 3 podstawowe typy szlifierek 

 

……………………………………….. 

 

……………………………………….. 

 

…………………………………..…… 

 

8.  Co nazywamy ukosowaniem w lakiernictwie: 

a)  wyrównanie obrzeży usuniętej powłoki lakierniczej, 
b)  spłaszczenie wypukłości, 
c)  aplikację szpachli na powierzchniach pionowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

9.  W celu ograniczenia parowania rozpuszczalnika ze szpachli należy: 

a)  wstawić pozostałą szpachlę do zaciemnionego pomieszczenia, 
b)  schłodzić szpachlę do temperatury 10ºC, 
c)  szczelnie zamknąć puszkę, 
d)  dolać ok. 100 ml wody. 

 
10.  Co spowoduje temperatura powyżej 50ºC podczas wygrzewania szpachli: 

a)  zmianę koloru szpachli, 
b)  odpadanie lub pękanie szpachli, 
c)  rozmiękczenie szpachli, 
d)  uszkodzenie naprawianego elementu. 

 

11.  Podkład wypełniający mieszamy: 

a)  zawsze zgodnie z instrukcją producenta, 
b)  według „potrzeby”, 
c)  z dowolnym rozcieńczalnikiem. 

 
12.  Suszenie podkładu wypełniającego jest niezbędne ze względu na konieczność: 

 

…………………………………………………………………………………. 

 

13.  Matowanie polega na: 

a)  szlifowaniu z użyciem bloku ręcznego, 
b)  szlifowaniu na mokro, 
c)  tworzeniu drobnych rys na powierzchni przeznaczonej do lakierowania, 
d)  usuwaniu wtrąceń. 

 
14.  Jakiej dyszy pistoletu używamy podczas aplikacji podkładu wypełniającego: 

a)  1,4 – 1,6, 
b)  WSB 1,4, 
c)  1,8, 
d)  nie ma znaczenia. 

 
15.  Wymień trzy główne cechy koloru: 

 

…………………………………………….. 

 

…………………………………………….. 

 

……………………………………………… 

 

16.  Mieszalnik lakierów służy do: 

a)  mieszania komponentów, 
b)  dozowania koloru, 
c)  wykonywania gotowej mieszanki, 
d)  odważania koloru. 

 
17.  Podaj 3 główne powody niezgodności kolorów w lakiernictwie renowacyjnym 

 

………………………………………………… 

 

………………………………………………… 

 

………………………………………………… 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

18.  Korygowanie koloru polega na: 

a)  Dodaniu brakującego pigmentu, 
b)  Aplikacji dodatkowej warstwy lakieru, 
c)  Usunięciu nie pasującej warstwy lakieru, 
d)  Ponownego wydozowania koloru. 

 
19. Wymień warstwy powłoki dwuwarstwowej: 

 

…………………………………………………… 

 

…………………………………………………… 

 

…………………………………………………… 

 

…………………………………………………… 

 
20. Typowa proporcja mieszania lakieru akrylowego to: 

a)  2:1:1, 
b)  3:1:1, 
c)  1:1, 
d)  3:1:0,5. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i Nazwisko…………………………………………………………………………… 
 

Wykonywanie napraw i renowacji powłok lakierniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

 

 

 

19 

 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  napraw 
i renowacji powłok lakierniczych” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

– 

zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia 
ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Dobrać technologię 
lakierowania 

2. 

Dobrać materiał lakierniczy 

3. 

Wyjaśnić proces 
szlifowania 

4. 

Wybrać dysze do 
malowania 

5. 

Wyjaśnić proces schnięcia 

6. 

Dobrać technologie 
odtłuszczania 

Sklasyfikować cele 
naprawy 

8. 

Określić parametry obróbki 

żadna odpowiedź nie jest 

prawidłowa 

9. 

Wyjaśnić proces 
matowania 

10. 

Dobrać parametry 
przygotowania materiałów 

np. oznaczony patyk 

11. 

Zidentyfikować podkład 

12. 

Zdefiniować parametry 
narzędzi 

13. 

Dobrać technologie 
obróbki 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

14. 

Dobrać technologie 
szlifowania 

15. 

Przewidzieć wpływ 
czynników na proces 
schnięcia 

PP 

16. 

Zaplanować proces 
malowania 

PP 

17. 

Wykryć przyczyny 
niszczenia 

PP 

nie odtłuszczenie 

powierzchni  brak 

promotora adhezji 

18. 

Przewidzieć wpływ 
zanieczyszczeń na jakość 
powierzchni 

PP 

19. 

Dobrać narzędzia do 
matowania 

PP 

20. 

Wykryć przyczyny 
powstawanie wad 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Klika  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi raz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania, 

które sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Podpisz test imieniem i nazwiskiem, 
2.  Przeczytaj dokładnie test, 
3.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  tematów  przedstawionych  w  niniejszej  jednostce 

modułowej, 

4.  W pytaniach wyboru tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, 
5.  W pytaniach opisowych należy udzielić odpowiedzi w formie opisowej, 
6.  Odpowiedzi należy nanieść na formularz odpowiedzi, 
7.  Na rozwiązanie testu masz 90 minut, 
8.  Pracuj samodzielnie, gdyż sprawdzasz poziom swojej wiedzy, 
9.  Za każdą prawidłową odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt, aby zaliczyć test potrzebujesz 

6 punktów 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi, 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Jak postąpisz przed rozpoczęciem prac lakierniczych: 

a)  rozrobię szpachlę, 
b)  zmatuję powierzchnię, 
c)  oczyszczę powierzchnię. 

 
2.  Jaki podkład służy do zabezpieczenia antykorozyjnego: 

a)  Filer, 
b)  Wash primer, 
c)  szpachla natryskowa. 

 
3.  Od jakiej gradacji papieru  rozpoczniesz obróbkę szpachli wyrównującej: 

a)  80, 
b)  60, 
c)  150. 

 
4.  Jakiej dyszy pistoletu użyjesz do podkładu wypełniającego: 

a)  2 mm, 
b)  1,4 mm, 
c)  1,7 mm. 

 
5.  Czym najlepiej przyspieszyć schnięcie szpachli: 

a)  większą ilością utwardzacza, 
b)  promiennikiem podczerwieni, 
c)  opalarką. 

 
6.  Czym odtłuszczasz powierzchnię naprawianą: 

a)  zmywaczem, 
b)  rozcieńczalnikiem nitrocelulozowym, 
c)  benzyną ekstrakcyjną. 

 
7.  Co jest dla ciebie najważniejsze w trakcie naprawy: 

a)  czas i jakość, 
b)  koszt naprawy, 
c)  gwarancja. 

 
8.  Jakiej wody użyjesz do szlifowania szpachli: 

a)  zimnej, 
b)  ciepłej, 
c)  letniej, 

 
9.  Czym zmatujesz powierzchnię ocynkowanej blachy: 

a)  na mokro papierem 240, 
b)  na sucho papierem 120, 
c)  szarą włókniną. 

 

10. Jak dodam proporcjonalnie do podkładu utwardzacza i rozcieńczalnika bez miarki: 

 

………………………………………………………………………………. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

11.  Jak postąpię z elementem w „nieustalonym podkładzie transportowym”   

a)  usunę podkład, 
b)  zmatuję „pod lakier”, 
c)  sprawdzę rodzaj i jakość podkładu. 

 
12.  Jaką gradację ma bordowa włóknina: 

a)  300, 
b)  800, 
c)  400-500. 

 

13.  Jakiej gradacji papieru użyjesz do przygotowania powierzchni pod podkład wypełniający: 

a)  800 na mokro, 
b)  400 na sucho, 
c)  240 na sucho. 

 

14.  Jaką gradacją papieru skończysz szlifować szpachlę natryskową: 

a)  240, 
b)  400 na mokro, 
c)  150. 

 
15.  Jaki wpływ ma duża wilgotność powietrza na schnięcie materiałów 2K: 

a)  opóźnia schnięcie, 
b)  powoduje gazowanie, 
c)  nie ma wpływu. 

 
16.  Czym barwimy podkłady 2K: 

a)  bazą, 
b)  akrylem, 
c)  nie wolno barwić. 

 
17.  Co może powodować „łuszczenie” lakieru na elementach z tworzyw sztucznych: 

 

……………………………………………………………………………… 

 

18.  Co mogą powodować silikony w kontakcie z lakierami: 

a)  lepsze schnięcie, 
b)  efekt strukturalny, 
c)  rozdzielanie-oczka. 

 
19.  Czym zmatować lakier pod cieniowanie: 

a)  szarą matą, 
b)  papierem 2000, 
c)  papierem 2500. 

 

20.  Skąd się bierze woda i tłuszcz w lakierze? 

a)  z powietrza, 
b)  z samochodu, 
c)  ze sprężarki. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i Nazwisko…………………………………………………………………………… 
 

Wykonywanie napraw i renowacji powłok lakierniczych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek. 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  LITERATURA 

 
1.  Francuz  W.  M.,  Sokołowski  R.:  Bezpieczeństwo  i  higiena  pracy  w  rzemiośle.  WSiP, 

Warszawa 1996 

2.  Górecki  A.:  Technologia  ogólna.  Podstawy  technologii  mechanicznych.  WSiP, 

Warszawa 1998 

3.  Jarząbek  G., Neuman  Z., Lakiernictwo samochodowe. SIMP-ZORPOT; Szczecin 2000 
4.  Kwiatkowski  M.:  Wprowadzenie  do  eksploatacji  urządzeń  technicznych.  WSiP, 

Warszawa 1990 

5.  Paczulski Piotr, Lakierowanie, Eurotax Polska Sp.z o. o., Warszawa 1999 
6.  Praca zbiorowa. Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Przysiężny Tomasz (red. nacz.); Technologie Lakierowania; Wyd. "JKM", Tczew 2000 
8.  Sadowski  Andrzej,  Nowak  Marcin,  SRTMiRD;  Lakierowanie  naprawcze  pojazdów. 

Cz. 1,  Materiały  do  napraw  pokryć  lakierowanych  nadwozi  i  kabin  pojazdów;  Wyd. 
Rzeczoznawcy  Techniki  Motoryzacyjnej,  Ruchu  Drogowego  i  Towaroznawstwa 
Katowice 1998 

9.  Sadowski  Andrzej,  Nowak  Marcin,  SRTMiRD;  Lakierowanie  naprawcze  pojazdów. 

Cz. 2,  Metody  napraw  pokryć  lakierowanych  nadwozi  i  kabin  pojazdów; 
Wyd.  Rzeczoznawcy  Techniki  Motoryzacyjnej,  Ruchu  Drogowego  i  Towaroznawstwa, 
Katowice 1999 

10.  Lakiernictwo  samochodowe  w  Polsce,  materiały    z    konferencji  Ośrodka 

Rzeczoznawstwa  SIMP-ZORPOT w Łodzi 21-22.10.1997 

11.  Technologia lakierowania i metody kalkulacji kosztów, Audatex Polska