background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

                                                                               

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 
 

 
 
 
 

Jan Goworko 

 
 
 

 
 
 
Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska 
przy wykonywaniu prac lakierniczych 
714[03].Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Krzysztof Lenkiewicz 
mgr  Romuald Mazur 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Jan Goworko 
 
 
Konsultacja: 
mgr Zenon W. Pietkiewicz 
 
 
Korekta: 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  714[03].Z1.01 
Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  przy  wykonywaniu  prac 
lakierniczych 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne  

3. Cele kształcenia 

4. Scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1.    Warunki  zdrowotne  i  higiena  pracy  w  pomieszczeniach  malarsko-lakierniczych. 

Czynniki szkodliwe dla organizmów żywych i środowiska. Zagrożenia występujące 
w  środowisku  pracy  podczas  obróbki  strumieniowo  –  ściernej.  Pylenie.  Hałas. 
Drgania mechaniczne 

 
 
 

11 

   5. 1.1. Ćwiczenie 

11 

5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe 

13 

   5.2.1. Ćwiczenie 

13 

5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni) 

14 

   5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4.  Organizacja  bezpiecznej  pracy  w  lakierni.  Substancje  toksyczne.  Zasady 

ewidencjonowania. Napisy informujące i ostrzegawcze 

 

15 

   5.4.1. Ćwiczenie 

15 

5.5.Okres 

sposoby 

przechowywania 

materiałów 

pomocniczych  

i lakierniczych 

 

16 

   5.5.1. Ćwiczenia 

16 

5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni 

17 

   5.6.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7. Literatura 

34 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 
 
 
 

714 [03].Z1 

Podstawowe technologie 

lakiernicze 

714 [03].Z1.01 

Stosowanie przepisów bhp, ochrony 

ppoż. i ochrony środowiska przy 

wykonywaniu

 

prac lakierniczych

 

714 [03].Z1.02 

Przygotowanie powierzchni 

wyrobów do lakierowania 

714 [03].Z1.03 

Nakładanie powłok 

lakierniczych 

714 [03].Z1.04 

Wytwarzanie powłok malarsko – 

lakierniczych na wyrobach  

powszechnego użytku 

714 [03].Z1.06 

Wykonywanie napraw i renowacji 

pokryć lakierniczych 

714 [03].Z1.05 

Znakowanie powłok 

lakierniczych 

714 [03].Z1.07 

Nanoszenie pokryć ochronnych i 

ochronno -dekoracyjnych 

714 [03].Z1.08 

Ocenianie jakości powłok lakierniczych 

714 [03].Z1.09 

Organizowanie i wyposażenie lakierni 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Otrzymujesz poradnik, który będzie Ci pomocny w przygotowaniu się do realizacji zajęć 

dydaktycznych o przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
przepisach  ochrony  środowiska,  a  także  ułatwi  praktyczne  wykonywanie  czynności 
dydaktycznych. 

Poradnik ten zawiera: 

– 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika dla ucznia,  

– 

cele kształcenia,  

– 

wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem dla ucznia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, z których  nauczyciel może skorzystać 
w całości lub wybrać jego zdaniem najlepsze, 

– 

przykład narzędzi pomiaru dydaktycznego, 

– 

wykaz literatury. 

 

Bezpieczeństwo i higiena  pracy  

W  czasie  ćwiczeń  w  pracowni  musisz  zapoznać  uczniów  z  regulaminem  pracowni, 

przepisami  bhp  oraz  instrukcją  bezpieczeństwa  pożarowego,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych czynności. Przepisy te należy przedstawić przed zajęciami oraz egzekwować 
ich  przestrzegania  w  czasie    trwania  nauki.  Obowiązujące  instrukcje  i  regulaminy  stanowią 
integralną część realizowanego modułu. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien: 

 

umieć korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

stosować  obowiązujące  w  miejscu  nauki  przepisy  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska. 

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

opanować podstawową wiedzę z zakresu lakiernictwa. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3CELE KSZTAŁCENIA 

 
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

scharakteryzować  zagrożenia  występujące  podczas  pracy  z  lakierami  i  materiałami 
pomocniczymi, 

 

opisać  zagrożenie  pożarowe  w  pracy  z  łatwopalnymi  materiałami  lakierniczymi  
i pomocniczymi, 

 

przewidzieć  zagrożenia  związane  z  oparzeniami  termicznymi  w  pracy  z  urządzeniami 
grzewczymi, piecami, suszarniami, 

 

przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi, 

 

przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o 
dużym natężeniu hałasu, 

 

przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii w pracy z lakierami alergotoksycznymi, 

 

zidentyfikować zagrożenia związane z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego przez 
lakiernie, 

 

opisać 

wybuchowość 

substancji 

lakierniczych 

pomocniczych 

(szczególnie  

w wysokich temperaturach i ciśnieniach) 

 

zastosować odzież ochronną i zabezpieczenia podczas pracy w lakierni, 

 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych, 

 

udzielić pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, 

 

posłużyć  się  obowiązującymi  normami  oraz  aktami  prawnymi  dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 314[03] 

Moduł: 

Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska  przy  wykonywaniu  prac  lakierniczych 
714[03].Z1.01 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska  przy  wykonywaniu  prac  lakierniczych 
714[03].Z1.01 

Temat:

 

Zagrożenia występujące w środowisku pracy podczas obróbki strumieniowo – 

ściernej.

 

Cel  ogólny:  rozpoznawanie,  charakteryzowanie  i  unikanie  zagrożeń  podczas  obróbki 
strumieniowo ściernej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z lakierami lotnymi i materiałami pylistymi, 

 

przewidzieć zagrożenia uszkodzenia słuchu w przypadku pracy urządzeń lakierniczych o 
dużym natężeniu hałasu, 

 

scharakteryzować zagrożenia występujące podczas pracy z lakierami i materiałami 
pomocniczymi, 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych,. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

wykład, 

 

pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach. 

 
Czas:
  90 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

instrukcje, 

 

przepisy prawne, 

 

materiały piśmienne. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
4.  Realizacja tematu: 
 

Czynności nauczyciela: 

  nauczyciel omawia bhp dla treści: 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  rozporządzenie  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  czyszczeniu 

powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym, 

  materiały używane do czyszczenia powierzchni, 

  wymagania dla komór roboczych obróbki strumieniowo- ściernej, 

  zasady pracy w komorze roboczej, 

  hałas występujący podczas obróbki strumieniowo- ściernej, 

  drgania występujące podczas obróbki strumieniowo- ściernej, 

Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel  analizuje samoocenę uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: obróbki strumieniowo – ściernej.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Lakiernik 314[03] 

Moduł: 

Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska  przy  wykonywaniu  prac  lakierniczych 
714[03].Z1.01 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska  przy  wykonywaniu  prac  lakierniczych 
714[03].Z1.01 

Temat:

 

Organizacja bezpiecznej pracy w lakierni

Cel  ogólny:

 

Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  przy 

wykonywaniu prac lakierniczych  
 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach lakierniczych, 

 

posłużyć się obowiązującymi normami oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni. 

 
Metody nauczania – uczenia się:  

 

podająca – wykład, 

 

praktyczna- pokaz z objaśnieniem. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w grupach. 

 
Czas:
  90 min. 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

instrukcje, 

 

przepisy prawne, 

 

materiały piśmienne. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy. 
4.  Realizacja tematu: 
 

Czynności nauczyciela: 

  nauczyciel omawia bhp dla treści: 

 

procesy przygotowawcze 

 

przygotowanie wyrobów lakierowych 

 

nakładanie powłok lakierniczych 

 

malowanie zanurzeniowe 

 

malowanie natryskowe pneumatyczne 

 

malowanie natryskowe na gorąco 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

suszenie powłok malarskich 

 

środki 

zabezpieczające 

przed 

powstaniem 

mieszaniny 

wybuchowej 

(podstawowe zabezpieczenia przeciwwybuchowe 

 

rodzaje źródeł zapłonu oraz środków zabezpieczających 

Czynności ucznia: uczeń słucha i notuje. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel  analizuje samoocenę uczniów. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  wiadomości  na  temat:  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony 
środowiska przy wykonywaniu prac lakierniczych  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.ĆWICZENIA 
 

5.1.  Warunki  zdrowotne  i  higiena  pracy  w  pomieszczeniach 

malarsko-lakierniczych. Czynniki szkodliwe dla organizmów 
żywych i środowiska. Zagrożenia występujące w środowisku 
pracy  podczas  obróbki  strumieniowo  –  ściernej.  Pylenie. 
Hałas. Drgania mechaniczne 

 

5.1.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1 

Identyfikacja zagrożeń podczas pracy w lakierni. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  użytkowania  i  bezpieczeństwa  zainstalowanych  (używanych)  

w lakierni urządzeń. 

2)  porównać  zapisy  w  części  instrukcji  technologiczno  –  ruchowej  z  wymogami 

ROZPORZĄDZENIE 

MINISTRA 

GOSPODARKI, 

PRACY 

POLITYKI 

SPOŁECZNEJ z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy 
czyszczeniu  powierzchni,  malowaniu  natryskowym  i  natryskiwaniu  cieplnym  (Dz.  U.  z 
dnia 4 lutego 2004 r.) 

3)  sporządzić listę rozbieżności . 
4)  realizować ćwiczenie zespołowo. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni, 

 

rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. 
w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  czyszczeniu  powierzchni,  malowaniu 
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.), 

 

instrukcja technologiczno – ruchowa, 

 

karty charakterystyk  substancji  niebezpiecznych  znajdujących  się w  lakierni,  informacje  
o pozostałych materiałach używanych w procesie  technologicznym, 

 

materiały piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Kontrola spełnienia wymagań przez urządzenia do obróbki strumieniowo ściernej. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powienien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  użytkowania  i  bezpieczeństwa  zainstalowanych  (używanych)  

w lakierni urządzeń do obróbki strumieniowo ściernej 

2)  porównać  zapisy  w  części  instrukcji  technologiczno  –  ruchowej  dotyczącej  obróbki 

strumieniowo  ściernej  z  wymogami  Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki,  Pracy  i 
Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy 
przy  czyszczeniu  powierzchni,  malowaniu  natryskowym  i  natryskiwaniu  cieplnym  (Dz. 
U. z dnia 4 lutego 2004 r.) 

3)  sporządzić listę rozbieżności . 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

ćwiczenia. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcje urządzeń stosowanych w lakierni do obróbki strumieniowo -ściernej, 

 

rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 14 stycznia 2004 r. 
w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  czyszczeniu  powierzchni,  malowaniu 
natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. z dnia 4 lutego 2004 r.), 

 

materiały piśmienne. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Zagrożenia pożarowe i wybuchowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Obliczenie obciążenia ogniowego w magazynie materiałów lakierniczych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzglednieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić  wykaz  wszystkich  materiałów  palnych  znajdujących  się  w  magazynie  i  ich 

ilość. 

2)  znaleźć dla każdego materiału występującego w lakierni współczynnik. 
3)  obliczyć obciążenie ogniowe od każdego rodzaju magazynowanego materiału. 
4)  zsumować  obliczone  wielkości  i  podzielić  przez  powierzchnię rzutu poziomego  obiektu 

magazynowego. 

5)  porównać  otrzymany  wynik  obciążenia  ogniowego  z  odpowiednimi  tabelami 

rozporządzenia MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie 
warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

opis zadania,  

 

wykaz materiałów palnych w lakierni,  

 

rozporządzenie nw. sprawie warunków technicznych,  

 

jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3. Przepisy i normy bezpieczeństwa (w lakierni) 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Sporządzenie  wykazu podstawowych przepisów określających zasady  bezpiecznej pracy 

w lakierni. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  Zapoznać się z przepisami przytoczonymi w tym poradniku. 

2)  Sporządzić wykaz niezbędnych  przepisów. 
3)  Porównać sporządzony wykaz niezbędnych przepisów z przepisami obowiązującymi w lakierni. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

 

Ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

opis zadania,  

 

komputer z dostępem do internetu,  

 

literatura przedmiotu,  

 

materiały piśmienne. 

 

używanych w procesie  technologicznym, 

 

materiały piśmienne. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.4.  Organizacja  bezpiecznej  pracy  w  lakierni.  Substancje 

toksyczne.  Zasady  ewidencjonowania.  Napisy  informujące 
i ostrzegawcze 

 

5.4.1. Ćwiczenie 

 

Ćwiczenie 1 

Odczytanie  znaczenia  informacji  znajdujących  się  na  opakowaniu  substancji 

niebezpiecznych. 
 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać minimum jeden rodzaj opakowania substancji niebezpiecznych. 
2)  sporządzić dokładną notatkę z informacji zawartych na opakowaniach. 
3)  opisać praktyczne znaczenie tych informacji. 
4)  zastosować w praktyce zdobytą wiedzę. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

opis zadania,  

 

notatnik,  

 

materiały znajdujące się w magazynie. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.5.  Okres  i  sposoby  przechowywania  materiałów  pomocniczych  

i lakierniczych 

 

5.5.1. Ćwiczenie 

 

Ćwiczenie 1:  

Określenie warunków składowania materiałów lakierniczych. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  sporządzić  wykaz  substancji  lakierniczych  znajdujących  się  w  zakładzie  na  podstawie 

wykazu magazynowego. 

2)  określić dla  substancji  ze  sporządzonego wykazu, na podstawie informacji  znajdujących 

się  na  opakowaniu  ewentualnie  w  karcie  substancji  niebezpiecznych,  sposób  ich 
składowania. 

3)  pogrupować występujące substancje w grupy, które mogą być składowane razem. 
4)  sporządzić wykaz substancji, które nie mogą być składowane w jednym pomieszczeniu. 
5)  zweryfikować plan składowania substancji lakierniczy w zakładzie. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

opis zadania,  

 

wykaz substancji,  

 

karty substancji niebezpiecznych. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.6. Instrukcje i przepisy w lakierni 

 

5.6.1. Ćwiczenie 

 
Ćwiczenie 1:  

Czynności podejmowane na wypadek powstania pożaru. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  instrukcją  postępowania  na  wypadek  powstania  pożaru  obowiązującej 

w zakładzie. 

2)  zasymulować zgłoszenie pożaru wykonując wszystkie punkty zawarte w instrukcji. 
3)  przećwiczyć postępowanie na wypadek pożaru kilka razy. 
 

Zalecone metody nauczania – uczenia się:  

 

metod tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne:  

 

instrukcja technologiczno- ruchowa (instrukcja bezpieczeństwa pożarowego), 

 

instrukcja postępowania na wypadek pożaru, 

 

telefon, 

 

materiały piśmienne. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów  bhp, 
ochrony 

ppoż. 

ochrony 

środowiska  przy  wykonywaniu  prac 

lakierniczych” 

 
Test składa się z 20 zadań: 

– 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego, 

– 

zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
 
 

  Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

   Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

2. 

Scharakteryzować zagrożenia występujące 
podczas pracy z lakierami i materiałami 
pomocniczymi 

układy 

palne, 

źródła  zapalenia, 
żar, 

płomień, 

iskry,  mieszanina 
wybuchowa,  tlen, 
rozgrzane 
powierzchnie 

3. 

Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z 
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi  
i pomocniczymi 

4. 

Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z 
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5. 

Opisać wybuchowość substancji 
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie 
w wysokich temperaturach i ciśnieniach) 

impuls 
energetyczny, 
mieszanina 

palna, 

stężenie mieszaniny 

6. 

Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z 
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi  
i pomocniczymi 

zakres 

wartości  

stężenia  substancji 
palnej  w  powietrzu, 
w  granicach  którego 
może 

dojść 

do 

wybuchu 

7. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

rozp. w spr. bhp 
przy czyszczeniu 
powierzchni, 
malowaniu 
natryskowym i 
cieplnym 

8. 

Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z 
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi  
i pomocniczymi 

9. 

Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii 
w pracy z lakierami alergotoksycznymi 

10. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

11. 

Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z 
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi  
i pomocniczymi 

12. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

13. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

PP 

14. 

Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia 
słuchu w przypadku pracy urządzeń 
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu 

PP 

wióry, 

iskry, 

odpryski,  odłamki, 
pyły 

15. 

Zidentyfikować zagrożenia związane z 
zanieczyszczeniami środowiska 
naturalnego przez lakiernie 

PP 

suchy 

piasek 

kwarcowy 

16. 

Przewidzieć zagrożenia związane z 
oparzeniami termicznymi w pracy z 
urządzeniami grzewczymi, piecami, 
suszarniami 

PP 

17. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 
 

PP 

rozp. 

spr. 

ogólnych  warunków 
bhp 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

18. 

Zastosować odzież ochronną i 
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni 

PP 

wentylacja 
urządzeń, 
wentylacja 
stanowiska,  układ 
podciśnień 

nadciśnień, 
automatyczny 
pomiar 

stężeń, 

stałe 

urządzenia 

gaśnicze, blokady 

19. 

Udzielić pierwszej pomocy w nagłych 
wypadkach 

PP 

a/  T  –  substancje 
toksyczne 
b/  Xi  substancja 
drażniąca 
c/  O  substancja 
utleniająca 
d/  T+  substancja 
bardzo toksyczna 

20. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

PP 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  sprawia  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 1 pkt. 
10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.  Kto  jest  zobowiązany  do  utrzymania  czystości  i  porządku  w  pomieszczeniach  pracy  

w celu zachowania bhp.  

a.  pracodawca,  
b.  sprzątaczka, 
c.  pracownik, 
d.  każdy na swoim stanowisku. 
 

2.  Wymień 4 zagrożenia pożarowe i wybuchowe jako fizyczne czynniki zagrożenia. 

a.  ................................. 
b.  ................................. 
c.  ................................. 
d.  ................................. 
 

3.  Jak długo jednorazowo można pracować w komorze obróbki strumieniowo- ciernej. 

a.  do 60 minut, 
b.  nie dłużej niż 40 minut, 
c.  20 minut, 
d.  10 minut. 
 

4.  Czy  jest  możliwe  prowadzenie  obróbki  strumieniowo  –ciernej  z  zewnątrz  przez otwory 

w kabinie. 

a.  Tak, 
b.  Nie, 
c.  nie ma takich kabin, 
d.  zawsze. 
 

5.  Wymień 3 elementy potrzebne do wybuchu. 

a.  ..................................... 
b.  ......................................... 
c.  ..................................... 
 

6.  Podaj definicję pojęcia „Zakres wybuchowości” 
 
7.  W jakim podstawowym przepisie są określone zasady bhp w lakierni. 
 
8.  Do  jakiego  stężenia  musi  obniżyć  układ  wentylacyjny  stężenie  par  palnych    przy 

malowaniu polewaniem wielostrumieniowym. 

a.  max 20 % DGW, 
b.  poniżej 50 % DGW, 
c.  poniżej 2/3 DGW, 
d.  5% poniżej GGW. 
 

9.  Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych oraz ich znaczenie: T+ 

a.  produkt skrajnie łatwo palna/y, 
b.  produkt żrąca/y, 
c.  produkt trudno topliwy, 
d.  produkt bardzo toksyczna/y. 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

10.  Co oznacza zwrot S stosowany do oznakowania opakowań substancji niebezpiecznych? 

a.  oznacza rodzaj niebezpieczeństwa, 
b.  oznacza klasę temperaturową substancji, 
c.  określa warunki bezpiecznego stosowania, 
d.  klasę toksyczności. 
 

11.  Podaj minimalną ilość mieszaniny wybuchowej uważanej za ilość niebezpieczną. 

a.  już 10 litrów mieszaniny wybuchowej,  
b.  minimum 100 litrów, 
c.  każda ilość, 
d.  powyżej 1 litra. 
 

12.  Jaki jest czasookres aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. 

a.  co 5 lat,  
b.  co 2 lata, 
c.  co 10 lat, 
d.  nie jest wymagana aktualizacja. 
 

13.  Podaj minimalną temperaturę obowiązującą w pomieszczeniach pracy. 

a.  min. 20°C w biurze i min.12°C w pomieszczenia  pozostałych, 
b.  min. 18°C  w biurze i min 14°C  w pomieszczenia  poza, 
c.  min. 18°C bez względu na rodzaj pomieszczenia, 
d.  min. 14°C  bez względu na rodzaj pomieszczenia. 

 

14.  Wymień części oddzielające się jako czynniki fizyczne zagrożenia (wymień cztery) 

a.  ................................... 
b.  ................................... 
c.  ................................... 
d.  .................................... 

15.  Jakich materiałów nie powinno się stosować do obróbki strumieniowo ściernej? Wymień. 
 
16.  Do jakiej temperatury mogą nagrzewać się urządzenia grzewcze w lakierni? 

a.  max do 1000 C, 
b.  do  2/3 temperatury samozapalenia materiałów malarskich, 
c.  do 90 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich, 
d.  do 50 % temperatury samozapalenia materiałów malarskich. 
 

17.  W jakim przepisie są wymienione prace szczególnie niebezpieczne. 
 
18.  Wymień  4  rodzaje  środków  technicznych  stosowanych  do  zapobiegania  pożarom 

i wybuchom 

a.  ........................................................... 
b.  ........................................................... 
c.  ........................................................... 
d.  ........................................................... 
 

19.  Wymień znaczenie symboli ostrzegawczych, odpowiedź wpisz do karty odpowiedzi : 

a.  T - ............................... 
b.  Xi - ................................. 
c.  O - .................................. 
d.  T+ - ................................ 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

20.  Które, z niżej wymienionych substancji nie mogą być przechowywane Razem. 

a.  kwasy obok cyjanków, 
b.  rozpuszczalniki z żywicami epoksydowymi, 
c.  farby chlorokauczukowe obok farb akrylowych, 
d.  woda i kwasy. 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 
 

,,Stosowanie  przepisów  bhp,  ochrony  ppoż.  i  ochrony  środowiska  przy 
wykonywaniu prac lakierniczych” 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź: 
 

Nr pytania 

ODPOWIEDŹ 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

 

 

 

15 

 

 

16 

 

17 

 

 

18 

 

 

 

 

 

19 

 

 

 

 

 

20 

 

 

Razem :   

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Test 2 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Stosowanie  przepisów  bhp, 
ochrony 

ppoż. 

ochrony 

środowiska  przy  wykonywaniu  prac 

lakierniczych” 

 
Test składa się z 20 zadań: 

– 

zadania od 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 są poziomu podstawowego, 

– 

zadania od 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są  poziomu ponadpodstawowego. 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14  zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym,  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
 
 

  Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

   Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

2. 

Przewidzieć zagrożenia uszkodzenia 
słuchu w przypadku pracy urządzeń 
lakierniczych o dużym natężeniu hałasu 

ogólna  
miejscowa 

3. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

4. 

Scharakteryzować zagrożenia występujące 
podczas pracy z lakierami i materiałami 
pomocniczymi 

5. 

Opisać wybuchowość substancji 
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie  
w wysokich temperaturach i ciśnieniach) 

lakiery 
rozpuszczalniki 
pyły proszku 
gaz grzewczy 
tworzywa sztuczne 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

6. 

Opisać zagrożenie pożarowe w pracy z 
łatwopalnymi materiałami lakierniczymi  
i pomocniczymi 

55 – 100 

0

7. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

rozp. w spr. bhp 
przy czyszczeniu 
powierzchni, 
malowaniu 
natryskowym i 
cieplnym 

8. 

Przewidzieć zagrożenia związane z 
oparzeniami termicznymi w pracy z 
urządzeniami grzewczymi, piecami, 
suszarniami 

piaskowanie 
szlifowanie 
oczyszczanie 
płomieniowe 
odtłuszczanie 
trawienie 
wytwarzanie powłok 
konwersyjnych 

9. 

Zastosować przepisy bezpieczeństwa i 
higieny pracy, ochrony ppoż. i ochrony 
środowiska w pomieszczeniach 
lakierniczych 

a/ A 
b/ B 

10. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

pomieszczenie z 
wentylacją, 
magazyny 
samodzielne, 
z dala od procesów 
niebezpiecznych, 
w odpowiednich 
temperaturach, 
w odpowiednich 
opakowaniach, 
opakowania nie 
zniszczone,

 

11. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

zasaobsługi 
urządzeń, instrukcja 
technologiczno-
ruchowa, zasady 
stosowania środków 
ochrony 
indywidualnej, 

12. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

13. 

Przewidzieć zagrożenia wystąpienia alergii 
w pracy z lakierami alergotoksycznymi 

PP 

wydzielanie gazów 
toksycznych, 
obecność pyłów, 
promieniowanie, 
odprowadzanie 
dymów i pyłów, 
wilgoć, gryzonie, 
nasłonecznienie 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

14. 

Przewidzieć zagrożenia oczu w pracy z 
lakierami lotnymi i materiałami pylistymi 

PP 

lakiery, pyły, gazy, 
dymy 

15. 

Zastosować odzież ochronną i 
zabezpieczenia podczas pracy w lakierni 

PP 

praca w komorze 
bez środków 
ochrony osobistej, 
czyszczenie przy 
niedomkniętych 
drzwiach komory, 
kierowanie 
strumienia ścierniwa 
poza przedmiot 
czyszczony 

16. 

Opisać wybuchowość substancji 
lakierniczych i pomocniczych (szczególnie  
w wysokich temperaturach i ciśnieniach 

PP 

własności fizyczno-
chemiczne, źródło 
wydzielania, 
środowisko, 
urządzenia 
zabezpieczające 

17. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

PP 

18. 

Zidentyfikować zagrożenia związane z 
zanieczyszczeniami środowiska 
naturalnego przez lakiernie 

PP 

wentylacja kabin, 
ograniczenie energii 
wyładowania, 
powierzchnie 
odciążające, stałe 
urządzenia gaśnicze, 
usuwanie otwartych 
źródeł zapłonu 

19. 

Udzielić pierwszej pomocy w nagłych 
wypadkach 

PP 

rozp. w spr. 
oznakowania 
opakowań substancji 
niebezpiecznych i 
preparatów 
niebezpiecznych 

20. 

Posłużyć się obowiązującymi normami 
oraz aktami prawnymi dotyczącymi 
bezpieczeństwa pracy w lakierni 

PP 

pomieszczenie z 
wentylacją, 
magazyny 
samodzielne, 
z dala od procesów 
niebezpiecznych, 
w odpowiednich 
temperaturach, 
w odpowiednich 
opakowaniach, 
opakowania nie 
zniszczone, 
 

 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  sprawia  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie  na 

później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 1 pkt. 
10.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W jakiej sytuacji należy stosować system kontrolny sygnalizujący zagrożenia? 

a)  jeżeli  w  związku  z  wydzielaniem  się w procesie  pracy  substancji szkodliwych dla 

zdrowia awaria wentylacji może zagrażać zdrowiu pracowników, 

b)  jeżeli w zakładzie stosuje się toksyczne i bardzo toksyczne substancje, 
c)  jeżeli  w  zakładzie  stosuje  się  substancje  stwarzające  zagrożenia  pożarowe  

i wybuchowe, 

d)  w każdej sytuacji z wykorzystaniem materiałów szkodliwych.

 

 

2.  Wymień 2 przykłady wibracji jako fizycznego czynnika zagrożenia. 
 
3.  Jak należy postępować z zużytym ścierniwem. 

a)  zużyte ścierniwo należy zebrać i wrzucić do pojemników na odpady, 
b)  resztki  zużytego  ścierniwa  należy  usunąć  z  miejsca  pracy  i  przekazać  do 

regeneracji lub utylizacji, 

c)  zużyte ścierniwo nie stanowi zagrożenia, 
d)  przekazać do dalszego wykorzystania. 
 

4.  Pod  jakim  warunkiem  można  stosować  przenośne  i  przewoźne  urządzenia  do  obróbki 

strumieniowo ściernej? 

a)  pod warunkiem, że spełniają wymagania i mają znak CE, 
b)  pod warunkiem przeszkolenia osób obsługujących, 
c)  pod  warunkiem,  że  są  wyposażone  w  układ  filtracyjno-wentylacyjny  i  zasobnik 

pyłu, 

d)  w każdej sytuacji. 
 

5.  Wymień  2  przykłady  materiałów  stosowanych  w  lakierni  mogących  spowodować 

wybuch. 

 
6.  Jaką temperaturę zapłonu  mają ciecze palne –  niebezpieczne pożarowo? Podaj przedział 

temperaturowy. 

 
7.  W  jakim przepisie zostały określone wymagania  dla procesu natryskiwania cieplnego za 

pomocą gazów czerpanych z butli lub instalacji? 

a)  w  rozporządzeniu  Ministra  Gospodarki  z  dnia  27  kwietnia  2000  r.  w  sprawie 

bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych, 

b)  w dziale X Kodeksu Pracy, 
c)  w  rozporządzeniu  w  sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych 

obiektów budowlanych i terenów, 

d)  w Kodeksie Pracy. 
 

8.  Wymień  3  operacje  technologiczne, z  pośród wszystkich, przygotowujące  powierzchnie 

metali do malowania. 

 
9.  Przyporządkuj kolumnę prawa do kolumny lewej 

 

a/ zwroty wskazujący rodzaj zagrożenia  

 

 

 

A/ "zwrotami R", 

 

b/ zwroty określające warunki bezpiecznego stosowania    

B/ „zwroty S” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C/ „zwroty W” 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

10.  Wymień 3 zasady bezpiecznego składowania materiałów niebezpiecznych. 
 
11.  Wymień 3 instrukcje,  które powinny być stosowane w lakierni.  
 
12.  Kto z pracowników powinien być zapoznany z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego? 

a)  tylko pracodawca i osoby kierujące pracownikami, 
b)  wszyscy pracownicy, 
c)  tylko osoby pracujące w strefach zagrożonych, 
d)  pracownik bhp i pracodawca. 
 

13.  Wymień 3 zagrożenia, przed którymi powinien chronić budynek lakierni. 
 
14.  Wymień  3  materiały  wypływające,  występujące  w  lakierni,  jako  czynniki  fizyczne 

zagrożenia. 

 
15.  Co jest niedopuszczalne w czasie obróbki strumieniowo ściernej? 

a)  podejmowanie  pracy  w  komorze  roboczej  bez  odpowiednich  środków  ochrony 

indywidualnej, 

b)  czyszczenie powierzchni przy domkniętych drzwiach komory roboczej, 
c)  kierowanie strumienia ścierniwa z dyszy na czyszczony przedmiot, 
d)  praca przerywana. 
 

16.  Wymień 3 czynniki mające wpływ na wielkość strefy zagrożenia wybuchem. 
 
17.  W  jakim  przepisie  sprawdzisz,  czy  występujące  (zmierzone)  w  lakierni  czynniki 

szkodliwe i niebezpieczne nie przekraczają dopuszczalnych norm? 

a)  w  rozporządzeniu  w  sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków,  innych 

obiektów budowlanych i terenów, 

b)  w  rozporządzeniu  w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  pracach 

spawalniczych, 

c)  w  rozporządzeniu  w  sprawie  najwyższych  dopuszczalnych  stężeń  i  natężeń 

czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, 

d)  w Kodeksie Pracy. 
 

18.  Wymień 3 elementy zabezpieczeń przeciwpożarowych stosowanych w czasie nanoszenia 

farb proszkowych. 

 
19.  Wymień przepis prawny określający sposób oznakowania substancji niebezpiecznych. 
 
20.  Wymień  3  elementy,  które  musi  spełniać  system  składowania  materiałów 

niebezpiecznych. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko: ............................................................................... 
 

Przestrzeganie przepisów bhp, ochrony ppoż. i ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą odpowiedź. 

Nr pytania 

ODPOWIEDŹ 

Punktacja 

 

1/ 

2/ 

 

 

 

1/ 

2/ 

 

 

 

 

1/ 

2/ 

3/ 

 

a/-  

b/- 

 

10 

1/ 

2/ 

3/ 

 

11 

1/ 

2/ 

3/ 

 

12 

 

13 

1/ 

2/ 

3/ 

 

14 

1/ 

2/ 

3/ 

 

15 

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

16 

1/ 

2/ 

3/ 

 

17 

 

18 

1/ 

2/ 

3/ 

 

19 

 

 

20 

1/ 

2/ 

3/ 

 

 

Razem :   

 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Bezpieczeństwo  pracy  i  ergonomia.  Praca  zbiorowa  pod  red.  prof.  dr  hab.  med.  

D. Koradeckiej, Warszawa, CIOP 1997. 

2.  Ocena ryzyka zawodowego. Cz.1. Podstawy metodyczne. Praca zbiorowa pod red. dr inż. 

Wiktora M. Zawieski, Warszawa, CIOP 2004. 

3.  Sawicki T. Zagrożenia pożarowe,” Przegląd Ochrony Przeciwpożarowej”, 2005, nr 5 
4.  Ratajczak D., Zasady wyznaczania stref zagrożenia wybuchem 
5.  Zdanowski  M.,  Zabezpieczenie  przeciwpożarowe  lakierni,  Warszawa,  Instytut 

Wydawniczy CRZZ 1980 

6.  Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. (Tekst jedn.). (Dz. U. 1998 nr 21, poz. 

94, z późniejszymi zmianami) 

7.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  26  września  1997  r.  

w sprawie ogólnych przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny pracy. (Tekst  jednolity:  Dz. U. 
2003, nr 169, poz. 1650) 

8.  Rozporządzenie  Rady  Ministrów    z  1  grudnia  1990  r.  w  sprawie  prac  wzbronionych 

młodocianym. (Dz. U.  1990, nr 85 poz. 500; zmiany: 2004, nr 200, poz. 2047) 

9.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  28  maja  1996  r.  w  sprawie 

rodzajów  prac  wymagających  szczególnej  sprawności  psychofizycznej  (Dz.  U.  nr  62, 
poz. 287). 

10.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków 

technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75, poz. 
690) 

11.  Rozporządzeniu  Rady  Ministrów  z  dnia  16  lipca  2002  r.  w  sprawie  urządzeń 

technicznych podlegających dozorowi technicznemu. (Dz. U. Nr 120, poz. 1021) 

12.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  i  Społecznej  z  dnia  14  marca  2000  r.  

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz. U. 
nr 26, poz. 313 ze zm.). 

13.  Rozporządzenie  Rady  Ministrów  z  dnia  30  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  chorób 

zawodowych,  szczegółowych  zasad  postępowania  w  sprawach  zgłaszania  podejrzenia, 
rozpoznawania  i  stwierdzania  chorób  zawodowych  oraz  podmiotów  właściwych  
w tych sprawach. 

14.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia

 

z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie 

w  sprawie  karty  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu  niebezpiecznego.

 

(Dz. U. z 2005 r. Nr 2, poz. 8) 

15.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  14  sierpnia  2002  r.  w  sprawie  obowiązku 

dostarczenia  karty  charakterystyki  niektórych  preparatów  niezaklasyfikowanych  jako 
niebezpieczne. (Dz. U. nr 142, poz. 1194) 

16.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Społecznej  z  dnia  29  listopada  2002  r.  

w  sprawie  najwyższych  dopuszczalnych  stężeń  i  natężeń  czynników  szkodliwych  dla 
zdrowia w środowisku pracy. (Dz. U. nr 217, poz. 1833) 

17.  Dz.  U.  2005  nr  212  poz.  1769  (obowiązuje  od  dnia  :  2005-11-12)Rozporządzenie 

Ministra  Gospodarki  i  Pracy  z  dnia 10  października  2005  r.  zmieniające rozporządzenie  
w  sprawie  najwyższych  dopuszczalnych  stężeń  i  natężeń  czynników  szkodliwych  dla 
zdrowia w środowisku pracy 

18.  Rozporządzenie  Ministra  Środowiska  z  dnia  27  września  2001  r.  w  sprawie  katalogu 

odpadów. (Dz. U. z dnia 8 października 2001 r.) 

19.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  3  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  substancji 

niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. z dnia 14 sierpnia 2002 r.) 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

20.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia

 

z  dnia  2  września  2003  r.  w  sprawie  oznakowania 

opakowań  substancji  niebezpiecznych  i  preparatów  niebezpiecznych  (Dz.  U.  z  dnia  6 
października 2003 r.) 

21.  Rozporządzenie  Ministra  Pracy  i  Polityki  Socjalnej  z  dnia  1  grudnia  1998  r.  w  sprawie 

wprowadzenia  obowiązku  stosowania  niektórych  Polskich  Norm  dotyczących 
bezpieczeństwa i higieny pracy. (Dz. U. z dnia 10 grudnia 1998 r.) 

22.  Rozporządzenie  Ministra  Gospodarki

 

z dnia 22 grudnia 2005  r.  w  sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  urządzeń  i  systemów  ochronnych  przeznaczonych  do  użytku  w 
przestrzeniach zagrożonych wybuchem

2) 

(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2005 r.) 

23.  Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków 

technicznych,  jakim  powinny odpowiadać  budynki  i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 
czerwca 2002 r.) 

24.  Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska. Dz. U. nr 62 , poz. 627 
25.  Rozporządzenie  Ministra  zdrowia  z  dnia  28  września  2005  r.  w  sprawie  wykazu 

substancji  niebezpiecznych  wraz  z  ich  klasyfikacją  i  oznakowaniem

2)

(Dz.  U.  z  dnia  14 

października 2005 r.) Dz.U.05.201.1674 

26.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  14  sierpnia  2002  r.  w  sprawie  obowiązku 

dostarczenia  karty  charakterystyki  niektórych  preparatów  niezaklasyfikowanych  jako 
niebezpieczne. Dz. U. nr 142, poz. 1194. 

27.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipca 2002 r. w sprawie karty charakterystyki 

substancji niebezpiecznej i preparatu niebezpiecznego. Dz. U. nr 140, poz. 1171.  

28.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 grudnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie 

w  sprawie  karty  charakterystyki  substancji  niebezpiecznej  i  preparatu  niebezpiecznego.

 

(Dz. U. 2005 nr 2 poz. 8) 

29.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  11  lipca  2002  r.  w  sprawie  kryteriów  

i sposobu klasyfikacji substancji i preparatów chemicznych. (Dz. U. nr 140, poz. 1172) 

30.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  11  lipca  2002  r.  w  sprawie  oznakowania 

opakowań substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych. (Dz. U. nr 140, poz. 
1173) 

31.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  urządzeń  i  systemów  ochronnych  przeznaczonych  do  użytku  w 
przestrzeniach  zagrożonych  wybuchem  (Dz.  U.  z  dnia  30  grudnia  2005  r.)  (Dz.  U.  z 
2005, nr 263, poz.2203) 

32.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  prostych  zbiorników  ciśnieniowych  (Dz.  U.  z  dnia  28  grudnia  2005  r.  nr 
259, poz.2171) 

33.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.) 

34.  Rozporządzenie  Ministra  Zdrowia  z  dnia  3  lipca  2002  r.  w  sprawie  wykazu  substancji 

niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem. (Dz. U. nr 129, poz. 1110) 

35.  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 grudnia 2004 r. w sprawie bezpieczeństwa  i 

higieny  pracy  związanej  z  występowaniem  w  miejscu  pracy  czynników  chemicznych. 
(Dz. U. 2005 nr 11, poz. 86) 

36.  Ustawa o substancjach  i preparatach chemicznych z dnia 11  stycznia 2001 r. (Dz. U. nr 

11, poz. 84, zm.: Dz. U. 2001, nr 11, poz. 85) 

37.  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 3 listopada 1992 r. dotyczące ochrony 

przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych i terenów. 

38.  PN-Z-08053:1988  (PN-88/Z-08053)  Ochrona  pracy.  Środki  ochrony  indywidualnej 

pracowników  przed  niebezpiecznymi  i  szkodliwymi  czynnikami.  Klasyfikacja  
i terminologia. 

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

39.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań dla urządzeń ciśnieniowych i zespołów urządzeń ciśnieniowych (Dz. U. z dnia 
30 grudnia 2005 r. 2005, nr 263, poz. 2200) 

40.  Rozporządzenie  Ministra Gospodarki z dnia 23 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych 

wymagań  dla  prostych  zbiorników  ciśnieniowych  (Dz.  U.  z  dnia  28  grudnia  2005  r.  nr 
259, poz. 2171) 

41.  Rozporządzenie  Ministrów:  Pracy  i  Opieki  Społecznej,  Przemysłu  Ciężkiego  oraz 

Zdrowia  z  dnia  13  kwietnia  1951  r.  w  sprawie  bezpieczeństwa  pracy  przy  sprężarkach 
powietrznych. (Dz. U. z dnia 20 kwietnia 1951 r.) 

42.  Rozporządzenie Ministrów Pracy i Opieki Społecznej oraz Zdrowia  z dnia 15 maja 1954 r. 

w  sprawie  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  przy  użytkowaniu  butli  z  gazami  sprężonymi, 
skroplonymi i rozpuszczonymi pod ciśnieniem. (Dz. U. z dnia 29 czerwca 1954 r.) 

43.  Rozporządzenie  Ministrów:  Pracy  i  Opieki  Społecznej,  Górnictwa  i  Energetyki, 

Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Lekkiego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Żeglugi, 
Komunikacji, 

Zdrowia 

oraz 

Budownictwa 

dnia 

12 

września 

1949 

r.  

w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu aparatów natryskowych. (Dz. U. z 
dnia 27 października 1949 r.) 

44.  Ustawa  z  dnia  11  stycznia  2001  r.  o  substancjach  i  preparatach  chemicznych.  Dz.  U.  

nr 11, poz. 84 

45.  Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. 

Ochrona  przeciwpożarowa.  (Dz.  U.  z  2002  r.,  

nr 147, poz.1229) 

46.  Rozporządzenie  z  16  czerwca  2003 r. w sprawie  ochrony  przeciwpożarowej  budynków, 

innych obiektów budowlanych i terenów. (Dz.U.03.121.1138) 

47.  Ustawa  z  dnia  27  lipca  2001  r.  o  wprowadzeniu  ustawy  -  Prawo  ochrony  środowiska, 

ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw. Dz. U. nr 100, poz. 1085. ustawa z 
dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Dz. U. nr 62, poz. 628.