background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Artur Kryczka 

 

 

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych 
elementów konstrukcji metalowych

 

712[04].Z1.11 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Zbigniew Chwieduk 

mgr inż. Marzena Rozborska 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

mgr

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.11

 

„Wykonywanie  konserwacji  i  napraw  uszkodzonych  elementów  konstrukcji  metalowych” 
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Czyszczenie konstrukcji stalowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Antykorozyjne powłoki malarsko-lakiernicze 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Demontaż konstrukcji i naprawianie uszkodzonych elementów 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7. Literatura 

35 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Wykonywanie  konserwacji  i  napraw 

uszkodzonych  elementów  konstrukcji  matalowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 
zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  monter  konstrukcji  budowlanych 
712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z1 

Technologia montażu konstrukcji metalowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w 

robotach budowlanych 

712[04].Z1.04 

Łączenie elementów konstrukcji w stykach 

montażowych 

712[04].Z1.06 

Montaż zbiorników cylindrycznych 

712[04].Z1.07 

Montaż kominów stalowych 

712[04].Z1.08 

Montaż budynków wielokondygnacyjnych 

712[04].Z1.09  

Montaż wież i masztów 

 

712[04].Z1.10 

Montaż zbiorników kulistych 

712[04].Z1.05 

Montaż hal 

712[04].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych 

elementów konstrukcji metalowych 

712[04].Z1.12 

Rozliczanie robót montażowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  konserwacji 

i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozpoznać rodzaj i określić wielkość uszkodzeń konstrukcji metalowych, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do wykonywania napraw i konserwacji konstrukcji metalowych, 

  ocenić zakres demontażu uszkodzonej konstrukcji, 

  dobrać materiały do konserwacji i wykonania napraw, 

  wykonać czyszczenie konstrukcji sposobem ręcznym i mechanicznym, 

  nakładać ręcznie i mechanicznie powłoki malarsko-lakiernicze, 

  wykonać  prace  naprawcze  i  konserwacyjne  z  zachowaniem  zasad  bhp,  ochrony 

przeciwpożarowej i ochrony środowiska. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka  modułowa:

 

Wykonywanie  konserwacji  i  napraw  uszkodzonych  elementów 

konstrukcji metalowych 712[04].Z1.11 
 
Temat: Sposoby czyszczenia elementów konstrukcji stalowych 
Cel ogólny
: poznanie sposobów czyszczenia elementów stalowych 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić sposoby czyszczenia elementów stalowych, 

  wymienić narzędzia do ręcznego czyszczenia stali,  

  wyjaśnić, na czym polega piaskowanie i śrutowanie, 

  wyjaśnić, na czym polega czyszczenie metodą hydrościerną. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna 

  grupowa 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 

  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 

  zadanie, 

  blok rysunkowy formatu A 4, 

  przybory do pisania. 

 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest poznanie sposobów czyszczenia elementów stalowych.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie są sposoby czyszczenia elementów stalowych? 
2.  Jakich narzędzi używa się do czyszczenia ręcznego elementów stalowych? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Na czym polega czyszczenie stali przez śrutowanie lub piaskowanie? 
4.  Na czym polega czyszczenie elementów stalowych metodą hydrościerną? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące czyszczenia stali. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz sposoby czyszczenia stali. 
2.  Wypisz narzędzia do ręcznego czyszczenia elementów stalowych. 
3.  Wyjaśnij na czym polega czyszczenie stali przez piaskowanie i śrutowanie. 
4.  Wyjaśnij na czym polega czyszczenie stali metodą hydrościerną. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy poprawnie zostały wypisane sposoby czyszczenia stali? 
2.  Czy  prawidłowo  zostały  wypisane  narzędzia  do  ręcznego  czyszczenia  elementów 

stalowych? 

3.  Czy poprawnie wyjaśniono sposób czyszczenia stali piaskowaniem i śrutowaniem? 
4.  Czy poprawnie wyjaśniono sposób czyszczenia stali metoda hydrościerną? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  odszukaj  informacje  lub  instrukcje  dotyczące  urządzeń 

do czyszczenia konstrukcji stalowych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Wykonywanie  konserwacji  i  napraw  uszkodzonych  elementów 
konstrukcji metalowych 712[04].Z1.11 
Temat: Wykonanie malowania blach stalowych metodą natrysku pneumatycznego. 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  wykonywania  malowania  metodą  natrysku 
pneumatycznego. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać sprzęt do wykonania malowania metodą natrysku, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania malowania zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać malowanie blach, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  135min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  blacha stalowa, 
–  agregat do malowania natryskowego, 
–  kozły montażowe, 
–  farba olejna, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Wykonując ćwiczenie uczeń: 
–  pobiera materiały i sprzęt do wykonania malowania, 
–  przygotowuje aparat natryskowy dokonując regulacji 
–  układa blachy na kozłach montażowych, 
–  maluje blachy używając pistoletu, 
–  nauczyciel obserwuje prace ucznia. 

6.  Po wykonaniu powłoki uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 
 

Zakończenie zajęć 

1.  Uczeń wskazuje mocne i słabe strony swoje pracy podczas wykonywania ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

2.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo. 
3.  Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych czynności. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Zdobądź  z  dowolnych  źródeł  informacje  na  temat  innych  sposobów  malowania 

konstrukcji stalowych. Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Czyszczenie konstrukcji stalowych 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  czyszczenie  kształtownika  dwuteowego  walcowanego  szczotką  drucianą  do 

uzyskania trzeciego stopnia czystości. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  czyszczenia.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp 
obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia do wykonania czyszczenia, 
3)  ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych, 
4)  wyczyścić element, 
5)  stosować przepisy bhp, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dwuteownik walcowany, 
–  szczotka druciana, 
–  kozły montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj czyszczenie blachy stalowej szlifierką do czyszczenia aż do uzyskania trzeciego 

stopnia czystości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w  modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  czyszczenia.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z przepisami  bhp 
obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania czyszczenia, 
3)  ułożyć blachę na kozłach montażowych, 
4)  wyczyścić element, 
5)  stosować przepisy bhp, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blacha stalowa, 
–  szlifierka z kompletem szczotek, 
–  kozły montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  czyszczenie  blachy  stalowej  aparatem  do  czyszczenia  metodą  hydrościerną  do 

uzyskania drugiego stopnia czystości. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w  modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonania  czyszczenia.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia konieczne  jest  zapoznanie uczniów  z  przepisami  bhp 
obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać sprzęt do wykonania czyszczenia, 
3)  ułożyć blachę na podłożu, 
4)  wyczyścić element, 
5)  stosować przepisy bhp, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

–  blacha stalowa, 
–  aparat do czyszczenia metodą hydrościerną, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Antykorozyjne powłoki malarsko-lakiernicze 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  malowanie  farbą  olejną  kształtownika  dwuteowego  walcowanego    za  pomocą 

pędzla. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  nanoszenia  powłok  malarsko-lakierniczych.  Przed 
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami 
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia i materiały do wykonania malowania, 
3)  ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych, 
4)  pomalować dwuteownik pędzlem, 
5)  stosować przepisy bhp, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dwuteownik walcowany, 
–  kozły montażowe, 
–  zestaw pędzli, 
–  farba olejna, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  malowanie  farbą  olejną  kształtownika  dwuteowego  walcowanego  za  pomocą 

agregatu do malowania natryskowego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w  modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  nanoszenia  powłok  malarsko-lakierniczych.  Przed 
przystąpieniem do ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres i technikę wykonania. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami 
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać materiały i sprzęt do wykonania malowania, 
3)  przygotować aparat natryskowy dokonując jego regulacji, 
4)  ułożyć dwuteownik na kozłach montażowych, 
5)  pomalować dwuteownik używając pistoletu, 
6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

–  dwuteownik walcowany, 
–  agregat do malowania natryskowego, 
–  kozły montażowe, 
–  farba olejna, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Demontaż 

konstrukcji 

naprawianie 

uszkodzonych 

elementów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przygotuj do wykonania naprawy pękniętą blachę stalową zgodnie z zasadami wykonania 

napraw konstrukcji. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji  

oraz  narzędzia  i  sprzęt  niezbędny  do  wykonywania  napraw.  Przed  przystąpieniem  do 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed 
przystąpieniem  do  realizacji ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów  z  przepisami  bhp 
obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania naprawy, 
3)  nawiercić na końcach pęknięć otwory, 
4)  wyszlifować pęknięcie tworząc rowek wymagany do spawania, 
5)  stosować przepisy bhp, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  młotki, 
–  wiertarka, 
–  wiertła, 
–  szlifierka kątowa, 
–  blacha stalowa z pęknięciem, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj ciecie rury stalowej aparatem do cięcia metodą hydrościerną. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w modele elementów konstrukcji  

oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonywania cięcia. Przed przystąpieniem do ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na 
stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania czyszczenia, 
3)  ułożyć rurę na kozłach montażowych, 
4)  zamocować rurę do kozłów uchwytami montażowymi,  
5)  przeciąć rurę, 
6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rura stalowa, 
–  aparat do cięcia metodą hydrościerną, 
–  uchwyty montażowe, 
–  kozły montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  konserwacji 
i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.  

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić właściwą grubość powłoki malarskiej 
na elementach konstrukcji stalowych 

2. 

Określić temperaturę konstrukcji powyżej 
której nie należy wykonywać powłok 
malarskich  

3. 

Określić, czy trzeci stopień czystości można 
uzyskać przez czyszczenie szczotkami 
stalowymi 

4. 

Określić, czym powinna się odznaczać 
warstwa podkładowa nakładana na konstrukcje 
stalowe 

dobrą przyczepnością do podłoża 

5. 

Określić minimalną grubość powłoki 
malarskiej na elementach stalowych w 
środowisku miejskim i wiejskim 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. 

Określić, ile stopni czystości rozróżnia się 
przy czyszczeniu konstrukcji stalowych 

7. 

Określić, jakie pędzle stosuje się do 
malowania nawierzchniowego dużych 
powierzchni 

 

 

8. 

Określić, pod jakim kątem trzyma się pędzel 
przy nakładaniu farb olejnych 

9. 

Rozpoznać na schemacie aparatu do 
malowania natryskiem zbiornik ciśnieniowy  

10. 

Określić, czy pistolet podczas malowania 
trzyma się w odległości od 18 do 25 cm. 

11. 

Określić, jakie materiały lepiej nakładać jest 
natryskiem niż pędzlem 

szybkoschnące 

12. 

Określić, co należy dobrać (drogą prób) przy 
malowaniu natryskiem  

ciśnienie powietrza  i odległość 

dyszy od przedmiotu 

13. 

Określić, czy w metodzie malowania 
hydrodynamicznego rozpylenie farby 
następuje bez udziału powietrza 

14.  Wymienić zalety malowania ręcznego 

PP 

-prostota i niski koszt sprzętu,                

- całkowita niezależność od źródeł 

energii,                                              

-dobre wykorzystanie materiałów 

malarskich (małe straty),                   

- możliwość dobrego wtarcia farby 

w podłoże. 

15. 

Wyjaśnić, z ilu i jakich warstw składa się 
właściwe pokrycie antykorozyjne powłokami 
malarskimi 

PP 

- z jednej lub dwu warstw 

wykonanych z farb podkładowych, 

- z dwu lub więcej warstw 

wykonanych z farb lub emalii 

nawierzchniowych. 

16. 

Wyjaśnić, od czego zależy grubość 
poszczególnych warstw farby 

PP 

Całkowita grubość pokrycia 

malarskiego zależy od liczby 

warstw oraz ich grubości, a grubość 

poszczególnych warstw od rodzaju  

i jakości farby, jej lepkości, techniki 

malowania (pędzlem lub 

natryskiem), pozycji wykonania, 

kształtu elementu stalowego 

17. 

Wyjaśnić, na czym polega malowanie 
pistoletem pneumatycznym 

PP 

Malowanie pistoletem 

pneumatycznym polega na 

rozpyleniu farby i natryskiwaniu    

w stanie rozpylonym na malowany 

przedmiot. 

18. 

Określić, jakich pędzli używa się do 
malowania podkładowego 

PP 

pędzle pierścieniowe wysokiej 

jakości, o średnicy nasady 40 ÷ 60 

mm i nieobwiązanej długości 

włosia 45 ÷ 55 mm 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

19. 

Wyjaśnić na czym polega czyszczenie stali za 
pomocą piaskowania 

PP 

Wysuszony piasek  porywany jest 

przez strumień sprężonego 

powietrza i przez kilkumetrowy 

wąż gumowy zakończony dyszą, 

rzucany na powierzchnię 

czyszczonego metalu. 

20. 

Wymienić jakie mogą być przyczyny 
demontażu konstrukcji 

PP 

Utrata przydatności eksploatacyjnej 

wskutek fizycznego zużycia 

konstrukcji lub zmiany funkcji 

obiektu, lub też uszkodzenia 

powstałe w wyniku awarii. 

 
Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Grubość powłoki malarskiej na elementach stalowych powinna wynosić:  

a)    50 ÷ 150 µm, 

b)  100 ÷ 200 µm, 

c)  100 ÷ 250 µm, 

d)  150 ÷ 300 µm. 

 

2.  Nie należy malować konstrukcji ogrzanych powyżej: 

a)  30 ° C, 

b)  40 ° C, 

c)  50 ° C, 

d)  60 ° C. 

 

3.  Trzeci stopień czystości można uzyskać przez czyszczenie szczotkami stalowymi. 

a)  tak 

b)  nie 

 

4.  Pierwsza  warstwa  nakładana  bezpośrednio  na  podłoże  tzw.  podkładowa,  powinna 

odznaczać  się  przede  wszystkim  odpowiednimi  właściwościami  rdzoochronnymi  oraz 
………………………………………………………………… . 

 

5.  Grubość  powłoki  malarskiej  na  elementach  stalowych  w  środowiskach  miejskich 

i wiejskich na elementach stalowych powinna wynosić nie mniej niż: 

a)  50 µm, 

b)  100 µm, 

c)  150 µm, 

d)  200 µm. 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6.  Przy czyszczeniu elementów konstrukcji stalowych rozróżnia się: 

a)  3 stopnie czystości, 

b)  4 stopnie czystości, 

c)  5 stopnie czystości, 

d)  6 stopni czystości. 

 

7.  Do  malowania  nawierzchniowego  dużych  powierzchni  stosuje  się  pędzle  płaskie 

z miękkiego włosia o szerokości: 

a)  50 ÷ 70 mm, 

b)  60 ÷ 80 mm, 

c)  70 ÷ 90 mm, 

d)  80 ÷ 100 mm. 

 

 

8.  Wyroby  olejne  nakłada  się  pędzlem  całkowicie  nasyconym  farbą  i  trzymanym  do 

malowanej powierzchni pod kątem około:  

a)  30°, 

b)  45°, 

c)  60°, 

d)  90°. 

 

 

9.  Numerem 7 na rysunku schematu agregatu do malowania metodą natryskową oznaczono: 

 

a)  sprężarkę, 

b)  zbiornik ciśnieniowy, 

c)  filtr powietrza, 

d)  manometr. 

 

10.  Pistolet podczas malowania należy prowadzić prostopadle do powierzchni, w odległości 

18 ÷ 25 cm od malowanego materiału. 

a)  tak 

b)  nie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

11.  Zaletą  nakładania  powłok  metodą  natrysku  jest  możliwość  nakładania  materiałów 

…………………………….., co w przypadku malowania pędzlem jest uciążliwe. 

 

12.  Przy  malowaniu  metodą  natryskową  w  wypadku  każdego  materiału  malarskiego  należy 

dobrać (drogą prób) …………………………………..  i ………………………………. . 

 

13.  W  metodzie  malowania  hydrodynamicznego  rozpylenie  farby  następuje  bez  udziału 

powietrza. 

a)  tak 

b)  nie 

 

Część II 

14.  Wymień zalety malowania ręcznego. 

 

15.  Wyjaśnij,  z  jakich  warstw  składa  się  właściwe  pokrycie  antykorozyjne  powłokami 

malarskimi. 

 

16.  Podaj, od czego zależy grubość poszczególnych warstw farby. 

 

17.  Wyjaśnij, na czym polega malowanie pistoletem pneumatycznym. 

 

18.  Napisz, jakich pędzli używa się do malowania podkładowego (gruntowania). 

 

19.  Wyjaśnij, na czym polega czyszczenie stali za pomocą piaskowania. 

 

20.  Wymień, jakie mogą być przyczyny demontażu konstrukcji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie  konserwacji  i  napraw  uszkodzonych  elementów  konstrukcji 
metalowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  konserwacji 
i napraw uszkodzonych elementów konstrukcji metalowych” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1 – 13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Plan testu   

 

          

 

 

 

 

 

          Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić temperaturę, poniżej której nie należy 
wykonywać powłok malarskich 

2. 

Określić właściwą grubość powłoki malarskiej 
na elementach stalowych w środowiskach 
przemysłowych 

3. 

Określić, czym poprzedzone powinno być 
rozpoczęcie prac demontażowych 

odłączeniem od sieci zewnętrznych 

wszystkich instalacji, w które 

wyposażony jest obiekt, a więc 

instalacji elektrycznej, gazowej, 

wodociągowej, a w wypadku 

obiektów przemysłowych także 

instalacji gazów technicznych         

i sprężonego powietrza 

4. 

Rozpoznać na schemacie aparatury do cięcia 
metodą hydrościerną zbiornik na ścierniwo  

5. 

Określić, jaką średnicę nasady powinny mieć 
pędzle pierścieniowe do malowania 
podkładowego 

6. 

Określić czy pędzle przy malowaniu farbami 
olejnymi trzyma się pod kątem 45 °  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

7. 

Określić, w jakiej odległości od powierzchni 
malowanego materiału należy prowadzić 
pistolet 

8. 

Wyjaśnić, w jakich przypadkach stosuje się 
malowanie pędzlem 

Gdy wymagane jest dobre wtarcie 

farby w podłoże lub gdy maluje się 

w trudno dostępnych miejscach. 

9. 

Określić, czy przy naprawie pęknięć blach na 
ich końcach nawierca się otwory 

10. 

Rozpoznać na schemacie pistoletu do 
malowania natryskiem iglicę regulującą 
przekrój dyszy 

11. 

Określić właściwą temperaturę powietrza 
podczas malowania 

12. 

Określić, czy natrysk farby pistoletem 
powinien odbywać się krzyżowo 

13. 

Określić, w zależności od czego dobiera się 
rodzaj strumienia przy malowaniu natryskiem 

od kształtu malowanej konstrukcji 

14.  Wymienić wady malowania ręcznego 

PP 

mała wydajność (do 10 m

2

/h), 

uciążliwość dla wykonawcy, 

trudność w nakładaniu materiałów 

szybkoschnących 

15. 

Napisać, jakich pędzli używa się do 
malowania nawierzchniowego dużych 
powierzchni płaskich 

PP 

stosuje się pędzle płaskie 

z miękkiego włosia o szerokości 

80÷ 100 mm i długości  włosia 

około 100 mm. 

16. 

Wyjaśnić od czego zależy trwałość pokrycia 
malarskiego 

PP 

od doboru zestawu malarskiego 

oraz od całkowitej grubości 

pokrycia malarskiego 

17. 

Wymienić sposoby zabezpieczania konstrukcji 
stalowych powłokami malarskimi w wytwórni 

PP 

a) w wytwórni na konstrukcję 

nanosi się warstwy podkładowe      

i warstwy nawierzchniowe, lecz bez 

warstwy zewnętrznej, którą nakłada 

się na budowie po dokonaniu 

ewentualnych poprawek w 

miejscach uszkodzeń powłoki 

malarskiej powstałych podczas 

transportu lub montażu konstrukcji, 

b) w wytwórni pokrywa się 

konstrukcję farbami ochrony 

czasowej (ich trwałość wynosi 

12÷18 miesięcy); po zmontowaniu 
konstrukcji na placu budowy farby 

ochrony czasowej są usuwane        

i  nanosi się właściwą powłokę 

antykorozyjną. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

18. 

Wymienić metody czyszczenia konstrukcji 
stalowych 

PP 

piaskowanie lub śrutowanie, 

młotkowanie, szlifowanie, 
szczotkowanie, skrobanie, 

oczyszczanie płomieniowe lub też 

metodą hydrościerną. 

19. 

Wyjaśnić, na czym polega cięcie stali metodą 
hydrościerną 

PP 

Strumień wody pod ciśnieniem do 

100 MPa kierowany jest na 

konstrukcję stalową za 

pośrednictwem dyszy prowadzonej 

możliwie najbliżej powierzchni 

stali.  

20. 

Określić, od czego zależy całkowita grubość 
pokrycia malarskiego 

PP 

od liczby warstw oraz ich grubości 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 
 
1.  Prac malarskich nie należy wykonywać w temperaturze poniżej: 

a)      0 ° C, 

b)   + 3 ° C, 

c)   + 5° C, 

d)  + 10° C. 

 

2.  Grubość  powłoki  malarskiej  w  środowiskach  przemysłowych  na  elementach  stalowych 

powinna wynosić nie mniej niż: 

a)  150 µm, 

b)  200 µm, 

c)  250 µm, 

d)  300 µm. 

 

3.  Rozpoczęcie prac demontażowych powinno być poprzedzone………………………........ 

 

4.  Numerem 4 na schemacie aparatury do cięcia metodą hydrościerną zaznaczono:  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

 

a)  zbiornik na ścierniwo, 

b)  zbiornik na wodę, 

c)  pompę wysokociśnieniową, 

d)  filtr wodny. 

 

5.  Do  malowania  podkładowego  (gruntowania)  stosuje  się  pędzle  pierścieniowe  wysokiej 

jakości, o średnicy nasady: 
a)  20 ÷ 40 mm, 

b)  30 ÷ 50 mm, 

c)  40 ÷ 60 mm, 

d)  50 ÷ 70 mm. 

 

6.  Wyroby olejne nakłada się pędzlem całkowicie nasyconym farbą i trzymanym pod kątem 

około 45° do malowanej powierzchni. 

a)  tak 

b)  nie 

 

7.  Pistolet podczas  malowania  należy prowadzić prostopadle do powierzchni, w odległości 

od malowanego materiału: 

a)  10 ÷ 15 cm, 

b)  15 ÷ 20 cm, 

c)  18 ÷ 25 cm, 

d)  20 ÷ 30 cm. 

 

8.  Malowanie  pędzlem  stosowane  jest  wówczas,  gdy…………………………………..  lub 

gdy ………………………………………….... 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

9.  Przy naprawie pęknięć blach na końcach pęknięć nawierca się otwory. 

a)  tak 
b)  nie 

 

10.  Numerem 2 na schemacie pistoletu natryskowego zaznaczono. 

 

a)  dopływ sprężonego powietrza, 

b)  iglicę regulującą przekrój dyszy, 

c)  kanał z farbą, 

d)  filtr. 

 

11.  Temperatura powietrza podczas malowania powinna wynosić: 

a)  10 ÷ 20 °C, 

b)  15 ÷ 20 °C, 

c)  15 ÷ 25 °C, 

d)  20 ÷ 25 °C. 

 
12.  Natrysk farby pistoletem powinien odbywać się krzyżowo. 

a)  tak 

b)  nie 

 

13.  Rodzaj  strumienia  przy  malowaniu  natryskiem  należy  dobrać  w  zależności  od 

…………………………………………………………………………….. . 

 

Część II 

14.  Wymień wady malowania ręcznego. 

 

15.  Napisz  jakich  pędzli  używa  się  do  malowania  nawierzchniowego  dużych  powierzchni 

płaskich.  

      

 

16.  Wyjaśnij od czego zależy trwałość pokrycia malarskiego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

17.  Wymień  dwa  sposoby  zabezpieczania  konstrukcji  stalowych  w  wytwórni  powłokami 

malarskimi. 

 

18.  Wymień metody czyszczenia elementów konstrukcji stalowych 

 

19.  Wyjaśnij, na czym polega cięcie stali metodą hydrościerną. 

 

20.  Całkowita  grubość  pokrycia  malarskiego  zależy  od  …………………………..  oraz 

………………………………… . 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie  konserwacji  i  napraw  uszkodzonych  elementów  konstrukcji 
metalowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

5. 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

 

9. 

 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13. 

 
 

 
 

14. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

15. 

 

 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

7. LITERATURA 
 

1.  Łubiński  M.,  Filipowicz  M.,  Żółtowski  W.:  Konstrukcje  metalowe  cz.  I.  Arkady, 

Warszawa 2003 

2.  Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004 
3.  Rowiński L., Widera J.: Zmechanizowane roboty budowlane. Arkady, Warszawa 2003 
4.  Włodarczyk  W.:  Konstrukcje  stalowe  cz.  1.  Podstawy  projektowania.  WSiP,  Warszawa 

1997 

5.  Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, 1980 
6.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995