background image

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Grzegorz Pośpiech 

 

 

Montaż kominów stalowych 
712[04].Z1.07 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Halina Darecka 

mgr inż. Anna Kusina 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.07 
„Montaż  kominów  stalowych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje konstrukcji kominów 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Materiały stosowane do budowy kominów 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Elementy konstrukcyjne kominów 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich montażu 

19 

5.4.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

38 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  kominów  stalowych”,  który 

będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter 
konstrukcji budowlanych 712[04]. 

 W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne były prowadzone  różnymi  metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z1 

Technologia montażu konstrukcji metalowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w 

robotach budowlanych 

712[04].Z1.04 

Łączenie elementów konstrukcji w stykach 

montażowych 

712[04].Z1.06 

Montaż zbiorników cylindrycznych 

712[04].Z1.07 

Montaż kominów stalowych 

712[04].Z1.08 

Montaż budynków wielokondygnacyjnych 

712[04].Z1.09  

Montaż wież i masztów 

 

712[04].Z1.10 

Montaż zbiorników kulistych 

712[04].Z1.05 

Montaż hal 

712[04].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji i napraw 

uszkodzonych elementów konstrukcji 

metalowych 

712[04].Z1.12 

Rozliczanie robót montażowych 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Montaż  kominów  stalowych” 

uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować kominy stalowe, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu kominów stalowych, 

  dobrać materiały do montażu kominów, 

  dobrać odpowiednią metodę do montażu kominów stalowych, 

  zmontować turbulizatory i tłumiki drgań na trzonach kominów stalowych, 

  zmontować elementy wyposażenia komina, 

  złączyć liny odciągowe z trzonem komina i blokiem fundamentowym, 

  wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina, 

  wykonać połączenia śrubowe segmentów wieży podtrzymującej trzon komina, 

  wykonać połączenie trzonu komina z fundamentem, 

  zmontować głowicę trzonu komina, 

  wykonać izolację termiczną trzonu komina, 

  wykonać prace montażowe kominów zgodnie z zasadami bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:

  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

 

Moduł:  Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07 
Temat: Montowanie segmentów płaszcza trzonu komina stalowego. 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania połączeń na śruby segmentów komina. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu segmentów komina, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina stalowego, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zestaw śrub, 
–  zestaw kluczy, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana) 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

  uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu, 

  uczniowie  w  trzyosobowych  grupach  pobierają  z  przygotowanego  podręcznego 

magazynu narzędzia do wykonania ćwiczenia 

  uczniowie  ustawiają  modele  segmentów  w  pozycji  umożliwiającej  wykonanie 

połączenia, dokonują regulacji i skręcają segmenty komina  

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 

6.  Po wykonaniu połączeń uczniowie dokonują analizy wykonanego ćwiczenia. 
 
 
Zakończenie zajęć 
1.  Każdy z uczniów wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza, czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  i  przedstaw  informację  na  temat  zrealizowanych  kominów  stalowych  w swoim 

mieście lub na najbliższym terenie. Zdobyte informacje przynieś na zajęcia. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:

  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04]

 

Moduł:  Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż kominów stalowych 712[04].Z1.07 
 
Temat: Materiały stosowane do budowy kominów stalowych. 
Cel ogólny
: Dobieranie materiałów do budowy kominów stalowych. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały do budowy płaszcza komina stalowego, 

  dobrać materiały do wykonania izolacji komina stalowego, 

  dobrać materiały do wykonania wykładziny ceramicznej komina. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 

  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 

  zadanie, 

  próbki materiałów. 

 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  odpowiedni  dobór  materiałów  do  budowy  elementów  komina 
stalowego 
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów  z  pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie elementy można wyróżnić w konstrukcji komina stalowego? 
2.  Jakie sortymenty stalowe stosuje się na konstrukcje kominów stalowych 
3.  Jaką funkcję spełniają poszczególne elementy komina? 
4.  Co to są materiały ceramiczne i jaką funkcję spełniają w kominie stalowym? 
4.   Jakich materiałów używa się do izolacji kominów? 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal,  gdzie  możesz  znaleźć  informacje  dotyczące  charakterystyki  i  zastosowania 

materiałów. 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Rozpoznaj i nazwij próbki dostępnych materiałów, nazwy materiałów zapisz na arkuszu. 
2.  Pogrupuj  wszystkiej  materiały  według  trzech  kryteriów:  konstrukcyjne,  ceramiczne, 

izolacyjne. 

3.  Wybierz z każdej grupy te materiały które stosuje się do budowy kominów stalowych . 
4.  Wypisz  materiały  wybrane  w  pkt  3  na  arkuszach  (każdą  grupę  materiałów  na  osobnym 

arkuszu). 

5.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały nazwane materiały? 
2.  Czy prawidłowo zastały pogrupowane materiały według kryteriów? 
3.  Czy  prawidłowo  wybrano  materiały  do  budowy  kominów  stalowych  z  każdej  z  trzech 

grup? 

4.  Czy wybrano wszystkie materiały stosowane do budowy kominów? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat cech fizycznych i mechanicznych materiałów 

budowlanych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje konstrukcji kominów 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw na rysunkach schematy konstrukcyjne kominów stalowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z klasyfikacja kominów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  schematy  kominów  zwracają  szczególną  uwagę  na  podstawowe  elementy 

konstrukcyjne, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykaż różnice pomiędzy konstrukcją komina jednopowłokowego a dwupowłokowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z klasyfikacja kominów, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać na arkuszu różnice w konstrukcji kominów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda tekstu przewodniego

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Materiały stosowane do budowy kominów 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Spośród  przedstawionych  materiałów  wybierz  te,  które  stosuje  się  do  izolacji  płaszcza 

komina stalowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel,  dysponując  próbkami  materiałów,  przedstawi  uczniowi  kilka  materiałów 

budowlanych. Uczeń powinien te materiały rozpoznać i wybrać te, które stosuje się do izolacji 
płaszcza  komina  stalowego.  Wybrane  materiały  uczeń  powinien  przedstawić  nauczycielowi 
i kolegom z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

próbki płaszcza komina stalowego, 

– 

próbki materiałów budowlanych: 

szkło piankowe czarne, 

gazobeton, 

wełna mineralna, 

wata bazaltowa, 

styropian ekstrudowany. 

 

Ćwiczenie 2 

Spośród  przedstawionych  materiałów  wybierz  te,  które  stosuje  się  do  wykonania 

wykładzin ceramicznych płaszcza komina stalowego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel,  dysponując  próbkami  materiałów,  przedstawi  uczniowi  kilka  materiałów 

budowlanych.  Uczeń  powinien  te  materiały  rozpoznać  i  wybrać  te,  które  stosuje  się  do 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

wykonywania  wykładzin  ceramicznych  płaszcza  komina  stalowego.  Wybrane  materiały  uczeń 
powinien przedstawić nauczycielowi i kolegom z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

próbki materiałów budowlanych

cegła kominówka, 

cegła dziurawka, 

cegła klinkierowa, 

cegła kratówka, 

kształtka szklana, 

pustak MAX. 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Elementy konstrukcyjne kominów 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  na  elementach  modelu  montaż  połączenia  trzonu  komina  wolnostojącego 

z fundamentem za pomocą śrub fundamentowych, zgodnie z dokumentacją techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  kominów  stalowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację 
pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiedni sprzęt do wykonania montażu, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  dokonać połączenia podstawy trzonu komina z fundamentem, 

-  naprowadzić podstawę komina na stopę fundamentową, 
-  wstępnie wyregulować konstrukcję, 
-  połączyć śrubami obydwie konstrukcje, 
-  sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

model konstrukcji podstawy trzonu komina stalowego, 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

model stopy fundamentowej, 

– 

zestaw śrub, 

– 

zestaw kluczy, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana), 

– 

drążki montażowe, 

– 

młotki, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 6. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj  na  elementach  modelu śrubowe połączenie kołnierzowe zewnętrzne segmentów 

komina stalowego, zgodnie z dokumentacją techniczną. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  kominów  stalowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację 
pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać sprzęt do wykonania montażu, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  wykonać połączenia kołnierzowe segmentów komina, 

naprowadzić segmenty komina do połączenia, 

wstępnie wyregulować konstrukcję, 

połączyć śrubami obydwie konstrukcje, 

sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele konstrukcji segmentów trzonu komina stalowego, 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

zestaw śrub, 

– 

zestaw kluczy, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana), 

– 

drążki montażowe, 

– 

młotki, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  montaż  galerii  komina  stalowego  za  pomocą 

połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  kominów  stalowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację 
pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu, 
4)  stosować  przepisy bhp, 
5)  wykonać połączenia  poszczególnych elementów galerii stosując połączenia śrubowe, 

-  wykonać montaż wsporników, 
-  wykonać pokrycie pomostu, 
-  zmontować balustradę galerii, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego, 

– 

elementy  konstrukcyjne  galerii  komina  (wsporniki,  elementy  pomostu,  elementy 
balustrady), 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

zestaw śrub, 

– 

zestaw kluczy, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana), 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj na elementach modelowych montaż głowicy trzonu komina stalowego montując 

żeliwną pokrywę za pomocą połączeń śrubowych, zgodnie z dokumentacją techniczną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  kominów  stalowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację 
pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia do wykonania montażu, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  wykonać  połączenie  żeliwnej  pokrywy  z  górnym  segmentem  komina  stosując  połączenia 

śrubowe, 
-  naprowadzić elementy komina do połączenia, 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

-  wstępnie wyregulować konstrukcję, 
-  połączyć śrubami obydwie konstrukcje, 
-  sprawdzić pionowość i prostopadłość krawędzi oraz dokonać ewentualnej regulacji, 

6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

model konstrukcji segmentu trzonu komina stalowego, 

– 

elementy konstrukcyjne głowicy komina, 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

zestaw śrub, 

– 

zestaw kluczy, 

– 

młotki, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana), 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7.

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4.  Przykłady rozwiązań kominów stalowych i metody ich 

montażu 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  metodę  montażu  komina  stalowego  wolnostojącego  jednopowłokowego 

o wysokości 50 metrów. Teren budowy nie stwarza trudności  w zastosowaniu jakiegokolwiek 
sprzętu montażowego. Swoje rozwiązanie przedstaw na arkuszu papieru. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  wypisać kolejne czynności montażowe, 
3)  dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,  
4)  wskazać wady i zalety metody, którą wybrał, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
6)  dokonać oceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok rysunkowy formatu  A3, 

– 

pisaki, 

– 

ołówki różnej twardości, 

– 

gumka, 

– 

linijka, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj montaż na elementach modelowych komina wolnostojącego jednopowłokowego 

metodą nadbudowy segmentów zgodnie z dokumentacją techniczną.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-4  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne  modele  kominów  stalowych.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację 
pracy    oraz  współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  transportować elementy komina na miejsce wbudowania, 
5)  wykonać połączenia  poszczególnych elementów komina stosując połączenia śrubowe, 
6)  stosować przepisy bhp, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

modele segmentów trzonu komina stalowego, 

– 

modele elementów wyposażenia komina, 

– 

dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 

– 

zestaw śrub, 

– 

zestaw kluczy, 

– 

wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów komina, 

– 

podstawowy sprzęt mierniczy (pion, poziomica, kątownik, miara zwijana), 

– 

drążki montażowe, 

– 

młotki, 

– 

instrukcje bhp, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych” 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowym, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

Plan testu   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

ate

gor

ia 

celu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić główny element konstrukcji komina 
stalowego 

2.  Określić typy konstrukcji kominów stalowych 

Kominy wolno stojące, kominy      

z odciągami linowymi, kominy w 

wieży kratowej, kominy z 

dodatkowym podparciem 

3. 

Określić rodzaj połączenia śrubowego przy 
łączeniu segmentów komina 

 

 

Kołnierzowe 

4.  Określić materiał do izolacji kominów 

5. 

Określić elementy składowe konstrukcji galerii 
komina 

Konstrukcja nośna, pokrycia 

pomostu, balustrady 

6. 

Nazwać komin składający się tylko z płaszcza 
nośnego 

 

 

 

jednopowłokowy 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

7. 

Określić rodzaj spoin stosowanych przy 
łączeniu segmentów komina 

8. 

Określić, co wchodzi w skład wyposażenia 
komina stalowego 

9. 

Określić środki konstrukcyjne ograniczające 
drgania kominów stalowych 

Nakładki rurowe perforowane, 

przerywacze drgań (turbulizatory), 

tłumiki drgań. 

10. 

Określić materiał do wykonania wykładziny 
ceramicznej komina 

 

 

11. 

Umiejscowić położenie kołnierzy połączeń 
śrubowych w segmentach komina 

12. 

Określić rozstaw szczebli drabiny włazowej 
komina stalowego 
 

13. 

Określić minimalną grubość blachy płaszcza 
komina stalowego 

14. 

Przytoczyć warunki doboru stali na 
konstrukcję komina 
 

 

 

PP 

Zgodna z rodzajem komina, 

przeznaczeniem komina, składem 

chemicznym odprowadzanych 

gazów, temperaturą 

odprowadzanych gazów, 

warunkami technologicznymi                      

i eksploatacyjnymi 

15. 

Nazwać konstrukcję przerywacza drgań 
komina stalowego 
 

PP 

16. 

Określić grupy stali stosowane do budowy 
kominów 
 

PP 

stale węglowe, stale niskostopowe, 

stale o podwyższonej odporności na 

korozję, stale stopowe odporne na 

korozję, żaroodporne 

17. 

Ocenić przydatność betonu żaroodpornego 
przy budowie kominów stalowych 

PP 

18. 

Odczytać z rysunku materiał zastosowany przy 
montażu komina 

PP 

19. 

Ustalić konstrukcję płaszcza komina 
dwupowłokowego 

PP 

20. 

Wyjaśnić, w jaki sposób zwiększa się 
sztywność płaszcza w otworach trzonu komina 

PP 

Aby zwiększyć sztywność płaszcza     

w tych miejscach stosuje się 

wzmocnienia na obrzeżach tych 

otworów w postaci usztywnień, 

obramowań. 

 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy, 

II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

      Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Głównym elementem konstrukcji nośnej komina stalowego jest: 

a)  galeria , 

b)  trzon, 

c)  fundament, 

d)  wykładzina ceramiczna. 

2.  Typy konstrukcji kominów stalowych to: 

……………………………………………………………………………………………… 

 

3.  W połączeniach na śruby przy łączeniu segmentów  stosuje się połączenia 

……………………………………………………………………………………………… 

 

4.  Do izolacji termicznej kominów stosuje się: 

a)  wełnę mineralną, 

b)  styropian, 

c)  płytę pilśniową, 

d)  piankę poliuretanową. 

 

5.  Galerie na trzonach kominów składają się z: ……………………………………………… 

 

6.  Jeśli trzon komina składa się tylko z samego płaszcza nośnego, to takie kominy nazywamy 

………………………... . 

 

7.  Połączenia  spawane    blach  w  segmentach  trzonu  komina  i  łączenie  całych  segmentów 

wykonuje się stosując spoiny: 

a)  czołowe, 

b)  pachwinowe, 

c)  otworowe, 

d)  grzbietowe. 

 

8.  W skład wyposażenia kominów stalowych między innymi elementami wchodzi: 

a)  galeria, 

b)  głowica, 

c)  wykładzina ceramiczna, 

d)  izolacja termiczna. 

 

9.  Aby wyeliminować lub ograniczyć nadmierne drgania poprzeczne kominów, wywołanych 

ruchem  wirowym  gazów  stosuje  się  specjalne  środki  konstrukcyjne,  do  których 
należą………………………………………………………………………………. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10.  Wykładzinę ceramiczną trzonu komina stalowego można wykonać z: 

a)  cegły kratówki, 

b)  cegły dziurawki, 

c)  cegły klinkierowej, 

d)  pustaka  MAX. 

 

11.  Kołnierze  połączeń  śrubowych  przy  łączeniu segmentów komina  mogą  się znajdować  od 

wewnętrznej lub od wewnętrznej strony płaszcza komina. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

12.  Szczeble drabiny włazowej powinny być rozstawione w odstępach ok: 

a)  400 mm, 

b)  300 mm, 

c)  200 mm, 

d)  250 mm 

 
13.  Minimalna  grubość  blach  trzonu  komina  jednopowłokowego,  wolnostojącego  lub 

z odciągami wynosi: 

a)  6 mm, 

b)  4 mm, 

c)  7 mm, 

d)  8 mm. 

 
Część II 
 
14.  Dobór 

stali 

do 

wykonania 

trzonu 

komina 

jest 

uwarunkowany 

……………………………………………………………………………………………… 

 

15.  Rysunek przedstawia: 

 

a)  turbulizator  z nakładek pionowych, 

b)  rurę perforowaną przy głowicy słupa, 

c)  turbulizator skrzydełkowy, 

d)  turbulizator spiralny. 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

16.  Na trzony kominów stalowych stosuje się następujące grupy stali: 

………………………………………………………………………………………………  

  

17.  W  kominach  stalowych  zamiast  wykładziny  z  materiału  ceramicznego  może  być 

zastosowana warstwa z natryskowego betonu żaroodpornego. 

a)  tak 

b)  nie. 

 

18.  Cyfrą 1  na poniższym rysunku podstawy trzonu komina zaznaczona jest: 

 

a)  blacha pozioma postawy, 

b)  podlewka cementowa, 

c)  fundament, 

d)  izolacja 

 

19.  Kominy  dwupowłokowe  składają  się  na  ogół  z  dwóch  rur  stalowych,  pomiędzy  którymi 

znajduje się warstwa izolacji termicznej 

a)  tak 

b)  nie. 

 

20.  Wyjaśnij w jaki sposób zwiększa się sztywność płaszcza w otworach trzonu komina. 

 

 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż kominów stalowych 

 
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

16 

 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż kominów stalowych”. 

 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-12 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  
 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

ate

gor

ia 

celu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić dominujące rodzaje połączeń  przy 
montażu kominów. 

2.  Określić metody montażu kominów stalowych. 

 

 

metoda nadbudowy segmentów, 

metoda dźwigu latającego, metoda 

obrotu, metoda wypychania w wieży 

podtrzymującej 

3. 

Wyjaśnić rolę turbulizatora w kominie 
stalowym. 

4.  Określić elementy konstrukcyjne komina 

fundament, trzon, instalacje 

zewnętrzne, wyposażenie 

5.  Określić typ komina stalowego. 

 

6. 

Wyjaśnić, na czym polega montaż komina 
dźwigiem latającym. 

 

zastosowanie śmigłowca do 

transportu segmentów komina. 

7. 

Umiejscowić izolację termiczną w przekroju 
komina stalowego. 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8. 

Wyjaśnić, na czym polega metoda nadbudowy 
pierścieni przy montażu komina. 

scalanie segmentów komina 

transportowanych żurawiem 

9. 

Odczytać zastosowany materiał z rysunku 
przekroju komina stalowego 

10. 

Wymienić sposoby montażu komina w wieży 
podtrzymującej . 

montaż metodą nadbudowy kolejnych 

segmentów, montaż wieży i trzonu   

w pozycji poziomej i podniesienie 

konstrukcji przez obrót, montaż 

wieży metodą nadbudowy i montaż 

trzonu przez wypychanie 

11. 

Określić minimalny przekrój pałąków 
ochronnych przy drabinkach włazowych. 

 

 

5x50 

12. 

Określić rodzaj konstrukcji ograniczającej 
drgania komina 

13. 

Określić sposób wzmocnienia i usztywnienia 
podstawy  trzonu komina 

 

 

PP 

pierścienie poziome z pionowymi 

żebrami usztywniającymi 

14. 

Określić kryteria klasyfikacji kominów 
stalowych 

PP 

technologiczne, konstrukcyjno 

budowlane, wg szczegółów 

konstrukcji i rodzajów zabezpieczeń 

15.  Określić rodzaje turbulizatorów 

 

PP 

spiralny z płaskownika, z nakładek 

pionowych, skrzydełkowy, spiralny    

z lin lub prętów, spiralny z taśmy 

ażurowej 

16. 

Określić sposoby zakotwienia podstawy 
komina w fundamencie 

PP 

za pomocą śrub fundamentowych, za 

pomocą belek kotwiących 

17. 

Określić materiały zapewniające szczelność 
wykładziny ceramicznej komina 

PP 

zaprawy, kity, kształtki kapinosowe 

18. 

Sklasyfikowanie gatunków stali używanych do 
budowy komina 

PP 

stale węglowe zwykłej jakości, stale 

niskostopowe, stale 

trudnordzewiejące, stale odporne na 

korozję, żaroodporne 

19. 

Określić sposób nanoszenia na trzon komina 
betonu żaroodpornego 

PP 

przez natrysk 

20. 

Określić metodę, w której szczególnie ważny 
jest osprzęt naprowadzający 

PP 

przy montażu dźwigiem latającym 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W przypadku pomyłki należy błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom podstawowy, 

II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 min. 

      Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia: 
– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZADANIA TESTOWE 

1.  Przy montażu komina stalowego dominują połączenia:   

a)  spawane, 
b)  śrubowe, 
c)  nitowe, 
d)  cierne. 

 

2.  Kominy stalowe można montować następującymi metodami 

 ………………………………………………………………………………………….. 

 

3.  Turbulizatory służą do ograniczania nadmiernych drgań komina. 

a)  tak 
b)  nie. 

 

4.  Konstrukcja komina stalowego składa się z: 

      ………………………………………………………………………………………….. 

 

5.  Rysunek przedstawia komin: 

 

 

 

a)  wolno stojący, 
b)  z odciągami stalowymi, 
c)  w wieży kratowej, 
d)  z dodatkowym podparciem. 

 

6.  Montaż komina tzw. dźwigiem latającym polega na ..................................…………… 

      …………………………………………………………………………………….. 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

7.  Cyfrą 1 na poniższym rysunku przekroju komina zaznaczona jest : 

 

 

  

a)  wykładzina ceramiczne, 
b)  izolacja termiczna, 
c)  przerwa dylatacyjna, 
d)  płaszcz stalowy. 

 

8.  Montaż komina metodą nadbudowy pierścieni polega na …………………………………. 

……………………………………………………………………………………………… 

 

9.  Cyfrą 1 na poniższym rysunku oznaczono: 
 

 

a)  kształtkę zwykłą, 

b)  kształtkę kapinosową, 

c)  wspornik, 

d)  dylatację. 

 

10.  Wymień sposoby montażu komina w wieży podtrzymującej. 
 
11.  Drabina powinna być zaopatrzona w poziome pałąki ochronne, połączone wzdłuż drabiny 

trzema płaskownikami pionowymi o przekroju  min. ………………………………… 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

12.  Poniższy rysunek przedstawia: 

 

 

a)  schemat udarowego tłumika wahadłowego, 
b) turbulizator spiralny, 
c)  turbulizator skrzydełkowy, 

d) 

nakładkę rurową perforowaną.

 

 
 

Część II 
13.  Wzmocnienie i usztywnienie podstawy trzonu komina uzyskuje się przez wprowadzenie. 
…………………………………………………………………………………………………. 
 
14.  Klasyfikacji kominów można dokonać na podstawie następujących kryteriów: 
…………………………………………………………………………………………………

 

 

15.  Wypisz rodzaje turbulizatorów. 
 

16. Wymień sposoby zakotwienia podstawy komina w fundamencie

 

17. Wymień materiały zapewniające odpowiednią szczelność wykładziny ceramicznej komina. 
 
18. Na trzon komina stalowego stosuje się zastępujące gatunki stali: 
………………………………………………………………………………………………… 
 
19. Napisz, jakim sposobem nanosi się na płaszcz komina beton żaroodporny. 
 
20.Osprzęt 

naprowadzający 

jest 

szczególnie 

przydatny 

przy 

montażu 

komina 

metodą…………………………………………………………………………..

 

 
 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż kominów stalowych 

 
Zakreśl lub wpisz poprawną odpowiedź. 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

 

 

 

3. 

 
 

4. 

 

 
 

5. 

 

6. 

 

 

 

 

7. 

 

8. 

 

 
 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

9. 

 
 

10. 

 

 
 

11. 

 

 

12. 

 
 

13. 

 

 

14. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15. 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

16. 

 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt wspó

łfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 
 

1.  Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004 
2.  Mach  J.,  Polisiewicz  M.:  Montaż  kominów  stalowych  o  wysokości  180  m  metodą 

wypychania. „Inżynieria i budownictwo”, nr 9/1985  

3.  Włodarczyk  W.:  Konstrukcje  stalowe  cz.  1.  Podstawy  projektowania.  WSiP,  Warszawa 

1997 

4.  Ziółko J., Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980 
5.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995