background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

           NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Grzegorz Pośpiech 

 

 

Montaż zbiorników cylindrycznych 
712[04].Z1.06 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Halina Darecka 
mgr inż. Anna Kusina 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
Korekta: 

 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.06

 

Montaż  zbiorników  cylindrycznych  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje zbiorników cylindrycznych, ich konstrukcje i zastosowanie 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2 Elementy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych i zasady  ich konstruowania 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3 Przykłady rozwiązań stalowych zbiorników cylindrycznych i metody ich montażu 

17 

5.3.1. Ćwiczenia 

17 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

38 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  zbiorników  cylindrycznych”, 

który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie 
monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  cele kształcenia, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia, które mają na celu ukształtowania u uczniów umiejętności praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z1 

Technologia montażu konstrukcji metalowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w 

robotach budowlanych 

712[04].Z1.04 

Łączenie elementów konstrukcji w stykach 

montażowych 

712[04].Z1.06 

Montaż zbiorników cylindrycznych 

712[04].Z1.07 

Montaż kominów stalowych 

712[04].Z1.08 

Montaż budynków wielokondygnacyjnych 

712[04].Z1.09  

Montaż wież i masztów 

 

712[04].Z1.10 

Montaż zbiorników kulistych 

712[04].Z1.05 

Montaż hal 

712[04].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych 

elementów konstrukcji metalowych 

712[04].Z1.12 

Rozliczanie robót montażowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  ,,Montaż  zbiorników 

cylindrycznych „uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  rozróżnić rodzaje zbiorników cylindrycznych, 

  porównać konstrukcje zbiorników cylindrycznych, 

  dobrać odpowiednią metodę montażu zbiorników 

  dobrać narzędzia i sprzęt do montażu zbiorników cylindrycznych, 

  dobrać materiały do montażu zbiorników, 

  układać i wstępnie łączyć blachy dna zbiornika, 

 

łączyć  wstępnie  zworami  montażowymi  blachy  płaszcza  przy  montażu  nadbudowy 
pierścieni, 

  wykonać montaż rusztowania ślizgowego na zmontowanych pierścieniach zbiornika, 

  wykonać montaż belek promieniowych i wiązarów dachowych zbiornika, 

  układać i wstępnie łączyć blachy dachu zbiornika, 

  zamocować  na  obwodzie  pierścienie  toczne  rolki  napędowej  przy  metodzie  podbudowy 

pierścieni, 

  przeprowadzić  montaż  blach  płaszcza  zbiornika  w  oknie  montażowym  przy  montażu 

metodą podbudowy pierścieni, 

  rozwijać rulon dna zbiornika przy montażu metodą rulonową, 

  rozwijać rulon płaszcza zbiornika przy montażu metodą rulonową, 

  wykonać roboty montażowe zbiorników cylindrycznych zgodnie z zasadami bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników cylindrycznych 712[04].Z1.06 
Temat: Montowanie zbiornika cylindrycznego metodą rulonową. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu elementów zbiornika cylindrycznego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu zbiornika, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż dna i płaszcza zbiornika cylindrycznego (bez wykonywania robót 

spawalniczych), 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:
  135min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  modele konstrukcji elementów stalowego zbiornika cylindrycznego zwinięte w rulony, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  wciągarka ze zbloczem jednokrążkowym, 
–  zwory montażowe, 
–  uchwyty montażowe, 
–  zestaw młotków, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w trzyosobowych grupach: 

  zapoznają się z dokumentacją techniczną montażu, 

  pobierają  z  przygotowanego  podręcznego  magazynu  narzędzia  do  wykonania 

ćwiczenia 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

  układają na podłożu rulon dna zbiornika i rozwijają go ręcznie, 

  ustawiają  wykorzystując  wciągarkę  rulon  płaszcza  zbiornika  w  pozycji  pionowej  na 

blasze rozwiniętego dna zbiornika, 

  smarują blachę dna smarem w celu zmniejszenia tarcia rulonu płaszcza o dno, 

  mocują uchwyt do przymocowania liny do rulonu, 

  ciągnąc linę wciągarką rozwijają rulon płaszcza, 

  zamykają krawędzie płaszcza i scalają zworami montażowymi, 

  nauczyciel obserwuje pracę uczniów. 

6.  Po wykonaniu połączeń uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

1.  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  zrealizowanych  zbiorników 

cylindrycznych. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż zbiorników cylindrycznych 712[04].Z1.06 
Temat: Zasady konstruowania płaszcza zbiornika cylindrycznego pionowego
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych płaszcza zbiornika 
cylindrycznego pionowego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  wyjaśnić, co to są tzw. „cargi”, 

  określić, w jaki sposób wykonuje się styki pionowe i poziome pierścieni płaszcza 

zbiornika, 

  określić parametry techniczne blach stosowanych na pierścienie oraz wykonywanych 

styków, 

  określić, w jaki sposób wykonuje się połączenie płaszcza z dnem zbiornika. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie. 
 
Czas:
  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych płaszcza stalowego 
zbiornika cylindrycznego 
  
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE  INFORMACJI 
1.  Z czego składa się płaszcz cylindrycznego zbiornika stalowego? 
2.  Jakie są sposoby łączenia blach płaszcza stalowego zbiornika cylindrycznego? 
3.  Jakimi spoinami łączy się blachy płaszcza zbiornika cylindrycznego? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

4.  Jakie są zasady wykonywania styków blach płaszcza zbiornika cylindrycznego? 
5.  Jak wykonuje się połączenie pierścienia dolnego płaszcza z dnem zbiornika? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal,  gdzie  możesz  znaleźć  informacje  dotyczące  zbiorników  cylindrycznych  i  ich 

rozwiązań konstrukcyjnych. 

 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Narysuj na arkuszu sposoby łączenia pierścieni zbiornika cylindrycznego. 
2.  Narysuj sposób połączenia pierścienia płaszcza z dnem zbiornika. 
3.  Wypisz  zasady  konstrukcyjne  dotyczące  stosowanych  blach,  wykonywania  ich  styków 

oraz spoin łączących. 

4.  Zwróć uwagę na estetykę swojej pracy. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespoły  uczniów  wyznaczają  lidera 

grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy  poprawnie  zostały  wykonane  rysunki  przedstawiające  łączenie  pierścieni  powłoki 

zbiornika? 

2.  Czy prawidłowo narysowane zostało połączenie pierścienia płaszcza z dnem zbiornika? 
3.  Czy  prawidłowo  wypisano  zasady  konstrukcyjne  dotyczące  stosowanych  blach,  ich 

styków i spoin łączących? 

 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  rysunki  lub  zdjęcia  przedstawiające  stalowe  zbiorniki 

cylindryczne. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1.  Rodzaje  zbiorników  cylindrycznych,  ich  konstrukcje 

i zastosowanie 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw na rysunkach schematy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres       

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  klasyfikacją  i  budową  zbiorników  cylindrycznych  (materiał  nauczania 

rozdz. 4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować schematy zbiorników cylindrycznych , 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Spośród przedstawionych pasków papieru z wypisanymi różnymi czynnikami wybierz te 

które bierze się pod uwagę przy budowie cylindrycznego zbiornika stalowego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  paski  papieru,  na  których  wypisane  są  różne  czynniki 

dotyczące  budowy obiektów. Wśród  nich znajdują się te, które dotyczą  budowy zbiorników 
cylindrycznych.  Uczeń  powinien  wybrać  właściwe  czynniki,  nakleić  je  na  arkusz  papieru 
i przedstawić nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych, 
–  arkusz papieru formatu A 2, 
–  przybory kreślarskie, 
–  klej. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2. Elementy konstrukcyjne zbiorników cylindrycznych i zasady  

ich konstruowania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  na  rysunku  sposób  posadowienia  zbiornika  cylindrycznego  pionowego  na 

gruncie spoistym z kontrolą przecieków. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania rozdz. 4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować na arkuszu sposób posadowienia zbiornika, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  i  porównaj  na  wykonanych  rysunkach  sposoby  posadowienia  zbiorników 

cylindrycznych pionowych na gruncie spoistym i na podłożu przepuszczalnym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres      

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania rozdz.4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  na  arkuszu  sposoby  posadowienia  zbiorników  oraz  wypisać  ewentualne 

różnice w konstrukcji posadowienia,  

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Z  podanych  nazw  elementów  konstrukcyjnych  wybierz  te,  które  dotyczą  zbiornika 

cylindrycznego pionowego z dachem pływającym. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  paski  papieru,  na  których  wypisane  są  elementy 

konstrukcyjne  zbiorników.  Wśród  nich  znajdują  się  te,  które  dotyczą  zbiornika 
cylindrycznego  z  dachem  pływającym.  Zadaniem  ucznia  jest  wybrać  właściwe  paski 
z wypisanymi  elementami  konstrukcyjnymi,  nakleić  na  arkusz  papieru  i  przedstawić 
nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych, 
–  arkusz papieru formatu A 2, 
–  przybory kreślarskie, 
–  klej. 
 
Ćwiczenie 4 

Z  podanych  nazw  elementów  konstrukcyjnych  wybierz te  elementy  konstrukcyjne,  które 

dotyczą zbiornika cylindrycznego pionowego podziemnego. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i

 

technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  paski  papieru,  na  których  wypisane  są  elementy 

konstrukcyjne  zbiorników.  Wśród  nich  znajdują  się  te,  które  dotyczą  zbiornika 
cylindrycznego  podziemnego.  Zadaniem  ucznia  jest  wybrać  właściwe  paski  z  elementami 
konstrukcyjnymi,  nakleić  je  na  arkusz  papieru  i  przedstaw  nauczycielowi  oraz  kolegom 
z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, metoda tekstu przewodniego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  paski papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych, 
–  arkusz papieru formatu A 2, 
–  przybory kreślarskie, 
–  klej. 

 

Ćwiczenie 5 

Przedstaw  i  porównaj  na  wykonanych  rysunkach  konstrukcje  dna  zbiornika  o  małej 

i wielkiej średnicy . 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania rozdz.4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować na arkuszu rozwiązania konstrukcyjne dna zbiorników,  
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 6 

Przedstaw  i  porównaj  na  wykonanych  rysunkach  sposoby  łączenia  blach  płaszcza 

zbiorników cylindrycznych pionowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania rozdz. 4.2.1, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować  na  arkuszu  sposoby  łączenia  blach  zbiorników  oraz  wypisać  ewentualne 

różnice,  

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusze papieru, 
–  przybory kreślarskie, 
–  gumka, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 7 

Z  wypisanych  elementów  konstrukcyjnych wybierz    elementy  należące  do  dodatkowego 

wyposażenia zbiornika cylindrycznego pionowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i

 

technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  kartkę  papieru,  na  której  wypisane  są  elementy 

konstrukcyjne  zbiorników.  Wśród  nich  znajdują  się  elementy  dodatkowego  wyposażenia 
zbiornika cylindrycznego podziemnego. Zadaniem ucznia jest wybrać elementy wyposażenia, 
wyciąć i nakleić na arkusz papieru oraz przedstawić nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  kartki papieru z wypisanymi czynnikami dotyczącymi budowy obiektów stalowych, 
–  arkusz papieru formatu A 2, 
–  przybory kreślarskie, 
–  klej, 
–  nożyczki. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

5.3.  Przykłady  rozwiązań  stalowych  zbiorników  cylindrycznych 

i metody ich montażu

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych,  fragmentu  stalowego  zbiornika 

cylindrycznego  metodą  nadbudowy  pierścieni  oraz  wstępne  połączenie  blach  zworami 
montażowymi,  zgodnie  z  dokumentacją  techniczną.  Ćwiczenie  wykonaj  razem  z  kolegami 
z grupy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne modele stalowych zbiorników cylindrycznych oraz narzędzia i sprzęt niezbędny 
do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  transportować blachy zbiornika na miejsce wbudowania, 
5)  wykonać wstępne połączenia  poszczególnych elementów zbiornika zworami 

montażowymi, 

6)  dokonać regulacji łączonych blach, 
7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blachy zbiornika cylindrycznego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zwory montażowe, 
–  uchwyty montażowe, 
–  wciągarka ze zbloczem do transportu pionowego modeli elementów zbiornika, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych,  fragmentu  stalowego  zbiornika 

cylindrycznego  metodą  rulonową  oraz  wstępne  połączenie  blach  zworami  montażowymi, 
zgodnie z dokumentacją techniczną. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralne modele stalowych zbiorników cylindrycznych oraz narzędzia i sprzęt niezbędny 
do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać odpowiednie narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 

–  dokonać montażu zbiornika, 
–  rozwinąć dno zbiornika, 
–  nasmarować dno smarem, 
–  ustawić w pionie zwinięty płaszcz zbiornika wciągarką, 
–  zamocować uchwyty do płaszcza zbiornika, 
–  rozwinąć płaszcz wykorzystując wciągarkę, 
–  złączyć brzegi płaszcz zworami montażowymi, 
–  dokonać regulacji łączonych blach, 

4)  stosować przepisy bhp, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zwinięty płaszcz i dno zbiornika cylindrycznego, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  zwory montażowe, 
–  uchwyty montażowe, 
–  wciągarka ze zbloczem, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  drążki montażowe, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Uporządkuj 

rysunki 

przedstawiające 

poszczególne 

fazy 

montażu 

zbiornika 

cylindrycznego pionowego metodą podbudowy pierścieni w odpowiedniej kolejności. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres     

i technikę wykonania.

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  pięć  rysunków  przedstawiających  fazy  montażu 

zbiornika  metodą  podbudowy  pierścieni.  Zadaniem  ucznia  jest  uporządkować  je  w  takiej 
kolejności,  jak  przebiega  montaż,  nakleić  je  na  arkusz  papieru  i  przedstawić  nauczycielowi      
i kolegom z grupy.  
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, tekst przewodni. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  rysunki faz montażu zbiornika, 
–  arkusz papieru formatu A 2, 
–  przybory kreślarskie, 
–  klej. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Montaż  zbiorników 
cylindrycznych”. 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności.  

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu   

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                           Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić, do czego służą zbiorniki  
cylindryczne    

2. 

Określić grubość podsypki z piasku pod dnem 
zbiornika cylindrycznego pionowego 

3.  Wyjaśnić pojęcie „cargi” 

4. 

Wymienić metody montażu zbiorników 
cylindrycznych 

nadbudowy pierścieni, 
podbudowy pierścieni, 

rulonowa 

5.  Określić rodzaj zbiornika 

6. 

Określić minimalną wielkość przesunięcia 
spoin pionowych łączących pierścienie 
płaszcza 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

7. 

Określić potrzebę smarowania dna zbiornika 
przy rulonowej metodzie montażu  

8. 

Określić minimalną grubość blach pokrycia 
dachowego zbiorników 

9. 

Określić, w jaki sposób wykonuje się styki 
poziome blach płaszcz przy blachach cienkich 
i grubych 

na zakład, 

czołowe 

10. 

Określić, o ile mniejszą średnicę mają dachy 
pływające od średnicy płaszcza  

c

 

11. 

Narysować schemat zawieszenia rusztowania 
na blachach płaszcza zbiornika przy montażu 
metodą nadbudowy segmentów 

 

12. 

Określić rodzaje spoin przy pionowych 
stykach blach płaszcza zbiornika  

13. 

Wymienić elementy wyposażenia zbiorników 
cylindrycznych pionowych 

króćce produktowe, rury 

podnoszone, włazy, schody, 

drabiny, instalacja 

przeciwpożarowa, zawory 

napowietrzające, uszczelnienia 

14. 

Określić potrzebę stosowania blach o większej 
wytrzymałości w dolnym pierścieniu płaszcza 

 

PP 

15. 

Wyjaśnić w wyniku czego powstają straty tzw. 
„dużego oddechu” 

PP 

Wskutek parowania cieczy w czasie 

napełniania zbiornika i wypychania 

par poprzez zawory bezpieczeństwa 

lub podczas jego opróżniania 

16. 

Określić wysokość  od dna na jakiej znajdują 
się włazy zbiorników 

PP 

17. 

Narysować układ arkuszy dna zbiornika o 
małej średnicy 

PP 

 

1-rolki 
wysokiej 
ramy 
2-rolki 
niskiej 
ramy 
3-arkusz 
blachy 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

18. 

Narysować sposób posadowienia zbiornika 
cylindrycznego pionowego na podłożu 
przepuszczalnym 

PP 

 

1- nasyp, 2- poduszka piaskowa, 

 3- warstwa izolacyjna (piasek z olejem) 

 

 

19. 

Określić ciśnienie robocze w zbiornikach 
cylindrycznych poziomych i dopuszczalne     
w nich podciśnienia 

PP 

robocze od 0,04 do 0,06 MPa, 

podciśnienie - 0,003 MPa 

20. 

Ocenić potrzebę stosowania wzmocnienia 
kątownikami połączenia płaszcza zbiornika     
z dnem zbiornika 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Zbiorniki cylindryczne służą przede wszystkim do magazynowania: 

a)  wody, 

b)  skroplonych gazów , 

c)  ropy naftowej i produktów ropopochodnych, 

d)  gazów pod wysokim ciśnieniem. 

 

2.  Dno zbiornika cylindrycznego pionowego układa się na podsypce z piasku grubości: 

a)  10 – 20 cm, 

b)  20 – 30 cm, 

c)  30 – 40 cm, 

d)  40 – 50 cm. 

 

3.  Tzw. „cargi” to: 

a)  pierścienie płaszcza zbiornika, 

b)  urządzenia transportujące elementy zbiornika, 

c)  spoiny  zewnętrzne łączące blachy płaszcza, 

d)  spoiny wewnętrzne łączące blachy płaszcza. 

 

4.  Wymień metody montażu zbiorników cylindrycznych. 

 

5.  Poniższy rysunek przedstawia zbiornik: 

 

a)  cylindryczny pionowy ze stałym dachem, 

b)  cylindryczny pionowy podziemny, 

c)  cylindryczny pionowy z dachem pływającym, 

d)  cylindryczny poziomy nadziemny. 

 

6.  Przesunięcie  spoin  pionowych  łączących  poszczególne  pierścienie  płaszcza  powinno 

wynosić minimum:  

a)  400 mm, 

b)  500 mm, 

c)  600 mm, 

d)  700 mm. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

 

7.  Aby podczas rozwijania rulonu płaszcza zmniejszyć tarcie o dno zbiornika nakłada się na 

blachę dna warstwę smaru. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

8.  Blachy pokrycia dachowego zbiorników powinny mieć grubość min.: 

a)  4 mm, 

b)  5 mm, 

c)  6 mm, 

d)  7 mm. 

 

9.  Styki  poziome,  przy  blachach  cieńszych  płaszcza,  wykonuje  się  ………………………., 

natomiast przy grubszych blachach również jako ………………………. . 

 

 

10.  Dachy pływające mają średnicę mniejszą od wewnętrznej średnicy płaszcza o: 

a)  100 - 600 mm, 

b)  200 - 700 mm, 

c)  300 - 800 mm, 

d)  400 - 900 mm. 

 

 

11.  Narysuj  schemat  zawieszenia  rusztowania  na  blachach  zbiornika  przy  montażu  metoda 

nadbudowy segmentów. 

 

12.  Styki pionowe blach płaszcza zbiornika wykonuje się za pomocą spoin: 

a)  pachwinowych, 

b)  czołowych, 

c)  grzbietowych, 

d)  otworowych. 

 

13.  Wymień elementy wyposażenia zbiorników cylindrycznych pionowych. 

 

Część II 

 

14.  Dolne pierścienie zbiornika zaleca się wykonywać z blach o większej wytrzymałości. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

15.  Straty tzw. „dużego oddechu” powstają na skutek ……………………………………… 

 

16.  Włazy  umożliwiające  wejście  do  pustego  zbiornika  umieszczone  są  ponad  dnem  na 

wysokości: 

a)  550 mm, 

b)  650 mm, 

c)  750 mm, 

d)  850 mm. 

 

17.  Narysuj układ arkuszy dna zbiornika o małej średnicy. 

 

18.  Narysuj  sposób  posadowienia  zbiornika  cylindrycznego  pionowego  na  podłożu 

przepuszczalnym. 

 

19.  Robocze  ciśnienie  w  zbiornikach  cylindrycznych  poziomych  wynosi  najczęściej 

……………………………, a dopuszczalne podciśnienie ……………………….. 

 

20.  Stosowanie  wzmocnienia  kątownikami  połączenia  płaszcza  z  dnem  zbiornika  jest 

właściwym rozwiązaniem.  

a)  tak, 

b)  nie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż zbiorników cylindrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

12 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

13 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

14 

 

15 

 

 

16 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Montaż  zbiorników 
cylindrycznych. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

  
 

Plan testu 

 

 

 

 

                                

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić, jakie spoiny stosuje się do łączenia 
blach zbiornika 

2. 

Określić grubość blach dna zbiornika 
cylindrycznego pionowego nadziemnego  

3. 

Sprawdzić poprawność zdefiniowania pojęcia 
„cargi” 

 

 

4.  Określić rodzaj zbiornika 

5. 

Określić, jakiego sprzętu używa się do 
rozwijania zwiniętego rulonu płaszcza 
zbiornika  

 

 

wciągarki elektrycznej, 

ciągnika gąsienicowego 

6. 

Określić, jakimi spoinami łączy się blachy 
płaszcza z dnem zbiornika 

7. 

Ocenić prawidłowość rozwiązania 
konstrukcyjnego połączenia płaszcza zbiornika 
z dnem 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

8. 

Podać kolejność robót podczas spawania 
płaszcza zbiornika składającego się z trzech 
pierścieni 

1) scalenia pierwszego pierścienia 

blach w płaszczu, 2) zespawania 

styków pionowych pomiędzy 

blachami, 3) scalenia drugiego 

pierścienia blach, 4) zespawania 

styków pionowych w drugim 

pierścieniu blach, 5) zespawania 

styku obwodowego pomiędzy 

pierwszym i drugim pierścieniem 

blach, 6)scalenia trzeciego pierścienia 

blach,7) zespawania styków 

pionowych w trzecim pierścieniu 

blach, 8) zespawania styku 

obwodowego pomiędzy drugim         

i trzecim pierścieniem blach. 

9. 

Wymienić rodzaje dachów pływających         
w zbiornikach cylindrycznych pionowych 

pontonowo-membranowy, 

dwupowłokowy, skrzynkowy 

10.  Określić przeznaczenie zwór montażowych 

11. 

Ocenić podaną grubość podsypki piaskowej 
pod  zbiornik cylindryczny pionowy 

12. 

Rozpoznać ponton na rysunku zbiornika 
cylindrycznego z dachem pływającym   

13. 

Określić wysokość od dna zbiornika na jakiej 
montuje się dach pływający zbiorników 

14. 

Określić, jaką wytrzymałość mają blachy 
pierścienia pierwszego w stosunku do 
pierścieni usytuowanych wyżej 

PP 

15. 

Wyjaśnić, na czym polegają  straty tzw. 
„małego oddechu” 

PP 

Wskutek dobowych wahań 

temperatury i ciśnienia w czasie 

magazynowania produktu 

16. 

Określić ciśnienie robocze w zbiornikach 
cylindrycznych poziomych 

PP 

17. 

Narysować sposób posadowienia zbiornika 
cylindrycznego pionowego na podłożu 
spoistym 

PP 

 

1-nasyp, 2-poduszka piaskowa, 3-warstwa 
izolacyjna

 

18. 

Określić, za pośrednictwem czego opiera się 
na podporach zbiorniki cylindryczne poziome 

PP 

stalowych podpór siodłowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

19. 

Narysować układ arkuszy blach dna zbiornika 
o dużej średnicy 

PP 

 

20. 

Narysować przekrój dachu pływającego 
pontonowo-membramowego 

PP 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

ZADANIA TESTOWE 

 

Część I 
 
1.  Do łączenia blach dna zbiornika można stosować spoiny czołowe i spoiny pachwinowe na 
podkładce. 

a)  tak, 

b)  nie. 

2.  Dno zbiornika cylindrycznego pionowego nadziemnego wykonuje się najczęściej z blach o 

grubości: 

a)  2 – 5 mm, 

b)  3 – 6 mm, 

c)  4 – 8 mm, 

d)  5 – 9 mm. 

 

3.   Tzw. „cargi” to spoiny zewnętrzne łączące blachy płaszcza. 

a)  tak, 

b)  nie. 

 

4.   Poniższy rysunek przedstawia zbiornik:  

 

a)  cylindryczny pionowy ze stałym dachem, 

b)  cylindryczny pionowy podziemny, 

c)  cylindryczny pionowy z dachem pływającym, 

d)  cylindryczny poziomy nadziemny. 

 

5.   Do rozwijania rulonu na żądaną średnicę zbiornika używa się………………………… …   

lub……………………… połączonych liną przymocowaną do rulonu za  pośrednictwem  

specjalnego uchwytu przyspawanego do blach dolnego pierścienia  płaszcza. 

 

6.   Blachy płaszcza łączy się z dnem zbiornika spoinami: 

a)  pachwinowymi, 

b)  czołowymi, 

c)  grzbietowymi, 

d)  otworowymi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

7.  Poniższy  rysunek  przedstawia  właściwe  rozwiązanie  połączenia  płaszcza  zbiornika              

z  dnem. 

 

a)  tak, 
b)  nie. 

 

8.    Podaj  kolejność  robót  podczas  spawania  płaszcza  zbiornika  składającego  się  z  trzech  

pierścieni. 

 

9.    Wymień rodzaje dachów pływających w zbiornikach cylindrycznych pionowych. 

 

10.  Zwory montażowe służą do: 

a)  scalania blach, 

b)  transportu blach, 

c)  wykonywania spoin czepnych, 

d)  oparcia rusztowań. 

 

11.  Dno zbiornika cylindrycznego pionowego układa się na podsypce z piasku o grubości  

      od 20 do 30 cm. 

a)  tak, 

b)  nie. 

12.  Numerem 2 na poniższym rysunku przedstawiającym zbiornik oznaczono: 

 

a)  uszczelnienie, 
b)  ponton, 

c)  pomost, 

d)  membranę dachu. 

 

13.  Dach pływający montuje się na dnie zbiornika na rusztowaniu o wysokości około: 

a)  1,0 m, 

b)  1,5 m, 

c)  2,0 m, 

d)  2,5 m. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

Część II 

14.  Dolne pierścienie zbiornika zaleca się wykonywać z blach: 

a)  o nieco mniejszej wytrzymałości, 

b)  o dużo mniejszej wytrzymałości, 

c)  o takiej samej wytrzymałości, 

d)  o większej wytrzymałości. 

 

15.  Straty tzw. „małego oddechu” powstają wskutek………………………………………… 

 

16.  Ciśnienie robocze w zbiornikach cylindrycznych poziomych wynosi najczęściej: 

a)  0,01 – 0,03 MPa, 

b)  0,02 – 0,04 MPa, 

c)  0,03 – 0,05 MPa, 

d)  0,04 – 0,06 MPa 

 

17.  Narysuj sposób posadowienia zbiornika cylindrycznego pionowego na podłożu spoistym. 
 
18.  Zbiorniki cylindryczne poziome naziemne opiera się na dwóch podporach betonowych 

       lub ceglanych za pośrednictwem…………………………………………….

 

 

19

Narysuj układ arkuszy blach dna zbiornika o dużej średnicy. 

 

20.  Narysuj w przekroju schemat dachu pływającego pontonowo-membranowego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż zbiorników cylindrycznych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

4. 

 

5. 

 

 
 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

 

 

 

 

 

9. 

 
 
 
 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

10. 

 

11. 

 

12. 

 

13 

 

14. 

 

15. 

 

 

16. 

 

17. 

 

 

18. 

 

 

19. 

 

 

20. 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

38 

7. LITERATURA 
 

1.  Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004 
2.  Włodarczyk W.: Konstrukcje stalowe cz. 1. Podstawy projektowania. WSiP, Warszawa 

1997 

3.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Ziółko J.,Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, Warszawa 1980 
5.  Ziółko J.: Zbiorniki metalowe na ciecze i gazy. Arkady, Warszawa 1986