background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

     NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Barbara Olech 

 

 

Rozliczanie robót montażowych 
712[04].Z1/2.12 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inż. Jarosław Proć 
mgr inż. Zbigniew Chwieduk 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
 
mgr inż. Barbara Olech 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Krzysztof Wojewoda 
 
 
 
Korekta: 
 

 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.12 

„Rozliczanie  robót  montażowych”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu 
monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Zasady rozliczeń i wynagrodzeń za roboty montażowe 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Zasady przystępowania do przetargów 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Zawieranie umów o wykonanie robót montażowych 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Wykonanie obliczeń robót montażowych na podstawie dokumentacji 

18 

5.4.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

20 

7. Literatura 

36 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

          

 

Przekazujemy  Państwu  poradnik  dla  nauczyciela  „Rozliczanie  robót  montażowych”,  który 

będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  monter 
konstrukcji budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 
–  wymagania wstępne, 
–  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
–  przykładowe scenariusze zajęć, 
–  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

–  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  

ze szczególnym uwzględnieniem: 

–  pokazu z objaśnieniem,  
–  tekstu przewodniego, 
–  metody projektów, 
–  ćwiczeń praktycznych. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 

posłużyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym  różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 
–  plan testu w formie tabelarycznej,  
–  punktację zadań, 
–  propozycje norm wymagań, 
–  instrukcję dla ucznia, 
–  kartę odpowiedzi, 
–  zestaw zadań testowych.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy 

robotach montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „ Rozliczenie robót montażowych” 

712[04].Z1/2.12. uczeń powinien umieć:  
–  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 
–  odczytywać dokumentację budowlaną, 
–  korzystać z różnych źródeł informacji, 
–  interpretować zagadnienia z zakresu ekonomiki i organizacji przedsiębiorstw, 
–  określać czynniki procesu technologicznego, 
–  odczytywać harmonogramy robót, 
–  wykonywać inwentaryzację częściową, 
–  dokonywać przedmiaru i obmiaru robót, 
–  posługiwać się Kodeksem Cywilnym, Prawem Pracy i Prawem budowlanym. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

W  wyniku  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Rozliczanie  robót  montażowych” 

712[04].Z1/2.12 uczeń powinien umieć: 
–  scharakteryzować zasady rozliczeń,  
–  scharakteryzować zasady wynagrodzenia za pracę przy robotach montażowych, 
–  wyznaczyć ilość wykonanej pracy, 
–  zawrzeć umowę w wyniku negocjacji na wykonanie robót montażowych, 
–  zawrzeć umowę  w wyniku przetargu na wykonanie robót montażowych, 
–  sporządzić fakturę częściową i przejściową za wykonane roboty, 
–  posłużyć się dokumentacją, w zakresie rozliczeń za roboty montażowe, 
–  skorzystać z katalogów i norm, w zakresie rozliczeń materiałowych i roboczych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

Scenariusz zajęć 1  

 
Osoba prowadząca ………………………………… ….…………. 
Modułowy program nauczania:  Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: 

Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 

Jednostka modułowa: 

Rozliczanie robót montażowych 712[04].Z1.12 

 
Temat: 

Opracowywanie ofert na montaż stropu gęstożebrowego nad parterowym budynkiem 
mieszkalnym jednorodzinnym. 

 
Cel ogólny:
 Kształtowanie znajomości procedury przetargowej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

dobrać materiały potrzebne przy opracowaniu oferty przetargowej,  

– 

zorganizować stanowisko pracy, 

– 

opracować ofertę przetargową na prace montażowe, 

– 

ocenić wykonaną przez siebie pracę. 
 

Metody nauczania-uczenia się:  
–  ćwiczenie praktyczne.  
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  zespołowa.  
 
Czas:
 90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania z poradnika dla ucznia, 
–  przykładowe oferty przetargowe, 
–  dokumentacja techniczna, aktualne cenniki robót montażowych, 
–  katalogi KNR, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

–  uczniowie w dwuosobowych grupach przeglądają przykładowe oferty, 
–  uczniowie uzgadniają dane do oferty np.: nazwa oferenta, termin, cenę itp. 
–  opracowanie oferty, 
–  nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 

5.  Po wykonaniu oferty uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 

 
 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
1.  Każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 
Praca domowa
 

Znaleźć  w  gazecie  (Rzeczypospolita  lub  Gazeta  Wyborcza)  ogłoszenie  o  przetargu  

na roboty montażowe i opracować ofertę przetargową. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca ............................................................................... 
Modułowy program nauczania:  Monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 
Moduł:  Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: 

Rozliczanie robót montażowych 712[04].Z1.12.  

 
Temat: Sporządzanie umów na wykonanie robót montażowych po wygraniu przetargu. 
 
Cel ogólny: Poznanie zasad sporządzania umów na roboty montażowe. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
– 

sporządzić umowę na roboty montażowe zgodnie z przepisami,  

– 

unikać  niekorzystnych zapisów w umowie, 

– 

zgromadzić materiały potrzebne do zawarcia umowy. 

 
Metody nauczania-uczenia się: 
– 

ćwiczenia  praktyczne,  

– 

metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
– 

indywidualna,  

– 

grupowa.   

 
Środki dydaktyczne: 
– 

instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu,  

– 

oferta przetargowa z pkt 4.1.3. ( z poradnika dla ucznia), 

– 

zadanie, 

– 

pytania prowadzące, 

– 

kartka papieru w kratkę formatu A4,  

– 

przybory do pisania. 

 
Czas: 
90 min. 
 
Przebieg zajęć 
Zadanie dla ucznia: 

Przedmiotem  zadania  jest  nauczenie  samodzielnego  pisania  umowy  na  wykonanie  robót 

montażowych. 

FAZA WSTĘPNA 
Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zapoznanie  uczniów  

z pracą, metoda przewodniego tekstu.  

 
FAZA WŁAŚCIWA 

ZDOBYWANIE INFORMACJI: 
1.  Omówienie oferty przetargowej z zadania pkt  4.1.3. 
2.  Omówienie, jak nawiązać do danych w ofercie przy opracowywaniu umowy, 
3.  Jakie zagadnienia należy poruszyć w umowie? 
4.  Jakie postawić wymagania zamawiającemu? 
5.  Jakie punkty mogą utrudnić pracę wykonawcy? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

PLANOWANIE: 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie, 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące zawierania umów o roboty montażowe. 

 

USTALANIE: 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami  kolejność czynności, 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny pracy. 

 

WYKONANIE: 
1.  Na ofercie podkreśl dane które wykorzystasz w umowie. 
2.  Wypisz na kartce jakie punkty należy umieścić w umowie. 
3.  Porównaj podkreślone dane w ofercie z wymogami w umowie. 
4.  Zredaguj umowę. 
5.  Zwróć uwagę na estetykę swojej pracy. 
6.  Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. 
7.  Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.  

 

FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne  umiejętności 
zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa
 

Odszukaj  w  swoim  otoczeniu  miejsce  z  informacją  o  przetargach  i  zanotuj  przedmiot  

i warunki realizacji . 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA

 

 
5.1.   Zasady rozliczeń i wynagrodzeń za roboty montażowe 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1
               

Wypełnij poniższy protokół odbioru końcowego robót montażowych. 
 

  

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  znać ofertę (ćwiczenie 1 pkt 4.2.3.), 
3)  posiadać kosztorys ofertowy, 
4)  wypełnić załączony formularz, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego.  

       

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4,  

– 

ćwiczenie 1 z pkt 4.2.3, 

– 

kosztorys ofertowy, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wypełnij załączoną  fakturę VAT (Tabela 1.) za roboty montażowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wypełnić dołączony druk, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego.  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4, 

– 

druk faktury,  

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Zasady przystępowania do przetargów

 

5.2.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1 

Opracuj  ofertę  na  montaż  stropu  gęstożebrowego,  np.  typu  Teriva,  nad  parterowym 

budynkiem  mieszkalnym  jednorodzinnym  na  podstawie  rysunku  konstrukcyjnego  dokumentacji 
projektowej. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  posiadać dokumentacje techniczną,  
3)  posiadać przedmiar robót lub kosztorys ofertowy , 
4)  wypisać na arkuszu ogłoszenie o przetargu, 
5)  porównać otrzymane wyniki i zapisać wnioski, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz innych ofert,  

– 

tekst przewodni. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny, 

– 

dokumentacja techniczna, 

– 

przedmiar robót, 

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Co powinno zawierać ogłoszenie o przetargu? Uzasadnij swoją propozycję. 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres  i technikę 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać kolejno w punktach co powinno znaleźć się w ogłoszeniu, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności estetyki wykonania ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów.  

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4,  

– 

przybory do pisania, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Zawieranie umów o wykonanie robót montażowych 

5.3.1. Ćwiczenia  

Ćwiczenie 1 

Sporządź  umowę  po  wygraniu  przetargu  na  wykonanie  robót  montażowych,  które  masz 

wykonać  uwzględniając  ofertę  przetargową  opracowaną  w  pkt.  4.3.3.  ćwiczenia  2.  Uzasadnij 
swoją propozycję. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z ćwiczeniem 2 pkt.4.3.3, 
3)  posiadać dokumentację techniczną, 
4)  posiadać kosztorys inwestorski, 
5)  opracować umowę na roboty montażowe, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniami, 

– 

teks przewodni.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4,  

– 

przybory do pisania, 

– 

ćwiczenie 2 z pkt.4.3.3, 

– 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Porównaj  wspólne  obszary  odstąpienia  od  umowy  dla  zamawiającego    i  wykonawcy. 

Uzasadnij swoją propozycję

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien : 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

3)  wypisać  na  arkuszu  różnice  przyczyn  odstępstwa  od  umowy  zamawiającego  

i wykonawcy, 

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:      

– 

pokaz z objaśnieniami, 

– 

tekst przewodni.  
 
Środki dydaktyczne : 

– 

blok techniczny A4,  

– 

przybory kreślarskie, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.4.  Wykonanie  obliczeń  robót  montażowych  na  podstawie 

dokumentacji 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

 

Mając tablicę 0351 z KNR-u 2-02 (Tabela 1.) wylicz koszty bezpośrednie montażu 2 słupów 

o masie 3 t, pamiętając że: 
–  koszt 1 roboczogodziny wynosi 7.20 zł,  
–  koszt 1 prefabrykatu wynosi – 2300.00 zł, 
–  1 m

3

 betonu kosztuje – 320.00 zł, 

–  koszt 1 maszynogodziny żurawia wynosi – 73,00 zł.

 

 

Tabela 2. Tablica 0351 z KNR 2-02. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonywania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z KNR 2-02 rozdział 4.- Konstrukcje z betonowych i żelbetonowych elementów 

prefabrykowanych, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obliczenia i zapisać na arkuszu , 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania –uczenia się: 

– 

ćwiczenia praktyczne.  
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A4,  

– 

przybory do pisania, 

– 

kalkulator do obliczeń, 

– 

KNR 2-02, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

Ćwiczenie 2 

Oblicz całkowity koszt budowy mając dane: 

– 

koszty bezpośrednie: R = 8000,00 zł; M =18000,00 zł; S = 4500,00zł,  

– 

koszty pośrednie Kp = 75% od R i S, 

– 

zysk Z = 25% od R,S i Kp, 

– 

podatek VAT = 22%. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji    ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien : 

1)  zapoznać się z materiałami nauczania, 
2)  zapoznać  się  z  KNR  2-02,rozdział  03  –  Konstrukcje  z  betonowych  i  żelbetonowych 

elementów prefabrykowanych, 

3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  wykonać obliczenia i zapisać na arkuszu, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

– 

metoda tekstu przewodniego.  
 
Środki dydaktyczne: 

– 

blok techniczny formatu A 4,  

– 

przybory do pisania,  

– 

kalkulator do obliczeń, 

– 

KNR 2-02, 

– 

literatura z rozdziału 7. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Rozliczanie robót montażowych”. 

 

Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności: 

– 

zadania 1 – 12 z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 13 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 

oceny szkolne: 

 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,  

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14    zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 
celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić podstawowy tryb 
udzielania zamówień publicznych 

2.  Objaśnić skrót SIWZ 

Specyfikacja istotnych 

warunków zamówienia. 

   3. 

Określić  warunki  przystąpienia  do 
przetargu nieograniczonego 

 

4.  Objaśnić skrót KNR. 

Katalog Nakładów 

Rzeczowych. 

Określić, czy zawsze pisze się 
protokół z przetargu w trybie 
zamówień publicznych 

Określić, w jaki sposób zawiera się 
umowę o wykonanie robót 
montażowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

7.  Wymienić rodzaje kosztorysów 

Inwestorski, ofertowy, 

zamienny, 

powykonawczy. 

8. 

Określić jaką odpowiedzialność 
ponosi wykonawca za wykonaną 
pracę 

9. 

Określić, jakie ustawy regulują      
w Polsce obowiązki stron przy 
zawieraniu umów na wykonanie 
robót montażowych 

-  Kodeks cywilny, 

-  Prawo budowlane, 

-  Prawo zamówień 

publicznych, 

-  o normalizacji 

i przepisach tech.-bud. 

10. 

Określić, czy składniki kosztów 
bezpośrednich RMS, to: R-
rozliczanie, M-magazynowanie, 
S-składowanie 

11. 

Napisać, co to jest kosztorys 
inwestorski 

Kosztorys inwestorski 

sporządza zamawiający, 

służy do ustalenia kosztu, 

który jest on skłonny 

ponieść za wykonanie 

określonych robót. 

12. 

Wymienić rodzaje faktur  
w rozliczeniu robót montażowych 

- częściowa, 

- przejściowa, 

- końcowa. 

13.  

Określić, które z wymienionych 
zagadnień nie powinny być 
wymienione w SIWZ: 

PP 

14. 

Napisać,  co  powinna  zawierać 
oferta przetargowa 

PP 

-  nazwę i siedzibę 

oferenta oraz datę 

sporządzenia oferty, 

-  wszystkie dokumenty 

potwierdzające 

spełnienie wymaganych 

warunków, 

-  ścisłe określenie 

przedmiotu oferty, 

-  określenie, w cyfrach  

i słownie, 

wynagrodzenia  

za roboty, 

-  dowód wpłacenia 

wadium, 

-  wskazanie terminu  

i sposobu 

zabezpieczenia 

należytego wykonania 

robót. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

15. 

Określić, z jakiego powodu może 
nastąpić przedłużenie terminu 
wykonania robót 

 

PP 

16. 

Wymienić 5 najważniejszych 
zagadnień w zawieranej umowie na 
roboty montażowe 

PP 

-  postanowienia ogólne, 

-  obowiązki 

zamawiającego, 

-  termin realizacji, 

-  wysokość 

wynagrodzenia, 

-  zasady odbioru robót, 

-  kary umowne, 
-  kary umowne, 

-  sposób rozstrzygania 

sporów. 

17. 

Określić, czy do kosztów 
bezpośrednich zalicza się zysk? 

PP 

18. 

Wymienić, jakie wyróżniamy 
koszty pośrednie 

PP 

-  koszty ogólne budowy, 

-  koszty zarządu. 

19. 

Określić, kiedy może być 
wypłacone końcowe 
wynagrodzenie za roboty 
montażowe 

PP 

20. 

Określić, czy tablice KNR-ów 
uwzględniają potrzeby 
elektronicznej techniki 
sporządzania kosztorysów 

PP 

 
 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania odpowiedzi na  takie  typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony  na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Tekst  zawiera  20  pytań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  pytania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –poziom  podstawowy, 

II część – poziom ponadpodstawowy.

 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielanie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudności,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

i powróć do niego w późniejszym czasie. 

9.  Na rozwiązanie tekstu masz 135 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 
– 

instrukcja,  

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I
 
1.  Podstawowym trybem udzielania zamówień publicznych jest: 

a)  przetarg ograniczony, 
b)  przetarg nieograniczony, 
c)  przetarg dwustopniowy, 
d)  zapytanie o cenę. 
 

2.  Objaśnij skrót SIWZ. 

 

3.  Aby przystąpić do przetargu nieograniczonego należy: 

a)  wysłać terminowo ofertę przetargową,  
b)  zgłosić się osobiście, 
c)  czekać na minimum 3 oferentów, 
d)  czekać aż zamawiający przyśle ofertę. 
 

4.  Skrót KNR oznacza ………………………………  

 

5.  Czy zawsze pisze się protokół z przetargu w trybie zamówień publicznych? 

a)  tak 
b)  nie 
 

6.  Umowę o wykonanie robót montażowych zawiera się:  

a)  ustnie,  
b)  ustnie w obecności świadków,  
c)  na piśmie z podpisami stron,  
d)  u notariusza. 
 

7.  Wymień rodzaje kosztorysów.  

 

8.  Wykonawca wykonujący prace montażowe 

a)  ponosi odpowiedzialność za bieżącą prace i robotników, 
b)  ponosi odpowiedzialność do czasu odbioru prac,  
c)  nie ponosi żadnej odpowiedzialności,  
d)  ponosi całkowitą odpowiedzialność, łącznie z gwarancją i rękojmią. 
 

9.  Jakie  ustawy  regulują  w  naszym  kraju  obowiązki  stron  przy  zawieraniu  umów  na  wykonie 

robót montażowych?.  
 

10.  Składniki 

kosztów 

bezpośrednich 

RMS, 

to: 

R-rozliczanie, 

M-magazynowanie, 

S-składowanie. 
a)  tak, 
b)  nie. 
 

11.  Napisz co to jest kosztorys inwestorski.  

 

12.  Wymień rodzaje faktur w rozliczeniu robót montażowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Część II 
13.  Które z wymienionych  zagadnień nie  powinno być wymienione w SIWZ:  

a)  wymagany termin,  
b)  wynik przetargu, 
c)  zobowiązania związane z zawarciem umowy, 
d) termin otwarcia ofert. 
 

14.  Napisz co powinna zawierać oferta przetargowa.  

 

15.  Przedłużenie terminu wykonania robót może nastąpić z powodu:  

a)  powodzi na placu budowy,  
b)  choroby pracownika budowy, 
c)  wyjazdu wykonawcy na urlop, 
d)  bez podania przyczyn. 
 

16.  Wymień 5 najważniejszych zagadnień w zawieranej umowie na roboty montażowe.  

 

17.  Do kosztów bezpośrednich zalicza się zysk:  

a)  tak 
b)  nie 
 

18.  Wymień, jakie wyróżniamy koszty pośrednie.  

 

19.  Czy końcowe wynagrodzenie za roboty montażowe może być wypłacone:  

a)  na każde żądanie,  
b)  po wystawieniu faktury, 
c)  po odbiorze końcowym i wystawieniu faktury, 
d)  przed rozpoczęciem robót. 
 

20.  Czy  tablice  KNR-ów  uwzględniają  potrzeby  elektronicznej  techniki  sporządzania 

kosztorysów?  
a)  tak 
b)  nie 

 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Rozliczanie robót montażowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub napisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

14 

 

 

15 

 

16 

 

 

17 

 

18 

 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Rozliczanie robót montażowych” 

 
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

– 

zadania 1 – 12 z poziomu podstawowego, 

– 

zadania 13 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  jej  brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 

oceny szkolne:  

  

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań,  

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14    zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategaoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

Określić, co to jest przetarg 
nieograniczony na roboty 
montażowe 

2. 

Napisać, jaki jest termin składania 
ofert przetargowych 

7- 52 dni od daty ukazania 

się ogłoszenia 

3. 

Określić, co oznacza wygranie 
przetargu 

4. 

Podać, kiedy następuje otwarcie 
nadesłanych ofert 

-  otwarcie ofert następuje 

w miejscu i czasie 

wskazanym  

w ogłoszeniu  

o przetargu. 

5. 

Określić, czy zawsze pisze się 
protokół z przetargu 

6. 

Określić, kogo reprezentuje 
inwestor nadzoru inwestorskiego 

7. 

Wymienić z jakich czynników 
składają się koszty bezpośrednie. 

-  robocizna (R), 
-  materiały (M), 

-  praca sprzętu (S). 

8. 

Określić, kto wykonuje kosztorys 
ofertowy 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

9. 

Określić, kiedy może być 
wypłacona zaliczka za roboty 
montażowe 

Warunki i terminy wypłaty 

oraz spłaty zaliczki 

określa się w umowie. 

10. 

Określić, czy wykonawca może 
otrzymać wynagrodzenie 
ryczałtowe 

11. 

Napisać, jaki kosztorys 
nazywamy kosztorysem 
ofertowym. 

Sporządza się go na 

podstawie przedmiaru 

robót i określa on 

przewidywane koszty 

wykonawcy 

w określonych warunkach 

realizacji inwestycji            

i ustala cenę, za którą 

wykonawca jest skłonny 

wykonać roboty. 

 
 
 

12. 

Obliczyć, ile sztuk słupów będzie 
montowane, jeżeli obwód wiaty w 
osiach słupów wynosi 18m,  
a słupy są rozmieszczone co 3m 

18:3=6szt. 

13. 

Określić, kiedy wykonawca może 
wejść na plac budowy 

PP 

14. 

Podać przynajmniej trzy powody 
kiedy wykonawca może zerwać 
umowę 

PP 

-  wykonawca nie reguluje 

należności za wykonane 

w ciągu 30 dni  

od terminu płatności, 

-  utrudnia i odmawia bez 

uzasadnienia 

zatwierdzenia protokółu 

odbioru robót, 

-  ogłasza upadłość, 

-  zawiadamia 

wykonawcę,  
że w wyniku 

nieprzewidzianych 

okoliczności  

nie wywiąże się  

z zobowiązań. 

15. 

Określić, jaki kosztorys powinien 
posiadać wykonawca 
przystępując do przetargu 

PP 

16. 

Obliczyć, ile będzie wynosił koszt 
robocizny ( R ) za montaż 21 
słupów jeżeli: 
-  jedna r-g pracy robotnika   

wynosi 7.20zł, 

-  czas montażu jednego 

elementu wynosi: 3.81 r-g. 

PP 

21szt.x 3.81r-g x 7.20zł/r-

g = 576.07zł. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17. 

Określić, czy do kosztów 
pośrednich zalicza się pracę 
sprzętu 

PP 

18. 

Obliczyć całkowity koszt budowy 
mając dane: 
-  koszty pośrednie: R=5000zł, 

M=1500-zł, S=4000zł, 

-  koszty pośrednie Kp= 80%od 

R i S, 

-  zysk Z= 20% od R,S i Kp, 
-  podatek VAT = 7% 

PP 

Kp = 5000 x 80% + 4000 

x 80% = 7200zł, 

Z = (5000+4000+7200) x 

20% = 3240zł, 

VAT 

=(5000+1500+4000+ 
7200 + 3240) x 7% = 

1465.80zł, 

Koszt budowy Kb = 

R+M+S+Kp+Z+VAT= 

5000+1500+4000+7200+

3240+1465,80 = 

21055.80zł. 

Fakturę wystawia się  

na sumę: 21056.00zł 

19. 

Określić w jakich jednostkach 
podawane są normy na 
wykonanie montażu elementów 
stalowych pionowych                   
i poziomych w katalogach (KNR) 

PP 

20. 

Określić, czy wykonawca 
odpowiada za przekazane przez 
zamawiającego materiały 
budowlane 

PP 

 

Przebieg testowania  

 

Instrukcja dla nauczyciela  

1.  Ustalić  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać czas  przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Tekst  zawiera  20  pytań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  pytania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną 
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część –poziom podstawowy, II 

część – poziom ponad podstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie na 

później. 

9.  Na rozwiązanie tekstu masz 90 minut. 

 

Powodzenia ! 

 

Materiały dla ucznia:  
– 

instrukcja,  

– 

zestaw zadań testowych,

 

– 

karta odpowiedzi.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 
1.  Przetarg nieograniczony na roboty montażowe jest to: 

a)  targowanie się na jarmarku, 
b)  zakup w sklepie, 
c)  tryb uzyskania zamówienia publicznego, 
d)  konsultacje pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. 
 

2.  Napisz,    jaki  jest  ostateczny  termin  składania  ofert  przetargowych  od  daty  ogłoszenia  

przetargu.  

 
3.  Wygranie przetargu oznacza:  

a)  obowiązek zawarcia umowy na wykonanie montażu,  
b)  obowiązek otrzymania zaliczki, 
c)  obowiązek otrzymania zapłaty za całość robót, 
d)  przystąpienie do opracowania projektu technicznego. 
 

4.  Podaj, kiedy następuje otwarcie nadesłanych ofert.  
 
5.  Zawsze pisze się protokół po wygranym przetargu:  

a)  tak 
b)  nie 
 

6.  Inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje:  

a)  Powiatowy Urząd Nadzoru Budowlanego, 
b)  wykonawcę, 
c)  projektanta, 
d)  zamawiającego. 
 

7.  Wymień, z jakich czynników składają się koszty bezpośrednie.  
 
8.  Kosztorys ofertowy wykonuje:  

a)  projektant,  
b)  inwestor, 
c)  wykonawca, 
d)  inspektor nadzoru. 
 

9.  Napisz, kiedy może być wypłacona zaliczka za roboty montażowe.  
 
10.  Czy wykonawca może otrzymać wynagrodzenie ryczałtowe?  

a)  tak 
b)  nie 
 

11.  Napisz, co nazywamy kosztorysem ofertowym?  
 
12.  Oblicz,  ile  sztuk  słupów    będzie  montowane,  jeżeli  obwód  wiaty  w  osiach  słupów  wiaty 

wynosi 18 m, a słupy będą montowane co 3 m.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

Część II 
13.  Kiedy wykonawca może wejść na plac budowy?  

a)  po złożeniu oferty,  
b)  po wygraniu przetargu, 
c)  po podpisaniu umowy, 
d)  po oficjalnym przekazaniu przez zamawiającego placu budowy. 

 
14.  Podaj przynajmniej trzy powody kiedy wykonawca może odstąpić od umowy.  
 
15.  Wykonawca przystępując do przetargu powinien posiadać kosztorys:  

a)  zamienny, 
b)  inwestorski, 
c)  ofertowy, 
d)  powykonawczy. 

 

16.  Oblicz, ile będzie wynosił koszt robocizny bezpośredniej (R) za montaż 21 słupów jeśli: 

  1 roboczogodzina pracy robotnika wynosi 7,20 zł, 

  czas montażu 1 elementu wynosi – 3.81 roboczogodziny. 

 

17.  Do kosztów pośrednich zalicza się pracę sprzętu (S):  

a)  tak 
b)  nie 
 

18.  Oblicz całkowity koszt budowy mając dane:  

  koszty bezpośrednie: R=5000 zł, M=15000 zł, S=4000 zł,  

  koszty pośrednie Kp=80% odR i S, 

  zysk Z= 20% od R,S i Kp, 

  podatek VAT = 7% 

 

19.  Normy  na  wykonanie  montażu  elementów  stalowych  pionowych  i  poziomych  są  podane 

w katalogach (KNR) w jednostkach na:  
a)  1 tonę elementu,  
b)  1 element, 
c)  1 m

2

 elementu poziomego, 

d)  1 mb elementu pionowego 
 

20.  Czy wykonawca odpowiada za przekazane przez zamawiającego materiały budowlane:   

a)  tak 
b)  nie 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Rozliczanie robót montażowych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź lub napisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

14 

 

 

15 

 

16 

 

 

17 

 

18 

 

 

19 

 

20 

 

Razem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA

 

 

1.  Dębski S.: Ekonomika i organizacja przedsiębiorstw cz.1. WSiP, Warszawa 1997 
2.  Kowalczyk  Z.,  Loska  F.,  Czarkowski  M.:  Kosztorysowanie  w  budownictwie.  WSiP, 

Warszawa 1995 

3.  Martinek Wł., Pieniążek J.: Technologia budownictwa cz. 4. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Welk R.: Kosztorysowanie w budownictwie. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Ustawa  “Prawo zamówień publicznych” 2006