background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

            NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Grzegorz Pośpiech 

 

 

Montaż hal 
712[04].Z1.05 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Halina Darecka 

mgr inż. Anna Kusina 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1.05

 

„Montaż hal” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji 
budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Rodzaje konstrukcji hal i ich elementy konstrukcyjne 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Elementy ścian i dachów hal 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Metody montażu hal 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

22 

7. Literatura 

39 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Montaż  hal”,  który  będzie  pomocny 

w prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  monter  konstrukcji 
budowlanych 712[04]. 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  ukształtowanie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z1 

Technologia montażu konstrukcji metalowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 

montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w 

robotach budowlanych 

712[04].Z1.04 

Łączenie elementów konstrukcji w stykach 

montażowych 

712[04].Z1.06 

Montaż zbiorników cylindrycznych 

712[04].Z1.07 

Montaż kominów stalowych 

712[04].Z1.08 

Montaż budynków wielokondygnacyjnych 

712[04].Z1.09  

Montaż wież i masztów 

 

712[04].Z1.10 

Montaż zbiorników kulistych 

712[04].Z1.05 

Montaż hal 

712[04].Z1.11 

Wykonywanie konserwacji i napraw uszkodzonych 

elementów konstrukcji metalowych 

712[04].Z1.12 

Rozliczanie robót montażowych 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Montaż  hal”  uczeń  powinien 

umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  transportować materiały budowlane, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dobierać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  wykonywać podstawowe pomiary w robotach budowlanych, 

  wykonywać rusztowania do robót budowlanych, 

 

łączyć elementy konstrukcji w stykach montażowych. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  scharakteryzować metody montażu hal, 

  dobrać metodę do montażu hal, 

  dobrać narzędzia i sprzęt do robót montażowych, 

  dobrać materiały do montażu hal, 

  wykonać montaż słupów, 

  wykonać montaż belek podsuwnicowych, 

  wykonać montaż dźwigarów dachowych w halach, 

  wykonać montaż płatwi dachowych, 

  wykonać montaż pokrycia dachów hal, 

  wykonać montaż ścian bocznych hal, 

  wykonać montaż ram hali w metodzie blokowej, 

  wykonać montaż konstrukcji ściany osłonowej w metodzie blokowej, 

  wykonać montaż dachu hali w metodzie blokowej, 

  wykonać roboty przy montażu hal zgodnie z zasadami bhp, 

  wykorzystać dokumentację techniczną. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż hal 712[04].Z1.05 
Temat: Montowanie ściany osłonowej z płyty warstwowej typu „Atlantis”. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności montażu ścian osłonowych warstwowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  dobrać materiały i sprzęt do montażu ściany osłonowej, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania montażu zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać montaż ściany osłonowej, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa. 

 
Czas:  135 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  modelowy szkielet konstrukcji fragmentu  ściany hali , 
–  płyty warstwowe „Atlantis” 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  plastikowe zaślepki na łby śrub, 
–  wkrętarka, 
–  zestaw kluczy, 
–  zestaw śrub samogwintujących, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Uczniowie w czteroosobowych grupach: 

  zapoznają się z dokumentację techniczną montażu, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  pobierają  z  przygotowanego  podręcznego  magazynu  narzędzia  do  wykonania 

ćwiczenia, 

  układają płyty na podłożu krawędzią przy ścianie, 

  podnoszą ręcznie do pionu płyty warstwowe i dosuwają do konstrukcji ściany nośnej, 

 

łączą płytę śrubami samogwintującymi ze szkieletem ściany, 

  nakładają na łby śrub osłony z tworzywa sztucznego, 

6.  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów. 
7.  Po wykonaniu montażu uczniowie próbują dokonać analizy wykonanego ćwiczenia. 
 
Zakończenie zajęć 

1)  każdy z uczniów wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy. 
2)  nauczyciel  analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3)  uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4)  klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Odszukaj  informacje  (z  dowolnych  źródeł)  na  temat  zrealizowanych  hal  stalowych  na 

swoim terenie. Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć  2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji stalowych 712[04].Z1. 
Jednostka modułowa: Montaż hal 712[04].Z1.05 

 

Temat: Zasady konstruowania pokryć dachów hal 
Cel ogólny
: Poznanie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dachów hal. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  określić, jakie materiały pokryciowe stosuje się na dachy hal, 

  wyjaśnić, w jaki sposób mocuje się blachę fałdową z płatwią, 

  określić, z jakich warstw składa się pokrycie dachu ocieplonego hali z dwiema blachami 

fałdowymi , 

  określić,  z  jakich  warstw  składa  się  pokrycie  dachu  ocieplonego  hali  z  jedną  blachą 

fałdową, 

  wyjaśnić, co to są płyty warstwowe i jaka jest ich budowa, 

  wyjaśnić, w jaki sposób mocuje się płytę warstwową z płatwią, 

  wyjaśnić, co to są płatwie i z czego się je wykonuje, 

  wyjaśnić, w jaki sposób łączy się płatwie z dźwigarami dachu.  

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów: 
–  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 
–  zadanie, 
–  pytania prowadzące, 
–  blok rysunkowy formatu A 4, 
–  przybory kreślarskie, 
 
Czas:
  180 min. 

 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest określenie rozwiązań konstrukcyjnych dachów hal.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie materiały stosuje się na pokrycia dachów hal? 
2.  Co to są płatwie i z jakich materiałów się je wykonuje? 
3.  W jaki sposób łączy się płatwie z dźwigarami dachów hal? 
4.  Z jakich warstw składa się pokrycie dachów hal? 
5.  Jak jest zbudowana płyta warstwowa i w jaki sposób mocuje się ją do konstrukcji dachu? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące konstrukcji dachów hal. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Wypisz materiały stosowane na pokrycia dachów hal. 
2.  Narysuj, w jaki sposób łączy się płatwie stalowe z dźwigarami dachowymi. 
3.  Narysuj  przekrój  przykładowego  rozwiązania  dachu  hali  ocieplonej  z  dwiema  blachami 

fałdowymi. 

4.  Narysuj  przekrój  przykładowego  rozwiązania  dachu  hali  ocieplonej  z  jedną  blachą 

fałdową. 

5.  Narysuj (w przekroju) sposób łączenia płyty warstwowej z dźwigarem dachu hali. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy  poprawnie  zostały  wykonane  rysunki  przedstawiające  elementy  konstrukcji  dachów 

hal? 

2.  Czy prawidłowo zostały wypisane materiały stosowane na konstrukcje dachów? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  dostępnych  źródłach  rysunki  lub  zdjęcia  przedstawiające  hale  stalowe. 

Zdobyte materiały przynieś i przedstaw  na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 

5.1. Rodzaje konstrukcji hal i ich elementy konstrukcyjne 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw na rysunkach rodzaje i rozmieszczenie stężeń w halach stalowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcją hal, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować rodzaje stężeń i ich umiejscowienie w konstrukcji hali, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 2 

Podpisz  prawidłowo  konstrukcje  dźwigarów  dachowych  hal  przedstawionych  Ci  na 

rysunkach przez nauczyciela. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  dźwigarów  dachowych  stosowanych 

w konstrukcjach  hal.  Zadaniem  ucznia  jest  podpisanie  tych  konstrukcji  na  rysunkach, 
naklejenie na arkusz papieru  i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  arkusz formatu A 2, 
–  rysunki dźwigarów dachowych, 
–  klej. 
 
Ćwiczenie 3 

Przedstaw  na  rysunkach  sposoby  połączenia  szyn  jezdnych  suwnic  z  pasem  belki 

podsuwnicowej

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcją hal stalowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować sposoby połączenia szyn z pasem belki podsuwnicowej, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Dokonaj  klasyfikacji  budynków  halowych  przedstawionych  przez  nauczyciela  według 

przeznaczenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  lub  zdjęcia  budynków  halowych.  Zadaniem 

ucznia  jest  zakwalifikowanie  poszczególnych  hal  do  odpowiedniej  grupy  według 
przeznaczenia.(I – hale przemysłowe, II – hale użyteczności publicznej, III – hale obsługowe, 
IV  -  hale  składowe).  Każdą  grupę  uczeń  powinien  przedstawić  osobno  na  arkuszu  A  4 
przypinając rysunki. Swoją pracę uczeń  zaprezentuje nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  spinacze, 
–  zdjęcia lub rysunki budynków halowych. 

 

Ćwiczenie 5 

Przedstaw na rysunkach przekroje słupów stosowanych w halach stalowych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z konstrukcją hal stalowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  narysować przekroje słupów hal, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  blok techniczny formatu A4, 
–  przybory kreślarskie, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2. Elementy ścian i dachów hal 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Wypisz  na  odnośnikach  poszczególne elementy  ściany  osłonowej  hali  przedstawionej  Ci 

na rysunku przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek,  na  którym  znajduje  się  przekrój  ściany 

osłonowej  hali.  Zadaniem  ucznia  jest  podpisanie  na  odnośnikach  nazw  poszczególnych 
elementów ściany i przedstawienie wykonanej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  rysunek ściany osłonowej. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  połączenie  płatwi  dachowej  z  ceownika 

walcowanego  z  dźwigarem  dachowym  za  pomocą  połączeń  śrubowych  zgodnie 
z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania  montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia, 
4)  ułożyć płatwie na dźwigarach dachowych,   
5)  połączyć konstrukcje stosując  kątowniki i łącząc na śruby obydwie konstrukcje, 
6)  dokonać regulacji połączenia, 
7)  stosować przepisy bhp, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  płatwie dachowe z ceowników walcowanych, 
–  modelowe dźwigary dachowe pełnościenne z dwuteowników, 
–  odcinki kątowników do łączenia łatwi z dźwigarem, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  zestaw kluczy, 
–  zestaw śrub, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  połączenie  płyty  warstwowej  „Atlantis”  z  płatwią 

dachową z  ceownika walcowanego za pomocą połączeń śrubowych zgodnie z dokumentacją 
techniczną. 

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny model hali stalowej  oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w

 

zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 

z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia, 
4)  ułożyć płyty warstwowe na płatwiach dachowych,   
5)  połączyć konstrukcje stosując  łączniki śrubowe , 
6)  dokonać regulacji połączenia, 
7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  modelowy szkielet konstrukcji fragmentu  dachu hali, 
–  płyty warstwowe „Atlantis”, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  zestaw kluczy, 
–  zestaw śrub, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wypisz na odnośnikach poszczególne elementy ściany ryglowe hali przedstawionej Ci na 

rysunku przez nauczyciela. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i technikę wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek przedstawiający przekrój  ściany  ryglowej  hali  . 

Zadaniem  ucznia  jest  podpisanie  na  odnośnikach  nazw  poszczególnych  elementów  ściany 
i przedstawienie wykonanej pracy nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory kreślarskie, 
–  rysunek ściany osłonowej. 
 
Ćwiczenie 5 

Wykonaj  na  elementach  modelowych  montaż  ściany  osłonowej  z  płyty  warstwowej 

„Atlantis” za pomocą śrub samogwintujących zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny model hali stalowej  oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną. 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania połączenia, 
4)  ustawić pionowo płyty warstwowe na konstrukcji nośnej ściany,   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5)  połączyć konstrukcje stosując  łączniki śrubowe samogwintujące , 
6)  nałożyć na łby śrub osłony z tworzywa sztucznego, 
7)  stosować przepisy bhp, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  modelowy szkielet konstrukcji fragmentu  ściany hali , 
–  płyty warstwowe „Atlantis” 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy, 
–  plastikowe zaślepki na łby śrub, 
–  wkrętarka, 
–  zestaw kluczy, 
–  zestaw śrub samogwintujących, 
–  młotki, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3. Metody montażu hal 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych,  zblokowanego  elementu  dachu  hali, 

zgodnie z dokumentacją techniczną. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  stalowej oraz narzędzia  i sprzęt niezbędny do wykonania  montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia, 
5)  wciągnąć  zblokowaną  konstrukcję  dachu  na  wysokość  wbudowania  wykorzystując 

dostępny sprzęt do transportu pionowego, 

6)  naprowadzić elementy konstrukcji dachu do połączenia z słupami hali, 
7)  złączyć elementy konstrukcyjne wykonując  połączenia śrubowe, 
8)  dokonać regulacji połączenia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali stalowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  śruby, 
–  komplet kluczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych  zblokowanego  elementu  ściany  hali 

składającej się  z rygli, słupów i lekkiej obudowy zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania  montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 
w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia, 
5)  ciągnąć  zblokowaną  konstrukcję  ściany  doprowadzając  ją  do  pionu,  wykorzystując 

dostępny sprzęt do transportu pionowego, 

6)  naprowadzić elementy konstrukcji ściany do połączenia z fundamentem, 
7)  złączyć elementy konstrukcyjne wykonując  połączenia śrubowe, 
8)  dokonać regulacji połączenia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali stalowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  śruby, 
–  komplet kluczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych  słupów  hali  zgodnie  z  dokumentacją 

techniczną.  

 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model  hali  stalowej  ze  stopami  fundamentowymi    oraz  narzędzia  i  sprzęt 
niezbędny  do  wykonania  montażu.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić jego zakres i technikę wykonania. Należy zwracać uwagę na organizację pracy  oraz 
współdziałanie  uczniów  w  zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne 
jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu pionowego słupów, 
5)  ciągnąć  słupy  doprowadzając  je  do  pionu,  wykorzystując  dostępny  sprzęt  do  transportu 

pionowego, 

6)  naprowadzić słupy do połączenia z fundamentem, 
7)  złączyć elementy konstrukcyjne wykonując  połączenia śrubowe, 
8)  dokonać regulacji połączenia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  ćwiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali stalowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  śruby, 
–  komplet kluczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  montaż  na  elementach  modelowych  belki  podsuwnicowej  dwuteowej  na 

wspornikach słupów hali zgodnie z dokumentacją techniczną.  

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  3-5  osobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w rozbieralny  model hali  stalowej oraz narzędzia i sprzęt niezbędny do wykonania montażu. 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 
wykonania.  Należy  zwracać  uwagę  na  organizację  pracy    oraz  współdziałanie  uczniów 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

w zespole.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  konieczne  jest  zapoznanie  uczniów 
z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją techniczną, 
3)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania montażu, 
4)  zamocować zawiesia do transportu pionowego belki podsuwnicowej, 
5)  wciągnąć belkę na wysokość wbudowania , 
6)  naprowadzić belkę na wsporniki słupów, 
7)  złączyć elementy konstrukcyjne wykonując  połączenia śrubowe, 
8)  dokonać regulacji połączenia, 
9)  stosować przepisy bhp, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rozbieralny model konstrukcji hali stalowej, 
–  sprzęt  do  transportu  pionowego  –  suwnica,  maszt  montażowy  z  wciągarką  lub 

elektrowciąg, 

–  zawiesia, 
–  dokumentacja techniczna do wykonania montażu, 
–  podstawowy sprzęt mierniczy,  
–  młotki, 
–  śruby, 
–  komplet kluczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż hal” 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić,  do  jakiej  grupy  hal  zaliczamy  hale 
sportowe    

2. 

Wyjaśnić, do czego służy wspornik w słupach 
hal 

belki podsuwnicowej 

3. 

Określić,  jakie  połączenia  dominują  przy 
łączeniu krzyżulców tężników w halach 

4.  Wymienić metody montażu hal 

metoda „z pojedynczych 

elementów”, metoda blokowa, 

metoda potokowa, metoda 

nasuwania 

5. 

Określić,  z  jakich  elementów  składa  się  układ 
słupowo-ryglowy ścian hal 

6. 

Rozpoznać  na  rysunku  konstrukcji  hali 
świetlik 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

7. 

Narysować jeden ze sposobów łączenia płatwi                  
z dźwigarami dachowymi 

 

jeden rysunek z czterech

 

8. 

Rozpoznać 

rodzaj 

dźwigara 

dachowego 

stosowanego w konstrukcjach hal 

9. 

Rozpoznać  na  rysunku  rodzaj  robót  i  metodę 
montażu hali 

10. 

Określić,  co  może  obejmować  „blok”  przy 
montażu hali metodą blokową 

11. 

Wypisać,  w  jakiej  kolejności  odbywa  się 
montaż metodą „z pojedynczych elementów” 

a) ustawienie skipów, 

b) ułożenie belek 

podsuwnicowych, 

c)stawienie dźwigarów dachowych, 

d) ułożenie płatwi, 

e) ułożenie pokrycia dachowego, 

f) montowanie ścian bocznych. 

12. 

Określić,  jakie rodzaj świetlików rozróżnia się 

konstrukcji 

hali 

(oprócz 

świetlików 

kalenicowych) 

gąsienicowe 

13.  Określić ciężar obudowy lekkiej dachu hal 

14. 

Narysować 

schematy 

stężeń 

pionowych 

głównych słupów hal 

PP 

 

15. 

Rozpoznać  izolację  termiczną  na  rysunku 
konstrukcji dachu hal 

PP 

16. 

Określić rozstaw słupków w ruszcie stalowym 
ścian hal 

PP 

17. 

Określić  spadek  dachu  hal  przy  zastosowaniu 
dźwigarów kratowych dwutrapezowych 

PP 

18. 

Określić, przy jakich rozpiętościach stosuje się 
płatwie z belek ażurowych 

PP 

19. 

Określić  minimalny  spadek  połaci  dachu 
krytego blachami falistymi 

PP 

20. 

Wyjaśnić,  w  którym  miejscu  konstrukcji 
dachowej  umieszcza  się  podłużne  dachowe 
tężniki pionowe 

PP 

okapie dachu 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

Część I 

1.  Hale sportowe zaliczamy do grupy hal: 

a)  przemysłowych, 

b)  użyteczności publicznej, 

c)  obsługowych, 

d)  składowych. 

 

2.  Ważnym elementem konstrukcyjnym słupa jest wspornik do oparcia ……………………. 

………………………………………. 

 

3.  Krzyżulce  tężników  dachowych  z  pojedynczych  kątowników  mocuje  się  w  węzłach 

najczęściej za pomocą: 

a)  połączeń spawanych, 

b)  połączeń śrubowych, 

c)  połączeń nitowych, 

d)  połączeń zgrzewanych. 

 

4.  Wymień metody montażu hal. 

 

5.  Układ  słupowo  ryglowy  ścian  hal  skład  się  ze  słupów  utwierdzonych  w  fundamentach 

i przegubowo  połączonych  z  dachowym  ryglem  kratowym,  pełnościennym  lub 
ażurowym. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Numerem 1 na rysunku oznaczono: 

       

 

a)  suwnicę, 

b)  świetlik, 

c)  dźwigar kratowy, 

d)  pokrycie dachu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

7.  Narysuj jeden ze sposobów łączenia płatwi z dźwigarami dachowymi. 

 

8.  Poniższy rysunek przedstawia:  

 

a)  belkę walcowana pełnościenną, 

b)  belkę ążurową, 

c)  kratownicę, 

d)  belkę pełnościenną blachownicową. 

 

9.  Poniższy rysunek przedstawia: 

 

a)  montaż ścian metodą „z pojedynczych elementów, 

b)  montaż ścian metodą blokową, 

c)  montaż ścian metodą potokową, 

d)  montaż ścian metodą nasuwania. 

 

10.  Przy  montażu  metodą  blokową  blok  może  obejmować  konstrukcję  dachu  złożoną 

z wiązarów dachowych, płatwi stężeń i pokrycia dachowego. 

a)  tak 

b)  nie 

 

11.  Wypisz, w jakiej kolejności odbywa się montaż hal metodą „ pojedynczych elementów”. 

 

12.  Ze  względu  na  rozmieszczenie  świetlików  na  dachu  hali,  rozróżnia  się  świetliki 

kalenicowe (usytuowane wzdłuż osi hali) i ………………………………..(poprzeczne do 
podłużnej osi hali). 

 

13.  Masa obudowy lekkiej pokrycia dachu hal ocieplonych wynosi do 55 kg/m

2

a)  tak 

b)  nie 

 

Część II 

14.  Narysuj schematy stężeń pionowych głównych słupów hal. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

15.  Numer 3 na poniższym rysunku oznacza. 

 

a)  blachę fałdową, 

b)  izolację termiczną, 

c)  papę, 

d)  paraizolację z foli. 

 

16.  Rozstaw słupków rusztu stalowego w ścianach hal nie powinien być większy od: 

a)  1 m, 

b)  2 m, 

c)  3 m, 

d)  4 m. 

 

17. Dźwigary dwutrapezowe stosuje się w przypadkach dachów o spadkach poniżej: 

a)  5 %, 

b)  10 %, 

c)  15 %, 

d)  20 %. 

 

18.  Płatwie  z  belek  ażurowych  i  kratowych wykonuje się  przy  ich  rozpiętości  nie  mniejszej 

niż: 

a)  10 m, 

b)  12 m, 

c)  14 m, 

d)  16 m. 

 

19.  Spadek połaci dachu krytego blachami falistymi powinien wynosić co najmniej: 

a)  5 %, 

b)  10 %, 

c)  15 %, 

d)  20 %. 

 

20.  Podłużne 

dachowe 

tężniki 

pionowe 

umieszcza 

się 

przy 

……………………………………. . 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż hal 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

 

Razem 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Montaż hal” 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający- za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny- za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry- za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry-  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

  

Plan testu 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić,  do  jakiej  grupy  hal  zaliczamy  hale 
dworców lotniczych    

2. 

Określić,  jakie  połączenia  dominują  przy 
łączeniu krzyżulców tężników w halach 

3. 

Określić, 

jakie 

stężenia 

stosuje 

się                    

w konstrukcji hal 

dachowe i ścienne 

4. 

Wymienić 

rodzaje 

ścian 

stosowanych              

w konstrukcjach hal 

samonośne, tzw. ryglowe 

(wypełnione), opierające się na 

fundamencie, 

podwieszone, tzw. kryte, opierające 

się na ryglach, i przekazujące jej 

ciężar na słupki rusztu ściany.

 

5. 

Narysować  sposób  mocowania  blach  i  płyt 
pokrycia  do  płatwi  stalowej  dwuteowej  za 
pomocą kotew stalowych 

 

6. 

Rozpoznać  na  rysunku  konstrukcji  hali 
suwnicę 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

7. 

Określić,  na  jakiej  wysokości  umieszcza  się 
pierwszy rygiel poziomy w konstrukcji ściany  

8. 

Rozpoznać 

rodzaj 

dźwigara 

dachowego 

stosowanego w konstrukcjach hal 

9.  Określić, co podtrzymują płatwie dachowe 

blachy pokrycia 

10. 

Określić,  co  może  obejmować  „blok”  przy 
montażu hali metodą blokową 

11. 

Określić,  jakie  dźwigary  stosuje  się  przy 
rozpiętości powyżej 12 m 

dźwigary kratowe 

12.  Rozpoznać metodę montażu hali 

13. 

Wyjaśnić,  jaką  ścianę  nazywamy  ścianą 
osłonową 

 

14. 

Określić  ciężar  obudowy  ciężkiej  pokrycia 
dachu hal ocieplonych 

PP 

15. 

Narysować  w  przekroju  węzeł  kalenicowy 
konstrukcji dachu hali z płatwią składającą się    
z dwóch ceowników 

PP 

 

16. 

Określić  jakie  grubości  blach  stosuje  się  przy 
pokryciach hal 

PP 

17. 

Określić  spadek  dachu  hal  przy  zastosowaniu 
dźwigarów kratowych trójkątnych 

PP 

18. 

Rozpoznać  paraizolację  w  konstrukcji  dachu 
hali 

PP 

19. 

Określić 

zalecaną 

odległość 

dźwigarów 

dachowych od ścian poprzecznych w halach 

PP 

20. 

Napisać,  na  czym  polega  montaż  hal  metodą 
blokową 

PP 

Montaż ten polega na tym, że 

elementy konstrukcyjne, najczęściej 

dachu lub ścian bocznych, są 

łączone w pewną całość, stanowiącą 

sztywny przestrzenny blok 

montażowy, podnoszony                  

i montowany w całości. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW  ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 
 
1.  Hale dworców lotniczych zaliczamy do grupy hal: 

a)  przemysłowych, 

b)  użyteczności publicznej, 

c)  obsługowych, 

d)  składowych. 

 

2.  Krzyżulce  tężników  dachowych  z  pojedynczych  kątowników  mocuje  się  w  węzłach 

najczęściej za pomocą połączeń śrubowych

:

 

a)  tak 
b)  nie 

 

3.  Stężenia konstrukcji hal dzieli się na ………………………………………………… 

 

4.  Wymień rodzaje ścian stosowanych w konstrukcjach hal. 

 

5.  Narysuj  sposób  mocowania  blach  i  płyt  pokrycia  do  płatwi  stalowej  dwuteowej  za 

pomocą  kotew stalowych. 

 

6.  Numerem 2 na rysunku oznaczono: 

 

 

a)  suwnicę, 

b)  świetlik, 

c)  dźwigar kratowy, 

d)  pokrycie dachu. 

   

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.  Pierwszy rygiel poziomy w konstrukcji ściany powinien znajdować się na wysokości.

   

 

a)  1,0 - 2,0 m, 

b)  1,5 – 4,0 m, 

c)  2,0 – 5,0 m, 

d)  3,0 – 5,0 m. 

 

8.  Poniższy rysunek przedstawia:  

 

a)  belkę walcowana pełnościenną, 

b)  belkę ażurową, 

c)  kratownicę, 

d)  belkę pełnościenną blachownicową.

 

 

9.  Płatwie stanowią zazwyczaj bezpośrednie wsparcie dla ………………………………….. 

 

10.  Przy montażu hal metodą blokową, blok może obejmować konstrukcję ściany osłonowej, 

składającej się z rygli, słupków i lekkiej obudowy. 

a)  tak 
b)  nie 

 

11.  Płatwie  o  rozpiętości  12  m  i  powyżej  wykonuje  się  z  belek  ażurowych  lub 

z …………………………………….

 

      

 

12.  Poniższy rysunek przedstawia montaż konstrukcji dachu hali metodą: 

 

a)  z pojedynczych elementów, 

b)  blokową, 

c)  potokową, 

d)  nasuwania. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

13.  Ścianą  osłonową  (krytą)  nazywamy  taką  ścianę,  która  w  postaci  płyt  falistych, 

fałdowych, stalowych,lub innych, jest podwieszona do rusztu stalowego.

 

 

a)  tak 

b)  nie 

 

Część II 

14.  Masa obudowy ciężkiej pokrycia dachu hal ocieplonych wynosi zwykle powyżej: 

a)  100 kg/m

2

b)  110 kg/m

2

c)  120 kg/m

2

d)  130 kg/m

2

 

15.  Narysuj  w  przekroju  węzeł  kalenicowy  konstrukcji  dachu  hali  z  płatwią  składającą  się 

z dwóch ceowników.  

 

16.  Grubość blach stosowanych na pokrycia hal wynosi: 

a)  0,50 – 1,0 mm, 

b) 0,63 – 2,0 mm, 

c)  0,83 – 2,5 mm, 

d) 1.00 – 3,0 mm. 

 

17.  Dźwigary trójkątne stosuje się w halach  dachów o spadkach powyżej: 

a)  5 %, 

b)  10 %, 

c)  15 %, 

d)  20 %

 
18.  Numer 3 na poniższym rysunku oznacza: 

 

a)  blachę fałdową, 

b)  izolację termiczną, 

c)  papę, 

d)  paraizolację.

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

19

.

  Ściany  poprzeczne  zaleca  się  odsuwać  od  osi  skrajnych  dźwigarów  dachowych  na 

odległość: 
a)  2,0 – 3,0  m , 

b)  2,5 – 3,5 m, 

c)  3,0 – 4,5 m, 

d)  3,5 – 5,0 m. 

 

20.  Napisz na czym polega montaż hal metodą blokową . 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Montaż hal 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wpisz odpowiedź . 
 

Numer 

pytania 

Odpowiedź

 

Punktacja 

1. 

 

2. 

 

3. 

 

 

4. 

 

 

5. 

 

 

6. 

 

7. 

 

8. 

 

9. 

 

10. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

11. 

 
 
 
 

 
 

12. 

 

13 

 

14. 

 

15. 

 

16. 

 

17. 

 

18. 

 

19. 

 

20. 

 

 

Razem   

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7. LITERATURA 
 

1.  Łubiński M., Żółtowski W.: Konstrukcje metalowe cz. II. Arkady, Warszawa 2004 
2.  Włodarczyk  W.:  Konstrukcje  stalowe  cz.  1.  Podstawy  projektowania.  WSiP,  Warszawa 

1997 

3.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Ziółko J.,Orlik G.: Montaż konstrukcji stalowych. Arkady, 1980 
5.  Żmuda J.: Podstawy projektowania konstrukcji metalowych. TiT, Opole 1992