background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ  

 

 

 

 

 

Artur Kryczka 

 

 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót 
montażowych 

 

712[04].Z1/2.01 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Zbigniew Romik 

mgr inż. Jarosław Proć 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Barbara Olech 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Krzysztof Wojewoda 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  712[04].Z1/2.01

 

„Dobieranie  narzędzi,  sprzętu  i  maszyn  do  robót  montażowych”  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu monter konstrukcji budowlanych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Elementy mechanizmów udźwigu dźwignic montażowych 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Maszyny montażowe 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Narzędzia, drobny sprzęt i pomocnicze urządzenia montażowe 

16 

5.3.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

36 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  „Dobieranie  narzędzi, sprzętu  i  maszyn 

do  robót  montażowych”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych 
w szkole kształcącej w zawodzie monter konstrukcji budowlanych 712[04]. 

 W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktację zadań, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

712[04].Z1/2.03 

Wykonywanie rusztowań do robót budowlanych 

712[04].Z2 

Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 

712[04].Z1/2.01 

Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

712[04].Z1/2.02 

Wykonywanie podstawowych pomiarów w robotach 

budowlanych 

712[04].Z2.14 

Wykonywanie prostych robót uzupełniających przy robotach 

montażowych: murarskich, ciesielskich, zbrojarskich, 

betoniarskich 

712[04].Z2.05 

Montaż wielokondygnacyjnych konstrukcji szkieletowych 

712[04].Z2.06 

Montaż budynków w technologii wielkopłytowej 

712[04].Z2.07 

Wykonywanie budynków w technologii wielkoblokowej 

712[04].Z2.08 

Wykonywanie zbiorników i silosów żelbetowych 

712[04].Z2.09 

Montaż ścian oporowych 

712[04].Z2.04 

Montaż budynków halowych 

712[04].Z2.11 

Prowadzenie prac montażowych zimą 

712[04].Z1/2.12 

Rozliczanie robót montażowych 

712[04].Z2.10 

Montaż słupów elektroenergetycznych 

 

712[04].Z2.13 

Konserwacja i naprawa uszkodzonych konstrukcji 

żelbetowych 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Dobieranie  narzędzi,  sprzętu 

i maszyn do robót montażowych” uczeń powinien umieć: 

  stosować terminologię budowlaną, 

  odczytywać i interpretować rysunki budowlane, 

  posługiwać się dokumentacją budowlaną, 

  organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii i przepisami bhp, 

  magazynować i składować materiały budowlane. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  dobrać narzędzia, sprzęt i maszyny stosowane do rodzaju robót montażowych, 

  scharakteryzować i ocenić przydatność narzędzi, sprzętu i maszyn, 

  zastosować maszyny, narzędzia i sprzęt nie wymagający dodatkowych uprawnień, 

  zakonserwować narzędzia i sprzęt montażowy, 

  zastosować przepisy bhp i ochrony przeciwpożarowej przy robotach montażowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć  1 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 
Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka  modułowa:

 

Dobieranie  narzędzi,  sprzętu  i  maszyn  do  robót  montażowych 

712[04].Z1/2.01 
 
Temat: Liny - sposoby ich łączenia i zasady właściwego użytkowania 
Cel ogólny
: poznanie sposobów łączenia, konserwacji i eksploatacji lin 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić sposoby łączenia lin, 

  wymienić zasady właściwego magazynowania lin,  

  wyjaśnić na czym polega konserwacja lin, 

  wymienić uszkodzenia lin powodujące wycofanie ich z użycia. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniów, 

  instrukcja pracy metodą przewodniego tekstu, 

  zadanie, 

  blok rysunkowy formatu A 4, 

  przybory do rysowania i pisania. 

Czas:  180 min. 
 
Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem  zadania  jest  poznanie  sposobów  łączenia  lin  oraz  zasad  ich  prawidłowego 
użytkowania.  
 
FAZA WSTĘPNA 
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metodą przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
ZDOBYWANIE INFORMACJI 
1.  Jakie są sposoby łączenia lin stalowych? 
2.  Jakich są zasady magazynowania lin? 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Na czym polega konserwacja lin? 
4.  Jakie uszkodzenia decydują o wycofaniu liny z eksploatacji? 
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal, w jakim czasie należy wykonać ćwiczenie. 
2.  Ustal, gdzie możesz znaleźć informacje dotyczące lin stalowych i zasad ich użytkowania. 
 
USTALANIE 
1.  Nauczyciel ustala z uczniami kolejność czynności. 
2.  Uczniowie otrzymują materiały niezbędne do wykonania zadania. 
3.  Nauczyciel ustala kryteria oceny wykonanej pracy. 
 
WYKONANIE 
1.  Narysuj sposoby łączenia lin. 
2.  Wypisz zasady właściwego magazynowania lin. 
3.  Wyjaśnij, na czym polega konserwacja lin stalowych. 
4.  Wypisz uszkodzenia lin powodujące wycofanie ich z eksploatacji. 
 
SPRAWDZANIE 

 

1.  Czy poprawnie zostały narysowane sposoby łączenia lin? 
2.  Czy prawidłowo zostały wypisane zasady magazynowania lin? 
3.  Czy poprawnie wyjaśniono sposób konserwacji lin? 
4.  Czy poprawnie wypisano uszkodzenia powodujące wycofanie lin z użycia? 
 
FAZA KOŃCOWA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości. 
 
Praca domowa 

Korzystając 

dostępnych 

źródeł 

odszukaj 

informacje 

dotyczące 

cech 

wytrzymałościowych  lin  stosowanych  w  budownictwie.  Zdobyte  materiały  przynieś 
i przedstaw  na zajęciach . 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Monter konstrukcji budowlanych 712[04] 

Moduł: Technologia montażu konstrukcji żelbetowych 712[04].Z2. 
Jednostka modułowa: Dobieranie  narzędzi,  sprzętu  i  maszyn  do  robót  montażowych 
712[04].Z1/2.01 
Temat: Wykonanie zakotwienia wciągarki. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania kotwienia wciągarek. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  dobrać materiały i sprzęt do wykonania kotwienia wciągarki, 

  zorganizować stanowisko do wykonywania kotwienia wciągarki zgodnie z zasadami bhp, 

  wykonać kotwienie wciągarki, 

  ocenić wykonaną przez siebie pracę. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  zespołowa 

 
Czas:  135min. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  okrąglaki drewniane, 
–  drut lub lina wiążąca, 
–  lina stalowa, 
–  sztychówki, 
–  wciągarka, 
–  blacha, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Instruktaż bhp. 
4.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.  Realizacja tematu: 

Wykonując ćwiczenie uczeń: 
–  pobiera narzędzia i sprzęt do wykonania zakotwienia, 
–  wykonuje wykop, 
–  układa drewnianą wiązkę oporową, 
–  układa blachę zabezpieczającą. 
–  kotwi linę do wiązki oporowej, 
–  kotwi linę do wciągarki, 

6.  Po wykonaniu zakotwienia uczeń dokonuje analizy wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Zakończenie zajęć 

1.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia. 
2.  Nauczyciel  analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo. 
3.  Uczeń prezentuje swoją pracę według kolejności wykonanych prac. 
4.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy. 
 

Praca domowa 

Zdobądź z dowolnych źródeł informacje na temat innych sposobów kotwienia wciągarek. 

Zdobyte informacje przynieś i przedstaw na zajęciach. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  nabytych 
umiejętności. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Elementy mechanizmów udźwigu dźwignic montażowych 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj tymczasowe połączenie liny stalowej za pomocą zacisków śrubowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie należy realizować w pracowni wyposażonej w materiały, sprzęt oraz narzędzia  

niezbędne  do  wykonania  połączenia.  Przed  przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien 
omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania.  Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia 
konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia do wykonania połączenia, 
3)  złożyć do siebie końce lin i ścisnąć zaciskami śrubowymi, 
4)  stosować przepisy bhp, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  liny stalowe, 
–  zaciski linowe, 
–  komplet kluczy, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Oblicz  jaką    maksymalną  masę  można  wciągnąć  zblolczem  czterokrążkowym  jeżeli 

wciągarką możemy zadziałać siłą równą 5 T. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z  konstrukcją i zasadami działania wielokrążków, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

3)  obliczyć masę, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru formatu A4, 
–  kalkulator, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wykonaj zakotwienie drewniane bez tarczy oporowej wciągarki, zgodnie z instrukcją. 
 
Wskazówki do realizacji 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  grupie  dwuosobowej  w  pracowni  wyposażonej 

w materiały,  sprzęt  oraz  narzędzia    niezbędne  do  wykonania  zakotwienia.  Przed 
przystąpieniem  do  ćwiczeń  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę  wykonania. 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia konieczne jest zapoznanie uczniów z przepisami 
bhp obowiązującymi na stanowisku pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  pobrać narzędzia i sprzęt do wykonania zakotwienia, 
3)  wykonać wykop, 
4)  ułożyć drewnianą wiązkę oporową, 
5)  ułożyć blachę zabezpieczającą, 
6)  zaczepić linę do wiązki oporowej, 
7)  zaczepić linę do wciągarki, 
8)  stosować przepisy bhp, 
9)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
10) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się 

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  okrąglaki drewniane, 
–  drut lub lina wiążąca, 
–  lina stalowa, 
–  sztychówki, 
–  wciągarka, 
–  instrukcje obsługi i kotwienia wciągarki, 
–  blacha, 
–  instrukcje bhp, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Maszyny montażowe 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wypisz  zasady  bezpieczeństwa  jakie  trzeba  przestrzegać  przy  montażu  żurawiem 

wieżowym. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się rodzajami i użytkowaniem sprzętu montażowego, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać zasady, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wpisz  na  odnośnikach  właściwe  nazwy  elementów  składowych  żurawia  montażowego 

typu „Potain” przedstawionego na rysunku. 

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel przedstawi uczniowi rysunek żurawia montażowego typu „Potain”. Zadaniem 

ucznia  jest  wpisanie  na  odnośnikach  właściwych  nazw  poszczególnych  elementów  żurawia 
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunek żurawia, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Wpisz  na  odnośnikach  właściwe  nazwy  elementów  składowych  wyciągu  budowlanego 

towarowo osobowego przedstawionego na rysunku. 

 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunek  wyciągu  budowlanego.  Zadaniem  ucznia  jest 

wpisanie  na  odnośnikach  właściwych  nazw  poszczególnych  elementów  wyciągu 
i przedstawienie nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunek wyciągu, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 4 

Wpisz przeznaczenie przedstawionych na rysunkach maszyn montażowych. 
 

 

 

  

 

 
 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  lub  zdjęcia  maszyn  montażowych.  Zadaniem 

ucznia jest wypisanie do jakich czynności montażowych używa się przedstawionych maszyn. 
Swoją pracę przedstaw nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunki lub zdjęcia maszyn montażowych, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Narzędzia, 

drobny 

sprzęt  i  pomocnicze 

urządzenia 

montażowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wpisz przeznaczenie  przedstawionych na rysunkach narzędzi i sprzętu montażowego. 

   

    

    

 

 
Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Nauczyciel  przedstawi  uczniowi  rysunki  lub  zdjęcia  narzędzi  i  sprzętu  montażowego. 

Zadaniem ucznia jest wypisanie do jakich czynności montażowych używa się poszczególnych 
urządzeń i sprzętu. Swoją pracę uczeń przedstawi nauczycielowi oraz kolegom z grupy. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunki lub zdjęcia urządzeń i sprzętu montażowego, 
–  przybory do pisania, 
–  arkusze papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wypisz  zasady  jakich  trzeba  przestrzegać  przy  zawieszaniu  prefabrykatu  na  haku 

maszyny. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się rodzajami i użytkowaniem zawiesi montażowych, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać zasady, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 

Dobierz narzędzia i sprzęt montażowy do montażu żelbetowej płyty ściennej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem sprzętu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać sprzęt, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 4 

Dobierz  narzędzia  i  sprzęt  montażowy  do  montażu  żelbetowego  słupa  o  wysokości  9  m 

kotwionego w stopie kielichowej. 

 

Wskazówki do realizacji: 
Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  i  technikę 

wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajami i przeznaczeniem sprzętu, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  wypisać sprzęt, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia  się: 

–  metoda przewodniego tekstu. 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru formatu A2, 
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Dobieranie  narzędzi,  sprzętu    
i maszyn do robót montażowych”. 
 

Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności: 

  zadania 1 – 13 są z  poziomu podstawowego, 

  zadania 14 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

egor

ia 

ce

lu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

ga

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić średnicę drutów z których wyrabia się 
liny stalowe 

2.  Rozpoznać na rysunku zacisk linowy  

3. 

Określić, czy smar do smarowania lin 
podgrzewa się do temperatury 70 – 80 °C 

4. 

Określić dookoła czego splecione spiralnie są 
liny jednozwite 

drutu centralnego 

5. 

Określić, o ile większa powinna być masa 
balastu od siły naciągu przy kotwieniu 
wciągarki 

6. 

Określić, przy jakiej długości belek można 
stosować zawiesie linowe dwucięgnowe  

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

7. 

Określić, przy jakiej prędkości wiatru należy 
przerwać roboty montażowe 

 

 

8. 

Określić maksymalną powierzchnię płyt 
stropowych, do których można stosować 
linowe zawiesia czterocięgnowe 

9. 

Określić masę i wysokość słupów przy 
montażu których należy stosować liny 
odciągowe 

ponad 8 ton, powyżej 8 m 

10. 

Rozpoznać na rysunku rodzaj żurawia 
montażowego  

11. 

Określić, czy wielokrążki służą do 
zmniejszenia siły ciągnącej 

12. 

Określić, jaki kierunek powinna mieć lina 
nośna żurawia przy podnoszeniu elementów 

pionowy 

13. 

Określić, czy zabronione jest przebywanie 
pracowników między ścianą wykopu                 
a żurawiem 

14. 

Wymienić, jakie oznaki uszkodzenia decydują 
o wycofaniu liny z użycia 

PP 

-pęknięcie 50% drutów w jednym 

splocie na odcinku równym ośmiu 

średnicom liny,                                  

-uszkodzenia gniazdowe liny          

w postaci miejscowego pęknięcia 

10% liczby drutów liny,                           

-zgniecenie i zdeformowanie liny, 

wyraźnie widoczne bez pomiaru 

zmniejszenie lub zwiększenie 

średnicy liny w stosunku do 

nominalnej,                                       

-wydłużenie się liny o 2% 

pierwotnej jej długości. 

15. 

Narysować tymczasowe połączenie liny za 
pomocą zacisków śrubowych 

PP 

 

16. 

Wymienić podstawowe elementy kotwi 
drewnianych do kotwienia wciągarek 

PP 

-dół kotwiowy o wymiarach 

zależnych od nośności kotwi,           

-drewniana wiązka oporowa 

przenosząca na podłoże siłę             

z kotwi; wiązka ta składa się           

z okrąglaków, podkładów 

kolejowych lub desek,                  

-liny kotwiące zamocowane do 

wiązki oporowej i wyprowadzone 

na zewnątrz dołu kotwiowego pod 

kątem odpowiadającym działaniu 

obciążenia roboczego,                      

-zabezpieczenie drewnianych 

wiązek oporowych przed ich 

przecięciem liną kotwiącą. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

17. 

Narysować schemat olinowania zblocza 
dwukrążkowego 

PP 

 

18. 

Wymienić zalety stosowania suwnic 
bramowych 

PP 

- lekka stosunkowo konstrukcja 

maszyny przy zachowaniu 

niezbędnej sztywności, 

- mała pracochłonność montażu         

i demontażu w porównaniu             
z żurawiami innych typów, 

- możliwość wysokiej wydajności 

pracy, 

- dobra widoczność przez operatora 

miejsca wbudowania, 

- niski stosunkowo koszt pracy 

maszyny. 

19. 

Narysować sposób zakotwienia wciągarki       
w gruncie 

PP 

 

20.  Wymienić rodzaje dźwigników 

PP 

zębatkowe, śrubowe i hydrauliczne 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podać  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

Część I 

1.  Liny stosowane w pracach montażowych wyrabia się z drutu stalowego o średnicy:  

a)  0,2 ÷ 1,0 mm, 

b)  0,3 ÷ 1,5 mm, 

c)  0,5 ÷ 2,0 mm, 

d)  0,6 ÷ 3,4 mm. 

 

2.  Rysunek przedstawia: 

 

 

a)  sercówkę, 

b)  zacisk linowy, 

c)  krążek linowy, 

d)  zawiesie. 

 
3.  Smarowanie lin przeprowadza się ręcznie lub mechanicznie, stosując smar podgrzany do 

temperatury 70 ÷ 80 °C . 

a)  tak 

b)  nie 

 
4.  Liny  jednozwite  składają  się  z  drutów  jednakowej  średnicy,  splecionych  spiralnie 

dookoła ………………………………………………….. .. 

 

5.  Masa  obciążników  przy  kotwieniu  wciągarki  balastem  powinna  być  większa  od  siły 

w linie: 

a)  1,5 raza, 

b)  2 razy, 

c)  2,5 raza, 

d)  3 razy. 

 

 

6.  Zawiesie linowe dwucięgnowe stosuje się do belek o długości do: 

a)  4 m, 

b)  5 m, 

c)  6 m, 

d)  7 m. 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

7.  Prace montażowe należy przerwać jeżeli prędkość wiatru przekracza: 

a)  50 km/h, 

b)  60 km/h, 

c)  65 km/h, 

d)  72 km/h. 

 

8.  Zawiesia linowe czterocięgnowe stosuje się do przekryć stropowych o powierzchni do:  

a)    6 m

2

b) 10 m

2

c)  12 m

2

d) 15 m

2

 

9.  Liny  odciągowe  do  utrzymania  i  rektyfikacji  pionowego  ustawienia  słupów  należy 

stosować 

przy 

słupach 

masie 

…….……………………. 

wysokości 

…………………... 

 

10.  Rysunek przedstawia żuraw 

 

 

a)  gąsienicowy z wysięgnikiem bocznym, 

b)  wieżowy typu „Potain”, 

c)  samochodowy, 

d)  wieżowy typu „Mostostal”. 

 
11. Wielokrążki służą do zmniejszenia siły ciągnącej. 

a)  tak 

b)  nie 

 

12.  Podczas podnoszenia elementu kierunek liny nośnej żurawia powinien być ……………... 

 

13.  Przebywanie pracowników między ścianą wykopu a żurawiem jest zabronione. 

a)  tak 

b)  nie 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Część II 

14.  Wymień jakie oznaki uszkodzenia decydują o wycofaniu liny z użycia. 

 

15.  Narysuj tymczasowe połączenie liny za pomocą zacisków śrubowych. 

 

16.  Wymień podstawowe elementy kotwi drewnianych do kotwienia wciągarek. 

 

17.  Narysuj schemat olinowania zblocza dwukrążkowego. 

 

18.  Wymień zalety stosowania suwnic bramowych. 

 

19.  Narysuj sposób zakotwienia wciągarki w gruncie. 

 

20.  Wymień rodzaje dźwigników. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

 

13 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie narzędzi, sprzętu   
i maszyn do robót montażowych”. 
 

Test składa się z  20  zadań, z których: 

  zadania 1-13 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry - za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  -  za  rozwiązanie  16  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

  

Plan testu   

 

          

 

 

 

 

 

          Klucz odpowiedzi 

N

za

d

a

n

ia

 

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia) 

K

at

ego

ri

celu

 

P

o

zi

om

 

w

ym

a

g

a

ń 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić w jakiej odległości poza klinem 
odłamu dla danej kategorii gruntu powinien 
być ustawiony żuraw 

2. 

Określić maksymalną masę belek do których 
można stosować zawiesie linowe 
dwucięgnowe  

3. 

Określić do jakiej temperatury powinien być 
podgrzany smar przy konserwacji lin 
stalowych 

70 – 80 °C 

4. 

Rozpoznać na rysunku żurawia wieżowego 
przeciwwagę  

5. 

Określić czy należy stosować liny odciągowe 
przy montażu słupów o masie ponad 8 ton       
i wysokości powyżej 8 m 

6. 

Określić czy należy wycofać linę z użycia 
jeżeli jej wydłużenie wynosi 2 % pierwotnej 
długości  

7. 

Określić o ile należy zmniejszyć obciążenie 
żurawia jeżeli siła wiatru wynosi 6 stopni       
w skali Beauforta (ok. 50 km/h) 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

8. 

Wyjaśnić dookoła czego rozłożone są sploty   
w linach dwuzwitych  

rdzenia stalowego lub konopnego 

9. 

Określić czy zabrania się pozostawiać 
zawieszony element w czasie przerw 
roboczych 

10.  Rozpoznać na rysunku maszt montażowy 

11. 

Rozpoznać na rysunku zawiesie chwytakowe 
do teowych belek żelbetowych 

12. 

Określić czy w budownictwie wykorzystuje 
się ciągniki samochodowe i rolnicze 

13.  Wyjaśnić do czego służy rozpora pozioma 

do utrzymywania i rektyfikacji 

pionowego ustawienia 

równoległych do siebie elementów 

konstrukcji 

14. 

Wymienić rodzaje lin stosowanych w robotach 
montażowych 

PP 

Jednozwite, dwuzwite-współzwite, 

dwuzwite-przeciwzwite 

15. 

Narysować przewlekę uzbrojoną w sercówkę, 
utworzoną przez wplecenie końcówki w linę 

PP 

 

16.  Wyjaśnić co oznaczają symbole 

PP 

T-stykowy punkt drutów, 6-liczba 

splotów, 37-liczba drutów             

w każdym splocie, A-rdzeń 

niemetaliczny 

17. 

Narysować schemat olinowania zblocza 
czterokrążkowego 

PP 

 

18. 

Wymienić rodzaje kotwi stosowane przy 
kotwieniu wciągarek  

PP 

drewniane bez tarczy oporowej, 

drewniane z tarczą oporową, 

betonowe 

19. 

Narysować sposób zakotwienia wciągarki 
balastem 

PP 

 

1-balast, 2-pal oporowy, 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

20. 

Jaki transport jest korzystniejszy od transportu 
samochodowego przy odległościach 
mniejszych niż 6 km 

PP 

ciągnikowy 

 
Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustalić 

uczniami 

termin 

przeprowadzenia 

sprawdzianu 

co 

najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.  Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadzić  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdać uczniom zestawy zadań testowych  i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru  dydaktycznego 

(rozładować niepokój, zachęcać do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnieć  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadzić  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybrać  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracować  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie 

niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  o  różnym  stopniu  trudności.  Są  to  zadania:  otwarte,  z  luką  

i wielokrotnego wyboru, prawda – fałsz, 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      Powodzenia ! 

 
 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Materiały dla ucznia: 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
Część I 
 
1.  Żuraw powinien  być ustawiony w odległości poza kinem odłamu danej kategorii gruntu 

co najmniej: 

a)  40 cm, 

b)  50 cm, 

c)  60 cm, 

d)  70 cm. 

 

2.  Zawiesie linowe dwucięgnowe stosuje się do belek o masie nie przekraczającej: 

a)  2 tony, 

b)  3 tony, 

c)  4 tony, 

d)  5 ton. 

 

3.  Smarowanie lin przeprowadza się ręcznie lub mechanicznie, stosując smar podgrzany do 

temperatury ………………………………………… . 

 

4.  Numerem 11 na rysunku żurawia oznaczono:  

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

a)  wodzak, 

b)  balast, 

c)  kabinę operatora, 

d)  przeciwwagę. 

 

5.  Liny  odciągowe  do  utrzymania  i  rektyfikacji  pionowego  ustawienia  słupów  należy 

stosować przy słupach o masie ponad 8 ton i wysokości ponad 8 m. 

a)  tak 

b)  nie 

 

6.  Linę wycofuje się z użycia jeżeli wydłuży się o 2 % pierwotnej jej długości. 

a)  tak 

b)  nie 

 

7.  Jeżeli siła wiatru wynosi 6 stopni w skali Beauforta (ok. 50 km/h) to obciążenie żurawia 

należy zmniejszyć o: 

a)  15 %, 

b)  25 %, 

c)  50 %, 

d)  75 %. 

 

8.  Sploty  w  linach  dwuzwitych  są  rozłożone  w  jednej  lub  dwóch  warstwach  dookoła 

………………………………………. . 

 

9.  Zabrania się pozostawiania zawieszonego elementu w czasie przerw roboczych. 

a)  tak 
b)  nie 

 

10.  Rysunek przedstawia. 

 

a)  maszt montażowy, 

a)  żuraw wieżowy, 

b)  suwnicę portalową, 

c)  wyciąg. 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

11.  Rysunek przedstawia: 

 

a)  zawiesie belkowe do słupów, 

b)  zawiesie chwytakowe do teowych belek żelbetowych, 

c)  zawiesie do belek dwuteowych, 

d)  zawiesie samorównoważące do płyt ściennych. 

 

12.  W budownictwie wykorzystuje się ciągniki samochodowe i rolnicze. 

a)  tak 

b)  nie 

 

13.  Rozpora pozioma służy do  ………………………………………………………….. . 

 

Część II 

14.  Wymień rodzaje lin stosowanych w robotach montażowych. 

 

15.  Narysuj przewlekę uzbrojoną w sercówkę, utworzoną przez wplecenie końcówki w linę.  

       

16.  Wyjaśnij co oznaczają symbole w oznaczeniu liny 6x37 + 1K. 

 

17.  Narysuj schemat olinowania zblocza czterokrążkowego . 

 

18.  Wymień jakie rodzaje kotwi rozróżnia się przy kotwieniu wciągarek. 

 

19.  Narysuj sposób zakotwienia wciągarki balastem. 

 

20.  Przy  odległościach  mniejszych  od  6  km  bardziej  korzystny  od  transportu 

samochodowego jest transport …………………………… . 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Dobieranie narzędzi, sprzętu i maszyn do robót montażowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź lub wpisz odpowiedzi. 

 

Numer 

pytania 

Odpowiedzi 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem 

 

background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

7. LITERATURA 

 

1.  Mielczarek  Z.:  Nowoczesne  konstrukcje  w  budownictwie  ogólnym.  Arkady, 

Warszawa 2003 

2.  Poradnik majstra budowlanego. Praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2003 
3.  Pyrak S., Włodarczyk W.: Konstrukcje budowlane. WSiP, Warszawa 1995 
4.  Pyrak S.: Konstrukcje z betonu. WSiP, Warszawa 2001 
5.  Rowiński  L.,  Widera  J.:  Zmechanizowane  roboty  budowlane.  Poradnik.  Arkady, 

Warszawa 1976 

6.  Ziółko J.: Konstrukcje stalowe cz.2. Wytwarzanie i montaż. WSiP, Warszawa 1995