background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

Nina Maruszak 

 

 

 

 

Stosowanie  surowców  skórzanych  i  skór  wyprawionych 
744[01].Z1.01 
 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
dr inż. Jacek Przepiórka 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Nina Maruszak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[01].Z1.01 

„Stosowanie  surowców  skórzanych  i  skór  wyprawionych”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu kaletnik 744[01]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Skóra surowa 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 
10 

5.2. Obróbka skóry surowej 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 
12 

5.3. Skóry gotowe 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 
15 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie kaletnik.  

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  czyli  wykaz  umiejętności  jakie  uczeń  powinien  mieć  już 
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z zajęć prowadzonych przez Państwa 
oraz z treści nauczania poradnika dla ucznia i wskazanej literatury, 

 

cele  kształcenia  obejmujące  wykaz  umiejętności  teoretycznych  i  praktycznych,  jakie 
uczeń  pozna  i  ukształtuje  podczas  realizacji  treści  materiału  nauczania  i  wykonanych 
ćwiczeń praktycznych, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, które mają być pomocne w organizowaniu przez Państwa 
zajęć dydaktycznych, 

 

zestaw  przykładowych  ćwiczeń  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania-uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych, 

 

rozdział  dotyczący  ewaluacji  osiągnięć  ucznia  z  podanymi  przykładami  pomiaru 
dydaktycznego. 

 

Miejsce  jednostki  modułowej  „Stosowanie surowców skórzanych  i  skór wyprawionych” 

w  strukturze  modułu  744[01].Z1  „Surowce  i  materiały  kaletnicze”  jest  wyeksponowane  na 
schemacie zamieszczonym poniżej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[01].Z1 

Surowce i materiały kaletnicze 

744[01].Z1.02 

Stosowanie surowców  

 i materiałów włókienniczych  

744[01].Z1.03 

Stosowanie tworzyw sztucznych 

i materiałów skóropodobnych  

744[01]. Z1.05 

Ocenianie jakości surowców  

i materiałów do produkcji wyrobów 

kaletniczych 

744[01].Z1.01 

Stosowanie surowców 

skórzanych i skór 

wyprawionych  

744[01]. Z1.04 

Stosowanie materiałów pomocniczych do 

produkcji wyrobów kaletniczych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

definiować podstawowe prawa chemii, fizyki, 

 

posługiwać się symbolami pierwiastków chemicznych, 

 

posługiwać się symbolami związków chemicznych, 

 

charakteryzować podstawowe związki chemiczne, 

 

zapisywać różne typy reakcji chemicznych, 

 

posługiwać się przyrządami pomiarowymi, 

 

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

odczytywać  i  stosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska w pracowniach i pomieszczeniach w których 
będziesz odbywał zajęcia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  CELE KSZTAŁCENIA 
 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić rolę skóry u zwierząt, 

 

wyjaśnić znaczenie skór zwierząt w zaspokajaniu potrzeb człowieka, 

 

rozpoznać skóry naturalne,  

 

określić histologiczną, chemiczną i topograficzną budowę tkanki skórnej i włosa, 

 

scharakteryzować przebieg procesu wyprawy skór, 

 

wyjaśnić cel wyprawy – garbowania, wykończania i uszlachetniania skór surowych, 

 

określić rodzaj garbowania i sposób wykończania skór, 

 

określić wymagania technologiczne dla poszczególnych rodzajów i gatunków skór, 

 

rozpoznać  wady  i  uszkodzenia  skór  wyprawionych  oraz  określić  ich  wpływ  na  jakość 
wyrobów kaletniczych, 

 

dokonać podziału skór gotowych ze względu na przeznaczenie asortymentowe, 

 

dobrać środki wykończalnicze w zależności od rodzaju skóry i sposobu wykończenia, 

 

określić sposoby cechowania skór gotowych, 

 

określić sposoby pakowania, przechowywania i transportu skór gotowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

 

 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Surowce i materiały kaletnicze744[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie surowców skórzanych i skór 
wyprawionych 744[01].Z1.01 

Temat: Wykończanie skór w zależności od przeznaczenia. 

Cel  ogólny:  Ukształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  sposobów  wykończenia  skór 

surowych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
–  wymienić kolejne etapy wykończenia skór surowych, 
–  wymienić etapy wykończenia właściwego skór surowych, 
–  wymienić rodzaje farb kryjących stosowanych do poszczególnych rodzajów skór. 
 
Metody nauczania–uczenia się:  
–  ćwiczenia praktyczne. 
 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 
–  indywidualna.  
 
Czas: 90 min. 
 
Środki dydaktyczne: 
–  plansze lub przeźrocza z różnymi etapami wykończania skór, 
–  zestaw próbek farb i lakierów stosowanych do pokrywania skór wykończonych, 
–  zeszyt, 
–  przybory do pisania. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

– 

Uczeń analizuje plansze lub przeźrocza. 

– 

Uczeń wymienia rodzaje farb i lakierów kryjacych. 

5.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
6.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ja poprawnie. 

 

Zakończenie zajęć: 

 

Praca domowa 

Opisz farby kryjace koloidowe. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
–  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: 

 

 

Kaletnik 744[01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

 

 

Surowce i materiały kaletnicze744[01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Stosowanie 

surowców 

skórzanych 

skór 

wyprawionych 744[01].Z1.01 

 

Temat: Rozpoznawanie wad powstałych w czasie obróbki mechanicznej skór gotowych. 

Cel  ogólny:  Nabycie  umiejętności  rozpoznawania  wad  skór  powstałych  w  procesie  obróbki 

mechanicznej. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

 

rozpoznać wady skór powstałe w procesie wyprawy i obróbki mechanicznej, 

 

rozpoznać wady na skórze, powstałe za życia zwierzęcia, 

 

zdefiniować pojęcia: zrogowacenie, narośl, dziura, użyłowanie, 

 

opisać uszkodzenia spowodowane przez zapoczątkowany proces gnilny skory surowej, 

 

opisać przebieg dwojenia i strugania skór. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 

Czas: 90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór z uszkodzeniami, 

 

lupy, 

 

odzież ochronna. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

− 

uczeń  otrzymuje  po  4  próbki  skór  u  uszkodzeniami  powstałymi  w  czasie  procesu 
obróbki mechanicznej, 

− 

uczeń określa uszkodzenia powstałe w procesie obróbki mechanicznej. 

5.  Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń zapisuje swoje uwagi w dzienniczku. 
6.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
7.  Nauczyciel analizuje notatki ucznia i stwierdza czy prawidłowo rozpoznał uszkodzenia.  
8.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje omówienia ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat uszkodzeń skór. 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5.

 

ĆWICZENIA 

 
5.1. Skóry surowe 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj rodzaj skóry surowej po kształcie i charakterze okrywy włosowej. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać szczegółowych oględzin przygotowanych skór surowych, 
4)  rozpoznać rodzaj skóry, 
5)  zapisać wyniki oględzin w zeszycie, 
6)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 
7)  posprzątać stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

 

skóra surowa bydlęca, 

 

skóra surowa cielęca, 

 

skóra surowa końska, 

 

skóra surowa świńska, 

 

skóra surowa kozia, 

 

skóra surowa owcza, 

 

stół, 

 

długopis lub ołówek, 

 

zeszyt, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  obserwacji  pod  mikroskopem  przekrojów  poprzecznych  próbek  skór.  Narysuj 

przekroje obejrzanych próbek. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  dokonać obserwacji mikroskopowych próbek skór, 
4)  narysować w zeszycie obejrzane próbki, 
5)  posprzątać stanowisko pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw  próbek  przekrojów  poprzecznych  skóry:  bydlęcej,  świńskiej,  końskiej,  owczej, 
koziej, 

 

przybory do rysowania i pisania, 

 

mikroskop, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wskaż i nazwij miejsca topograficzne na skórze bydlęcej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wziąć udział w wycieczce do zakładu garbarskiego, 
2)  rozłożyć płasko skórę bydlęcą, 
3)  wskazać i nazwać części topograficzne skóry, 
4)  narysować profil skóry bydlęcej, 
5)  podzielić narysowaną skórę na części topograficzne i dopisać nazwy tych części. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  skóra bydlęca,  

  stół do sortowania skór, 

  długopis lub ołówek, 

  notatnik, 

  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Obróbka skóry surowej 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Ułóż  z  podanych  karteczek  z  opisami  przygotowania  surowca  do  garbowania  kolejność 

etapów występująca w tym procesie. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  ułożyć z karteczek kolejne etapy przygotowania surowca, 
3)  zapisać wyniki w zeszycie, 
4)  opisać je krótko, 
5)  zaprezentować na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karteczki z etapami przygotowania surowca, 

 

zeszyt, 

 

długopis lub ołówek, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj  rodzaj  i  etap  wyprawy  z  wybranych  próbek  skór  surowych  i  półfabrykatów 

skórzanych. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  rozłożyć na stole próbki skór surowych i półfabrykatów skórzanych, 
3)  oznaczyć kolejne próbki numerami, 
4)  scharakteryzować próbki surowca i nazwać z jakiego rodzaju skór pochodzą, 
5)  scharakteryzować próbki półfabrykatów i etap wyprawy z jakiego pochodzą, 
6)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie, 
7)  przedstawić wyniki na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

stół do rozłożenia próbek, 

 

próbki różnych rodzajów skór surowych, 

 

próbki skór różnych półfabrykatów skórzanych, 

 

zeszyt, 

 

długopis 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Przeprowadź proces wapnienia skóry w zakładzie garbarskim. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  znać budowę i zasadę działania maszyny, 
3)  przygotować skórę surową do wapnienia, 
4)  przygotować środki chemiczne potrzebne do przeprowadzenia ćwiczenia, 
5)  przeprowadzić ćwiczenie w obecności nauczyciela, 
6)  zaprezentować efekty wapnienia na forum klasy, 
7)  zapisać kolejne etapy w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór surowych odpowiednio przygotowane, 

 

środki chemiczne do wapnienia, 

 

maszyna do wapnienia, 

 

odzież ochronna (okulary, fartuch roboczy, rękawice gumowe), 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Wybierz  z  przedstawionych  próbek  skór  wykończonych  kolodionowo,  próbkę 

o wyglądzie tzw. naturalnym, wykończoną techniką nabłyszczania. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozłożyć na stole próbki skór wykończonych kolodionowo, 
4)  scharakteryzować je, 
5)  wybrać odpowiednia próbkę, 
6)  przedstawić wyniki na forum klasy, 
7)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór wykończonych kolodionowo, 

 

zeszyt, 

 

przybory do pisania, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3. Skóry gotowe 

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
 

Rozpoznaj skóry miękkie wg ich przeznaczenia, z podanych próbek skór gotowych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  rozłożyć na stole próbki skór gotowych, 
3)  oznaczyć kolejne próbki numerkami, 
4)  rozpoznać skóry miękkie wg ich przeznaczenia, 
5)  omówić kolejne próbki na forum klasy, 
6)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór gotowych, 

 

numerki do oznaczenia kolejności próbek, 

 

stół do rozłożenia próbek, 

 

zeszyt, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Rozpoznaj rodzaje uszkodzeń i wad na podstawie otrzymanych próbek skóry gotowej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  rozłożyć na stole próbki skór, 
3)  oznaczyć kolejne próbki numerkami, 
4)  rozpoznać wady i uszkodzenia skóry, 
5)  omówić wady i uszkodzenia na forum klasy, 
6)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór gotowych, 

 

numery do oznaczania kolejności próbek, 

 

stół do rozłożenia próbek, 

 

zeszyt, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Sklasyfikuj jakościowo skóry gotowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tego poradnika, 
2)  rozłożyć na stole skóry gotowe, 
3)  zmierzyć powierzchnię skóry, 
4)  obliczyć ze wzoru podstawowego kryterium podziału na gatunki, 
5)  zapisać wyniki ćwiczenia w zeszycie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

próbki skór gotowych, 

 

stół kontrolny o wymiarach 20x100x80 cm, 

 

linijka lub metr krawiecki, 

 

zeszyt, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Posegreguj w magazynie skóry gotowe. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przygotować skóry gotowe do magazynowania, 
3)  przygotować palety lub podkłady, 
4)  dobrać odpowiednie warunki magazynowania: 

 

temperaturę, 

 

wilgotność, 

 

wentylację, 

5)  podzielić skórę wg czasu magazynowania, 
6)  ułożyć skóry w stos, 
7)  przełożyć skórę w stosie, 
8)  usunąć ewentualną pojawiającą się pleśń odpowiednimi środkami, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

dostęp do magazynu skór gotowych, 

 

palety lub podkłady, 

 

środki do usuwania pleśni, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
TEST 1 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  surowców 

skórzanych i skór wyprawionych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1, 2, 3, 4, 5,8, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 6, 7, 9, 16, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie15 zadań, w tym co najmniej 3z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.c, 3.a, 4.b, 5.c, 6.d, 7.a, 8.a, 9.b, 10.d, 11.c, 12.b, 13.d, 
14.
c, 15.a, 16.b, 17.c, 18.b, 19.d, 20.a

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Nazwać warstwy skóry 

2.   

Określić  %  grubości  skóry  surowej 
w skórze właściwej 

3.   

Podać  zawartość  składników  skóry 
bydlęcej surowej 

4.   

Podać 

potoczną 

nazwę 

tkanki 

podskórnej 

5.   

Określić  z  jakiej  części skóry powstaje 
okrywa włosowa  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

6.   

Wytypować  zwierze,  którego  przekrój 
poprzeczny  włosa  określa  się  mianem 
biszkoptowego 

PP 

7.   

Rozróżnić  rodzaje  włosów  okrywy 
włosowej 

PP 

8.    Wyjaśnić cel procesu wapnienia 

9.   

Określić  stopień  napełnienia  skór 
garbowanych chromowo 

PP 

10.  

Wskazać 

proces 

technologiczny 

w wyniku  którego  otrzymujemy  skóry 
o potrzebnej grubości 

11.  

Wskazać 

cel 

procesu 

obróbki 

mechanicznej skór surowych 

12.   Określić środki do odwapniania 

13.   Opisać sposób barwienia skór 

14.  

Podać parametry procesu suszenia skór 
w suszarniach z podczerwienią 

15.  

Podać  nazwy  związku  wchodzącego 
w skład farb kolodionowych 

16.  

Rozpoznać  wał  transportujący 

na 

schemacie budowy dwojarki 

PP 

17.  

Przeanalizować  procesy  zachodzące na 
poszczególnych etapach wyprawy 

PP 

18.  

Podać  zwierzę,  którego  skóra  posiada 
przedstawiony profil 

19.   Rozróżnić rodzaje skór surowych 

PP 

20.   Rozróżnić skóry galanteryjne 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj,  czy  sposób  przeprowadzenia  pomiaru  i  zasady  punktacji  są  dla  uczniów 

zrozumiałe. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na  kilka  minut  przed  zakończeniem  testu,  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 
 

Powodzenia 

 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  W budowie skóry wyróżnia się 3 zasadnicze warstwy: 

a) 

mizdrę, skórę właściwą, lico. 

b) 

naskórek, skórę właściwą, warstwę podskórną. 

c) 

skórę właściwą, ,mizdrę, warstwę podskórną. 

d) 

warstwę podskórną, skórę właściwą, lico. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

2.  Skóra właściwa stanowi około 

a) 

20% grubości skory surowej. 

b) 

60% grubości skory surowej. 

c) 

80% grubości skory surowej. 

d) 

45% grubości skory surowej. 

 

3.  Składniki, z jakich składa się skóra bydlęca surowa to około 65% 

a) 

wody, ok. 33% białka, ok. 2% tłuszczu, ok. 0,5% substancji mineralnych. 

b) 

białka, ok. 33% wody, ok. 2% substancji mineralnych, ok. 0,5% tłuszczu. 

c) 

tłuszczu, ok. 33% substancji mineralnych, ok. 2% wody, ok. 0,5% białka. 

d) 

substancji mineralnych, ok. 33%wody, ok. 2% tłuszczu, ok. 0,5% białka. 

 

4.  Tkanka podskórna potocznie nazywa się warstwą 

a) 

tłuszczową. 

b) 

mizdrową. 

c) 

mięśniową. 

d) 

właściwą. 

 

5.  Okrywa włosowa powstaje z 

a) 

warstwy podskórnej. 

b) 

skóry właściwej. 

c) 

naskórka. 

d) 

warstwy mizdrowej. 

 

6.  Kształt przekroju poprzecznego włosa – biszkoptowaty należy do 

a) 

chomika. 

b) 

antylopy. 

c) 

lamy. 

d) 

królika. 

 

7.  Włosy ościste są 

a) 

dłuższe od puchowych, grubsze, mocniejsze i bardziej sprężyste. 

b) 

długie, sztywne i wyrastają pojedynczo lub grupowo na niektórych częściach skóry. 

c) 

to włosy kierunkowe. 

d) 

to włosy okolicy podżuchwowej, a także na końcu ogona. 

 

8.  Wapnienie skór ma na celu 

a) 

pozbycie się lub znaczne osłabienie naskórka i włosa. 

b) 

odwłaszanie i wyciskanie brudu. 

c) 

usunięcie chemikaliów stosowanych przy moczeniu. 

d) 

wyprawę skóry. 

 

9.  Skóry garbowane chromowo są 

a) 

więcej niż średnio lub silnie wypełnione. 

b) 

stosukowo płaskie i mało wypełnione. 

c) 

mniej wytrzymałe na rozerwanie. 

d) 

skórami wodoodpornymi. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

10.  Żądaną grubość skóry otrzymuje się poprzez 

a) 

wyżymanie. 

b) 

wymywanie. 

c) 

wybielanie. 

d) 

struganie. 

 

11.  Obróbka mechaniczna ma na celu 

a) 

zniszczenie naskórka. 

b) 

zniszczenie włosa. 

c) 

odwłoszenie skóry. 

d) 

usunięcie krwi, brudu i soli. 

 

12.  Do odwapnienia stosowany jest 

a) 

siarczek sodu. 

b) 

kwasy organiczne i ich sole. 

c) 

wapno gaszone. 

d) 

kaolin. 

 

13.  Barwienie poprzez polewanie polega na  

a) 

nanoszeniu szczotką na skóry zwilżone i płasko rozłożone. 

b) 

barwieniu w bębnie. 

c) 

barwieniu w cytroku. 

d) 

nanoszeniu roztworu barwnikowego przez maszyny polewarki. 

 

14.  Suszenie podczerwienią polega na  

a) 

suszeniu w temperaturze 40÷60°C, a czas od grubości skóry 20÷24 godz. 

b) 

prostowaniu w płytach z nierdzewnej stali. 

c) 

umieszczeniu skóry w tunelu suszarniczym agregatu natryskowego ze specjalnymi 
lampami. 

d) 

naklejaniu skór na płyty szklane. 

 

15.  Farby kryjące kolodionowe to farby 

a) 

nitrocelulozowe. 

b) 

z dodatkiem związków zasadowych. 

c) 

lateksowe. 

d) 

emulsyjne. 

 

16.  Na  podanym  rysunku  maszyny  do  dwojenia  skór  wał  transportujący  oznaczony  jest 

numerem 
a) 

7. 

b) 

5. 

c) 

8. 

d) 

6. 

 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

17.  Etap  wyprawy,  podczas  którego  usuwane  są włosy, tkanka podskórna,  naskórek, tkanka 

tłuszczowa to 
a) 

wykończanie. 

b) 

moczenie. 

c) 

przygotowanie do garbowania właściwego. 

d) 

dogarbowywanie. 

 
 

18.  Na rysunku przedstawiono profil skóry 

a) 

świńskiej. 

b) 

końskiej. 

c) 

owczej. 

d) 

bydlęcej. 

 
 
 
 
 
 
 
 

19.  Żarłoki to skóry 

a) 

kozie. 

b) 

owcze. 

c) 

drapieżników. 

d) 

bydlęce. 

 
20.  Safiany to skóry 

a) 

kozie lub owcze garbowane roślinnie. 

b) 

byków i krów garbowane chromowo. 

c) 

jałówek garbowanych roślinnie. 

d) 

owcze, najczęściej dwoiny garbowane roślinnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie surowców skórzanych i skór wyprawionych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.    

 

2.    

 

3.    

 

4.    

 

5.    

 

6.    

 

7.    

 

8.    

 

9.    

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

TEST 2 
 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Stosowanie  surowców 

skórzanych i skór wyprawionych” 

 
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 9, 12, 13, 14, 16, 18 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 7, 8, 10, 11, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

  dobry – za rozwiązanie15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1.b, 2.d, 3.b, 4.a, 5.b, 6.c, 7.d, 8.d, 9.a, 10.d, 11.a, 12.b, 13.a
14.
c, 15.b, 16.a, 17.a, 18.d, 19.a, 20.d

 

 
Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Podać ilość warstw skóry surowej 

2.    Ustalić grubość naskórka 

PP 

3.   

Podać  główny  składnik  chemiczny 
skóry właściwej 

4.    Rozpoznać budowę trzonu włosa 

5.   

Rozpoznać  części  topograficzne  skóry 
bydlęcej 

6.   

Określić 

właściwości 

części 

topograficznych skóry 

7.   

Wyjaśnić  etapy  warsztatu  mokrego 
wyprawy skór surowych 

PP 

8.   

Wyjaśnić 

cel 

stosowania 

procesu 

prasowania i wytłaczania 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

9.   

Wyjaśnić  sposób  garbowania  skór 
metodą semichromową 

10.   

Przeanalizować  element  oznaczony  na 
schemacie budowy wyżymarki 

PP 

11.   

Podać  cel  operacji  technologicznej 
wymywania 

PP 

12.   

Wyjaśnić  pojęcie  suszenia  skór  przy 
użyciu 

powierzchni 

ze 

stali 

nierdzewnej 

13.    Zdefiniować pojecie „apretura” 

14.   

Dobrać  właściwą  nazwę  na  podstawie 
właściwości fizycznych 

15.   

Scharakteryzować  rodzaj  skór  do 
wyrobów kaletniczych 

PP 

16.   

Określić  kryteria  klasyfikacji  wady  do 
niewymierzalnych 

17.    Sklasyfikować wady wymierzalne 

PP 

18.   

Wskazać 

wady 

strukturalne 

skór 

gotowych 

19.   

Podać kryteria klasyfikacji  jakościowej 
skór 

20.   

Podać  sposób  magazynowania  skór 
twardych 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj,  czy  sposób  przeprowadzenia  pomiaru  i  zasady  punktacji  są  dla  uczniów 

zrozumiałe. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 

8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Na kilka  minut przed zakończeniem testu, przypomnij uczniom o zbliżającym się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru. 

Do każdego zadania dołączone są 4 możliwe odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 
 
 
 

Powodzenia 

 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Skóra zwierzęca składa się z warstw 

a) 

4. 

b) 

3. 

c) 

2. 

d) 

5. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

2.  Grubość naskórka w stosunku do grubości całej skóry wynosi 

a) 

0,2÷3,0%. 

b) 

1,5÷6,0%. 

c) 

2,0÷8,0%. 

d) 

0,5÷5,0%. 

 

3.  Główny składnik skóry surowej to 

a) 

tłuszcz. 

b) 

woda. 

c) 

białko. 

d) 

substancje mineralne. 

 

4.  Na schemacie przekroju poprzecznego trzonu włosa numerem 1 oznaczono 

a) 

oskórek włosa. 

b) 

korę. 

c) 

rdzeń. 

d) 

kutikulę. 

 
 
 

5.  Część skóry bydlęcej po odcięciu boków to 

a) 

krupon. 

b) 

szczupak. 

c) 

zad. 

d) 

kark. 

 

6.  Najbardziej wartościową częścią skóry bydlęcej jest 

a) 

kark. 

b) 

bok. 

c) 

krupon. 

d) 

zad. 

 

7.  Do etapu wyprawy skór warsztatu mokrego należy 

a) 

wygładzanie. 

b) 

struganie. 

c) 

międlenie i groszkowanie. 

d) 

piklowanie. 

 

8.  Prasowanie i wytłaczanie ma na celu 

a) 

uzyskanie gładkiej powierzchni i odwodnienie. 

b) 

nadanie połysku. 

c) 

zmiękczenie. 

d) 

uszlachetnienie powierzchni. 

 

9.  Skóry semichromowe to produkty 

a) 

garbowane metodami kombinowanymi. 

b) 

garbowane roślinnie. 

c) 

garbowane chromowo 

d) 

garbowane glinowo. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

10.  Rysunek przedstawia schemat wyżymarki. Numerem 2 oznaczono 

a) 

wał dociskowy przed prasą. 

b) 

dolny wał wyżymający. 

c) 

wał nożowy. 

d) 

filc. 

 
 
 
 
 
 
 

11.  Wymywanie przeprowadza się w celu  

a) 

usuniecie niezwiązanego garbnika z warstw zewnętrznych skóry. 

b) 

wytrącenia z warstwy licowej białych osadów. 

c) 

pogrubienie warstwy licowej. 

d) 

nadanie połysku. 

 

12.  Suszenie skór przy użyciu powierzchni z nierdzewnej stali to 

a) 

suszenie na płytach szklanych. 

b) 

suszenie próżniowe. 

c) 

suszenie w stanie napięcia na mokro. 

d) 

suszenie podczerwienią. 

 

13.  Apretury to  

a) 

zestawy kryjące bezbarwne. 

b) 

farby kryjące. 

c) 

farby koloidowe. 

d) 

rozpuszczalniki. 

 

14.  Drobno  zmielone  nierozpuszczalne  w  wodzie  substancje  barwne  pochodzenia 

organicznego i nieorganicznego to 
a) 

środki nabłyszczające. 

b) 

zmiękczacze. 

c) 

pigmenty. 

d) 

środki konserwujące. 

 

15.  Rodzaj skór z jakich powstają wyroby kaletnicze to 

a) 

potnikowe. 

b) 

safianowe. 

c) 

pasowe. 

d) 

waszetowe. 

 

16.  Wady niewymierzalne to takie  

a) 

w których nie można określić powierzchni. 

b) 

które określamy ważąc. 

c) 

które wynikają z ujemnych cech struktury tkanki skórnej. 

d) 

które  zmniejszają  powierzchnię  użytkowa  i  dają  się  określić  w  jednostkach 
powierzchni. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

17.  Uszkodzenia mechaniczne to 

a) 

chropowatość lica. 

b) 

ospa. 

c) 

blizna. 

d) 

łupież. 

 

18.  Do wad strukturalnych należą 

a) 

smugi. 

b) 

pylenie. 

c) 

sztywność. 

d) 

jażmowatość. 

 

19.  Procentowe wykorzystanie powierzchni skóry w gat. II jest nie mniejsza niż 

a) 

60%. 

b) 

80%. 

c) 

50%. 

d) 

70%. 

 
20.  Składowanie skór wyprawionych twardych odbywa się na 

a) 

regałach. 

b) 

stołach kontrolnych. 

c) 

podłodze. 

d) 

paletach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Stosowanie surowców skórzanych i skór wyprawionych 

 

Zakreśl poprawną odpowiedź 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.   

 

11.   

 

12.   

 

13.   

 

14.   

 

15.   

 

16.   

 

17.   

 

18.   

 

19.   

 

20.   

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

7.  LITERATURA 
 

1.  Brzozowski  Cz.,  Kałuża  B.,  Kosior  Z.:  Technologia  –  kierunek  skórzany.  WSiP, 

Warszawa 1976 

2.  Duda I.: Skóry surowe futrzarskie. AE, Kraków 1992 
3.  Informator  firmy  Bayer.  Garbowanie,  barwienie,  wykończanie.  Bayer  AG  Leverkusen 

(brak roku wydania) 

4.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo. Cz. 1. WPLiS, Warszawa 1965 
5.  Iwanowski J., Persz T.: Garbarstwo. Cz. 2. WPLiS, Warszawa 1966 
6.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  technikum  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1997 

7.  Persz  T.:  Materiałoznawstwo  dla  technikum  przemysłu  skórzanego.  WSiP,  Warszawa 

1992 

8.  Persz T.: Materiałoznawstwo skórzane. WPLiS, Warszawa 1964 
9.  Praca zbiorowa. Mała Encyklopedia techniki. PWN, Warszawa 1962 
10.  Stather F.: Skóra i jej namiastki. WPLiS, Warszawa 1956