SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH

DLA KLASY I (p. B. Chodziak)

czas trwania:

Temat bloku: Dbamy o zdrowie”.

Temat dnia: „Na straganie, czyli w świecie owoców i warzyw.”

Cele ogólne:

Cele operacyjne dziecko:

Metody:

Formy:

Rodzaj aktywności:

Pomoce dydaktyczne:

Przebieg:

Tworzenie warunków do aktywności

Czynności ucznia

Obszar aktywności

Rozmowa z dziećmi o straganie, jako forma wprowadzenia do tematu zajęć.

Zapoznanie z treścią wiersza Na straganie Jana Brzechwy.

Analiza treści wiersza. Nauczyciel dzieli dzieci na pięcioosobowe grupy.

Rozmowa na temat treści obrazków w poszczególnych grupach. Nauczyciel zadaje pytania dotyczące obrazków i wiersza.

Nauczyciel objaśnia zasady zabawy ruchowej „Ogrodnik”.

Nauczyciel rozdaje dzieciom kontury warzyw. Objaśnia zasady tworzenia pracy plastycznej - Mój przyjaciel Pan Warzywko.

Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka pokazuje im plakat straganu. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Co to jest?

Gdzie można zobaczyć stragany?

Czy byli kiedyś na targu?

Co można tam kupić?

Jakie warzywa i owoce można tam kupić?

Dlaczego warto jeść owoce i warzywa?

Dlaczego są one tak ważne dla naszego zdrowia?

Co zawierają?

Jakie rodzaje witamin znają?

Po co naszemu organizmowi potrzebne są witaminy?

Co t jest odporność?

Dzieci uważnie słuchają treści wiersza, starają się zapamiętać wszystkie warzywa, które w nim wystąpiły.

Każda grupa otrzymuje zestaw obrazków przedstawiających różne warzywa (koper, szczypior, kalarepa, rzepa, groch, pietruszka, seler, burak, cebula, fasola, brukselka, marchew, kapusta, papryka, brokuł, ziemniak, pieczarka, kukurydza, pomidor, czosnek, por), rozkłada je na dywanie. Zadaniem dzieci jest wybrać te warzywa, które wystąpiły w wierszu czytanym przez nauczyciela.

Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, liczą odpowiednie warzywa, tworzą zbiory.

Pytania do dzieci:

Jakie warzywa wystąpiły w wierszu?

Ile w wierszu wystąpiło warzyw zielonych?

Których warzyw je się tylko korzeń? Ile ich jest?

Które warzywa składają się z samych liści? Ile ich jest?

Które to są warzywa strączkowe? Ile ich jest?

Które warzywa nie wystąpiły w wierszu? Ile ich jest?

Na dywanie leży koszyk, wokół porozsypywane są różne emblematy. Nauczyciel tłumaczy dzieciom przebieg zabawy: wyobraźcie sobie, że pewnego ranka silny wiatr przewrócił koszyk ogrodnika, w którym znajdowały się różne warzywa. Leżą one teraz przed wami. Proszę zabierzcie sobie po jednym. Każdy z was ma już swój emblemat i wie, jakim warzywem jest. Jedna osoba wylosowała postać ogrodnika. Kto jest ogrodnikiem? (Dziecko wychodzi na środek) N. mówi Jasio jest ogrodnikiem. Reszta grupy to warzywa. Zabawa polega na tym, że warzywa rozdmuchane przez wiatr biegają po całej sali, a ogrodnik próbuje je dogonić. Jeżeli któreś warzywo zostanie złapane - chwyta się za rękę z ogrodnikiem i próbuje złapać resztę grupy.

Dzieci słuchają instrukcji i bawią się wg nich.

Dzieci dostają kontury warzyw. Ozdabiają je dowolną techniką plastyczną (wyklejanie kulkami z bibuły, wydzieranka z kolorowego papieru, ozdabianie skrawkami materiału).

aktywność

przyrodnicza

aktywność

polonistyczna

aktywność

przyrodnicza

aktywność

przyrodnicza

i

matematyczna

aktywność

ruchowa

aktywność

plastyczna