Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Ośrodek tematyczny: Czy ważne są dobry wzrok i słuch, aby dobrze się

uczyć?”

Prowadząca: Janina Kruk

Data: 15. 09. 2008 r.

Temat: Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na temat tekstu G. Kasdepke

Widzieć jak przez mgłę”. Układanie zdań z poznanymi powiedzeniami.

Cele ogólne:

Uczeń:

Cele szczegółowe:

Uczeń:

Metody:

Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, tablica do badania wzroku, odtwarzacz CD, nagranie piosenki, nagranie brzmienia instrumentów smyczkowych, instrumenty perkusyjne.

Przebieg:

1.Wprowadzenie terminu wielokropek.

2.Samodzielne ciche czytanie opowiadania Widzieć jak przez mgłę (podręcznik,

s. 58 ).

- Wypowiedzi dzieci na temat przeczytanego utworu.

- Głośne odczytywanie opowiadania z uwzględnieniem wielokropków

- Formułowanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.

- Zabawa Ciuciubabka.

Dzieci ustawiają się w luźnej gromadce na wyznaczonym terenie. Jedno dziecko ma zawiązane oczy. Jego zadaniem jest złapanie któregoś z biegających kolegów i rozpoznanie go. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

- Rozmowa na temat wrażeń, które towarzyszyły dzieciom podczas zabawy.

3.Czytanie tekstu G. Kasdpke Widzieć jak przez mgłę z podziałem na role (podręcznik, s. 58).

4. Wyjaśnienie powiedzeń związanych ze wzrokiem

Przykład:

rzucić okiem - spojrzeć na coś pobieżnie, przelotnie

zobaczyć coś gołym okiem - spostrzec coś od razu, bez przyglądania się

mieć kogoś na oku - obserwować kogoś

mydlić komuś oczy - wprowadzać kogoś w błąd

spędzać komuś sen z oczu - niepokoić kogoś

świecić oczami - wstydzić się

spiorunować wzrokiem - spojrzeć na kogoś groźnie

wpaść komuś w oko - spodobać się komuś

zapuszczać żurawia - zaglądać gdzieś, podglądać

5. Układanie zdań z wybranymi powiedzeniami.

2. Rozmowa na temat, Po co człowiekowi dwoje oczu i dwoje uszu?

Pomoce dydaktyczne: tablica do badania wzroku, podręcznik, s. 60-61

  1. Poznanie zasady działania oka

  • Rozmowa na temat wad wzroku.

  • Uwaga! Jeśli istnieje możliwość zaproszenia pielęgniarki szkolnej lub wizyty w jej gabinecie, należy ją poprosić, aby przeprowadziła tą część zajęć.

    - W jakich sytuacjach ludzie noszą okulary?

    - Do czego potrzebne są okulary?

    - Co wymyślili ludzie zamiast okularów?

    - Kto decyduje o tym, czy dziecko lub dorosły powinni nosić okulary?

    - Jakie mogą być skutki nienoszenia okularów?

    3. Wspólne pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujemy

    w szkole wzrok? (Zapis na tablicy i w zeszytach).

    Przykład:

    Wzrok potrzebny jest w szkole do oglądania obrazków, czytania tekstów, obserwowania otoczenia i rozpoznawania ludzi.

    3. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów - smyczkowych

    Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania: piosenka „Nasze uszy słyszą świat”, brzmienie instrumentów strunowych - smyczkowych (płyta 1), instrumenty perkusyjne, podręcznik, s. 61-63.

    1. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat” (Śpiewnik, s. 3).

    1. Każdy z nas ma dwoje oczu,

    które widzą wszystko,

    widzą wszystko.

    Błękit nieba, biały domek,

    zieleń traw i listków,

    traw i listków.

    1. Każdy z nas ma jeden nosek,

    do wąchania kwiatków,

    do wąchania.

    Czasem także do kichania,

    lecz, na szczęście, rzadko

    do kicania

    Refren:

    Uszy słyszą ptaków śpiew,

    dzwonki deszczu, granie drzew,

    a nad stawem chóry żab -

    nasze uszy słyszą świat!

    Refren:

    Uszy słyszą…

    - O jakich zmysłach jest mowa w piosence?

    - Przy pomocy których instrumentów perkusyjnych możemy naśladować śpiew ptaków, dzwonienie deszczu, grę drzew, odgłosy żab?

    2.cd. Rozmowa na temat Po co człowiekowi dwoje uszu i dwoje oczu?

    Pomoce dydaktyczne: podręcznik, s. 61.

    1. Czytanie zapisanych na tablicy zdań zawierających powiedzenia o słuchu.

    Przykład:

    Kasia ma powyżej uszu kłótni ze swoim bratem.

    Marcin obawiał się że mama natrze mu uszu za spóźnienie się na obiad.

    Stefan śpiewa tak, jakby mu słoń na ucho nadepnął.

    - Przeczytajcie zdania zawierające powiedzenia o uszach. Objaśnijcie ich

    znaczenie.

    1. Rozmowa na temat znaczenia słuchu dla pełnego poznawania otaczającego ich świata.

    Chętne dziecko staje bokiem do pozostałych dzieci w odległości ok.

    5 m. Przykrywa ręką ucho, które znajduje się bliżej grupy dzieci. Nauczyciel lub wybrane dziecko wypowiada dowolne zdanie normalnym tonem i prosi dziecko stojące przed grupą o powtórzenie usłyszanego zdania.

    Uwaga! Jeśli podczas zabawy dziecko nie potrafi powtórzyć zdania, należy zwrócić uwagę rodzicom na ten fakt i poprosić konsultacje

    z lekarzem . Obecnie coraz częściej stwierdza się ubytki na słuchu u dzieci w młodszym wieku szkolnym.

    3. Pisanie odpowiedzi na pytanie: Do czego wykorzystujesz w szkole słuch?

    (Zapis na tablicy i w zeszytach.)

    Słuch potrzebny jest w szkole do słuchania nauczycieli, innych dzieci,

    do korzystania z radia i telewizji oraz uczenia piosenek.

    3.cd. Śpiewanie piosenki „Nasze uszy słyszą świat”. Poznanie instrumentów strunowych - smyczkowych.

    1.Rozpoznawanie brzmienia instrumentów ( ćw.4, s. 62 )

    - odtwarzanie z płyty CD nagrania brzmienia instrumentów strunowych -

    smyczkowych

    - określenie różnic w brzmieniu poszczególnych instrumentów

    - nazywanie instrumentów przedstawionych w podręczniku - uzupełnianie

    tekstu z lukami

    2. Omówienie budowy instrumentów strunowych - smyczkowych.

    - formułowanie odpowiedzi na pytania ( podręcznik, s. 63 )

    - wykonanie ćwiczenia 5., s. 63

    3. Śpiewanie piosenki Nasze uszy słyszą świat.

    4. Domowniczek 11.

    4