Scenariusz zajęć zintegrowanych

Klasa: I szkoły podstawowej

I. Temat: Pory roku naszymi przyjaciółmi.

II. Cele operacyjne:

Uczeń:

III. Metody nauczania:

IV. Formy organizacyjne

V. Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć

1. Muzyczne powitanie ,,piosenka na powitanie”

Hej, Hej, Hej- śpiewa nauczyciel

Hej, Hej, Hej- odpowiadają dzieci

Dobry dzień- nauczyciel

Dobry dzień- uczniowie

Jak nie dobry- nauczyciel

Jak nie dobry- uczniowie

To go zmień- nauczyciel

To go zmień- uczniowie.

2. Pogadanka na temat pór roku

  1. Dzieci oglądają prezentację multimedialną o porach roku.

  2. Nauczyciel rozmawia z dziećmi o tym czego dowiedziały się z prezentacji.

Prezentacja multimedialna, komputer z rzutnikiem

3. Dzieci uczą się piosenek o lecie, zimie i wiośnie

Teksty piosenek

4. Układanie puzzli w grupach

Obrazki, puzzle z ilustracją pór roku.

5. Zabawa w ubieranie ,,pajacyka”

Ubrania i przedmioty

6. Zabawa ,, zgadnij, która to pora roku”

7. Narysuj ulubioną porę roku kredkami.

Blok A-4, kredki

8. Układanie rozsypanek.

Karta pracy- rozsypanka

9. Rozwiązywanie zadań tekstowych z matematyki.

Karta pracy z matematyki

  RAMOWY PROJEKT SCENARIUSZA

1.      Imię i nazwisko autora.

2.      Tytuł scenariusza.

3.      Poziom kształcenia.

4.      Etap edukacyjny.

5.      Przedmiot.

6.      Czas trwania zajęć.

7.      Miejsce realizacji.

8.      Cele szczegółowe.

9.      Zakładane osiągnięcia uczniów.

10.  Forma zajęć.

11.  Metody i techniki pracy.

12.  Środki dydaktyczne.

13.  Materiały pomocnicze.

14.  Procedura zajęć.

15.  W podsumowaniu należy przedstawić, w jaki sposób połączono cele lekcji z jej rezultatami.

     Uwagi i wskazówki metodyczne

- Bibliografia

- Załączniki

Sednem scenariusza jest odpowiednio napisana procedura zajęć. Pisząc tę część, trzeba zdawać sobie sprawę, że prowadzimy czytelnika krok po kroku, przez wszystkie fazy lekcji, dlatego nie wolno stosować skrótów myślowych. Wszystko musi być zapisane wyraźnie i nie pozostawiać żadnych wątpliwości.Jeśli mamy zamiar przeprowadzić zajęcie w konkretnym miejscu, np. w muzeum, czy w kościele, dobrze byłoby napisać, czy zajęcia uda się zrealizować tylko w tym jednym miejscu, czy też w innych podobnych. Jeżeli korzystamy z trudno dostępnych materiałów ... (nie dokończone zdanie) Nasz scenariusz może powędrować do kosza, jeśli będą w nim informacje trudno dostępne. W scenariuszu piszemy przebieg wykonania i dokładnie rejestrujemy przebieg lekcji. Zastanawiamy się np., co powiemy, gdy wejdziemy do klasy albo czy mamy przygotowane różne warianty.

 

KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH0x08 graphic

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA

Data: 11.03.2010r.

Krąg tematyczny: Nadchodzi wiosna

Temat dnia: Pierwsze wiosenne kwiaty.

Wypowiedzi dzieci na temat wiosennych kwiatów na podstawie ilustracji.

Dobieranie nazw i podpisywanie ilustracji. Zabawy ruchowe przy muzyce.

Dodawanie i odejmowanie liczb w zakresie 10.

Klasa: I d

Nauczyciel prowadzący: Diana Wójtowicz

Cel główny lekcji:

Cele szczegółowe lekcji:

UCZEŃ:

Metody:

Formy pracy:

Pomoce dydaktyczne:

prezentacja- www.scholaris.pl, nagranie piosenki, tekst piosenki, taniec „Walc kwiatów” z baletu P. Czajkowskiego pt. „Dziadek do orzechów”,

ELEMENTY OK:

  1. Cel sformułowany w języku ucznia:

  1. NaCoBeZU

  1. Informacja zwrotna

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Powitanie zabawą integracyjną: „Witam wszystkich, którzy…”, zabawa w skojarzenia: wiosna.

  2. Podanie uczniom celów lekcji sformułowanych w języku ucznia oraz NaCoBeZU.

  3. Wprowadzenie w tematykę zajęć: wykonanie działań na dodawanie i odejmowanie

w zakresie 10. Uporządkowanie wyników rosnąco i odczytanie hasła: Pierwsze wiosenne kwiaty - tablica interaktywna.

Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności wykonywania działań matematycznych.

  1. Oglądanie i słuchanie prezentacji na temat zwiastunów wiosny.

Udzielanie odpowiedzi na temat wysłuchanej treści:

  1. Prezentacja ilustracji kwiatów - tablica interaktywna.

  2. Przyporządkowanie nazwy kwiatu do ilustracji - tablica interaktywna.

Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności przyporządkowania nazwy kwiatu do ilustracji..

  1. Zabawy ruchowe przy muzyce na dywanie: rośnie kwiatek, taniec wiosennych kwiatów- podział na 4 grupy: krokusy, przebiśniegi, zawilce, pierwiosnki taniec w parach/ grupach 3-, 4-osobowych w tle muzyka (tematyka wiosenna).

  2. Indywidualna praca uczniów (praca w ławkach)

Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności pisania.

Udzielanie uczniom na bieżąco informacji zwrotnej dotyczącej poprawności wykonywania działań matematycznych.

  1. Wspólne śpiewanie piosenki „Wkrótce wiosna”.

  2. Zabawa muzyczno- językowa „symfonia sylab” (wyrazy: krokus, zawilec)

  3. Podsumowanie zajęć: zgadnij co to za kwiatek (lupa) - tablica interaktywna.

  4. Praca domowa: kolorowanie szablonu kwiatu - karta pracy nr 3

  5. Załącznik 1

    10 - 8

    2

    wsze

    10 - 5

    5

    sen

    4 - 4

    0

    Pier

    2 + 5

    7

    ne

    4 + 5

    9

    kwia

    9 - 6

    3

    wio

    7 + 3

    10

    ty

    Załącznik 2

    "Wkrótce wiosna" - Lewandowska Barbara


     1. Pierwszy obudził się pierwiosnek.
     Potem chochoły spadły z róż.
     Skowronek śpiewem wołał wiosnę,
     żeby na pole wyszła już!

     
     2. Złoto błysnęło na leszczynach.
     Zapach obudził senny ul.
     Wiosenną orkę chcą zaczynać
     głodne gawrony z pustych pól.

    Ref. Bo zima, bo zima każdemu obrzydła.
     Niech słońce jej da pstryczka w nos!
     Niech wiosnę, niech wiosnę przyniosą na skrzydłach bociek, jaskółka, szpak i kos.