PRZYKŁADOWY SCENARIUSZ ZAJĘCIA TEATRALNEGO

Temat: Teatrzyk kukiełkowy „Leśne duszki” - okazywanie dobroci innym, dbanie o czystość.

Treści programowe:

Cele:

dydaktyczne

wychowawcze

Metody:

Podająca inscenizacja

Poszukująca rozmowa, wybór emblematów do plansz

Oglądowa pokaz scenerii lasu

Forma organizacyjna:

Pomoce:

Przebieg zajęcia:

  1. Teatrzyk pt. „Leśne duszki”, w którym dzieci stają się twórcami szczęśliwego zakończenia. Nauczycielka za pomocą kukiełek i sylwetek zwierząt przedstawia treść opowiadania w taki sposób, aby dzieci udzieliły pomocy głównemu bohaterowi.

Mama jeżyka wraca do domu na swoją polanę, i nie może znaleźć synka, ponieważ polana została przez ludzi zamieniona w śmietnik.

Mama: - Hop! Igiełko gdzie jesteś?! Pora ułożyć się do snu zimowego. Hop! hop! Odezwij się! Jaki bałagan na naszej polanie. Wszędzie papiery, butelki i puszki. Nie mogę odszukać nawet mojego domku.

Mama jeżyka spotyka sarnę

Mama: - Sarenko, czy widziałaś mojego synka?

Sarenka: - Tak, zanim przywieziona do lasu śmieci mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.

Mama: - Sarenko, proszę pomóż mi go odszukać. Ja nie dam rady pozbierać tych śmieci.

Sarenka: - Dobrze pomogę Ci. Ojej! Ała, ała!... Moja noga! Skaleczyłam nogę szkłem

Mama: - Pokaż sarenko nogę. Rzeczywiście rana jest głęboka. Nie bój się. Zaprowadzę Cię do lekarza.

Słychać głosy sowy: Uhu, uhu...

Sarenka: - To sowa pohukuje, może ona wie, gdzie jest Twój synek?

Mama: - Dzień dobry sowo. Czy nie widziałaś moje synka?

Sowa: - Tak, zanim przywieziono do lasu śmieci, mały jeżyk bawił się na polanie z zajączkiem niedaleko dużego kamienia.

Mama: - Sowo, proszę, pomóż mi go szukać.

Sowa: - Chętnie Ci pomogę, lecz nie jest to takie łatwe. Aby znaleźć Twojego synka trzeba posprzątać śmieci

Zwierzęta próbują uprzątnąć las ale nie mogą tego zrobić

Sowa: - Potrzebna nam pomoc. My zwierzęta nie potrafimy tego robić. Może dzieci z przedszkola pomogą nam poszukać małego jeżyka?

Nauczycielka: - Kto chce pomóc zwierzętom w lesie? Wstańcie i posprzątajcie las, jeśli znajdziecie małego jeżyka zaprowadźcie go do mamy.

Dzieci zbierają papiery, butelki i puszki. Segregują odpady do oznakowanych pojemników. Odkrywają piękny kolorowy las.

  1. Ćwiczenia słuchowe - słuchanie odgłosów lasu, rozpoznawanie zwierząt po głosie, naśladowanie sposobu poruszanie się tych zwierząt.

  2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści oglądanego teatrzyku.

  3. Praca w zespołach:

    1. Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Czego nie robimy w lesie?

    1. Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Zwierzęta leśne.

    1. Wybór odpowiednich emblematów do planszy:

Kwiaty chronione.

  1. Ocena pracy w zespołach

  2. Zabawa ruchowo-naśladowcza „W lesie”.

    1. Dzieci - zwierzęta w rytm wolnej, cichej i spokojnej melodii poruszają się „po lesie”.

    2. Dzieci - zwierzęta w rytm głośnej melodii chowają się „pod drzewo”.

Literatura:

  1. J.Zborowski - „Rozwijanie aktywności twórczej dzieci”.

  2. M.Jachimowska - „Grupa bawi się i pracuje - zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych”.

  3. B.Stankiewicz - „Zabawy twórcze i widowiska lalkowe w wychowaniu przedszkolnym”.

  4. L.Rybotycka”- Gry dramatyczne. Teatr młodzieży”.

  5. J.Cybulska, I.Dudzińska, S.Lipina, E.Lipska - „Inscenizowanie zabaw na podstawie literatury dziecięcej”.

Opracowała:

mgr Danuta Kwiecińska