Scenariusz zajęć z zastosowaniem technik dramowych

Klasa I

Tekst z podręcznika: „Nasza klasa”

Autor tekstu: Alojzy Nagael

Temat: „Rok i czworo jego dzieci.”

Cele operacyjne:

Po zajęciach uczniowie powinni:

-wiedzieć jak dzieli się rok,

-potrafić, wymienić nazwy pór roku,

-wiedzieć jak zmienia się przyroda w danej porze roku,

-potrafić, wymienić prace wykonywane w każdej porze roku,

-potrafić, wymienić zabawy w jakie można bawić się w danej porze roku,

-wiedzieć jak kolejno po sobie następują pory roku,

Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia wprowadzające

-„Rzeźby” indywidualne w kręgu: zimno mi, gorąco mi, pada deszcz, ptaszki ćwierkają;
bez dźwięku, w pantomimie, rzeźby uruchamiane.

2. Gry dramowe

Sytuacja wyjściowa:

Dzielimy klasę na 8 grup. Każda z nich losuje jedną z wypisanych karteczek:

-Wiosenne zabawy na podwórku,

-Wiosenne prace w ogródku,

-Letnie zabawy na plaży,

-Letnie prace w ogródku,

-Jesienne zabawy na podwórku,

-Jesienne prace w ogródku,

-Zimowe zabawy na podwórku,

-Zimowe prace na podwórku,

Gry dramowe - rozwinięcie sytuacji wyjściowej

Poszczególne grupy po krótkiej naradzie przedstawiają w pantomimie czynność opisaną na wylosowanej karteczce. Grupy starają się aby każda osoba przedstawiająca scenkę pokazała inną czynność wykonywaną w danej porze roku. Inscenizację zatrzymujemy w „stop-klatkach”. Następnie widownia (pozostałe grupy) odgadują jaką porę roku przedstawiła dana grupa oraz wymieniają czynności wykonane przez grupę.

3. Głośne odczytanie przez nauczyciela tekstu: „Rok i czworo jego dzieci.” Alojzego Nagaela

4. Dyskusja - pytania nauczyciela:

-W jakie zabawy bawimy się wiosną na podwórku?

-Jakie prace wykonujemy wiosną w ogródku?

-W jakie zabawy bawimy się latem na plaży?

-Jakie prace wykonujemy latem w ogródku?

-W jakie zabawy bawimy się jesienią na podwórku?

-Jakie prace wykonujemy jesienią w ogródku?

-W jakie zabawy bawimy się zimą na podwórku?

-Jakie prace wykonujemy zimą na podwórku?

-Jak mają na imię dzieci opisane w tekście?

-Jak kolejno autor wymienia imiona dzieci, od najmłodszego do najstarszego?

-Jakie obowiązki miało każde dziecko?

-Która pora roku była najbardziej pracowita?