Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II

Ośrodek tematyczny: Prezentuję swoje zainteresowania.

Prowadząca: Janina Kruk

Data: 17.09.2008 r.

Temat: Prezentowanie przez uczniów swoich zainteresowań. Powtórzenie

i utrwalenie wiadomości o literach, sylabach i wyrazach.

Cele ogólne:

Dziecko:

Cele operacyjne;

Dziecko:

Metody:

Praca z tekstem, rozmowa, ćwiczenia, opowiadanie, drama, analityczna, zabawowo - naśladowcza, bezpośredniej celowości ruchu.

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Podręcznik, karty z literami do przypinania na tablicy, wycinanka,

Przebieg:

  1. Wypowiedzi dzieci na temat zdjęć( s. 70- 71).

- Omawianie kolejnych zdjęć. Zwrócenie uwagi na zdajecie przedstawiające

dziecko niepełnosprawne

- Dopasowywanie napisów do zdjęć

- Odszukiwanie zdjęć przedstawiających zainteresowania uczniów.

- Formułowanie odpowiedzi na temat, Dlaczego dobrze jest mieć zainteresowania?

2. Prezentowanie przez uczniów ich zainteresowań.

Uwaga! Podczas wypowiedzi uczniów nauczyciel zapisuje na tablicy nazwy

zainteresowań dzieci

3.Pisanie zdań na temat zainteresowań

- wykonanie ćwiczeń 1., 2., s. 71.

4. Powtórzenie i utrwalenie wiadomości o literach, sylabach i wyrazach.

- wykonanie ćwiczenia 3.,s.72

Przykład:

Rak - mak, tak, lak,; rak - raz, raj, rap; rak - rok, ryk, rak

- wykonanie ćwiczenia 4 s. 72

Przykład:

Lokomotywa - lok, motyl, mowa, kowal, kot, koty, motyw, lak, mak, loty, tylko

- wykonanie ćwiczeń 5 - 9, s. 72 -73

9. Przedstawienie środkami plastycznymi tematu Moje zainteresowania.

1. Przypomnienie i omówienie zasad kompozycji obrazu.

- Rozmowa na temat rozmieszczenia na obrazie postaci i przedmiotów.

- Omówienie proporcji w budowie ciała dzieci.

2. Podanie tematu pracy i omówienie techniki - malowanie farbami.

3. Samodzielna praca dzieci

4. Prezentacja prac dzieci, ocena.

10.Dodawanie liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

1. Rachunek pamięciowy.

- Ile to jest?

7 + 3 =, 20 - 8 =, 6 + 4 =, 13 + 6 =, itp.

- wykonani zadania 1., s. 74

2. Ukazanie różnych sposobów przekroczenia progu dziesiątkowego z użyciem

liczmanów i liczb w kolorach ( wycinanka 1 / 1 ).

Jeno dziecko w ławce dostaje patyczki, a drugie liczby w kolorach.

Wykonanie zadania 2., s. 74

- Przeczytajcie zadanie

Analiza treści zadania i rozwiązywanie metodą stymulacji

-, o czym jest to zadanie?

-, co jest w zadaniu dane?

U.:W klasie drugiej dziesięcioro dzieci uczy się języka angielskiego, a dwoje -

języka niemieckiego.

-, Co jest niewiadome?

U.: Ile uczniów uczy się języków obcych w klasie

- Jak to obliczycie na patyczkach?

U.: Ułożę na ławce 9 patyczków, dosunę do nich 2 patyczki i przeliczę. Teraz

mam 11 patyczków.

- Jak to obliczycie, używając liczb w kolorach?

U.: Położę klocek 9 i dosunę obok klocek 2. Pod spodem położę klocek 10 i

odszukam taki klocek, aby po odsunięciu do klocka 10 dawał łączną długość

klocków 9 i 2.To klocek 1, czyli 9 i 2 to 11.

Jaka będzie odpowiedź?

- Przedstawcie rozwiązanie na osi liczbowej.

U.: Ruszam z punktu 9, dwa kroki w prawo i zatrzymuję się w punkcie 11.

___________________________________

- Zapiszcie formułę.

U.: 9 + 2 = 11

U.: 9 + 2 = 9 + 1 + 1 = 10 + 1 = 11

- Uzupełnijcie odpowiedź.

- Wykonanie zadań 3., 4., s. 75

3. Przypomnienie sposobu posługiwania się liczydełkiem do obliczenia sum

w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

- Wykonanie zadania 5., s. 75

Objaśnienie jak liczymy, posługując się liczydełkiem ( wycinanka 8 / 1 ).

- Wykonanie zadania 6., s. 75 z wykorzystaniem liczydełka.

4. Domowniczek 13.

2