background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 

 

Paweł Mroczek 

 

 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, 
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 
744[03].O1.01 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Recenzenci: 

dr inż. Marian Grabkowski 

Inż. Stanisław Pietryka 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Paweł Mroczek 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

Korekta: 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].O1.01 
„Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony  środowiska”  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla  zawodu  Garbarz 
skór. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Podstawowe akty prawne związane z bezpieczeństwem i higieną pracy 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Wypadki przy pracy oraz organizacja pierwszej pomocy 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Zagrożenia chemiczne i mechaniczne oraz sprzęt i środki ochrony osobistej 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5. 4. Ochrona środowiska pracy oraz środowiska naturalnego 

17 

   5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5. 5. Ochrona przeciwpożarowa 

19 

   5.5.1. Ćwiczenia 

19 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

21 

7. Literatura 

35 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1. WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela 

„Przestrzeganie 

przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska”,  który 
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz 
skór 744[03]. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi metodami  ze  szczególnym 
uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

W tym rozdziale podano również: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].O1 

Podstawy wyprawy skór 

 

744[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa          

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska 

744[03].O1.02 

Posługiwanie się techniczną i technologiczną 

terminologią garbarską 

 

744[03]O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją technologiczną  

i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu 

procesów wyprawy skór 

744[03].O1.04 

Wykonywanie oznaczeń kontrolno- 

 -pomiarowych procesów wyprawy skór 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Przestrzeganie  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska”  uczeń 
powinien: 

 

znać podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa i higieny w życiu codziennym, 

 

umieć korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym 

 

umieć współpracować w grupie, 

 

znać podstawowe pojęcia z zakresu fizjologii człowieka, 

 

umieć  wyciągać  wnioski  z  przeprowadzonych  ćwiczeń  ora  z  prezentować  wyniki  swojej 
pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

– 

zinterpretować  podstawowe  akty  prawne,  prawa  i  obowiązki  pracownika  oraz 
pracodawcy, związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, 

– 

odczytać  i  zastosować  zakładowy  regulamin  bezpieczeństwa  pracy  oraz  ochrony 
przeciwpożarowej, 

– 

rozpoznać i przewidzieć zagrożenia dla człowieka i środowiska naturalnego, 

– 

określić  zagrożenia  na  wydziałach  chemicznej  obróbki  skór  i  w  specjalistycznych 
pomieszczeniach  garbarni  (suszarnie,  komory  natryskowe,  nastawnie  roztworów 
roboczych, magazyn), 

– 

dobrać zabezpieczenia i osłony ruchomych części maszyn i urządzeń mechanicznych, 

– 

zabezpieczyć dostęp do szkodliwych środków chemicznych, 

– 

dobrać  i  zastosować  właściwy  ubiór  i  sprzęt  ochronny,  środki  ochrony  osobistej  na 
poszczególnych stanowiskach pracy, 

– 

powiadomić  odpowiednie  służby  bhp  o  zauważonych  zagrożeniach  dla  zdrowia  i  życia 
pracowników, 

– 

udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym 

– 

zastosować  w  przypadku  zagrożenia  pożarowego, podręczny sprzęt oraz środki gaśnicze 
zgodnie z zasadami ochrony przeciwpożarowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy  wyprawy skór 744[03].O1 
Jednostka modułowa: „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 744[03].O1.01 

 

Temat: Organizacja pierwszej pomocy na miejscu wypadku. 

 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  organizowania  pierwszej  pomocy  na  miejscu 

wypadku. 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  rozpoznać zagrożenia występujące na miejscu wypadku, 

  prawidłowo ocenić stan poszkodowanych, 

  podjąć właściwe działania ratownicze, 

  wezwać pomoc. 

 

Metody nauczania:  

  wykład informacyjny, 

   pokaz. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 

Czas: 90min. 
Środki dydaktyczne: 

–  instrukcje, plansze, tablice poglądowe, 
–  prezentacje komputerowe, 
–  filmy instruktażowe,  
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  Pogadanka, 

  Prezentacja tablic i filmów. 

 
4.  Podsumowanie zajęć. 
5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
6.  Wystawienie ocen za wykonaną pracę, aktywność i odpowiedzi. 
7.  Ewaluacja zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Wykonaj tablicę informacyjną z wszystkimi numerami alarmowymi 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy  wyprawy skór 744[03].O1 
Jednostka modułowa: „Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska” 744[03].O1.01 

 

Temat:  „Efekt  cieplarniany”-  analiza  przyczyn  powstawania  efektu  cieplarnianego  oraz 
sposoby walki z tym zjawiskiem. 

 

Cel  ogólny:  kształtowanie  umiejętności  analizy  konkretnego  problemu  związanego 
z zagrożeniem środowiska 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

  opisać zjawisko „efektu cieplarnianego”, 

  podać przyczyny powstania tego zjawiska, 

  określić zagrożenia z niego wynikające,  

  określić sposoby walki z nim. 

 

Metody nauczania:  

  pogadanka, 

  praca z tekstem, 

  pokaz. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

  grupowa. 

 
Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania, 
–  plansze i tablice poglądowe,  
–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania. 
 
Czas:
  90 min. 

 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem  zadania  jest  rozpoznanie  przyczyn  powstawania  „efektu  cieplarnianego” 

oraz zaproponowanie sposobów jego ograniczenia  

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  lekcji,  zaznajomienie  uczniów 

z zadaniem. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie są przyczyny powstawania efektu cieplarnianego? 
2.  Jakie zagrożenia dla środowiska niesie ze sobą efekt cieplarniany? 
3.  Jak możemy z nimi walczyć? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10 

PLANOWANIE 
1.  Ustal jak dokonasz rozpoznania problemu (efekt cieplarniany). 
2.  Ustal przyczyny powstania problemu. 
3.  Zaproponuj metody rozwiązania. 

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Przejrzyj wszelki informacje dotyczące efektu cieplarnianego. 
2.  Wynotuj przyczyny jego powstawania. 
3.  Dokonaj ich klasyfikacji. 
4.  Określ, jakimi metodami możesz walczyć z tym zjawiskiem. 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie rozpoznano zjawisko efektu cieplarnianego? 
2.  Czy prawidłowo określono przyczyny powstawania tego zjawiska? 
3.  Czy prawidłowo określono sposoby walki z tym zjawiskiem? 

 

ANALIZA 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe  i  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 

 

FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Odszukaj w literaturze (Internecie) nietypowe sposoby walki z „efektem cieplarnianym”.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11 

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Podstawowe akty prawne związane z bezpieczeństwem             

i higieną pracy 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i  technikę  wykonania  oraz  wyeksponować  znaczenie  umiejętności  interpretowania  zapisu 
kodeksu pracy na kształtowanie bezpiecznych warunków pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z zapisami Kodeksu Pracy, 
2)  wyszukać odpowiedni dział Kodeksu Pracy,  
3)  wynotować artykuły mówiące o obowiązkach pracodawcy w zakresie bhp, 
4)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kodeks pracy, 

– 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj analizy poszczególnych zapisów przykładowego regulaminu pracy pod względem 

zgodności z zapisami Kodeksu Pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować każdy punkt regulaminu,  
3)  sprawdzić czy poszczególne zapisy nie naruszają zapisów Kodeksu Pracy, 
4)  sporządzić stosowne zestawienie wyników analizy w formie tabeli, 
5)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

kodeks pracy, 

– 

regulamin pracy, 

– 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Przedstaw uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy.  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wyszukać odpowiednie akty prawne, 
3)  wyszukać zapisy mówiące o uprawnieniach PIP, 
4)  wynotować informacje w punktach, 
5)  zaprezentować wyniki i omówić przebieg ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy podłączony do Internetu, 

– 

przybory do pisania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13 

5.2. Wypadki przy pracy oraz organizacja pierwszej pomocy 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj czy dane zdarzenie losowe można zakwalifikować jako wypadek przy pracy. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uważnie przyjrzeć się definicji wypadku przy pracy, 
3)  uważnie przeanalizować dany przypadek, 
4)  zanotować wyniki analizy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne

:

 

– 

Kodeks pracy, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

przybory do pisania, 

– 

opis hipotetycznego zdarzenia losowego. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz punkt po punkcie procedurę postępowania powypadkowego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przyjrzeć się uważnie analizowanemu wypadkowi, 
3)  zanotować wyniki ćwiczenia, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14 

Środki dydaktyczne: 

– 

opis hipotetycznego wypadku, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Opisz organizację pierwszej pomocy na miejscu hipotetycznego wypadku. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować hipotetyczny wypadek (przedstawiony przez nauczyciela), 
3)  opisać punkt po punkcie przebieg podjętych działań, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

opis hipotetycznego wypadku, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

przybory do pisania. 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15 

5.3.  Zagrożenia  chemiczne  i  mechaniczne  oraz  sprzęt  i  środki 

ochrony osobistej

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  w  dziale  warsztatu  mokrego  oraz  zaproponuj  środki 

ochronne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z procesem technologicznym w dziale warsztatu mokrego, 
3)  zapoznać się z parkiem maszynowym działu mokrego, 
4)  rozpoznać zagrożenia chemiczne orz mechaniczne, 
5)  zaproponować środki ochrony indywidualnej na wybranym stanowisku pracy, 
6)  zaproponować środki ochrony zbiorowej w dziale, 
7)  zanotować własne propozycje rozwiązań, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu mokrego, 

– 

zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach działu mokrego, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  zagrożenia  występujące  w  dziale  wykańczania  oraz  zaproponuj  środki 

ochronne. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z procesem technologicznym w dziale wykańczalni, 
3)  zapoznać się z parkiem maszynowym wykańczalni, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16 

4)  rozpoznać zagrożenia chemiczne oraz mechaniczne, 
5)  zaproponować środki ochrony indywidualnej na wybranym stanowisku pracy, 
6)  zaproponować środki ochrony zbiorowej w dziale, 
7)  zanotować własne propozycje rozwiązań, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu wykańczalni, 

– 

zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach wykańczalni, 

– 

literatura z rozdziału 7,  

– 

materiały do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Sprządź  tabelę  wyposażenia  pracownika  działu  garbowania  w  środki  ochrony  osobistej 

z uwzględnieniem czasu użytkowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zapoznać się z procesem technologicznym w dziale garbowania, 
3)  rozpoznać zagrożenia,  
4)  zaproponować środki ochrony osobistej, 
5)  sporządzić zestawienia (tabelę), 
6)  określić czas użytkowania konkretnych środków ochrony osobistej, 
7)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
8)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  schematy, opisy wyposażenia maszynowego działu garbowania, 
–  zdjęcia wykonane na konkretnych stanowiskach pracy, 
–  literatura uzupełniająca (uchwały rady ministrów), 
–  materiały do pisania. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17 

5.4. Ochrona środowiska pracy oraz środowiska naturalnego.

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj rozwiązania, które pozwolą na zmniejszenie hałasu na stanowisku pracy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi walki z hałasem, 
2)  rozpoznać sytuację na przykładowym stanowisku pracy, 
3)  przedstawić propozycje rozwiązań, 
4)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania, 

– 

zdjęcia wykonane na konkretnym stanowisku pracy. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeanalizuj  dostępne  informacje  i  dokładnie  opisz,  jakie  są  przyczyny  i  na  czym  polega 

„efekt cieplarniany”.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi „efektu cieplarnianego”, 
2)  przeanalizować zdobyte informacje, 
3)  przedstawić swoją wiedzę w formie notatki, 
4)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy z dostępem do internetu, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Przeanalizuj  dostępne  informacje  i  dokładnie  opisz,  czym  jest  zjawisko  zwane  „dziurą 

ozonową” oraz podaj przyczyny jego powstawania.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi „dziury ozonowej”, 
2)  przeanalizować zdobyte informacje,  
3)  przedstawić zdobytą wiedzę w formie notatki, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy z dostępem do internetu, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19 

5.5. Ochrona przeciwpożarowa

 

 
5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź zestawienie (najlepiej w formie tabeli) następującej zależności: rodzaj palącej się 

substancji – środek gaśniczy który należy zastosować do jej gaszenia. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi środków gaśniczych, 
2)  przeanalizować zdobyte informacje,  
3)  przedstawić zdobytą wiedzę w formie tabeli, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy z dostępem do internetu, 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Dokonaj  prawidłowego  oznaczenia  (znakami  przeciwpożarowymi)  magazynu  środków 

chemicznych w dziale wykańczalni. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać  się  wiadomościami  dotyczącymi  rodzaju  środków  chemicznych  gromadzonych 

w dziale wykańczania, 

3)  zapoznać ze znakami przeciwpożarowymi, 
4)  przeanalizować zdobyte informacje,  
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

–  zestaw komputerowy z dostępem do internetu, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania. 

 

Ćwiczenie 3 

Zapisz w kolejnych punktach działania, jakie podejmiesz w momencie spostrzeżenia 

pożaru w zakładzie pracy 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się wiadomościami dotyczącymi procedur postępowania w wypadku pożaru, 
2)  przeanalizować zdobyte informacje, 
3)  zanotować wyniki analizy,  
4)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, praca z tekstem, dyskusja. 
 
Środki dydaktyczne: 

– 

literatura z rozdziału 7, 

– 

materiały do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  
Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska”

 

 
 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1, 2, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 

  zadania 3, 4, 11, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

-

  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
b,  2.  b,  3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. c, 9. d, 10. a, 11. a, 
12. 
d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. c, 20. c 
 
Plan testu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić właściwy akt prawny 

2. 

Określić właściwą instytucje 

3. 

Określić ramy prawne zapisów regulaminu 
pracy 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22 

4. 

Zinterpretować zapisy aktualnych aktów 
prawnych 

D

 

PP

 

5. 

Zinterpretować aktualne dane statystyczne 
dotyczące wypadków przy pracy 

6. 

Podać główne przyczyny wypadków 

Zastosować procedury postępowania 
powypadkowego 

Określić termin sporządzenia protokółu 
powypadkowego 

Opisać procedurę postępowania 
powypadkowego 

10 

Określić właściwe numery telefonów 
alarmowych 

11 

Określić zagrożenia chemiczne istniejące 
w dziale warsztatu mokrego 

PP 

12 

Określić zagrożenia chemiczne istniejące 
w dziale garbowania i dogarbowania.  

PP 

13 

Określić zagrożenia chemiczne istniejące 
w dziale wykańczania 

PP 

14 

Określić podział środków ochrony osobistej 

15 

Określić czynniki wpływające na środowisko 
pracy 

16 

Określić sposoby ograniczenia hałasu 

17 

Określić, przyczyny powstawania „efektu 
cieplarnianego” 

B  

18 

Określić główne przyczyny powstawania 
pożarów 

19 

Określić zasady stosowania środków 
gaśniczych 

20 

Określić znaczenie przeciwpożarowych 
znaków bezpieczeństwa 

 

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 
 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj  się  z  zestawem  pytań  testowych.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących. 

Przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 
ochrony środowiska. 

4.  Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru  
5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 
odpowiedź prawidłową),. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie Ci  sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie Ci  wolny  czas.  Trudności  mogą  przysporzyć Ci 
pytania: 3,4,11,12,13 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 
 
Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Najważniejszym polskim aktem prawnym regulującym miedzy innymi kwestie bhp jest:  

a)  norma polska, 
b)  kodeks pracy, 
c)  obwieszczenie, 
d)  rozporządzenie. 
 

2.  Instytucją niemającą wpływu na kontrolę przestrzegania przepisów prawa pracy jest: 

a)  Państwowa Inspekcja Sanitarna, 
b)  Urząd Miar i Normalizacji, 
c)  Urząd Dozoru Technicznego,  
d)  Państwowa Inspekcja Pracy. 

 

3.  Regulamin pracy nie może: 

a)  przyznawać pracownikom nowych uprawnień, 
b)  być źródłem nowych obowiązków pracownika, 
c)  ustalać rozkładu czasu pracy, 
d)  ustalać czasu i miejsca wypłaty wynagrodzenia.  

 

4.  Do wypadku przy pracy nie zaliczamy: 

a)  wypadku  zaistniałego  podczas  wykonywania  przez  pracownika  zwykłych  czynności  

poza godzinami pracy oraz poza terenem zakładu pracy, 

b)  wypadku  zaistniałego  podczas  lub  w  związku  z  wykonywaniem  przez  pracownika 

zwykłych czynności lub poleceń przełożonych, 

c)  wypadku  zaistniałego  podczas  lub  w  związku  z  wykonywaniem  przez  pracownika 

czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, 

d)  wypadku zaistniałego w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w 

drodze  między  siedzibą  pracodawcy  a  miejscem  wykonywania  obowiązku 
wynikającego ze stosunku pracy. 

 

5.  Główną przyczyną wypadków przy pracy to przyczyny: 

a)  techniczne, 
b)  organizacyjne, 
c)  inne, 
d)  ludzkie. 

 

6.  Główną  przyczyną  powodującą  najwięcej  wypadków  przy  pracy  (z  przyczyn  ludzkich) 

jest: 
a)  niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności, 
b)  lekceważenie zagrożenia (brawura ryzykanctwo), 
c)  nieprawidłowe 

zachowanie 

się 

pracownika 

spowodowane 

zaskoczeniem 

niespodziewanym zdarzeniem, 

d)  nieznajomość zagrożenia oraz przepisów i zasad bhp, a także brak doświadczenia. 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25 

7.  O  tym,  że  wypadek  miał  miejsce,  poszkodowany  –  jeżeli  stan  zdrowia  na  to  pozwala  – 

powinien w pierwszej kolejności poinformować: 
a)  społecznego inspektora pracy, 
b)  swojego przełożonego, 
c)  kierownika zakładu, 
d)  pracownika bhp. 

 

8.  Protokół powypadkowy musi zostać sporządzony przez zespół powypadkowy w ciągu: 

a)  3 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku, 
b)  7 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku, 
c)  14 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku, 
d)  21 dni od daty uzyskania zawiadomienia o wypadku. 

 

9.  Pierwszym etapem organizacji udzielania pierwszej pomocy jest: 

a)  ocena stanu poszkodowanego, 
b)  wezwanie pomocy., 
c)  zawiadomienie przełożonego, 
d)  ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku.  

 

10.  Prawidłowe numery telefonów ratunkowych to:  

a)  999 – pogotowie ratunkowe i 998 – straż pożarna, 
b)  998 – pogotowie ratunkowe i 999 – straż pożarna, 
c)  997 – pogotowie ratunkowe i 998 – straż pożarna, 
d)  999 – pogotowie ratunkowe i 997 – straż pożarna. 

 
11.  W dziale warsztatu mokrego największe zagrożenie chemiczne powodują: 

a)  stężony kwas siarkowy, siarczek sodu, 
b)  związki chromu, formaldehyde, 
c)  rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen), 
d)  garbniki roślinne i syntanowe.  

 
12.  W dziale garbowania i dogarbowania największe zagrożenie chemiczne powodują: 

a)  sól, rozpuszczalniki organiczne, 
b)  rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen), 
c)  stężony kwas siarkowy, siarczek sodu, 
d)  związki chromu, formaldehyd, soda.  

 
13.  W dziale wykańczania największe zagrożenie chemiczne powodują: 

a)  stężony kwas siarkowy, siarczek sodu, 
b)  garbniki syntetyczne, kwasy, 
c)  rozpuszczalniki organiczne (np. estry, alkohole, benzen), 
d)  związki chromu, formaldehyd, soda. 

 

14.  Środki ochrony indywidualnej według ich ogólnego przeznaczenia możemy podzielić na: 

a)  siedem grup, 
b)  dziewięć grup, 
c)  jedenaście grup, 
d)  trzynaście grup. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26 

15.  Na środowiska pracy człowieka nie ma wpływu: 

a)  natężenia hałasu, 
b)  natężenie oświetlenia stanowiska pracy, 
c)  poziom zapylenia powietrza, 
d)  czas pracy. 

 
16.  W warunkach przemysłowych hałasu nie możemy ograniczyć poprzez: 

a)  zastosowanie osłon akustycznych, 
b)  zastosowanie ochron osobistych, 
c)  wybetonowanie podłoża hali maszyn, 
d)  redukcje hałasu u źródła. 

 
17.  Jaki gaz emitowany do atmosfery przyczynia się do powstanie „efektu cieplarnianego? 

a)  dwutlenek węgla, 
b)  dwutlenek siarki, 
c)  tlenek węgla, 
d)  freon. 

 

18.  Najczęściej spotykaną przyczyną pożarów jest:  

a)  wadliwy proces technologiczny, 
b)  brak porządku i czystości, 
c)  nieprawidłowa eksploatacja urządzeń elektrycznych, 
d)  ludzka nieostrożność.  

  
19.  Urządzenia pod napięciem możemy gasić: 

a)  wodą, 
b)  pianą gaśniczą, 
c)  proszkiem gaśniczym, 
d)  kocem gaśniczym. 

 

20.  Który z przeciwpożarowych znaków bezpieczeństwa oznacza przycisk przeciwpożarowy? 

 

a) 

                                    b)                                                                              c)                                         

d) 

   

                     

                         

                         

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź 

 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

 

Razem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28 

TEST 2 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  Przestrzeganie  przepisów 
bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony 
środowiska”

 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1,2,5,6,7,8,9,10,14,15,16,17,18,19,20, są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 3,4,11,12,13 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów, 

-

  dobry  –  za  uzyskanie  15  punktów,  w  tym  co  najmniej  2  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  uzyskanie  18  punktów,  w  tym  co  najmniej  4  punktów  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz  odpowiedzi:  1.  
b,  2.  d,  3. a, 4. b, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. d, 10. c, 11. a, 
12. 
b, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. b, 19. c, 20.    
 
Plan testu:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr 

zadania 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić organ publikujący określony 
akt prawny. 

2. 

Określić organ upoważniony do 
interpretacji zapisów Kodeksu Pracy. 

3. 

Określić ramy prawne zapisów 
regulaminu pracy. 

PP 

4. 

Zinterpretować zapisy aktualnych 
aktów prawnych. 

PP 

5. 

Zinterpretować aktualne dane 
statystyczne dotyczące wypadków przy 
pracy. 

6. 

Podać główne przyczyny wypadków.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29 

Podać główne przyczyny wypadków. 

Określić termin zatwierdzenia 
protokółu. powypadkowego  

Opisać procedurę akcji ratowniczej. 

10 

Prawidłowo sformułować meldunek o 
wypadku.  

11 

Określić zagrożenia mechaniczne 
istniejące w dziale warsztatu mokrego. 

PP 

12 

Określić zagrożenia mechaniczne 
istniejące w dziale garbowania i 
dogarbowania.  

PP 

13 

Określić zagrożenia mechaniczne 
istniejące w dziale wykańczania. 

PP 

14 

Określić, który akt prawny reguluje 
sprawy związane z przydziałem 
środków ochrony osobistej. 

15 

Określić sposoby ochrony środowiska 
naturalnego    oraz  środowiska pracy. 

16 

Określić sposoby ograniczenia hałasu. 

17 

Określić, sposoby ochrony zasobów 
wodnych. 

C  

18 

Określić zasady zachowania w 
przypadku zauważenia pożaru. 

19 

Określić czynne metody zabezpieczeń 
przeciwpożarowych. 

20 

Określić sposób gaszenia płonącej 
odzieży na ludziach. 

 

 

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  co  najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie 

będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących.  Przestrzegania  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny 

pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz  ochrony  środowiska..  Wszystkie  pytania  są 
pytaniami wielokrotnego wyboru.  

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  W  pytaniach  wielokrotnego  wyboru  zaznacz  prawidłową  odpowiedź  X  (w  przypadku 

pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić 
odpowiedź prawidłową),. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci sprawiało  trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na  później  i  wróć  do  niego,  gdy  zostanie  Ci wolny czas. Trudności  mogą  przysporzyć  Ci 
pytania: 3,4,11,12,13 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min.   

 

 

 

 

 

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Ustawy i rozporządzenia publikowane są w: 

a)  Monitorze Polskim, 
b)  Dzienniku Ustaw, 
c)  obwieszczeniu rządu, 
d)  rozporządzeniu rządu. 
 

2.  Ustalenie właściwego znaczenia obowiązujących przepisów Kodeksu Pracy należy do: 

a)  Państwowej Inspekcji Pracy, 
b)  Państwowej Inspekcji Sanitarnej, 
c)  Urzędu Dozoru Technicznego, 
d)  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej oraz Sądu Najwyższego. 

 

3.  Regulamin pracy może: 

a)  przyznawać pracownikom nowe uprawnienia, 
b)  być źródłem nowych obowiązków pracownika, 
c)  zmienić ustawowy wymiar urlopu wypoczynkowego, 
d)  zmienić zapisy Kodeksu Pracy. 

 

4.  Za wypadek przy pracy uważa się: 

a) 

wypadek  zaistniały  podczas  wykonywaniem  przez  pracownika  zwykłych  czynności 
poza godzinami pracy oraz poza terenem zakładu pracy. 

b) 

wypadek  zaistniały  podczas  lub  w  związku  z  wykonywaniem  przez  pracownika 
zwykłych czynności lub poleceń przełożonych. 

c) 

wypadek 

zaistniały 

podczas 

urlopu 

wypoczynkowego 

przysługującemu 

pracownikowi. 

d) 

wypadek  zaistniały  podczas  wykonywania  prac  remontowo  budowlanych  na  terenie 
własnej posesji pracownika. 

 

5.  Statystycznie najmniej wypadków przy pracy powstaje: 

a)  z przyczyn technicznych, 
b)  z przyczyny organizacyjnych, 
c)  z innych przyczyn, 
d)  z przyczyn ludzkich. 

 

6.  Główną  przyczyną  powodującą  najwięcej  wypadków  przy  pracy  (z  przyczyn 

organizacyjnych) jest brak: 
a)  wyposażenia pracowników w wymagane środki ochrony indywidualnej. 
b)  wymaganych uprawnień kwalifikacyjnych. 
c)  nadzoru nad pracownikami. 
d)  zabezpieczenia stanowisk pracy. 

 

7.  Główną  przyczyną  powodującą  najwięcej  wypadków  przy  pracy  (z  przyczyn 

technicznych) jest: 
a)  niewystarczająca wytrzymałość czynnika materialnego, 
b)  ukryta wada materiałowa czynnika materialnego, 
c)  zły stan techniczny urządzeń sygnalizujących zagrożenia, 
d)  zły stan techniczny urządzeń ochronnych (osłony). 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32 

8.  Protokół powypadkowy musi zostać zatwierdzony przez pracodawcę w ciągu: 

a)  3 dni od daty jego sporządzenia, 
b)  5 dni od daty jego sporządzenia, 
c)  14 dni od daty jego sporządzenia, 
d)  21 dni od daty jego sporządzenia. 

 

9.  Wskaż zdanie fałszywe. W czasie oczekiwania na pomoc kwalifikowaną należy ponawiać, 

co kilka minut ocenę: 
a)  przytomności (świadomości), 
b)  drożności dróg oddechowych,  
c)  akcji serca i wydolności krążenia, 
d)  zagrożenia zewnętrznego. 

 

10.  Wskaż  zdanie  fałszywe.  Meldunek  o  zaistniałym  wypadku  powinien  zawierać  zwięzłą        

i dokładną informację na temat:  
a)  miejsca zdarzenia, 
b)  rodzaju uszkodzeń, 
c)  liczby osób uczestniczących w akcji ratowniczej, 
d)  liczby poszkodowanych. 

 

11.  W dziale warsztatu mokrego największe zagrożenie mechaniczne powodują: 

a)  dwojarki i mizdrownice, 
b)  strugarki i plasterki, 
c)  agregaty natryskowe i szlifierki, 
d)  prasy hydrauliczne i suszarki próżniowe. 

 

12.  W dziale garbowania i dogarbowania największe zagrożenie mechaniczne powodują: 

a)  dwojarki i mizdrownice, 
b)  strugarki, 
c)  agregaty natryskowe i szlifierki, 
d)  prasy hydrauliczne suszarki próżniowe. 

 

13.  W dziale wykańczania największe zagrożenie mechaniczne powodują 

a)  dwojarki i mizdrownice, 
b)  strugarki i plasterki, 
c)  agregaty natryskowe i prasy hydrauliczne, 
d)  suszarki próżniowe i szlifierki. 

 

14.  Zasady  przydzielania  pracownikom  środków  ochrony  indywidualnej  i  odzieży  roboczej, 

oraz przewidywanego czasu użytkowania reguluje 
a)  Ustawa sejmowa, 
b)  Uchwała Rady Ministrów, 
c)  Kodeks Pracy, 
d)  Państwowa Inspekcja Pracy. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33 

15.  Wskaż  zdanie  fałszywe.

 

Ochronę  środowiska  i ochronę  środowiska  pracy  możemy 

realizować poprzez: 
a)  modernizację i optymalizację instalacji produkcyjnych, 
b)  modernizację i optymalizację procesów technologicznych, 
c)  zmniejszenie zużycia surowców i środków chemicznych, 
d)  zwiększenie zużycia energii. 

 

16.  Wskaż zdanie fałszywe. Podstawowe sposoby walki z hałasem to: 

a)  redukcja hałasu u źródła, 
b)  stosowanie indywidualnych ochron osobistych, 
c)  wybetonowanie podłoża hali maszyn, 
d)  stosowanie ekranów akustycznych. 

 

17.  Wskaż  zdanie  fałszywe.  Ochrona  zasobów  wodnych  polega  przede  wszystkim  na 

rozwiązaniach technicznych, takich jak: 
a)  budowa nowych ujęć wód głębinowych, 
b)  zamykanie obiegów wodnych w cyklach produkcyjnych, 
c)  napowietrzanie wód stojących, 
d)  stosowanie technologii bezściekowych. 

 

18.  W przypadku zauważenia pożaru w pierwszej kolejności należy: 

a)  powiadomić właściciela lub administratora obiektu lub terenu, 
b)  powiadomić o zagrożeniu ludzi znajdujących się w strefie zagrożenia, 
c)  zarządzić ewakuację ludzi z zagrożonego obszaru, 
d)  powiadomić jednostkę ochrony przeciwpożarowej. 

  

19.  Wskaż  zdanie  fałszywe.  Do  czynnych  systemów  zabezpieczeń  przeciwpożarowych 

zaliczamy: 
a)  systemy sygnalizacji pożaru (SAP), 
b)  systemy wentylacji pożarowej, 
c)  drzwi i ścianki oddzielenia przeciwpożarowego, 
d)  lampy i systemy oświetlenia awaryjnego. 

 

20.  Do gaszenia płonących na ludziach ubrań należy użyć: 

a)  gaśnicy pianowej, 
b)  gaśnicy śniegowej, 
c)  gaśnicy proszkowej, 
d)  koca gaśniczego. 

 

 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 

Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Numer 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

 

Razem 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35 

7. LITERATURA 

 

1.  Artykuł  –  Zagrożenia  chemiczne  w  przemyśle  garbarskim  „bezpieczeństwo  pracy  nauka 

i praktyka” 4/2001, str. 6-9 dr inż. Wojciech Domański, mgr Jolanta Surgiewicz Centralny 
Instytut Ochrony Pracy  

2.  Informacje zawarte na stronach internetowych: 

http//www.ciop.pl/  Centralny  Instytut  Ochrony  Pracy  –  Państwowy  Instytut 
Badawczy 

http//www.ebhp.pl/ BHP, wyposażenie stanowisk pracy 

http//www.ściąga .pl/ tekst  

http//www.eko - net.pl/ Serwis dla specjalistów ochrony środowiska 

http//www.bhp.com.pl 

http//www.ppozbhp.pl Ogólnopolski Portal Ochrony Przeciwpożarowej 

http//prawo-pracy.pl/ Prawo pracy dla pracowników i pracodawców 

http//prawo.hoga.pl/prawo pracy-Serwis nie tylko dla prawników 

3.  Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 
4.  Rodziewicz O.: Podstawy technologii garbarstwa. WSI, Radom 1984 
5.  Roj-Chodacka  A.:  Przestrzeganie  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony 

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. Poradnik i materiały dla ucznia. KOWEZiU, 
Warszawa 2002