background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 
 
Zbigniew Gregorczyk 
 
 
 
 

Natłuszczanie skór z okrywą włosową  

744[03]Z3.01 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

dr inż. Marian Grabkowski 

inż. Stanisław Pietryka 

 

 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr inż. Zbigniew Gregorczyk 

 

 

Konsultacja: 

mgr inż. Zdzisław Feldo 

 

 

Korekta: 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  744[03].Z3.01 
„Natłuszczanie  skór  z okrywą  włosową”  zawartego w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu garbarz skór. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 SPIS TREŚCI 

 
1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

10 

5.1. Cel, rodzaje środków natłuszczających, zasady natłuszczania 

skór z okrywą włosową 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Metody i sposoby natłuszczania tkanki skórnej 

12

   

 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Sporządzanie emulsji natłuszczających skóry 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Techniki i urządzenia do natłuszczania skór z okrywą włosową 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

20 

7. Literatura 

28

 

 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

Treści    zawarte  w  tym  poradniku  są  przeznaczone  dla  nauczyciela  prowadzącego 

nauczanie zawodowe w systemie modułowym w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 
744[03]. Jednostka modułowa zawiera: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

– 

środki dydaktyczne, wskazania metodyczne do realizacji materiału nauczania, propozycje 
metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia, 

– 

wykaz literatury z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.  
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 
– 

pokazu z objaśnieniem, 

– 

tekstu przewodniego, 

– 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 

Treści kształcenia jednostki modułowej zostały ujęte w tematach: 

1.  Cel, rodzaje środków natłuszczających, zasady natłuszczania skór z okrywą włosową. 
2.  Metody i sposoby natłuszczania tkanki skórnej. 
3.  Sporządzanie emulsji natłuszczających skóry. 
4.  Techniki i urządzenia do natłuszczania skór z okrywą włosową. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania.  
W rozdziale tym podano również: 
– 

plan testu w formie tabelarycznej, 

– 

punktację zadań i uczenia się, 

– 

propozycje norm wymagań, 

– 

instrukcję dla nauczyciela, 

– 

instrukcję dla ucznia, 

– 

kartę odpowiedzi, 

– 

zestaw zadań testowych.  

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy 

W  czasie  realizacji  programu  uczeń  musi  przestrzegać  regulaminów,  przepisów 

bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  oraz  instrukcji  przeciwpożarowych,  wynikających  z  rodzaju 
wykonywanych prac. Z tymi przepisami należy zapoznać uczniów podczas trwania nauki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

744[03].Z3.04 

Uszlachetnianie okrywy  

włosowej skór 

744[03].Z3.05 

Uszlachetnianie tkanki 

skórnej skór z włosem 

744[03].Z3 

Technologia wykończenia  

i uszlachetniania skór z włosem 

744[03].Z3.01 

Natłuszczanie skór z okrywą  

włosową 

744[03].Z3.02 

Suszenie skór wyprawionych 

z okrywą włosową 

744[03].Z3.03 

Przygotowanie skór  

wyprawionych z okrywą włosową do 

uszlachetniania 

744[03].Z3.06 

Ocena jakościowa, 

Rozsortowanie i przechowywanie  

skór wyprawionych z okrywą włosową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując  do  realizacji  programu  jednostki  modułowej  „Natłuszczanie  skór  z okrywą 

włosową” uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznawać rodzaje skór przeznaczonych do natłuszczania,  

 

rozpoznawać sposób garbowania skór przeznaczonych do natłuszczania,  

 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

wykonywać wszystkie prace zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, 

 

zastosować odzież i środki ochrony osobistej, 

 

pracować w grupie i indywidualnie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

Po realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

posłużyć się instrukcją technologiczną wykończania skór z okrywą włosową, 

– 

określić  cel  i  dobrać  metodę  natłuszczania  skór  w  zależności  od  rodzaju  
i przeznaczenia, 

– 

sporządzić roztwory emulsji natłuszczających zgodnie z zasadami technologii, 

– 

wykonać natłuszczanie różnego  rodzaju skór z okrywą włosową, 

– 

dobrać i zastosować urządzenia do kąpielowego lub ręcznego natłuszczania skór. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 

Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03] 
Moduł:         

 

  Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa:    Natłuszczanie skór z okrywą włosową 744[03].Z3.01 

Temat:     Natłuszczanie skór z okrywą włosową przez smarowanie szczotką 
Cel ogólny:  rozumienie celu i kształtowanie umiejętności natłuszczania  

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

zorganizować  stanowisko  do  natłuszczania  przez    smarowanie  szczotką  zgodnie  
z przepisami bhp, 

− 

rozsortować skóry z przeznaczeniem do natłuszczania przez szczotkowanie, 

− 

przygotować mieszankę natłuszczającą,

 

− 

przygotować skórę do konserwacji,

 

− 

przeprowadzić proces natłuszczania,

 

− 

dokonać oceny poprawności natłuszczenia skór,

 

− 

ułożyć skóry po natłuszczeniu.

 

 

Metody nauczania: 

− 

miniwykład, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

ćwiczenia praktyczne.

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

 praca w grupach 

Czas: 180 minut 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

wagi do ważenia tłuszczów, 

− 

skóry lisów, królików, kun, nutrii, 

− 

wiadro na sporządzoną emulsję natłuszczającą, 

− 

stół roboczy lub blat do przeprowadzenia natłuszczania,  

− 

woda amoniakalna, 

− 

szczotka do nacierania, 

− 

odzież ochronna, 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Uświadomienie celów zajęć.  
3.  Plan zajęć: 

a) wprowadzenie: 

–  nauczyciel omawia: cel natłuszczania, rodzaje skór, które poddaje się natłuszczaniu 

poprzez nacieranie, sposób przygotowania mieszanki natłuszczającej, 

–  zwraca uwagę na sposób nanoszenia mieszanki natłuszczającej,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

–  przypomina  o  konieczności  stosowania  mieszanek  natłuszczających  o  różnej 

zawartości tłuszczu w zależności od struktury tkanki skórnej, 

–  omawia sposób układania skór po natłuszczania pozostawianych do odleżenia. 

b)   praca w grupach: 

–  podział uczniów na grupy czteroosobowe, 
–  rozdanie instrukcji do ćwiczeń. 
–  rozdanie próbek skór przeznaczonych do natłuszczania, 
–  rozsortowanie otrzymanych próbek, 
–  przygotowanie skór do natłuszczania, 
–  przygotowanie mieszanki natłuszczającej, 
–  przeprowadzenie procesu natłuszczania, 
–  ułożenie skór do odleżenia. 

c)   podsumowanie lekcji: 

–  sprawdzenie czy prawidłowo wysortowano skóry, 
–  czy dobrze przygotowano skóry do natłuszczenia, 
–  czy przygotowano odpowiednią mieszankę natłuszczającą, 
–  czy prawidłowo przeprowadzono operację natłuszczania. 

4.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, pracy w zespole. 
5.   Pożegnanie uczniów.  
 
Zakończenie zajęć 

Praca domowa 
 

Poszukaj w literaturze i internecie wiadomości na temat ewentualnych nowych tłuszczów 

wykorzystywanych do natłuszczania skór z okrywą włosową 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ..................................................................................................................... 
Modułowy program nauczania:     Garbarz skór 744[03] 
Moduł:          

 

  Technologia wykończania i uszlachetniania skór z włosem 744[03].Z3 

Jednostka modułowa:    Natłuszczanie skór z okrywą włosową 744[03].Z3.01 

Temat:     Urządzenia stosowane w procesie natłuszczania skór z okrywą włosową. 
Cel ogólny: zapoznanie  się z  budową  i sposobem działania urządzeń wykorzystywanych 

w procesie natłuszczania skór z okrywą włosową. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

− 

rozpoznać  urządzenia  wykorzystywane  w  operacji  natłuszczania  skór  z  okrywą 
włosową, 

− 

opisać budowę urządzeń, 

− 

podać zależność natłuszczania od budowy cytroka, 

− 

podać urządzenia potrzebne do natłuszczania przez nacieranie. 

 
Metody nauczania: 

− 

wykład z elementami pokazu 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna 

Czas: 45 minut 
Środki dydaktyczne: 

− 

rysunki i schematy urządzeń stosowanych w natłuszczaniu skór z okrywą włosową, 

− 

slajdy i przeźrocza obrazujące pracę tych urządzeń, 

− 

rzutnik przeźroczy. 

Przebieg zajęć: 

1.  Powitanie uczniów. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.  
3.  Pokaz schematów i omówienie budowy cytroków. 
4.  Wytłumaczenie zasady pracy cytroka. 
5.  Zapoznanie uczniów z wyglądem i zastosowaniem stępy. 
6.  Omówienie  narzędzi  potrzebnych  do  wykonania  natłuszczania  skór  z  okrywą  włosową 

poprzez nacieranie szczotką.  

7.  Uczniowie robią notatki z wykładu. 
8.  Nauczyciel pyta uczniów czy mają jakieś pytania i ewentualnie udziela na nie odpowiedzi. 

 

Zakończenie zajęć 

 
Praca domowa 
Opisz budowę cytroka i jej wpływ na skuteczność natłuszczania. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach 
– 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

5. ĆWICZENIA 

5.1.  Cel,  rodzaje  środków  natłuszczających,  zasady  natłuszczania  

skór z okrywą włosową 

5.1.1. Ćwiczenia 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw podział środków do natłuszczania. Omów ich właściwości i zastosowanie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałami jednostki modułowej,  
2)  dokonać podziału tłuszczów ze względu na ich pochodzenie i stan skupienia, 
3)  omówić ich właściwości, 
4)  wskazać do jakiego rodzaju skór znalazły zastosowanie, 
5)  zadanie można wykonać w formie tabelarycznej. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia teoretyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru A-4, 
–  przybory szkolne: długopisy, ołówki, linijki. 
 
Ćwiczenie 2 

Dobierz przedstawione Ci tłuszcze do natłuszczania różnego asortymentu skór z okrywą 

włosową. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej,  
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować różnego rodzaju skóry z okrywą włosową, 
4)  określić charakter tkanki skórnej różnego rodzaju skór, 
5)  dobrać tłuszcze do określonego rodzaju skór, 
6)  omówić dlaczego dokonał/a takiego wyboru, 
7)  zanotować spostrzeżenia i wnioski w zeszycie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół do natłuszczania, 
–  pojemniki z tłuszczami i mieszankami natłuszczającymi, 
–  skóry do natłuszczania, 
–  rękawice ochronne, 
–  odzież ochronna. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Otrzymujesz  próbki  skór  futerkowych  po  natłuszczeniu.  Określ  wady  jakie  powstały  

w czasie natłuszczania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  wad  skór  z  okrywą  włosową  po 

natłuszczeniu, 

3)  zaobserwować czy nastąpiło przetłuszczenie tkanki skórnej, 
4)  określić czy  włos jest zabrudzony przez tłuszcz, 
5)  zaobserwować czy skóry są niedotłuszczone, 
6)  określić kruchość i łamliwość tkanki skórnej, 
7)  powiedzieć czy na skórach występują plamy tłuszczowe, 
8)  zapisać obserwacje w dzienniczku ćwiczeń, 
9)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

–  stół roboczy, 
–  różny asortyment skór celem dokonania analizy porównawczej, 

– 

odzież ochronna.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5.2. Metody i sposoby natłuszczania tkanki skórnej 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw  w  formie  tabelarycznej  metody  natłuszczania  skór  futerkowych. 

Scharakteryzuj je. Przydziel metodę natłuszczania do rodzaju skór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi metod natłuszczania skór z włosem, 
2)  wypisać w tabeli metody natłuszczania, 
3)  podać charakterystykę tych metod, 
4)  podać rodzaj skór jakie natłuszczamy poszczególnymi metodami, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Metoda natłuszczania 

Krótka charakterystyka 

Rodzaj skór 

 

 

 
 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia teoretyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory szkolne: długopisy, linijki, ołówki, i tym podobne. 
 
Ćwiczenie 2 

Porównaj metody natłuszczania skór owczych i skór nutrii. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi metod natłuszczania skór z włosem, 
2)  scharakteryzować metodę natłuszczania kąpielowego, 
3)  scharakteryzować metodę natłuszczania szczotkowego, 
4)  podać rodzaj skór jakie natłuszczamy poszczególnymi metodami, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia teoretyczne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Środki dydaktyczne: 

–  kartki papieru formatu A4, 
–  przybory szkolne: długopisy, linijki, ołówki, i tym podobne.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.3. Sporządzanie emulsji natłuszczających skóry 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź  mieszankę  natłuszczającą  potrzebną  do  natłuszczenia  z  dogarbowaniem  skór 

cielęcych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami sporządzania mieszanek natłuszczających, 
3)  wybrać i odważyć środki potrzebne do sporządzenia emulsji, 
4)  sporządzić mieszankę natłuszczającą zgodnie z recepturą, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

środki natłuszczające i emulgatory, 

– 

amoniak, 

– 

waga, 

– 

naczynie do sporządzenia mieszanki wyposażone w mieszadło, 

– 

płaszcz grzejny, 

– 

receptury sporządzania mieszanek, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 2 

Sporządź mieszankę natłuszczającą do natłuszczenia skór króliczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami sporządzania mieszanek natłuszczających, 
3)  wybrać i odważyć środki potrzebne do sporządzenia emulsji, 
4)  sporządzić mieszankę natłuszczającą zgodnie z recepturą, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

środki natłuszczające i emulgatory, 

– 

amoniak, 

– 

waga, 

– 

naczynie do sporządzenia mieszanki wyposażone w mieszadło, 

– 

płaszcz grzejny, 

– 

receptury sporządzania mieszanek, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 3 

Sporządź mieszankę natłuszczającą do natłuszczenia skór owczych. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z wiadomościami sporządzania mieszanek natłuszczających, 
3)  wybrać i odważyć środki potrzebne do sporządzenia emulsji, 
4)  sporządzić mieszankę natłuszczającą zgodnie z recepturą, 
5)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stół roboczy, 

– 

środki natłuszczające i emulgatory, 

– 

amoniak, 

– 

waga, 

– 

naczynie do sporządzenia mieszanki wyposażone w mieszadło, 

– 

płaszcz grzejny, 

– 

receptury sporządzania mieszanek, 

– 

odzież ochronna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.4.  Techniki  i  urządzenia  do  natłuszczania  skór  z  okrywą 

włosową 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Masz  skóry  owcze,  źrebaków  i  lisów.  Dostosuj  urządzenia  natłuszczające  do  rodzaju 

skór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  zasad  dobierania  technik  natłuszczania  

w zależności od rodzaju skóry, 

3)  określić charakter tkanki skóry owczej, 
4)  określić charakter tkanki skóry ze źrebaków, 
5)  określić charakter tkanki skóry z lisów srebrnych, 
6)  wybrać technikę  natłuszczania do rodzaju skór, 
7)  wybrać urządzenia w jakich należy wykonać operację natłuszczania.  
8)  zapisać wnioski w zeszycie ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

trzy rodzaje skór do natłuszczania, 

– 

instrukcje technologiczne natłuszczania, 

– 

urządzenia do natłuszczania, 

– 

zeszyt do ćwiczeń. 

 
Ćwiczenie 2 

Natłuszczanie skór nutrii przez nacieranie szczotką. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem teoretycznym jednostki modułowej, 
2)  przygotować stanowisko do wykonania ćwiczenia, 
3)  wybrać skóry do natłuszczania przez nacieranie, 
4)  określić charakter tkanki skórnej do natłuszczania kąpielowego, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5)  dobrać tłuszcz i sporządzić emulsję natłuszczającą, 
6)  wykonać operację ręcznego  nacierania skór z okrywą włosową, 
7)  zapisać spostrzeżenia i wnioski w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, obserwacja 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

stanowisko do ręcznego natłuszczania skór – stół roboczy lub blat, 

– 

skóry nutrii, 

– 

waga do ważenia tłuszczów, 

– 

stanowisko z parą wodną do podgrzewania emulsji natłuszczającej, 

– 

różne rodzaje środków do natłuszczania skór z okrywą włosową, 

– 

woda amoniakalna, 

– 

uprzednio przygotowane skóry z okrywą włosową do natłuszczania, 

– 

szczotka do nacierania skór, 

– 

wiadro na sporządzoną emulsję, 

– 

ubranie robocze, 

– 

fartuch gumowy, 

– 

rękawice gumowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Natłuszczanie kąpielowe skór owczych. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się wiadomościami z zakresu natłuszczania kąpielowego skór, 
3)  wysortować przedstawione Ci skóry do natłuszczania kąpielowego, 
4)  sporządzić mieszankę natłuszczającą, 
5)  wlać mieszankę natłuszczającą do skór znajdujących się w cytroku, 
6)  przeprowadzić proces natłuszczania kąpielowego, 
7)  dokonać oceny natłuszczania kąpielowego skór, 
8)  wyjąć skóry z cytroka i poddać je odleżeniu 
9)  zapisać spostrzeżenia i wnioski w dzienniczku ćwiczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

skóry owcze, 

– 

cytrok do natłuszczania kąpielowego, 

– 

waga do ważenia tłuszczu, 

– 

stanowisko z parą wodną, 

– 

różne rodzaje tłuszczów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

– 

woda amoniakalna, 

– 

wiadro na mieszankę natłuszczającą, 

– 

ubranie robocze: fartuch, rękawice gumowe. 

 
Ćwiczenie 4 

Dokonaj  porównania  natłuszczania  kąpielowego  skóry  owczej  i  szczotkowego  skóry  

z nutrii. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
2)  zapoznać się z techniką natłuszczania kąpielowego, 
3)  zapoznać się z techniką natłuszczania szczotkowego przez nacieranie, 
4)  dokonać oceny organoleptycznej kąpieli natłuszczającej, 
5)  dokonać oceny organoleptycznej emulsji natłuszczającej, 
6)  dokonać oceny skóry natłuszczonej kąpielowo, 
7)  dokonać oceny skóry natłuszczonej szczotkowo, 
8)  porównać jakość natłuszczonych skór, 
9)  zapisać wnioski i spostrzeżenia w dzienniczku. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

skóra owcza, 

– 

skóra z nutrii, 

– 

cytrok z kąpielą 

– 

stół roboczy do natłuszczania ręcznego, 

– 

emulsja natłuszczająca, 

– 

szczotka do natłuszczania skór, 

– 

boczki do wykładania skór, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 5 

Zaobserwuj  pracę  urządzenia  podczas  natłuszczania  kąpielowego.  Przygotuj  na  kartce 

papieru informacje, które pomogą Ci w omówieniu jego pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  materiałem  nauczania  dotyczącym  urządzeń  wykorzystywanych  

w natłuszczaniu kąpielowym, 

2)  obserwować pracę urządzenia podczas natłuszczania, 
3)  zanotować na kartce: 

− 

nazwę procesu technologicznego, 

− 

nazwę urządzenia, 

− 

zespoły mechanizmów i elementy robocze, 

− 

ilość obrotów skrzydeł mieszadła cytroka, 

− 

elementy zabezpieczeń bhp. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

cytrok, 

– 

próbki skór do natłuszczania kąpielowego, 

– 

mieszanka natłuszczająca, 

– 

odzież ochronna. 

 
Ćwiczenie 6 

Narysuj schemat cytroka i mów zasadę jego pracy. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposoby wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania jednostki modułowej, 
2)  naszkicować schemat cytroka, 
3)  nazwać podstawowe elementy i mechanizmy,  
4)  opisać zasadę jego pracy, 
5)  omówić zasady bezpiecznej pracy., 
6)  dokonać oceny pracy.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ćwiczenia praktyczne, objaśnienia, obserwacje 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

blok rysunkowy, 

– 

ołówki, 

– 

gumka, linijka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 

Do jednostki modułowej 744[03].Z3.01 „Natłuszczanie skór z okrywą włosową” 

 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1-14 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 14-20 są z poziomu ponadpodstawowego 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą  prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  14  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Plan testu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klucz odpowiedzi 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1. 

Określić cel natłuszczania skór 
z okrywą włosową 

2. 

Podać zasady natłuszczania 
skór futerkowych. 

3. 

Określić efekty natłuszczania 

4.  

Podać środki stosowane do 
natłuszczania 

5.  

Podać temperaturę procesu 
natłuszczania kąpielowego 

6.  

Podać maszyny stosowane 
w natłuszczaniu kąpielowym 

7.  

Określić sposoby nanoszenia 
emulsji natłuszczającej. 

- mizdrę skóry, 
- od środka skóry, 
- boków, łap 

8.  

Określić rodzaje skór 
natłuszczane kąpielowo 

- krótkim, 
- ostrym, 
- puszystej,  
- owcze,  
- jagnięce 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

9.  

Określić sposoby natłuszczania skór 

- kąpielowe,  
- szczotkowe, 
- szczotkowo- 

-kąpielowe, 

- ugniatanie 

10. 

Określić  zależność  natłuszczania  od 
budowy tkanki skórnej 

miejsca grube-
intensywniej; 
miejsca luźne – mała 
ilość tłuszczu 

11. 

Wymienić rodzaje tłuszczów   

oleje, tłuszcze, woski – 
naturalne, syntetyczne, 
mineralne 

12 

Podać  sposób  przyrządzania  emulsji 
natłuszczającej 

energiczne mieszanie 
w naczyniu 
zaopatrzonym 
w mieszadło i płaszcz 
grzejny 

13. 

Podać  wady  skór  powstałe  w  czasie 
natłuszczania 

plamistość tkanki 
skórnej, sfilcowanie 
włosa 

14. 

Określić  rodzaj  skór  dla  których 
stosujemy natłuszczanie szczotkowe 

skóry mające długi, 
gęsty i puszysty włos, 
np. skóry lisów, kun, 
królików  

15.  

Narysować schemat cytroka 

PP 

 
 

16. 

Określić 

wilgotność 

skór 

do 

natłuszczania przez ugniatanie 

PP 

17. 

Wymienić  sposoby  kontroli  procesu 
natłuszczania 

PP 

badanie trwałości 
emulsji, kontrola pH 
i temperatury 

18.  

Opisać  natłuszczanie  szczotkowo-
kąpielowe 

PP 

nacieranie szczotką – 
odleżenie przez 24 
godziny; dotłuszczanie 
w kąpieli przez 1 
godzinę w 
temperaturze 40-45

o

19.  

Podać rodzaje skór przeznaczone do 
natłuszczania przez ugniatanie 

PP 

sztywne i twarde np. 
skóry dzików 

20. 

Wyjaśnić zależność natłuszczania od 
budowy cytroka.   

PP 

im większe zanurzenie 
skrzydeł cytroka tym 
energiczniejsze 
poruszanie cieczy ze 
skórami i lepsze 
natłuszczenie skór. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu  z co najmniej  jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
6.  Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości.  
7.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
8.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

9.  Zbierz i sprawdź testy a wyniki  wpisz do arkusza zbiorczego. 
10. Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

11. Ustal przyczyny niepowodzeń uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
12. Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mające  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń  

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  pytań  dotyczących  natłuszczania  skór  z  okrywą  włosową.  Pytania  1-6  

i  16  wymagają  wyboru  spośród  czterech  odpowiedzi  jednej  prawidłowej;  pytania  7  i  8 
wymagają  wstawienia  w  miejsce  kropek  poprawnych  słów,  w  pytaniach  9-14  i  17-20 
należy udzielić krótkich odpowiedzi, pytanie 15 to zadanie rysunkowe 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 90 min. 

      POWODZENIA 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
I część 
1.  Celem natłuszczania skór z okrywą włosową jest 

a)  przygotowanie skór do garbowania. 
b)  wprowadzenie tłuszczu do tkanki skórnej. 
c)  rozmoczenie skóry. 
d)  oczyszczenie z brudu. 

 
2.  W skórach futerkowych natłuszczaniu poddajemy 

a)  okrywę włosową. 
b)  tkankę skórną wszystkich skór. 
c)   okrywę włosową i tkankę skórną. 
d)  tkankę skórną niektórych skór futerkowych. 

 
3.  Natłuszczanie skór z okrywą włosową powoduje 

a)  wygarbowanie tkanki skórnej. 
b)  odmięśnianie tkanki skórnej. 
c)  miękkość, pulchność i ciągliwość skór. 
d)  puszystość okrywy włosowej. 

 
4.  Do natłuszczania skór z okrywą włosową stosujemy 

a)  specjalne mieszanki natłuszczające. 
b)  kąpiele garbujące. 
c)  trociny. 
d)  środki powierzchniowo czynne. 

 
5.  Proces natłuszczania kąpielowego prowadzimy w temperaturze 

a)  20–25 

o

C. 

b)  60–65 

o

C. 

c)  40–45 

o

C. 

d)  5–10 

o

C. 

 
6.  Natłuszczanie kąpielowe prowadzimy w 

a)  cytrokach. 
b)  trociniakach. 
c)  bębnach garbarskich. 
d)  dołach garbarskich. 

 
7.  Emulsję  tłuszczową  wciera  się  szczotką  w    ………………………  .  Nanoszenie emulsji 

rozpoczyna się  ……………………….w kierunku .......................,  ................ . 

 
8.  Natłuszczanie  kąpielowe  przeprowadza  się  dla  skór  o  .......................  i  ........................ 

włosie oraz niezbyt ......................................... okrywie włosowej. Należą do nich między 
innymi skóry ...........................  i .........................  .  

 
9.  Wymień sposoby natłuszczania skór. 
 
10.  Jaki wpływ na proces natłuszczania ma charakter tkanki skórnej? 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

11.  Wymień rodzaje tłuszczów stosowanych do natłuszczania skór futerkowych.  
 
12.  Opisz sposób przygotowania emulsji do natłuszczania skór przez nacieranie szczotką. 
 
13.  Wymień wady powstałe w czasie natłuszczania skór z okrywą włosową. 
 
14.  Do jakiego rodzaju skór stosujemy natłuszczanie szczotkowe? 
 
Część II 
15.  Narysuj schemat cytroka i nazwij jego elementy robocze. 
 
16.  Skóry do natłuszczania przez ugniatanie powinny mieć wilgotność: 

a)  20–25% 
b)  60–70% 
c)  30–35% 
d)  40–50% 

 
17.  Na czym polega kontrola procesu natłuszczania. 
 
18.  Opisz krótko natłuszczanie szczotkowo-kąpielowe. 
 
19.  Do jakiego rodzaju skór stosujemy natłuszczanie szczotkowo-kąpielowe? 
 
20.  Jaki wpływ na proces natłuszczania ma budowa cytroka?  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
„Natłuszczanie skór z okrywą włosową” 744[03].Z3.01 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania, udziel krótkiej odpowiedzi 
lub wykonaj rysunek 

 

Nr 

zad. 

Odpowiedź 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.    …………………….., …………………….., …………………… 

 

 

8.   

.................., ................, ........................, ................, ................. 

 

 

9.   

 

 

10.  

 

 

11.  

 

 

12.  

 

 

13.  

 

 

14.  

 

 

15.  

 
 
 
 
 
 

 

16.  

 

17.  

 

 

18.  

 

 

19.  

 

 

20.  

 

 

 

 Razem   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

TEST 2 

Test  praktyczny  typu  –  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej 
„Natłuszczanie skór z okrywą włosową” 744[03].Z3.01 
 

Treść zadania 

Przeprowadź operację natłuszczania kąpielowego skór jagnięcych. Wskaż urządzenia  na 

jakich  wykonasz  zadanie.  Dokonaj  oględzin  i  scharakteryzuj  skóry  przed  i  po  wykonaniu 
ćwiczenia.  Dobierz  odzież  ochronną  obowiązującą  przy  wykonaniu  tego  zadania.  Czas  na 
wykonanie  zadania  określi  nauczyciel  w  zależności  od  rodzaju  skór  i  wyposażenia 
technicznego zakładu. 
         W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  nabywaniu  umiejętności  praktycznych  przewidzianych  
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”. 
Zadanie  jest  tak  dobrane  aby  pozwoliło  sprawdzić  poziom  ukształtowanych  umiejętności  
w  zakresie  wiedzy  teoretycznej  i  sprawności  wykonywania  czynności  praktycznych. 
Uczniowi  należy  stworzyć  możliwość  inwencji  w  zaplanowaniu  poszczególnych  etapów 
wykonywania  zadania:  zorganizowania  stanowiska  pracy,  doboru odpowiednich  maszyn  lub 
urządzeń  produkcyjnych,  wykonanie  podstawowych  ustawień  i  regulacji    maszyn  oraz  
wykazania    się  umiejętnością  wykonania  obróbki  skór.  Jest  to  jednocześnie  możliwość 
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych  działań  praktycznych.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie    warunków 
umożliwiających  uczniowi  wykonanie  zadania  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  
i w określonym czasie. 
Uczeń powinien mieć udostępnione:  

  stanowisko pracy z maszynami i urządzeniami produkcyjnymi do operacji natłuszczania 

kąpielowego, 

  skóry jagnięce, 

  instrukcję obsługi cytroka i instrukcję technologiczną. 

Nauczyciel powinien:  

  zadbać  o  przygotowanie  odpowiedniego  stanowiska  produkcyjnego  w  warsztatach 

szkolnych lub zakładzie produkcyjnym, 

  zabezpieczyć  skóry  jagnięce po garbowaniu i suszeniu, 

  przypomnieć  uczniom  zasady  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  i  nakazać  bezwzględne 

ich przestrzeganie, 

  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 

  przydzielić uczniom skóry do natłuszczania, 

  określić czas na wykonanie zadania, 

  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 

  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 

Instrukcja dla ucznia 

Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

  dobrać i założyć odzież ochronną, 

  obejrzeć i scharakteryzować przydzielone do obróbki skóry, 

  wskazać urządzenia na których można dokonać operacji natłuszczania, 

  przygotować  stanowisko  pracy  pod  względem:    bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  

uporządkowania  i  łatwego  dostępu  do  obrabianych  skór,  wyposażenia  w  potrzebne 
urządzenia  pomocnicze, 

  przygotować kąpiel natłuszczającą, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

  uruchomić maszynę i wykonać nawilżanie, 

  obejrzeć i scharakteryzować skóry po wykonaniu zadania – dokonać oceny wykonanej 

obróbki, 

  ułożyć  skóry  zgodnie  z  zasadami  technologicznymi  przedstawić  nauczycielowi  do 

oceny. 

 
Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

 

Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane 

1.    Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.    Sposób oględzin i charakterystyka półfabrykatu 

10 

 

3.    Zaplanowanie kolejnych czynności 

10 

 

4.    Dobranie maszyny lub urządzenia do wykonania zadania 

10 

 

5.    Przygotowanie stanowiska pracy: 

  czystość i porządek miejsca pracy, 

  zabezpieczenie pod względem BHP, 

  przygotowanie  potrzebnych    urządzeń  i  narzędzi 

pomocniczych 

 
 

10 

 

6.    Wykonywanie zadania: 

  przygotowanie mieszanki natłuszczającej 

  sposób załadowania skór, 

  natłuszczenie– sposób i dokładność przeprowadzenia, 

  włączenie cytroka, 

  wyłączenie maszyny 

 
 

40 

 

7.    Wykonanie oględzin i ocena wykonania pracy 

 

8.    Ułożenie skór po wykonaniu pracy 

 

9.    Zaprezentowanie wykonania zadania 

 

 

Razem 

100 

 

 
 
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 

70 

dostateczny 

85 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

7. LITERATURA 
 

1.  Bieńkiewicz K.: Fizykochemia wyprawy skór. WNT, Warszawa 1977 
2.  Instrukcje obsługi i konserwacji maszyn i urządzeń. 
3.  Kopański R.: Zarys futrzarstwa. PWRiS, Warszawa 1965 
4.  Lasek  W., Persz T.: Technologia wyprawy skór. Cz. II. Wykończanie. WSiP, Warszawa 

1985 

5.  Lasek W.: Kolagen – chemia i wykorzystanie. WNT, Warszawa 1978 
6.  Michalec  T.:  Technologia  garbarstwa  i  futrzarstwa  –  ćwiczenia  laboratoryjne.  WSI, 

Radom skrypt nr 7 1996 

7.  Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych. WSiP, Warszawa 1997 
8.  Persz T. Technologia wyprawy skór. Cz. I. Garbowanie. WSiP, Warszawa 1977 
9.  Praca zbiorowa: Vademecum garbarza, ITeE, Radom 1996 
10.  Praca zbiorowa: Kuśnierstwo. WNT, Warszawa 1971 
11.  Sadowski T.: Materiałoznawstwo dla kuśnierzy. WSiP, Warszawa 1988 
12.  Woźniakiewicz W.: Materiałoznawstwo futrzarskie. WPLiS, Warszawa 1965 
13.  Woźniakiewicz W.: Technologia futrzarstwa. WPLiS, Warszawa 1956