background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ  

 
 

 

 

 

Paweł Mroczek 

 

 

Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią 
garbarską 
744[03].O1.02 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy  
Radom 2006 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
inż. Stanisław Pietryka 

 
 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Paweł Mroczek 

 
 

Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 

 
 

Korekta: 

 
 

 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].O1.02 
„Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią garbarską”  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu garbarz skór. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

SPIS TREŚCI 

 

1. Wprowadzenie 

2. Wymagania wstępne 

3. Cele kształcenia 

4. Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia  

11 

5.1. Terminologia techniczna i technologiczna w magazynie surowca oraz 

w dziale warsztatu mokrego 

 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 11 
5.2. Terminologia techniczna i technologiczna w dziale garbowania 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 13 
5. 3. Terminologia techniczna i technologiczna w dziale wykańczalni 

15 

   5.3.1. Ćwiczenia 15 
5. 4. Nazewnictwo gotowych wyrobów skórzanych oraz ich typowych wad 

17 

   5.4.1. Ćwiczenia 17 
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia  

19 

7. Literatura 

33 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE 

 

 Przekazujemy 

Państwu Poradnik dla nauczyciela „Posługiwanie się techniczną 

i technologiczną terminologią garbarską”,  który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór 744[03]. 
 

W poradniku zamieszczono: 

−  wymagania wstępne, 
−  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 
−  propozycje  ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności 

praktycznych, 

−  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki, 

  Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze 
szczególnym uwzględnieniem: 

−  pokazu z objaśnieniem, 
−  tekstu przewodniego, 
−  metody projektów, 
−  ćwiczeń praktycznych. 

  Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel 

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym 
różnego rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

−  punktację zadań, 
−  propozycje norm wymagań, 
−  plan testu w formie tabelarycznej, 
−  instrukcję dla nauczyciela, 
−  instrukcję dla ucznia, 
−  zestaw zadań testowych. 
−  kartę odpowiedzi, 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].O1 

Podstawy wyprawy skór 

 

744[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa         

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej 

oraz ochrony środowiska 

744[03].O1.02 

Posługiwanie się techniczną i technologiczną 

terminologią garbarską 

 

744[03]O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją technologiczną  

i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu 

procesów wyprawy skór

744[03].O1.04 

Wykonywanie oznaczeń kontrolno – 

pomiarowych procesów wyprawy skór 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien: 

−  definiować i określać podstawowe pojęcia chemiczne,  
−  definiować i określać podstawowe pojęcia związane z budową maszyn,  
−  korzystać z różnych źródeł informacji, 
−  obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 
−  współpracować w grupie, 
−  definiować i określać podstawowe pojęcia z zakresu budowy zwierząt, 
−  wyciągać wnioski z przeprowadzonych ćwiczeń oraz prezentować wyniki swojej pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  zdefiniować i określić znaczenia terminów zawodowych, dotyczących surowców 

skórzanych, ich rodzajów, budowy oraz konserwacji i magazynowania, 

−  wyjaśnić oraz zastosować pojęcia, nazwy i określenia, dotyczące procesów 

technologicznych wyprawy skór, 

−  rozróżnić i nazwać specjalistyczne narzędzia, przyrządy i maszyny garbarskie, 
−  rozróżnić i scharakteryzować pojęcia związane z półfabrykatami i produktami gotowymi 

zakładu garbarskiego, 

−  wyjaśnić określenia i sformułowania specjalistyczne, stosowane w literaturze fachowej, 

normach, instrukcjach, opisach technologicznych, dotyczące badań kontrolnych 
procesów produkcyjnych, sortowania i klasyfikacji jakościowej półfabrykatów i skór 
gotowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy  wyprawy skór 744[03].O1

 

Jednostka modułowa: „Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią garbarską” 
744[03].O1.02 

 

Temat: Maszyny i urządzenia biorące udział w procesie wyprawy skór 

 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania i nazwania podstawowych maszyn 

biorących udział w procesie wyprawy skór 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  rozpoznać maszynę, 
−  nazwać ją, 
−  nazwać czynność którą wykonuje, 
−  opisać sposób działania. 

 

Metody nauczania:  

−  wykład informacyjny, 
−   pokaz z objaśnieniami. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 
−  grupowa. 

 

Czas: 180min. 
Środki dydaktyczne: 
 

–  instrukcje, plansze, tablice poglądowe, 
–  filmy instruktażowe,  
–  przybory do pisania, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  maszyny pracujące w garbarni bądź w warsztatach szkolnych. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne.  
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

−  pogadanka, 
−  prezentacja tablic i filmów. 
−  wycieczka do garbarni 

4.  Podsumowanie zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

5.  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności. 
6.  Wystawienie ocen za wykonaną pracę, aktywność i odpowiedzi. 
7.  Ewaluacja zajęć. 
 
Zakończenie zajęć 
Praca domowa 
Wykonaj wykaz poznanych maszyn i wymień nazwy czynności, które wykonują. 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych 

umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania: Garbarz skór 744[03] 
Moduł: Podstawy  wyprawy skór 744[03].O1

Jednostka modułowa: „Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią garbarską” 
744[03].O1.02 

 

Temat: Procesy technologiczne – nazewnictwo 
 
Cel ogólny
: kształtowanie umiejętności nazwania kolejnych etapów wyprawy skór 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 
 

−  nazwać dany proces technologiczny, 
−  określić kolejność przeprowadzanych procesów,  
−  nazwać produkty (półprodukty) powstałe po każdym procesie. 

 

Metody nauczania:  

−  praca z tekstem, 
−  pokaz z objaśnieniami. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  indywidualna, 
−  grupowa. 

 

Środki dydaktyczne: 
–  materiał nauczania, 
–  plansze i tablice poglądowe,  
–  literatura z rozdziału 7, 
–  możliwość obserwacji przebiegu procesów technologicznych w garbarni bądź 

w warsztatach szkolnych. 

 
Czas:
 180 min. 

 

Przebieg zajęć: 
Zadanie dla ucznia 

Przedmiotem zadania jest opanowanie nazewnictwa poszczególnych etapów procesu 

technologicznego.  

 

FAZA WSTĘPNA 

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów 

z zadaniem. 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Jakie są główne etapy przebiegu procesu technologicznego? 
2.  Jaka jest kolejność ich przeprowadzania? 
3.  Jak nazywamy te etapy ( procesy technologiczne)? 

 

PLANOWANIE 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

1.  Ustal jak dokonasz rozpoznania etapów procesu technologicznego 
2.  Ustal nazwy poszczególnych etapów. 
3.  Zaproponuj metody ich zapamiętania.  

 

UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 

 

WYKONANIE 
1.  Przejrzyj wszelkie informacje dotyczące etapów procesu technologicznego. 
2.  Przyjrzyj się realizacji procesów w praktyce.  
3.  Wynotuj nazwy poszczególnych etapów. 
4.  Zapamiętaj nazwy 

 

SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie rozpoznano etapy procesu technologicznego? 
2.  Czy prawidłowo wynotowano nazwy? 
3.  Czy nazwy te zostały zapamiętane? 

 

ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej 

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe  ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i ważne 
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA 
 
Zakończenie zajęć 

 

Praca domowa 

Wykonaj schemat kolejnych etapów procesu technologicznego wyprawy skór.  

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Terminologia techniczna i technologiczna w magazynie  
    surowca oraz w dziale warsztatu mokrego 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Sporządź rysunek profilu ( kształtu) całej skóry bydlęcej oraz zaznacz i opisz wszystkie 

jej części topograficzne. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zaznaczyć mazakiem poszczególne elementy topograficzne, 
4)  nazwać zaznaczone elementy topograficzne skóry, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

praca z tekstem, 

– 

dyskusja, 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenia praktyczne. 
 

 

Środki dydaktyczne:  

–  cała skóra bydlęca, 
–  mazak, 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj w formie tabeli zestawienie wszystkich kolejnych procesów technologicznych 

mających miejsce w dziale warsztatu mokrego z uwzględnieniem zastosowanych maszyn. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować procach technologiczny w dziale warsztatu mokrego, 
3)  przemyśleć sposób wykonania ( zaprojektowania) tabeli, 
4)  zanotować wyniki swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  praca z tekstem, 
–  pokaz z objaśnieniem, 
–  ćwiczenia praktyczne 

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką. 
 
Ćwiczenie 3 

Opisz zasadę działania odmięśniarki.  
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uważnie prześledzić sposób działania urządzenia w trakcie samego odmięśniania skóry, 
3)  wyszukać w literaturze schematy działania odmięśniarki,  
4)  zanotować wyniki swoich obserwacji, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  praca z tekstem, 
–  dyskusja, 
–  pokaz z objaśnieniem. 

 
Środki dydaktyczne: 

–  pracująca odmięsniarka (w warsztacie bądź w zakładzie garbarskim), 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

5.2.  Terminologia techniczna i technologiczna w dziale  
  garbowania 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj w formie tabeli zestawienie nazw procesów technologicznych z nazwami 

czynności, które są wykonywane w trakcie przebiegu danego procesu 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować procach technologiczny w dziale garbowania 
3)  przemyśleć sposób wykonania ( zaprojektowania) tabeli 
4)  zanotować wyniki swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  praca z tekstem, 
–  dyskusja, 
–  pokaz z objaśnieniem,  

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką. 

 

Ćwiczenie 2 

Opisz korzystając ze specjalistycznego słownictwa sposób dwojenia skór oraz zasadę 

działania dwojarki  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  uważnie prześledzić sposób działania urządzenia w trakcie samego dwojenia skóry, 
3)  wyszukać w literaturze schematy działania dwojarki,  
4)  wyszukać odpowiednie słowa i określenia,  
5)  zanotować wyniki swojej pracy, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  pracująca dwojarka (w warsztacie bądź w zakładzie garbarskim), 
–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Sprządź zestawienie w formie tabeli „działań garbarskich” mających miejsce w dziale 

garbowania, na które używamy więcej niż jednego określenia. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować nazwy procesów technologicznych w dziale garbowania, 
3)  przemyśleć sposób wykonania ( zaprojektowania) tabeli, 
4)  zanotować wyniki swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja.  

 
Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

5.3.  Terminologia techniczna i technologiczna w dziale  
    wykańczalni

 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz przy użyciu poznanego słownictwa różne sposoby suszenia skór. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  wyszukać nazwy i pojęcia garbarskie związane z procesem suszenia, 
3)  sporządzić krótką notatkę dotyczącą tematu, 
4)  zaprezentować wyniki wykonanego ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja.  

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania, 
–  jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj w formie tabeli zestawienie nazw procesów technologicznych z wyrazami, 

które ci się z tym procesem kojarzą.  
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania  
2)  przejrzeć procesy technologiczne w dziale wykańczalni, 
3)  przemyśleć sposób wykonania ( zaprojektowania) tabeli, 
4)  zanotować wyniki swojej pracy, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 
–  jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką. 
 
Ćwiczenie 3 

Wypisz nazwy tych działań  bądź maszyn, na których określenie używamy więcej niż 

jednego wyrazu. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  przeanalizować nazwy procesów technologicznych w dziale wykańczalni, 
3)  przeanalizować nazwy maszyn i urządzeń w dziale wykańczalni,  
4)  zanotować wyniki swojej pracy, 
5)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
6)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja.  

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  przybory do pisania, 

– 

jeśli to możliwe zestaw komputerowy z drukarką.

 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

5.4.  Nazewnictwo gotowych wyrobów skórzanych oraz ich  
  typowych 

wad

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wybierz pięć nazw skór na wierzchy obuwia i postaraj się opisać skóry kryjące się pod 

tymi nazwami. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania ,  
2)  wyszukać dodatkowe informacje w literaturze, 
3)  zanotować wyniki swojej pracy, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem. 

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj nazwy wyrobów gotowych, które zostały wykonane z dwoin 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  prześledzić uważnie zapisy określające dany rodzaj skóry, 
3)  wybrać właściwe nazwy, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia, 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

– 

pogadanka, 

– 

praca z tekstem, 

– 

dyskusja.  
 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Wyszukaj nazwy uszkodzeń skóry, które są powszechnie używane w życiu codziennym. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres  

i sposób wykonania.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania, 
2)  prześledzić uważnie zapisy określające wady skóry, 
3)  wybrać właściwe nazwy, 
4)  zaprezentować wyniki ćwiczenia, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  pogadanka, 
–  praca z tekstem, 
–  dyskusja.  

 

 

Środki dydaktyczne:  

–  literatura z rozdziału 7, 
–  materiały do pisania. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  
Posługiwanie się techniczną 
i technologiczną terminologią garbarską” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 6, 7, 11, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 
  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

-

  dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a

2. c, 2. b,  4. d, 5. c, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. d, 11. c

12. a, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. b, 18. c, 19. b, 20. d

 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań

 

Poprawna 

odpowiedź

1. 

Określić podstawowy surowiec garbarski 

A P 

2. 

Podać prawidłowe nazwy warstw skóry 

B P 

3. 

Określić pochodzenie nazw części 
topograficznych skóry 

B P 

4. 

Rozpoznać element procesu 
technologicznego wyprawy skór i podać 
prawidłową nazwę  

B P 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

5. 

Rozpoznać element procesu 
technologicznego wyprawy skór i podać 
prawidłową nazwę 

B P 

6. 

Rozpoznać i zidentyfikować pojęcia 
garbarskie 

C PP 

Rozpoznać maszyny garbarskie oraz określić 
ich związek z przebiegiem procesu 
technologicznego 

C PP 

Określić nazwy kolejnych etapów procesu 
technologicznego  

B P 

Określić nazwę roztworu garbującego 

B P 

10 

Określić właściwe znaczenie specyficznego 
pojęcia garbarskiego  

B P 

11 

Rozpoznać i zidentyfikować pojęcia 
garbarskie 

D PP 

12 

Rozpoznać i rozróżnić nazwy procesów 
technologicznych 

C P 

13 

Rozpoznać i zidentyfikować maszyny 
garbarskie 

B P 

14 

Rozpoznać maszyny garbarskie oraz określić 
ich związek z przebiegiem procesu 
technologicznego

 

D PP 

15 

Rozpoznać nazwę urządzenia i określić efekt 
jego działania 

C P 

16 

Określić nazwę substancji biorącej udział 
w procesie wyprawy skór 

B P 

17 

Rozpoznać nazwę urządzenia i określić efekt 
jego działania 

B  

18 

Określić przeznaczenie wyrobu gotowego na 
podstawie jego nazwy  

B P 

19 

Określić przeznaczenie wyrobu gotowego na 
podstawie jego nazwy 

C PP 

20 

Określić znaczenie nazw opisujących skórę 
gotową 

B P 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Przebieg testowania 
  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12.  Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14.  Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.  

4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących. Posługiwania się techniczną i technologiczną 

terminologią garbarską. 

5.  Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową),. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 

pytania: 6,7,11,14,19 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

90 

min. 

      

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.   W przemyśle garbarskim w Polsce najważniejszą i najliczniejszą grupę stanowią skóry 

a)  bydlęce. 
b)  świńskie. 
c)  owcze. 
d)  kozie. 

 

2.   Analizując budowę warstwową skóry możemy wyróżnić w niej trzy zasadnicze elementy: 

a)  lico, skóra środkowa i mizdra,  
b)  naskórek, skóra właściwa i mizdra, 
c)  naskórek, skóra właściwa i tkanka omięsna, 
d)  lico, skóra właściwa i podskóra. 

 

3.   Nazwy poszczególnych części topograficznych skóry pochodzą od. nazw 

a)  użytych środków garbujących. 
b)  części ciała zwierzęcia. 
c)  środków wykańczalniczych. 
d)  gotowego wyrobu. 

 

4.   Skóry przygotowane w magazynie do dalszej produkcji noszą nazwę 

a)  zestawu produkcyjnego. 
b)  partii  produkcyjnej. 
c)  zestawu namokowego,  
d)  partii narokowej.  

 

5.   Proces odmięśniania polegający na usunięciu tkanki odmięsnej nosi także nazwę 

a)  łupania. 
b)  dwojenia. 
c)  mizdrowania. 
d)  strugania. 

 

6.   Wskaż zdanie fałszywe. Masa skór kontrolowana w różnych fazach procesu 

produkcyjnego nosi nazwę wagi:  
a)  zielonej. 
b)  struganej. 
c)  solonej.  
d)  dwojonej. 

 

7.   Której maszyny nie spotkamy w dziale warsztatu mokrego? 

a)  Dwojarki, 
b)  Odmięniarki, 
c)  Suszarni,  
d)  Bębna garbarskiego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

8.   Która kolejność wykonywanych procesów technologicznych (czynności) w dziale 

warsztatu mokrego jest nieprawidłowa? 

a)  Piklowanie, odwapnianie, wapnienie, moczenie, 
b)  Moczenie, odmięśnianie, wapnienie, dwojenie, 
c)  Wapnienie , odwapnianie , wytrawianie, piklowanie, 
d)  Moczenie, wapnienie, odwapnianie, wytrawianie. 

 

9.   Roztwór, w którym następują procesy garbowania nosi nazwę

 

a)  wapnicy. 
b)  brzeczki garbującej. 
c)  namoku. 
d)  wytrawy.  

 

10.  Które z wymienionych czynności związane są z procesem szlagowania? 

a)  Wrzucenie odważonej partii skór do bębna.  
b)  Zważenie skór i ułożenie na palecie. 
c)  Posortowanie skór po dwojeniu, 
d)  Wyjęcie skór z bębna i ułożenie na palecie lub koźle. 

 

11.  Które z wymienionych pojęć nie ma związku ze struganiem skór? 

a)  Falszpina.  
b)  Felc maszyna.  
c)  Pikiel. 
d)  Falcer.  

 

12.  Końcowe procesy odbywające się w dziale garbowania (przed przekazaniem skór na 

wykańczalnie) przeprowadzane w jednym reaktorze noszą nazwy: 

a)  neutralizacja dogarbowanie, barwienie, i natłuszczanie. 
b)  moczenie, wapnienie, odwapnianie, wytrawianie. 
c)  wapnienie, odwapnianie, wytrawianie, piklowanie.  
d)  odwapnianie, wytrawianie, piklowanie, garbowanie.  

 

13.  Maszyna do wygładzania skór po wyżymaniu to 

a) 

strugarka. 

b) 

dwojarka. 

c) 

plasterka. 

d) 

międlarka. 

 

14.  Jakie urządzenie nie jest wykorzystywane do suszenia skór? 

a) 

Suszarnia próżniowa. 

b) 

Suszarnia ciśnieniowa. 

c) 

Suszarnia ramowa. 

d) 

Suszarnia drążkowa. 

 

15.  Jaka czynność powoduje, iż sztywne i łamliwe skóry po procesie suszenia stają się 

pulchne i miękkie? 
a)  Trocinowanie. 
b)  Prasowanie. 
c)  Apreturowanie. 
d)  Międlenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

16.   Jaką nazwę nosi wodna dyspersja substancji wiążących, barwnych, pomocniczych 

i rozpuszczalników? 
a)  Farba, 
b)  Zestaw malarski, 
c)  Zestaw wykańczalniczy, 
d)  Zestaw nakładczy. 

 
17.   Jaka nazywa się urządzenie służące do pomiaru powierzchni skór? 

a)  Dwojarka.  
b)  Planimetr. 
c)  Platerka. 
d)  Międlarka. 

 

18.   Które z wymienionych skór nie stosuje się na wierzchy obuwia?  

a)  Boksy, welury, nubuki. 
b)  Szewro, anilinowe, semianilinowe. 
c)  Blankowe, becakowe, waszowe. 
d)  Lakierowane, nappa, softy.  

 

19.   Która ze skór nie może być wykorzystana na wyroby siodlarsko rymarskie bądź 

techniczne? 

a)  Skóra blankowa. 
b)  Skóra nappa. 
c)  Skóra becakowa.  
d)  Skóra pasowa. 

 

20.   Która nazwa ( pojęcie) nie określa wady skóry? 

a)  odstawanie lica, 
b)  ściągnięcie lica, 
c)  pływające lico, 
d)  ścisłe lico. 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią garbarską

 

 
Zakreśl, lub wpisz poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania

 

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a  b c d 

 

a  b c d 

 

3  

 

 

a  b c d 

 

a  b c d 

 

a  b c d 

 

 

 

 

a  b c d 

 

a  b c d 

 

10 

a  b c d 

 

11 

a  b c d 

 

12 

a  b c d 

 

13 

a  b c d 

 

14 

 

 

 

15 

a  b c d 

 

16 

a  b c d 

 

17 

a  b c d 

 

18 

a  b c d 

 

19 

a  b c d 

 

20 

a  b c d 

 

Razem:  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

TEST 2 

Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Posługiwanie się techniczną 
i technologiczną terminologią garbarską” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

−  zadania 1, 2, 4, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego, 
−  zadania 3, 6, 9, 12, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

  

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

 

oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 7 punktów  

-

  dostateczny – za uzyskanie co najmniej 10 punktów, 

-

  dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

-

  bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu 

ponadpodstawowego, 

 
Klucz odpowiedzi: 1. 
c

2. d, 2. a, 4. b, 5. c, 6. a, 7. b, 8. b, 9. d, 10. c, 11. a

12. b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. d

 

 
Plan testu         

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź

1. 

Określić przeznaczenie garbarskie różnych 
rodzajów skór surowych 

B P c 

2. 

Podać prawidłową nazwę warstwy skóry 

B P d 

3. 

Określić nazwy części topograficznych 
skóry 

C PP a 

4. 

Rozpoznać urządzenia garbarskie oraz 
podać ich nazwy  

C P b 

5. 

Rozpoznać urządzenie garbarskie oraz 
podać alternatywne nazwy 

B P c 

6. 

Rozpoznać i nazwać pojęcia garbarskie 

C PP a 

Określić nazwę półproduktu otrzymanego 
w wyniku przeprowadzonego procesu 
technologicznego 

B P b 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Określić nazwy procesów technologicznego 
w dziale warsztatu mokrego  

B P b 

Rozpoznać i rozróżnić nazwy substancji 
garbujących  

C PP d 

10 

Określić nazwy półproduktów otrzymanych 
w wyniku przeprowadzonego procesu 
technologicznego 

B P c 

11 

Podać nazwy kolejnych etapów procesu 
technologicznego 

C P a 

12 

Rozpoznać i nazwać produkty odpadowe 
powstające na różnych etapach procesu 
technologicznego 

D PP b 

13 

Rozpoznać etap procesu technologicznego 
oraz podać jego alternatywna nazwę

 

C P d 

14 

Rozpoznać nazwy procesów 
technologicznych 

B P c 

15 

Rozpoznać etap procesu technologicznego 
i podać jego nazwę  

C P a 

16 

Określić nazwy składników zestawu 
wykańczalniczego 

B P b 

17 

Rozpoznać etap procesu technologicznego 
i podać nazwy sposobów wykonywania 
czynności 

D PP d 

18 

Rozpoznać urządzenie i nazwać 
wykonywaną prze nie czynność  

C P c 

19 

określić przeznaczenie wyrobu gotowego 
na podstawie jego nazwy 

B P a 

20 

określić znaczenie nazw opisujących skórę 
gotową 

B P d 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

Przebieg testowania 

  

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących. posługiwania się techniczną i technologiczną 

terminologią garbarską. 

5.  Wszystkie pytania są pytaniami wielokrotnego wyboru  

6.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

7.  W pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić 

odpowiedź prawidłową),. 

8.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

9.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie  

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 

pytania: 3,6,9,12,17 gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

10. Na rozwiązanie 

testu 

masz 

90 

min. 

      

Powodzenia 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.   Na jaki asortyment przeznaczone są skóry ryb, płazów i gadów w przemyśle garbarskim? 

a)  Skóry miękkie na wierzchy obuwia. 
b)  Skóry twarde na  spody obuwia. 
c)  Skóry na wyroby galanteryjne.  
d)  Skóry na wyroby techniczne. 

 

2.   Warstwa skóry granicząca bezpośrednio z tkanką mięsną zwierzęcia nosi nazwę: 

a)  lica,  
b)  skóry właściwej, 
c)  warstwy siatkowej,  
d)  warstwy odmięsnej.  

 

3.   Które pojęcia nie określają części topograficznych skóry? 

a)  Splot, tkanka. 
b)  Kark, krupon. 
c)  Łapa, pachwina. 
d)  Szczupak i bok. 

 

4.   Wskaż zdanie fałszywe. Do procesu moczenia stosujemy 

a)  bębny garbarskie. 
b)  kotły garbarskie. 
c)  doły garbarskie.  
d)  cytroki. 

 

5.   Maszyna zwana odmięśniarką nosi też nazwę 

a)  łupiarka. 
b)  dwojarka. 
c)  mizdrownica. 
d)  strugarka. 

 

6.   Pomiar uzyskany w wyniku ważenia skór po odmięśnianiu nosi nazwę  

a)  wagi zielonej.  
b)  wagi struganej. 
c)  wagi solonej.  
d)  wagi dwojonej. 
 

7.   W wyniku procesu wapnienia otrzymujemy produkt o nazwie? 

a)  Wapnica. 
b)  Golizna.  
c)  Dwoina.  
d)  Strużyna. 

 

8.   Jakie procesy technologiczne nie są prowadzone w dziale warsztatu mokrego? 

a)  Piklowanie, odwapnianie, wapnienie, moczenie. 
b)  Garbowanie, dojrzewanie, neutralizacja, barwienie. 
c)  Wapnienie, odwapnianie, wytrawianie, piklowanie. 
d)  Moczenie, wapnienie, odwapnianie, wytrawianie. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

9.   Wskaż zdanie fałszywe. Zdolności do garbowania mają 

a)  garbniki roślinne. 
b)  związki chromu. 
c)  związki glinu. 
d)  związki miedzi.  

 

10.  W wyniku dwojenia skór otrzymujemy  

a)  skórę licowa i strużynę. 
b)  lico i mizdrę. 
c)  skórę licową i dwoinę. 
d)  mizdrę i dwoinę. 

 

11.  Bezpośrednio następną czynnością technologiczna po struganiu skór jest 

a)  cyplowanie.  
b)  dogarbowanie.  
c)  tłuszczenie. 
d)  barwienie.  

 

12.  Jakie produkty odpadowe nie powstają w dziale garbowania? 

a)  Cyplowiny. 
b)  Skrawki tkanki odmięsnej. 
c)  Strużyna.  
d)  Falszpina.  

 

13. Proces międlenia skór nosi także nazwę 

a)  prasowania. 
b)  apreturowania. 
c)  trocinowania. 
d)  rekowania. 

 

14.  Jakie operacje przyspieszają proces suszenia skór? 

a)  Międlenie. 
b)  Klimatyzacja skór. 
c)  Wyżymanie.  
d)  Rekowanie. 

 

15.  Jaką metodą przywracamy wysuszonej skórze część jej wilgotności? 

a)  Poprzez trocinowanie.  
b)  Poprzez prasowanie. 
c)  Poprzez apreturowanie. 
d)  Poprzez międlenie. 

 

16.  Wskaż zdanie fałszywe. W skład zestawu wykańczalniczego wchodzi między innymi? 

a)  Substancja wiążąca. 
b)  Kwas siarkowy. 
c)  Substancja barwna. 
d)  Rozpuszczalnik. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

17.  Wskaż zdanie fałszywe. Nanoszenie apretury może odbywać

 

się poprzez 

a)  Nalewanie.  
b)  Szczotkowanie. 
c)  Natrysk. 
d)  Szpachlowanie. 

 

18.  Jaką czynność wykonujemy przy pomocy planimetru?  

a)  Znakowanie. 
b)  Sortowanie. 
c)  Mierzenie powierzchni.  
d)  Paczkowanie.  

 

19.  Jak nazywamy skóry będące podstawowym surowcem do produkcji cholewek obuwia? 

a)  Boksy. 
b)  Welury. 
c)  Nubuki. 
d)  Szewro. 

 

20.  Która nazwa ( pojęcie) nie określa wady skóry? 

a)  Wykwity. 
b)  Naloty. 
c)  Jarzmowatość. 
d)  Zwartość.  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się techniczną i technologiczną terminologią garbarską

 

 

Zakreśl, lub wpisz poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania

.         

 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c d 

 

a b c d 

 

3  

 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

 

 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 

 

 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem:  

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

6. LITERATURA 

 

1.  Iwanowski J., Tadeusz Persz T: Garbarstwo część I. WPLiS Warszawa 1965 
2.  Zdjęcia wykonał autor dzięki życzliwości firmy SIWIEC spółka z o.o. 26 – 600 Radom, 

ul. R. Ziętalów 5; natomiast schematy pochodzą ze skryptu [3] 

3.  Rodziewicz O.: Podstawy technologii garbarstwa. Skrypty Politechniki Świętokrzyskiej 

Kielce 1978  

4.  Lasek W., Persz T: Technologia wyprawy skór cz.2 wykończanie. WSiP Warszawa 1985 
5.  Polska norma PN-75/P-22001 Skóry surowe zwykłe. Nazwy i określenia