background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 
 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 

 
 

 

 

Jadwiga 

Mucha         

 

 

 
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną 
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór   
744[03].O1.03    

 

 
 

 
Poradnik dla nauczyciela 
         

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

 
Wydawca 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 

2006 

            

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

1

Recenzenci: 
dr inż. Marian Grabkowski 
inż. Stanisław Pietryka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
inż. Jadwiga Mucha 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Zdzisław Feldo 
 
 
Korekta: 

 

 

 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[03].O1.03 
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną  w organizowaniu i prowadzeniu 
procesów wyprawy skór” zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu garbarz 
skór. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

2

 

SPIS TREŚCI

                    

 

1.  Wprowadzenie 

3

2.  Wymagania wstępne 

5

3.  Cele kształcenia 

6

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7

5.  Ćwiczenia 

12

5.1.  Cel dokumentowania procesów wyprawy skór 

12

   5.1.1.  Ćwiczenia 12
5.2.  Dokumentacja technologiczna wyprawy skór 

16

   5.2.1.  Ćwiczenia 16
5.3.  Dokumentacja organizowania procesów wyprawy skór 

19

   5.3.1.  Ćwiczenia 19
5.4.  Dokumentacja techniczna w procesach wyprawy skór 
   5.4.1.  Ćwiczenia 

22
22

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25

7. Literatura 

35

 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

3

1. WPROWADZENIE

         

 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie garbarz skór. 

Wyprawa skór jest procesem produkcyjnym, czyli podstawowym działaniem 

przedsiębiorstwa jakim jest zakład garbarski. W procesie tym  pracownicy, oddziałując przy 
pomocy maszyn, urządzeń i narzędzi na skóry surowe i półfabrykat skórzany oraz korzystając 
z różnych materiałów pomocniczych, wytwarzają skóry  gotowe jako produkt finalny do 
sprzedaży. Podstawowym elementem procesu produkcyjnego jest proces technologiczny  
w trakcie którego zachodzą przemiany skóry surowej w skórę wyprawioną. Aby wyniki 
produkcji były jak najlepsze, proces technologiczny musi być zorganizowany w sposób 
właściwy, zgodny z zasadami obowiązującymi w technologii garbarskiej i uzasadniony 
ekonomicznie oraz poprzedzony przygotowaniem planów operatywnych i wykonawczych.  

Właśnie z przygotowaniem operatywnym wiąże się opracowanie i prowadzenie 

dokumentacji technologicznej i technicznej procesu wyprawy skór inaczej zwaną 
dokumentacją produkcyjną. Dokumentacja produkcyjna określa  zadania produkcyjne, 
wskazuje  środki do ich realizacji a jednocześnie umożliwia ewidencję oraz kontrolę 
wykonanych zadań, zużytych surowców i środków. 

Poradnik będzie dla Państwa pomocny w przekazywaniu wiedzy i w prowadzeniu zajęć 

dydaktycznych z zakresu umiejętności posługiwania się dokumentacją technologiczną  
i techniczną podczas wykonywania czynności i operacji technologicznych wyprawy skór.  

W poradniku zamieszczono: 

1.  Wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które powinien 

uczeń mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej. 

2.  Cele kształcenia tej jednostki modułowej. 
3.  Ćwiczenia, które zawierają: 

–  przykłady ćwiczeń dla ucznia, 

−  wskazówki do realizacji, 
−  sposób wykonania ćwiczeń, 
−  zazlecane metody nauczania-uczenia się, 
−  wykaz środków dydaktycznych. 

4.  Testy sprawdzające osiągnięcia ucznia w postaci  

–  zestawu zadań testowych, 
–  testu praktycznego typu - „próba pracy”, 

5. Literaturę oraz inne źródła informacji które uczeń  powinien wykorzystać do poszerzenia 

wiedzy.  

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

744[03].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz 

ochrony środowiska  

744[03].O1.02 

Posługiwanie się techniczna 

 i technologiczną terminologią garbarską 

744[03].O1.03 

Posługiwanie się dokumentacją technologiczną  

i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu 

procesów wyprawy skór

 

744[03].O1.04 

Wykonywanie oznaczeń kontrolno-pomiarowych 

procesów wyprawy skór

 

 

744[03].O1 

Podstawy wyprawy skór 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  korzystać z różnych źródeł informacji zawodowej, 
−  definiować i określać znaczenie terminów zawodowych, dotyczących surowców  

skórzanych, ich rodzajów, budowy oraz konserwacji i magazynowania, 

−  wyjaśniać oraz zastosować pojęcia, nazwy i określenia, dotyczące procesów 

 

technologicznych wyprawy skór, 

−  rozróżniać i nazwać specjalistyczne narzędzia, przyrządy i maszyny garbarskie, 
−  rozróżniać i charakteryzować pojęcia związane z półfabrykatami i produktami gotowymi 

zakładu garbarskiego, 

−  wyjaśniać określenia i sformułowania specjalistyczne, stosowane w literaturze fachowej, 

normach, instrukcjach, opisach technologicznych, dotyczące badań kontrolnych 
procesów produkcyjnych, sortowania i klasyfikacji jakościowej półfabrykatów i skór 
gotowych. 
 
 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

          

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  odczytać szkice i proste schematy maszyn i urządzeń garbarskich, 
−  wyjaśnić działanie prostych mechanizmów roboczych maszyn i urządzeń na podstawie 

instrukcji i schematów działania, 

−  obsłużyć maszyny i urządzenia garbarskie na podstawie instrukcji obsługi, konserwacji  

i czyszczenia, 

−  skorzystać z norm zużycia surowców i materiałów pomocniczych, 
−  posłużyć się instrukcjami i opisem technologicznym do ustalania procesów 

produkcyjnych i kolejności ich wykonywania, 

−  zaplanować zestawy maszyn i urządzeń produkcyjnych w zależności od rodzaju  

i przeznaczenia skór, 

−  odczytać normy przedmiotowe dotyczące surowców skórzanych, półfabrykatów i skór  

gotowych, 

−  przeprowadzić kontrolę międzyoperacyjną procesów technologicznych zgodnie z normami 

przedmiotowymi i czynnościowymi, 

−  wypełnić dokumentację wewnątrzzakładową (kwity, dziennik produkcji, kontrolka 

obiegu skór w produkcji), 

−  skorzystać z literatury fachowej, katalogów i prospektów firm specjalistycznych,  

dotyczących organizacji i współczesnych technologii wyprawy skór. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 

Scenariusz zajęć 1                   

Osoba prowadząca …………………………………….…………. 
Modułowy program nauczania:   GARBARZ SKÓR – 744[03] 
Moduł: Podstawy wyprawy skór – 744[03].O1 
Jednostka modułowa: Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną  
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór – 744[03].O1.03 

 

Temat: Odczytywanie 

wartości parametrów produkcyjnych z dokumentacji 

 

technologicznej wyprawy skór. 

 

Cel ogólny: Posłużyć się instrukcjami i opisem technologicznym do ustalania 

 

parametrów produkcyjnych w procesach wyprawy skór. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi: 

−  odszukać dokumentację technologiczną z opisem procesów produkcyjnych wyprawy 

skór, 

−  wskazać w dokumentacji opis danego procesu technologicznego lub etapu wyprawy skór, 
−  odczytać informację o wartościach parametrów technologicznych, 
−  zastosować wartość parametrów w procesie produkcji. 

 

Metody nauczania:  

−  pokaz z objaśnieniem, 
−  ćwiczenia praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  metoda pokazu  z objaśnieniem – grupowa, 
−  metoda ćwiczeń praktycznych – praca indywidualna. 

 

Uwaga: wskazane jest aby część  ćwiczeń odbywała się w warunkach naturalnego 

procesu technologicznego wyprawy skór. 

 

Czas:  wykonanie w czasie każdorazowo określa nauczyciel w zależności od procesu  

produkcyjnego i metody jego prowadzenia. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  zestaw opisów i instrukcji technologicznych wyprawy skór różnych asortymentów, 
−  przyrządy do określania wartości parametrów technologicznych: 

o

 

 termometr kąpielowy, 

o

 

 termometr salowy,  

o

 

 higrometr, 

o

 

 naczynia miarowe do określania objętości środków pomocniczych,  

o

 

 wagi do odważania masy środków pomocniczych,  

o

 

papierki wskaźnikowe do określania pH roztworów technologicznych, 

−    dzienniczek praktyk, 
− 

przybory do pisania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

8

Przebieg zajęć: 

1.  Nauczyciel na podstawie przykładowej instrukcji technologicznej wyprawy skór: 

−  objaśnia sposób wyszukiwania informacji o kolejnych procesach i etapach  

w produkcji skór, 

−  wskazuje rubryki w tabelce instrukcji technologicznej i wyjaśnia treści zawartych  

w kolejnych rubrykach informacji, 

−  objaśnia sposób wyszukiwania informacji o parametrach procesów, 

2.  Nauczyciel demonstruje i objaśnia sposób nastawiania lub odczytywania wartości 

parametrów przy pomocy przyrządów. 

3.  Nauczyciel przydziela uczniom instrukcje technologiczne i wskazuje procesy, których 

parametry mają odczytać. 

4.  Uczniowie indywidualnie odczytują wartości parametrów w procesach technologicznych. 
5.  Odczytane wartości parametrów zapisują w dzienniczku praktyk. 
6.  Uczniowie kolejno demonstrują i wyjaśniają sposób przeprowadzania kontroli 

parametrów technologicznych i opisują w notatkach. 

/ Jeśli ćwiczenia odbywają się w warunkach produkcyjnych, uczniowie dokonują pomiarów 
wartości parametrów w procesach technologicznych odbywających się aktualnie 
w produkcji./ 
 

Zakończenie zajęć: 

1.  Uczniowie w dyskusji wyjaśniają i analizują wykonanie zadania, formułują    swoje 

spostrzeżenia i wnioski. 

2.  Nauczyciel przysłuchuje się dyskusji i wysuwanym wnioskom uczniów, wyjaśnia 

powstałe problemy. 

3.  Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny wykonanych zadań. 
 

Praca domowa: 
Spostrzeżenia i wnioski zanotowane w dzienniczku praktyki porównaj z opisem  

technologicznym w literaturze fachowej. 
 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych  

umiejętności. 

 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

9

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca: ……………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:   GARBARZ SKÓR 744[03] 
Moduł:                                          Podstawy wyprawy skór     744[03].O1 
Jednostka modułowa:                    Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną 

w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór. 
744[03].O1.03 

 
Temat: Rozróżnianie asortymentów skór wyprawionych na podstawie norm 

 

przedmiotowych. 

 

Cel ogólny:  Umiejętność posługiwania się normami przedmiotowymi. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:  
−  określić  właściwości skór wykończonych na podstawie oględzin i badań  

organoleptycznych, 

−  scharakteryzować cechy skór w towarze gotowym, 
−  odczytać właściwości skór gotowych z atestów badań laboratoryjnych,  
−  porównać właściwości skór z cechami określonymi w normach przedmiotowych, 
−  określić asortyment skór.  

 
Metoda nauczania-uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne, 
−  metoda przewodniego tekstu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

−  grupowa lub indywidualna. 

 
Strategia:  

−  uczenie się przez doświadczenie. 

 
Środki dydaktyczne: 

−  normy przedmiotowe różnych asortymentów skór, 
−  próbki skór gotowych różnych asortymentów, 
−  atesty badań laboratoryjnych właściwości skór z których pochodzą próbki. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

10

PRZEBIEG ZAJĘĆ 
 
ZADANIE DLA UCZNIÓW: 

Zadaniem jest rozpoznanie asortymentów skór  gotowych wyprawionych 

 

w  przedstawionych próbkach, na podstawie oględzin organoleptycznych, atestów badań  
laboratoryjnych i norm przedmiotowych. 
 
FAZA WSTĘPNA 
 
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: 
−  zapoznanie się z tematem i  terminem wykonania zadania, 
−  zaznajomienie się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
−  przygotowanie stanowiska pracy,  
−  przypomnienie zasad z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i dobranie odzieży  

ochronnej. 

 
FAZA WŁAŚCIWA 
 
INFORMACJE 
1.  Definicja asortymentu skór wyprawionych. 
2.  Normy przedmiotowe różnych asortymentów skór wyprawionych. 
3.  Atesty badań laboratoryjnych i ich rola w określaniu właściwości skór.  
4.  Cechy skór na podstawie badań organoleptycznych. 
 
PLANOWANIE 
1.  Przygotowanie próbek skór do określenia ich przeznaczenia asortymentowego. 
2.  Odszukanie i zapoznanie się z normami przedmiotowymi na skóry gotowe. 
3.  Zapoznanie się z wynikami badań właściwości skór i ich cech użytkowych na podstawie 

atestów badań laboratoryjnych i organoleptycznych. 

4.  Zestawienie wyników badań z wymaganiami norm przedmiotowych. 
5.  Wnioskowanie o asortymencie skór. 
 
UZGODNIENIE  
1.  Omówienie wszystkich punktów z fazy informacji i planowania z nauczycielem. 
2.  Pytania do uwag i sugestii nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Założenie odzieży ochronnej i sprawdzenie stanowiska pracy pod względem  

bezpieczeństwa i warunków ergonomii. 

2.  Odczytanie instrukcji wykonania ćwiczenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

11

3.  Przygotowanie, ponumerowanie i ułożenie próbek skór na stanowisku pracy – stół  

laboratoryjny w pracowni materiałoznawstwa lub stół sortowniczy na wydziale 

 

produkcyjnym. 

4.  Przeprowadzenie badania organoleptycznego skór: 

−  wygląd skór – gładkość, połysk, kolor i odcień, 
−  odczucie na dotyk  - śliskość, miękkość, „skórzany chwyt”, ciągliwość, elastyczność, 

grubość, 

5.  Zapisanie cech określonych dla każdej skóry podczas badania organoleptycznego. 
6.  Odczytanie i zapisanie wyników atestów badań laboratoryjnych dla badanych skór.  
7.  Zestawienie wyników badań organoleptycznych i laboratoryjnych dla każdej skóry. 
8.  Określenie asortymentu każdej skóry. 
 
SPRAWDZANIE 
1.  Porównanie wyników badań organoleptycznych i laboratoryjnych z właściwościami skór 

określonymi w normach przedmiotowych. 

 
FAZA KOŃCOWA 
 
ANALIZA 

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy zadania sprawiły im najwięcej  

trudności. Nauczyciel w podsumowaniu wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały 
wykształcone, jakie wystąpiły błędy i nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości, 
 
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ 
 
Praca domowa: 
 

Na podstawie literatury i wyuczonych na zajęciach umiejętności  praktycznych   

i teoretycznych, wyjaśnij cel i zadania norm przedmiotowych dla skór wyprawionych. 
 
Sposób uzyskiwania informacji zwrotnej od uczniów po zakończonych zajęciach: 
−  anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas 

realizowania zadania i zdobywania umiejętności, 

−  dyskusja w grupie uczniów na temat zakładanych do osiągnięcia celów kształcenia. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

12

5. ĆWICZENIA

                

 

 

5.1.  Cel dokumentowania procesów wyprawy skór

   

 
5.1.1. Ćwiczenia                      

 

 

Ćwiczenie 1   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjaśnij,  na czym polega przygotowanie organizacyjne  produkcji w działalności 

gospodarczej  zakładu 

garbarskiego. 

                

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

3)  wymienić elementy składowe procesu produkcyjnego i uzasadnić potrzebę 

przygotowania organizacyjnego produkcji zakładu garbarskiego,  

4)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
5)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 2 

Wyjaśnij, na czym polega organizacja procesu produkcyjnego w zakładzie garbarskim. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować kilka 

przykładowych instrukcji technologicznych wyprawy skór i omówić zakres i technikę 
wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

13

3)  dokonać analizy organizacji procesu produkcji skór na podstawie przykładowej instrukcji 

technologicznej /metodyki/ wyprawy wybranego asortymentu skór, 

4)  wymienić i scharakteryzować kolejne etapy wyprawy skór na podstawie 

przeprowadzonej analizy instrukcji technologicznej,  

5)  zaproponować i wyjaśnić potrzebę właściwej organizacji procesu wyprawy skór, 
6)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  instrukcja technologiczna /metodyka/ wyprawy wybranego asortymentu skór, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 3 

Wyjaśnij, na czym polega ekonomiczna ocena technicznego przygotowania procesu  

wyprawy skór. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

3)  wymienić czynniki wpływające na efekty ekonomiczne procesu produkcji,  
4)  wskazać  czynniki techniczne i technologiczne wpływające na ekonomiczne efekty   

procesu wyprawy skór, 

5)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  przybory piśmienne. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

14

Ćwiczenie 4 

Uzasadnij potrzebę normowania zużycia materiałów podstawowych i pomocniczych  

w procesie wyprawy skór. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia oraz przygotować zestaw instrukcji technologicznych 
wyprawy skór różnych asortymentów. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

3)  zapoznać się z instrukcją technologiczną wyprawy wybranego asortymentu skór,  
4)  wypisać z metodyki produkcji do dzienniczka praktyki materiały podstawowe 

 

i pomocnicze, 

5)  uzasadnić potrzebę normowania zużycia materiałowego w produkcji skór,  
6)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, 
–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  instrukcja technologiczna wyprawy wybranego asortymentu skór, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 5 

Uzasadnij potrzebę analizy przydatności technicznej oraz zdolności produkcyjnej maszyn  

i urządzeń stosowanych do produkcji skór. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

3)  wyjaśnić pojęcia:  przydatności technicznej i zdolności produkcyjnej /sprawności/ 

maszyn  
i urządzeń,  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

15

4)  zanalizować znaczenie tych pojęć w procesach mechanicznych obróbek skór podczas  

wyprawy, 

5)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
6)  wziąć udział w dyskusji. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 6 

Udowodnij potrzebę prowadzenia dokumentacji technologicznej i technicznej w etapie 

organizacji i wykonywania procesów produkcyjnych wyprawy skór. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie wiadomości nabyte w czasie realizacji materiału nauczania 

przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 

3)  wymienić elementy składowe procesu organizacji produkcji w etapie jej przygotowania, 
4)  uzasadnić potrzebę udokumentowania  przygotowania organizacyjnego produkcji 

zakładu garbarskiego, 

5)  wykazać rolę dokumentacji podczas trwania procesu wyprawy skór, 
6)  zanotować w dzienniczku praktyki swoje spostrzeżenia, wnioski i uwagi, 
7)  wziąć udział w dyskusji. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyki, 
−  podręcznik do przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości”, 
−  przybory piśmienne. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

16

5.2.  Dokumentacja technologiczna wyprawy skór

  

 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Wyjaśnij , na czym polega różnica  pomiędzy mechanicznymi i chemicznymi procesami  

w wyprawie skór. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw 

instrukcji technologicznych wyprawy różnych asortymentów skór oraz omówić zakres  
i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  zdefiniować pojęcia: mechaniczne i chemiczne operacje technologiczne wyprawy skór, 
3)  wykazać na  czym polega różnica  w procesach mechanicznych i chemicznych 

wykonywanych na skórach, 

4)  wskazać w przykładowej instrukcji technologicznej po jednej operacji mechanicznej  
5)  i chemicznej, 
6)  swój wybór przedstawić i uzasadnić w dyskusji, 
7)  wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  wybrana instrukcja technologiczna, 
−  dzienniczek praktyki, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 2 

Z definicji mechanicznych i chemicznych obróbek skór w procesie wyprawy,  wykaż 

znaczenie informacji podanych w metodyce produkcji o wartościach parametrów 
technologicznych procesów. 

 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

17

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw 

instrukcji technologicznych wyprawy skór różnych asortymentów, oraz omówić zakres  
i technikę wykonania ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  zdefiniować pojęcia: mechaniczne i chemiczne operacje technologiczne wyprawy skór, 
3)  zdefiniować pojęcie parametrów technologicznych procesów wyprawy skór, 
4)  wybrać w przykładowej metodyce produkcji  operację lub proces technologiczny  

i wskazać występujące w nim parametry technologiczne, 

5)  omówić znaczenie wskazanych parametrów dla przebiegu procesu produkcji, 
6)  wziąć udział w dyskusji technologicznej, 
7)  wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna 
 

Środki dydaktyczne: 

−  wybrana instrukcja technologiczna, 
−  dzienniczek praktyki, 
−  przybory piśmienne. 
 
Ćwiczenie 3 

Omów i wykaż różnicę opisu technologicznego procesu wyprawy skór i wycinkowej  

instrukcji technologicznej dla wybranej fazy produkcji. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

przykładowe opisy technologiczne wyprawy skór różnych asortymentów oraz wycinkowe 
metodyki wybranych etapów produkcji skór a także  omówić zakres i technikę wykonania 
ćwiczenia.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  zdefiniować pojęcia: opis technologiczny i instrukcja wycinkowa wyprawy skór, 
3)  wykazać na  czym polega różnica  w opisie procesu technologicznego i wycinkowej 

instrukcji technologicznej, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

18

4)  z materiałów przygotowanych przez nauczyciela wybrać i omówić zakres stosowania 

opisu technologicznego procesu wyprawy skór i opisu wycinkowego dotyczącego 
wybranej fazy produkcji skór, 

5)  wziąć udział dyskusji,  
6)  wnioski spostrzeżenia i uwagi z dyskusji zapisać w dzienniczku praktyki. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  przykładowe opisy technologiczne wyprawy skór, 
−  przykładowe opisy wycinkowe wybranych faz produkcji skór, 
−  dzienniczek praktyki, 
−  przybory piśmienne. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

19

5.3.  Dokumentacja organizowania procesów wyprawy skór

  

 

5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Z zestawu druków kwitów dokumentujących organizację produkcji, wybierz formularz 

który w zakładzie jest podstawą do pobierania materiałów z magazynu. Wykonaj symulację 
pobierania materiałów pomocniczych do wybranej operacji technologicznej wyprawy skór.  

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

formularze różnych druków używanych w zakładzie garbarskim oraz omówić zakres  
i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2) wybrać z zestawu druków formularzy przygotowanych przez nauczyciela, formularz 

kwitu służącego do pobierania materiałów z magazynu, 

3)  wybrać z metodyki produkcji skór operację technologiczną, w której używane są środki 

chemiczne pobierane z magazynu, 

4)  wypełnić formularz kwitu  /wykonać symulację/ wpisując w odpowiednie rubryki nazwy  

i ilości zamawianych środków, nazwę działu produkcyjnego  i operacji technologicznej 
dla której przeznaczone są zamawiane środki, 

5)  przedstawić wypełniony kwit do zatwierdzenia nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne, 
–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  druki formularzy różnych kwitów, 
−  metodyki produkcji skór, 
−  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Z zestawu druków kwitów dokumentujących organizację produkcji, wybierz formularz, 

który w zakładzie jest podstawą do przekazania wyprodukowanych skór do  magazynu 
wyrobów gotowych. Wypełnij kwit, dokonując symulacji  przekazania do magazynu skór 
wyprawionych w uzgodnionym z nauczycielem asortymencie, ilości i klasach jakościowych. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

20

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować zestaw 

druków stosowanych w organizacji produkcji garbarskiej oraz omówić zakres i technikę 
wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  wybrać z zestawu druków formularzy przygotowanych przez nauczyciela, formularz 

kwitu służącego do przekazywania gotowych skór do  magazynu wyrobów gotowych, 

3)  uzgodnić z nauczycielem asortyment skór gotowych i ilości w klasach jakościowych, 
4)  wypełnić formularz kwitu  /wykonać symulację/ wpisując w odpowiednie rubryki nazwy  

i ilości przekazywanych do magazynu skór,  

5)  przedstawić wypełniony kwit do zatwierdzenia nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne 
–  dyskusja technologiczna 
 

Środki dydaktyczne: 

−  druki formularzy różnych kwitów, 
−  wykaz wybranych asortymentów skór, 
−  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 3 

Na podstawie informacji uzyskanych podczas wycieczki do zakładu pracy oraz 

wiadomości przekazanych Ci w materiale nauczania tej jednostki,  wyjaśnij jaki jest cel 
prowadzenia dokumentacji produkcyjnej w zakładzie garbarskim. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia: 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  przypomnieć sobie na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane  

podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno- technicznej 
stosowanej w zwiedzanym zakładzie, 

3)  wziąć udział w dyskusji na temat celowości prowadzenia dokumentacji produkcji skór, 
4)  zapisać spostrzeżenia, uwagi i wnioski z dyskusji w dzienniczku praktyk.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyk, 
−  notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego, 
−  przybory do pisania. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

22

5.4.  Dokumentacja techniczna w procesach wyprawy skór

  

 

5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie informacji uzyskanych podczas wycieczki do zakładu pracy oraz 

wiadomości przekazanych Ci w materiale nauczania tej jednostki,  wyjaśnij jaki jest cel 
prowadzenia dokumentacji technicznej w zakładzie produkującym skóry wyprawione. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres  

i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  przypomnieć sobie, na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane  

podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno- technicznej 
stosowanej w zwiedzanym zakładzie garbarskim, 

3)  wziąć udział w dyskusji na temat celowości prowadzenia dokumentacji technicznej  

w zakładzie pracy a szczególnie w zakładzie garbarskim, 

4)  zapisać spostrzeżenia, uwagi i wnioski z dyskusji w dzienniczku praktyk.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyk, 
−  notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego, 
−  przybory do pisania. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie przykładowej dokumentacji technicznej dotyczącej wybranej maszyny 

garbarskiej wyjaśnij: 

−  co to jest charakterystyka techniczna maszyny, 
−  pojęcia – gabaryty maszyny, wydajność produkcyjna maszyny, szerokość robocza 

maszyny, 

−  elementy robocze maszyny /wskaż na schemacie/, 
−  zasadę pracy maszyny. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

23

Wskazówki do realizacji

 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien przygotować 

dokumentację przykładową kilku maszyn lub urządzeń garbarskich i omówić zakres  
i technikę wykonania ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej części jednostki, 
2)  przypomnieć sobie, na podstawie notatek w dzienniczku praktyki, wiadomości uzyskane 

podczas wycieczki szkoleniowej z zakresu dokumentacji technologiczno-technicznej 
stosowanej w zwiedzanym zakładzie garbarskim, 

3)  zapoznać się z dokumentacją techniczną maszyny przedstawioną przez nauczyciela, 
4)  wykonać notatki w dzienniczku praktyki,  
5)  wyjaśnić i odpowiedzieć na postawione w zadaniu zagadnienia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyk, 
−  notatki z wycieczki szkoleniowej do zakładu garbarskiego, 
−  zestaw dokumentacji technicznej wybranej maszyny garbarskiej. 

 
Ćwiczenie 3

 

Stosując skróty i uproszczenia rysunkowe, przekaż informację o sposobie zasilania  

w zimną i ciepłą wodę  bębna garbarskiego do rozmaczania  skór. Informację odnieś do 
urządzenia oglądanego podczas wycieczki szkoleniowej do zakłady pracy. 

 
Wskazówki do realizacji

 

Nauczyciel powinien zorganizować wycieczkę do zakładu pracy i zapoznać uczniów  

z tematyką dokumentacji technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych w zakładzie. Na 
zajęciach w pracowni technologicznej powinien omówić zakres i technikę wykonania 
ćwiczenia. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania tej jednostki modułowej, 
2)  przypomnieć sobie, z notatek zapisanych podczas wycieczki do zakładu pracy, w jaki 

sposób zasilane są urządzenia do kąpielowych procesów skór w ciepłą i zimną wodę, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

24

3)  odszukać w literaturze /pozycja – „Rysunek techniczny”/ sposób wykonywania 

rysunków schematycznych i uproszczonych oraz skrótów rysunkowych, 

4)  odwzorować,  przy pomocy schematu oraz zastosowania uproszczeń i skrótów 

rysunkowych, bęben do moczenia skór i sposób zasilania go w wodę technologiczną, 

5)  przedstawić do oceny nauczycielowi i wziąć udział w dyskusji. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenia praktyczne w rysunku schematów maszyn, 
–  dyskusja technologiczna. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  dzienniczek praktyk, 
−  karton do rysowania A-4, 
−  przybory do rysowania, 
−  podręcznik lub inna pozycję literatury podającą zasady rysowania schematów maszyn  

i urządzeń z zastosowaniem uproszczeń i skrótów rysunkowych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego    

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej

 

„Posługiwanie się 

dokumentacją technologiczną i techniczną w organizowaniu i prowadzeniu 
procesów 

wyprawy 

skór” 

 

        

 
Test składa się z 20 zadań: wielokrotnego wyboru, niekompletnej wypowiedzi lub zadania 

z luką z których: 
−  zadania od 1 do 11 są zadaniami z poziomu podstawowego, 
−  zadania od 12 do 20  są zadaniami z poziomu ponadpodstawowego. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt             
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne:  

−  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej  9  zadań z poziomu podstawowego, 
−  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego i 5 z poziomu 

ponadpodstawowego,  

−  dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu ponadpodstawowego,  
−  bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań,  

 

Plan testu 

Klucz odpowiedzi 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymaga

ń 

Poprawna odpowiedź 

1. Wyjaśniać cel działalności  

gospodarczej zakładu 

B P 

2. Wyjaśniać pojęcie 

dokumentacji technologicznej 

A P 

3. Znać cel i zakres dokumentacji 

technologicznej 

A P 

1. Instrukcja technologiczna 

procesu wyprawy skór, 

2. Wycinkowa instrukcja 

technologiczna, 

3. Normy zużycia surowców, 

materiałów podstawowych 
i pomocniczych 

4. Znać definicję receptury 

technologicznej 

A P 

5. Znać i wyjaśniać pojęcie 

metodyki produkcji 

B P 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

26

6 Określać rolę instrukcji 

technologicznej w procesie 
produkcji 

B P 

7. Wyjaśniać cel i zadania 

normowania 

C P 

…surowce skórzane… 
…półfabrykatów… 
…jakościowe… 

8. Określać rolę normowania 

w procesie produkcji skór 

B P 

9. Określać rolę norm 

przedmiotowych dla skór 
gotowych 

B P 

10. Znać cel prowadzenia 

dokumentacji magazynu 
surowca 

A P 

11. Znać definicję wycinkowej 

receptury technologicznej 

A P 

12. Stosować dokumentację 

organizacyjną prowadzenia 
procesów wyprawy 

C PP 

13. Odszukać wartości parametrów 

technologicznych wyprawy 
skór 

C PP 

14. Wyjaśniać znaczenie 

dokumentacji organizacyjnej w 
prowadzeniu procesów 
produkcji skór 

C PP 

…produkcyjnych… 
…produkcyjne… 
…kontrolę… 

15. Stosować kwity rozchodu 

wewnętrznego w produkcji 
skór 

C PP 

16. Stosować kwity w 

dokumentacji zdawania 
produkcji skór 

C PP 

17. Rozumieć i wyjaśniać pojęcie 

zdolności produkcyjnej maszyn 
i urządzeń garbarskich 

B PP 

18. Stosować dokumentację 

techniczną maszyn i urządzeń 
garbarskich 

B PP 

19. Wyjaśniać znaczenie rysunku 

uproszczonego i schematu 
urządzeń technicznych 

B PP 

 

20. Stosować konserwację maszyn 

i urządzeń produkcyjnych 

C PP 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

27

Przebieg 

testowania 

 

      

 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu co najmniej z jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.  Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 

6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 

7.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 

14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Materiały dla ucznia:  

 

 

 

 

 

 

 

 

  

–  instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych,

 

– 

karta odpowiedzi.

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 

2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.  Zapoznaj się z zestawem pytań testowych. 

4.  Test zawiera 20 pytań dotyczących posługiwania się dokumentacją technologiczną 

i techniczną w procesie produkcji skór. Pytania: 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 

17, 18, 19, 20 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest 

prawidłowa; pytania: 7 i 14 to pytania z luką, w pytaniu nr.3 należy udzielić krótkiej 

odpowiedzi. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

−  w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie 

zakreślić odpowiedź prawidłową), 

−  w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

−  w zadaniu 3 – udziel krótkiej odpowiedzi. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 

7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci 

pytania: od 12 do 20, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe. 

8.  Na rozwiązanie 

testu 

masz 

90 

min. 

      

Powodzenia

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

         

 

Część I 
 
1. Celem 

działalności gospodarczej zakładu garbarskiego jest 

a)  produkowanie skór wyprawionych. 
b)  zakup surowca skórzanego. 
c)  naprawa maszyn garbarskich. 
d)  zatrudnianie pracowników. 
 

2.  Dokumentacja technologiczna zakładu garbarskiego to 

a)  charakterystyka techniczna maszyn i urządzeń produkcyjnych. 
b)  opis technologiczny wyprawy skór. 
c)  rozliczenie kosztów produkcji. 
d)  kalkulacja cen na wyprawione skóry. 

 
3. Wymień znane Ci dokumenty technologiczne stosowane w procesie organizacji 

i wyprawy skór. 

 
4.  Receptura wyprawy skór to 

a)  harmonogram remontów maszyn i urządzeń garbarskich. 
b)  wykaz norm przedmiotowych dla skór surowych. 
c)  wykaz norm przedmiotowych dla skór wyprawionych. 
d)  opis procesów technologicznych wyprawy skór. 

 
5.  Metodyka technologiczna to 

a)  charakterystyka skór surowych dobranych w partię narokową. 
b)  charakterystyka skór wyprawionych w jednym asortymencie. 
c)  spis środków pomocniczych do wyprawy skór. 
d)  opis przebiegu operacji i procesów  technologicznych wyprawy skór. 

 
6.  Instrukcja technologiczna jest dokumentem pomocnym w 

a)  zakupie surowca. 
b)  prowadzeniu procesu technologicznego. 
c)  sprzedaży skór gotowych. 
d)  ustaleniu harmonogramu napraw urządzeń produkcyjnych. 

 
7. W  przemyśle garbarskim, normy przedmiotowe określają i charakteryzują 

………………….., półfabrykaty  skórzane i skóry gotowe. Ta charakterystyka 

 

i określenie właściwości skór jest odmienne i charakterystyczne dla każdego asortymentu 
surowca, ………………………………. i skór wyprawionych. Norma jest dokumentem, 
który określa  wskaźniki ……………………… produkowanych skór, oraz ich 
właściwości użytkowe w przeznaczeniu asortymentowym.  

 
8. Do określania ilości  środków pomocniczych niezbędnych w procesie wyprawy skór, 

służą normy 

a)  jakości. 
b)  przedmiotowe. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

29

c)   zużycia. 
d)  czasowe. 

 
9.  Normy przedmiotowe skór gotowych określają 

a)  procesy wyprawy skór w żądanym  asortymencie. 
b)  sposób przeprowadzania kontroli procesów wyprawy skór. 
c)  charakterystykę skór surowych użytych do produkcji. 
d)  charakterystykę skór wyprawionych w danym asortymencie. 

 
10. „Książka surowca” – jest dokumentem organizacji pracy i ewidencji 

a)  magazynu surowca. 
b)  magazyny gotowych wyrobów. 
c)  produkcji skór w etapie przygotowania do garbowania. 
d)  produkcji skór w etapie wykończania. 

 
11.  Receptura wycinkowa wyprawy skór to opis 

a)  technologiczny pewnego etapu wyprawy skór. 
b)  sposobu wycinania próbek skór do badań. 
c)  sposobu rozkroju skór na części topograficzne. 
d)  techniki rozkroju skór na połówki. 

 
 
Część II 
 
12.  „Kontrolka obiegu skór w produkcji” – jest dokumentem 

a)  rozliczenia zużycia chemikaliów w procesie wyprawy. 
b)  kontroli wykonanych czynności i operacji technologicznych. 
c)  stwierdzenia awarii maszyny lub urządzenia produkcyjnego. 
d)  rozliczenia kosztów produkcji. 

 
13.  Informacje o wartościach parametrów technologicznych wyprawy skór zawarte są w 

a)  instrukcjach obsługi maszyn. 
b)  książce surowca. 
c)  opisie technologicznym. 
d)  metryczkach charakterystyki maszyn. 

 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

30

14. Dokumentacja  produkcyjna jest pomocą w integracji organizacyjnej procesów 

……………… wyprawy skór a przez to wpływa na jakość produkcji i wyniki 
ekonomiczne zakładu. Pełni ona podwójną rolę: 
−  określa  zadania………………….. i środki do ich realizacji w postaci planów 

produkcji oraz instrukcji technologicznych, 

−  umożliwia ewidencję i ………………….. wykonanych zadań produkcyjnych. 

 
15.  Formularze kwitów Rw – rozchodu wewnętrznego, służą do 

a)  zdawania skór do magazynu wyrobów gotowych. 
b)  przekazywania skór do następnej operacji technologicznej. 
c)  rozliczania pracowników z wykonanej pracy. 
d)  pobierania skór i innych materiałów z magazynów. 

 
16. Który z wymienionych formularzy kwitów służy do zdawania sków gotowych 

wyprawionych do magazynu wyrobów gotowych? 

a)  Rw –rozchód wewnętrzny, 
b)  Pz – przyjęcie z zewnątrz, 
c)  Zw – zwrot wewnętrzny, 
d)  Pw – przyjęcie wewnętrzne. 

 
17. Zdolność produkcyjna maszyn i urządzeń garbarskich to 

a)  szerokość robocza mechanizmów maszyny. 
b)  ilość i jakość produkcji wykonana na tych maszynach w określonym czasie. 
c)  okres pracy maszyn w czasie jednej zmiany. 
d)  całkowity okres czasu pracy maszyny. 

 
18.  Celem prowadzenia dokumentacji technicznej w zakładzie garbarskim jest 

a)  kontrola wykonania planów produkcji skór. 
b)  zamówienia skór surowych do realizacji planów produkcji. 
c)  rozliczenie zużytych materiałów i środków pomocniczych. 
d)  utrzymanie sprawności produkcyjnej maszyn i urządzeń garbarskich. 

 
19.  Schematy i uproszczenia rysunkowe działania  maszyn są częścią dokumentacji 

a)  technicznej. 
b)  technologicznej. 
c)  ekonomicznej. 
d)  organizacyjnej. 

 
20. Która z czynności obsługi maszyn i urządzeń produkcyjnych wykonywana jest przez 

pracowników eksploatujących maszyny w procesie produkcji ? 

a)  czyszczenie i konserwacja bieżąca, 
b)  przeglądy okresowe, 
c)  remonty bieżące, 
d)  remonty kapitalne. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

31

KARTA ODPOWIEDZI 

 
 

Imię i nazwisko.......................................................................................... 

 
Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną 
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór

   

 

 

Zakreśl, lub wpisz poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania

.         

                             

  

 

Nr 

zadania 

Odpowiedź Punkty 

a b c d 

 

a b c d 

 

3  

 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

 

 

 

a b c d 

 

a b c d 

 

10 

a b c d 

 

11 a b c d 

 

12 a b c d 

 

13 a b c d 

 

14 

 

 

 

15 a b c d 

 

16 a b c d 

 

17 a b c d 

 

18 a b c d 

 

19 a b c d 

 

20 a b c d 

 

Razem:  

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

32

Test II 
 

Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej 
„Posługiwanie się dokumentacją technologiczną i techniczną  
w organizowaniu i prowadzeniu procesów wyprawy skór”

  

 
 
Treść zadania 

Wykonaj czynności organizacyjne i przeprowadź prace związane z przyjęciem skór  

surowych do magazynu surowca. Zadanie wykonaj łącznie z wpisami do dokumentacji  
magazynowej. 
 
Instrukcja dla nauczyciela 

W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych  

w celach jednostki modułowej zaleca się przeprowadzenie zadania testowego typu „próba 
pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych  
umiejętności w zakresie wiedzy teoretycznej i praktycznego posługiwania się dokumentami  
w wykonywaniu zadań produkcyjnych. 

Uczniowie powinni wykonać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość  

samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy 
podjętych działań praktycznych.  

Zadaniem nauczyciela jest stworzenie  warunków umożliwiających uczniowi wykonanie 

zadania zgodnie z obowiązującymi zasadami i w określonym czasie. Uczeń powinien  
wykonać zadanie pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za magazyn surowca, który 
zapewni uczniowi:  

−  możliwość  praktycznego przeprowadzenia przyjęcia skór surowych do magazynu, 
−  zapoznanie się z dokumentacją przywozową, 
−  zapoznanie się z dokumentacją przyjęcia skór do magazynu, 

Nauczyciel powinien:  

−  uzgodnić z kierownictwem i pracownikiem odpowiedzialnym za magazyn surowca  

w zakładzie garbarskim lub warsztatach szkolnych, możliwość i termin 
przeprowadzenia ćwiczeń, 

−  zadbać o przygotowanie stanowiska pracy dla uczniów pod względem bezpieczeństwa 

pracy,   

−  przypomnieć uczniom zasady bezpieczeństwa i higieny pracy i nakazać bezwzględne 

ich przestrzeganie, 

−  skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego, 
−  przydzielić uczniom kolejność i zakres wykonywania zadania,  
−  określić kryteria oceny wykonywanego zadania,  
−  na bieżąco nadzorować pracę uczniów, 
−  dokonać oceny wykonanej pracy. 

 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

33

Instrukcja dla ucznia 
Uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

−  dobrać i założyć odzież ochronną, 
−  zapoznać się z dokumentacją magazynową i techniczną wykonywanego zadania,  
−  zapisać w dzienniczku praktyki plan działania oraz kolejność wykonywanych czynności 

zgodnie z regulaminem zakładu i zasadami przyjmowania skór do magazynu.  Plan 
przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi, 

−  przygotować dokumenty magazynowe do przyjęcia skór, 
−  wskazać urządzenia magazynowe potrzebne w przyjęciu skór,  
−  zapoznać się z dokumentami przywozowymi dostawcy skór surowych, 
−  brać udział w przyjęciu skór pod względem ilości i jakości, 
−  brać udział w konserwowaniu i we właściwym, zgodnym z zasadami magazynowania 

skór surowych, ułożeniu skór w magazynie, 

−  opisać zmagazynowane skóry na tabliczkach magazynowych, 
−  dokonać wpisu do ksiązki surowca.. 

 
Umiejętności podlegające ocenie  
 

 
Lp. 

 
Czynność wykonywana przez ucznia 

Punkty 

do 

uzyskania 

Punkty 

przyznane

1.   Dobranie odzieży ochronnej 

 

2.   Sposób oględzin i oceniania jakościowego 

przyjmowanych do magazynu skór  

15  

3.   Przyjęcie ilościowe skór 

10 

 

4.   Dobranie urządzeń pomocniczych do 

przetransportowania i układania skór w magazynie 

5  

5.   Sposób układania skór do transportu wewnętrznego 

i transport skór w magazynie 

 

10 

 

6.   Czynności związane z konserwacją skór: 

−  rozłożenie skór, 
−  sposób i dokładność zakonserwowania skór, 
−  złożenie skór i przygotowanie do magazynowania. 

 
 

20 

 

7. Sposób 

ułożenia skór na podestach do magazynowania. 

10 

 

8. 

Opisanie stosów magazynowych skór 

 

9. Wypełnienie dokumentacji magazynowej 

20 

 

 Razem 

100 

 

 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

34

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 
 

Ocena 

Liczba uzyskanych punktów 

dopuszczający 70 
dostateczny 85 
dobry 90 
bardzo dobry 

100 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

35

7.  LITERATURA 

 

 

1.   Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy, wyd. 22.  WN-T, Warszawa 2002 
2.   Lasek W. : Wykończalnictwo skór miękkich. WN-T, Warszawa 1984 
3.   Lasek W., Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. II Wykończanie, WSiP 1985 
4.   Maleńczak J., Ćujan J.: Maszyny i urządzenia garbarskie. Skrypt uczelniany WSI 

Radom, Radom 1981 

5.   Michalec T.: Technologia garbarstwa i futrzarstwa – ćwiczenia laboratoryjne. WSI 

Radom skrypt nr 7, Radom 1996  

6.   Persz T.: Materiałoznawstwo dla zasadniczych szkół skórzanych, WSiP Warszawa 1997 
7.   Persz T.: Technologia wyprawy skór cz. I Garbowanie, WSiP  Warszawa 1986 
8.   Pietraszewski M.: Ekonomika przedsiębiorstw, czyli jak prowadzić działalność 

gospodarczą wyd.7. Wydawnictwo eMPi

2

, Poznań 1997 

9.   Polskie Normy – wybór 
10.  Vademecum garbarza. ITE, Radom 1996 
11.  Encyklopedia techniki – przemysł lekki”. WNT,  Warszawa 1986 
12.  Rodziewicz O., Śmiechowski K.: Technologia garbarstwa dla projektantów obuwia  

i odzieży. Politechnika Radomska, Radom 2001