background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 
Joanna Gręda 

 

Jerzy Kielmas 

 
 
 
 
 
Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych  oraz 
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02 

 

 
 

 
 
 

 
Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 

 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Recenzenci: 
dr n. med. Anna Kabacińska 

dr inż. Andrzej Leszczyński 

 

 

Opracowanie redakcyjne: 

mgr Joanna Gręda 

 

 

Konsultacja:

 

mgr Lidia Liro 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[17].Z2.02 
„Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych  oraz  urządzeń  wspomagających 
słyszenie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu protetyk słuchu. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. Wybrane zagadnienia psychoakustyki 

10 

5.1.1.  Ćwiczenia 

10 

5.2. Rodzaje protezowania 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia 

13 

5.3. Dopasowywanie aparatów słuchowych 

16 

5.3.1 Ćwiczenia 

16 

5.4. Rodzaje urządzeń wspomagających słyszenie 

19 

5.4.1 Ćwiczenia 

19 

5.5. Regulacje aparatów słuchowych 

21 

5.5.1 Ćwiczenia 

21 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

24 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie protetyk słuchu. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać,  aby  bez 
problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania–uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  ćwiczeń,  tekstu 
przewodniego. 
 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy do pracy zespołowej. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

322[17].Z2 

Aparaty s

łuchowe 

i urz

ądzenia 

wspomagaj

ące słyszenie 

322[17].Z2.02 

Dobieranie i programowanie 

aparatów s

łuchowych oraz 

urz

ądzeń wspomagających 

s

łyszenie 

 

322[17].Z2.03 

Wykonywanie wk

ładek 

usznych i obudowy 

aparatów wewn

ątrzusznych 

322[17].Z2.01 

Charakteryzowanie budowy  

i dzia

łania aparatów 

s

łuchowych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

nawiązywać kontakty interpersonalne z osobami niedosłyszącymi, 

 

przeprowadzać wywiad z pacjentem, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

różnicować rodzaje uszkodzeń słuchu i ich przyczyny, 

 

wyjaśniać podstawowe pojęcia z zakresu akustyki, 

 

wykonywać audiometryczne badanie słuchu, 

 

interpretować wyniki badań audiometrycznych, 

 

obsługiwać  urządzenia  pomiarowe  służące  do  pomiarów  parametrów  akustycznych 
i dopasowania aparatów słuchowych, 

 

obsługiwać komputer. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

zebrać informacje potrzebne w procesie dopasowywania aparatów słuchowych, 

 

rozpoznać oczekiwania i wymagania pacjenta, 

 

określić techniczne możliwości spełnienia oczekiwań pacjenta, 

 

dokonać  wstępnego  dopasowania  aparatów  słuchowych  oraz  urządzeń  wspomagających 
słyszenie, 

 

dokonać wstępnego ustawienia i dopasowania aparatu w komorze pomiarowej, 

 

zmierzyć parametry aparatów w warunkach In situ, 

 

poprawić  skuteczność  działania  zastosowanych  aparatów  słuchowych  oraz  urządzeń 
wspomagających słyszenie na podstawie wyników rozmów z pacjentami, 

 

zoptymalizować  ustawienie  aparatu słuchowego  biorąc pod uwagę subiektywne odczucia 
pacjenta dotyczące funkcjonowania aparatu w różnych warunkach akustycznych, 

 

posłużyć się programami i programatorami do programowania aparatów słuchowych, 

 

zastosować w praktyce protezowania narządu słuchu zjawiska psychoakustyczne, 

 

wskazać  i  zinterpretować  na  podstawie  zjawisk  psychoakustycznych  niepowodzenia 
w protezowaniu narządu słuchu, 

 

wytłumaczyć  pacjentowi  z  uszkodzeniem słuchu ograniczenia i niedoskonałości aparatów 
słuchowych, spowodowane zjawiskami psychoakustycznymi, 

 

odpowiedzieć  na  pytania  pacjenta dotyczące użytkowania aparatu słuchowego lub innych 
urządzeń wspomagających słyszenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Protetyk słuchu 322[17] 
Moduł: 

Aparaty  słuchowe  i  urządzenia  wspomagające  słyszenie 
322[17].Z2 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych  oraz 
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02 

Temat: 

 

Dobieranie 

aparatów 

słuchowych 

na 

podstawie 

wyników 

badań 

audiometrycznych. 
Cel ogólny: Dobranie aparatu słuchowego na podstawie wyniku audiometrii tonalnej. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

rozpoznać ubytek słuchu na podstawie badania audiometrycznego, 

 

wprowadzić dane z audiogramu do programu komputerowego NOAH, 

 

zaproponować wszystkie możliwe rozwiązania techniczne dla danego ubytku słuchu, 

 

podłączyć do programu komputerowego wybrany aparat słuchowy zgodnie z zaleceniami 
producenta, 

 

dokonać wstępnego ustawienia aparatu słuchowego, 

 

uzasadnić wybór danego aparatu słuchowego, 

 

sprawdzić poprawność wykonanych czynności. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacja, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestaw audiogramów opracowany przez nauczyciela, 

 

zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH, 

 

rzutnik multimedialny, 

 

ekran do pokazu slajdów, 

 

interfejs, 

 

zestaw kabli i łączników, 

 

drukarka, 

 

aparaty słuchowe różnych producentów, różne typy i modele, 

 

instrukcje z danymi technicznymi aparatów słuchowych. 

 
Zadanie dla ucznia: 
Na  podstawie  otrzymanych  audiogramów  dokonaj  doboru  aparatu  słuchowego  za  pomocą 
odpowiednich  metod.  Zaproponuj  przynajmniej  po  2  aparaty  słuchowe różnych producentów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

dla  każdego  audiogramu,  oraz  dokonaj  wstępnego  ustawienia  za  pomocą  programu 
komputerowego. 
Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.  Określenie tematu zajęć. 
2.  Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia. 
3.  Wyjaśnienie zasad pracy podczas ćwiczeń. 
4.  Przydział  zadań  do  wykonania  na  poszczególnych  stanowiskach  komputerowych-  każda 

osoba otrzymuje po 3 przykładowe audiogramy. 

5.  Zprawdzenie gotowości sprzętu do pracy- włączenie komputerów. 
 
Faza właściwa: 
1.  Instruktaż  wstępny  w  formie  prezentacji  multimedialnej  na  podstawie  wybranego 

przykładu audiogramu. 

2.  Ćwiczenia  pod  kierunkiem  nauczyciela  mające  na  celu  dobór  odpowiednich  aparatów 

słuchowych zgodnie z poleceniem. 
Uczniowie  podczas  ćwiczeń  pracują  samodzielnie,  nauczyciel  udziela  instruktażu 
bieżącego w przypadku trudności oraz stwierdzanych błędów. 

 
Faza końcowa:  
1.  Zaprezentowanie  przez  uczniów  zaproponowanych  rozwiązań  technicznych  do  danego 

ubytku słuchu, uzasadnienie wyboru oraz wniosków wynikających z ich ustawienia. 

2.  Podsumowanie ćwiczeń z podaniem wskazówek do dalszej pracy oraz sposobów unikania 

błędów. 

3.  Zakończenie zajęć. 
 
Praca domowa 
Przeanalizuj  najnowsze  artykuły  z  czasopism  dla  protetyków  słuchu,  dotyczących 
nowoczesnych metod dopasowywania aparatów słuchowych, sporządź notatki. 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Protetyk słuchu 322[17] 
Moduł: 

Aparaty  słuchowe  i  urządzenia  wspomagające  słyszenie 
322[17].Z2 

Jednostka modułowa: 

Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych  oraz 
urządzeń wspomagających słyszenie 322[17].Z2.02 

Temat:  Regulacje aparatów słuchowych. 

Cel ogólny: Ustawienie aparatu słuchowego za pomocą różnych metod. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wykazać różnice w ustawieniu aparatu analogowego i cyfrowego, 

 

dokonać ustawienia aparatu słuchowego w komorze pomiarowej, 

 

odczytać parametry aparatu słuchowego, 

 

dokonać regulacji aparatu słuchowego za pomocą programu komputerowego, 

 

dokonać ustawienia aparatu słuchowego za pomocą symulatora ucha, 

 

dokonać pomiaru aparatu słuchowego w warunkach In situ, 

 

dokonać ręcznej korekty ustawienia aparatu słuchowego analogowego, 

 

sprawdzić poprawność wykonanych czynności. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

prezentacja, 

 

ćwiczenia. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

uczniowie pracują w zespołach dwuosobowych. 

 
Czas:   2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela, 

 

zestaw komputerowy wraz z oprogramowaniem NOAH, 

 

interfejs HI PRO lub NOAH LINK, 

 

zestaw kabli i łączników do aparatów słuchowych, 

 

analizator aparatów słuchowych-komora pomiarowa, 

 

sprzęgacz 2 cm

3

 

sztuczne ucho-symulator ucha, 

 

sonda do wykonywania pomiarów In situ, 

 

zestaw różnych typów aparatów słuchowych wraz z danymi technicznymi, 

 

wyniki badań audiometrycznych, 

 

arkusz papieru formatu A4, pisaki. 

 
Zadanie dla ucznia: 

Wykonaj  regulację  dwóch  aparatów  słuchowych:  analogowego  i  cyfrowego  różnymi 

metodami, z uwzględnieniem danych audiometrycznych. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Przebieg zajęć: 

Faza wstępna: 

1.   Określenie tematu zajęć, 
2.   Wyjaśnienie szczegółowych celów kształcenia, 
3.   Wyjaśnienie zasad pracy podczas ćwiczeń, 
4.   Przydział zadań do wykonania na poszczególnych stanowiskach – każda osoba otrzymuje 

do regulacji po dwa aparaty słuchowe i zestaw audiogramów, 

5.   Przygotowanie sprzętu do pracy. 
 
Faza właściwa: 
1.  Instruktaż wstępny w formie prezentacji na wybranym przykładzie, 
2.  Ćwiczenia na poszczególnych stanowiskach pracy. 
 
Faza końcowa: 
1.  Sprawdzenie poprawności wykonania zadań, 
2.  Wskazanie błędów i sposobów ich unikania, 
3.  Ustalenie wniosków do dalszej pracy, 
4.  Udzielenie praktycznych wskazówek przez nauczyciela. 
 
Praca domowa 
Przygotuj  referat  na  temat:  „Regulacja  programowalnych  aparatów  cyfrowych  –  korzyści dla 
pacjenta”. 
 
Uwaga! 
Pomiar In situ może być przeprowadzany tylko z pacjentem, stąd wskazane jest aby ćwiczenia 
były prowadzone w gabinetach protetyki słuchu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Wybrane zagadnienia psychoakustyki

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj subiektywne wrażenia słuchowe. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać  odpowiedni 

fragment  rozdziału  Materiał  nauczania,  oraz  wykorzystać  wiedzę  z  jednostki  modułowej. 
Wykonywanie pomiarów i analiz dźwięku 322[17].Z1.01. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia: 

 

Uczeń powinien: 

1)  nagrać dowolny dźwięk na dyktafon lub inne urządzenie, 
2)  ułożyć krótki zestaw pytań, dotyczący odbioru dźwięku przez osoby go słuchające, 
3)  zaprezentować nagrany dźwięk przynajmniej trzem osobom, 
4)  zebrać odpowiedzi na pytania od osób badanych i porównać je, 
5)  sformułować i zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

metoda przewodniego tekstu, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

dyktafon lub inne urządzenie do nagrywania dźwięków, 

– 

arkusz ćwiczeń, flamastry, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Mając trzy egzemplarze tego samego tekstu: w pierwszym egzemplarzu zamaluj wszystkie 

spółgłoski,  w  drugim  wszystkie  samogłoski.  Spróbuj  przeczytać  pozostały  tekst.  Następnie 
sprawdź  poprawność  swojego  zrozumienia  w  porównaniu  do  tekstu  nie  zamalowanego. 
Wyjaśnij,  na  czym  polega  różnica  w  rozumieniu  zamalowanych  tekstów.  Jak  myślisz,  czy 
długość tekstu ma znaczenie dla zrozumienia treści? 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zasady 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11 

2)  opisać zaobserwowane zjawisko, 
3)  sformułować i zapisać wnioski. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

trzy kopie tego samego tekstu z mowy potocznej (np. wycinek prasowy), 

– 

czarny flamaster, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Poproś  koleżankę  lub  kolegę  o  przeczytanie tekstu  w  normalny i  typowy dla  niej sposób. 

Następnie  poproś  tę  osobę,  by  w  trakcie  czytania  zatkała  sobie  szczelnie  obydwoje  uszu. 
Zaobserwuj, czy pojawiła się jakaś zmiana? Po przeczytaniu tekstu poproś tę osobę o opisanie 
jej wrażeń słuchowych związanych z zatkaniem uszu. Wspólnie opiszcie wpływ tego zjawiska 
na komfort słyszenia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  cel  i  zasady 

wykonania ćwiczenia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  podać dokładną instrukcję osobie współpracującej, 
3)  zapisać spostrzeżenia i sformułować wnioski na podstawie przeprowadzonego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

–  ćwiczenie. 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

fragment tekstu składający się z kilkunastu zdań, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 * 

Przeanalizuj subiektywne odczucia związane ze słyszeniem. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Nauczyciel  powinien  wykazać  znaczenie  subiektywnych  wrażeń  słuchowych  w  doborze 

aparatu słuchowego poprzez ćwiczenia eksperymentalne z dźwiękiem. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać fragment dowolnego tekstu, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12 

2)  nagrać  na  dyktafon  analogowy  i  cyfrowy swój głos oraz głosy 3 innych osób czytających 

ten sam tekst, 

3)  odsłuchać nagrane głosy, a następnie odpowiedzieć na pytania: 

– 

jaka jest różnica pomiędzy głosem nagranym, a głosem słyszanym na żywo? 

– 

czy w nagraniu występują dodatkowe dźwięki? 

– 

jakie odnosisz wrażenia po odsłuchaniu własnego głosu? 

– 

czy masz trudności w przypisaniu nagranego głosu do danej osoby? 

– 

które z nagrań ma lepsza jakość, a które jest przyjemniejsze dla ucha? 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

fragment tekstu składający się z kilkunastu zdań, 

– 

dyktafon analogowy, 

– 

dyktafon cyfrowy, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13 

5.2.  Rodzaje protezowania 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Zgłosiła  się  do  Ciebie  osoba  w  wieku  ok. 80 lat, w celu dobrania jej aparatu słuchowego. 

Pomijając  ubytek  słuchu  stwierdzony  w  badaniu  audiometrycznym,  zaproponuj  optymalny 
aparat słuchowy dla tej osoby.  
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  wykonaniem  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  odpowiednio  ukierunkować  uczniów 

pod kątem rodzajów protezowania, oraz wyjaśnić jaki cel ma to ćwiczenie. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  przeanalizować wady i zalety różnych typów aparatów słuchowych, 
3)  uzasadnić w kilku zdaniach wybór aparatu. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

prezentacja z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw różnych aparatów słuchowych, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dobierz rodzaj protezowania do głębokości ubytku słuchu. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Nauczyciel  powinien  opracować  zestaw  audiogramów  z  różnymi  ubytkami  słuchu,  aby 

uczniowie mieli możliwość doboru jak największej ilości różnych aparatów słuchowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować dane techniczne różnych aparatów słuchowych, 
2)  zinterpretować  wynik  badania  audiometrycznego i  określić  rodzaj  oraz głębokość ubytku 

słuchu, 

3)  zaproponować przynajmniej dwa aparaty słuchowe do danego ubytku słuchu, 
4)  uzasadnić wybór. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw różnych aparatów słuchowych, 

– 

dane techniczne aparatów, 

– 

zestaw przygotowanych przez nauczyciela audiogramów, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Do pomocy wybierz jedną osobę, która będzie pełniła rolę pacjenta. Przygotuj listę pytań, 

jakie  zadasz  pacjentowi  podczas  pierwszej  rozmowy.  Zastosuj  się  do  dekalogu  protetyka 
słuchu.  Wymień  te  pytania,  na  które  pacjent  może  nie  znać  odpowiedzi.  W  jaki  sposób 
zweryfikujesz ich wiarygodność? 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie  może  być  przeprowadzone  symulacyjnie  w  parach,  zaleca  się  powtórzenie  go 

w gabinecie protetycznym z pacjentem pod nadzorem nauczyciela. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść dekalogu protetyka słuchu, 
2)  skonstruować pytania tak, by nie sugerowały odpowiedzi, 
3)  określić i zapisać sposoby weryfikacji wiarygodności odpowiedzi pacjenta. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż bieżący, 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

pisaki, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Do Twojego gabinetu przychodzi osoba w wieku około 30 lat, aktywna zawodowo, która 

obejrzała  reklamę  aparatu  słuchowego  typu  CIC.  Aparat  ten  nie  może  zostać  zastosowany 
w jej przypadku. Jakich użyjesz argumentów by wytłumaczyć tej osobie, że powinna nosić inny 
aparat słuchowy? Jako przyczynę niemożności zastosowania aparatu wybierz dowolny wariant. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Nauczyciel  powinien  upewnić  się  co do stopnia  zrozumienia  ćwiczenia  przez  ucznia, oraz 

skorygować i uzasadnić przedstawione przez niego argumenty. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treści dotyczące typów aparatów słuchowych, 
2)  określić przyczyny, które są przeciwwskazaniem do używania aparatów typu CIC, 
3)  sformułować w postaci argumentów uzasadnienie wyboru innego aparatu słuchowego. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw różnych typów aparatów słuchowych, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16 

5.3.

 

Dopasowywanie aparatów słuchowych 

 

5.3.1. 

Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Oblicz  wzmocnienie  docelowe  IG  dla  poszczególnych  metod  dopasowywania  aparatów 

słuchowych na podstawie audiogramu tonalnego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  wykonaniem  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  sprawdzić  umiejętności  uczniów 

dotyczące  obliczeń  wzmocnienia  w  poszczególnych  metodach  dopasowywania  aparatów 
słuchowych. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wyniki badania słuchu na podstawie audiogramu tonalnego, 
2)  przeanalizować  metody  dopasowywania  aparatów  słuchowych  opierające  się  na 

audiometrii tonalnej, 

3)  wykonać właściwe obliczenia, 
4)  wykreślić charakterystykę wzmocnienia w funkcji częstotliwości dla każdej z metod, 
5)  sformułować i zapisać wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenia, 

– 

dyskusja. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowy audiogram tonalny, 

– 

kalkulator,  

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Dopasuj  odpowiedni  dla  pacjenta  aparat  słuchowy  za  pomocą  wybranego  programu 

komputerowego. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie powinno być wykonane po uprzednim wyjaśnieniu przez nauczyciela jego celu 

i zasad wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wprowadzić dane pacjenta do programu NOAH, 
2)  przeanalizować  audiogram,  na  podstawie  którego  ma  dokonać  dopasowanie  aparatu 

słuchowego, 

3)  wybrać dowolny program służący do doboru aparatów słuchowych, 
4)  dokonać ustawień aparatu słuchowego właściwych dla danego ubytku słuchu i preferencji 

pacjenta. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

instruktaż bieżący, 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH i programem do danego aparatu, 

– 

przykładowy audiogram pacjenta, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Dopasuj aparat słuchowy na podstawie audiometrii mowy.  

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie  powinno  być  wykonane  w  gabinecie  protetyki  słuchu,  z  pacjentem  pod 

kierunkiem nauczyciela. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  określić  wszystkie  wymagane  parametry  aparatu  słuchowego  w  oparciu  o  audiometrię 

mowy, 

2)  przeanalizować wynik badania audiometrii mowy, 
3)  wykonać obliczenia, 
4)  wybrać odpowiedni aparat słuchowy, 
5)  uzasadnić wybór dopasowywanego aparatu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowy wynik audiometrii mowy, 

– 

kalkulator,  

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 

Dopasuj aparat słuchowy na podstawie audiogramu tonalnego i audiometrii mowy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  wykonaniem  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  znaczenie  zastosowania 

audiometrii mowy w doborze aparatu słuchowego. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować wynik audiogramu tonalnego, 
2)  wybrać odpowiednią metodę dopasowania, 
3)  określić parametry elektroakustyczne aparatu na podstawie wyniku audiometrii mowy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18 

4)  wybrać odpowiedni typ aparatu słuchowego, 
5)  porównać wyniki z obu metod dopasowania aparatu, zapisać wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

omówienie z prezentacją, 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

przykładowy wynik audiometrii tonalnej, 

– 

przykładowy wynik audiometrii mowy, 

– 

kalkulator,  

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19 

5.4.

 

Rodzaje urządzeń wspomagających słyszenie 

 
5.4.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wypróbuj działanie systemu FM na przykładzie aparatu słuchowego. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie  powinno  być  przeprowadzone  pod  nadzorem  nauczyciela  i  poprzedzone 

szczegółowym instruktażem. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi systemu FM, 
2)  podłączyć go do odpowiedniego aparatu słuchowego, 
3)  aparat słuchowy podłączyć z zachowaniem wszelkiej ostrożności do stetoklipu, 
4)  wypróbować działanie systemu w możliwie różnych sytuacjach akustycznych, 
5)  zanotować swoje spostrzeżenia i wnioski z przeprowadzonych prób działania urządzenia.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

omówienie z prezentacją, 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

system FM (nadajnik odbiornik, instrukcja obsługi), 

– 

aparat słuchowy współpracujący z systemem FM, 

– 

stetoklip,  

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  
 

Wykonaj podłączenie aparatu słuchowego do pętli indukcyjnej i wypróbuj jego działanie. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Nauczyciel  powinien  zapewnić  odpowiednie  warunki  akustyczne  do  przeprowadzenia 

ćwiczenia. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wybrać aparat mogący współpracować z pętlą indukcyjną, 
2)  podłączyć go z zachowaniem wszelkiej ostrożności do stetoklipu, 
3)  wypróbować  działanie  aparatu  odbierającego  sygnał  z  pętli  w  różnych  warunkach 

akustycznych, 

4)  zanotować spostrzeżenia i wnioski, jakie Ci się nasunęły po przetestowaniu urządzenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

pętla indukcyjna (przenośna lub stacjonarna, w pomieszczeniu), 

– 

aparat słuchowy współpracujący z pętlą indukcyjną, 

– 

stetoklip, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Dobierz  odpowiednie  urządzenie  wspomagające  słyszenie  do  określonych  potrzeb 

i oczekiwań pacjenta. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie  powinno  być  poprzedzone  przeanalizowaniem  potrzeb  i  oczekiwań  pacjenta 

w jego warunkach codziennego życia na podstawie rozmów z pacjentami. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z działaniem poszczególnych urządzeń wspomagających słyszenie, 
2)  ocenić ich funkcjonalność i przydatność w życiu codziennym osoby niedosłyszącej, 
3)  uszeregować te urządzenia w skali od najbardziej przydatnych do najmniej przydatnych, 
4)  sporządzić krótkie notatki opisujące wady i zalety. 
5)  uzasadnić, czym się kierowałeś przy szeregowaniu urządzeń według ich przydatności? 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw różnych urządzeń wspomagających słyszenie, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21 

5.5. Regulacje aparatów słuchowych 

 
5.5.1 Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj pomiar i regulację dowolnego aparatu słuchowego na podstawie audiogramu. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Zaleca  się  aby  ćwiczenie  było  wykonane  w  gabinecie  protetyki  słuchu,  pod  nadzorem 

nauczyciela. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować audiogram, 
2)  wybrać i zastosować metodę dopasowania aparatu słuchowego, 
3)  wprowadzić wymagane parametry do urządzenia, 
4)  wybrać właściwy aparat słuchowy, 
5)  wykonać pomiar i przeprowadzić stosowne regulacje tak, by osiągnąć możliwie dokładne 

dopasowanie, 

6)  zapisać wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

urządzenie pomiarowe, 

– 

różne aparaty słuchowe, 

– 

śrubokręty do regulatorów, 

– 

audiogram, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj regulację aparatu słuchowego w komorze pomiarowej. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Zaleca  się  aby  ćwiczenie  było  wykonane  w  gabinecie  protetyki  słuchu,  pod  nadzorem 

nauczyciela. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wprowadzić dane audiometryczne z audiogramu do programu komputerowego, 
2)  wybrać ręcznie metodę dopasowania aparatu słuchowego, 
3)  wykonać pomiar aparatu w komorze pomiarowej dla każdej wybranej metody, 
4)  zapisać wnioski z pomiarów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z oprogramowaniem NOAH, 

– 

urządzenie pomiarowe, 

– 

różne aparaty słuchowe, 

– 

audiogram, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Wybierz metodę dopasowania aparatu słuchowego na podstawie audiogramu. Ustaw jego 

parametry  posługując  się  komorą  pomiarową.  Dokonaj  korekty  ustawień  jeśli  będzie  to 
konieczne. Zapisz wnioski z tych pomiarów i porównaj je. 
 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie należy przeprowadzić pod kontrolą nauczyciela lub doświadczonego protetyka 

słuchu. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować treść ćwiczenia, 
2)  wykonać wszystkie etapy dopasowania aparatu słuchowego, 
3)  w przypadku konieczności wykonać korektę ustawienia, 
4)  zapisać spostrzeżenia i wnioski. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

komputer z oprogramowaniem NOAH, 

– 

urządzenie pomiarowe, 

– 

zestaw do pomiaru In situ, 

– 

różne aparaty słuchowe, 

– 

audiogram wybranej osoby z ubytkiem słuchu, 

– 

arkusz papieru formatu A4, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Przeprowadź pomiar dowolnego aparatu słuchowego w warunkach In situ. 

 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Ćwiczenie należy przeprowadzić pod kontrolą doświadczonego protetyka słuchu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  wprowadzić dane audiometryczne do programu komputerowego, 
2)  zaprogramować aparat zgodnie z wytycznymi proponowanymi przez komputer, 
3)  wykonać pomiar In situ, 
4)  zapisać spostrzeżenia z tych pomiarów. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

– 

zestaw komputerowy z oprogramowaniem NOAH, 

– 

urządzenie pomiarowe, 

– 

zestaw do pomiaru In situ, 

– 

różne typy aparatów słuchowych, 

– 

audiogram wybranej osoby z ubytkiem słuchu, 

– 

arkusz ćwiczeń, 

– 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24 

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

  

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Dobieranie  i  programowanie 

aparatów słuchowych oraz urządzeń wspomagających słyszenie” 
 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania: 7, 8, 10, 14, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłową odpowiedź 

lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  a,  2.  c,  3. d, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. b, 9. b, 10. c, 11. c, 
12. b, 13. c, 14. d, 15. d, 16. a, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować subiektywne cechy dźwięku 

Określić objaw wyrównania głośności 

Określić poziom percepcji dźwięku przez ucho 
ludzkie 

Określić definicję systemu Fm 

Określić warunki korzystania z pętli indukcyjnej 

Określić typ aparatu słuchowego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25 

Określić wskazania do zastosowania 
protezowania zamkniętego 

PP 

Określić wskazania do zastosowania 
protezowania otwartego 

PP 

Określić zastosowanie protezowania kostnego 

10 

Przeanalizować warunki przystąpienia do doboru 
aparatu słuchowego 

PP 

11  Określić rolę układu kompresji 

12  Określić pojęcie regulator barwy 

13 

Określić zastosowanie programu komputerowego 
NOAH 

14 

Określić możliwości spełnienia oczekiwań 
pacjenta po pierwszym zaprotezowaniu 

PP 

15 

Dostosować metodę dopasowania aparatu 
słuchowego do ubytku słuchu 

PP 

16  Określić pojęcie skalowanie głośności 

17 

Określić warunki dopasowania aparatu 
słuchowego na podstawie audiometrii tonalnej 

18 

Określić zastosowanie audiometrii mowy w 
dopasowaniu aparatu słuchowego 

PP 

19  Określić cel pomiaru aparatu słuchowego 

20 

Rozpoznać miejsce wykonania pomiaru aparatu In 
situ 

 

Przebieg testowania

 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel zastosowania testu. 
3.  Wyjaśnij uczniom na czym polegają zadania testowe oraz jakie są zasady ich punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij warunki samodzielnej pracy uczniów podczas rozwiązywania testu. 
6.  Przed rozpoczęciem testu zapoznaj uczniów ze skierowaną do nich instrukcją. 
7.  Upewnij  się  czy  wszystko  zostało  zrozumiane  przez  uczniów,  w  razie  wątpliwości 

wyjaśnij je. 

8.  Przestrzegaj czasu wyznaczonego na test, nie wydłużaj go. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20

 

zadań.  Każde  zadanie  ma  cztery  możliwości  odpowiedzi.  Tylko  jedna 

odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Wybraną  odpowiedź  zaznacz  na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej 

rubryce krzyżyk.  

6.  W  przypadku  pomyłki zakreśl błędną odpowiedź kółkiem, a następnie zakreśl odpowiedź 

prawidłową. 

7.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia:

 

– 

instrukcja, 

– 

zestaw zadań testowych, 

– 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Subiektywne cechy dźwięku to 

a)  głośność, wysokość, barwa. 
b)  natężenie, częstotliwość, widmo. 
c)  czas trwania, barwa, częstotliwość. 
d)  okres, faza, widmo, częstotliwość. 

 
2.  Objaw wyrównania głośności to 

a)  sumowanie się głośności po obuusznym podaniu dźwięku. 
b)  naturalne percypowanie głośności wraz ze wzrostem poziomu ciśnienia akustycznego. 
c)  nienaturalnie  szybkie  percypowanie  głośności  wraz  ze  wzrostem  ciśnienia 

akustycznego. 

d)  objaw prawidłowej pracy ślimaka przy wzroście natężenia dźwięków. 

 
3.  Percepcja dźwięku przez ucho ludzkie jest 

a)  Taka sama niezależnie od częstotliwości i poziomu ciśnienia akustycznego dźwięku. 
b)  Taka sama tylko w zakresie częstotliwości. 
c)  Różna tylko w zakresie częstotliwości. 
d)  Różna w zależności od ciśnienia akustycznego i częstotliwości dźwięku.  

 
4.  System FM to 

a)  aparat słuchowy przeznaczony do odbioru fal radiowych. 
b)  urządzenie wspomagające słyszenie, wykorzystujące fale radiowe. 
c)  inna nazwa pętli indukcyjnej. 
d)  Zestaw złożony z mikrofonu, wzmacniacza i głośnika. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27 

5.  Z pętli indukcyjnej można korzystać 

a)  przy użyciu dowolnego aparatu słuchowego. 
b)  pod warunkiem, że aparat ma zainstalowany odbiornik FM. 
c)  jeśli aparat posiada wejście DAI. 
d)  jeśli aparat słuchowy ma wbudowaną cewkę telefoniczną. 

 
6.  Oznaczenie aparatu symbolem ITE oznacza 

a)  że jest to aparat analogowy. 
b)  że aparat może mieć zastosowaną wkładkę. 
c)  aparat wewnątrzuszny z dołączaną wkładką. 
d)  aparat wewnątrzuszny małżowinowy.  

 
7.  Protezowanie zamknięte 

a)  jest wskazane w każdym przypadku. 
b)  nie powinno być stosowane w przypadku małych dzieci. 
c)  jest stosowane, jeśli ubytek słuchu występuje w całym zakresie częstotliwości. 
d)  wymaga użycia zaawansowanych aparatów cyfrowych.  

 
8.  Protezowanie otwarte 

a)  może  być  stosowane,  jeśli  ubytek  w  całym  zakresie  częstotliwości  ma  co  najmniej 

poziom umiarkowany. 

b)  jest stosowane w celu kompensacji ubytku wysokoczęstotliwościowego. 
c)  jest zalecane szczególnie do aparatowania małych dzieci. 
d)  może być stosowane przy wykorzystaniu aparatów analogowych. 

 
9.  Protezowanie kostne 

a)  jest odmianą protezowania zamkniętego. 
b)  stosowane  jest  jeśli  nie  można  wykonać klasycznego protezowania (zamkniętego lub 

otwartego). 

c)  nie może być użyte jeśli pacjent cierpi na przewlekłe stany zapalne ucha środkowego. 
d)  wymaga użycia specjalnej wkładki dousznej. 

 
10.  Do protezowania pacjenta można przystąpić 

a)  z pominięciem wizyty u lekarza laryngologa jeśli nic podejrzanego się nie dzieje. 
b)  w każdej sytuacji, jeśli tylko jest odpowiedni aparat słuchowy. 
c)  wtedy, gdy pacjent został zdiagnozowany przez lekarza i nie ma przeciwwskazań. 
d)  jeśli są przeciwwskazania lekarskie, a pacjent mimo to chce mieć aparat słuchowy. 

 
11.  Układ kompresji to układ, który 

a)  ma  za  zadanie  ograniczyć  wzmacnianie  dźwięków  w  określonym  paśmie 

częstotliwości. 

b)  obcina  wartości  szczytowe  sygnału  wyjściowego  o  zbyt  dużym  poziomie  ciśnienia 

akustycznego. 

c)  ma  za  zadanie  zapewnić  takie  wzmocnienie  sygnału  akustycznego,  aby  cały  obszar 

sygnału mowy „zmieścił" się w obszarze dynamiki resztkowej pacjenta. 

d)  dba o utrzymanie maksymalnego wzmocnienia w całym zakresie dynamiki pacjenta. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28 

12.  Regulator barwy to 

a)  potencjometr głośności. 
b)  filtr, który ogranicza przenoszenie określonego zakresu częstotliwości. 
c)  układ kompresji AGC. 
d)  układ odpowiadający za wzmocnienie aparatu. 

 
13.  Program komputerowy NOAH, to program który 

a)  służy do ustawiania aparatów cyfrowych i programowalnych. 
b)  jest niezbędny w procesie programowania aparatów słuchowych. 
c)  jest bazą danych i nie służy do programowania aparatów słuchowych. 
d)  jest bazą danych, bez której nie mogą pracować inne programy dopasowujące aparaty 

słuchowe. 

 
14.  Po pierwszym zaprotezowaniu pacjent 

a)  powinien  słyszeć  komfortowo  i  nie  należy  się  przejmować  jego  uwagami  odnośnie 

słyszenia. 

b)  może  mieć  zastrzeżenia  co  do  działania  aparatu  i  należy  dokonywać  do  skutku 

ustawienia, aż pacjent powie, że słyszy komfortowo. 

c)  ze  względu  na  komfortowe  słyszenie  nie  musi  już  w  ogóle  przychodzić  do  punktu 

protetycznego. 

d)  powinien  wypróbować  wstępne  ustawienie aparatu w swoich naturalnych warunkach 

przez  kilka,  kilkanaście  dni,  a  następnie,  jeśli  jest  to  konieczne,  poprosić  o  korektę 
ustawień. 

 
15.  Metody stosowane w dopasowaniu aparatów słuchowych do dużych ubytków słuchu to 

a)  POGO I, NAL-RM, BERGER. 
b)  NAL, 1/3HTL, POGO II. 
c)  Tylko NAL-RM. 
d)  POGO II, NAL-RM, ½ HTL. 

 
16.  Skalowanie głośności to 

a)  inna nazwa audiometrii tonalnej. 
b)  metoda dopasowania aparatu słuchowego. 
c)  zdolność pacjenta do skalowania głośności niektórych dżwięków. 
d)   inaczej zdolność pacjenta do rozpoznawania dźwięków o różnej skali głośności. 

 
17.  W dopasowaniu aparatu na podstawie audiometrii tonalnej ważne jest 

a)  marka aparatu słuchowego i jego parametry elektroakustyczne. 
b)  stopień zaawansowania aparatu słuchowego. 
c)  pasmo przenoszenia aparatu i liczba regulatorów. 
d)  pasmo przenoszenia, charakterystyka V(f) i charakterystyka we/wy.  

 
18.  Audiometria mowy 

a)  nie wnosi niczego istotnego w procesie dopasowania aparatów słuchowych. 
b)  może być stosowana z pominięciem audiometrii tonalnej. 
c)  pozwala ocenić korzyści z aparatu słuchowego. 
d)  powinna być stosowana jedynie w uzasadnionych przypadkach. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29 

19.  Pomiar parametrów aparatu 

a)  pozwala sprawdzić, czy zastosowane regulacje są prawidłowe. 
b)  jest obojętny w procesie dopasowania aparatów słuchowych. 
c)  może  zostać  pominięty  w  procesie dopasowywania,  jeśli  protetyk nie widzi potrzeby 

zastosowania pomiarów. 

d)  może zostać pominięty w protezowaniu niedosłuchu przewodzeniowego. 

 
20.  Pomiar „In situ” 

a)  pozwala sprawdzić parametry aparatu słuchowego na sprzęgaczu akustycznym 2 cm

3

b)  pozwala sprawdzić parametry aparatu słuchowego w uchu pacjenta. 
c)  oznacza pomiar w wolnym polu z zastosowaniem aparatów. 
d)  to inaczej pomiar na sztucznym uchu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko......................................................................................................................... 

 
Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych  oraz  urządzeń 
wspomagających słyszenie

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31 

Zadanie typu próba pracy 

 
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 
1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć w wyniku realizacji tej jednostki modułowej, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie protetyk słuchu. 

W  związku  z  powyższym  zadanie  praktyczne musi  być  przygotowane  w  takiej  formie, z  jaką 
uczniowie  spotkają  się  na  egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób 
umożliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Próbę  pracy 
przeprowadza  wybrany  uczeń.  Pozostali  wspólnie  z  nauczycielem  obserwują  jego  pracę.  Po 
pracy nauczyciel szczegółowo omawia wykonane zadanie. 
 
Ocenianie: 
dopuszczający  

8 pkt. 

dostateczny 

 

9–10 pkt. 

dobry   

 

 

11–12 pkt. 

bardzo dobry   

od 13 pkt. 

 
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 
Wyposażenie na stanowisku 

Ilość 

Zestaw komputerowy z oprogramowaniem 

1 szt. 

Interfejs HI pro lub NOAH link 

1 szt. 

Zestaw kabli i łączników do aparatów słuchowych 

1 kpl. 

Aparaty słuchowe różnych producentów wraz z danymi technicznymi 

1 kpl. 

Komora pomiarowa 

1 szt. 

Zestaw audiogramów 

3 szt. 

Indywidualna wkładka uszna 

1 szt. 

 

Informacja dla ucznia 

1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny arkusz  do wykonania  zadania.  Ewentualne  braki  lub 

usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PROJEKT REALIZACJI PRAC wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę 

urodzenia i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

pracy i jego wyposażeniem. Na te czynności masz 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  ciebie 

miejscu, łącznie wynosi on 180 minut. 

 

Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który nie 
może udzielać Ci żadnych wskazówek. 
                                                                                                                            Powodzenia !
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32 

Zadanie 

Wykonaj  dopasowanie  aparatu  słuchowego  u  danego  pacjenta  na  podstawie  wywiadu 
oraz  wyniku  badania  audiometrycznego.  Wybierz  odpowiednią  metodę,  wykonaj 
obliczenia  i  wyrysuj  wymagane  charakterystyki.  Na  ich  podstawie  wybierz  trzy  różne 
aparaty słuchowe, dokonaj ich wstępnego ustawienia i sprawdź poprawność ustawień na 
sprzęgaczu 2 cm

3

 

Instrukcja wykonania zadania 

Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 

1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 

2.  Zapisz w formularzu PROJEKT REALIZACJI PRAC: 

a)  założenia do projektu wynikające z treści zadania, 

b)  czynności związane z wykonywaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 

c)  wykaz niezbędnych narzędzi i sprzętu, 

d)  wykaz podstawowych pytań do wywiadu z pacjentem. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  przygotuj komputer, i inne elementy wyposażenia stanowiska pracy, 

b)  sprawdź działanie urządzeń. 

4.  Przeprowadź rozmowę z pacjentem, 

5.  Przeanalizuj wynik badania audiometrycznego. 

6.  Wprowadź dane pacjenta oraz wynik audiogramu do programu komputerowego. 

7.  wybierz odpowiednią metodę doboru aparatu słuchowego. 

8.  Wykonaj stosowne obliczenia i wyrysuj charakterystyki. 

9.  Zaproponuj pacjentowi 3 aparaty słuchowe, dobierz jeden z nich zgodnie z oczekiwaniami 

pacjenta. 

10.  Dokonaj wstępnego ustawienia aparatu słuchowego na sprzęgaczu. 

11.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 

12.  Podczas prezentacji: 

a)  omów sposób wykonania zadania, 

b)  uzasadnij wybór aparatu słuchowego, 

c)  oceń efekty wykonanej pracy. 

Do opracowania projektu realizacji prac, wykorzystaj: 
 

1.  Wynik badania audiometrycznego – załącznik nr 1. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

33 

Zawód: protetyk słuchu 
Symbol cyfrowy zawodu: 322[17] 
Jednostka  modułowa  322[17].Z2.02  Dobieranie  i  programowanie  aparatów  słuchowych 
oraz urządzeń wspomagających słyszenie 
Symbol zadania….. 
 
PESEL                                           Data urodzenia                                 Numer stanowiska 
                      ││                             
                                                       

dzień   miesiąc        rok 

 
 

PROJEKT REALIZACJI PRAC 
 
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………… 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

34 

Załącznik nr 1 Wynik badania audiometrycznego 
 

 

 

Zadanie praktyczne 

 

Wykonaj  dopasowanie  aparatu  słuchowego  u  danego  pacjenta  na  podstawie  wywiadu 
oraz  wyniku  badania  audiometrycznego.  Wybierz  odpowiednią  metodę,  wykonaj 
obliczenia  i  wyrysuj  wymagane  charakterystyki.  Na  ich  podstawie  wybierz  trzy  różne 
aparaty słuchowe, dokonaj ich wstępnego ustawienia i sprawdź poprawność ustawień na 
sprzęgaczu 2 cm

3

 

Czas wykonania zadania wynosi 180  

 

O

b

sza

 

st

and

ard

 

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba pkt 

0-1 

Czynność  1:  sporządzenie  wykazu  niezbędnych  urządzeń 
i narzędzi 

 

Kryterium  wykonania:  1  punkt  –  jeżeli  uczeń  zapisał  co 
najmniej: 

Zestaw komputerowy z oprogramowaniem 

Interfejs 

Zestaw aparatów słuchowych 

Oraz co najmniej  3 spośród następujących elementów: zestaw 
kabli i łączników, audiogram, sprzęgacz 2 cm

3

, papier formatu 

A4, pisaki 

 

 

I. P

L

AN

O

W

AN

IE

 

 

Czynność  2:  zapisanie  kolejnych  czynności  związanych 
z dopasowaniem i ustawieniem aparatów słuchowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

35 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  uwzględnił 
w wykazie, co najmniej 5 z następujących czynności: 

Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem 

Przeanalizowanie  wyniku  badania  słuchu  na  podstawie 
audiogramu 

Wykonanie  stosownych  obliczeń  na  podstawie  właściwie 
wybranej metody 

Wykreślenie charakterystyk 

Wybranie  i  zaproponowanie  trzech  aparatów  słuchowych 
adekwatnych do potrzeb pacjenta i wielkości ubytku słuchu 

Wstępne ustawienie aparatów słuchowych 

Sprawdzenie  poprawności  działania  aparatów  słuchowych  na 
sprzęgaczu 

 

 

Czynność 

3: 

przygotowanie 

zestawu 

pytań 

do 

przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  przygotował  co 
najmniej 9 pytań zgodnie z Dekalogiem audioprotetyka. 

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie 

 

Czynność  4:  zgromadzenie  niezbędnych urządzeń i sprzętu do 
dopasowania aparatów słuchowych 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeśli uczeń zapisał co najmniej:  

Zestaw komputerowy z oprogramowaniem 

Interfejs Hi Pro lub NOAH LINK 

Zestaw aparatów słuchowych 

Oraz  co  najmniej  3  spośród  następujących  elementów: 
zestaw  kabli  i  łączników,  audiogram,  sprzęgacz  2  cm

3

papier formatu A4, pisaki 

 

Czynność 5: sprawdzenie gotowości sprzętu do pracy. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  przygotował 
komputer do pracy, sprawdził podłączenie Interfejsu oraz stan 
sprzęgacza 

 

 

 

II 

O

R

GAN

IZ

O

W

AN

IE

 

  Suma punktów w obszarze II. Organizowanie 

 

Czynność 6: Przeprowadzenie wywiadu z pacjentem 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  przeprowadził 
rozmowę  z  pacjentem,  dotyczącą  problemów  ze  słyszeniem, 
czasu  trwania,  przebytych  chorób  ucha,  wizyty  u  lekarza, 
potrzeb 

oczekiwań 

odnośnie 

dopasowania 

aparatu 

słuchowego. 

 

 

III

 W

YKONY

W

AN

IE

 

Czynność  7:  Wprowadzenie  danych  pacjenta  oraz  wyniku 
badania audiometrycznego do programu komputerowego. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

36 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  wprowadził  dane 
pacjenta  oraz  wynik  badania  audiometrycznego  do  programu 
komputerowego. 

 

Czynność  8:  Wybranie  odpowiedniej  metody  dopasowania, 
oraz wykonanie obliczeń  

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  wybrał  właściwą 
metodę,  dokonał  poprawnych  obliczeń  oraz  wyrysował 
charakterystyki 

 

Czynność  9:  Dobranie  i  zaproponowanie  trzech  różnych 
aparatów słuchowych do danego ubytku słuchu. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  wybrał 
i zaproponował  przynajmniej  3  różne  aparaty  słuchowe  na 
podstawie dokonanych obliczeń właściwych dla danego ubytku 
słuchu 

 

Czynność 10: wstępne ustawienie aparatów słuchowych 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  słuchacz  wstępnie  ustawił 
wszystkie trzy aparaty słuchowe 

 

Czynność 11: Sprawdzenie ustawień na sprzęgaczu 2 cm

3

 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  sprawdził 
poprawność ustawień aparatów słuchowych 

 

Czynność 12: uzasadnienie sposobu wykonania zadania. 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  uczeń  uzasadnił  wybór 
aparatów  słuchowych,  wybór  metody  dopasowania  aparatów 
słuchowych, sposób ustawienia aparatów słuchowych 

 

Czynność 13: ocena efektów wykonanej pracy 

 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeśli  słuchacz  ocenił  efekty 
swojej  pracy,  wskazał  trafność  dokonanego  wyboru  w  tym 
metody dopasowania jak i aparatów słuchowych 

 

 

IV

 P

R

EZE

N

T

O

W

AN

IE

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie 

 

Razem:   

Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

37 

7.  LITERATURA

 

 

1.  Hojan E.: Akustyka aparatów słuchowych, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1997 
2.  Hojan  E.:  Miernictwo  aparatów  słuchowych,  Wydawnictwo  Naukowe  UAM,  Poznań 

1997 

3.  Gołębiewski R.: Wykład: Dopasowanie aparatów słuchowych 
4.  Jorasz U.: Wykłady z  psychoakustyki. Wydawnictwo Naukowe UAM Poznań 
5.  Mikołajewski  R.:  Oticon  100  lat  w  służbie  osób  niedosłyszących.  Oticon  people  first, 

Warszawa 2004 

6.  Pruszewicz  A.:  Zarys  Audiologii  Klinicznej.  Wydawnictwo  AM  im.  Karola 

Marcinkiewicza Poznań 2003 

7.  Skrodzka E. : Wykład: Audiometria mowy 
8.  Śliwińska – Kowalska M. Audiologia Kliniczna, Mediton, 2003 
9.  Phonak Fokus nr 6, 1988 
10.  Sound and Hearing – Widex 
11.  www.audioservice.pl 
12.  www.bellman.com 
13.  www.harmony-central.com 
14.  www.nal.gov.au 
15.  www.oticon.pl 
 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000