background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

Ryszard Mikołajewski

 

Agnieszka Kowalczyk 

 

 

 

 

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej  
322[17].Z1.02 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
dr inż. Andrzej Leszczyński 
dr n. med. Marzanna Radziszewska-Konopka 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Joanna Gręda 
 
 
Konsultacja: 
mgr Lidia Liro 
 

 

 

 

 
 
 
 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  322[17].Z1.02 
„Wykonywanie  badania  słuchu  u  osoby  dorosłej”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu protetyk słuchu. 

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

5.1. Anatomia i fizjologia narządu słuchu i innych narządów zmysłu 

5.1.3. Ćwiczenia 

5.2. Wady rozwojowe i schorzenia narządu słuchu 

13 

5.2.3. Ćwiczenia 

13 

5.3. Typy ubytków słuchu 

16 

5.3.3. Ćwiczenia 

16 

5.4. Badanie akumetryczne i próby stroikowe 

19 

5.4.3. Ćwiczenia 

19 

5.5. Subiektywne metody badań słuchu 

21 

5.5.3. Ćwiczenia 

21 

5.6. Obiektywne metody badania słuchu 

23 

5.6.3. Ćwiczenia 

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura 

34 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie protetyk słuchu. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania  wstępne,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  już  ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

ćwiczenia,  przykładowe  ćwiczenia  ze  wskazówkami  do  realizacji,  zalecanymi  metodami 
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania,  np.  samokształcenia 
kierowanego, tekstu przewodniego. 

Formy 

organizacyjne 

pracy 

uczniów 

mogą 

być 

zróżnicowane, 

począwszy  

od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 

322[17].Z1 

Badania s

łuchu 

322[17].Z1.02 

Wykonywanie badania 

s

łuchu u osoby dorosłej 

322[17].Z1.03 

Wykonywanie badania 

s

łuchu u dziecka 

322[17].Z1.01 

Wykonywanie pomiarów  

i analiz d

źwięku 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

poszukiwać informacji w różnych źródłach, 

 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

 

dokumentować i notować informacje, 

 

obserwować i opisywać zachowanie osoby badanej, 

 

oceniać  własne  możliwości  sprostania  wymaganiom  stanowiska  pracy  i  wybranego 
zawodu, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  metod  badania  słuchu  oraz 
dokumentacji medycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

określić budowę i funkcje narządów zmysłów, 

 

scharakteryzować budowę oraz podstawy fizjologii narządu słuchu, 

 

scharakteryzować elementy budowy ucha zewnętrznego, 

 

scharakteryzować elementy budowy ucha środkowego, 

 

scharakteryzować elementy budowy ucha wewnętrznego, 

 

rozpoznać czynniki wpływające na występowanie chorób uszu, 

 

rozpoznać podstawowe mechanizmy patofizjologii, 

 

wyjaśnić genezę i patomechanizm uszkodzeń słuchu, 

 

zróżnicować procesy patologiczne narządu słuchu typu przewodzeniowego, 

 

scharakteryzować uszkodzenia narządu słuchu typu odbiorczego, 

 

scharakteryzować uszkodzenia narządu słuchu typu mieszanego, 

 

scharakteryzować  percepcję  dźwięku  w  poszczególnych  rodzajach  uszkodzeń  narządu 
słuchu, 

 

określić metody diagnozowania uszkodzeń słuchu, 

 

określić metody badania słuchu, 

 

zróżnicować procesy patologiczne narządu słuchu, 

 

posłużyć się terminologią medyczną, 

 

zorganizować stanowisko do badania słuchu zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

 

dobrać sprzęt i narzędzia do wykonywanej pracy, 

 

stosować zasady antyseptyki podczas wykonywania badania, 

 

dostosować metody badań do potrzeb pacjenta w podeszłym wieku, 

 

określić zasady prowadzenia wywiadu z pacjentem, 

 

przeprowadzić otoskopowe badanie uszu, 

 

przeprowadzić badanie audiometryczne słuchu bez zagłuszania i z zagłuszaniem, 

 

wykonać próby nadprogowe, okołoprogowe i zmęczeniowe, 

 

wykonać obiektywne badania słuchu, 

 

zlokalizować miejsce uszkodzenia odbiorczych ubytków słuchu, 

 

zinterpretować wyniki badań audiologicznych w oparciu o zjawiska psychoakustyczne, 

 

wprowadzić wyniki badań do programu komputerowego, 

 

sformułować wnioski z przeprowadzonych badań, 

 

sporządzić dokumentację wykonanych czynności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Protetyk słuchu 322[17] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Badania słuchu 322[17].Z.1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie 

badania 

słuchu 

osoby 

dorosłej 

322[17].Z1.02 

Temat:   Budowa i fizjologia narządu słuchu. 

Cel ogólny: Poznanie budowy i fizjologii narządu słuchu. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić narządy zmysłów, 

 

wymienić elementy, z których zbudowany jest narząd słuchu, 

 

opisać poszczególne elementy budowy narządu słuchu, 

 

przedstawić budowę i fizjologię narządu słuchu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

mini wykład, 

 

praca w grupach. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca grupowa. 

 
Czas: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru A4, 

 

mazaki, 

 

koperty z informacjami, 

 

foliogramy,  

 

klej. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Nauczyciel  dzieli  klasę  na  4–5  osobowe  zespoły.  Korzystając  z  foliogramu  omawia   

budowę i fizjologię narządu słuchu. 

2.  Każdy  zespół  otrzymuje  kopertę,  w  której znajdują  się  karteczki z  różnymi  informacjami  

na temat budowy narządu słuchu. 

3.  Po  zakończeniu  prezentacji  foliogramów  zadaniem  uczniów  jest  uporządkowanie  

informacji  znajdujących  się  na  karteczkach,  które  otrzymali  wcześniej  i  wybraniu  tych,  
które powinny, ich zdaniem - opisywać budowę i fizjologię narządu słuchu. 

4.  Uczniowie  przyklejają  kartki  na  dużym  arkuszu  papieru,  następnie  zawieszają  plakaty  

na tablicy typu flipczart. 

5.  Każda z grup prezentuje na forum klasy wyniki swojej pracy. 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Zakończenie zajęć 

Opracowane  przez  uczniów  prace  nauczyciel  powinien  powiesić  w  widocznym  miejscu  oraz 
omówić i podsumować. 

 

Praca domowa 

Uczniowie przygotowują rysunek przedstawiający narząd słuchu z opisanymi elementami. 

 

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Dyskusja panelowa. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

 

…………………………………….…………. 

Modułowy program nauczania:   Protetyk słuchu 322[17] 
Moduł:  

 

 

 

 

 

 

Badanie słuchu 322[17].Z.1 

Jednostka modułowa:  

 

 

Wykonywanie 

badania 

słuchu 

osoby 

dorosłej 

322[17].Z1.02 

Temat:   Określone metody badania słuchu u osoby dorosłej. 

Cel ogólny: Interpretacja wyników badania słuchu u pacjenta. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

interpretować wyniki badania słuchu u pacjenta, 

 

omówić przebieg danej metody, 

 

uzasadnić trafność wyboru metody badania słuchu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

metoda tekstu przewodniego. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca w zespołach 2–4 osobowych. 

 
Czas:  2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu, 

 

zestawy pytań pomocniczych do wykonania ćwiczenia, 

 

przykładowe wyniki różnych badań słuchu pacjentów, 

 

kartki papieru formatu A4, markery. 

 
Przebieg zajęć: 
1.   Nauczyciel dzieli klasę na 2–4 osobowe zespoły.  
2.   Nauczyciel przypomina uczniom metody badania słuchu u osoby dorosłej. 
3.   Nauczyciel  rozdaje  każdemu  zespołowi  przygotowane  wcześniej  zestawy  badań  słuchu 

z opisem przypadku. 

4.   Uczniowie pracując w zespołach, interpretują wyniki badań słuchu. 
5.   Na papierze formatu A4 zapisują wnioski dotyczące opisu przypadku, jaki otrzymali. 
6.   Każdy zespół prezentuje na forum klasy wyniki swojej pracy. 
7.   Zadaniem klasy jest dostosowanie metody badania słuchu dla danego opisu przypadku. 
 
Zakończenie zajęć 
Nauczyciel prosi uczniów o dokonanie samooceny i podsumowuje pracę uczniów. 
 
Praca domowa 
Zadaniem  uczniów  jest  dobranie  się  w  grupy,  odwiedzenie  przynajmniej  jednego  gabinetu 
protetycznego i nagranie filmu video z przebiegiem badania słuchu i komentarzem uczniów. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

Nauczyciel prosi uczniów, aby narysowali na kartkach kosz i walizkę. Podaje informację, 
aby  do  kosza  wrzucili  to  co  było  mało  interesujące,  niepotrzebne,  nieciekawe,  natomiast 
do walizki wszystkie informacje świadczące o tym, że lekcja była ciekawa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5. ĆWICZENIA

 

 
5.1.  Anatomia  i  fizjologia  narządu  słuchu  i  innych  narządów 

zmysłów

 

 
5.1.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Kolega  poprosił  cię  o  pomoc  w  przygotowaniu  prezentacji  multimedialnej  na  temat 

budowy  i  fizjologii  narządów  zmysłów.  Wyszukaj  z  dostępnych  źródeł  i  poznanych  treści 
najważniejsze informacje. Przygotuj prezentację. 
 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  materiału  dotyczącej  budowy 
i fizjologii narządów zmysłów. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

budowy i fizjologii narządów zmysłów,  

2)  przygotować prezentację multimedialną. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy z programem PowerPoint, 

 

plansze, schematy, 

 

arkusze papieru A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
  

Klasa wytypowała Cię do przygotowania wykładu dla słuchaczy na temat budowy narządu 

słuchu. Przygotuj wykład na podstawie dostępnych Ci plansz, schematów. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

budowy narządu słuchu,  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

2)  przygotować wykład na podstawie dostępnych Ci plansz, schematów, 
3)  zaprezentować materiał na forum klasy. 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu, 

 

rzutnik pisma, 

 

modele anatomiczne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 
 

Przygotuj  pogadankę na temat fizjologii słyszenia. Posłuż się wiadomościami zawartymi 

w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

fizjologii słyszenia,  

2)  odszukać potrzebny materiał, 
3)  przygotować pogadankę i zaprezentować na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu, 

 

modele anatomiczne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 
 

Przygotuj  i  opracuj  foldery  na  temat  budowy  narządu  słuchu.  Posłuż  się  wiadomościami 

zawartymi w poradniku dla ucznia. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

budowy narządu słuchu,  

2)  opracować i wykonać foldery zgodnie z poleceniem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu, 

 

modele anatomiczne, 

 

przeźrocza ilustrujące narząd słuchu, 

 

arkusze papieru A4, flamastry, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 5 
 

Wybierasz się na spotkanie z lekarzem audiologiem poświęcone fizjologii słyszenia. Posłuż 

się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia i przygotuj się na to spotkanie. Opracuj 
listę pytań, jakie mógłbyś zadać specjaliście. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

fizjologii słyszenia,  

2)  odszukać potrzebne treści, 
3)  opracować listę pytań.  

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

notatnik, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 6 
 

Nauczycielka  poprosiła  cię  o  przygotowanie  pomocy  dydaktycznych  na  lekcje.  Mają  

to  być  puzzle  z  ukrytymi  schematami  ucha  zewnętrznego  i  wewnętrznego.  Posłuż  się 
wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia i sporządź puzzle. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.  
 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące 

budowy narządu słuchu,  

2)  przygotować pomoce. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu, 

 

modele anatomiczne, 

 

kolorowy papier, pisaki, 

 

nożyczki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2. Wady rozwojowe i schorzenia narządu słuchu 

 
5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Przygotuj  pogadankę  dla  młodych  matek  dzieci  niedosłyszących  na  temat  chorób  ucha 

zewnętrznego  i  środkowego  u  dzieci.  Posłuż  się  wiadomościami  zawartymi  w  poradniku  dla 
ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat chorób ucha zewnętrznego.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, zwracając szczególną uwagę na wiadomości dotyczące chorób 

ucha zewnętrznego i środkowego, 

2)  przygotować prezentację multimedialną, 
3)  zaprezentować materiał na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

zestaw komputerowy z programem PowerPoint, 

 

plansze, schematy, 

 

arkusze papieru A4, flamastry. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Przygotuj  referat  na  temat  form  nieprawidłowego  rozwoju  przewodu  słuchowego 

zewnętrznego. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat budowy narządu słuchu.  

 
Sposób wykonania ćwiczenia  
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału,  zwracając  szczególną  uwagę  na  wiadomości  dotyczące  form 

nieprawidłowego rozwoju przewodu słuchowego zewnętrznego, 

2)  przygotować referat i zaprezentować na forum klasy. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie, 

– 

metoda projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące chorób ucha zewnętrznego, 

 

modele anatomiczne, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Odwiedź  kilka  poradni  laryngologicznych  dla  dzieci.  Zdobądź  informacje  na  temat  wad 

rozwojowych  narządu  słuchu.  Znajdź  odpowiedź  na  pytanie:  jakie  są  cele  leczenia  dziecka 
z wadą rozwojową uszu? Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat wad rozwojowych uszu.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą wad rozwojowych narządu słuchu, 
2)  odwiedzić kilka przychodni laryngologicznych, 
3)  zgromadzić informacje na temat wad rozwojowych narządów słuchu, 
4)  zapisać notatki, 
5)  odpowiedzieć na pytanie zadane w treści ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące chorób ucha zewnętrznego, 

 

ulotki,  

 

foldery, 

 

zdjęcia RTG ilustrujące wady rozwojowe narządu słuchu. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Zastanów  się,  jakie  są  czynniki  etiologiczne  chorób  uszu  i  uszkodzeń  narządu  słuchu. 

Przeanalizuj i zapisz w zeszycie. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  chorób  uszu  i  uszkodzeń 
narządu słuchu.  
 
 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać  treść  rozdziału, dotyczącą czynników etiologicznych chorób uszu i uszkodzeń 

narządu słuchu, 

2)  zapisać notatki w zeszycie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące budowy narządu słuchu, 

 

badania tomograficzne ilustrujące zmiany patologiczne ucha, 

 

zeszyt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3. Typy ubytków słuchu 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
 

Sporządź 

audiogramy 

przedstawiające 

przykładowe 

przebiegi 

krzywych 

audiometrycznych  typowych  dla  różnych  stopni  i  typów  ubytku  słuchu.  Posłuż  się 
wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  uszkodzeń  słuchu  
o różnych typach i stopniach. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą przewodzeniowych i odbiorczych uszkodzeń słuchu 

o róznych typach i stopniach, 

2)  urządzić audiogramy, 
3)  zapisać rezultat. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

formatki do badań audiometrycznych, 

 

foliogramy dotyczące przewodzeniowych i odbiorczych uszkodzeń słuchu, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Opisz  jak  zamierzasz  postępować,  aby  nie  dopuścić  do  uszkodzenia  słuchu  u  siebie  

i swoich najbliższych. Posłuż się wiadomościami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat uszkodzeń słuchu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą uszkodzeń słuchu,  
2)  opisać postępowanie stosowane w profilaktyce uszkodzeń słuchu. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Środki dydaktyczne: 

 

atlasy anatomiczne, 

 

foliogramy dotyczące uszkodzeń słuchu, 

 

modele anatomiczne,  

 

przeźrocza, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Do  gabinetu  zgłosiła  się  starsza  osoba.  Przypomnij  sobie  wiadomości  dotyczące 

odrębności fizjologicznych wieku starczego. Wybierz jedną ze znanych Ci metod służących do 
badania  słuchu  u  osoby dorosłej. Wykonaj badanie słuchu. Posłuż się informacjami zawartymi 
w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  odrębności  fizjologicznych 
wieku starszego. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą odrębności fizjologicznych wieku starczego, 
2)  wykonać badanie, 
3)  omówić badanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet stroików Bezolda, 

 

audiometr tonalny z możliwością wykonania audiometrii mowy, 

 

formatki do badań audiometrycznych, 

 

testy słowne, 

 

terkotka Barany'ego, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 4 
 

Przeprowadź  wywiad  z  pacjentem.  Celem  wywiadu  jest  zebranie  informacji  na  temat 

trudności w słyszeniu w starszym wieku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  trudności  w  słyszeniu  
w starszym wieku. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć  sobie  cechy  charakterystyczne  niedosłuchów  przewodzeniowych  i  odbiorczych 

oraz szumów usznych, o które można zapytać w wywiadzie, 

2)  przygotować zestaw pytań, 
3)  posługiwać się zasadami dobrego wychowania, 
4)  nawiązać kontakt z osobami starszymi, 
5)  przeprowadzić wywiad z pacjentem. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

kolorowe mazaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.4. Badanie akumetryczne i próby stroikowe

 

 
5.4.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 
       Wykonaj  badanie  słuchu  u  osoby  dorosłej  za  pomocą  testów  ilościowych.  Posłuż  się 
informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  badanie  słuchu  u  osoby 
dorosłej za pomocą testów jakościowych. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczące ilościowych badań słuchu, 
2)  wykonać badanie, 
3)  omówić badanie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet stroików Bezolda, 

 

formatki do badań audiometrycznych, 

 

testy słowne (test dyskryminacyjny), 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  akumetryczne  badanie  słuchu  u  osoby  dorosłej.  Posłuż  się  informacjami 

zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badania słuchu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania akumetrycznego, 
2)  wykonać badanie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

 

zestawy słów do badania akumetrycznego, 

 

parafina, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 

Wybierz jedno ze znanych Ci prób służących do badania słuchu. Wykonaj badanie u osoby 

dorosłej. Posłuż się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  badania  słuchu  u  osoby 
dorosłej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania słuchu, 
2)  wykonać badanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komplet stroików Bezolda, 

 

sekundnik, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.5. Subiektywne metody badania słuchu 

 

5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 
       
Opracuj  zestaw  pytań,  które  może  zadać  Ci  osoba  z  uszkodzeniem  słuchu,  
zgłaszająca się na badanie. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  subiektywnych  metod 
badania słuchu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  posiadać  umiejętność  nawiązywania  kontaktów  międzyludzkich  oraz  znać  specyfikę 

kontaktu z osobami niedosłyszącymi, 

2)  zastanowić się jakie konsekwencje niesie za sobą uszkodzenie słuchu, 
3)  opracować zestaw pytań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 
       Sporządź  tabelę  składającą  się  z  dwóch  kolumn.  W  jednej  kolumnie  wypisz,  
co charakteryzuje audiometrię tonalną, w drugiej, audiometrię mowy. 
 

Audiometria tonalna 

audiometria mowy 

 

 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  treści  na  temat  audiometrii  tonalnej  
i audiometrii mowy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeanalizować treści dotyczące audiometrii tonalnej, 
2)  przeanalizować treści dotyczące audiometrii mowy, 
3)  sporządzić tabelę, 
4)  zapisać wnioski. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

arkusze papieru formatu A4, 

 

długopis, ołówek, linijka, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 3 
 

Kolega,  który  zamierza  podjąć  pracę  w  lokalnym  radio  poprosił  cię  o  wyjaśnienie  

na czym polega adaptacja słuchowa. Pomóż mu z grupy dostępnych źródeł informacji wybrać 
przydatne dla niego. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat prób okołoprogowych. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą adaptacji słuchowej, 
2)  przygotować wyjaśnienie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

metoda projektów. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

atlasy anatomiczne, 

− 

foliogramy dotyczące adaptacji słuchowej, 

− 

przeźrocza, 

− 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

5.6. Obiektywne metody badania słuchu 

 
5.6.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 
 

Wykonaj  badanie  tympanometryczne  z  testem  zanikania  odruchu  strzemiączkowego  

u osoby dorosłej. Posłuż się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat obiektywnych metod badania 
słuchu. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania tympanometrycznego, 
2)  wykonać badanie. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

pokaz z objaśnieniem, 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

audiometr impedancyjny, 

 

papier  do  drukarki  audiometru  impedancyjnego  lub  komputer  z  drukarką  i  programem 
do gromadzenia wyników badań, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 
 

Wykonaj  badanie  otoemisji  u  osoby  dorosłej.  Posłuż  się  informacjami  zawartymi  

w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat obiektywnych metod badania 
słuchu. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badania słuchu, 
2)  wykonać badanie. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Środki dydaktyczne: 

 

EROSCAN, ILO lub inne urządzenie do badania otoemisji, 

 

papier  do  drukarki  Eroscanu  lub  komputer  z  drukarką  i  programem  do  gromadzenia 
wyników badań, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj  badanie  słuchu  u  kilku  osób  dorosłych  za  pomocą  audiometrii  impedancyjnej. 

Porównaj  i  zinterpretuj  uzyskane  krzywe  tympanometryczne.  Posłuż  się  informacjami 
z poradnika dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat tympanometrii. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać treść rozdziału, 
2)  zwrócić szczególną uwagę na wiadomości dotyczące tympanometrii, 
3)  wykonać badanie. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

audiometr impedancyjny, 

 

papier  do  drukarki  audiometru  impedancyjnego  lub  komputer  z  drukarką  i  programem 
do gromadzenia wyników badań, 

 

poradnik dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 4 

Do  gabinetu  zgłosiła  się  pacjentka  z wynikami wykonanych wcześniej  badań  słuchowych 

potencjałów wywołanych. Przyjrzyj się wynikom tych badań, porównaj je i przeanalizuj. Posłuż 
się informacjami zawartymi w poradniku dla ucznia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem treści na temat badań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:  

1)  przeczytać treść rozdziału, dotyczącą badań słuchowych potencjałów wywołanych, 
2)  przeanalizować wyniki badań, 
3)  omówić wyniki badań. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ćwiczenie praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

przykładowe wyniki badań, 

 

poradnik dla ucznia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej

 

„Wykonywanie  badania  słuchu 

u osoby dorosłej”

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13,14, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 4, 10,11, 15, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi:  1.  c,  2.  a,  3. b, 4. d, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c, 
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. d, 19. b, 20. d. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Opisać budowę narządu słuchu  

Przeanalizować wynik badania wykonanego za 
pomocą kompletu stroików  

PP 

a 

Rozpoznać test stosowany  
w audiometrii mowy przydatny dla określenia typu 
ubytku słuchu 

b 

Przeanalizować znaczenie badania 
akumetrycznego  

PP 

Określić na czym polega Próba Lewisa  

b 

Określić jak pacjent z niedosłuchem ślimakowym 
odbiera dźwięk ze stroika  
w czasie próby Gellego 

c 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Rozpoznać co jest najtrudniejsze dla pacjenta w 
audiometrii tonalnej  

Rozpoznać, jaki jest najwłaściwszy materiał 
słowny do różnicowania typu ubytku słuchu 
w audiometrii mowy  

b 

Rozpoznać od czego zależy zmęczenie słuchowe  

10 

Przeanalizować jaka jest szerokość krzywej 
artykulacyjnej u osób  
z niedosłuchem odbiorczym 

PP 

b 

11 

Przeanalizować na czym polega próba 
Schwabacha  

PP 

12  Określić, która próba jest testem obuusznym  

13 

Określić jakie znaczenie diagnostyczne ma 
jednostronny, odbiorczy, postępujący ubytek 
słuchu  
ze znacznym pogorszeniem rozumienia mowy  

b 

14 

Określić minimalną wartość osłabienia 
międzyusznego dla przewodnictwa kostnego dla 
częstotliwości  
250 - 4000 Hz  

a 

15 

Przeanalizować wyniki audiometrii słownej u 
osoby z niedosłuchem przewodzeniowym  

PP 

a 

16 

Określić co wchodzi skład audiometrii 
impedancyjnej 

17 

 Przeanalizować cechy charakterystyczne dla 
niedosłuchu przewodzeniowego 

b 

18 

Podać w jakich jednostkach wyrażane jest 
natężenie sygnału mowy  
w audiometrii słownej  

d 

19 

Rozpoznać jaka jest najmniejsza spotykana u ludzi 
wartość osłabienia międzyusznego dla 
przewodnictwa powietrznego dla częstotliwości 
125 Hz  

b 

20  Przeanalizować wynik próby SISI 

PP 

d 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem,  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij odpowiednie warunki pracy. 
6.  Przed rozpoczęciem pracy przeczytaj instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj ustalonego czasu. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  każdego  zadania  dołączone  są  4  możliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  sprawiało  Ci  trudność,  wtedy  odłóż  jego  rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

 

 
1.  Narząd słuchu składa się z 

a)  ucha zewnętrznego, ucha środkowego, nerwu ślimakowego. 
b)  ucha wewnętrznego, ucha zewnętrznego, nerwu przedsionkowo-ślimakowego. 
c)  ucha zewnętrznego, ucha środkowego, ucha wewnętrznego. 
d)  ucha wewnętrznego, ucha środkowego, trąbki słuchowej. 

 
2.  Badając  za  pomocą  kompletu  stroików  osobę  z  niedosłuchem  przewodzeniowym 

stwierdzimy 
a)  podwyższenie dolnej granicy słyszenia tonów. 
b)  określenie granicy słyszenia tonów nie ma wartości diagnostycznej. 
c)  brak zmiany granicy słyszenia tonów. 
d)  obniżenie górnej granicy słyszenia tonów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

3.  W celu różnicowania typu ubytku słuchu w audiometrii mowy może być stosowany test 

a)  liczbowy Iwankiewicza. 
b)  znaczący Zakrzewskiego. 
c)  mowy ciągłej Kuźniarka. 
d)  test zdaniowy dla dorosłych. 

 
4.  Badanie akumetryczne jest szczególnie cenne, ponieważ 

a)  jednoznacznie określa typ ubytku słuchu. 
b)  ocenia niezależnie stan słuchu każdego ucha. 
c)  do jego przeprowadzenia można wykorzystać test liczbowy. 
d)  bada społeczną wydolność narządu słuchu. 

 
5.  Próba  Lewisa  polega  na  porównaniu  słyszenia  przewodnictwa  kostnego  pacjenta 

z przewodnictwem 
a)  powietrznym osoby badającej. 
b) chrzęstno - kostnym tego samego ucha pacjenta. 
c)  kostnym osoby badającej. 
d) powietrznym pacjenta. 

 
6.  W czasie próby Gellego pacjent z niedosłuchem ślimakowym odbiera dźwięk stroika 

a)  jako powoli narastający. 
b) o stałym natężeniu. 
c)  cichnący ze zmiennym natężeniem. 
d) cichnący w sposób jednostajny. 

 
7.  Najtrudniejsze dla pacjenta w audiometrii tonalnej jest wyznaczenie 

a)  progu słyszenia. 
b)  poziomu dyskomfortu. 
c)  progu komfortowego słyszenia. 
d)  zakresu komfortowego słyszenia. 

 
8.  Najwłaściwszym  materiałem  słownym  do różnicowania typu ubytku słuchu w audiometrii 

mowy są 
a)  logotomy. 
b)  słowa jednosylabowe. 
c)  zdania. 
d)  liczebniki. 

 
9.  Zmęczenie słuchowe zależy od 

a)  czasu trwania bodźca. 
b)  natężenia bodźca. 
c)  częstotliwości bodźca. 
d)  wszystkich wyżej wymienionych. 

 
10.  U osób z niedosłuchem odbiorczym szerokość krzywej artykulacyjnej z reguły jest 

a)  mniejsza. 
b)  większa. 
c)  nie ulega zmianie. 
d)  trudno określić. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

11.  Próba  Schwabacha  polega  na  porównaniu  słyszenia  przewodnictwa  kostnego  pacjenta  z 

przewodnictwem 
a)  powietrznym osoby badającej. 
b)  chrzęstno-kostnym tego samego ucha pacjenta. 
c)  kostnym osoby badającej. 
d)  powietrznym pacjenta. 

 
12.  Testem obuusznym jest następująca próba 

a)  Fowlera. 
b)  Luschera-Zwisłockiego. 
c)  SISI. 
d)  Regera. 

 
13.  Jednostronny,  odbiorczy,  postępujący  ubytek  słuchu  ze  znacznym  pogorszeniem 

rozumienia mowy może wskazywać na niedosłuch 
a)  typu ślimakowego. 
b)  typu pozaślimakowego. 
c)  typu mieszanego. 
d)  odpowiedź a i c jest prawdziwa. 

 
14.  Minimalna  wartość  osłabienia  międzyusznego  dla  przewodnictwa  kostnego  dla 

częstotliwości 250–4000 Hz wynosi 
a)  0 dB. 
b)  20–30 dB. 
c)  30–50 dB. 
d)  50–80 dB. 

 
15.  W audiometrii słownej u osoby z niedosłuchem przewodzeniowym z reguły stwierdza się 

a)  możliwość uzyskania 100% rozumienia mowy. 
b)  „dzwonowaty” przebieg krzywej artykulacyjnej. 
c)  większą szerokość krzywej artykulacyjnej. 
d)  odpowiedź a i c jest prawdziwa. 

 
16.  W skład audiometrii impedancyjnej wchodzi 

a)  badanie progu komfortowego słyszenia. 
b)  badanie progu odruchów mięśni strzemiączkowych. 
c)  badanie progu bólu. 
d)  trudno określić. 

 
17.  Najbardziej charakterystyczne dla niedosłuchu przewodzeniowego jest 

a)  zjawisko wyrównania głośności. 
b)  możliwość osiągnięcia 100% rozumienia mowy w audiometrii słownej. 
c)  wyraźnie  złe  rozumienie  mowy  w  audiometrii  słownej  przy  nawet  nieznacznym 

ubytku słuchu w audiometrii tonalnej. 

d)  zaburzenia słyszenia kierunkowego. 

 
18.  Natężenie sygnału mowy w audiometrii słownej wyrażane jest w decybelach 

a)  HL. 
b)  EM. 
c)  A. 
d)  SPL. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

19.  Najmniejsza  spotykana  u  ludzi  wartość  osłabienia  międzyusznego  dla  przewodnictwa 

powietrznego dla częstotliwości 125 Hz wynosi 
a)  25 dB. 
b)  35 dB. 
c)  40 dB. 
d)  50 dB. 

 
20.  Wynik próby SISI równy 35% sugeruje 

a)  niedosłuch przewodzeniowy lub mieszany. 
b)  niedosłuch centralny. 
c)  niedosłuch odbiorczy pozaślimakowy. 
d)  nie wnosi informacji o lokalizacji ubytku słuchu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko......................................................................................................................... 
 

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej

 

 
 
Zakreśl poprawną odpowiedź.
 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Test 2 – próba pracy 

 

Instrukcja dla ucznia  

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Zapoznaj się z poleceniami pomocniczymi zamieszczonymi w zadaniu. 
3.  Wykonaj zadanie praktyczne. 
4.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi. 
5.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
6.  Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest podpisana. 

Powodzenia! 

 

Zadanie praktyczne 

Opracuj zestaw pytań do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. 

Przygotuj się do przeprowadzenia wywiadu. Przeprowadź wywiad. 

Wybierz  i  opisz  metody  badania  za  pomocą,  których  skontrolujesz  stan  słuchu  pacjenta  
w starszym wieku. 

 

Polecenia pomocnicze 

1.  Opracuj zestaw pytań do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem. 

2.  Przygotuj się do przeprowadzenia wywiadu.  

3.  Przeprowadź wywiad. 

4.  Wskaż metody badań słuchu, jakie możesz wykorzystać u tego pacjenta. 

5.  Opisz krótko metody, które będziesz wykorzystywał do badania słuchu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………...…………….. 

 

Wykonywanie badania słuchu u osoby dorosłej 

1. Zestaw pytań niezbędnych do przeprowadzenia wywiadu z pacjentem: 

a)  

b) 

c) 

2. Wywiad z pacjentem. 

3. Dobór metod badań słuchu: 

a) 

b) 

c) 

d)  

4) Opis metod badania słuchu.  

 

 

Numer polecenia 

Punktacja 

1–5 

 1–10 

 1–15 

 1–20 

Razem 

50 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje punkty, wg punktacji. Za złą odpowiedź lub 
jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 2 zadań, 25 pkt., 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 3 zadań, 30 pkt.,  

 

dobry – za rozwiązanie 4 zadań, 40 pkt.,  

 

bardzo dobry – za rozwiązanie 4 zadań, 50 pkt.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7.

 

LITERATURA

 

 

1.  Boenninghaus H., G.: Otolaryngologia. Springer PWN, Warszawa 1997 
2.  Elberling  C.,  Osterhammel  P.:  Zastosowanie  słuchowych  potencjałów  wywołanych  

w praktyce klinicznej. Alpicon, Warszawa 1992 

3.  Hojan E.: Aparaty słuchowe. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań 
4.  Iwankiewicz S.: Ćwiczenia z otolaryngologii. PZWL, Warszawa 1991 
5.  Latkowski B.: Poradnik dla protetyków słuchu. Geers, Łódź 2002 
6.  Mikołajewski  R.:  Oticon  -  100  lat  w  służbie  osób  niedosłyszących.  Oticon,  Warszawa 

2004 

7.  Mikołajewski R.: Wprowadzenie do audiometrii impedancyjnej. Alpicon, Warszawa 1994 
8.  Pruszewicz A.: Foniatria Kliniczna. PZWL, Poznań 1992 
9.  Pruszewicz  A.:  Zarys  audiologii  klinicznej.  Wydawnictwo  AM  im.  K. Marcinkowskiego, 

Poznań 1994 

10.  Śliwińska - Kowalska M.: Audiologia kliniczna. Mediton, Łódź 2005 
 

Literatura metodyczna 
1.  Drętkiewicz-Więch  .J:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele  

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa,1994 

2.  Kornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. Itee, Radom, 2000 
3.  Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa, 1999