background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Elżbieta Małek 
 
 
 
 
 
 
 

Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 
514[01].

 

Z1.01 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Recenzenci: 
mgr Mariola Góźdź 
mgr inż. Zuzanna Sumirska

 

 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
Konsultacja: 
dr inż. Krzysztof Symela 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z1.01 
„Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów”, zawartego w modułowym programie 
nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

SPIS TREŚCI

 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

10 

5.1. Budowa i funkcje skóry 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 

10 

5.2. Charakterystyka tworów nabłonkowych naskórka skóry 

12 

5.2.1. Ćwiczenia 

12 

5.3. Budowa i fizjologia włosów 

14 

5.3.1. Ćwiczenia 

14 

5.4. Rodzaje i właściwości włosów 

16 

5.4.1. Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

18 

7.  Literatura 

31 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Charakterystyka  budowy  i  funkcji 

skóry  i  włosów”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu 
umiejętności wykonywania tego rodzaju zabiegów. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

 

 
 
 

514[01].Z1 

Anatomia, fizjologia,  

choroby skóry i w

łosów 

514[01].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy  

i funkcji skóry oraz w

łosów 

514[01].Z1.02 

Rozpoznawanie patologicznych zmian  

na skórze 

514[01].Z1.03 

Rozpoznawanie uszkodze

ń 

 i chorób w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykonywać proste schematy i rysunki, 

 

wykorzystać  posiadaną wiedzę ogólną, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  wiadomościami  z  zakresu  biologii  zdobytymi  w  trakcie 
nauki w szkole podstawowej i gimnazjum, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń, 

 

przestrzegać zasad pracy umysłowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

scharakteryzować budowę skóry, 

– 

scharakteryzować cechy i funkcje skóry, 

– 

scharakteryzować budowę korzenia włosa, 

– 

określić warstwy trzonu włosa, 

– 

scharakteryzować barwnik włosa, 

– 

wyjaśnić proces siwienia włosów, 

– 

scharakteryzować cykl wzrostu włosa, 

– 

określić rodzaje włosów ludzkich, 

– 

określić kierunki porastania włosów na skórze człowieka, 

– 

scharakteryzować właściwości włosów, 

– 

scharakteryzować  wygląd  i  właściwości  włosów  zdrowych,  suchych,  zniszczonych  
i przetłuszczających się. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca    

 

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514 [01] 

Moduł:   

 

 

 

 

 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów  
514 [01]Z1.01  

Temat: Cechy i funkcje skóry 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  opisywania  cech  oraz  funkcji 

zdrowej skóry. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wymienić cechy skóry zdrowej, 

 

dokonać analizy skóry w celu określenia poszczególnych jej cech, 

 

wymienić funkcje skóry, 

 

scharakteryzować poszczególne funkcje skóry, 

 

posługiwać się pojęciami anatomicznymi z zakresu oceny funkcji i cech skóry, 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:  

 

organizowanie i planowanie zajęć, 

 

pracy w zespole, 

 

oceny pracy zespołu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

wykład połączony z pokazem, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

ćwiczenia w małych 4 osobowych grupach. 

 
Czas: 

90 min. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

atlas anatomiczny, 

 

lupy/mikroskopy, 

 

plansza anatomiczna budowy skóry, 

 

preparaty  histologiczne  skóry  lub  tabela  z  określonymi  grubościami  skóry  w  różnych 
miejscach ciała, 

 

lusterka. 

 
Uczestnicy
: uczniowie klasy I zasadniczej szkoły zawodowej. 
 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne (2 min). 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min). 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  cech  skóry  zdrowej  i  metod 

wykorzystywanych  przy  ich  ocenie  oraz  scharakteryzowanie  funkcji  skóry–  wykład 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

informacyjny  połączony  z  pokazem  na  zdjęciach  w  atlasie  anatomicznym  rzeźby  skóry 
(35 min). 

4.  Ćwiczenia praktyczne (30 min.). 

 

Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4 osobowe, 

 

Nauczyciel wyjaśnia i pokazuje metody sprawdzania cech skóry: 

 

rzeźba – przy użyciu lupy lub mikroskopu 

 

napięcie – przez ujęcie fałdu skóry i ocenie czasu jego rozprostowywania się 

 

połysk i barwa – przy użyciu lusterka 

 

grubość – poprzez oglądanie pod mikroskopem skóry z różnych miejsc ciała lub 
analizę tabeli z grubością skóry w różnych miejscach ciała człowieka. 

 

Każda  z  grup  ma  rozpoznać  i  dokonać charakterystyki  poszczególnych    cech  skóry 
oraz  wyjaśnić  poszczególne  funkcje  skóry  (każda  z  grup  ma  przydzielone  przez 
nauczyciela inne funkcje). 

 

Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy. 

 

Nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  pomaga  w  rozpoznawaniu  cech  skóry  oraz 
w wyjaśnianiu funkcji skóry (w razie potrzeby). 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych (5min). 

6.  Nauczyciel  analizuje prace uczniów  i stwierdza  poprawność merytoryczną wykonanego 

zadania (10min). 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach (3min). 

 
Zakończenie zajęć (2min) 
 
Praca domowa 

Korzystając  z  dostępnych  źródeł  informacji  i  doświadczenia  własnego,  umotywuj 

konieczność posiadania wiedzy z zakresu cech i funkcji skóry w zawodzie fryzjera. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

 

……………………………………………….

 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514 [01]. 

Moduł: 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1 

Jednostka modułowa: 

Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 
514 [01]Z1.01  

Temat: Wykonywanie rysunków włosa w przekroju poprzecznym i podłużnym. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków włosa w przekroju podłużnym 

i poprzecznym. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

dobrać materiały i przybory rysunkowe, 

 

zorganizować stanowisko do wykonywania rysunków zgodnie z zasadami bezpieczeństwa 
i higieny pracy, 

 

zdefiniować pojecie: przekrój podłużny i przekrój poprzeczny, 

 

wymienić elementy budowy włosa w przekroju podłużnym i poprzecznym, 

 

omówić topografię poszczególnych elementów, 

 

wykonać rysunek włosa w przekroju podłużnym i poprzecznym. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

metoda przewodniego tekstu. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

grupowa. 

 
Czas:
 

45 min. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

blok rysunkowy formatu A4,  

 

ołówki różnej twardości (H, HB, B),  

 

gumka, 

 

tekst przewodni, 

 

kartki papieru na brudnopis. 

 
Strategia:
 uczenie się przez doświadczenie. 
 
Przebieg zajęć: 
 
Zadanie dla ucznia 
Przedmiotem zadania jest wykonanie rysunku włosa w przekroju podłużnym i poprzecznym. 
 
FAZA WSTĘPNA  
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą 
metoda przewodniego tekstu. 
 
FAZA WŁAŚCIWA 
INFORMACJE 
1.  Co to jest przekrój poprzeczny i podłużny? 
2.  Jak jest zbudowany włos? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

3.  Jakie elementy budowy włosa wyróżniamy na przekroju podłużnym, a jakie na przekroju 

poprzecznym? 

4.  Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie przybory do wykonania ćwiczenia? 
5.  Po co fryzjerowi potrzebna jest wiedza i umiejętność narysowania włosa w przekroju?  
 
PLANOWANIE 
1.  Ustal jakie elementy zawiera włos widziany w przekroju podłużnym i poprzecznym. 
2.  Ustal jak one są ułożone i jak wyglądają. 
3.  Zaplanuj kolejność wykonywanych rysunków. 
4.  Dobierz właściwe pomoce do wykonania ćwiczenia. 
5.  Zaznacz czas wykonania pracy. 
 
UZGODNIENIE 
1.  Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem. 
2.  Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela. 
 
WYKONANIE 
1.  Dokonaj analizy pamięciowej wiadomości z zakresu budowy włosa. 
2.  Zapisz na kartce elementy budowy włosa w poszczególnych przekrojach. 
3.  Wykonaj  zgodnie  z  zaplanowanymi  czynnościami  rysunek  włosa  w  przekroju 

poprzecznym i podłużnym zaznaczając wypisane elementy. 

4.  Zwróć uwagę na estetykę, dokładność i poprawność merytoryczną swojej pracy. 
5.  Przygotuj  się  do  zaprezentowania  swojej  pracy.  Zespół  uczniów  wyznacza  lidera  grupy, 

który dokonuje prezentacji ćwiczenia. 

 
SPRAWDZANIE 
1.  Czy poprawnie zostały określone przekroje? 
2.  Czy prawidłowo nazwano elementy budowy włosa? 
3.  Czy elementy budowy włosa są właściwie rozmieszczone pod względem topograficznym? 
4.  Czy rysunek jest czytelny i estetyczny? 
5.  Czy  wszystkie  cechy  charakterystyczne  włosa  występujące  w  poszczególnych 

przekrojach zostały przedstawione na rysunku? 

 
ANALIZA 

Uczniowie wraz  z  nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły  im  najwięcej 

trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje  jakie  nowe,  ważne 
umiejętności  zostały  wykształcone,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać  
w przyszłości. 
 
FAZA KOŃCOWA (3 min) 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Budowy poszczególnych elementów włosa 

przedstawionych na przekroju poprzeczny i podłużnym. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

  anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

10 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Budowa i funkcje skóry 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ cechy własnej skóry, porównaj je z cechami skóry koleżanek z grupy. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem cech skóry (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  dostrzec i opisać cechy własnej skóry np.: na grzbiecie rąk, 
5)  dokonać  porównanie  poszczególnych  cech  własnej  skóry  z  cechami  skóry  koleżanki 

z grupy (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  przedstawić wnioski w postaci plakatu zawierającego następujące elementy: cecha skóry, 

jej charakterystyka, podobieństwa, różnice, 

7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  duży arkusz białego papieru, 
–  grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 3 sztuki), 
–  lupa, 
–  kartki papieru na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  notatki z zajęć dotyczące omawianego tematu, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

11 

Ćwiczenie 2 

Uzupełnij zaprezentowaną tabelę zawierającą informacje na temat funkcji skóry 

 

FUNKCJA SKÓRY 

POPRZEZ: 

1. stanowi narząd biorący udział  

 w odbieraniu (percepcji) bodźców 

-  obecność w skórze receptorów i włókien 

nerwowych odpowiedzialnych za 
odbieranie i przewodzenie bodźców 
dotyku, ucisku, bólu, temperatury 

 

2. 
 
 

 

3. 
 
 

 

4. 
 
 

 

5. 
 
 

 

6. 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wiadomościami  dotyczącymi  budowy  skóry  (materiał  nauczania  pkt.  

4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować zaprezentowaną tabelkę, 
4)  nazwać wszystkie najważniejsze funkcje skóry, 
5)  rozróżnić  dzięki  czemu  dana  funkcje  jest  spełniana  i  jakie  ma  znaczenie  dla  naszego 

zdrowia, 

6)  wpisać poszczególne wnioski do tabeli, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru z narysowaną tabelą, 

  przybory do pisania, 

  literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

12 

5.2.   Charakterystyka tworów nabłonkowych naskórka skóry 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj gruczoły łojowe i potowe na rysunku, przedstaw ich charakterystykę. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką gruczołów skóry (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować elementy skóry zaznaczone na powyższym rysunku, 
4)  dostrzec i podpisać gruczoł potowy i łojowy, 
5)  przedstawić  charakterystykę  gruczołów,  uwzględniając  ich  funkcje  (w  razie  trudności 

skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  przedstawić wnioski w postaci plakatu zawierającego charakterystykę gruczołów, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  rysunek skóry w powiększeniu, 
–  duży arkusz białego papieru, 
–  grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 2 sztuki), 
–  kartki papieru na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  notatki z zajęć dotyczące gruczołów skóry, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

13 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  elementy  budowy  paznokcia  i  nazwij  je  wykorzystując  określenia  podane  

w nawiasie. 
(obrąbek naskórkowy podpaznokciowy, wał paznokcia, macierz, skórka, obrąbek naskórkowy 
paznokcia, płytka paznokciowa
). 

 

 

 Budowa paznokcia w przekroju strzałkowym 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką budowy paznokcia (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować elementy paznokcia zaznaczone na powyższym rysunku, 
4)  dostrzec  i  podpisać  wyszczególnione  elementy  budowy  paznokcia  wykorzystując  nazwy 

zawarte w ramce, 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  schemat paznokcia w powiększeniu, 
–  grube markery w ciemnym kolorze do pisania na papierze (przynajmniej 2 sztuki), 
–  kartki papieru na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  notatki z zajęć dotyczące budowy paznokcia, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

14 

5.3.  Budowa i fizjologia włosów 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykorzystując metodę inscenizacji wyjaśnij klientce fazy wzrostu włosa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać wyboru osoby pełniącej rolę klientki (Ty pełnisz rolę fryzjera), 
2)  zapoznać się z charakterystyką faz wzrostu włosa (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
3)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
4)  przygotować  pisemnie  prawidłowo  pod  względem  merytorycznym  „rolę”  fryzjera  

i klientki (pod kierunkiem nauczyciela i przy jego ewentualnej pomocy), 

5)   nauczyć się ról, 
6)  zaprezentować w formie dialogu z klientką fazy wzrostu włosa, 
7)  przedyskutować w grupie plusy i minusy zaprezentowanej inscenizacji, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonania zadania, 
9)  określić  i  zapisać  wnioski  wypływające  z  powyższego  zadania,  ze  szczególnym 

zwróceniem uwagi na trudności występujące w trakcie wykonywania ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  inscenizacja. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  fotel fryzjerski, 
–  wyposażenie stanowiska pracy fryzjera,, 
–  kartki papieru na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  opracowany scenariusz inscenizacji, 
–  notatki z zajęć dotyczące faz wzrostu włosa, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Wykorzystując  wiadomości  zdobyte  na  zajęciach  szkolnych  naszkicuj  podłużny 

i poprzeczny przekrój włosa. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

15 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  budowy  włosa  w  przekroju  podłużnym  i  poprzecznym 

(materiał nauczania pkt. 4.3.1), 

2)  wypisać elementy budowy włosa w poszczególnych przekrojach, 
3)  określić kolejność występujący w schemacie elementów, 
4)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
5)  naszkicować podłużny i poprzeczny przekrój włosa, 
6)  podpisać elementy włosa widoczne na poszczególnych przekrojach, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  porównać swoją pracę z pracami koleżanek z grupy, 
9)  ocenić  pod  względem  estetyki  wykonania  i  poprawności  merytorycznej  naszkicowane 

schematy włosa. 

 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  duża kartka białego papieru, 
–  kolorowe markery, 
–  przybory do pisania, 
–  karki na brudnopis, 
–  notatki z zajęć dotyczące budowy włosa, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

16 

5.4.  Rodzaje i właściwości włosów 

 
5.4.1. Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Na podstawie próbek analityczny różnych włosów określ: 

a)  nazwę oglądanego włosa, 
b)  skąd pochodzi włos, 
c)  czym  charakteryzuje  się  dany  włos  pod  względem  wyglądu  zewnętrznego  i  spełnianej 

funkcji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką różnych rodzajów włosów (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć makroskopowo przygotowane próbki włosów o długości 0,5 cm, 
4)  porównać makroskopowy wygląd włosów, 
5)  ułożyć preparat pod mikroskopem, 
6)  określić rodzaj oglądanych włosów, nazwać je, 
7)  odpowiedzieć na pytanie skąd pochodzi włos, 
8)  scharakteryzować oglądane włosy według ustalonych kryteriów, 
9)  zaprezentować wnioski z pracy, 
10) porównać własne wyniki z wynikami pracy innych osób w grupie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  lupa, 
–  mikroskop, 
–  kilka  preparatów  włosów  z  różnych  miejsc  na  szkiełkach  podstawowych  (wszystkie 

preparaty o długości 0,5 cm), 

–  ustalone kryteria opisu preparatów, 
–  karki na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  notatki z zajęć dotyczące charakterystyki włosów, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

17 

Ćwiczenie 2 

Przy pomocy urządzeń do pomiaru rozciągliwości i grubości włosa, oraz używając innych 

(ustalonych przez siebie) prób określ właściwości włosów głowy. 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 
       Sposób wykonania ćwiczenia 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  różnych  właściwości  włosów  i  sposobami  

ich oznaczania (materiał nauczania pkt. 4.4.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  obejrzeć makroskopowo przygotowaną próbkę włosa głowy, 
4)  przy pomocy specjalnego urządzenia sprawdzić wytrzymałość włosa na rozciąganie, 
5)  zmierzyć siłę, z jaką trzeba zadziałać, aby włos przerwać, 
6)  zmierzyć grubość włosa, 
7)  obejrzeć suchy włos pod mikroskopem, a potem porównać z włosem mokrym, 
8)  zaobserwować,  co  się  dzieje  z  włosem  po  trwałej  na  skutek  zadziałania  na  niego  pary 

wodnej, 

9)  opracować wnioski z obserwacji,  
10) zaprezentować wnioski z pracy, 
11) porównać własne wyniki z wynikami pracy innych osób w grupie, 
12) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne 
 

Środki dydaktyczne: 

–  lupa, 
–  mikroskop, 
–  kilka preparatów włosów głowy, w tym włos po trwałej, rozjaśniony, 
–  ustalone kryteria opisu właściwości włosów, 
–  urządzenie do prób rozciągania włosów, 
–  przyrząd do pomiaru grubości włosa, 
–  karki na brudnopis, 
–  przybory do pisania, 
–  notatki z zajęć dotyczące charakterystyki właściwości włosów, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

18 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakterystyka  budowy  
i funkcji skóry oraz włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. b, 7. d, 8. a, 9. d, 10. b, 11. d, 
12. 
a, 13. d, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. c, 19. c, 20. c. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić warstwy naskórka 

Oszacować masę skóry człowieka 

Określić czas rogowacenia naskórka 

Określić najgrubszą warstwę skóry 

Wskazać czynniki decydujące  
o elastyczności skóry 

Oszacować grubość skóry człowieka 

Wskazać usytuowanie melanocytów  
w skórze 

Zdefiniować pojęcie sebum 

Określić usytuowanie warstwy rozrodczej 
paznokcia 

10  Określić miejsca nieowłosione na ciele człowieka 

11  Przewidzieć czas wzrostu włosa 

12  Określić warstwy włosa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

19 

13 

Wskazać składniki odżywcze odpowiedzialne za 
prawidłowy wzrost włosa 

14  Zdefiniować pojęcie eumelanina 

15  Oszacować wytrzymałość włosa 

16  Określić funkcje włókna somatycznego 

PP 

17  Określić usytuowanie gruczołów ekrynowych 

PP 

18  Wskazać cześć łącznotkankową włosa 

PP 

19  Wskazać funkcje lejka 

PP 

20 

Określić warstwy włosa zbudowane z keratyny 
włóknistej 

PP 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

20 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących charakterystyki budowy i funkcji skóry oraz włosów. 

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 90 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

21 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Kolejne warstwy naskórka licząc od góry to 

a)  rogowaciejąca, jasna, ziarnista, kolczysta, podstawna (rozrodcza). 
b)  jasna, ziarnista, kolczysta, podstawna (rozrodcza), rogowaciejąca. 
c)  ziarnista, jasna, kolczysta, podstawna, rogowaciejąca. 
d)  podstawna, kolczysta, ziarnista, jasna, rogowaciejąca. 

 
2.  Waga skóry człowieka dorosłego to 

a)  3,5 kg. 
b)  ok. 2 kg. 
c)  4–5,5 kg. 
d)  2–3 kg. 

 
3.  Przesuwanie  się  komórki  z  warstwy  podstawnej  ku  powierzchni,  aż  do  jej  pełnego 

zrogowacenia trwa 
a)  ok.14 dni. 
b)  ok. 30 dni. 
c)  ok. 20 dni. 
d)  jest to indywidualnie uwarunkowane. 

 
4.  Najgrubszą warstwą skóry jest 

a)  naskórek. 
b)  skóra właściwa. 
c)  warstwa siatkowata. 
d)  tkanka tłuszczowa. 

 
5.  Elastyczność skóry zapewnia 

a)  tonus i turgor. 
b)  tonus i tumor. 
c)  tumor i turgor. 
d)  tonus i kolagen. 

 
6.  Grubość skóry waha się w granicach 

a)  0,01–0,5 mm. 
b)  0,5–4 mm. 
c)  0,4–1,5 mm. 
d)  0,5–2 mm. 

 
7.  Melanocyty znajdują się w 

a)  warstwie kolczystej naskórka. 
b)  warstwie jasnej naskórka. 
c)  skórze właściwej. 
d)  warstwie podstawnej naskórka. 

 
8.  Nazwą „sebum” określa się 

a)  łój. 
b)  pot. 
c)  indywidualny zapach skóry człowieka. 
d)  substancję lipidowo – wodną. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

22 

9.  Warstwa rozrodcza paznokcia znajduje się w obrębie 

a)  obrąbka. 
b)  ciała paznokcia. 
c)  łoża paznokcia. 
d)  obłączka. 

 
10.  Całkowicie pozbawione włosów są 

a)  tylko dłonie. 
b)  dłonie, podeszwy, u mężczyzn napletek, u kobiet wargi sromowe mniejsze. 
c)  stopy, dłonie, niektóre elementy narządów płciowych. 
d)  żadna odpowiedź nie jest prawdziwa. 

 
11.  Włos rośnie średnio 

a)  0,5 cm/dobę. 
b)  0,7 cm/ dobę. 
c)  0,8 mm/dobę. 
d)  0,35 mm/dobę. 

 
12.  Na przekroju poprzecznym włos składa się z 

a)  rdzenia, kory, osłonki. 
b)  osłonki, mikrowłókien, korzenia. 
c)  korzenia, łodygi, cebulki. 
d)  rdzenia, łodygi, korzenia. 

 
13.  Głównym składnikiem odżywczym biorącym udział w budowie włosów jest 

a)  tłuszcz. 
b)  witaminy. 
c)  składniki mineralne. 
d)  białko. 

 
14.  Eumelanina to barwnik 

a)  żółto – pomarańczowy. 
b)  brązowo – czarny. 
c)  pomarańczowo – czerwony. 
d)  brązowo – pomarańczowy. 

 
15.  Niezniszczony, zdrowy włos może unieść ciężar 

a)  do 90 gramów. 
b)  do 120 gramów. 
c)  do 50 gramów. 
d)  do 200 gramów 

 
16.  Włókna somatyczne unerwiające skórę 

a)  unerwiają gruczoły skóry. 
b)  unerwiają mięśnie przywłosowe. 
c)  przewodzą czucie głębokie z wnętrza organizmu. 
d)  przewodzą czucie dotyku, ucisku, bólu, temperatury. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

23 

17.  Gruczoły ekrynowe 

a)  występują w całej skórze. 
b)  związane są z mieszkami włosowymi. 
c)  występują głównie w okolicach narządów płciowych. 
d)  wydzielają indywidualne substancje chemiczne. 

 
18.  Główną częścią łącznotkankową włosa jest 

a)  macierz. 
b)  łodyga. 
c)  brodawka. 
d)  pochewka. 

 
19.  Lejek stanowi 

a)  kanał włosa. 
b)  zagłębienie w naskórku. 
c)  górną część kanału włosa. 
d)  mieszek włosowy. 

 
20.  Keratyna włóknista tworzy 

a)  trzon włosa. 
b)  łuski. 
c)  korę włosa i naskórek. 
d)  materiał scalający strukturę włosa. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

24 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

25 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Charakterystyka  budowy 
i funkcji skóry oraz włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. a, 9. d, 10. a, 11. b, 
12. 
c, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować skórę człowieka 

Określić warstwy skóry człowieka 

Wskazać tkankę, z której jest zbudowany naskórek 

Określić występowanie eleidyny 

Podać nazwę komórek produkujących barwnik skóry 

Wskazać warstwy skóry właściwej 

Wskazać czynniki decydujące o elastyczności skóry 

Określić rolę limfy w organiźmie człowieka 

Oszacować wiek człowieka, od którego jest 
produkowany pot 

10  Wskazać usytuowanie melanocytów we włosie 

11  Określić materiał budulcowy włosa 

12  Oszacować szybkość wzrostu włosa człowieka 

13  Zdefiniować pojecie cuticula pili 

14 

Wskazać witaminy odpowiedzialne za prawidłowy 
wzrost włosa 

15  Zdefiniować pojęcie faza spoczynku włosa 

16  Przewidzieć czynniki stymulujące melanogenezę 

PP 

17 

Określić elementy budowy skóry odpowiedzialne 
za mechaniczną osłonę organizmu człowieka 

PP 

18  Scharakteryzować składniki płaszcza ochronnego skóry 

PP 

19  Wskazać usytuowanie korzenia paznokcia 

PP 

20  Wskazać usytuowanie owłosienia terminalnego 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

26 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących charakterystyki budowy i funkcji skóry oraz włosów. 

Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

27 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Skórę człowieka charakteryzuje 

a)  4 warstwowa budowa. 
b)  stałe rogowacenie naskórka. 
c)  występowanie warstwy rozrodczej bezpośrednio pod warstwą jasną naskórka. 
d)  występowanie komórek tłuszczowych w skórze właściwej. 

 
2.  Skóra składa się z następujących warstw 

a)  naskórek, skóra właściwa, tkanka tłuszczowa. 
b)  tkanka rozrodcza, skóra właściwa, tkanka podskórna. 
c)  naskórek, skóra właściwa, tkanka podskórna. 
d)  warstwa rogowaciejąca, skóra właściwa, tkanka tłuszczowa. 

 
3.  Naskórek jest tkanką 

a)  łączną. 
b)  nabłonkową. 
c)  tłuszczową. 
d)  wielowarstwową. 

 
4.  Charakterystyczne białko zwane eleidyną występuje w 

a)  warstwie jasnej naskórka. 
b)  warstwie podstawnej naskórka. 
c)  warstwie ziarnistej naskórka. 
d)  skórze właściwej. 

 
5.  Komórki produkujące barwnik skóry to 

a)  malaniny. 
b)  melacyty. 
c)  melaninocyty. 
d)  melanocyty. 

 
6.  W obrębie skóry właściwej wyróżnia się warstwy 

a)  podstawową i siateczkowatą. 
b)  brodawkowatą i kolagenową. 
c)  brodawkowatą i siateczkowatą. 
d)  podstawną i siatkowatą. 

 
7.  Elastyczność skóry człowieka zależy od 

a)  jej budowy warstwowej. 
b)  napięcia włókien mięśniowych i zawartości w skórze płynów ustrojowych. 
c)  ilości dostarczanych do organizmu płynów. 
d)  pokładów tkanki tłuszczowej. 

 
8.  Rola limfy polega na 

a)  pośredniczeniu w przekazywaniu  materiału odżywczego z naczyń krwionośnych do  

komórek skóry. 

b)  pośredniczeniu w przekazywaniu tlenu do naczyń krwionośnych z komórek skóry. 
c)  łączeniu układu naczyniowego żylnego z tętniczym. 
d)  wymianie składników odżywczych między tkankami. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

28 

9.  Pot jest produkowany przez gruczoły potowe już od 

a)  urodzenia. 
b)  3 miesiąca życia płodowego. 
c)  3 miesiąca życia. 
d)  7 miesiąca życia płodowego. 

 
10.  Melanocyty we włosach znajdują się 

a)  w części nabłonkowej tuż powyżej brodawki. 
b)  w części nabłonkowej tuż poniżej brodawki. 
c)  tylko w części łodygi włosa. 
d)  w brodawce włosa. 

 
11.  Włosy powstają z 

a)  komórek skóry właściwej. 
b)  komórek naskórka. 
c)  elementów tkanki podskórnej. 
d)  wszystkich warstw skóry. 

 
12.  Włosy najszybciej rosną 

a)  w zimie pod ciepłym okryciem głowy. 
b)  na jesieni, podczas dni deszczowych. 
c)  w lecie i w czasie snu. 
d)  na wiosnę i na jesieni. 

 
13.  Cuticula pili to 

a)  rdzeń włosa. 
b)  kora włosa. 
c)  osłonka włosa. 
d)  mieszek włosowy. 

 
14.  Dla prawidłowej budowy włosów najistotniejsze znaczenie mają witaminy 

a)  A, E, z grupy B. 
b)  B12, C, PP. 
c)  A, D, K. 
d)  B6, B12, C 

 
15.  Faza spoczynku, obumierania i wypadania włosów to 

a)  anagen. 
b)  katagen. 
c)  telogen. 
d)  trychogen. 

 
16.  Pobudzająco na melanogenezę wpływają 

a)  promienie ultrafioletowe, MSH, hormony płciowe, hormony tarczycy. 
b)  hormony kory nadnerczy, hormony płciowe, hormony grasicy. 
c)  kwas askorbinowy, hormony tarczycy, hormony kory nadnerczy. 
d)  hormony tylnego płata przysadki mózgowej, hormony płciowe, witamina C. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

29 

17.  Skóra stanowi mechaniczną osłonę dzięki: 

a)  3 warstwowej budowie naskórka. 
b)  głębokiemu położeniu warstwy rozrodczej. 
c)  produkcji emulsji olejowo – wodnej. 
d)  swej sprężystości, rozciągliwości, właściwościom naskórka. 

 
18.  Kwaśny płaszcz ochronny skóry jest utworzony przez 

a)  pot. 
b)  łój. 
c)  mieszaninę potu i łoju. 
d)  komórki naskórka i wydzielinę gruczołów apokryfowych. 

 
19.  W zatoce paznokcia ukryty jest 

a)  brzeg wolny. 
b)  korzeń. 
c)  wał. 
d)  obrąbek naskórkowy. 

 
20.  Owłosienie terminalne to owłosienie występujące u 

a)  dzieci. 
b)  ludzi dorosłych. 
c)  w okresie życia płodowego. 
d)  przed okresem dojrzewania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

31 

7. LITERATURA 

 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004 
2.  Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1988 
3.  Koźmińska – Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991 
4.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
5.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
6.  Opalińska M., Prystupa K., Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL, Warszawa 1997 
7.  Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner, Wrocław 1994 
8.  Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner, Wrocław 1999 
9.  Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS, Warszawa 1984 
10.  Wąsik F., Baran E., Szepietowski J.: Atlas chorób skóry, Wrocław 1993