background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
            NARODOWEJ 

 

 
 
 
 
Joanna Jakubowska-Wójcik 
 
 

 

 
 
 
 

Ocena jakości świadczonych usług 
514[01].O1.04 

 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr Anna Uss-Wojciechowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Marek Rudziński  
 
 
 
 
 

 
 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[O1].O1.04 
„Ocena  jakości  świadczonych  usług”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu fryzjer. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI

 

 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5. Ćwiczenia 

11 

5.1. Jakość. Wyznaczniki jakości 

11 

   5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Usługi materialne i niematerialne oraz ich jakość 

13 

   5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Normy ilościowe. Normy jakościowe 

16 

   5.3.1. Ćwiczenia 

16 

5.4. Procesy tworzenia jakości 

17 

   5.4.1. Ćwiczenia 

17 

5.5. Koszty jakości 

19 

   5.5.1. Ćwiczenia 

19 

5.6. Certyfikaty jakości. Zarządzanie przez jakość TQM 

21 

   5.6.1. Ćwiczenia 

21 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

23 

7. Literatura 

37 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy 

Państwu 

Poradnik 

dla 

nauczyciela, 

który 

będzie 

pomocny  

w  prowadzeniu  zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  fryzjer 
w szczególności podczas nauki na temat oceny jakości świadczonych usług. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby mógł korzystać z poradnika, 

 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy  
z poradnikiem, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

 

literaturę. 
W  podrozdziałach  Poradnika  dla  ucznia  pt.  „Materiał  nauczania”  omówiono  ogólnie 

treści  kształcenia  dotyczące  modułu:  „Ocena  jakości  świadczonych  usług”.  Szczegółowe 
informacje  dotyczące  pozyskiwania  kapitałów,  uczeń  będzie  poznawał  na  poszczególnych 
zajęciach.  Poradnik  ten  ma  za  zadanie  wskazać  najistotniejsze  wiadomości  z  zakresu 
pozyskiwania źródeł finansowania działalności. 

Przykładowe  scenariusze  zajęć  pomogą  Państwu  w  znalezieniu  odpowiedniej  metody 

przeprowadzenia  zajęć.  Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi 
metodami  ze  szczególnym  uwzględnieniem  aktywizujących  metod  nauczania.  Formy 
organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej  pracy 
uczniów do pracy zespołowej. 

Proponowane ćwiczenia  pozwolą sprawdzić wiedzę  uczniów  i  wskazać  te  tematy,  które 

sprawiają uczniom najwięcej trudności. Ćwiczenia te mają na celu przede wszystkim nauczyć 
uczniów  stosować  normy  jakościowe  w  strefie  usług  materialnych  i  niematerialnych  oraz 
zaplanować działania doskonalące jakość usług. 

Po  wykonaniu  ćwiczeń  uczeń  ma  możliwość  sprawdzenia  poziomu  swojej  wiedzy, 

korzystając  z  pytań  zawartych  w  podrozdziale  „Sprawdzian  postępów”.  Na  podstawie 
odpowiedzi ucznia, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia. 

Testy  osiągnięć  szkolnych  uwzględniają  wyniki  wszystkich  metod  sprawdzania 

stosowanych  przez  nauczyciela  i  obejmują  cały  zakres  materiału  dotyczącej  jednostki 
modułowej: „Ocena jakości świadczonych usług”.  

 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
 
 

 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].O1 

Dzia

łalność usługowa 

514[01].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpiecze

ństwa 

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo

żarowej 

514[01].O1.02 

Nawi

ązywanie i utrzymywanie kontaktów 

mi

ędzyludzkich 

514[01].O1.03 

Stosowanie przepisów prawa w dzia

łalności 

us

ługowej

 

514[01].O1.04 

Ocena jako

ści świadczonych usług 

514[01].O1.05 

Prowadzenie marketingu us

ług 

514[01].O1.06 

Prowadzenie korespondencji biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego, 

− 

stosować przepisy prawa pracy dotyczące praw i obowiązków pracodawcy, 

− 

stosować przepisy prawa pracy dotyczące praw i obowiązków pracownika, 

− 

identyfikować instytucje ochrony konsumenta, 

− 

stosować przepisy prawa dotyczące ochrony praw konsumenta, 

− 

stosować przepisy prawa dotyczące rękojmi i gwarancji, 

− 

stosować procedury określone przepisami o rękojmi i gwarancji, 

− 

wykonywać czynności związane ze świadczeniem usługi, 

− 

sporządzać umowę o świadczenie usług z konsumentem, 

− 

sporządzać umowę o świadczenie usług z przedsiębiorcą, 

− 

rozpatrywać uzasadnione roszczenia konsumenta związane ze świadczeniem usług. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.

   

CELE  KSZTAŁCENIA

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić podstawowe pojęcia dotyczące jakości, 

− 

zastosować normy jakościowe w sferze usług materialnych, 

− 

zastosować normy jakościowe w sferze usług niematerialnych, 

− 

zastosować normy ilościowe, 

− 

ocenić jakość usług według określonych kryteriów, 

− 

posłużyć się narzędziami do badania jakości usług, 

− 

zaplanować działania doskonalące jakość usług. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ  

 

Scenariusz zajęć 1 
 

Osoba prowadząca                          ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01]. 

Moduł: 

Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Ocena jakości świadczonych usług 514[01].O1.04 

Temat:  Usługi a ich jakość. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności oceny jakości świadczonych usług. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

zdefiniować pojęcia: usługa, jakość usługi, usługi materialne, usługi niematerialne, 

 

wyjaśnić zasady  oceniania jakości usług, 

 

wymienić cechy dobrej usługi,  

 

scharakteryzować cechy dobrej usługi, 

 

uzasadnić znaczenie i stosowanie jakości produktów i usług materialnych, 

 

zaprezentować efekt wykonanej pracy. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami wykładu, 

 

dyskusja, 

 

metoda sytuacyjna, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

plansze przedstawiające produkty, 

 

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Czas:
 

1 godzina dydaktyczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel  przeprowadza  wykład  informacyjny  na  temat  ogólnych  pojęć  usługa, 

krótko  omawia  czym  jest  usługa  materialna  i  niematerialna,  jakie  trzeba  spełnić 
warunki aby usługa była wykonana prawidłowo, 

  nauczyciel zadaje pytanie: „Co rozumiesz przez pojęcie jakość usług”, 

  nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

  nauczyciel  wyjaśnia,  że  celem  ćwiczenia  jest  prezentacja  przygotowanego  przez 

 uczniów charakterystyki cech jakości usług – ćwiczenie 1 z poradnika rozdział 4.2.1, 

  nauczyciel  wybiera  czterech  lub  pięciu  uczniów  chętnych  do  przedstawienia 

przygotowanych materiałów, 

  uczniowie kolejno prezentują swoje prace, a nauczyciel ocenia wypowiedzi, 

  nauczyciel  wiesza  na  tablicy  plansze  przedstawiające  usługi,  uczniowie  zaś  mają 

wymienić  i scharakteryzować cechy wpływające  na profesjonalizm  wykonania usługi 
– ćwiczenie 2 z poradnika rozdział 4.2.2. 

 
Zakończenie zajęć 
1.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prezentacji. 
2.  Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za udział w zajęciach. 
 
Praca domowa 
Nauczyciel  rysuje  na  tablicy  tabelę  i  zadaje  do  wykonania  ćwiczenie:  wpisz  do  tabeli  
przykłady usług i podaj do nich cechy jakie wpływają na profesjonalizm wykonanej usługi. 

 

Usługa 

Cecha wykonanej usługi 

1. 

…………………………………………………. 

2. 

…………………………………………………. 

3. 

…………………………………………………. 

…………………………………………………….. 

1.  …………………………………………………. 
2.  …………………………………………………. 
3.  …………………………………………………. 

……………………………………………………… 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca                           ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01]. 

Moduł: 

Działalność usługowa 514[01].O1 

Jednostka modułowa: 

Ocena jakości świadczonych usług 514[01].O1.04 

Temat:  Droga do uzyskania certyfikatu jakości. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  praktycznych  do  przygotowania  i  wdrożenia 

certyfikatu jakości. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

scharakteryzować etapy tworzenia jakości, 

 

dokonać analizy certyfikacji jakości, 

 

przygotować wniosek o certyfikat. 
 

Metody nauczania–uczenia się:  

 

pogadanka z elementami wykładu, 

 

dyskusja, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna, 

 

praca w grupach. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

foliogramy, 

 

Normy ISO. 

 
Czas:
 

1 godzina dydaktyczna. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć. 
2.  Podanie tematu zajęć, uświadomienie celu zajęć. 
3.  Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
4.  Realizacja tematu: 

  nauczyciel przedstawia podstawowe cechy procesu tworzenia jakości, 

  nauczyciel  informuje  uczniów,  na  jakie  elementy  należy  zwrócić  uwagę  dokonując 

analizy procesu tworzenia jakości, 

  nauczyciel prosi uczniów o przygotowanie się do ćwiczeń. 

5.  Realizacja ćwiczenia: 

Ćwiczenie 1: 
– 

  nauczyciel dzieli uczniów na 3–4-osobowe grupy,  

– 

  rozdaje uczniom schemat procesu tworzenia jakości, 

– 

  wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

– 

poszczególne grupy przeprowadzają dokładne analizy procesu tworzenia jakości, 

– 

reprezentanci poszczególnych grup prezentują dokonane analizy. 

Ćwiczenie 2: 
– 

  nauczyciel dzieli uczniów na 3–4-osobowe grupy,  

– 

  wyjaśnia cel ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

– 

  prezentuje uczniom kilka wariantów ( etapów) do uzyskania certyfikatu jakości, 

– 

uczniowie sporządzają właściwe rozwiązania, 

– 

reprezentanci poszczególnych grup odczytują przygotowane teksty. 

6.  Nauczyciel  obserwuje  pracę  uczniów,  udziela  rad  i  wskazówek  oraz  kontroluje,  czy 

uczniowie zrozumieli treść ćwiczeń i czy wykonują je prawidłowo. 

 
Zakończenie zajęć 
1.  Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń, poddając ocenie: 

umiejętność  oddzielania  informacji  istotnych  od  mniej  ważnych,  sposób  selekcji 
materiału, przejrzystość i jednoznaczność formułowania przedstawionych wydarzeń. 

2.  Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za udział w zajęcich. 
 
Praca domowa 
Każdy z uczniów  ma  za  zadanie  przygotować etapy  wprowadzania  certyfikatu  jakości usług 
dla zakładu fryzjerskiego.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  Ćwiczenia 

 
5.1.   Jakość. Wyznaczniki jakości 

 
5.1.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ zasady: systemu jakości, zapewnienia jakości, zarządzania jakości. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1 poradnika dla ucznia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  określić system jakości, 
4)  określić zapewnienie jakości, 
5)  określić zarządzania jakością, 
6)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  schematy  relacji  pomiędzy  zarządzaniem  jakością  a  zapewnieniem 

jakości. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1 poradnika dla ucznia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  wymienić związek pomiędzy zarządzaniem jakością a zapewnieniem jakości, 
4)  scharakteryzuj relacje pomiędzy zarządzaniem jakością a zapewnieniem jakości, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

5)  zaprezentować pracę na forum grupy, 
6)  dokonać oceny poprawności. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Usługi materialne i niematerialne oraz ich jakość 
 

5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ, jakie są oczekiwania firmy w momencie wdrażania systemu zarządzania jakością. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001, 
2)  stosować się do jej postanowień, 
3)  wymienić  oczekiwania  przedsiębiorstwa  wynikające  z  wdrażania  systemu  zarządzania 

jakością, 

4)  zaprezentować pracę na forum grupy, 
5)  dokonać samooceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  przybory do pisania, 

  Norma PN- EN 9001:2001 

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2
 

Określ,  w  jakim  zakresie  pracownicy  salonu  fryzjerskiego  mogą  podejmować  działania 

z zakresu promocji jakości. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wymaganiami normy ISO 9001:2001, 
2)  wymienić podejmowane przez pracowników firmy działania z zakresu promocji jakości, 
3)  zaprezentować pracę na forum grupy. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 3 

Wymień  jakie  cechy  bierze  się  pod  uwagę  przy  ocenie  jakości  świadczonych  usług 

fryzjerskich. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z instrukcją materiałem nauczania pkt. 4.2.1 poradnik dla ucznia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  wymienić cechy oceny jakości usług, 
4)  scharakteryzować poszczególne cechy oceny jakości usług, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Wymień i scharakteryzuj cechy wpływające na profesjonalizm wykonania usługi. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.2.1 poradnika dla ucznia, 
2)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
3)  wymienić cechy wpływające na profesjonalizm wykonanej usługi, 
4)  scharakteryzować poszczególne cechy profesjonalizmu wykonania usługi, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny poprawności. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

5.3.  Normy ilościowe. Normy jakościowe 
 

5.3.1   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Przedstaw klasyfikację norm ISO 9000. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.3.1 poradnika dla ucznia, 
2)  przedstawić klasyfikację norm ISO 9000, 
3)  dokonać oceny poprawności. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Określ, jakie informacje zawarte są w zestawieniu norm ISO 9000. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.3.1 poradnika dla ucznia, 
2)  określić jakie informacje zawarte są w zestawieniu norm ISO 9000, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny poprawności. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.4.   Procesy tworzenia jakości 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 

  
Ćwiczenie 1 

Omów cztery podstawowe mechanizmy tworzenia procesu jakości. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.4.1poradnika dla ucznia, 
2)  omówić mechanizmy tworzenia procesu jakości, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  dokonać oceny poprawności. 
  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przedstaw  w  postaci  schematu  proces  tworzenia  jakości  na  przykładzie  salonu 

fryzjerskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.4.1poradnika dla ucznia, 
2)  przedstawić schemat tworzenia procesu jakości, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  dokonać oceny poprawności.  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

5.5.   Koszty jakości   

 

 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaproponuj  opracowanie  kosztów  jakości  dla  salonu  usługowego  (np.  salonu 

fryzjerskiego). 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)   zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.5.1 poradnika dla ucznia, 
2)   sporządzić klasyfikacje kosztów jakości, 
3)   zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)   dokonać oceny poprawności.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj  i  zaprezentuj  różnicę  między  kosztami  zgodności  a  kosztami  braku 

zgodności. 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.5.1 poradnika dla ucznia, 
2)  określić różnicę między kosztami zgodności a kosztami braku zgodności, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum klasy, 
4)  dokonać oceny poprawności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

5.6.  Certyfikaty jakości. Zarządzanie przez jakość TQM 

 

5.6.1   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Przedstaw schematycznie poszczególne etapy uzyskania certyfikatu jakości. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.6.1 poradnika dla ucznia, 
2)  sporządzić schemat etapów uzyskania certyfikatu jakości, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  dokonać oceny poprawności. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przygotuj projekt procesu uzyskania certyfikatu jakości dla zakładu fryzjerskiego. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien; 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania pkt.4.6.1poradnika dla ucznia, 
2)  sporządzić projekt  uzyskania certyfikatu jakości, 
3)  zaprezentować wyniki pracy na forum grupy, 
4)  dokonać oceny poprawności.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia przedmiotowe, 

 

dyskusja dydaktyczna. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Środki dydaktyczne: 

  foliogramy,  

  plansze,  

  przybory do pisania, 

  literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

6.   EWALUACJA   OSIĄGNIĘĆ  UCZNIA 

 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocena  jakości  świadczonych 
usług” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania  2, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 1, 5, 7, 12, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 
Klucz  odpowiedzi: 1.
 c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. a, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a. 

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wybierz sposób w jaki realizowane jest 
zarządzanie jakością 
w przedsiębiorstwie 

PP 

Podać definicję systemu zapewnienia 
jakości 

Podać definicję systemu jakości 

Wymienić do czego odnosi się 
zapewnienie jakości 

Określić normę ISO 9000 

PP 

Określić  kto jest odpowiedzialny za 
powstawanie norm jakościowych  

Udowodnić od czego uwarunkowane 
jest wdrażanie systemu zarządzania 
jakością 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Wymienić normę zmniejszającą braki 
w firmie 

Rozróżnić normę określającą jakość 

10 

Rozróżniać normy odpowiadające za 
modele systemu zapewnienia jakości 

11 

Znać datę stosowania norm w okresie 
przejściowym 

12  Sklasyfikować koszty prewencji 

PP 

13 

Znać datę rozpoczęcia procesu 
certyfikacji w Polsce 

14 

Określić czemu służy certyfikacja 
systemu zarządzania jakością 

PP 

15 

Wyliczyć co ma wpływ na globalne 
zarządzanie jakością 

16 

Znać dokument określający politykę 
jakości 

17 

Znać przekaz polityki jakości 
przedsiębiorstwa 

18  Znać podstawę oceny jakości usług 

19 

Scharakteryzować mechanizmy 
występujące w systemie zarządzania 
jakością 

PP 

20 

Rozróżnić koszty jakie ponosi 
przedsiębiorstwo 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  oceny  jakości 

świadczonych  usług.  Są  to  zadania:  otwarte  i  wielokrotnego  wyboru.  Tylko  jedna 
odpowiedź prawidłowa 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Zarządzanie jakością jest realizowane w przedsiębiorstwie za pomocą  

a)  tylko planowania jakości. 
b)  sterowania i zapewnienia jakości. 
c)  planowania, sterowania i doskonalenia jakości. 
d)  tylko promocji jakości. 

 

2.  System jakości to 

a)  struktura  organizacyjna,  procedury,  procesy  i  zasoby  niezbędne  do  zarządzania 

jakością. 

b)  sterowania i zapewnienia jakości. 
c)  planowania, sterowania i doskonalenia jakości. 
d)  tylko promocji jakości. 
 

3.  Jakość to 

a)  tylko planowanie. 
b)  sterowanie. 
c)  promocja. 
d)  stopień spełnienia stawianych wymagań. 
 

4.  Zapewnienie jakości jest częścią procesu jakości i odnosi się  do 

a)  organizacji. 
b)  organizacji i przedsiębiorstwa. 
c)  tylko indywidualnych osób. 
d)  organizacji, przedsiębiorstwa oraz firmy usługowej. 

 

5.  Czy norma ISO 9000 jest zbiorem 

a)  zbiorem wymagań zarządzania jakości. 
b)  zbiorem wymagań dla jakości wyrobu. 
c)  zbiorem wymagań dla jakości usług. 
d)  zbiorem obiektywnych dowodów. 

 

6.  Za powstawanie norm jakościowych odpowiedzialnych jest 

a)  kierownik projektu. 
b)  doradca. 
c)  pracownicy. 
d)  zespół projektowy. 

 

7.  Wdrażanie systemu zarządzania jakością jest uwarunkowane 

a)  tylko wymaganiami  przepisów. 
b)  tylko wymaganiami odbiorcy. 
c)  tylko spodziewanymi efektów. 
d)  wymaganiami przepisów, odbiorcy, spodziewanymi efektami. 

 

8.  Norma  która  zapewnia  firmie  zmniejszenie  braków,  wzrost  efektywności  oraz  zwyżkę 

sprzedaży to 
a)  PN-EN ISO 9001:2001. 
b)  PN- ISO 8402:1996. 
c)  PN-ISO 9000-1. 
d)  PN-ISO 9004-1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

9.  Jakość określa norma 

a)  PN – ISO 8402:1996. 
b)  PN – ISO 9001:2001. 
c)  PN – ISO 9004:1996. 
d)  PN – ISO 9002:1996. 
 

10.  Za modele systemu zapewnienia jakości odpowiadają normy 

a)  ISO 8402. 
b)  ISO 9001, 9002, 9003. 
c)  ISO 9000-1, 9000-2, 9000-3. 
d)  ISO 9004-1, 9004-2, 9004-3. 

 

11.  Normy  ISO  serii  9000  wraz  z  ich  polskimi  odpowiednikami  (PN  –  ISO)  mogły  być 

wykorzystywane w tzw. okresie przejściowym do 
a)  14.12.2002. 
b)  15.08.2000. 
c)  01.05.2004. 
d)  24.03.2005. 

 

12.  Koszty prewencji zaliczamy do kosztów 

a)  zgodności. 
b)  braku zgodności. 
c)  utraconych możliwości. 
d)  zmiennych. 

 

13.  Proces certyfikacji rozpoczął się w Polsce 

a)  1 stycznia 1994 roku. 
b)  1 maja 1992 roku. 
c)  1 stycznia 1999 roku. 
d)  przed 1989. 

 

14.  Certyfikacja systemu zarządzania jakością służy 

a)  uzyskaniu pozwolenia na wykonywanie usług. 
b)  konkurencyjności usług. 
c)  uznaniu działalności usługowej. 
d)  poniesieniem kosztów. 
 

15.  Na globalne zarządzanie jakością ma wpływ 

a)  pomysł i zmiana procesów. 
b)  czynnik ludzki i motywacja. 
c)  zależność wynikającą z umowy. 
d)  certyfikacja wyrobu. 
 

16.  Dokumentem określającym politykę jakości jest 

a)  księga jakości. 
b)  procedura. 
c)  instrukcja. 
d)  specyfikacja. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

17.  Polityka jakości przedsiębiorstwa wyraża się poprzez 

a)  cele. 
b)  cele, kierunki działań i środki. 
c)  media. 
d)  zarządzanie strategiczne. 

 

18.  Jakość usług ocenia się na podstawie 

a)  solidności, dostosowania do potrzeb klientów, wiarygodności. 
b)  tylko wiarygodności. 
c)  ustalonej cenie. 
d)  bezpieczeństwa. 

 
19.  Mechanizm który nie występuje w systemie zarządzania jakością to 

a)  pozyskanie informacji. 
b)  planowanie uwzględniającego doskonalenie. 
c)  ocena skutków działania. 
d)  zmiana przepisów. 

 
20.  Rezultatem braku dostatecznego poziomu jakości, przedsiębiorstwo może ponieść koszty 

w wysokości 
a)  30% obrotów. 
b)  50% obrotów. 
c)  10% obrotów. 
d)  90% obrotów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Ocena jakości świadczonych usług 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

                                                                                                        Razem:   

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Ocena  jakości  świadczonych 
usług” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

  zadania 1,  2, 3, 4, 6, 8, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 5, 7, 9, 12, 14, 19 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,  

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a,  3. a, 4. d, 5. a, 6. a, 7. d, 8. a, 9. a, 10. b,  11. a, 
12. a, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. a, 18. a, 19. d, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Podać co w przedsiębiorstwie 
nazywane jest planowaniem, 
sterowaniem i doskonaleniem jakości 

Podać co w przedsiębiorstwie 
nazywane jest systemem jakości 

Podać definicję jakości 

Wymienić do czego odnosi się 
zapewnienie jakości 

Rozróżnić normę ISO 9000 

PP 

Określić  kto jest odpowiedzialny za 
powstawanie norm jakościowych  

Udowodnić od czego uwarunkowane 
jest wdrażanie systemu zarządzania 
jakością 

PP 

Określić co zapewnia norma  
PN-EN ISO 9001:2001 firmie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Rozróżnić co oznacza norma PN-ISO 
8402 : 1996 

PP 

10 

Określić za co odpowiadają normy ISO 
9001, 9002, 9003 

11 

Znać datę stosowania norm w okresie 
przejściowym 

12  Sklasyfikować koszty prewencji 

PP 

13 

Znać datę rozpoczęcia procesu 
certyfikacji w Polsce 

14 

Określ czemu służy certyfikacja 
systemu zarządzania jakością 

PP 

15 

Wyliczyć co ma wpływ na pomysł 
i zmianę procesów 

16  Znać  co określa księgę jakości 

17 

Znać co wyraża cele, kierunki 
i działania  przedsiębiorstwa 

18 

Znać co określa solidność 
dostosowania do potrzeb klientów, 
wiarygodność 

19 

Wskazać mechanizmy nie występujące 
w systemie zarządzania jakością 

PP 

20 

Rozróżniać koszty jakie ponosi 
przedsiębiorstwo 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
5.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
6.  Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na 

udzielanie odpowiedzi. 

7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości. 
8.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
9.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  i  sprawdza  Twoje  wiadomości  z  zakresu  oceny  jakości 

świadczonych  usług.  Są  to  zadania:  otwarte  i  wielokrotnego  wyboru.  Tylko  jedna 
odpowiedź prawidłowa 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 

1.  Planowanie, sterowanie i doskonalenie jakości w przedsiębiorstwie jest nazywane 

a)  zarządzaniem jakością. 
b)  promocją. 
c)  doskonaleniem jakości. 
d)  sterowaniem. 

 

2.  Struktura organizacyjna, procedury, procesy i zasoby niezbędne do zarządzania jakością to 

system 

a)  jakości. 
b)  sterowania. 
c)  planowania.  
d)  jakości. 

 

3.  Stopień spełniania stawianych wymagań  to 

a)  jakość. 
b)  promocja. 
c)  planowanie. 
d)  sterowanie. 

 

4.  Zapewnienie jakości jest częścią procesu i odnosi się  do 

a)  organizacji. 
b)  organizacji i przedsiębiorstwa. 
c)  tylko indywidualnych osób. 
d)  organizacji, przedsiębiorstwa oraz firmy usługowej. 

 

5.  Zbiorem wymagań zarządzania jakości jest 

a)    norma ISO 9000. 
b)  jakość wyrobu. 
c)  jakość usług. 
d)  jakość promocji. 

 

6.  Kierownik projektu odpowiedzialny jest za 

a)    powstawanie norm jakościowych. 
b)  zespół projektowy. 
c)  opracowania. 
d)  inne dokumenty. 

 

7.  Wdrażanie systemu zarządzania jakością jest uwarunkowane od 

a)    tylko wymagań przepisów. 
b)  tylko wymagań odbiorcy. 
c)  tylko spodziewanych efektów. 
d)  wymagań przepisów, wymagań odbiorców, spodziewanych efektów. 

 

8.  Norma PN-EN ISO 9001:2001 zapewnia firmie 

a)    zmniejszenie braków, wzrost efektywności oraz zwyżkę sprzedaży. 
b)  promocję. 
c)  planowanie. 
d)  odpowiednie sterowanie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

9.    Norma PN – ISO 8402:1996 określa 

a)   jakość. 
b)  promocję. 
c)  skuteczność. 
d)  różnorodność. 

 

10.   Normy ISO 9001, 9002, 9003 odpowiadają za 

a)    promocję. 
b)  modele systemu zapewnienia jakości. 
c)  kadrę. 
d)  organizację. 

 

11. Normy  ISO  serii  9000  wraz  z  ich  polskimi  odpowiednikami  (PN  –  ISO)  mogły  być 

wykorzystywane w tzw. okresie przejściowym do 

a)   14.12.2002. 
b)  15.08.2000. 
c)  01.05.2004. 
d)  24.03.2005. 

 

12. Koszty prewencji zaliczamy do kosztów 

a)    zgodności. 
b)  braku zgodności. 
c)  utraconych możliwości. 
d)  ziemnych. 

 

13. 1 stycznia 1994 roku to data oznaczająca 

a)    proces certyfikacji w Polce. 
b)  proces certyfikacji w Europie. 
c)  proces certyfikacji na świecie. 
d)  powstanie norm JSO. 

 

14. Konkurencyjności usług służy do 

a)    uzyskanie pozwolenia na wykonywanie usług. 
b)  certyfikacja systemu zarządzania jakością. 
c)  uznanie działalności usługowej. 
d)  poniesienie kosztów. 

 

15. Pomysł i zmiana procesów mają wpływ na 

a)    globalne zarządzanie jakością. 
b)  czynnik ludzki i motywacja. 
c)  zależności wynikające z umowy. 
d)  certyfikacją wyrobu. 

 

16.  Księga jakości jest dokumentem określającym 

a)  politykę jakości. 
b)  proceduraą. 
c)  instrukcją. 
d)  specyfikacją. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

17.  Cele, kierunki działań i środki wyrażają 

a)  politykę jakości przedsiębiorstwa. 
b)  promocję przedsiębiorstwa. 
c)  zarządzanie przedsiębiorstwem. 
d)  inne cele. 

 
18.  Solidności, dostosowania do potrzeb klientów, wiarygodności to 

a)  ocena jakości usług. 
b)  wiarygodność. 
c)  ustalona cena. 
d)  bezpieczeństwo. 

 
19.  Mechanizm który  nie występuje w systemie zarządzania jakością to 

a)  pozyskanie informacji. 
b)  planowanie uwzględniającego doskonalenie. 
c)  ocena skutków działania. 
d)  zmiana przepisów. 

 
20.  Rezultatem braku dostatecznego poziomu jakości, przedsiębiorstwo może ponieść koszty 

w wysokości 
a)  50% obrotów. 
b)  10% obrotów. 
c)  30% obrotów. 
d)  90% obrotów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Ocena jakości świadczonych usług 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

1.   

 

2.   

 

3.   

 

4.   

 

5.   

 

6.   

 

7.   

 

8.   

 

9.   

 

10.  

 

11.  

 

12.  

 

13.  

 

14.  

 

15.  

 

16.  

 

17.  

 

18.  

 

19.  

 

20.  

 

                                                                                                        Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 

 

1.  Bank J.: Zarządzanie przez jakość. Fleberg SJA, Warszawa 1999 
2.  Bonstingl  J.  J.:  Szkoły  jakości.  Wprowadzenie  do  TQM  w  edukacji.  CDN  Warszawa 

1999 

3.  Daszkowska M.: Usługi – produkcja, rynek, marketing. Warszawa PWN 1998 
4.  Hamrol  A.,  Mantura  W.:  Zarządzanie  jakością.  Teoria  i  praktyka.  PWN,  Warszawa-

Poznań. 

5.  Holtz L.: Technika doskonalenia jakości ISO 9000. WSiP S.A., Warszawa 1999