background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

 

 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
             NARODOWEJ 
 

 
 
 
Dorota Wójcik 
Małgorzata Sołtysiak 

 

 
 
 
 
 

Prowadzenie korespondencji biurowej 514[01].01.06 

 
 
 

 
 

 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy,  
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

Recenzenci: 
mgr Danuta Matuszewska  
mgr inż. Izabela Suligowska 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej, ,,Prowadzenie 
korespondencji  biurowej'',  514[01].O1.06  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania  dla 
zawodu fryzjer 514[01]. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  3 

2.  Wymagania wstępne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  5 

3.  Cele kształcenia 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  7 

5.  Ćwiczenia    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       10 

5.1. Bezpieczeństwo i higiena pracy na stanowisku komputerowym  

oraz ergonomia pracy  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 10 

      5.1.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 10 

5.2.

 

Biurowe urządzenia techniczne 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 12 

      5.2.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 12 

5.3.

 

Pojęcie korespondencji biurowej   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 14 

      5.3.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 14 

5.4.

 

Kryteria podziału pism 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 16 

      5.4.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 16 

5.5.

 

Charakterystyka układów graficznych pism   

 

 

 

 

 

 

 

 18 

      5.5.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 18 

5.6.

 

Zasady redagowania pism  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 20 

      5.6.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 20 

5.7.

 

Zasady prowadzenia korespondencji   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 23 

      5.7.1. Ćwiczenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 23 

6.  Ewaluacja osiągnięć uczniów   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 26 

7.  Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 36 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Prowadzenie  korespondencji 

biurowej”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu zajęć  dydaktycznych w  szkole  kształcącej 
w  zawodzie  fryzjer.  W  Poradniku  omówiono  rolę,  jaką  pełni  korespondencja  w pracy, 
niezbędnym  jej  elementem  są  pisma.  Trudność  sprawia  przede  wszystkim  ich  redagowanie 
i dlatego sposoby redagowania pism zostały przedstawione najszerzej. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  z  wykorzystaniem  ćwiczeń 

praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[02]O1 

Dzia

łalność usługowa 

514[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpiecze

ństwa 

i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo

żarowej 

514[02].O1.02 

Nawi

ązywanie i utrzymywanie kontaktów 

mi

ędzyludzkich 

514[02].O1.03 

Stosowanie przepisów prawa w dzia

łalności 

us

ługowej

 

514[02].O1.04 

Ocena jako

ści świadczonych usług 

514[02].O1.05 

Prowadzenie marketingu us

ług 

514[02].O1.06 

Prowadzenie korespondencji biurowej 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

2.    WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

obsługiwać drukarkę, 

− 

posługiwać  się  podstawowymi  pojęciami  z  zakresu  prawa  gospodarczego,  handlowego 
i cywilnego, 

− 

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, 

− 

pracować w grupie i indywidualnie. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

3. 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

–  zorganizować stanowisko pracy biurowej zgodnie z wymaganiami ergonomii, przepisami 

bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, 

–  posłużyć się urządzeniami technicznymi w pracy biurowej, 
–  wykonać czynności związane z przyjmowaniem i wysyłaniem korespondencji, 
–  zastosować zasady redagowania pism i dokumentów, 
–  zastosować zasady archiwizacji dokumentów, 
–  odebrać  i  przekazać  informacje  za  pomocą  poczty  elektronicznej  i  innych  nośników 

informacji, 

–  posłużyć  się  wyszukiwarką  internetową  oraz  pozyskać  informacje  zawarte  w  portalach 

internetowych. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

4.   PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE  ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01]. 

Moduł: 

Działalność usługowa 514[01].01. 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie 

korespondencji 

biurowej 

514[01].01.06. 

Temat: 

Biurowe urządzenia techniczne. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności obsługiwania urządzeń biurowych. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie powinien umieć: 

  określić znaczenie urządzeń technicznych w pracy, 

  wskazać urządzenia biurowe niezbędne w pracy, 

  analizować instrukcje obsługi urządzeń technicznych, 

  zaplanować szkolenie obsługi urządzeń technicznych, 

  współpracować w grupie, 

  obsłużyć biurowe urządzenia techniczne zgodnie z przepisami bhp. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

miniwykład, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja w grupie, 

− 

pokaz. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca w grupach. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

urządzenia 

biurowe 

wykorzystane 

ćwiczeniu:  kserokopiarka,  bindownica, 

termobnidownica, laminator, gilotyna, telefon, fax, 

− 

instrukcje obsługi danych urządzeń, 

− 

materiały  niezbędne  do  obsługi  urządzeń  wykorzystywanych  w  ćwiczeniu,  np.  okładki, 
folia do laminowania,  

− 

komputer z drukarką, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Czas trwania: 

− 

3 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy: 

− 

uczniowie w zawodzie fryzjer. 

 
 
Przebieg zajęć: 
1)  Powitanie uczniów. 
2)  Uświadomienie celów lekcji. 
3)  Plan lekcji: 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

a.  wprowadzenie: 

 

nauczyciel  pokazuje  typowe  urządzenia  występujące  w  biurze  i  krótko  omawia  ich 
zastosowanie,  

 

zwraca uwagę na znaczenie urządzeń technicznych w pracy. 

b.  praca w grupach: 

 

nauczyciel dzieli klasę na grupy  czteroosobowe,  

 

jedna osoba z grupy losuje kategorię przygotowaną na karteczkach: 

kategoria 1 – ksero, 
kategoria 2 – bindownica i termobindownica, 
kategoria 3 - telefon i faks, 
kategoria 4 – laminator i gilotyna. 
Nauczyciel może wybrać inne kategorie. 

  dla każdej grupy należy przygotować instrukcje obsługi urządzeń biurowych, 

  uczniowie  mają  za  zadanie  wyszukać  z  przygotowanych  instrukcji  odpowiadające 

wylosowanemu urządzeniu, 

  zapoznać się z instrukcją

  opracować  na komputerze skróconą instrukcję, 

  zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi, 

  przeprowadzić szkolenie dla całej klasy. 

c.  podsumowanie lekcji: 

  uczniowie wskazuję typowe urządzenia występujące w biurze, 

  uczniowie przedstawiają ich zastosowanie, 

  omawiają znaczenie urządzeń w pracy biurowej. 

4)  Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, pracy w zespole i prezentacji 

wypracowanych pomysłów. 

5)  Pożegnanie uczniów. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca                                               ……………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01]. 

Moduł: 

Działalność usługowa 514[01].01. 

Jednostka modułowa: 

Prowadzenie 

korespondencji 

biurowej 

514[01].01.06. 

Temat: 

Elementy składowe i zasady redagowania pism. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności redagowania pism. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przedstawić elementy składowe pism pod względem formalnym, 

  omówić elementy składowe pism pod względem merytorycznym, 

  wskazać podstawowe zasady redagowania pism, 

  sporządzić pisma przy zastosowaniu podstawowych zasad  formułowania  i  formatowania 

pism. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

wykład z elementami pokazu, 

− 

ćwiczenia praktyczne przy komputerze. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

praca indywidualna przy komputerze. 

 
Czas trwania: 

− 

3 godziny lekcyjne. 

 
Uczestnicy: 

− 

uczniowie w zawodzie fryzjer. 

 
Przebieg lekcji: 
1)  Powitanie uczniów. 
2)  Uświadomienie celów lekcji. 
3)  Plan lekcji: 

a.  wprowadzenie: 

 

nauczyciel  omawia  elementy  składowe  pism  pod  względem  formalnym 
i merytorycznym, wskazane wykorzystanie foliogramów, 

 

nauczyciel przedstawia podstawowe zasady redagowania pism, 

 

przedstawia uczniom prawidłowo sformatowane pisma. 

b.  praca indywidualna: 

 

uczniowie  mają  za  zadanie  przepisać  podany  w  ćwiczeniu  1  tekst  w  programie 
Microsoft Word, 

 

sformatować  tekst  stosując  następujące  parametry:  marginesy  2,5  cm,  krój  Times 
New Roman, 12 punktów, interlinia pojedyncza, wcięcie pierwszego wiersza akapitu 
0,75 cm, rozmieścić poprawnie  jego składowe, 

 

wydrukować pismo i oddać do sprawdzenia. 

c. 

podsumowanie lekcji: 

 

uczniowie  wskazują  elementy  składowe  pism  pod  względem  formalnym 
i merytorycznym oraz podstawowe zasady redagowania pism. 

4)  Ocena  poziomu  osiągnięć  uczniów  i  ocena  ich  aktywności  i  samodzielności  przy 

wykonywaniu zadania, poprawności sporządzonych pism. 

5)  Pożegnanie uczniów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

10 

5.  

Ćwiczenia 

 

5.1.  Bezpieczeństwo 

higiena 

pracy 

na 

stanowisku 

komputerowym oraz ergonomia pracy 

 

5.1.1.   Ćwiczenia  

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny typowego stanowiska wyposażonego w komputer  (np. stanowiska sekretarki 

szkolnej) pod względem zgodności z zasadami ergonomii. 

 
Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uważnie przeczytać polecenie, 
2)  zapoznać się z przygotowanym materiałem, 
3)  rozpoznać elementy stanowiska pracy, 
4)  zastanowić się i dokonać oceny zakreślając odpowiedni kwadrat, 
5)  wypracowane treści  zaprezentować na forum klasy.  

                                                                                                                                  

      TAK                       NIE 

–  Czy regulowane elementy krzesła i stołu są odpowiednio 

dopasowane  do wzrostu  osoby na nim pracującej?                  

 

 

 

–  Czy podczas pracy na komputerze ramię 

i przedramię osoby na nim pracującej tworzą ze sobą kąt prosty?   

 

 

–  Czy tułów osoby pracującej na stanowisku komputerowym  

podczas pracy jest wyprostowany, oparty o oparcie i odchylony 

do tyłu o ok. 10

0

–15

?              

–  Czy jest  możliwość wygodnego oparcia nadgarstków  

podczas czynności wykonywanych na klawiaturze ? 

–  Czy zauważyłeś inne uwagi co do omawianego  

stanowiska pracy ?  

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

dyskusja, 

 

metody aktywizujące „burza mózgów”. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

–  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

Ćwiczenie 2 

Opracuj jedną z wylosowanych kategorii a następnie zaprezentuj ją na forum klasy. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

11 

Kategorie: 

  oświetlenie, profilaktyka pracy; 

  mikroklimat, hałas; 

  komputer; 

  meble biurowe. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  uważnie przeczytać polecenie, 
2)  dokonać wyboru jednej kategorii, 
3)  zapoznać się z przygotowanym materiałem, 
4)  opracować w grupie wylosowaną kategorię, 
5)  przedstawić wypracowane treści. 

  

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja, 

 

metody aktywizujące „burza mózgów”. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

plakaty, 

– 

materiały biurowe: markery, klej, kolorowy papier, 

– 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

12 

5.2. 

Biurowe urządzenia techniczne 

 

5.2.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaplanuj niezbędne elementy wyposażenia  biura. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie pytanie, 
2)  zapoznać się z materiałem, 
3)  zaplanować jakie czynności będą wykonywane w planowanym biurze, 
4)  dobrać urządzenia biurowe i opisać ich wykorzystanie w pracy biurowej. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

  kartka papieru, 

  przybory piśmienne. 

 
Ćwiczenie 2 

Wyszukaj  i  opracuj  na  komputerze  skróconą  instrukcję  obsługi  wylosowanego 

urządzenia. Zaplanuj i przygotuj krótkie szkolenie dotyczące obsługi, tego urządzenia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  przeczytać uważnie pytanie, 
2)  wyszukać z przygotowanych instrukcji odpowiadającą wylosowanemu urządzeniu, 
3)  zapoznać się z instrukcją, 
4)  opracować na komputerze skróconą instrukcję, 
5)  wydrukować instrukcję, 
6)  zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi, 
7)  przeprowadzić szkolenie. 

 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

13 

 

Środki dydaktyczne: 

  urządzenia biurowe niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

  instrukcje obsługi tych urządzeń, 

  komputer, 

  drukarka. 

 
Ćwiczenie 3 

Opracowaną instrukcję w ćwiczeniu 2 prześlij pocztą elektroniczną do 5 znajomych osób, 

poproś o potwierdzenie otrzymania informacji. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  opracowaną instrukcję  sprawdzić w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, 
2)  przygotować krótkie pismo informujące o załączniku, 
3)  załączyć do e-maila instukcję, 
4)  opracowaną instrukcję wysłać pocztą elektroniczną. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

komputer z dostępem do Internetu. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

14 

5.3.     Pojęcie korespondencji biurowej 

 
5.3.1.    Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 
 

Określ  rodzaje  korespondencji  biurowej,  wpisując  odpowiedzi  w  kartę  ćwiczeń.

 

Jeżeli 

uważasz,  że  zdanie  jest  prawdziwe  wpisz  w  kratkę  literę  P,  jeżeli  uważasz,  że  zdanie  jest 
fałszywe wpisz literę F. 
1)  Korespondencja nie jest istotnym elementem prowadzenia biura.   

 

 

 

  

2)  Prowadząc korespondencję nie ma konieczności umiejętności redagowania    

 

 

pism, gdyż można skorzystać z gotowych szablonów. 

3)  Pisma należące do korespondencji standardowej łatwiej zredagować niż te,    

 

 

które należą do korespondencji niestandardowej. 

4)  Korespondencja niestandardowa obejmuje pisma, które są wysyłane poza  

 

 

 

granice przedsiębiorstwa. 

5)  Korespondencja wewnętrzna obejmuje oferty kierowane do klientów.  

 

 

 

6)  Korespondencja biurowa nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych. 

 

   

7)  Korespondencja może być archiwizowana tylko w formie papierowej. 

 

8)  Korespondencja może występować w formie ustnej.   

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje korespondencji biurowej, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
   
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Odpowiedz  na  pytania,  wybierając  jako  poprawną  odpowiedź  a)  lub  b)  i  wpisując  je 

w kartę ćwiczeń: 
1)  Korespondencja biurowa: 

a)  pociąga za sobą skutki prawne, 
b)  nie pociąga za sobą skutków prawnych 

2)  Korespondencja handlowa: 

a)  dotyczy podmiotów gospodarczych, 
b)  nie dotyczy podmiotów gospodarczych 

3)  Umowa o pracę należy do korespondencji: 

a)  handlowej, 
b)  niestandardowej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

15 

4)  Korespondencja może być prowadzona: 

a)  tylko w formie pisemnej, 
b)  może  być  utrwalana  za  pomocą  technologii  informacyjnych  takich  jak  taśma 

magnetofonowa czy dyktafon. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje korespondencji biurowej, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

16 

5.4     Kryteria podziału pism 

 
5.4.1.   Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1  

Scharakteryzuj  rodzaje  pism.  Przeczytaj  poniższe  stwierdzenia,  a  następnie  jeżeli 

uważasz, że zdanie jest prawdziwe - wpisz w karcie ćwiczeń w kratkę literę P, zaś jeżeli  
uważasz, że zdanie jest fałszywe wpisz literą F. 
1)  Pismo standardowe można zredagować na podstawie szablonów.  

 

 

 

 

 

2)  Pisma wewnętrzne mogą opuszczać granice przedsiębiorstwa. 

 

 

 

 

 

 

3)  Pojedyncze broszury również są formularzami.   

 

4)  Blankiety korespondencyjne są tożsame z blankietami specjalnymi.   

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje pism i formularzy, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczeń, 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2  

Wymień pisma ze względu na treść, formę, termin realizacji i adresata, wpisując w karcie 

ćwiczeń w miejsce kropek prawidłowe odpowiedzi. 

a)  treść: 

…………………………………………………………………………………………… 

b)  formę: 

…………………………………………………………………………………………… 

c)    termin realizacji: 

…………………………………………………………………………………………… 

d)    adresata: 

............................................................................................................................................ 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić rodzaje pism ze względu na różne kryteria, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

18 

5.5.     Charakterystyka układów graficznych pism 

 

5.5.1.   Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1  
I. 

Scharakteryzuj  układy  graficzne  pism.  W  karcie  ćwiczeń  w  przypadku  właściwej 
odpowiedz wpisz w kwadrat krzyżyk.  

1.  W układzie blokowym: 

a)  odstępy między wierszami wynoszą 1,5,   

 

 

 

 

 

 

 

b)  odstępy między wierszami wynoszą 1.   

 

 

 

 

 

 

2.  W układzie a’linea: 

a)  tytuł piszemy na środku,  

 

 

 

 

 

 

 

 

b)  tytuł piszmy od lewej strony. 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  Blankietem zwykłym jest blankiet: 

a)  BZ3, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)   BR2. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.  Blankiet uproszczony: 

a)  posiada wiele nadruków, 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)  posiada niewiele nadruków.   

 

 

 

 

 

 

 

II.    Zapisywanie  daty  zgodnie  z  Polską  Normą.  Zaznacz  w  karcie  ćwiczeń  krzyżykiem  x,     

które sposoby zapisywania daty są zgodne z Polską Normą: 

1)  2005-04-07  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)  23 maja 2004 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3)  31.05.1987   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)  18 kwietnia 97   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5)  1968-09-25  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6)  luty 21, 1992 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  scharakteryzować układy graficzne pism oraz sposoby zapisywania daty zgodnie z Polską 

Normą, 

2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia, 

 

dyskusja. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Zaadresuj standardową kopertę: 

 
Dane adresata: 

1)  nazwa: Salon Fryzjerski „AFRODYTA” 
2)  adres: ul. Kierzkowska 14/16, 26-600 Radom 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić układ rozmieszczania danych na kopercie, 
2)  zaadresować kopertę standardową. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

– 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

20 

5.6.    Zasady redagowania pism  

 

5.6.1.   Ćwiczenia

 

 

 
Ćwiczenie 1 

Zredaguj pismo dotyczące promocji w salonie fryzjerskim. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób redagowania pisma, 
2)  zredagować pismo w karcie ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

komputer z drukarką. 

 
Ćwiczenie 2 

Zredaguj wniosek do gminy o pozwolenie na rozbudowę salonu fryzjerskiego. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób redagowania wniosku, 
2)  zredagować pismo przewodnie w karcie ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

  komputer z drukarką. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

21 

Ćwiczenie 3 

Zredaguj  odwołanie  do  gminy  dotyczące  odmowy  udostępnienia  informacji  dotyczącej 

zagospodarowania przestrzennego miasta. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób redagowania odwołania, 
2)  zredagować pismo przewodnie w karcie ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

komputer z drukarką. 

 
Ćwiczenie 4 

Wypełnij poniższe CV. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  wypełnić CV w karcie ćwiczeń, 
2)  zaprezentować wyniki pracy. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

komputer z drukarką. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

22 

Karta ćwiczeń 
 

D

ANE PERSONALNE

 

imię i nazwisko

 

 

 

adres

 

 

 

telefon

 

 

 

e-mail

 

 

 

data urodzenia   

 

D

OŚWIADCZENIE ZAWODOWE

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

  

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

• okres (od - do)

 

 

 

• nazwa i adres pracodawcy

 

 

 

• zajmowane stanowisko

 

 

 

W

YKSZTAŁCENIE

 

 

• okres (od - do)   

 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

 
 

• uzyskany tytuł/ stopień /rodzaj 

dyplomu 

 

 

• okres (od - do)   

 

• rodzaj instytucji organizującej 

kształcenie 

 

 

• uzyskany tytuł/ stopień/ rodzaj 

dyplomu 

 

  

J

ĘZYKI OBCE

 

   

 

WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI, 

DOŚWIADCZENIE

    

Z

DOLNOŚCI MANUALNE

 

   

I

NNE ZDOLNOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI

 

 

    

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

23 

5.7.     Zasady prowadzenia korespondencji 
 

5.7.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ zalety i wady systemu dziennikowego.  

 

Zalety 

Wady 

 
 

 

 
 

 

 

 

System 

dziennikowy 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić wady i zalety systemu dziennikowego, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania. 

 

Ćwiczenie 2 

Zaprojektuj  dziennik  korespondencyjny  dla  salonu  fryzjerskiego  wpisując  rezultat  do 

karty ćwiczeń. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić cechy charakterystyczne dziennika korespondencyjnego, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

24 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 3 

Określ,  jakie korzyści  wypływają z  jednolitego sposobu gromadzenia  i  przechowywania 

pism? Wpisz odpowiedź w kartę ćwiczeń w miejscu do tego wyznaczonym. 
 
……………………………………………………………………………………………… 
……………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………

 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić korzyści jednolitego sposobu gromadzenia i przechowywania pism urzędowych, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

 

literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

 

karta ćwiczeń, 

 

przybory do pisania. 

 
Ćwiczenie 4  

W salonie fryzjerskim „EWA” prowadzony jest dziennik korespondencyjny. Korzystając 

z wyznaczonego miejsca w karcie ćwiczeń, wpisz do dziennika następujące pisma: 
 
Pisma otrzymane
1)  Dnia  13-03-2001,  nadawca  -  Telefonia  komórkowa,  ul.  Krótka  3,  26-600  Radom, 

dotyczy: faktura za abonament, znak pisma: HO 09/07 

2)  Dnia 14-03-2001, nadawca - Jan Kowalski, ul. Złota 45, 43-982 Gniezno, dotyczy: opłata 

za instalację alarmową, pismo z dnia 12-03-2001 

3)  Dnia  13-03-2001,  adresat:  Katarzyna  Zielona,  ul.  Gołębia  3,  34-234  Poznań,  dotyczy: 

faktura za farby 

 
Pisma wysłane
1)  Dnia 14-03-2001, adresat: Szkoła Ponadgimnazjalna nr 4 w Poznaniu, ul. Mała 1, 34-234 

Poznań, dotyczy: oferta współpracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

25 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić sposób prowadzenia dziennika korespondencyjnego, 
2)  wypełnić kartę ćwiczeń, 
3)  zaprezentować wyniki pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

 

Środki dydaktyczne: 

  literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia, 

  karta ćwiczeń, 

  przybory do pisania. 

 
 
 

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

26 

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Prowadzenie  korespondencji 
biurowej” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania  1,  2,  3,  4,  5,  6,  9,  10,  11,  12,  13,  14,  15,  17,  18,  19,  20  są  z  poziomu 
podstawowego, 

− 

zadania 7, 8, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za  każdą  prawidłową  odpowiedź  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  złą  odpowiedź  lub  brak 

odpowiedzi uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  -  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  17  zadań,  w  tym  co  najmniej  2  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. c, 6. c, 7. d, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c, 
12. 
b, 13. b, 14. c, 15. b, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.    Rozpoznać sposoby prowadzenia 

korespondencji 

2.    Określić nośniki będące częścią 

korespondencji 

3.    Określić rodzaje pism ze względu na 

treść 

4.    Określić zastosowanie formularzy 

5.    Scharakteryzować pisma ze względu na 

termin realizacji 

6.    Zdefiniować układ graficzny pism 

7.    Rozróżniać układy pism 

PP 

8.    Rozróżniać rodzaje blankietów 

korespondencyjnych 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

27 

9.    Wskazywać elementy należące do 

nagłówka pisma urzędowego 

10.   Rozpoznać sposoby zapisywania daty 

według Polskiej Normy 

11.   Scharakteryzować formularze ze 

względu na zasięg stosowania 

12.   Rozróżnić formularze korespondencyjne 

13.   Wskazywać elementy uchwały 

14.   Wskazywać elementy stylu urzędowego 

15.   Rozróżniać skrótowce 

16.   Zdefiniować pojęcie grupowców 

PP 

17.   Wskazywać zasady redagowania pism 

urzędowych 

18.   Rozpoznać elementy systemu 

kancelaryjnego 

19.   Rozróżniać systemy kancelaryjne 

20.   Stosować standaryzację pism 

w korespondencji biurowej 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

28 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przygotuj odpowiednia liczbę testów. 
3.  Zapewnij samodzielność pracy podczas rozwiązywania testów. 
4.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
5.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszystkie wątpliwości. 
6.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na rozwiązanie testu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz kartę odpowiedzi imieniem i nazwiskiem. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań. 
4.  Test pisemny zawiera 20 zadań z zakresu redagowania pism urzędowych. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi.  Wskaż  tylko  jedną 

prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku pomyłki, zaznacz  ją  kółkiem, a następnie  zaznacz 
odpowiedź poprawną. 

6.  Rozwiązuj  test  samodzielnie,  ponieważ  tylko  wtedy  poznasz  prawdziwy  rezultat  Twojej 

nauki. 

7.  Kiedy pytanie będzie sprawiało ci trudność, odłóż jego rozwiązanie i wróć do niego, gdy 

zostanie jeszcze czas wolny. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut.  
 

Powodzenia! 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

29 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Korespondencja to porozumiewanie 

a)  listowne. 
b)  ustne. 
c)  listowne i ustne. 
d)  telefoniczne. 

 

2.  Rodzajem korespondencji są 

a)  książki. 
b)  płyty CD. 
c)  długopisy i ołówki. 
d)  telefon. 
 

3.  Ze względu na treść, pisma dzielą się na 

a)  zewnętrzne i wewnętrzne. 
b)  sporządzane na formularzach i na blankietach korespondencyjnych. 
c)  informacyjne i przekonujące. 
d)  zwykłe i terminowe. 
 

4.  Do pism sporządzanych na formularzach zaliczamy 

a)  notatkę służbową. 
b)  reklamację. 
c)  ofertę. 
d)  umowę o pracę. 
 

5.  Do pism, które dzielą się ze względu na termin realizacji nie należą pisma 

a)  pilne. 
b)  zwykłe. 
c)  informacyjne. 
d)  terminowe. 
 

6.  Układ graficzny pism wychodzących poza granice przedsiębiorstwa 

a)  nie jest ustalony. 
b)  zależy od przedsiębiorcy. 
c)  jest ustalony Polską Normą. 
d)  jest dowolny. 
 

7.  W układzie blokowym 

a)  odstępy między wierszami wynoszą 1,5 wiersza. 
b)  korespondencję zaczynamy pisać od środka. 
c)  tytuł piszemy na środku. 
d)  tytuł piszmy od lewego marginesu. 
 

8.  Urządzenia biurowe to 

a)  komputer. 
b)  drukarka. 
c)  niszczarka. 
d)  komputer, drukarka, niszczarka itp. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

30 

9.  Nagłówek pisma zawiera 

a)  imię, nazwisko nadawcy oraz adres. 
b)  adres, kod pocztowy i miejscowość nadawcy. 
c)  nazwę przedsiębiorstwa, adres, kod pocztowy i miejscowość. 
d)  nazwę przedsiębiorstwa, kod pocztowy i miejscowość. 
 

10. Polska Norma określa zapisywanie daty w następujący sposób 

a)  23.07.1978. 
b)  27 sierpień 98. 
c)  1997-04-06. 
d)  98-04-06. 
 

11. Ze względu na zasięg stosowania, formularze dzielimy na 

a) zwykłe. 
b) planistyczne. 
c) resortowe. 
d) mieszane. 

 

12. Formularze okienkowe dotyczą 

a)  zasięgu stosowania. 
b)  układu graficznego. 
c)  techniki wykonania. 
d)  formy introligatorskiej. 
 

13. Uchwała 

a)  jest dokumentem sporządzanym obowiązkowo co miesiąc. 
b)  jest dokumentem oficjalnym. 
c)  nie jest dokumentem oficjalnym. 
d)  sporządzana jest w formie ustnej. 
 

14. Styl urzędowy cechuje się 

a)  przewagą zdań złożonych. 
b)  używaniem strony zwrotnej. 
c)  zwięzłością zdań. 
d)  ubarwianiem treści. 
 

15. Skrótowiec PAN jest 

a)  skrótowcem mieszanym. 
b)  literowcem. 
c)  głoskowcem. 
d)  grupowcem. 
 

16. Grupowce 

a)  powstają przez połączenie różnych sposobów odczytywania skrótów. 
b)  zbudowane są z pierwszych liter nazwy. 
c)  powstają przez wymawianie pierwszych głosek. 
d)  powstają  przez  wymawianie  pierwszych  grup  głosek  lub  sylab  skracanych 

wchodzących w skład formacji kilkuwyrazowej. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

31 

17. W redagowanym piśmie należy się wystrzegać 

a)  skrótowców. 
b)  wyrażeń potocznych. 
c)  wyrażeń oficjalnych. 
d)  skrótów. 

 

18. W systemie kancelaryjnym wyróżniamy 

a)  system kopertowy. 
b)  system dziennikowy. 
c)  system fakturowy. 
d)  system korespondencyjny. 
 

19. W systemie bezdziennikowym 

a)  korespondencja odnotowana jest w specjalnym zeszycie. 
b)  korespondencja nie jest wcale odnotowana. 
c)  pisma rejestrowane są na druku „spis spraw”. 
d)  odnotowuje się tylko niektóre pisma. 
 

20. Standaryzacja pism 

a)  nie wpływa na korespondencję. 
b)  ujednolica gromadzenie pism. 
c)  pomaga w prowadzeniu korespondencji. 
d)  dotyczy tylko niektórych pism. 

 
 
 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

32 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ……………………………………………………… 
 

Prowadzenie korespondencji biurowej 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 

 

Nr 

zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

33 

TEST 2 
 
Test  praktyczny  do  jednostki  modułowej  Prowadzenie  korespondencji 
biurowej 

 

 

Test  jest  zadaniem  praktycznym  polegającym  na  zredagowaniu  notatki  służbowej  na 
okoliczność  kradzieży  torebki  damskiej  w  Salonie  fryzjerskim  „EWA”  w  czasie  farbowania 
włosów klientki. Do testu dołączona jest karta oceny ucznia, która zawiera wymagania, jakie 
powinien spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań. 
 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 
 

 

Za  każde  prawidłowo  wykonane  zadanie  uczeń  otrzymuje  1  punkt.  Za  nieprawidłowo 

wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.  
 

Proponuje się  następujące  normy wymagań -  uczeń  otrzymuje  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 7 zadań, 

− 

dostateczny – za wykonanie co najmniej 10 zadań, 

− 

dobry – za wykonanie co najmniej 13 zadań,  

− 

bardzo dobry – za wykonanie co najmniej 17 zadań. 

 

Zadanie praktyczne 

 

Zredaguj  notatkę  służbową  na  okoliczność  kradzieży  torebki  damskiej  w  salonie 

fryzjerskim EWA w czasie  farbowania  włosów klientki. Do wykonania zadania wykorzystaj 
komputer z drukarką. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

34 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.   Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  testu  praktycznego  z  co  najmniej 

jednotygodniowym wyprzedzeniem. 

2.   Zapewnij  odpowiednią  ilość  komputerów  z  drukarką  dla  umożliwienia  wykonania  

ćwiczenia jednocześnie prze kilku uczniów. 

3.   Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania pisma. 
4.   Zapewnij  uczniom  bezpieczne  i  higieniczne  warunki  pracy  w  trakcie  wykonywania 

ćwiczenia. 

5.   Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.   Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.   Wysłuchaj  polecenia  nauczyciela,  w  przypadku  wątpliwości  poproś  o  powtórzenie  lub 

wyjaśnienie. 

3.   Przygotuj narzędzia. 
4.   Sprawdź stan techniczny komputera i drukarki. 
5.   Przygotuj stanowisko pracy. 
6.   Wykonaj poszczególne czynności redagowania notatki służbowej. 
7.   Pamiętaj, że ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac. 
 
 

Materiały dla ucznia:  

− 

instrukcja, 

− 

zadanie praktyczne. 

 

Wyposażenie stanowiska pracy: 

− 

komputer, 

− 

drukarka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

35 

KARTA OCENY UCZNIA 

 
Imię i nazwisko ................................................................................... 
 
Zredagowanie  notatki  służbowej  na  okoliczność  kradzieży  torebki  damskiej  w  Salonie 
fryzjerskim Ewa w dniu 20.07.2007 r. 
 

L.p. 

Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeżeli: 

Punkty 

1.     zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania 

 

 

2.     dokonał  oględzin  stanowiska  pracy  pod  kątem  wyposażenia 

i sprawności urządzeń 
 

 

3.     w tytule notatki służbowej umieścił datę jej sporządzenia 

  

 

4.     wskazał osoby obecne podczas zajścia kradzieży 

 

 

5.     wyodrębnił części składowe pisma 

 

 

6.     dokonał wprowadzenia, aby zorientować adresata w sprawie 

 

 

7.     wyodrębnił część główną, w której wskazał problem 

 

 

8.     dokonał podsumowania notatki służbowej 

 

 

9.     umieścił podpisy osób obecnych podczas zajścia 

 

 

10.   zastosował odpowiedni styl do sporządzenia notatki służbowej 

 

 

11.   zastosował odpowiednie skróty i skrótowce 

 

 

12.   zastosował  akapity  pomiędzy  poszczególnymi  częściami  notatki 

służbowej 
 

 

13.   sporządził notatkę w zwięzłej formie 

 

 

14.   zapisał notatkę służbową na dyskietkę lub płytę CD 

 

 

15.   wydrukował notatkę służbową do oceny 

 

 

16.   posprzątał stanowisko pracy 

 

 

17.   stosował przepisy bhp podczas wykonywania pracy 

 

 

 

 

Razem: 

 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego" 

 

36 

7. LITERATURA 

 
1.  Bogusławska  T.:  Praca  w  nowoczesnym  biurze  część  2.  Wydawnictwo  REA  s.j., 

Warszawa 2003 

2.  Brzóska J., Zawitowska M.: Pisma Urzędowe dla każdego z komentarzem. Wydawnictwo 

specjalne B-BIS S.A., Gdańsk 1991 

3.  Dzwonkowski  T.:  Nowa  instrukcja  kancelaryjna  i  wykaz  akt  dla  organów  gmin 

i związków  międzygminnych  z  omówieniem.  Zachodnie  Centrum  Organizacji,  Zielona 
Góra 2000 

4.  Komosa A.: Technika Biurowa. Ekonomik, Warszawa 1996