background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 

Zuzanna Sumirska  
 
 
 
 

 
 
Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Izabela Suligowska 
mgr Danuta Matuszewska 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.08 
„Planowanie  zabiegów  farbowania włosów”, zawartego w modułowym programie  nauczania 
dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Charakterystyka i rodzaje farbowania włosów, planowanie zabiegu   

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Techniki farbowania włosów oraz planowanie zabiegu 

14 

5.2.1. Ćwiczenia 

14 

5.3. Wpływ właściwości włosów na zabieg farbowania oraz błędy 

i przeciwwskazania zabiegu farbowania włosów 

22 

5.3.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

25 

7.  Literatura 

38 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt.  „Planowanie  zabiegów  farbowania 

włosów”,  który  będzie  pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu 
umiejętności. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych; 

− 

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 
Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie  stosowania  poradnika  uczeń  powinien  zwrócić  się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykonywać proste schematy i rysunki, 

 

wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną, 

 

posługiwać  się  podstawowymi  wiadomościami  z  zakresu  składu  i  działania  na  włosy 
preparatów barwiących, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

korzystać z aktywizujących i praktycznych metod nauczania,  

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

sklasyfikować zabiegi farbowania włosów, 

– 

scharakteryzować rodzaje zabiegów farbowania włosów, 

– 

wyjaśnić zasady określania koloru wyjściowego i docelowego włosów,  

– 

określić zasady ustalania ilości siwizny we włosach naturalnych, 

– 

wyjaśnić zasady mieszania farb fryzjerskich, 

– 

wyjaśnić zasady przygotowywania emulsji farbującej, 

– 

scharakteryzować rodzaje zabiegów wstępnych przed farbowaniem,  

– 

scharakteryzować techniki farbowania włosów po raz pierwszy, 

– 

scharakteryzować techniki farbowania odrostów, 

– 

wyjaśnić techniki barwienia włosów farbowanych na kolor inny niż wyjściowy, 

– 

scharakteryzować techniki farbowania włosów siwych i szpakowatych, 

– 

scharakteryzować techniki farbowania balejażu wieloodcieniowego, 

– 

scharakteryzować kreatywne techniki farbowania włosów, 

– 

wyjaśnić proces technologiczny farbowania włosów, 

– 

określić proces technologiczny farbowania odrostów, 

– 

wyjaśnić techniki korygowania koloru włosów, 

– 

określić błędy popełniane przy farbowaniu włosów i wskazać ich przyczyny, 

– 

sporządzić plan wykonania zabiegu farbowania włosów, 

– 

wyjaśnić przeciwwskazania do farbowania włosów. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08 

Temat:   Podstawowe techniki farbowania włosów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania techniki farbowania 

całego porostu, odrostów i pasemek. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wskazać techniki farbowania włosów, 

 

określić zasady doboru techniki farbowania do planowanego efektu kolorystycznego, 

 

scharakteryzować techniki farbowania całego porostu, 

 

scharakteryzować technikę  farbowania odrostów z uwzględnieniem technik przeciągania 
koloru, 

 

rozróżnić podstawowe techniki farbowania pasemek, 

 

scharakteryzować techniki farbowania pasemek na włosach krótkich i długich, 

 

dobrać technikę farbowania włosów do planowanego efektu kolorystycznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Czas:
  240 min. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów, 

 

główki fryzjerskie z uchwytami, 

 

grzebień,  

 

pędzel do farbowania, 

 

miseczka plastikowa,  

 

wybrane farby, oksydanty o różnej mocy, 

 

rękawiczki jednorazowe, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

kartka do wykonania notatek, 

 

karty ćwiczeń.  

 
Przebieg lekcji 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  technik  farbowania  całego 

porostu,  odrostów  oraz  pasemek  z  uwzględnieniem  efektu  kolorystycznego  przy 
zastosowaniu każdej z nich. 

4.  Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń. 
5.  Uczniowie rozwiązują zadania. 
6.  Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań. 
7.  nauczyciel przeprowadza  instruktaż w zakresie wykonywania farbowania całego porostu 

po raz pierwszy, techniki  farbowania  całego porostu włosów wcześniej koloryzowanych 
oraz techniki farbowania pasemek na czepek. 

8.  Nauczyciel rozdaje uczniom główki ćwiczeniowe i określa zadanie do wykonania. 
9.  Uczniowie wykonują ćwiczenia określone przez nauczyciela. 
10.  Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń. 
11.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

12.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat kreatywnych technik farbowania włosów.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5 

Jednostka modułowa:  

 

Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08 

Temat:  Kreatywne techniki farbowania włosów 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania technik farbowania 

kreatywnego. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

wyjaśnić pojecie farbowanie kreatywne 

 

wskazać techniki farbowania kreatywnego, 

 

określić  zasady  doboru  techniki  farbowania  kreatywnego  do  planowanego  efektu 
kolorystycznego, 

 

scharakteryzować techniki: tęczy, rombu, panelowej oraz farbowania sekcyjnego, 

 

dobrać technikę farbowania kreatywnego do planowanego efektu kolorystycznego. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

prezentacja multimedialna kreatywnych technik farbowania włosów, 

 

zdjęcia fryzur, 

 

karty ćwiczeń. 

 
Czas:  180 min. 
 
Przebieg lekcji 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  kreatywnych  technik 

farbowania włosów z uwzględnieniem efektu kolorystycznego przy zastosowaniu każdej 
z nich – prezentacja multimedialna. 

4.  Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń. 
5.  Uczniowie rozwiązują zadania. 
6.  Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań. 
7.  Nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  w  zakresie  wykonywania  farbowania  kreatywnego 

wybranymi technikami (np. tęczy i rombu). 

8.  Nauczyciel rozdaje uczniom główki ćwiczeniowe i określa zadanie do wykonania. 
9.  Uczniowie wykonują ćwiczenia określone przez nauczyciela. 
10.  Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń. 
11.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza  poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

12.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

wiadomości  na  temat:  Ramowych  zabiegów pielęgnacyjnych  wykonywanych  na  włosach  po 
koloryzacji. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 

podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Charakterystyka  i  rodzaje  farbowania  włosów,  planowanie 

zabiegu 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij zdania.  

Pigmenty  mogą  mieć  pochodzenie  ………………………  lub  ………………………….. 
Eumelaniny  odbarwiają  się  ………………………………  Feomelaniny  znajdują  się 
w ……………………….. i ………………………… włosach. O widocznym kolorze włosów 
naturalnych decyduje barwa ………………………………….... Kolory naturalne znajdują się 
po  …………………………..  stronie  palety.  Jeżeli  włosy  farbuje  się  na  odcień  ciemniejszy 
lub  na  tym  samym  ……………………….…….,  co  kolor  ……………..………………., 
zabieg  taki  nazywa  się  farbowaniem  …………………………..  Efekt  końcowy  farbowania 
zależy od …………………………………. fryzjera i ……………………………. klienta/tki.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką i rodzajami farbowania (materiał nauczania 4.1.1), 
2)  dokończyć zdania, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij tabelę. 

 

Nazwa kierunku koloru   Oznaczenie numeryczne  

Oznaczenie literyczne  

Naturalny  

 

 

Popielaty  

 

 

Złoty  

 

 

Miedziany  

 

 

Czerwony  

 

 

Fioletowy  

 

 

Beżowy 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.1.1, 
2)  wypełnić puste pola w tabeli, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Na  znajdującej  się  poniżej  palecie  kolorystycznej  wskaż  grupy  barw  o  następujących 

kierunkach: - naturalne, - neutralne, - ciepłe, - zimne. Uzasadnij swój wybór.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem palety kolorów (materiałem nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się z opisem palety producenta farb, 
3)  wskazać odpowiednie grupy barw i uzasadnić wybór, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie przed klasą.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

paleta kolorystyczna (poniżej), 

 

wskaźnik. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

PALETA   KOLORÓW 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

5.2.  Podstawowe techniki farbowania włosów 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wypełnij wykropkowane miejsca opisami oraz nazwami technik. 

 

Farbowanie po raz pierwszy (włosów naturalnych) 

 

Technika I 
Farbowanie włosów na tym samym poziomie lub na odcienie ciemniejsze – 
…………………………………………………………………………………………………. 
Technika II 
Farbowanie na odcienie jaśniejsze – 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
Technika III 
Farbowanie włosów na odcienie o intensywnych fantazyjnych barwach – 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 

 

Farbowanie po raz kolejny (włosów farbowanych) 
Technika I 
…………………………………………………………………………………………………. 
– emulsję farbująca nakłada się na długość i końce, a po 5-10 min na nasadę.  
Technika II  
………………………………………………………………………………………………….. 
–  przygotowuje  się  dwie  emulsje  farbujące:  na  nasadę  (odrost)  nakłada  się  pierwszą  farbę 
z oksydantem  o  stężeniu  uzależnionym  od  różnicy  tonów  między  naturalnym  kolorem 
włosów  a  docelowym,  następnie  na  długości  włosów  i  końce  nakłada  się  drugą  farbę 
z oksydantem  o  stężeniu  uzależnionym  od  różnicy  tonów  między  wyjściowym  kolorem 
włosów a docelowym.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  podstawowych  technik  farbowania  włosów  (materiał  nauczania 

4.2.1), 

2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  przedstawić wyniki.  
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Zastanów się i napisz, co przedstawiają podane niżej rysunki.  

 

                      

 

1.                                                              2. 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………… 
………………………………………………………………………………………………… 
…………………………………………………………………………………………………. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  podstawowych technik farbowania włosów (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę z opisami koleżanek/ kolegów, 
4)  zaprezentować wyniki.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Ćwiczenie 3  

Uzupełnij zdania. 

 

Odrosty  występują  przy  włosach  wcześniej  …………………………...  Farbowanie odrostów 
ma  na celu ……………………………………………… znajdującego się  na reszcie porostu, 
na całej głowie. Odrosty farbuje się nakładając ……………………. przygotowaną właściwie 
……………………………………………………...  Po  upływie  określonego  czasu  preparat 
przeciąga  się  na  długość  włosów  w  celu  ……………………………….  koloru  na  reszcie 
porostu.  Przeciągnięcie  koloru  można  wykonać  …………………………………  delikatnie 
grzebieniem preparat lub …………………………………….. farbę na zwilżonych włosach. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  podstawowych  technik  farbowania  włosów  (materiał  nauczania 

4.2.1), 

2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  długopis, 

  literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 4 

Na główkach ćwiczebnych zaprezentuj i wyjaśnij technikę farbowania całego porostu  

a)  w przypadku włosów naturalnych;  
b)  w przypadku włosów wcześniej farbowanych.  

Wykonać po  jednej technice dla każdego przypadku. Emulsję farbującą wybierz według 

uznania. Zadaniem ćwiczenia jest sprawdzenie twoich umiejętności aplikowania preparatu na 
włosy.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  rozdać  uczniom  główki 
ćwiczeniowe  i  określić  zadanie:  każdy  uczeń  aplikuje  farbę  na  włosy  wskazaną  techniką. 
Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  zasad  aplikacji  emulsji 
farbującej  na  włosy  przy  farbowaniu  włosów  naturalnych  oraz  wcześniej  farbowanych. 
Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  
i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania. 

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1, 
2)  przygotuj stanowisko pracy, 
3)  wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem, 
4)  zanotuj uwagi,  
5)  w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem,  
6)  porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów, 
7)  zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie, 
8)  zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

główki fryzjerskie z uchwytami, 

 

grzebień,  

 

pędzel do farbowania,  

 

miseczka plastikowa,  

 

wybrane farby, oksydanty o różnej mocy, 

 

rękawiczki jednorazowe, 

 

ręczniki jednorazowego użytku, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

kartka do wykonania notatek,  

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 5 

Na  podstawie  zdjęcia  poniżej  opisz,  jakie  techniki  zostały  wykorzystane  do  osiągnięcia 

takiego efektu, biorąc pod uwagę, że klientka miała włosy naturalne, na poziomie 6.  
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1, 
2)  wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem, 
3)  zanotuj uwagi,  
4)  w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem i poproś go o pomoc,  
5)  porównaj twoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów, 
6)  zaprezentuj swoją pracę. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

długopis,  

 

notatnik,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 6 

Na  główce  ćwiczebnej  zaprezentuj  wykonanie  etapu  balejażu  przygotowującego  

do  farbowania  pasemek.  Nałóż  czepek  na  główkę  i  wyciągnij  włosy.  Opowiedz,  co 
powinieneś zrobić, aby efekt balejażu był bardzo naturalny.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  rozdać  uczniom  główki 
ćwiczeniowe  i  określić  zadanie:  każdy  uczeń  wykonuje  etap  balejażu  przygotowujący  do 
farbowania  pasemek  techniką  na  czepek.  Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić 
instruktaż  z  zakresu  zasad  zakładania  czepka  na  włosy  i  sposobu  wybierania  pasm  włosów. 
Podczas  wykonywania  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie 
potrzeby pomóc w realizacji zadania.   
Na  zakończenie  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  przebieg  wykonania  ćwiczenia, 
odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1, 
2)  przygotuj główkę fryzjerską,  
3)  przygotuj stanowisko pracy, 
4)  wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem, 
5)  zanotuj uwagi,  
6)  w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem,  
7)  porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów, 
8)  zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie, 
9)  zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

główka fryzjerska z uchwytem, 

 

czepek,  

 

grzebień,  

 

rękawiczki jednorazowe, 

 

kartka do wykonania notatek, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 7 

Na  główce  ćwiczebnej  wykonaj  farbowanie  pasemek  na  włosach  krótkich.  Opisz  ustnie 

przebieg swojej pracy i uzyskany efekt.  
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Należy  rozdać  uczniom  główki 
ćwiczeniowe  i  określić  zadanie:  każdy  uczeń  wykonuje  farbowanie  pasemek  na  włosach 
krótkich.  Następnie  nauczyciel  powinien  przeprowadzić  instruktaż  z  zakresu  zasad 
sporządzania  emulsji  farbującej,  techniki  wykonania  pasemek,  określania  czasu  działania 
farby  na  włosy  oraz  wypłukania  emulsji  z  włosów.  Podczas  wykonywania  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  realizacji 
zadania. 

Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia, 

odnieść  się  do  błędów  popełnionych  podczas  jego  realizacji  i  wskazać  sposoby 
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1, 
2)  przygotuj główkę fryzjerską, 
3)  przygotuj stanowisko pracy, 
4)  wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem, 
5)  zanotuj uwagi, 
6)  w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem, 
7)  porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów, 
8)  zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie, 
9)  zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

główka fryzjerska z uchwytem, 

 

grzebień,  

 

preparaty do farbowania: farby i oksydanty o różnej mocy, 

 

rękawiczki jednorazowe, 

 

instrukcja wykonania ćwiczenia, 

 

kartka do wykonania notatek,  

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 8 

Uzupełnij tabelę.  

 

Nazwa techniki 

Długość włosów dla techniki 

Opis techniki 

Technika panelowa  

 
 
 
 

 

Technika diagonalna 

 
 
 
 

 

Technika rombu 

 
 
 
 

 

Technika tęczy 

 
 
 
 

 

Techniki sekcyjne 

 
 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.2.1, 
2)  wypełnić puste pola w tabeli, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.3.  Wpływ właściwości włosów na zabieg farbowania oraz błędy 

i przeciwwskazania zabiegu farbowania włosów 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij zdania.  

 
Zdolność  pęcznienia  włosów  oraz  ich  chłonność  pozwala  na  dostanie  się  do  wnętrza  włosa 
……………………………………………………….    Przy  włosach  twardych  i  szklistych 
proces farbowania jest ……………………………, a odcienie wychodzą …………………… 
i ………………………………. Przy włosach o strukturze porowatej i  cieńszych kolor farby 
powinien  być  ……………………………………………  Przeciwwskazania  do  farbowania 
włosów  występują  w  dwu  przypadkach  ………………………………………………………. 
oraz ……………………………………………………………………………………………. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1, 
2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wskaż powody powstawania błędów w procesie farbowania. 

1. ……………………………………………………………………………………………..… 

2…………………………………………………………………………………………………. 

3…………………………………………………………………………………………………. 

4…………………………………………………………………………………………………. 

5…………………………………………………………………………………………………. 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

2)  uzupełnić wykropkowane miejsca, 
3)  porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7 

 
Ćwiczenie 3 

Uzupełnij tabelę.  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 
 
 
 

Docelowy 

odcień włosów 

Możliwe przyczyny 

Proponowana korekta 

koloru 

Zbyt ciemny  

  

 

 

 

 

 

 

Zbyt jasny 

 

 

 

 

 

 

 

Zbyt jaskrawy 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.3.1, 
2)  wypełnić puste pola w tabeli, 
3)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

długopis,  

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
farbowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. a, 
12. 
b, 13. a, 14. a, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Rozróżnić naturalne barwniki włosa 

Określić, za co odpowiada barwa dominująca 
włosów 

Zdefiniować pojęcie farbowanie włosów 

Wskazać numeryczny symbol kierunku 
kolorystycznego farby 

Wskazać literowy symbol kierunku 
kolorystycznego farby 

Scharakteryzować paletę kolorystyczną 

Wyjaśnić pojęcie farbowanie całego porostu 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Rozróżnić podstawowe rodzaje zabiegów 
farbowania włosów 

Scharakteryzować zabieg farbowania właściwego 

10 

Scharakteryzować zabieg farbowania 
rozjaśniającego 

11 

Wyjaśnić pojęcie analiza włosów przed 
farbowaniem 

12 

Wskazać rodzaje zabiegów wstępnych 
wykonywanych przed farbowaniem 

13  Wskazać zasadę doboru techniki farbowania 

14  Określić cel farbowania całego porostu 

15  Określić cel farbowania odrostów 

16 

Zaproponować sposób aplikacji emulsji 
farbującej przy koloryzacji włosów naturalnych 
na odcienie jaśniejsze 

PP 

17  Określić cel przeciągnięcia koloru 

PP 

18 

Rozróżnić kreatywne techniki farbowania 
włosów 

PP 

19  Scharakteryzować technikę tęczy 

PP 

20 

Zaproponować sposób korekty koloru włosów o 
zbyt jaskrawym odcieniu 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  zabiegów  farbowania  włosów.  Są  to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

Powodzenia! 

 

 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  W skład barwnika naturalnego melaniny wchodzą 

a)  eumelanina i feomelanina. 
b)  melanina i alanina. 
c)  fimelanina i eumelanina. 
d)  feomelanina i pigmenty szkliste.  

 
2.  O widocznym kolorze włosów naturalnych decyduje: 

a)  złocisty odcień. 
b)  barwa dominująca. 
c)  kolor szczególny. 
d)  poziom koloru. 

 
3.  Farbowanie włosów to  

a)  zabieg, podczas którego zmienia się kształt włosów. 
b)  przekształcenie pigmentu naturalnego w sztuczny. 
c)  zmiana koloru włosów przez użycie sztucznych pigmentów. 
d)  wprowadzenie we włosy pigmentów naturalnych. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

4.  W oznaczeniu numerycznym kierunek kolorystyczny miedziany to 

a)  6. 
b)  8. 
c)  4. 
d)  3. 

 
5.  W oznaczeniu literowym kierunek kolorystyczny popielaty to 

a)  N. 
b)  R. 
c)  V. 
d)  A. 

 
6.  Paleta kolorystyczna wskazuje 

a)  głębię i poziom koloru. 
b)  poziom i kierunek koloru. 
c)  ton i kierunek koloru. 
d)  refleks odcienia koloru. 

 
7.  Farbowanie całego porostu dotyczy farbowania włosów na 

a)  różne kolory. 
b)  kolor jednolity. 
c)  kolor wyjściowy. 
d)  kolor bazowy. 

 
8.  Podstawowe rodzaje zabiegów farbowania to farbowanie: 

a)  neutralne i rozjaśniające. 
b)  naturalne i rozjaśniające. 
c)  właściwe i rozjaśniające. 
d)  bazowe i rozjaśniające. 

 
9.  Podczas zabiegu farbowania właściwego włosy uzyskują  

a)  kolor jaśniejszy z zachowaniem refleksu. 
b)  kolor naturalny na tym samym poziomie. 
c)  kolor na tym samym poziomie lub ciemniejszy. 
d)  odświeżenie koloru. 

 
10.  Podczas farbowania rozjaśniającego włosy są 

a)  tylko rozjaśnione. 
b)  rozjaśnione i mają zmieniony kolor. 
c)  utlenione i odświeżone. 
d)  rozjaśnione z zachowaniem koloru. 

 
11.  Analiza włosów oznacza 

a)  diagnozę  włosów,  określenie  koloru,  określenie  udziału  siwizny,  wybór  techniki 

farbowania. 

b)  określenie koloru, pigmentację, zaplanowanie mieszaniny farbującej. 
c)  diagnozę włosów, zaplanowanie zabiegu farbowania. 
d)  przeprowadzenie badania stanu włosów. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

12.  Do zabiegów wstępnych zalicza się 

a)  przygotowanie klienta do zabiegu, pigmentacja, mycie włosów. 
b)  pigmentacja, podkład rozjaśniający, dekoloryzacja. 
c)  przygotowanie klienta do zabiegu, mycie włosów, aplikacja produktu na włosy. 
d)  diagnoza włosów, przygotowanie klienta do zabiegu, mycie włosów. 

 
13.  Podstawowym celem zastosowania techniki farbowania jest 

a)  uzyskanie określonego efektu kolorystycznego. 
b)  aplikacja produktu na włosy. 
c)  dobranie emulsji farbującej. 
d)  całkowita zmiana koloru włosów. 

 
14.  Farbowanie całego porostu oznacza farbowanie 

a)  włosów na jednolity kolor. 
b)  wszystkich włosów. 
c)  włosów wieloma technikami. 
d)  włosów naturalnych. 

 
15.  Celem farbowania odrostów jest  

a)  przyciemnienie koloru na odrostach. 
b)  odświeżenie koloru na odrostach. 
c)  wprowadzenie nowego we włosy. 
d)  wyrównanie koloru na całej głowie. 

 
16.  Farbując włosy naturalne na odcienie jaśniejsze emulsję nakłada się w kolejności 

a)  długości – końce – nasadę. 
b)  końce – długości – nasadę. 
c)  nasadę – długości – końce. 
d)  końce – nasadę – długości. 

 
17.  Przeciągnięcie koloru wykonuje się w celu 

a)  zmiany koloru na długościach. 
b)  przyciemnienia koloru odrostów. 
c)  odświeżenia koloru na długościach. 
d)  odświeżenia koloru na długościach i końcach. 

 
18.  Kreatywne techniki farbowania to 

a)  diagonalna, panelowa, rombu, tęczy. 
b)  trójkątna, rombu, tęczy panelowa. 
c)  diagonalna, sekcyjna, owalna. 
d)  kwadratowa, diagonalna, rombu. 

 
19.  Technika tęczy polega na 

a)  podkreśleniu koloru sekcji. 
b)  rozproszeniu koloru pasemek. 
c)  zaznaczeniu koloru podstawy. 
d)  rozmgleniu koloru pasemek. 

 
20.  Przy zbyt jaskrawym odcieniu włosów, kolor należy 

a)  tonować odcieniem naturalnym. 
b)  dekoloryzować. 
c)  tonować odcieniem komplementarnym. 
d)  poddać kąpieli rozjaśniającej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Planowanie zabiegów farbowania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

Test 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Planowanie  zabiegów 
farbowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1-15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. a, 
12. 
b, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić barwniki wpływające na naturalną barwę 
włosów 

Zdefiniować pojęcie paleta kolorystyczna 

Rozróżnić czynności analizy włosów przed 
farbowaniem 

Określić sposób aplikacji emulsji farbującej na 
włosy przy farbowaniu całego porostu po raz 
pierwszy 

Rozróżnić techniki przeciągania koloru 

Zaproponować technikę farbowania włosów przy 
znanym efekcie kolorystycznym 

Wyjaśnić pojęcie balejaż 

Przewidzieć  efekt  farbowania  pasemek  techniką 
panelową 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Wskazać 

czynniki 

decydujące 

efekcie 

farbowania włosów 

10 

Określić  sposób  korekty  zbyt  ciemnego  koloru 
włosów 

11 

Określić  przyczyny  uzyskania  zbyt  jasnego 
koloru włosów 

12 

Określić przeciwwskazania do wykonania 
farbowania włosów 

13 

Określić zasady doboru składników emulsji 
farbującej do rodzaju włosów poddawanych 
koloryzacji 

14 

Wskazać parametry farbowania zależne od 
stężenia oksydanta 

15  Scharakteryzować technikę tęczy 

16 

Zaproponować technikę farbowania kreatywnego 
uwzględniając oczekiwania klienta 

PP 

17 

Określić kolejność farbowania pasemek na 
włosach długich 

PP 

18  Określić warunki wykonania próby uczuleniowej 

PP 

19  Scharakteryzować pojęcie technika farbowania 

PP 

20 

Rozróżnić kierunki kolorystyczne palety 
fryzjerskiej 

PP 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  planowania  zabiegów  farbowania  włosów.  Są  to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznacz  prawidłową 

odpowiedź  X  (w  przypadku  pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową). 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia! 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  We włosach jasnych i cienkich występuje 

a)  eumelanina. 
b)  feomelanina. 
c)  więcej feomelaniny w stosunku do eumelaniny. 
d)  więcej eumelaniny w stosunku do feomelaniny. 

 
2.  Paleta barw we fryzjerstwie to wzornik 

a)  odpowiadający naturalnym kolorom włosów. 
b)  odpowiadający kolorom preparatów do farbowania włosów. 
c)  barw o tym samym poziomie kolorystycznym i różnych odcieniach. 
d)  barw o różnych poziomach i tych samych odcieniach kolorystycznych. 

 
3.  Analiza koloru nie obejmuje 

a)  określania koloru wyjściowego. 
b)  diagnozy stanu włosów. 
c)  pigmentacji. 
d)  określania udziału siwizny. 

 
4.  Przy  farbowaniu  włosów  naturalnych  na  odcienie  ciemniejsze  od  koloru  wyjściowego, 

emulsję farbującą aplikuje się na 
a)  długości i końce, potem na nasadę. 
b)  nasadę, potem na długości i końce. 
c)  całość porostu równocześnie. 
d)  nasadę i długość, potem na końce. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

5.  Emulgowanie farby na zwilżonych włosach to jedna z technik 

a)  koloryzacji odrostów. 
b)  farbowania całego porostu. 
c)  farbowania pasemek. 
d)  przeciągnięcia koloru. 

 
6.  Poniższe zdjęcie przedstawia efekt farbowania włosów techniką 

a)  tęczy. 
b)  rombu. 
c)  na folię. 
d)  aury. 

 
7.  Balejaż to technika farbowania pasemek na 

a)  całym poroście. 
b)  wierzchniej części porostu. 
c)  spodniej części porostu. 
d)  dowolnej części porostu. 

 
8.  Technika panelowa farbowania kreatywnego daje 

a)  efekt rozproszenia koloru w wierzchniej części porostu. 
b)  efekt barwnego rozłożenia koloru. 
c)  trójwymiarowy efekt kolorystyczny różniący się poziomem barwy. 
d)  trójwymiarowy efekt kolorystyczny różniący się głębokością tonu. 

 
9.  Na efekt farbowania nie ma wpływu 

a)  zdolność pęcznienia włosów. 
b)  chłonność włosów. 
c)  długość włosów. 
d)  grubość włosów. 

 
10.  Przy zbyt ciemnym odcieniu włosów należy wykonać 

a)  tonowanie kolorem komplementarnym. 
b)  tonowanie płukanką barwiącą. 
c)  kąpiel rozjaśniającą. 
d)  Repigmentacja. 

 
11.  Zbyt jasny odcień włosów może być wynikiem 

a)  za wysokiego stężenia oksydanta. 
b)  za niskiego stężenia oksydanta. 
c)  nie uwzględnienia grubości włosów. 
d)  zbyt wysokim nasyceniem odcienia we włosach rozjaśnionych. 

 
12.  Jednym  z  przeciwwskazań  do  wykonania  farbowania  jest  obecność  we  włosach 

barwników 
a)  anilinowych. 
b)  roślinnych. 
c)  utleniających. 
d)  jonowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

13.  Przy  włosach  grubych  i  mocnych  o  zwartej  strukturze  odcienie  farby  powinny  być 

zgodne z kolorem oczekiwanym, a stężenie oksydantu 
a)  niższe. 
b)  określa producent farby użytej do zabiegu. 
c)  nie wpływa na efekt farbowania. 
d)  wyższe. 

 
14.  Zdolność pęcznienia  i penetracji do wnętrza włosa, jak również czas, w  jakim przebiega 

zabieg farbowania zależą od 
a)  stężenia oksydantu. 
b)  poziomu kolorystycznego użytej farby. 
c)  odcienia kolorystycznego użytej farby. 
d)  techniki farbowania. 

 
15.  Technika  polecana  do  farbowania  włosów  długich.  Polega  na  uzyskaniu  efektu 

rozproszenia  koloru  w  częściach  przedniej  i  tylnej  (potylicznej).  Pasma  wybierane  są 
diagonalnie  (ukośnie).  Im  większe  nachylenie  pasma,  tym  większe  jest  rozproszenie 
koloru. Powyższy opis dotyczy techniki 
a)  diagonalnej. 
b)  rombu. 
c)  tęczy. 
d)  panelowej. 

 
16.  Do  salonu  fryzjerskiego  zgłosiła  się  klienta,  której  życzeniem  jest  kolorystyczne 

podkreślenie  ostrych  i  asymetrycznych  linii  strzyżenia.  Jaką  technikę  farbowania 
kreatywnego zaproponujesz? 
a)  Rombu. 
b)  Aury. 
c)  Tęczy. 
d)  Sekcyjną. 

 
17.  W technice farbowania pasemek na włosach długich 

a)  najpierw farbuje się podstawę, potem pasemka. 
b)  najpierw farbuje się pasemka, potem podstawę. 
c)  farbowanie pasemek i podstawy wykonuje się równocześnie. 
d)  kolejność koloryzacji nie wpływa na końcowy efekt. 

 
18.  Przed  farbowaniem  włosów  po  raz  pierwszy  należy  wykonać  próbę  uczuleniową. 

Czynność wykonuje się na 
a)  24 godziny przed wykonaniem usługi. 
b)  48 godziny przed wykonaniem usługi. 
c)  72 godziny przed wykonaniem usługi. 
d)  5 dni przed wykonaniem usługi. 

 
19.  Technika farbowania określa 

a)  zasady określania koloru wyjściowego i docelowego. 
b)  sposób doboru koloru włosów do typu urody klienta. 
c)  sposób aplikacji emulsji farbującej na włosy. 
d)  zasady analizy włosów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

20.  Kierunkiem kolorystycznym palety fryzjerskiej nie jest 

a)  odcień ciepły. 
b)  refleks zimny. 
c)  poziom blond. 
d)  odcień neutralny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Planowanie zabiegów farbowania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006