background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 

 
 

 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

Elżbieta Małek 

 

 

 

 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych 
514[01].Z1.02 

 

 

 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

mgr Mariola Góźdź 
mgr inż. Zuzanna Sumirska 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
mgr marek Rudziński 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z1.02 
„Rozpoznawanie  patologicznych  zmian  skórnych”,  zawartego  w  modułowym  programie 
nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1.  Podstawowe  wyjaśnienia  terminologiczne  i  pielęgnowanie  różnych  rodzajów 

skóry 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Choroby zakaźne skóry 

15 

5.2.1. Ćwiczenia 

15 

5.3. Zmiany barwnikowe, znamiona i nowotwory skóry 

18 

5.3.1. Ćwiczenia 

18 

5.4. Łuszczyca i choroby łojotokowe skóry 

20 

5.4.1. Ćwiczenia 

20 

5.5. Choroby owłosionej skóry głowy i włosów 

22 

5.5.1. Ćwiczenia 

22 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

24 

7.  Literatura 

37 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01].Z1.02 

W poradniku zamieszczono: 

  wymagania wstępne, 

  wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

  przykładowe scenariusze zajęć, 

  propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 

praktycznych, 

  wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym 
uwzględnieniem: 

  pokazu z objaśnieniem, 

  tekstu przewodniego, 

  metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróżnicowane,  począwszy  od  samodzielnej 
pracy uczniów do pracy zespołowej. 
W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel  może 
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 
W tym rozdziale podano również: 

  plan testu w formie tabelarycznej, 

  punktacje zadań i uczenia się, 

  propozycje norm wymagań, 

  instrukcję dla nauczyciela, 

  instrukcję dla ucznia, 

  kartę odpowiedzi, 

  zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

514[01].Z1 

Anatomia, fizjologia,

  

choroby skóry i w

łosów

 

514[01].Z1.01 

Charakteryzowanie budowy  

i funkcji skóry oraz w

łosów 

514[01].Z1.02 

Rozpoznawanie patologicznych 

zmian  na skórnych 

514[01].Z1.03 

Rozpoznawanie uszkodze

ń 

 i chorób w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 
 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  czytać tekst ze zrozumieniem, 

  wykonywać rysunki przekroju skóry i jej przydatków, 

  charakteryzować budowę i funkcje skóry, 

  charakteryzować budowę i funkcje przydatków skórnych, szczególnie włosów, 

  korzystać z różnych źródeł informacji, 

  dostrzegać podobieństwa i różnice w opisach i fotografiach, 

  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii, 

  dobrać przybory i materiały do wykonania ćwiczenia, 

  wykorzystać wcześniejsze doświadczenia własne z zakresu zmian dermatologicznych,  

  z którymi spotkałeś się w życiu. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

  określić choroby owłosionej skóry głowy, 

  scharakteryzować postacie łupieżu, 

  rozpoznać łupież suchy i tłusty, 

  określić przyczyny występowania łojotoku, 

  rozpoznać grzybice skóry głowy, 

  wskazać czynniki powodujące łysienie, 

  scharakteryzować łysienie typu męskiego, 

  wyjaśnić proces łysienia kobiet, 

  scharakteryzować przyczyny nadmiernego owłosienia, 

–  scharakteryzować gruczoły skóry, 
–  scharakteryzować choroby wirusowe i bakteryjne, 
–  scharakteryzować i rozpoznać choroby pasożytnicze, 
–  określić choroby łojotokowe i łuszczycowe, 
–  scharakteryzować zmiany barwnikowe skóry, 
–  scharakteryzować zasady pielęgnacji różnych rodzajów skóry. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł:  

 

 

 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

 

514 [01]Z1.02 

Temat:  Rozróżnianie wykwitów skórnych: pierwotnych i wtórnych. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i opisywania pierwotnych i wtórnych 

wykwitów skórnych. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

 

  zdefiniować pojęcia: wykwit pierwotny, wykwit wtórny, 

  wymienić wykwity skórne pierwotne, 

  wymienić wykwity skórne wtórne, 

  scharakteryzować poszczególne wykwity, 

  rozpoznać wykwity na zdjęciach (ewentualnie niektóre na swojej skórze), 

  posługiwać się pojęciami dermatologicznymi z zakresu zmian skórnych. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

 

ćwiczenia w małych grupach. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  pojedyncze  zdjęcia  wykwitów  skórnych  (ewentualnie  atlas  chorób  skóry  z  zasłoniętymi 

podpisami pod fotografiami), 

  lupy, 

  plansza anatomiczna budowy skóry, 

  pojedyncze  sztywne  kartoniki  z  wypisanymi  na  nich  cechami  charakterystycznymi 

wszystkich omawianych wykwitów skórnych, 

  kartki na notatki. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Przedstawienie  przez  nauczyciela  wiadomości  dotyczących  definiowania  pojęć:  wykwit 

pierwotny,  wykwit  wtórny;  charakterystyki  powyższych  wykwitów  oraz  znaczenia 
umiejętności  rozpoznawania  rodzaju  zmian  skórnych  w  diagnostyce  chorób  skóry  – 
wykład  informacyjny  połączony  z  pokazem  na  zdjęciach  (bądź  w  atlasie 
dermatologicznym). 

4.  Ćwiczenia praktyczne: 

  Uczniowie zostają podzieleni na grupy 4 osobowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

  Nauczyciel wyjaśnia przebieg ćwiczenia, które ma polegać na tym, że: 

 

każda z grup  ma rozpoznać poszczególne pierwotne  i  wtórne wykwity skórne  na 
zdjęciach (bądź w atlasie) i podpisać je. Jeśli ktoś z członków grupy ma na swojej 
skórze  jakieś  wykwity  i  może  je  zaprezentować,  dodatkowo  zdjęcie  może  być 
poparte prezentacją  „zmiany naturalnej” (np.: plama barwnikowa, blizna itd.), 

 

do  każdego  rozpoznanego  wykwitu  skórnego  uczniowie  dopasowują  kartoniki 
z ich charakterystyką, 

 

każda grupa wybiera swojego lidera, 

 

liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy. 

  Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w rozpoznawaniu naturalnych zmian 

skórnych (w razie potrzeby). 

5.  Każdy  uczeń  wskazuje  swoje  mocne  i  słabe  strony  w  trakcie  wykonywania  ćwiczeń 

praktycznych. 

6.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza    poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

7.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Korzystając  z  dostępnych  źródeł  informacji  i  wiadomości  zdobytych  na  zajęciach,  sporządź 
tabelę,  w  której  umieścisz  nazwy  i  charakterystykę  wszystkich  pierwotnych  i wtórnych 
wykwitów skórnych. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca    

 

…………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł:  

 

 

 

Anatomia, fizjologia, choroby skóry i włosów 514 [01].Z1 

Jednostka modułowa:  

 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych

  

514 [01]Z1.02 

 

Temat:    Choroby pasożytnicze skóry. 

Cel  ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  rozpoznawania  i  przeciwdziałania  przenoszeniu 

chorób pasożytniczych skóry w pracy fryzjera. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  wymienić rodzaje chorób pasożytniczych skóry, 

  scharakteryzować zmiany skórne spowodowane wszawicą i świerzbem, 

  wyjaśnić sposoby zakażenia chorobami pasożytniczymi skóry, 

  omówić sposoby leczenia wszawicy i świerzbu, 

  przedstawić zasady zapobiegania przenoszeniu chorób pasożytniczych skóry, 

  zapobiegać przenoszeniu wszawicy i świerzbu w salonie fryzjerskim. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna, 

 

ćwiczenia w małych grupach. 

 
Czas:  90 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

  slajdy obrazujące zmiany skórne, 

   rzutnik do slajdów, 

  opakowania po środkach farmakologicznych używanych w leczeniu wszawicy i świerzbu, 

  duże 4 arkusze białego papieru, 

  kartki na brudnopis, 

  markery do pisania w 4 dobrze widocznych kolorach, 

  ołówki, gumki, długopisy, 

  taśma do przyklejenia plakatów. 

 

Przebieg zajęć: 

1.   Sprawy organizacyjne. 
2.   Podanie tematu, omówienie celów zajęć. 
3.   Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości merytorycznych dotyczących: 

  rodzajów chorób pasożytniczych skóry, 

  charakterystyki objawów występujących we wszawicy i świerzbie, 

  sposobów zakażenia, 

  zasad zapobiegania zakażeniom chorobami pasożytniczymi skóry, 

  metod leczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Nauczyciel  przedstawia  wiadomości  merytoryczne  wykorzystując  wykład  informacyjny 
połączony z pokazem slajdów. 

4.   Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia. 
5.   Ćwiczenia praktyczne: 

  Uczniowie samodzielnie dobierają się tworząc 4 grupy. 

  Każda  grupa  otrzymuje  przybory  do  pisania,  marker  w  określonym  kolorze,  biały 

arkusz papieru. 

  Nauczyciel wyjaśnia przebieg ćwiczenia: 

 

grupa  I  –  wykorzystując  wiadomości  z  pierwszej  części  zajęć,  ma  opracować 
charakterystykę  zmian  skórnych  występujących  w  zakażeniu  wszawicą 
i świerzbem, 

 

grupa  II  –  wykorzystując  wiadomości  z  pierwszej  części  zajęć,  ma  przedstawić 
sposoby zakażenia bezpośredniego i pośredniego, 
a)  wszawicą,  
b)  świerzbem, 

 

grupa  III  –  wykorzystując  wiadomości  z  pierwszej  części  zajęć  i  własne 
doświadczenie  życiowe  ma  określić  ogólne  zasady    zapobiegania  zakażeniu 
wszawicą i świerzbem, 

 

grupa  IV  –  wykorzystując  wiadomości  z  pierwszej  części  zajęć  i  informacje 
dotyczące  higieny  w  salonie  fryzjerskim,  ma  opracować  plan  zapobiegania 
zakażeniom chorobami pasożytniczymi skóry w pracy fryzjera. 

 

Każda grupa wybiera swojego lidera. 
Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy. 
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i udziela dodatkowych wyjaśnień. 
(w razie potrzeby). 

6.  Po  wykonaniu  wszystkich  zadań    uczniowie  dokonują  analizy  wykonanego  ćwiczenia. 

(5min). 

7.  Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania ćwiczenia (5min). 
8.  Nauczyciel  analizuje  prace  uczniów  i  stwierdza    poprawność  merytoryczną  wykonanego 

zadania. 

9.  Klasa  wspólnie  z  nauczycielem  dokonuje  oceny  pracy  poszczególnych  uczniów  na 

zajęciach. 

 
Zakończenie zajęć
 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze  informacji  dotyczących  profilaktyki  zakażeń  wszawicą  w  życiu 
codziennym i przynieś je na następne zajęcia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

– 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1.  Podstawowe  wyjaśnienia  terminologiczne  i  pielęgnowanie 

różnych rodzajów skóry 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  poniższą  tabelę  wpisując  czynniki  zewnątrz  i  wewnątrzpochodne  mogące 

spowodować schorzenia dermatologiczne (czynniki przedstawiono w ramce): 

 

(wirusy,  kremy  do  pielęgnacji  ciała,  cukrzyca,  bakterie,  rośliny,  zaburzenia  hormonalne, 
wysoka  temperatura,  zaburzenia  układu  pokarmowego,  nadwrażliwość  na  leki, 
wyniszczenie nowotworowe organizmu, choroby układu krążenia, detergenty) 
 

Czynniki zewnątrzpochodne mogące być 

przyczyną chorób skóry 

Czynniki wewnątrzpochodne mogące być 

przyczyną chorób skóry 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z rodzajem przyczyn chorób skóry (Materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wypisać poznane czynniki wywołujące choroby skóry, 
5)  dokonać analizy myślowej klasyfikacji każdego z wymienionych w ramce czynników pod 

względem  klasyfikacji  do  pierwszej  lub  drugiej  rubryki  tabeli  (w  razie  trudności 
skorzystać z pomocy nauczyciela), 

6)  uzupełnić podaną tabelę, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  kartoniki z wypisanymi czynnikami zawartymi w ramce, 
–  schemat tabeli, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Uzupełnij  tabelę  wykorzystując  wiedzę  z  zakresu  pierwotnych  i  wtórnych  wykwitów 

skórnych. 
 

L.p. 

Charakterystyka zmiany skórnej 

Nazwa 

zmiany 
skórnej 

1. 

Wykwit  płaski,  leży  w  poziomie  skóry,  ma  inne  zabarwienie  niż  skóra 
wokół, ale nie jest wyczuwalna przy dotyku. 

 

2. 

Wykwit  wyniosły  ponad  powierzchnię  skóry,  ustępuje  bez  śladu, 
powstaje  wskutek  przesięku  płynu  surowiczego  naczyń  do  tkanki 
łącznej, zwykle powstaje i ustępuje szybko. 

 

3. 

Wykwit  od  początku  wypełniony  treścią  ropną,  wyniosły  ponad 
powierzchnię skóry. Najczęściej występuje jako zmiana przymieszkowa 
w otoczeniu mieszka włosowego. 

 

4. 

Tworzy  się  wskutek  złuszczania  powierzchni  zrogowaciałych  warstw 
naskórka  lub  jako  następstwo  stanu  zapalnego,  nadmiernego  lub 
nieprawidłowego rogowacenia. 

 

5. 

Ubytek  skóry  właściwej;  wymiary,  kształt  i  ogólny  wygląd  mogą  być 
różne, ustępuje pozostawiając blizny. 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  poszczególnych  wykwitów  skórnych:  pierwotnych  

i wtórnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wypisać poznane wykwity skórne, 
5)  obejrzeć  na  slajdach,  jak  wyglądają  przykładowe  wykwity  skórne  w  określonych 

jednostkach chorobowych, 

6)  dopasować  opis  wykwitu  skórnego  z  tabelki  do  prezentowanych  na  slajdach  wykwitów 

skórnych, 

7)  uzupełnić podaną tabelę, 
8)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
9)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  slajdy  (ewentualnie  kolorowe  zdjęcia  z  atlasu  chorób  skóry)  obrazujące  poszczególne 

wykwity skórne), 

–  rzutnik do oglądania slajdów, 
–  schemat tabeli, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 3 

Przyporządkuj  podanemu  mikroelementowi  lub  witaminie  jej  wpływ  na  stan  skóry 

i/lub włosów. 
                                         Witamina A 
                                         Witamina C 
                                         Witamina E 
                                         Witamina PP 
                                         Witamina B2 
                                         Cynk 
                                         Magnez 
 

(zapewnia  jędrność  i  sprężystość  skóry,  przeciwdziała  łuszczeniu  się  skóry,  jej 
zaczerwienieniu, stanom zapalnym i trądzikowi, bierze udział w pigmentacji skóry i włosów, 
przeciwdziała  przetłuszczaniu  się  skóry,  łuszczeniu  i  pękaniu,  zapobiega  zmarszczkom, 
pobudza  porost  włosów  i  paznokci,  zapobiega  wypadaniu  włosów,  łamliwości  paznokci, 
przedwczesnemu starzeniu się skóry, przyśpiesza gojenie się ran) 

  

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 
  
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z charakterystyką wpływu poszczególnych elementów pokarmowych na stan 

skóry (materiał nauczania pkt.4.1.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji, 
4)  wybrać  karteczki  z  podanymi  składnikami  pokarmowymi,  ułożyć  je  po  prawej  stronie 

stolika, 

5)  po drugiej stronie ułożyć karteczki określające działanie wszystkich składników, 
6)  dopasować do siebie karteczki z lewej i z prawej strony stolika, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

 

Środki dydaktyczne: 

–  pojedyncze karteczki z napisami poszczególnych składników pokarmowych, 
–  pojedyncze karteczki, na których na każdej napisane jest jedno działanie, 
–  stolik, 
–  krzesło, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.2.   Choroby zakaźne skóry 
 

5.2.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Uzupełnij  poniższą  tabelę  rozpoznając  na  prezentowanych  zdjęciach  zmiany  skórne 

i wpisując ich charakterystykę w podanych jednostkach chorobowych. 

 

                       

 

 

 

 

L.p. 

Rodzaj choroby skóry  Zdjęcie zmian skórnych  Charakterystyka zmian skórnych 

1. 

świerzb 

 

 

2. 

brodawki zwykłe 

 
 
 

 

3. 

czyrak 

 
 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  charakterystyką  poszczególnych  zmian  skórnych  występujących 

w najczęściej spotykanych chorobach skóry (Materiał nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  dokładnie przyjrzeć się prezentowanym zdjęciom, 
3)  opisać  zmiany  skórne  prezentowane  na  zdjęciach  uwzględniając  ich  charakterystykę 

opisywaną w literaturze, 

4)  dopasować zdjęcie do nazwy jednostki chorobowej, 
5)  uzupełnić tabelę, w zakresie charakterystyki zmian skórnych, 
6)   zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
7)  dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia. 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

–  kolorowe zdjęcia wymienionych w tabeli chorób skóry, 
–  schemat tabeli narysowany na arkuszu papieru, 
–  klej, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Na podstawie literatury i zgromadzonych przez siebie informacji z różnych źródeł, określ 

zasady pracy fryzjera służące przeciwdziałaniu przenoszenia wszawicy w zakładzie. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 

 

      Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  informacjami  na  temat  wszawicy  i  sposobami  jej  zapobiegania  (Materiał 

nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  rozłożyć zgromadzone przez siebie materiały tak, aby wszystkie były widoczne, 
4)  z materiałów wybrać treści dotyczące sposobów zarażania się wszawicą, 
5)  przypomnieć  sobie  i  wypisać  zasady  przestrzegania  higieny  podczas  pracy  

w zakładzie fryzjerskim (notatki z zajęć praktycznych w salonie fryzjerskim), 

6)  wypisać  wszystkie  określone  zasady  służące  profilaktyce  wszawicy,  używając  prostych  

i krótkich zdań, 

7)  usystematyzować je pod względem ważności, 
8)  wypisać zasady dużymi literami na kartonie białego papieru,  
9)  powiesić swoją pracę na tablicy, 
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia, 
12) porównać swoją pracę z innymi z grupy, 
13) uzupełnić  poprzez  dopisanie  zasad,  które  zawarli  koledzy,  a  nie  ma  ich  na  Twoim 

plakacie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  notatki z zajęć praktycznych w salonie fryzjerskim, 
–  zgromadzone wcześniej materiały z różnych źródeł dotyczące wszawicy, 
–  duży arkusz białego papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  taśma klejąca, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

5.3.   Zmiany barwnikowe, znamiona i nowotwory skóry 
 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Rozpoznaj zmiany barwnikowe skóry i określ ich charakterystyczne cechy. 

 

  

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  informacjami  na  temat  zmian  barwnikowych  skóry  (Materiał  nauczania 

pkt. 4.3.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii, 
4)  wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie, 
5)  przykleić każde ze zdjęć osobno, a pod nimi podpisać wybrane cechy charakterystyczne, 
6)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
7)  dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia, 
8)  ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  2 zdjęcia zmian barwnikowych skóry, 
–  duży arkusz białego papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  taśma klejąca, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Ćwiczenie 2 

Wypisz najbardziej charakterystyczne cechy czerniaka złośliwego skóry zaprezentowanego 

na poniższym zdjęciu 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z informacjami na temat nowotworów złośliwych skóry (Materiał nauczania 

pkt. 4.3.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować charakterystyczne cechy zmiany skórnej przedstawionej na fotografii, 
4)  wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie, 
5)  przykleić zdjęcie do arkusza białego papieru, 
6)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
7)  dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia, 
8)  ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zdjęcie czerniaka złośliwego skóry, 
–  duży arkusz białego papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  taśma klejąca, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

5.4.   Łuszczyca i choroby łojotokowe skóry 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Opisz zmiany w trądziku różowatym uwidocznione na przedstawionych zdjęciach. 

           
 

   

                

 

                

                                                           

 

 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  wiadomościami  na  temat  trądziku  różowatego  (Materiał  nauczania 

pkt. 4.4.1), 

2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować charakterystyczne cechy zmian skórnych przedstawionych na fotografii, 
4)  wypisać cechy charakterystyczne w brudnopisie, 
5)  dostosować opisane cechy do konkretnego zdjęcia, 
6)  przykleić zdjęcia do arkusza białego papieru, 
7)  podpisać pod nimi cechy charakterystyczne poszczególnych zmian skórnych, 
8)  zaprezentować swoją pracę na forum grupy, 
9)  dokonać oceny poprawności i dokładności wykonanego ćwiczenia, 
10) ewentualnie uzupełnić brakujące informacje lub poprawić błędne. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  zdjęcia zmian skórnych w określonych postaciach trądziku różowatego, 
–  duży arkusz szarego papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  klej, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  pisemnie,  jakich  wskazówek  udzielisz  klientowi,  u  którego  rozpoznałeś 

intensywny łupież łojotokowy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z wiadomościami na temat łupieżu (Materiał nauczania pkt. 4.4.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
3)  określić rodzaj i zakres tematyczny udzielanych wskazówek, 
4)  w krótkich zdaniach wypisać najważniejsze wskazówki dotyczące leczenia i zapobiegania 

powtórnemu powstawaniu łupieżu, 

5)  określić ważność poszczególnych wskazówek, 
6)  wypisać wskazówki, zgodnie z ich hierarchią ważności, 
7)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
8)  przedyskutować z grupą swoją pracę, 
9)  uzupełnić i poprawić wskazówki zgodnie z sugestiami innych uczestników grupy, 
10) zaprezentować  pełny  zakres  wskazówek  udzielanych  klientowi,  u  którego  występuje 

łupież, 

11) dokonać oceny pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  przybory do pisania, 
–  kartki brudnopisu, 
–  literatura z rozdziału 7. 

 
 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

5.5.   Choroby owłosionej skóry głowy i włosów 
 

5.5.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Porównaj cechy charakterystyczne dla łysienia plackowatego, androgenowego męskiego  

i androgenowego kobiet. Weź pod uwagę następujące parametry: 
–  wiek rozpoczęcia wypadania włosów, 
–  przyczyny, 
–  charakter wypadania włosów, 
–  metody leczenia. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia, 
2)  przygotować dodatkowe informacje z różnych źródeł na temat łysienia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy, 
4)  wykonać  schemat  tabeli,  w  której  znajdą  się  w  poszczególnych  rubrykach  parametry 

różnicujące różne typy łysienia i dodatkowa rubryka zatytułowana: uwagi, 

5)  wpisać hasła tytułowe w tabeli, 
6)  wykorzystać  posiadaną  wiedzę  do  uzupełnienia  pozostałych  rubryk  w  tabeli,  w  których 

znajdą  się  poszczególne  cechy  charakterystyczne  dla  rozpatrywanych  trzech  typów 
łysienia, 

7)  przykleić uzupełnioną tabelę w widocznym wyznaczonym miejscu, 
8)  zaprezentować efekty swojej pracy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  stolik do rozłożenia dużego arkusza papieru, 

  arkusz dużego białego lub szarego papieru, 

  przybory do pisania, 

  kolorowe markery, 

  linijka, 

  brudnopis, 

  gumka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Ćwiczenie 2 

Rozpoznaj  na  przedstawionych  zdjęciach  typy  łysienia  i  określ,  czym  może  być 

spowodowany każdy z nich. 
 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z materiałem dotyczącym łysienia, 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeanalizować cechy charakterystyczne łysienia prezentowanego na konkretnym zdjęciu, 
4)  podpisać pod zdjęciem rodzaj łysienia, 
5)  wypisać przyczyny/czynniki predysponujące do wystąpienia konkretnego typu łysienia, 
6)  zaprezentować efekty swojej pracy, 
7)  dokonać samooceny. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 
 

Środki dydaktyczne: 

  zaprezentowane zdjęcia na oddzielnych kartonikach, 

  przybory do pisania, 

  gumka, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie patologicznych 
zmian skórnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14,15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. b, 10. b, 11. b, 
12.  
b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. a, 18. c, 19. d, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić rodzaj wykwitu skórnego 

Wyliczyć cechy określonego rodzaju skóry 

Wyjaśnić działanie witamin na skórę 

Rozróżnić przyczyny zakażeń skóry 

Określić przyczyny chorób bakteryjnych 

Zidentyfikować chorobę skóry uznaną za zakaźną 
zgodnie z Ustawą 

Zaplanować skuteczny środek pomocny 
w usuwaniu gnid 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Przewidzieć działanie niszczące wysokiej 
temperatury na pasożyty skóry (wszy) 

Zidentyfikować charakterystyczny świąd skóry 

10  Sklasyfikować znamiona  

11  Zanalizować prawdziwość twierdzeń 

12  Rozróżnić wykwit skórny 

13  Wskazać drobnoustrój wywołujący świerzb 

14  Rozróżnić etiologię występowania piegów 

15 

Rozpoznać podstawowy wykwit skórny 
w trądziku pospolitym 

16 

Rozpoznać postacie nowotworów łagodnych 
skóry 

PP 

17 

Zanalizować charakterystyczny wygląd zmiany 
skórnej 

PP 

18 

Określić występowanie zmiany naciekowo - 
przerosłej 

PP 

19 

Rozróżnić występowanie włosów 
wykrzyknikowych w określonym schorzeniu  

PP 

20  Przewidzieć powikłania skórne wszawicy 

PP 

 
Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania: wielokrotnego wyboru. 
5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  stawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X  lub  wpisując  prawidłową  odpowiedź.  W  przypadku  pomyłki  należy 
błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie  zakreślić  odpowiedź 
prawidłową. 

6.  Test  składa  się  z  dwóch  części  o  różnym  stopniu  trudności:  I  część  –  poziom 

podstawowy, II część – poziom ponadpodstawowy. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 
 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Plama to wykwit 

a)  pierwotny. 
b)  wtórny. 
c)  wyniosły ponad poziom skóry. 
d)  ustępujący bez śladu. 

 
2.  Skóra bardzo delikatna, wrażliwa, mało elastyczna, cienka, łuszcząca się, z przebarwieniami, 

to skóra 
a)  normalna. 
b)  sucha. 
c)  tłusta. 
d)  mieszana. 

 
3.  Witamina C zapewnia skórze 

a)  blask. 
b)  jędrność i sprężystość. 
c)  przeciwdziałanie łuszczeniu. 
d)  ładny, zdrowy kolor. 

 
4.  Brodawki skórne są efektem zarażenia 

a)  wirusami. 
b)  grzybami. 
c)  bakteriami. 
d)  pasożytami. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.  Najczęstszą przyczyną występowania chorób bakteryjnych skóry jest zakażenie 

a)  pneumokokami. 
b)  paciorkowcem złocistym. 
c)  gronkowcami i Salmonellą. 
d)  gronkowcami i paciorkowcami. 

 
6.  W Ustawie z dnia 6 września 2001 roku zawierającej wykaz chorób zakaźnych i zakażeń, 

została umieszczona następująca choroba skóry 
a)  róża. 
b)  opryszczka. 
c)  wszawica. 
d)  figówka. 

 
7.  W usuwaniu gnid z włosów najskuteczniejsze jest zastosowanie 

a)  spirytusu salicylowego. 
b)  6% octu. 
c)  20% octu. 
d)  wody utlenionej. 

 
8.  Wszy niszczone mogą być dopiero w temperaturze 

a)  30˚C. 
b)  60˚C. 
c)  100˚C. 
d)  45˚C. 

 
9.  Świąd  skóry  nasilający  się  szczególnie  w  nocy  jest  najbardziej  charakterystycznym 

objawem 
a)  w ospie wietrznej. 
b)  w świerzbie. 
c)  we wszawicy. 
d)  w półpaścu. 

 
10.  Znamiona naczyniowe zaliczane są do 

a)  znamion naskórkowych. 
b)  znamion skórnych. 
c)  znamion barwnikowych. 
d)  znamion mieszanych. 

 
11.  Z poniższych zdań nieprawdziwe jest zdanie 

a)  łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry. 
b)  łuszczyca jest chorobą zakaźną. 
c)  istotą  zmian  w  łuszczycy  jest  zbyt  szybkie  przechodzenie  komórek  z  warstwy 

rozrodczej do rogowaciejącej naskórka. 

d)  pierwotnym wykwitem w łuszczycy jest grudka pokryta łuskami. 

 
12.  Wykwitem pierwotnym w zakażeniu brodawczakim ludzkim jest 

a)  pęcherzyk. 
b)  grudka. 
c)  nadżerka. 
d)  owrzodzenie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

13.  Świerzb wywołany jest przez 

a)  bakterie. 
b)  wirusy. 
c)  grzyby. 
d)  d)roztocza. 

 
14.  Piegi są 

a)  zmianami barwnikowymi wywodzącymi się ze skóry właściwej. 
b)  zawsze następstwem intensywnego opalania się. 
c)  najpopularniejszym zaburzeniem barwnikowym o podłożu dziedzicznym. 
d)  najpopularniejszym zaburzeniem barwnikowym nabytym. 

 
15.  Podstawowym wykwitem skórnym w trądziku pospolitym jest 

a)  zaskórnik. 
b)  krostka. 
c)  grudka. 
d)  guzek. 

 
16.  Do nowotworów łagodnych skóry zaliczane są 

a)  czerniaki złośliwe, bliznowce, torbiele. 
b)  prosaki, włókniaki, tłuszczaki. 
c)  prosaki, znamiona komórkowe barwnikowe, torbiele. 
d)  piegi, prosaki, plamy soczewicowate. 

 
17.  Wałowate obrzeże złożone z drobnych, perełkowatych guzeczków charakterystyczne jest dla 

a)  raka podstawnokomórkowego. 
b)  raka kolczystokomórkowego. 
c)  czerniaka złośliwego. 
d)  plamy soczewicowatej. 

 
18.  Postać naciekowo-przerosła zmian skórnych występuje w 

a)  trądziku guzkowatym. 
b)  trądziku skupionym. 
c)  trądziku różowatym. 
d)  trądziku piorunującym. 

 
19.  Włosy „wykrzyknikowe” są charakterystyczne dla 

a)  zaburzeń wrodzonych włosów. 
b)  łysienia androgenowego. 
c)  uszkodzenia  włosów  na  skutek  nieprawidłowo  przeprowadzonych  zabiegów 

fryzjerskich. 

d)  łysienia plackowatego. 

 
20.  Wtórne  zakażenie  skóry  powstające  jako  powikłanie  wszawicy,  może  dać  objawy 

podobne do 
a)  owrzodzeń. 
b)  ropnego zapalenia skóry. 
c)  ropnego zapalenia mieszków włosowych. 
d)  strupów pozostawiających blizny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

Test 2 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie patologicznych 
zmian skórnych” 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego. 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. c, 4. d, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c, 9. b, 10. c, 11. b, 
12. 
b, 13. a, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. b, 20. b. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić konsekwencje ustępowania wykwitów 
skórnych 

Zidentyfikować zmiany skórne w określonej 
jednostce chorobowej 

Sklasyfikować plamy soczewicowate 

Zdefiniować zmiany skórne 

Rozróżnić zmiany skórne 

Nazwać odmianę przewlekłego zapalenia 
mieszków włosowych 

Rozróżnić zakażenie ropne 

Określić rodzaj zmiany skórnej na podstawie 
zdjęcia 

Zidentyfikować typ łysienia mającego charakter 
trwały 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

10 

Określić typ łysienia, w którym występują włosy 
wykrzyknikowate 

11  Zdefiniować rodzaj nadmiernego owłosienia 

12  Rozpoznać charakterystyczne zmiany skórne 

13 

Wymienić główne miejsca występowania zmian 
skórnych w trądziku pospolitym 

14 

Przewidzieć konsekwencje stosowania środków 
chemicznych na skórę głowy 

15 

Zidentyfikować działania profilaktyczne w 
nowotworach skóry 

16 

Rozpoznać zmiany skórne w chorobach 
zakaźnych 

PP 

17 

Nazwać określeniem medycznym groźną zmianę 
skórną 

PP 

18  Określić działanie wirusa herpes simplex 

PP 

19  Rozróżnić leki antywirusowe  

PP 

20  Określić rodzaj zakażenia przyrannego 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  pomiaru 

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera  20  zadań  dotyczących rozpoznawania  zmian  patologicznych  na skórze.  Są 

to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: 

 

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku 
pomyłki  należy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a następnie  ponownie 
zakreślić odpowiedź prawidłową), 

 

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy, 

 

w zadaniacj z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  
Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Z pozostawieniem blizny ustępuje wykwit skórny taki jak 

a)  łuska. 
b)  pęcherz. 
c)  bąbel. 
d)  owrzodzenie. 

 
2.  Wykwity  pęcherzykowo-krostkowe  w  obrębie  skóry  i  błon  śluzowych,  pojawiające  się 

głównie u dzieci są objawem 
a)  różyczki. 
b)  odry. 
c)  ospy wietrznej. 
d)  opryszczki. 

 
3.  Plamy soczewicowate należą do 

a)  znamion naskórkowych. 
b)  znamion skórnych. 
c)  znamion barwnikowych. 
d)  znamion mieszanych. 

 
4.  Linijne zmiany skórne widoczne na skórze u zakażonych świerzbem to 

a)  rozpadliny. 
b)  owrzodzenia. 
c)  nadżerki. 
d)  przeczosy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

5.  Poniższe zdjęcie przedstawia 
 

 

 

a)  brodawkę łojotokową. 
b)  plamę soczewicowatą. 
c)  czerniaka złośliwego. 
d)  raka podstawnokomórkowego skóry. 

 
6.  Przewlekłą odmianę zapalenia mieszków włosowych nazywamy 

a)  liszajcem zakaźnym. 
b)  mieszkowicą. 
c)  zapaleniem przymieszkowym. 
d)  figówką gronkowcową. 

 
7.  Zakażenie ropne, którego charakterystyczną cechą jest tworzenie czopa martwiczego to 

a)  czyrak. 
b)  figówka. 
c)  liszajec. 
d)  opryszczka. 

 
8.  Poniższe zdjęcie przedstawia 
 

      

 

 

a)  plamę soczewicowatą. 
b)  znamię barwnikowe. 
c)  czerniaka złośliwego skóry. 
d)  naczyniaka. 

 
9.  Charakter trwały ma łysienie typu 

a)  plackowatego. 
b)  męskiego. 
c)  kobiecego i dziecięcego. 
d)  hormonalnego. 

 
10.  Włosy „wykrzyknikowe” rozpoznawane są 

a)  w łysieniu androgenowym. 
b)  w łysieniu hormonalnym. 
c)  w łysieniu plackowatym. 
d)  w każdym typie łysienia. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

11.  Nadmierne owłosienie skóry twarzy, tułowia i kończyn u kobiet to 

a)  nadmierne owłosienie pierwotne. 
b)  hirsutismus. 
c)  hypertrichosis. 
d)  efekt uboczny stosowania każdego typu środków antykoncepcyjnych. 

 
12.  Łuski żółte, nawarstwione, tłuste, tworzące często strupy są charakterystyczne dla 

a)  łupieżu zwykłego. 
b)  łupieżu łojotokowego. 
c)  wszystkich postaci łupieżu. 
d)  żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa. 

 
13.  Zmiany skórne w trądziku pospolitym występują głównie na 

a)  twarzy, plecach, klatce piersiowej, barkach, ramionach. 
b)  twarzy, plecach, pośladkach, przedramionach. 
c)  twarzy, klatce piersiowej, kończynach dolnych, barkach. 
d)  twarzy, ramionach, brzuchu, klatce piersiowej. 

 
14.  Podrażnienie  skóry  głowy  spowodowane  szamponami,  żelami,  piankami  i  innymi 

środkami  chemicznymi  używanymi  do  pielęgnacji  włosów,  może  spowodować 
wystąpienie 
a)  trwałych zmian w budowie włosów. 
b)  łuszczycy. 
c)  zapalenia ropnego skóry głowy. 
d)  łupieżu. 

 
15.  W profilaktyce chorób nowotworowych skóry bardzo ważne jest 

a)  korzystanie ze słońca z umiarem. 
b)  nie drażnienie mechaniczne istniejących zmian skórnych. 
c)  badanie  przez  dermatologa  każdego  znamienia,  które  szybko  się  powiększa,  ma 

powyżej 5 mm średnicy, asymetryczny kształt, nierówne brzegi, różne kolory. 

d)  wszystkie odpowiedzi są prawidłowe. 

 
16.  Występowanie  pęcherzyków  na  podłożu  rumieniowym,  przechodzących  w  krosty 

i nadżerki pokryte żółtymi strupami, jest charakterystyczne dla zmian skórnych w 
a)  liszajcu zakaźnym. 
b)  opryszczce. 
c)  ospie wietrznej. 
d)  zapaleniu mieszków włosowych. 

 
17.  Melanoma malignum, to nazwa łacińska 

a)  raka podstawnokomórkowego. 
b)  raka kolczystokomórkowego. 
c)  czerniaka złośliwego. 
d)  plamy soczewicowatej. 

 
18.  Wirus herpes simplex powoduje wystąpienie 

a)  ospy wietrznej. 
b)  półpaśca. 
c)  róży. 
d)  opryszczki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

19.  Lekiem antywirusowym jest 

a)  witamina C. 
b)  aciklowir. 
c)  witaminy z grupy B. 
d)  pasta cynkowa. 

 
20.  Zakażeniem przyrannym może być 

a)  czyrak. 
b)  róża. 
c)  półpasiec. 
d)  liszajec. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 

 
Rozpoznawanie patologicznych zmian skórnych 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

7. LITERATURA 

 

1.  Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004 
2.  Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992 
3.  Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004 
4.  Jabłońska S., Chorzelski T.: Choroby skóry. PZWL, Warszawa 1988 
5.  Opalińska M., Prystupa K., Stąpór W.: Dermatologia praktyczna. PZWL, Warszawa 1997 
6.  Suchanek J.: Dermatologia. ZWCRS, Warszawa 1984 
7.  Rassner G.: Dermatologia. Podręcznik i atlas. Urban& Partner, Wrocław 1994 
8.  Stander Ch.: Zarys dermatologii i wenerologii. Urban& Partner, Wrocław 1999 
9.  Wąsik F., Baran E., Szepietowski  J.: Atlas chorób skóry, Wrocław 1993 
10.  Koźmińska-Kubarska.: Zarys kosmetyki lekarskiej. PZWL, Warszawa 1991