background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
Izabela Suligowska 
 
 
 
 
 
 
 

Formowanie fryzur 514[01].Z3.03 

 
 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr inż. Marcin Kostrzewa 
mgr Danuta Matuszewska 
 
 

 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inż. Marek Rudziński 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z3.03 
„Formowanie fryzur”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Formowanie fryzur męskich 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Formowanie fryzur damskich 

17 

5.2.1. Ćwiczenia 

17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

24 

7.  Literatura 

34 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  pt. „Formowanie  fryzur”,  który  będzie 

pomocny  w  przekazywaniu  nowej  wiedzy  i  kształtowaniu  umiejętności  z  zakresu  technik 
formowania fryzur dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta.  

Ważne  jest,  aby  uczeń  uczestniczył  w  targach  i  sympozjach,  dających  możliwość 

poznania  aktualnych  trendów  i  nowości.  Należy  pamiętać,  że  w  ciągu  swojego  życia 
zawodowego  będzie  musiał  wielokrotnie  dokonywać  zmian  wykonywania  zabiegów, 
stosowania preparatów i sprzętu fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się 
dezaktualizują,  zwłaszcza  te,  które  są  ściśle  związane  ze  sprzętem  fryzjerskim  i preparatami 
stylizującymi. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane, 
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,  

− 

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem, 

− 

materiał  nauczania,  który  zawiera  niezbędne  informacje  teoretyczne  konieczne  do 
podjęcia  dalszych  działań  związanych  z  poszukiwaniem  bardziej  szczegółowych 
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń, 

− 

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną 
wiedzę, 

− 

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych, 

− 

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy. 

Pozytywny  wynik  sprawdzianów  potwierdzi,  że  uczeń  osiągnął  założone  w  jednostce 
modułowej cele, 

− 

literaturę uzupełniającą. 
W przypadku  wątpliwości  w  zakresie stosowania  poradnika  uczeń  powinien zwrócić się 

o pomoc do nauczyciela. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

 

514[01].Z3 

Piel

ęgnacja i czesanie włosów 

514[01].Z3.01 

Wykonywanie fryzjerskich zabiegów 

piel

ęgnacyjnych 

514[01].Z3.02 

Czesanie w

łosów

 

514[01].Z3.03 

Formowanie fryzur 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

czytać tekst ze zrozumieniem, 

 

analizować wybrane fragmenty tekstu, 

 

wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną, 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

określać sposoby i metody mycia włosów, 

 

myć włosy na mokro, 

 

charakteryzować techniki czesania włosów na sucho i na mokro, 

 

czesać włosy na mokro różnymi technikami, 

 

czesać włosy na sucho różnymi technikami, 

 

planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować klienta i włosy do czesania, 

– 

dobrać przybory, narzędzia  i preparaty do wykonania określonej fryzury, 

– 

dobrać fryzurę dzienną, wieczorową, okolicznościową i awangardową do wieku i kształtu 
twarzy klienta, 

– 

wykonać  fryzurę  męską  dzienną  i awangardową zgodnie  z  życzeniem  klienta  i  aktualną 
modą, 

– 

wykonać fryzurę damską dzienną, wieczorową, okolicznościową i awangardową zgodnie 
z życzeniem klientki i aktualną modą, 

– 

zastosować różne techniki dekorowania włosów do formowania fryzur wieczorowych, 

– 

dobrać i zastosować środki do stylingu fryzur, 

– 

wykonać czesanie dzieci. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01]Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie fryzur 514[01] Z3.03 

Temat:  Zaplatanie włosów w warkocze różnymi technikami. 

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zaplatania włosów w warkocze różnymi technikami. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

przygotować stanowisko pracy, 

 

określić sposoby zaplatania włosów w warkocze z dwóch, czterech i sześciu pasm, 

 

zaplatać włosy w kłos, 

 

zaplatać włosy w warkocz z czterech i sześciu pasm. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

indywidualna, 

 

w 2– osobowych grupach. 

 
Czas:  180 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie, 

 

główki szkoleniowe, 

 

zestaw grzebieni, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, 

 

spryskiwacze. 

 

Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie  technik  zaplatania  włosów  w  kłos  oraz  w  warkocze  z  czterech  
i sześciu pasm. 

 

Rozdanie uczniom główek szkoleniowych oraz przydzielenie stanowisk pracy. 

 

Nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  zaplatania  włosów  w  kłos  oraz  w  warkocze 
z czterech i sześciu pasm. 

 

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia. 

 

Nauczyciel przypomina uczniom zaplatania włosów w warkocze. 

 

Uczniowie wykonują ćwiczenia. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 
zdjęcia fryzur wieczorowych i przynieś na następne zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca ………………………………………………. 
Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł: 

 

 

 

Pielęgnacja i czesanie włosów 514[01].Z3 

Jednostka modułowa:  

 

Formowanie fryzur 514[01].Z3.03 

Temat: Formowanie fryzury wieczorowej zgodnie z życzeniem klienta. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności czesania fryzury wieczorowej dostosowanej do typu 

urody klientki. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić etapy czesania fryzury wieczorowej, 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu, 

 

przygotować włosy do wykonania zabiegu, 

 

wykonać formowanie fryzury zgodnie z życzeniem klienta. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2– osobowych grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie. 
 
Czas:  180 minut. 
 
Środki dydaktyczne: 

 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

suszarka hełmowa, 

 

siatka,  

 

wałki i szpilki, 

 

szpiki i wsuwki do upinania włosów, 

 

kula z włosów, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka,  preparat  nabłyszczający/wosk,  lakier  do 
włosów, 

 

elementy dekoracyjne, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku. 

 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

Scharakteryzowanie  metod  formowania  fryzur  wieczorowych  z  uwzględnieniem 
zasad  mocowania  elementów  konstrukcyjnych  np.  kul  z  włosów,  elementów 
ozdobnych, sposobu wpinania szpilek i wsuwek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

 

Podzielenie  uczniów  na  2–  osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden uczeń w grupie wykonuje fryzurę wieczorową, drugi jest modelem. 

 

Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania usługi. 

 

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu. 

 

Nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  czesaniu  fryzury 
wieczorowej. 

 

Uczniowie wykonują zabieg. 

 

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań. 
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.  

 

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 
zdjęcia fryzur okolicznościowych i przynieś na następne zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 
Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1.   Formowanie fryzur męskich 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj formowanie fryzury męskiej zgodnie z załączonym wzorem plastycznym. 

 

   

[1, s. 19] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie należy przeprowadzić instruktaż w zakresie formowania fryzur męskich. Ćwiczenie 
należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest 
modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem stylizacji fryzur specjalnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się ze zdjęciem dołączonym do ćwiczenia, 
3)  umyć włosy klienta, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wymodelować włosy, 
6)  uformować fryzurę, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, pianka, guma fryzjerska, lakier do włosów, 

 

narzędzia: grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szczotka tunelowa, 

 

suszarka ręczna, 

 

żelazko fryzjerskie, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

zdjęcie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj formowanie fryzury męskiej zgodnie z załączonym wzorem plastycznym. 

 

  

[1, s. 20]

 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie należy przeprowadzić instruktaż w zakresie formowania fryzur męskich. Ćwiczenie 
należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest 
modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem stylizacji fryzur specjalnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się ze zdjęciem dołączonym do ćwiczenia, 
3)  umyć włosy klienta, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wymodelować włosy, 
6)  uformować fryzurę, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, pianka, guma fryzjerska, lakier do włosów, 

 

narzędzia: grzebień do rozczesywania włosów,  

 

suszarka ręczna, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

zdjęcie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Ćwiczenie 3 

Wykonaj formowanie fryzury męskiej zgodnie z załączonym wzorem plastycznym. 

 

  

[1, s. 67] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie należy przeprowadzić instruktaż w zakresie formowania fryzur męskich. Ćwiczenie 
należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest 
modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 
potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem stylizacji fryzur klasycznych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się ze zdjęciem dołączonym do ćwiczenia, 
3)  umyć włosy klienta, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wymodelować włosy, 
6)  uformować fryzurę, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, pianka, guma fryzjerska, lakier do włosów, 

 

narzędzia: grzebień do rozczesywania włosów,  

 

szczotka trójkątna, 

 

suszarka ręczna, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

zdjęcie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Wykonaj formowanie fryzury męskiej zgodnie z załączonym wzorem plastycznym. 

 

[1, s. 117] 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie należy przeprowadzić instruktaż w zakresie formowania fryzur męskich. Ćwiczenie 
należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie,  drugi  jest 
modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien 
omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem stylizacji fryzur specjalnych (materiał nauczania pkt. 4.1.1), 
2)  zapoznać się ze zdjęciem dołączonym do ćwiczenia, 
3)  umyć włosy klienta, 
4)  przygotować stanowisko pracy, 
5)  wymodelować włosy, 
6)  uformować fryzurę, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, pianka, guma fryzjerska, lakier do włosów, 

 

narzędzia: grzebień do rozczesywania włosów,  

 

szczotka trójkątna, 

 

suszarka ręczna, 

 

żelazko fryzjerskie, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

zdjęcie, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

5.2.   Formowanie fryzur damskich  

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij tabelę. 

 

Techniki pracy 

Opis czynności 

Wyczesywanie 

 
 

Gładzenie 

 
 

Upinanie 

 
 

Dreadowanie 

 
 

Skręcanie 

 
 

Owijanie 

 
 

Zwijanie 

 
 

Nawijanie 

 
 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem technik formowania fryzur wieczorowych (materiał nauczania pkt. 

4.2.2), 

2)  zapoznać się z zapisami umieszczonymi w tabeli, 
3)  podkreślić w tekście opisy czynności zamieszczonych w tabeli, 
4)  uzupełnić tabelę, 
5)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

aktywne czytanie. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

karta ćwiczenia, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 2 

Zapleć włosy w kłos. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  zaplatania  włosów  w  kłos.  Ćwiczenie  należy 
realizować w 2– osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest  modelem) 
lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby 
pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić 
z uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich  wyeliminowania 
w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem zaplatania włosów w kłos (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć i wysuszyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  zapleść włosy w kłos, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, preparat nabłyszczający/ wosk, 

 

suszarka ręczna, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 3 

Zapleć włosy w warkocz z czterech pasemek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  zaplatania  włosów  w  warkocz  czterech  z  pasm. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie, 
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów 
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  sposobem  zaplatania  włosów  w  warkocz  z  czterech  pasemek  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  umyć i wysuszyć włosy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  zapleść włosy w kłos, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, preparat nabłyszczający/ wosk, 

 

suszarka ręczna, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 4 

Zapleć włosy w warkocz z sześciu pasemek. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  zaplatania  włosów  w  warkocz  z  sześciu  pasm. 
Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje  zadanie, 
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów 
i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel 
powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy  i  sposoby  ich 
wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  sposobem  zaplatania  włosów  w  warkocz  z  sześciu  pasemek  (materiał 

nauczania pkt. 4.2.1), 

2)  umyć i wysuszyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  zapleść włosy w kłos, 
5)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, preparat nabłyszczający/ wosk, 

 

suszarka ręczna, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj formowanie fryzury tak, aby uzyskać efekt widoczny na załączonych zdjęciach. 

 

    

    

    

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  w  zakresie  formowania  wieczorowych  fryzur 
damskich.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje 
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 
uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy 
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem czesania fryzur wieczorowych (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  nawinąć włosy na wałki, 
4)  wysuszyć włosy, 
5)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
6)  upiąć włosy zgodnie z załączonym wzorem, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

suszarka hełmowa, 

 

siatka, 

 

wałki i szpilki, 

 

szpiki i wsuwki do upinania włosów, 

 

kula z włosów, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka,  preparat  nabłyszczający/  wosk,  lakier  do 
włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj formowanie fryzury tak, aby uzyskać efekt widoczny na załączonych zdjęciach. 

 

    

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  w  zakresie  formowania  wieczorowych  fryzur 
damskich.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje 
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 
uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy 
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem czesania fryzur wieczorowych (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć włosy, 
3)  nawinąć włosy na wałki, 
4)  wysuszyć włosy, 
5)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
6)  upiąć włosy zgodnie z załączonym wzorem, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

suszarka hełmowa, 

 

siatka,  

 

wałki i szpilki, 

 

szpiki i wsuwki do upinania włosów, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty  fryzjerskie:  szampon,  odżywka,  preparat  nabłyszczający/  wosk,  lakier  do 
włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 7 

Wykonaj formowanie fryzur tak, aby uzyskać efekt widoczny na załączonym zdjęciu. 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  w  zakresie  formowania  wieczorowych  fryzur 
damskich.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2–  osobowych  zespołach  (jeden  uczeń  wykonuje 
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 
uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy 
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem czesania fryzur wieczorowych (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  umyć i wysuszyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
4)  wpleść we włosy elementy dekoracyjne (różnokolorowe sznurki), 
5)  upiąć włosy w formie przedstawionej na zdjęciu pierwszym, 
6)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

 

grzebień do rozczesywania włosów, 

 

szpikulec, 

 

suszarka ręczna, 

 

szpiki i wsuwki do upinania włosów, 

 

różnokolorowe sznurki, 

 

peleryna do czesania włosów, 

 

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka, lakier do włosów, 

 

ręcznik frotte, 

 

rękawiczki jednorazowego użytku, 

 

literatura z rozdziału 7.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Formowanie fryzur” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

 

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

– 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

– 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

– 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

– 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. c, 5. b, 6. d, 7. c, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b, 
12. 
a, 13. d, 14. d, 15. b, 16. c, 17. c, 18. a, 19. d, 20. a. 
 
Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny  
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Scharakteryzować cechy fryzury męskiej 
klasycznej 

Rozróżnić rodzaje fryzur męskich 

Wskazać cechy fryzur stylu sportowego 

Rozróżnić style fryzur damskich 

Przewidzieć efekt zastosowania technik 
formowania fryzur 

Określić techniki formowania fryzur 

Wskazać cechy fryzur dziennych 

Scharakteryzować splot angielski 

Rozróżnić rodzaje splotów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

10  Rozróżnić techniki zaplatania warkoczy 

11  Określić przybory do formowania koków 

12  Rozróżnić rodzaje koków 

13  Wyjaśnić sposób wyczesywania włosów 

14  Wskazać zastosowanie wypełniaczy 

15  Zdefiniować pojęcie kok 

16  Scharakteryzować kok balowy 

PP 

17  Przewidzieć efekt układania włosów palcami 

PP 

18  Wyjaśnić sposób dreadowania włosów 

PP 

19 

Określić cel wyznaczania sekcji przy formowaniu 
koków 

PP 

20  Rozróżnić rodzaje fryzur damskich 

PP 

 

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i karty odpowiedzi, podaj  czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  formowania  fryzur.  To  zadania  wielokrotnego 

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Cechą charakterystyczną klasycznej fryzury męskiej jest forma 

a)  prosta. 
b)  tylko symetryczna. 
c)  stopniowa. 
d)  tylko asymetryczna. 

 
2.  Męską fryzurą specjalną nie jest 

a)  irokez. 
b)  jeż okrągły. 
c)  jeż kwadratowy. 
d)  fryzura klasyczna z włosów długich. 

 
3.  Fryzura damska utrzymana w stylu sportowym charakteryzuje się 

a)  dowolnością form i kolorów. 
b)  prostotą i zwięzłą formą. 
c)  ekspresją. 
d)  żadną z tych cech. 

 
4.  Na poniższym zdjęciu przedstawiono dzienną fryzurę damską utrzymaną w stylu 

a)  sportowym. 
b)  awangardowym. 
c)  klasycznym. 
d)  żadnym z tych stylów. 

 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

5.  Stosując wygładzanie pasm środkiem stylizującym uzyskuje się efekt 

a)  naturalnego ułożenia włosów. 
b)  zmniejszenia objętości włosów. 
c)  zwiększenia objętości włosów. 
d)  odbicia pasm od nasady. 

 
6.  Efekt  znacznego  zwiększenia  objętości  włosów  i  odbicia  pasm  prowadzący  do 

przestrzennego rozbudowania fryzury uzyskuje się stosując 
a)  zawijanie włosów. 
b)  wygładzanie pasm. 
c)  skręcanie pasm. 
d)  tapirowanie włosów. 

 
7.  Fryzura dzienna powinna charakteryzować się 

a)  prostymi formami. 
b)  rozbudowaniem przestrzennym. 
c)  prostą formą i funkcjonalnością. 
d)  skomplikowaną strukturą. 

 
8.  Splot angielski zaplata się 

a)  z 3 pasm przekładanych nad środkowym pasmem. 
b)  z 3 pasm przekładanych pod środkowym pasmem. 
c)  z 2 pasm przekładanych nad pasmem. 
d)  z 2 pasm przekładanych pod pasmem. 

 
9.  Warkocz dobierany duński przedstawia 
 

 

 

 

 

Zdjęcie A 

Zdjęcie B 

Zdjęcie C 

Zdjęcie D 

 

a)  zdjęcie A. 
b)  zdjęcie C. 
c)  zdjęcie B. 
d)  zdjęcie D. 

 
10.  Poniższy schemat przedstawia technikę zaplatania warkocza 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

a)  w kłos. 
b)  z 4 pasm. 
c)  z 3 pasm. 
d)  z 6 pasm. 

 
11.  Szczotka do polerowania włosów to 

a)  szczotka okrągła. 
b)  kokówka. 
c)  szczotka tunelowa. 
d)  karkówka. 

 
12.  Kok koktajlowy to odmiana koka 

a)  dziennego. 
b)  wieczorowego. 
c)  ślubnego. 
d)  balowego. 

 
13.  Precyzyjne rozczesane i wyrównanie powierzchni włosów przez czesanie to 

a)  tapirowanie. 
b)  gładzenie. 
c)  dreadowanie. 
d)  wyczesywanie. 

 
14.  Wypełniacze stosuje się do formowania 

a)  plecionek. 
b)  fryzur komunijnych. 
c)  upięć dziennych. 
d)  koków balowych. 

 
15.  Fryzura, której podstawą są włosy zebrane w jednym miejscu to 

a)  upięcie. 
b)  kok. 
c)  fryzura awangardowa. 
d)  fryzura sportowa. 

 
16.  Kok balowy charakteryzuje się  

a)  prostą formą. 
b)  różnorodną konstrukcją. 
c)  bardzo trwałą konstrukcją. 
d)  jednolitą kolorystyką. 

 
17.  Czesanie włosów palcami przy zastosowaniu środków stylizujących daje efekt 

a)  zmniejszenia objętości włosów. 
b)  znacznego zwiększenia objętości włosów. 
c)  naturalnego ułożenia włosów. 
d)  rozbudowania przestrzennego fryzury. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

18.  Dreadowanie polega na  

a)  splataniu i wplataniu pasemek włosów. 
b)  skręcaniu pasemek włosów w różnych kierunkach. 
c)  zwijaniu pasm włosów. 
d)  nawijaniu pasm włosów. 

 
19.  Sekcje tylne wyznaczane podczas formowania koka tworzą 

a)  elementy wykończeniowe. 
b)  elementy dekoracyjne. 
c)  elementy zuzpełniające. 
d)  bazę koka. 

 
20.  Fryzurą dzienną nie jest 
 

 

 

Zdjęcie A 

Zdjęcie B 

 

 

Zdjęcie C 

Zdjęcie D 

 

a)  zdjęcie A. 
b)  zdjęcie C. 
c)  zdjęcie B. 
d)  zdjęcie D. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Formowanie fryzur 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem:   

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Formowanie fryzur” przewiduje się 

zastosowanie  zadania  typu  „próba  pracy”,  gdyż  pozwoli  ono  określić  poziom 
ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej  jednostce.  Zadanie  zostało  tak 
skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony  poniżej  układ  umiejętności. 
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym 
czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć  udostępnione  stanowisko  pracy 
z niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie  usługi.  Należy  również 
przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone narzędzia, przybory, preparaty 
fryzjerskie oraz bielizna zabiegowa, spośród których uczeń wybierze właściwe do wykonania 
swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi 180 minut. 
 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  podzielić porost na sekcje, 
4)  upiąć włosy zgodnie z załączonym wzorem plastycznym, 
 

 

 
5)  utrwalić fryzurę lakierem. 
 
Przykładowy przebieg. 
1.  Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

2.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

− 

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:  

− 

grzebienia  do  rozczesywania  włosów,  grzebienia  do  wyczesywania  włosów, 
szpikulca,  szczotki  kokówki,  szpilek,  wsuwek,  wypełniacza,  klipsów  do 
mocowania pasm włosów, 

− 

preparatów  fryzjerskich:  szamponu,  odżywki,  lakieru  do  włosów  (mocno 
utrwalającego), nabłyszczacza, 

− 

bielizny  zabiegowej:  ręcznika  frotte,  ręczników  papierowych,  rękawiczki 
lateksowe, peleryny do czesania włosów, 

− 

przygotowanie klienta do zabiegu – umycie i wysuszenie włosów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

3.  Podział  włosów  na  sekcje  –  pierwsza  sekcja  –  przednia  cześć  porostu  wyznaczona 

przedziałkiem od ucha przez szczyt głowy do ucha, druga sekcja o szerokości ok. 3 cm – 
cześć środkowa porostu od szczytu głowy do granicy porostu nad karkiem, trzecia sekcja 
– po prawej stronie sekcji środkowej, czwarta – po lewej stronie sekcji środkowej. 

4.  Formowanie  bazy koka – włosy ze środkowej sekcji wyczesać pasmo po paśmie  mocno  

do  góry,  wytapirować,  zlakierować  i  wygładzić  na  zewnętrznej  powierzchni.  Następnie  
od  wewnątrz  podpiąć  wsuwkami  i  zwinąć  na  dłoni  ze  strony  lewej  do  prawej.  Końce 
pasma wpiąć do środka zwoju. 

5.  Formowanie  elementów  wykończeniowych  –  pracę  rozpoczynając  od  włosów  nad 

karkiem w kierunku szczytu głowy, wydzielać pasma sekcji trzeciej i czwartej (po prawej 
i  lewej  stronie),  krzyżować  na  grzbiecie  banana  i  upinać  po  jego  bokach  (u  podstawy). 
Włosy  pierwszej  sekcji  podzielić  na  trzy  separacje:  przednią  cześć  porostu  i  boki  po 
prawej i lewej stronie głowy. Wszystkie pasma wytapirować i wygładzić. Przednią cześć 
porostu  zaczesać  do  tyłu  i  upiąć  na  szczycie  banana.  Boczne  pasma  wytapirować 
i wygładzić:  pasmo  po  jednej  stronie  skręcić  i  wpiąć  w  banana,  z  drugiej  –  wyczesać 
i połączyć z grzywką. 

6.  Wykończenie fryzury – końcówki włosów zaakcentować żelem, całość spryskać lakierem  

i nabłyszczaczem. 

 
Treść zadania 

 

Wykonaj  formowanie  fryzury  wieczorowej  zgodnie  z  załączonym  wzorem  plastycznym 

wykorzystując  dostępne  preparaty  fryzjerskie.  Zabieg  powinien  obejmować  następujące 
etapy:  sporządzenie  planu  pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do  zabiegu, 
formowanie  fryzury  wieczorowej.  Na  stanowisku  pracy  przygotowano  wyposażenie 
umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez  nauczyciela  miejscu  umieszczono 
narzędzia,  przybory,  preparaty  fryzjerskie  oraz  bieliznę  zabiegową,  spośród  których 
wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania.  Przewidywany  czas  wykonania 
zadania: maksymalnie 180 minut. 

 

Umiejętności podlegające ocenie 

 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,6 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do 
zabiegu 

 

0,6 

 

3. 

Podział włosów na sekcje 

 

0,6 

 

4. 

Formowanie bazy koka 

 

0,8 

 

5.  

Formowanie elementów wykończeniowych 

 

0,8 

 

6. 

Wykończenie fryzury 

 

0,3 

 

 

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
Klucz oceniania 
 

− 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych, wyborów, 

− 

18  pkt.  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań, 

− 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

− 

10  pkt.  –  w  wykonaniu  czynności  wystąpiło  kilka  błędów,  które  w  wyniku 
przeprowadzonej korekty naprawiono, 

− 

7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek, 

− 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

40 

dostateczny 

65 

dobry 

90 

bardzo dobry 

100 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo męskie, wyd. P.P.H.U. SUZI, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Koki upięcia warkocze, wyd. P.P.H.U. SUZI, Warszawa 2005 Pr. Zbiorowa 

Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 

3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

4.  Techniki fryzjerskie – zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu, wyd. REA, Warszawa 2001