background image

 

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

             NARODOWEJ 

 

 

 

 
 

Marceli Konfederak 

 
 
 

 
 
Wykonywanie  rysunków  części  maszyn  z wykorzystaniem 
programu CAD 722[02].O1.03 

 
 
 
 
 
 

 
 

 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 

 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
mgr inŜ. Łucja Zielińska 

mgr inŜ. Marian Cymerys 

 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].O1.03 
„Wykonywanie  rysunków  części  maszyn  z  wykorzystaniem  programu  CAD”,  zawartego 
w modułowym programie nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających 722[02]. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Przygotowanie 

stanowiska 

komputerowego 

do 

pracy 

z uwzględnieniem wymagań ergonomii i bezpieczeństwa pracy 

 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia  

11 

5.2.  Elementy systemu komputerowego do prac wspomagających 

edytowanie dokumentacji technicznej oraz do prac z bazami danych, 
dotyczących narzędzi i półwyrobów metalowych. Program typu CAD 

 
 

13 

5.2.1.  Ćwiczenia  

13 

5.3.  Podstawowa  obsługa  edytorów  graficznych  i  rysunku  technicznego. 

Tworzenie rysunków płaskich. Edycja rysunków płaskich  

 

15 

5.3.1.  Ćwiczenia  

15 

5.4.  Wymiarowanie 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Baza  danych:  podstawowe  funkcje,  zasady  wyszukiwania  danych 

dotyczących   narzędzi  i  części  znormalizowanych,  podstawowe 
operacje obsługi bazy danych  

   

 

21 

5.5.1.  Ćwiczenia  

21 

5.6.  Oprogramowanie 

CAD 

do 

komputerowego 

wspomagania 

projektowania: 

urządzenia 

oprogramowanie 

wspomagające 

kreślenie. Wydruk opracowanych rysunków 

 
 

23 

5.6.1.  Ćwiczenia  

23 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

25 

7.  Literatura  

37 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02]

Poradnik  dla  nauczyciela  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego 

zorganizowania procesu kształcenia. Zamieszczono w nim: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

sprawdzian postępów, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

literatura. 

Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  posiadać  przed 

rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

Dwa przykładowe scenariusze zajęć, wskazują sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych 

z wykorzystaniem metod zalecanych w programie jednostki modułowej. 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  być  przeprowadzona  z  wykoŜystaniem  testów 

osiągnięć szkolnych. W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia 
pomiaru  dydaktycznego.  Wszystkie  zadania  zamieszczone  w testach  obejmują  treści  objęte 
programem nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej 
cele. 

Wykaz  literatury  zawiera  zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy 

z zakresu programu jednostki modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowej  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego. 
Szczególny  nacisk  powinien  zostać  połoŜony  na  wykorzystanie  metod  z  zakresu  strategii 
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne 
pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od  samodzielnej  pracy  uczniów  do  pracy 
zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 
 

 
 
 
 

722[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa  

i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej  

i ochrony środowiska

 

722[02].O1.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych

 

722[02].O1.03 

Wykonywanie rysunków części 

maszyn z wykorzystaniem programu 

CAD

 

722[02].O1.07 

Rozpoznawanie części maszyn, 

mechanizmów  

i urządzeń transportu 

wewnątrzzakładowego

 

 

722[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu

 

722[02].O1.02 

Posługiwanie się 

dokumentacją techniczną

 

722[02].O1.06 

RozróŜnianie cech 

charakterystycznych 

obróbki cieplnej, cieplno-

chemicznej, plastycznej  

i odlewnictwa

 

722[02].O1.05 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych, 

narzędziowych  

i eksploatacyjnych

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

korzystać z poradników i norm, 

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

samodzielnie podejmować decyzje, 

− 

posługiwać się dokumentacją techniczną, 

− 

posługiwać się narzędziami pomiarowymi. 

− 

posługiwać się komputerem. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zestawić i uruchomić stanowisko komputerowe z programem CAD, 

− 

określić zadania baz danych oraz skorzystać z przykładowej bazy danych,  

− 

określić zasady i fazy projektowania, 

− 

określić funkcje i zadania programu typu CAD, 

− 

scharakteryzować zastosowanie programu typu CAD, 

− 

skonfigurować obszar rysunku, 

− 

rozróŜnić rodzaje współrzędnych, 

− 

oznaczyć punkty za pomocą współrzędnych bezwzględnych i względnych, 

− 

narysować  płaską  figurę  geometryczną  za  pomocą  współrzędnych  bezwzględnych 
i względnych, 

− 

skorzystać z pomocy i narzędzi rysunkowych, 

− 

wykonać rysunek na podstawie szkicu, 

− 

narysować rysunek płaski z zastosowaniem linii, okręgu, łuku, elipsy, wieloboku, 

− 

zastosować linie konstrukcyjne, filtry, tryby lokalizacji punktów względem obiektu, 

− 

skopiować  obiekty  ze  zmianą  ich  cech  oraz  połoŜenia  (przesunięcie,  obrót),  kształtu 
(zaokrąglanie, fazowanie), 

− 

zakreskować przekroje, 

− 

rozróŜnić wymiarowanie liniowe, kątowe, współrzędnościowe, średnic, 

− 

skonfigurować urządzenie kreślące, 

− 

sporządzić i wydrukować rysunek wykonawczy elementu maszyny według szkicu, 

− 

sporządzić rysunek aksonometryczny elementu maszyny według szkicu, 

− 

wykonać  rysunek  wałka  i  tulei  z  uŜyciem  programu  CAD  przedstawiając  zewnętrzne 
i wewnętrzne kształty przedmiotów, 

− 

wykonać rysunek płaskiej części maszynowej z uŜyciem programu, CAD przedstawiając 
zewnętrzne i wewnętrzne kształty przedmiotów, 

− 

zwymiarować rysunek części maszynowej o małym stopniu złoŜoności stosując warstwy 
za pomocą programu CAD, 

− 

zastosować technikę komputerową do powielania informacji rysunkowej, 

− 

zastosować  komputerowy  sprzęt  do  wspomagania  rysowania  zgodnie  z  przepisami 
bezpieczeństwa i higieny pracy. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722 [02] 

Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 722 [02].O1

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rysunków 

części 

maszyn 

z wykorzystaniemprogramu CAD 722[02].O1.03 

Temat:  Przygotowywanie stanowiska komputerowego do pracy z oprogramowaniem do 

edycji dokumentacji technicznej. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  przygotowania  stanowiska  komputerowego  zgodnie 

z wymaganiami programu CAD, ergonomii i BHP. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować wymagania sprzętowe programu CAD, 

− 

sprawdzić konfiguracje swojego komputera, 

− 

przygotować stanowisko komputerowe, 

− 

zestawić stanowisko zgodnie z wymaganiami ergonomii i BHP.  

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 
Czas: 1 godzina dydaktyczna. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowisko komputerowe, 

− 

program komputerowy typu CAD, 

− 

podręcznik uŜytkownika programu CAD,  

− 

Polskie Normy.  

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie  wymagań  sprzętowych  programu  CAD  (procesor,  karta  grafiki,  pamięć 

RAM). 

4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Rozdanie dokumentacji. 
6.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie  wykonują  ćwiczenie  indywidualnie,  zgodnie  z  instrukcją  zamieszczoną  
w poradniku dla ucznia, 

− 

zapoznają  się  z  otrzymaną  dokumentacją  dotyczącą  programu  CAD  oraz  zasad 
ergonomii i BHP, 

− 

sprawdzają konfigurację swojego komputera, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

− 

ustawiają stanowisko zgodnie z zasadami ergonomii i BHP, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

7.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Napisz w zeszycie notatkę będącą odpowiedzią na pytania:  
Jakie są najwaŜniejsze wymagania sprzętowe programu typu CAD? 
Jak powinno być zorganizowane do pracy stanowisko komputerowe?

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć 2 
 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722 [02] 

Moduł: 

Techniczne podstawy zawodu 722 [02].O1

 

Jednostka modułowa: 

Wykonywanie 

rysunków 

części 

maszyn 

z wykorzystaniem programu CAD 722[02].O1.03

 

Temat:  Wykonywanie poleceń zarządzających plikami. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  posługiwania  się  poleceniami  zarządzającymi 

plikami. 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

otworzyć plik rysunkowy nowy lub istniejący, 

− 

zapisać plik rysunku w określonym katalogu, 

− 

zapisać plik rysunku w określonym katalogu i określonym formacie (np DWG, DXF), 

− 

wyeksportować plik rysunkowy (bmp, wmf, sat), 

− 

zinterpretować rozszerzenia plików CAD. 

 

Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład,  

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

indywidualna. 

 

Czas: 1 godzina dydaktyczna. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

− 

stanowisko komputerowe wyposaŜone w program CAD. 

 

Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie sposobów otwierania, tworzenia nowych i zapisywania plików rysunkowych 

w róŜny sposób (linia poleceń, menu rozwijane, menu boczne), 

4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Rozdanie dokumentacji. 
6.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie  wykonują  ćwiczenie  indywidualnie,  zgodnie  z  instrukcją  zamieszczoną  
w poradniku dla ucznia, 

− 

zapoznają  ze  sposobami  otwierania  istniejącego,  tworzenia  nowego  i  zapisywania 
pliku rysunkowego, 

− 

dokonują zapisu rysunku w określonym katalogu pod określona nazwą, 

− 

dokonują  zapisu  rysunku  w  określonym  katalogu  pod  określona  nazwą 
i w określonym formacie, 

− 

dokonują eksportu rysunku, 

− 

wyszukują określony rysunek, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

7.  Nauczyciel analizuje pracę ucznia i dokonuje oceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
Napisz  w  zeszycie  notatkę  będącą  odpowiedzią  na  pytanie:  Jakie  są  róŜnice  pomiędzy 
eksportem i zapisem rysunku?

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.  Przygotowanie  stanowiska  komputerowego  do  pracy  

z  uwzględnieniem  wymagań  ergonomii  i bezpieczeństwa 
pracy

 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny zaprezentowanego stanowiska pracy pod względem zgodności z zasadami 

ergonomii. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  rozpoznać elementy stanowiska pracy przedstawionego na rysunku, 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. 

 
2)  dokonać oceny zakreślając odpowiedni kwadrat „TAK” „NIE”: 
                                                                                                                       TAK            NIE 

− 

Czy regulowane elementy krzesła i stołu są dostosowane  
do wzrostu pracownika? 

− 

Czy podczas pracy na komputerze ramię i przedramię  
pracownika tworzą ze sobą kąt prosty?   

 

 

− 

Czy udo i podudzie pracownika równieŜ tworzy kąt prosty 
lub większy, a uda całą długością spoczywają na siedzisku? 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

− 

Czy tułów pracownika podczas pracy jest wyprostowany, 
oparty o oparcie i odchylony do tyłu o ok. 10–15˚? 

− 

Czy pracownik ma moŜliwość wygodnego oparcia 
nadgarstków podczas czynności wykonywanych na klawiaturze? 

− 

Czy masz inne uwagi do stanowiska pracy?  

3)  zaprezentować wyniki pracy na forum klasy. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

rysunek do ćwiczenia, 

− 

literatura dotycząca przygotowania stanowiska komputerowego. 

 
Ćwiczenie 2 

Otrzymasz  dokumentację  programu  CAD  i jego wymagań sprzętowych. Zapoznaj się ze 

wszystkimi dokumentami wchodzącymi w jej skład i wybierz informacje, które są potrzebne 
do zbudowania zestawu komputerowego, który spełnia te wymagania i umoŜliwia pracę. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania oraz przygotować zestawy dokumentacji. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zaprezentować rozwiązanie nauczycielowi. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

stanowisko komputerowe (komputer, monitor, klawiatura, myszka), 

− 

biurko, krzesło. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2.  Elementy  systemu  komputerowego  do  prac  wspomagających 

edytowanie  dokumentacji  technicznej  oraz  do  prac  z  bazami 
danych,  dotyczących  narzędzi  i  półwyrobów  metalowych. 
Program typu CAD

 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Otrzymasz  podręcznik  uŜytkownika  programu  CAD.  Zapoznaj  się  ze  wszystkimi 

dokumentami  wchodzącymi  w  jego  skład  i  sprawdź  czy  Twój  komputer  odpowiada 
wymaganiom programu CAD. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować podręcznik uŜytkownika programu oraz stanowisko komputerowe. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się z podręcznikiem uŜytkownika programu CAD, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

komputerowe stanowisko, 

– 

podręcznik uŜytkownika programu CAD,  

– 

komputerowy program CAD. 

 

Ćwiczenie 2

 

Otrzymasz  dokumentację  programu  lub  podręcznik  uŜytkownika  programu  CAD. 

Zapoznaj  się  ze  wszystkimi  dokumentami  wchodzącymi  w  jej  skład  i  sprawdź,  czy  Twój 
komputer  odpowiada  wymaganiom  programu  CAD.  Sprawdź,  czy  na  Twoim  komputerze 
zainstalowano program CAD, uruchom go. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować dokumentację i podręcznik uŜytkownika programu. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  uruchomić komputer, sprawdzić konfiguracje sprzętu, 
3)  sprawdzić, czy zainstalowano program CAD i uruchomić go, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Ś

rodki dydaktyczne: 

–  stanowisko komputerowe, 
–  dokumentacja programu lub podręcznik uŜytkownika programu CAD,  
–  komputerowy program CAD. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.3.  Podstawowa  obsługa  edytorów  graficznych  i  rysunku 

technicznego. 

Tworzenie 

rysunków 

płaskich. 

Edycja 

rysunków płaskich 

 
5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunek  tulei  w  przekroju  zgodnie  rysunkiem  do  ćwiczenia  przedstawionym 

poniŜej.  Kontur  narysuj  na  warstwie  A1,  osie  na  A3,  przekrój  na  warstwie  PRZEKROJE. 
Znajdź w menu polecenie FAZUJ i skorzystaj z niego. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1.

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed 

przystąpieniem

 do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i sposób 

wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy. 
Przygotować stanowiska komputerowe. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  utworzyć warstwy, 
4)  narysować linie poziome i pionowe, 
5)  narysować oś symetrii, 
6)  narysować fazowania, 
7)  wykonać kreskowanie, 
8)  zapisać rysunek we wskazanym katalogu pod nazwą „tuleja”, 
9)  zaprezentować wynik ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

program CAD. 

 

Ćwiczenie 2 

Posługując  się  komputerem  wyposaŜonym  w  program  CAD,  narysuj  tarczę  

o  średnicy  120  mm  z  8-ma  otworami  o  średnicy  12  mm,  równomiernie  rozstawionymi  na 
ś

rednicy 102 mm na kącie 360

°

 

 

Rysunek do ćwiczenia 2.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcje do ćwiczeń. Przygotować stanowiska komputerowe. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  utworzyć warstwy, 
4)  narysować okrąg o średnicy 120 mm, 
5)  narysować osie symetrii, 
6)  narysować jeden okrąg o średnicy 12 mm połoŜony na średnicy 102 mm, 
7)  powielić go korzystając z opcji szyk kołowy, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

8)  zapisać we wskazanym katalogu pod nazwą „tarcza”, 
9)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

program CAD.

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Wymiarowanie

 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Wykonaj  rysunek  tak  jak  umieszczony  poniŜej.  Zwróć  uwagę  na  połoŜenie  układu 

współrzędnych.  Narysuj  go  korzystając  z  poznanych  opcji  takich  jak:  rysuj  linię,  okrąg  czy 
tryby lokalizacji. Zwymiaruj rysunek jak na rysunku. 

 

 

Rysunek do ćwiczenia 1. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcję do ćwiczeń oraz stanowiska komputerowe. 
 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 

 Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  utworzyć warstwy rysunkowe, 
4)  dobrać odpowiedni format arkusza rysunkowego, 
5)  narysować ramkę i tabliczkę rysunkową, 
6)  narysować osie symetrii przedmiotu, 
7)  narysować przedmiot, 
8)  przesunąć układ współrzędnych, (polecenie LUW, nowy początek), 
9)  zwymiarować rysunek (wartości współrzędnych), 
10)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 
Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

program CAD. 

 
Ćwiczenie 2 

Na  narysowanym  rysunku  załóŜ  nowa  warstwę  np.  wymiary1.  Warstwę,  na  której 

poprzednio  wymiarowałeś,  ustaw  jako  niewidoczną.  Zwymiaruj  rysunek  w  sposób 
przedstawiony poniŜej. 
 

 

Rysunek do ćwiczenia 2.

 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować instrukcję do ćwiczeń oraz stanowiska komputerowe. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  utworzyć nową warstwę Wymiary1, 
4)  zmienić widoczność warstwy, na której poprzednio wymiarowałeś 
5)  zwymiarować rysunek, 
6)  zaprezentować wynik ćwiczenia, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

program CAD. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.5.  Baza  danych:  podstawowe  funkcje,  zasady  wyszukiwania 

danych  dotyczących   narzędzi  i  części  znormalizowanych, 
podstawowe operacje obsługi bazy danych  

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Otrzymasz do zainstalowania bazę danych. Zainstaluj ją i ustaw z nią połączenie. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  zapoznać się instrukcja instalacji bazy danych (nakładki), 
4)  zainstalować ją, 
5)  ustawić z nią połączenie, 
6)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenie praktyczne, 

− 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe, 

– 

program CAD, 

– 

baza danych (nakładka), 

– 

instrukcja instalacji bazy danych (nakładki). 

 

Ćwiczenie 2 

Wykorzystaj  zainstalowaną  w  poprzednim  ćwiczeniu  bazę  danych  (nakładkę) 

w wykonywanym przez siebie rysunku, który otrzymasz od nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  wykonać rysunek wykorzystując bazę danych (nakładkę), 
4)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe z programem CAD bazą danych (nakładką), 

– 

rysunek techniczny elementu mechanicznego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.6.  Oprogramowanie  CAD  do  komputerowego  wspomagania 

projektowania: urządzenia i oprogramowanie wspomagające 
kreślenie. Wydruk opracowanych rysunków 

 

5.6.1. Ćwiczenia

 

 

Ćwiczenie 1 

Sprawdź,  jakie  urządzenie  jest  zainstalowane  i  słuŜy  do  wykonywania  rysunków  na 

Twoim stanowisku. Sprawdź jego konfigurację. 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i tsposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
Przygotować urządzenie (urządzenia) kreślące lub drukujące oraz arkusze papieru.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić zainstalowane urządzenia drukujące lub kreślące, 
4)  sprawdzić jego konfigurację (port, wielkość arkuszy, rodzaj wydruku – kolorowy, czarno 

biały), 

5)  zaprezentować wynik ćwiczenia. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe z programem CAD, 

– 

drukarka lub ploter, 

– 

dokumentacja urządzenia drukarki lub plotera, 

– 

arkusze papieru. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj wydruk jednego ze swoich rysunków, sprawdź jego prawidłowość (czytelność, 

grubości linii itd.). 

 

Wskazówki do realizacji 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób  wykonania  ćwiczenia  z  uwzględnieniem  przepisów  bezpieczeństwa  i higieny pracy. 
Przygotować urządzenie (urządzenia) kreślące lub drukujące oraz arkusze papieru. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia, 
2)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  sprawdzić zainstalowane urządzenie drukujące i jego konfigurację, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

4)  otworzyć rysunek, 
5)  wybrać odpowiednie opcje z menu menadŜera wydruku, 
6)  wydrukować rysunek do pliku i na drukarce (ploterze), 
7)  zaprezentować wynik ćwiczenia, 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenie praktyczne, 

– 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania, 

– 

stanowisko komputerowe z programem CAD, 

– 

drukarka lub ploter, 

– 

dokumentacja urządzenia drukarki lub plotera, 

– 

arkusze papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Test 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  rysunków 
części maszyn z wykorzystaniem programu CAD” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 10, 11,12, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 4, 7, 8, 9, 13, 15, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  zadań  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  zadań 
z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. c, 8. c, 9. a, 10. b, 11. b, 

12. b, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c,17. c, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Określić wymiary formatu A4 

Określić, do czego słuŜy program 
CAD 

Zdefiniować pojęcie rysunek 
techniczny 

Dobrać rodzaj linii do kreskowania 

PP 

Zidentyfikować opcje rysowania 

Scharakteryzować opcję zoom 

Scharakteryzować tryby lokalizacji 

PP 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

RozróŜnić cechy warstwy 
odblokowanej 

PP 

Scharakteryzować szyk kołowy 

PP 

10  Zastosować skalę rysunkową 

11 

Zastosować opcje definiowania stylu 
wymiarowania 

12 

Zdefiniować pojęcie edytowania 
rysunku 

13 

Dobrać parametry maksymalnego 
wydruku 

PP 

14 

Scharakteryzować pojęcie pomocy 
rysunkowych 

15 

Zastosować róŜne rodzaje 
współrzędnych 

PP 

16  Zdefiniować współrzędne 

17  RozróŜnić polecenie rysunkowe 

PP 

18 

Dobrać polecenie do informacji 
o obiekcie rysunkowym 

19  Zdefiniować polecenie LUSTRO 

20  Dobrać sposób do rysowania elipsy 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu,  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed końcem sprawdzianu. 
7.  Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłoŜenie przyborów do pisania. 
8.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 

 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie  odpowiadaj  bez  zastanowienia;  jeśli  któreś z pytań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do pytań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

–  instrukcja, 
–  zestaw zadań testowych, 
–  karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Rysunek formatu A4 ma następujące wymiary 

a)  210 x 297 mm. 
b)  180 x 277 mm. 
c)  420 x 330 mm. 
d)  540 x 297 mm. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

2.  Program typu CAD słuŜy do 

a)  gry. 
b)  tworzenia i edycji tekstów. 
c)  tworzenia i edycji rysunków technicznych. 
d)  obróbki zdjęć. 

 

3.  Rysunek techniczny jest to 

a)  informacja  podana  na  nośniku  informacji,  przedstawiona  graficznie  zgodnie  

z przyjętymi zasadami i zazwyczaj w podziałce. 

b)  rysunek wykonany na ogół odręcznie i niekoniecznie w podziałce. 
c)  rysunek,  w  którym  zastosowano  symbole  graficzne  w  celu  pokazania  funkcji  części 

składowych układu i ich współzaleŜność. 

d)  zbiór informacji tekstowych zapisany w formie graficznej i wydrukowany. 

 

4.  Do rysowania kreskowania przekrojów na rysunku technicznym stosuje się linię 

a)  grubą ciągłą. 
b)  cienką kreskową. 
c)  cienką ciągłą. 
d)  punktową. 

 

5.  Opcji dotyczących rysowania naleŜy szukać w menu 

a)  plik. 
b)  rysuj. 
c)  narzędzia. 
d)  format. 

 

6.  Opcja Zoom pozwala na 

a)  kopiowanie elementów. 
b)  operowanie widokami (powiększanie, pomniejszanie).  
c)  skalowanie elementów. 
d)  powielanie elementów. 

 

7.  Tryby lokalizacji słuŜą do 

a)  wykonywania przekrojów. 
b)  przesuwania elementów. 
c)  lokalizacji kursora względem istniejących elementów rysunkowych. 
d)  odnajdywania zgubionych elementów rysunku. 

 
8.  JeŜeli warstwa jest odblokowana to 

a)  jest widoczna i na niej właśnie pracujemy. 
b)  jest widoczna i zamroŜona. 
c)  jest widoczna. 
d)  jest niewidoczna. 

 
9.  Szyk kołowy słuŜy do 

a)  powielenia elementów na okręgu.  
b)  przesunięcia elementu po kole. 
c)  wymiarowania kątów. 
d)  porządkowania elementów. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

10.  Rysunki w programie CAD wykonujemy w skali 

a)  1:1. 
b)  dowolnej. 
c)  1:2. 
d)  2,5:1. 

 

11.  Opcje decydujące o sposobie i wyglądzie wymiarowania ustawiamy 

a)  w menadŜerze wydruku. 
b)  w menadŜerze stylów wymiarowania. 
c)  w menadŜerze widoków. 
d)  w menu widoków. 

 

12.  Edytowanie rysunku to 

a)  drukowanie. 
b)  operacja polegająca na zmianie, np. na kopiowaniu elementów. 
c)  eksportowanie rysunku. 
d)  zapisywanie pod inna nazwą. 

 

13.  Największy arkusz papieru, na jakim moŜna wykonać wydruk z programu CAD to 

a)  A1 (594x841). 
b)  C5 (229x162). 
c)  zaleŜy od zainstalowanego (posiadanego) urządzenia. 
d)  B5. 

 

14.  Do pomocy rysunkowych naleŜą 

a)  opcje wymiarowania. 
b)  skok, siatka, śledzenie biegunowe, lokalizacja względem obiektu.  
c)  operacja kopiowania. 
d)  opcje powiększania. 

 

15.  W rysunku wykorzystujemy następujące rodzaje współrzędnych 

a)  absolutne i przyrostowe. 
b)  liczbowe.  
c)  symbolowe. 
d)  umowne. 

 

16.  PołoŜenie elementu w rysunku 2D podajemy w układzie współrzędnych 

a)  symbolowym. 
b)  kalkulacyjnym.  
c)  kartezjańskim. 
d)  zaleŜnych. 

 

17.  Zapis @121<30 przedstawia 

a)  adres e-mailowy. 
b)  polecenie rysowania linii od wskazanego punktu o długości miedzy 30 a 121mm. 
c)  polecenie rysowania linii od wskazanego punktu o długości 121 pod katem 30

°

d)  zapis łuku o promieniu 121 i kącie 30

°

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

18.  Informacje o obiekcie rysunkowym moŜna uzyskać wykorzystując polecenie 

a)  blok. 
b)  cechy. 
c)  filtr. 
d)  zoom. 

 
19.  Polecenie LUSTRO słuŜy do 

a)  dokładnego obejrzenia obiektu. 
b)  tworzenia obiektów symetrycznych. 
c)  korekcji elementu. 
d)  sprawdzania, „lustrowania” elementu. 

 

20.  W programie CAD moŜna narysować elipsę 

a)  przy pomocy linii prostych. 
b)  bezpośrednio za pomocą polecenia elipsa.  
c)  przy pomocy łuków. 
d)  przy pomocy konstrukcji geometrycznej. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
Wykonywanie rysunków części maszyn z wykorzystaniem programu CAD 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

TEST 2

 

Test typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Wykonywanie rysunków 
części maszyn z wykorzystaniem programu CAD”

 

 

Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  uczniowie 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  uczniów  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach:  planowania,  organizowania,  wykonywania  i  prezentowania.  Nauczyciel  powinien 
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 10 pkt. 

dopuszczający 

11–12 pkt. 

dostateczny   

13–14 pkt. 

dobry 

 

 

15–16 pkt. 

bardzo dobry  

17 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

 

WyposaŜenie stanowiska 

  Stanowisko komputerowe. 

  Program typu CAD. 

  Instrukcja obsługi programu CAD. 

  Polskie Normy. 

  Model części mechanicznej. 

  Narzędzia pomiarowe: suwmiarka, głębokościomierz suwmiarkowy. 

  Arkusze papieru. 

  Drukarka lub ploter. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

Informacja dla ucznia 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu (czas wykonania zadania wynosi 60 minut). 

 

Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia! 

 
Zadanie 

Wykonaj  rysunek  wykonawczy  części,  którą  otrzymałeś,  dokonaj  jego  poprawnego 

wydruku.  UłóŜ  plan  działania  niezbędny  do  wykonania  zadania.  Uruchom  komputer  
a  następnie  program  CAD.  Otwórz  nowy  rysunek  i  wykonaj  wszystkie  czynności  niezbędne 
do  wykonania  zadania.  Powierzone  zadanie  wykonaj  dokładnie  z  zachowaniem  zasad  bhp.  
Na wykonanie zadania masz 60 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz narzędzi kontrolno-pomiarowych, 
c)  czynności związane z wykonaniem wydruku rysunku. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy, 

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania, 

b)  sprawdź poprawność funkcjonowania komputera i programu CAD, 
c)  sprawdź poprawność zainstalowania i działania drukarki lub plotera. 

4.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zmierzające  do  wykonania  zadania,  jakim  jest 

wykonanie rysunku otrzymanej części. 

5.  Sprawdź poprawność wykonania rysunku zgodnie z zasadami i normami. 
6.  Po zakończeniu pracy wydrukuj rysunek i uporządkuj stanowisko pracy. 
7.  Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania. 
8.  Zaprezentuj  sposób  wykonania  zadania:  omów  czynności  prowadzące  do  wykonania 

zadania,  uzasadnij  swoje  działania,  oceń  jakość  wykonywanej  pracy  w  odniesieniu  do 
dokumentacji zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

Data urodzenia   

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

    

dzień   miesiąc  

rok

 

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania 

.……………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi kontrolno-pomiarowych 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Czynności związane z wykonaniem wydruku rysunku 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Zadanie praktyczne 
 

Wykonaj  rysunek  wykonawczy  elementu,  który  otrzymałeś  zgodnie  z  dokumentacją, 

dokonaj  jego  wydruku.  UłóŜ  plan  działania  niezbędny  do  wykonania  zadania.  Wykonaj 
pomiary,  przygotuj  elementy  niezbędne  do  wykonania  zadania  dotyczące  rysunku,  jego 
prawidłowości i wyglądu. Powierzone zadanie wykonaj dokładnie z zachowaniem zasad bhp. 
Na wykonanie zadania masz 60 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt 

0–1 

Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem 

zadania. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt  –  jeŜeli  uczeń  uwzględnił  w  wykazie,  co 
najmniej 4 z następujących czynności: 
–  sprawdzenie poprawności działania komputera ,  
–  sprawdzenie poprawności działania programu CAD, 
–  sprawdzenie poprawności zainstalowania i działania drukarki lub plotera, 
–  stworzenie warstw rysunkowych i przypisanie im odpowiednich rodzajów 

linii, 

–  zdefiniowanie nowego stylu wymiarowania, 
–  zdefiniowanie lub wybór stylu wydruku, 
–  wykonanie rysunku zgodnie z zasadami, 
–  sprawdzenie poprawności rysunku i wydruku, 
–  uporządkowanie stanowiska. 
–  porządkowanie stanowiska pracy, 

 

Czynność  2:  sporządzenie  wykazu  niezbędnych  narzędzi  kontrolno- 
-pomiarowych.  
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
–  suwmiarka, 

–  głębokościomierz suwmiarkowy. 

 
 

Czynność 3: czynności związane z wykonaniem wydruku rysunku. 
 Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 
–  wybór lub zdefiniowanie stylu wydruku, 
–  sprawdzenie wielkości arkusza papieru na którym moŜemy drukować, 
–  ustawienie parametrów wydruku, 
–  sprawdzenie poprawności na podglądzie, 
–  sprawdzenie i ewentualna korekta poprawności wydruku 

 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

Czynność  4:  zgromadzenie  na  stanowisku  pracy  niezbędnych  narzędzi, 
sprzętu  kontrolno-pomiarowego  i  instrukcji  niezbędne  do  wykonania 
zadania. 
 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na 
stanowisku pracy co najmniej: 

–  narzędzia kontrolno-pomiarowe, 
–  arkusze papieru 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Czynność 5: Sprawdzenie poprawności działania komputera, programu 
CAD i drukarki. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił poprawność działania 
komputera, programu CAD i drukarki lub plotera. 

 
 

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

Czynność 6. Wykonanie pomiarów i szkicu przedmiotu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykonał pomiary i szkic 
przedmiotu. 

 

Czynność 7. Stworzenie nowego rysunku z jego atrybutami takimi jak 
warstwy rysunkowe, style wymiarowania i wydruku. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń stworzył nowy rysunek 

z warstwami i stylami wymiarowania i wydruku 

 

Czynność 8. Wykonanie prawidłowo rysunku z podziałem jego elementów 
na warstwach rydunkowych 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo wykonał rysunek 

z podziałem elementów na warstwach rysunkowych 

 

Czynność 9. Zwymiarowanie rysunku 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo, zgodnie z zasadami 
zwymiarował rysunek 

 

Czynność 10. Sprawdzenia prawidłowości działania drukarki lub plotera, 
wykonanie wydruku. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń sprawdził działanie drukarki, 

wielkość arkusza, na którym moŜemy wykonać wydruk i wykonał wydruk 

 

Czynność 11: Sprawdzenie jakości pracy 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził 

poprawność i czytelność rysunku 

 

Czynność 12: Porządkowanie stanowiska pracy. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po zakończeniu zadania 

uporządkował stanowisko pracy. 

 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie  

Czynność 13. Omówienie wszystkich czynności podczas wykonywania 
rysunku. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń omówił wszystkie czynności 
podczas wykonywania rysunku. 

 

Czynność 14. Uzasadnienie kolejności postępowania. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń kolejność postępowania podczas 
wykonywania zadania. 

 

Czynność 15. Ocena poprawności i czytelności wykonanego rysunku. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy. 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

7.

 

LITERATURA 

 

1.  Autodesk: Pomoc programu AutoCAD 2005 
2.  Buksiński T., Szpecht A.: Rysunek techniczny. WSiP, Warszawa 1998 
3.  Dobrzański T.: Rysunek techniczny maszynowy. WN, Warszawa 2005 
4.  Lewnadowski T.: Rysunek techniczny dla mechaników. WSiP, Warszawa 2003 
5.  Lewnadowski T.: Rysunek techniczny i maszynowy. WSiP, Warszawa 1998 
6.  Maksymowicz A.: Rysunek zawodowy dla szkoły zasadniczej. WSiP, Warszawa 1999 
7.  Polskie  Normy:  PN-ISO  10209-1,  PN-EN  ISO  5457:2002,  PN-EN  ISO  7200:2005,  

PN EN ISO 5456, PN-ISO 129:1996 

 
Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997 
3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001