background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 

 

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

 

NARODOWEJ

 

 
 
 
 

Ryszard Baliński 
 
 
 
 
 

UŜytkowanie  i  obsługiwanie  obrabiarek  skrawających 
722[02].Z2.03

 

 

 
 

 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

1

Recenzenci: 

mgr inŜ. Igor Lange 

mgr inŜ. Wiesław Wiejowski 

 

Opracowanie redakcyjne: 
mgr inŜ. Paweł Krawczak 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sienna  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].Z2.03 
„UŜytkowanie  i  obsługiwanie  obrabiarek  skrawających”,  zawartego  w modułowym 
programie nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie  

2.  Wymagania wstępne  

3.  Cele kształcenia  

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Fizykochemiczne procesy zuŜycia obrabiarek 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia  

11 

5.2.  Smarowanie części maszyn 

12 

5.2.1.  Ćwiczenia  

12 

5.3.  ZuŜycie i obsługiwanie eksploatacyjne obrabiarek 

14 

5.3.1.  Ćwiczenia  

14 

5.4.  Odbiór, transport i fundamentowanie obrabiarek 

16 

5.4.1.  Ćwiczenia 

16 

5.5.  Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej 

i ochrony środowiska 

18 

5.5.1.  Ćwiczenia  

18 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

19 

7.  Literatura  

32 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć  dydaktycznych  w  szkole  kształcącej  w  zawodzie  operator  obrabiarek  skrawających 
722[02].  

Poradnik  zawiera  informacje  i  wskazówki  niezbędne  dla  efektywnego  zorganizowania 

procesu kształcenia. Zamieszczono w nim: 
– 

wymagania wstępne, 

– 

szczegółowe cele kształcenia, 

– 

przykładowe scenariusze zajęć, 

– 

ć

wiczenia, 

– 

ewaluacja osiągnięć ucznia, 

– 

literaturę. 
Wymagania  wstępne  określają  umiejętności,  jakie  uczeń  powinien  mieć  ukształtowane 

przed  rozpoczęciem  pracy  z  poradnikiem.  NaleŜy  zachęcić  uczniów,  aby  zapoznali  się 
z wymaganiami  i  ocenili,  czy  je  spełniają.  Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom 
na  skoncentrowanie  się  na  kształtowaniu  nowych  umiejętności  potrzebnych  do  zaliczenia 
jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w  wyniku  procesu  kształcenia  w  tej  jednostce  modułowej.  Przed  rozpoczęciem  zajęć  naleŜy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą. 

W  poradniku  zamieszczono  takŜe  dwa  przykładowe  scenariusze  zajęć.  Wskazują  one 

sposób  prowadzenia  zajęć  dydaktycznych  z  wykorzystaniem  metod  zalecanych  w programie 
jednostki modułowej. 

Ć

wiczenia  (toŜsame  z  tymi,  które  znajdują  się  w  poradniku  dla  ucznia),  zawierają 

polecenie,  wskazówki  do  realizacji,  zalecane  metody  nauczania  –  uczenia  się  oraz  środki 
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności 
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej, 

Ewaluacja  osiągnięć  ucznia  powinna  zostać  przeprowadzona  z  pomocą  testu  pisemnego  

z  zadaniami  wielokrotnego  wyboru  oraz  testu  praktycznego  z  zadaniami  typu  próby  pracy.  
W  poradniku  dla  nauczyciela  zamieszczono  dwa  przykładowe  narzędzia  pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele. 

Ostatnim  elementem  poradnika  dla  nauczyciela  jest  wykaz  literatury.  Zawiera  on 

zarówno  pozycje  przydatne  uczniowi  dla  pogłębienia  wiedzy  z  zakresu  programu  jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  w  jednostce  modułowe  prowadzone  były 

róŜnymi  metodami  uwzględniającymi  wszystkie  strategie  kształcenia  wielostronnego.  
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej 
(metody  praktyczne).  Formy  organizacyjne  pracy  powinny  być  zróŜnicowane  począwszy  od 
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

722[02].Z2 

Podstawy wykonywania obróbki 

skrawaniem 

722[02].Z2.03 

UŜytkowanie i obsługiwanie 

obrabiarek skrawających 

722[02].Z2.02 

Charakteryzowanie obrabiarek 

skrawających 

722[02].Z2.01 

Określenie zasad wykonywania 

obróbki skrawaniem 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

− 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

komunikować się i pracować w zespole,  

− 

dokonywać oceny swoich umiejętności, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

rozpoznawać rodzaje rysunków stosowanych w dokumentacji technicznej, 

− 

odczytywać informacje podane na rysunku wykonawczym i złoŜeniowym, 

− 

wykonywać pomiary warsztatowe, 

− 

dobierać materiały konstrukcyjne, 

− 

rozpoznawać części maszyn i mechanizmów,  

− 

określać zasady obróbki skrawaniem, 

− 

charakteryzować obrabiarki skrawające,   

− 

analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania, 

− 

samodzielnie podejmować decyzje, 

− 

przestrzegać przepisów bhp, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

− 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować fizykochemiczne procesy powodujące zuŜycie i uszkodzenie obrabiarek, 

− 

scharakteryzować rodzaje tarcia oraz wskazać sposoby jego zmniejszania, 

− 

określić rodzaj uszkodzenia obrabiarki oraz jego objawy, 

− 

scharakteryzować obsługę techniczną obrabiarek skrawających, 

− 

wyjaśnić sterowanie przebiegiem pracy obrabiarek, 

− 

obsłuŜyć mechanizmy obrabiarek skrawających, 

− 

obsłuŜyć napędy obrabiarek skrawających, 

− 

obsłuŜyć urządzenia sterujące, 

− 

określić zasady ustawiania i fundamentowania obrabiarek skrawających, 

− 

wykonać konserwację obrabiarki zgodnie z Dokumentacją Techniczno-Ruchową, 

− 

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej i ochrony 
ś

rodowiska podczas uŜytkowania i obsługiwania obrabiarek. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………. 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Podstawy 

wykonywania 

obróbki 

skrawaniem 

722[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie i obsługiwanie obrabiarek 722[02].Z2.03 

Temat:  Smarowanie części maszyn. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  zapewnienia  prawidłowego  działania  i  trwałości 

obrabiarek i ich mechanizmów. 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

uzasadnić konieczność smarowania maszyn i urządzeń, 

− 

rozróŜnić sposoby smarowania występujące w obrabiarkach,  

− 

scharakteryzować poszczególne rodzaje smarowania, 

− 

rozpoznać punkty smarowania w obrabiarkach, 

− 

dobrać rodzaj smarowania dla określonych warunków, 

− 

ocenić jakość smarowania. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

pogadanka dydaktyczna, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa, 

 
Czas:
 2 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy układów smarowania obrabiarek, 

− 

Dokumentacje Techniczno-Ruchowe obrabiarek, 

− 

schematy układów smarowania obrabiarek, 

− 

instrukcje obsługi obrabiarek, 

− 

ołówek, 

− 

arkusz do notatek. 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie tematu. 
4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie wykonują ćwiczenie w małych grupach,  

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

6.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

8

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 
WskaŜ róŜnicę i celowość stosowania smarowania hydrodynamicznego i hydrostatycznego.

 

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

9

Scenariusz zajęć 2 

 

Osoba prowadząca 

………………………………………………………… 

Modułowy program nauczania: 

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł: 

Podstawy wykonania obróbki skrawaniem 722[02].Z2 

Jednostka modułowa: 

UŜytkowanie i obsługiwanie obrabiarek 722[02].Z2.03 

Temat:  Badanie odbiorcze obrabiarek. 

Cel ogólny:  Kształtowanie umiejętności przeprowadzania badań obrabiarek. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

określić cel przeprowadzania badań obrabiarek, 

− 

rozróŜnić rodzaje badań, 

− 

dokonać niezbędnych badań obrabiarek, 

− 

analizować wyniki badań. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

− 

wykład, 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

− 

grupowa. 

 
Czas:
 3 godziny dydaktyczne. 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

foliogramy dotyczące sposobu przeprowadzania pomiarów odbiorczych, 

− 

frezarka uniwersalna, 

− 

tokarka uniwersalna, 

− 

normy  PN-61/M–55652, PN-61/M- 55667, 

− 

Dokumentacje techniczno-ruchowe tokarki i frezarki, 

− 

Czujnik pomiarowy, 

− 

poziomnica, 

− 

trzpień kontrolny, 

− 

arkusz do notatek, 

− 

instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania. 

 
Przebieg zajęć:  
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Omówienie celowości, rodzajów i sposoby badań odbiorczych obrabiarek. 
4.  Przedstawienie zadania do wykonania. 
5.  Realizacja zajęć: 

− 

uczniowie wykonują ćwiczenie w małych grupach, zgodnie z instrukcją zamieszczoną  
w poradniku dla ucznia, 

− 

zapoznają się z obrabiarkami przeznaczonymi do badań, 

− 

przeprowadzają badania zgodnie z instrukcją i normą, 

− 

oceniają stan techniczny obrabiarki, 

− 

prezentują efekt swojej pracy nauczycielowi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

10

6.  Nauczyciel analizuje prace ucznia i dokonuje oceny. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

11

5. ĆWICZENIA 

 
5.1. Fizykochemiczne procesy zuŜycia obrabiarek 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj analizy zuŜycia części, na podstawie próbek uszkodzonych elementów maszyn. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. Przygotować instrukcje do ćwiczeń oraz zestawy próbek. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględzin zestawu próbek uszkodzeń, 
2)  przeanalizować swoje spostrzeŜenia, 
3)  przedstawić je nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

zestaw próbek, 

− 

mikroskop warsztatowy, 

− 

arkusze papieru,  

− 

mazaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

12

5.2. Smarowanie części maszyn 

 

5.2.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dobierz środki smarne i dokonaj smarowania obrabiarek w Twoim warsztacie szkolnym. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  bhp,  ochrony 
przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z DTR wybranych obrabiarek, 
2)  zapoznać się z tablicami olejów i smarów oraz ich zastosowaniem, 
3)  wybrać materiały smarne i porównać ze wskazaniami zawartymi w DTR, 
4)  zaprezentować i uzasadnić swój wybór nauczycielowi, 
5)  dokonać smarowania obrabiarek. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

DTR obrabiarek, 

– 

tablice z materiałami smarnymi, 

– 

materiały smarne. 

 
Ćwiczenie 2 

Scharakteryzuj tarcie w łoŜysku hydrostatycznym i dokonaj pomiaru jego sztywności. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien 

1)  scharakteryzować tarcie występujące w łoŜysku hydrostatycznym, 
2)  dokonać pomiaru sztywności łoŜyska nie będącego w ruchu, 
3)  dokonać pomiaru sztywności łoŜyska będącego w ruchu, 
4)  zanalizować wyniki pomiarów, 
5)  przedstawić swoje spostrzeŜenia nauczycielowi. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

13

Ś

rodki dydaktyczne: 

– 

dokumentacja łoŜyska hydrostatycznego, 

– 

stanowisko do pomiaru sztywności łoŜyska hydrostatycznego, 

– 

papier, 

– 

pisaki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

14

5.3. ZuŜycie i obsługiwanie eksploatacyjne obrabiarek

 

 

5.3.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj oceny zuŜycia tokarki, na podstawie bicia promieniowego wrzeciona. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać oględziny stanu technicznego tokarki, 
2)  dokonać pomiaru bicia promieniowego, 
3)  dokonać analizy na przeprowadzonych pomiarów, 
4)  dokonać oceny zuŜycia tokarki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja DTR tokarki, 

− 

obrabiarka, 

− 

trzpień pomiarowy, 

− 

czujnik zegarowy, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Zaplanuj cykl naprawczy obrabiarki. 
 
Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i techniki  wykonania.  Przygotować  instrukcje  do  ćwiczeń  (tekst  przewodni  do  wykonania 
ć

wiczenia) oraz DTR badanej obrabiarki.  

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 
Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z dokumentacją zadania i instrukcją wykonania ćwiczenia, 
2)  zaplanować cykl naprawczy obrabiarki, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

15

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

dokumentacja zadania, 

− 

obrabiarka, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

16

5.4. Odbiór, transport i fundamentowanie obrabiarek

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Dokonaj  sprawdzenia  prostoliniowości  łoŜa  tokarki  po  przeprowadzonym  remoncie 

głównym. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej. Przygotować DTR badanej obrabiarki. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać sprawdzenia prostoliniowości, 
2)  dokonać analizy stanu technicznego prowadnic, 
3)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
4)  dokonać oceny ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

tokarka, 

− 

wałek kontrolny, 

− 

czujnik, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj ustawienia i wypoziomowania frezarki uniwersalnej. 

 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób  wykonania  oraz  przypomnieć  o  przestrzeganiu  przepisów  BHP  i  ochrony 
przeciwpoŜarowej.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  dokonać sprawdzenia sposobu mocowania frezarki do podłoŜa, 
2)  dokonać poziomowania stołu frezarki, 
3)  zaprezentować wyniki badań nauczycielowi. 

 
Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

ć

wiczenia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

17

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

frezarka uniwersalna, 

− 

dokumentacja DTR, 

− 

komplet kluczy płaskich, 

− 

poziomnica, 

− 

pisaki, 

− 

kartki papieru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

18

5.5.  Zasady 

bezpieczeństwa 

higieny 

pracy, 

ochrony 

przeciwpoŜarowej i ochrony środowiska 

 

5.5.1. Ćwiczenia

 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  czynności  związane  z  przestrzeganiem  przepisów  bhp,  które  powinieneś  podjąć 

podczas naprawy głównej tokarki. 
 

Wskazówki do realizacji 

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zastanowić  się,  jakie  czynności  związane  z  przestrzeganiem  przepisów  bhp  powinieneś 

podjąć podczas naprawy, 

2)  wpisać  wszystkie  pomysły  na  kartce  (burza  mózgów  –  nie  krytykując  Ŝadnego 

z pomysłów koleŜanek/kolegów), 

3)  uporządkować  zapisane  pomysły  –  odrzucić  ewentualnie  nierealne  lub  budzące 

wątpliwości członków grupy, 

4)  zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

– 

burza mózgów, 

– 

ć

wiczenia. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

− 

duŜe arkusze papieru, 

− 

mazaki, 

− 

tablica flipchart. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie  i  obsługiwanie 
obrabiarek” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 5, 7, 8, 9, 10, 13, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 2, 3, 4, 6,11, 12, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt  

 

 

 

 

 

 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  15  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 
ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  co  najmniej  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  6  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. c, 5. b, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. c, 

12. d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Sklasyfikować tarcie ze względu na 
cechy ruchu 

PP 

Sklasyfikować tarcie ze względu na 
rodzaj ruchu 

PP 

Określić zaleŜności siły tarcia 

PP 

Dobrać odpowiednie materiały 
współpracujących powierzchni 

PP 

Scharakteryzować zjawisko zuŜycia 
ś

ciernego 

RozróŜnić zjawisko zuŜywania 
ś

ciernego 

PP 

RozróŜnić rodzaje tarcia 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

20

Zidentyfikować sposoby smarowania 

Rozpoznać stany obsługi obrabiarki. 

10 

Zidentyfikować komputerowe 
zarządzanie eksploatacją. 

11 

Wykonać pomiar bicia wrzeciona 
tokarki 

PP 

12 

Wykonać pomiar prostoliniowości 
łoŜa tokarki 

PP 

13 

RozróŜnić przyrządy do odbioru 
obrabiarek 

14 

Sformułować wnioski o stanie 
obrabiarki na podstawie efektu 
obróbki 

PP 

15 

Ocenić stan obrabiarki na podstawie 
błędów dokładności wykonania 
gwintu 

PP 

16  Określić czas cyklu naprawczego 

17 

RozróŜnić sposoby mocowania  
i ustalania obrabiarek 

18  Określić natęŜenie oświetlenia 

19 

Określić wartość obniŜonego 
natęŜenia prądu  

20 

Określić wielkość przestrzenie 
remontowej przypadającej na jednego 
pracownika 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

21

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych. 
4.  Rozdaj  uczniom  przygotowane  dla  nich  materiały  (instrukcję,  zestaw  zadań  testowych, 

kartę odpowiedzi). 

5.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
6.  Przypomnij  o  upływającym  czasie  w  połowie  trwania  sprawdzianu  i  na  5  minut  przed 

jego końcem. 

7.  Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj dokładnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi. 
4.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
5.  Test zawiera 20 zadań.  
6.  Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. 
7.  Zaznacz  prawidłową  według  Ciebie  odpowiedź  wstawiając  literę  X  w  odpowiednim 

miejscu na karcie odpowiedzi. 

8.  W  przypadku  pomyłki  zaznacz  błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz 

odpowiedź prawidłową. 

9.  Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt. 
10.  Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi – 

otrzymujesz zero punktów. 

11.  UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi. 
12.  Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do 

następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.  

13.  Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie. 
14.  Na rozwiązanie testu masz 40 minut. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 

1.  Ze względu na cechy ruchu tarcie dzielimy na 

a)  ruchowe. 
b)  ślizgowe. 
c)  płynne. 
d)  suche. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

22

2.  Ze względu na rodzaj ruchu tarcie dzielimy na 

a)  spoczynkowe. 
b)  toczne. 
c)  graniczne. 
d)  mieszane. 
 

3.  Siła tarcia ślizgowego zaleŜy bezpośrednio od 

a)  siły nacisku. 
b)  powierzchni. 
c)  prędkości. 
d)  kierunku ruchu. 
 

4.  Najmniejszy współczynnik tarcia ślizgowego mają pary materiałowe 

a)  stal-Ŝeliwo. 
b)  stal-miedź. 
c)  stal-teflon. 
d)  stal-poliestry. 
 

5.  ZuŜywanie ścierne to zjawisko typowe dla tarcia 

a)  płynnego. 
b)  suchego. 
c)  spoczynkowego. 
d)  tocznego. 
 

6.  ZuŜywanie przez sczepianie I rodzaju to proces intensywnego niszczenia powierzchni 

a)  z plastycznym odkształceniem warstwy wierzchniej. 
b)  wywołane zrastaniem tarciowym. 
c)  wywołane zjawiskiem scufjingu. 
d)  spowodowane tarciem tocznym. 

 

7.  Na rysunku przedstawiono tarcie 

a)  suche. 
b)  graniczne. 
c)  płynne. 
d)  mieszane. 

 
 
8.  Rysunek przedstawia 

a)  klin smarny w łoŜysku hydrodynamicznym. 
b)  rozkład sił w łoŜysku hydrostatycznym. 
c)  rozkład ciśnienia w łoŜysku hydrostatycznym. 
d)  rozkład ciśnienia w łoŜysku tocznym. 

 
9.  Do stanu obsługiwania eksploatacyjnego obrabiarki naleŜy 

a)  konserwacja długoterminowa. 
b)  remont bieŜący. 
c)  uŜytkowanie aktywne. 
d)  przechowywanie.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

23

10.  System informatyczny CMMS to 

a)  sterowanie numeryczne obrabiarek. 
b)  sterowanie komputerowe maszyn. 
c)  komputerowe zarządzanie eksploatacją i utrzymaniem ruchu. 
d)  komputerowe zarządzanie myjnią samochodów. 

 

11.  Rysunek przedstawia sprawdzenie dokładności 

a)  przesunięcia konika w płaszczyźnie poziomej. 
b)  bicia promieniowego wewnętrznego stoŜka wrzeciona. 
c)  bicia powierzchni czołowej wrzeciona. 
d)  równoległości prowadnic do wrzeciona. 

 
 

12.   Rysunek przedstawia sprawdzenie 

a)  równoległości prowadnic konika. 
b)  prostoliniowości osi konika. 
c)  równoległości osi wrzeciona. 
d)  prostoliniowości  przesuwu  suportu  w  płaszczyźnie 

poziomej. 

 
13.  Rysunek przedstawia pomiar 

a)  dokładności  pozycjonowania  za  pomocą  wzorca      

kreskowego i mikroskopu. 

b)  dokładności wypoziomowania prowadnic. 
c)  ustawienia narzędzia dla OSN. 
d)  równoległości prowadnic. 

 

14.  Rysunek przedstawia 

a)  ślady zuŜycia powierzchni łoŜyska ślizgowego. 
b)  rodzaj gwintu. 
c)  ślady  drgań  samowzbudnych  na  powierzchni  obrabianego 

przedmiotu. 

d)  ślady  drgań  obcowzbudnych  na  powierzchni  obrabianego 

przedmiotu. 

 

15.  Rysunek przedstawia 

a)  toczenie wzorcowej przekładni śrubowej. 
b)  pomiar ustawienia osi wrzeciono-konik. 
c)  sposób  obliczenia  przełoŜenia  kół  łańcucha 

kinematycznego. 

d)  pomiar 

błędu 

kinematycznego 

łańcucha 

kształtowania linii śrubowej tokarki uniwersalnej. 

 
16.  Czas cyklu naprawczego obrabiarki mieści się w granicach 

a)  5000–10000 godzin. 
b)  10000–24000 godzin. 
c)  24000–50000 godzin. 
d)  50000–100000 godzin. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

24

17.  Rysunek przedstawia 

a)  ustawianie  i  mocowanie  obrabiarek  do  podłoŜa  za 

pomocą śruby odporowej i śruby fundamentowej.  

b)  ustawianie  i  mocowanie  obrabiarek  do  podłoŜa  za 

pomocą przesuwnego klina i śruby fundamentowej. 

c)  fundament z wibroizolacją. 
d)  fundament zwykły. 

 
 
 
 
 
18.  NatęŜenie oświetlenia na poziomej płaszczyźnie roboczej powinno wynosić 

a)  minimum50 lx. 
b)  minimum 200 lx. 
c)  minimum 300 lx. 
d)  minimum 400 lx. 

 
19.  We  wszystkich  pomieszczeniach,  w  których  występują  czynniki  zwiększające 

niebezpieczeństwo poraŜenia prądem elektrycznym naleŜy stosować napięcie 
a)  obniŜone do 12 V. 
b)  obniŜone do 24 V. 
c)  obniŜone do 115.  
d)  230 V.  

 
20.  Na kaŜdego pracownika zatrudnionego przy pracach remontowych powinno przypadać 

a)  co najwyŜej 2 m

2

 wolnej przestrzeni podłogi. 

b)  co najmniej 2 m

2

 wolnej przestrzeni podłogi. 

c)  co najmniej 6 m

2

 wolnej przestrzeni podłogi. 

d)  co najmniej 13 m

2

 wolnej przestrzeni podłogi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

25

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 

 
UŜytkowanie i obsługiwanie obrabiarek skrawających 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Numer pytania 

Odpowiedź 

Punktacja 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

26

TEST 2 
Test  typu  „próba  pracy”  do  jednostki  modułowej  „UŜytkowanie 
i obsługiwanie obrabiarek”

 

 

Próba pracy ma dwa zadania: 

1)  sprawdzić  stopień  opanowania  jednej  z  umiejętności  praktycznych,  jakie  pracownicy 

powinni zdobyć przy realizacji tego modułu, 

2)  przygotować  pracowników  do  zdawania  części  praktycznej  egzaminu  zewnętrznego, 

potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie 

spotkają  się  na  egzaminie.  Oznacza  to  konieczność  opracowania  zadania  w  sposób 
umoŜliwiający  kryterialne  ocenianie  wykonywanych  przez  ucznia  czynności  w  czterech 
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. 
 
Ocenianie: 
niedostateczny 

do 13 pkt. 

dopuszczający 

13–15 pkt. 

dostateczny   

16–17 pkt. 

dobry 

 

 

18–19 pkt. 

bardzo dobry  

od 20 pkt. 

 
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy: 
 

 

WyposaŜenie stanowiska 

Ilość 

1. 

Tokarka TUJ 50 

1 szt. 

2. 

Poziomnica pomiarowa  

1 szt. 

3. 

Czujnik zegarowy 

1 szt. 

4. 

Mikroskop pomiarowy 

1 szt. 

5. 

Struna pomiarowa z elementami mocującymi 

1 szt. 

6. 

Kieł pomiarowy 

1 kpl 

7. 

Trzpień kontrolny 

1 szt. 

8. 

Mostek pomiarowy 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

27

Informacja dla ucznia 
1.  Sprawdź,  czy  otrzymałeś  kompletny  arkusz  do  wykonania  zadania.  Ewentualne  braki 

stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi. 

2.  Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia 

i numer stanowiska. 

3.  Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem 

roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 20 minut. 

4.  Czas  rozpoczęcia  i  zakończenia  zadania  nauczyciel  zapisze  w  widocznym  dla  Ciebie 

miejscu ( czas wykonania zadania wynosi 180minut). 
 
Pamiętaj,  Ŝe  podczas  wykonywania  zadania  jesteś  oceniany  przez  nauczyciela,  który 

obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek. 
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony 
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania. 

Powodzenia 

 
Zadanie 
Określ  rodzaj  uszkodzenia  i  stan  techniczny,  dokonując  sprawdzenia  dokładności  tokarki 
kłowej uniwersalnej TUJ 50 zgodnie z warunkami zawartymi w normie PN-61/M-55652. Na 
wykonanie zadania masz 180 minut. 
 
Instrukcja wykonania zadania 
 
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie: 
1.  Przeanalizuj dokładnie treść zadania. 
2.  Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA: 

a)  czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania, 
b)  wykaz niezbędnych narzędzi i przyrządów kontrolno-pomiarowych, 
c)  rodzaje pomiarów niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia ćwiczenia. 

3.  Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy: 

a)  zgromadź  i  rozmieść  na  stanowisku  pracy  narzędzia,  sprzęt  kontrolno-pomiarowy,  

i instrukcje niezbędne do wykonania zadania. 

b)  sprawdź stan techniczny przyrządów pomiarowych , którymi będziesz się posługiwał 

w czasie wykonywania zadania. 

4.  Dokonaj pomiarów dokładności, zgodnie z planem zapisanym w punkcie 2c. 
5.  Wykonaj  zaplanowane  czynności  zgodnie  z  zasadami  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy  

i ochrony przeciwpoŜarowej  

6.  Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pomiarowe. 
7.  Zgłoś przez podniesienie ręki gotowość do prezentacji. 
8.  Podczas prezentacji: 

a)  omów sposób wykonania zadania, celowość przeprowadzenia badań, 
b)  oceń jakość wykonanych przez siebie prac. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

28

Zawód: operator obrabiarek skrawających 
Symbol cyfrowy zawodu 722[02] 
Oznaczenie tematu: …….  
Oznaczenia zadania: ……… 
 
PESEL   

 

 

 

 

 

 

 

Data urodzenia   

 

Numer stanowiska 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

    

dzień   miesiąc  

rok

 

PLAN DZIAŁANIA 

 
1.  Zapisz czynności związane pomiarem dokładności tokarki kłowej TUJ 50, uwzględniając 

kolejność ich wykonania: 
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
2.  Wykaz narzędzi i przyrządów niezbędnych do wykonania zabiegu: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 
3.  Wykaz sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania zadania: 

………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

29

Zadanie praktyczne 
Określ  rodzaj  uszkodzenia  i  stan  techniczny,  dokonując  sprawdzenia  dokładności  tokarki 
kłowej uniwersalnej TUJ 50 zgodnie z warunkami zawartymi w normie PN-61/M-55652. Na 
wykonanie zadania masz 180 minut. 
 

O

b

sz

ar

 

st

an

d

ar

d

 

CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA 

Liczba 

pkt. 
0–1 

Czynność 1: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi i przyrządów 
kontrolno-pomiarowych. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 

− 

czujnik pomiarowy, 

− 

poziomnica, 

− 

trzpień kontrolny, 

− 

oraz co najmniej 2 spośród następujących elementów: mostek kontrolny, 
mikrometr, liniał, płytki wzorcowe, szczelinomierz. 

 

Czynność 2: zapisanie kolejnych czynności związanych z pomiarami. 

Kryterium  wykonania:  1  pkt.  –  jeŜeli  uczeń  uwzględnił  w  wykazie,  co 
najmniej 5 z następujących czynności: 

− 

prostoliniowość prowadnic łoŜa suportu w płaszczyźnie pionowej, 

− 

równoległość prowadnic łoŜa, 

− 

prostoliniowość przesuwu suportu w płaszczyźnie poziomej, 

− 

równoległość prowadnic konika do przesuwu suportu, 

− 

bicie kła wrzeciennika, 

− 

bicie środkującej powierzchni końcówki wrzeciona, 

− 

bicie osiowe czołowej powierzchni kołnierza wrzeciona, 

− 

bicie promieniowe wewnętrznego stoŜka wrzeciona, 

− 

równoległość osi wrzeciona do przesuwu suportu w płaszczyźnie 
pionowej 

− 

równoległość osi wrzeciona do przesuwu suportu w płaszczyźnie 
poziomej, 

− 

równoległość przesuwu tulei konika do przesuwu suportu w płaszczyźnie 
pionowej, 

− 

równoległość przesuwu tulei konika do przesuwu suportu w płaszczyźnie 
poziomej, 

− 

równoległość osi stoŜkowego otworu tulei konika do przesuwu suportu 
w płaszczyźnie pionowej, 

− 

równoległość osi stoŜkowego otworu tulei konika do przesuwu suportu 
w płaszczyźnie poziomej. 

 
 

P

L

A

N

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze I. Planowanie  

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

30

 

Czynność 3: zgromadzenie niezbędnych maszyn i narzędzi 
pomiarowych. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej: 

− 

czujnik pomiarowy, 

− 

poziomnica, 

− 

trzpień kontrolny, 

− 

oraz co najmniej 2 spośród następujących elementów: mostek kontrolny, 
mikrometr, liniał, płytki wzorcowe, szczelinomierz. 

 

Czynność 5: Sprawdzenie stanu technicznego zgromadzonego sprzętu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń  

− 

ocenił stan techniczny narzędzi i przyrządów pomiarowych, 

− 

stwierdził czy nie są uszkodzone, w dobrym stanie oraz Ŝe moŜliwe jest 
dokonanie pomiaru. 

 
 

O

R

G

A

N

IZ

O

W

A

N

IE

 

Suma punktów w obszarze II. Organizowanie  

Czynność 6: Prostoliniowość prowadnic łoŜa suportu w płaszczyźnie 
pionowej. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 7; Równoległość prowadnic łoŜa. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru.   

Czynność 8: Prostoliniowość przesuwu suportu w płaszczyźnie poziomej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 9; Równoległość prowadnic konika do przesuwu suportu. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 10: Bicie kła wrzeciennika. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 11: Bicie środkującej powierzchni końcówki wrzeciona. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 12: Bicie osiowe czołowej powierzchni kołnierza wrzeciona. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 13: Bicie promieniowe wewnętrznego stoŜka wrzeciona. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

Czynność 14: Równoległość osi wrzeciona do przesuwu suportu 
w płaszczyźnie pionowej. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał 
pomiaru. 

 

Czynność 15: Równoległość osi wrzeciona do przesuwu suportu 
w płaszczyźnie poziomej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał 
pomiaru. 

 

Czynność 16: Równoległość przesuwu tulei konika do przesuwu suportu 

w płaszczyźnie pionowej. 

W

Y

K

O

N

Y

W

A

N

IE

 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

31

Czynność 17:: Równoległość przesuwu tulei konika do przesuwu suportu 
w płaszczyźnie poziomej. 
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 18: Równoległość osi stoŜkowego otworu tulei konika do przesuwu 
suportu w płaszczyźnie pionowej. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał 
pomiaru. 

 

Czynność 19: Równoległość osi stoŜkowego otworu tulei konika do przesuwu 
suportu w płaszczyźnie poziomej. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał pomiaru. 

 

Czynność 20: Oczyszczenie stanowiska pomiarowego i obrabiarki. 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo dokonał 
oczyszczenia. 

 

 

Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie  

Czynność 21: Określenie rodzaju uszkodzenia elementów tokarki. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uzasadnił rodzaj ewentualnego 
uszkodzenia. 

 

Czynność 23: Ocena jakości stanu technicznego obrabiarki. 

 

Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli ocenił stan techniczny odnosząc się do 
poszczególnych wyników pomiarów. 

 

Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie  

 

P

R

E

Z

E

N

T

O

W

A

N

IE

 

RAZEM  

 
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

32

7.  LITERATURA 
 

1.  Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 2004 
2.  Brodowicz W., Grzegórski Z.: Technologia Budowy Maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
3.  Górski E.: Tokarstwo. Technologia. WSiP, Warszawa 2004 
4.  Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń. WSiP, Warszawa 2004 
5.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
6.  Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2004 
7.  Okoniewski S.: Technologia maszyn. WSiP, Warszawa 2004 
8.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP, Warszawa 2004 

 

Literatura metodyczna 
1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Niemirko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997

 

3.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001