„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Paweł Krawczak
Wykonywanie typowych prac na szlifierkach
722[02].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inŜ. Andrzej Zych
mgr inŜ. Marek Olsza
Opracowanie redakcyjne:
mgr inŜ. Paweł Krawczak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sienna
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 722[02].Z3.03
„Wykonywanie typowych prac na szlifierkach”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu operator obrabiarek skrawających.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
13
5.1. UŜytkowanie i konserwacja szlifierek
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2. Sposoby szlifowania
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
5.3. Właściwości, dobór, mocowanie i wywaŜanie ściernic
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Mocowanie przedmiotów obrabianych podczas szlifowania
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
5.5. Dobór parametrów skrawania. Ciecze chłodząco-smarujące
21
5.5.1. Ćwiczenia
21
5.6. Szlifowanie powierzchni płaskich
23
5.6.1. Ćwiczenia
23
5.7. Szlifowanie powierzchni walcowych i stoŜkowych
25
5.7.1. Ćwiczenia
25
5.8. Szlifowanie gwintów. Szlifowanie kół zębatych
27
5.8.1. Ćwiczenia
27
5.9. Ostrzenie narzędzi
29
5.9.1. Ćwiczenia
29
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
31
7. Literatura
44
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających
722[02].
Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne dla efektywnego
zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w nim
następujące części:
–
wymagania wstępne,
–
szczegółowe cele kształcenia,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
ć
wiczenia,
–
ewaluacja osiągnięć ucznia,
–
literatura.
Wymagania wstępne określają umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ukształtowane
przed rozpoczęciem pracy z poradnikiem. NaleŜy zachęcić uczniów, aby zapoznali się
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli uczniom
na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do zaliczenia
jednostki modułowej.
Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować
w wyniku procesu kształcenia w tej jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć naleŜy
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się, czego się nauczą.
W poradniku zamieszczono takŜe dwa przykładowe scenariusze zajęć. Wskazują one
sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych w programie
jednostki modułowej.
Ć
wiczenia (toŜsame z tymi, które znajdują się w poradniku dla ucznia), zawierają
polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane metody nauczania – uczenia się oraz środki
dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia uczeń powinien ukształtować umiejętności
niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej,
Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testu pisemnego
z zadaniami wielokrotnego wyboru oraz testu praktycznego z zadaniem typu próby pracy.
W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone w testach obejmują treści objęte programem
nauczania oraz sprawdzają, czy uczeń osiągnął załoŜone w jednostce modułowej cele.
Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on
zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki
modułowej, jak i pozycje metodyczne.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowe prowadzone były
róŜnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego.
NaleŜy stosować metody z zakresu strategii problemowej (metody problemowe) i operacyjnej
(metody praktyczne). Formy organizacyjne pracy powinny być zróŜnicowane począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
722[02].Z3
Technologie wytwarzania części maszyn
w procesie obróbki skrawaniem
722[02].Z3.01
Wykonywanie typowych prac
na tokarkach
722[02].Z3.02
Wykonywanie typowych prac na
frezarkach
722[02].Z3.03
Wykonywanie typowych prac
na szlifierkach
722[02].Z3.04
Opracowanie programu
i realizacja obróbki elementów
na obrabiarkach CNC
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
stosować zasady bezpiecznej pracy podczas eksploatacji maszyn i urządzeń,
−
dobierać sprzęt ochrony indywidualnej w zaleŜności od prowadzonych prac,
−
posługiwać dokumentacją techniczną,
−
wykonywać pomiary warsztatowe,
−
wyjaśniać podstawowe pojęcia związane z procesem skrawania,
−
rozróŜniać materiały narzędziowe,
−
rozróŜniać narzędzia do obróbki skrawaniem,
−
wyjaśniać budowę i zasadę działania mechanizmów obrabiarek skrawających,
−
korzystać z róŜnych źródeł informacji technicznej, jak: Polskie Normy, poradniki,
−
analizować treść zadania, dobierać metody i plan rozwiązania,
−
komunikować się i pracować w zespole,
−
samodzielnie podejmować decyzje,
−
dokonywać oceny swojej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować proces szlifowania,
−
sklasyfikować materiały stosowane na ściernice,
−
dobrać ciecze chłodząco-smarujące do szlifowania,
−
dobrać warunki skrawania do szlifowania,
−
scharakteryzować zuŜycie ściernic,
−
zamocować ściernice,
−
zamocować przedmioty szlifowane,
−
wykonać szlifowanie płaszczyzn,
−
wykonać szlifowanie powierzchni walcowych zewnętrznych i wewnętrznych,
−
wykonać szlifowanie powierzchni stoŜkowych,
−
wykonać szlifowanie kół zębatych,
−
wykonać szlifowanie gwintów,
−
naostrzyć narzędzia,
−
sprawdzić jakość wykonanej pracy,
−
skorzystać z instrukcji obsługi szlifierki,
−
skorzystać z dokumentacji technologicznej,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpoŜarowej oraz
ochrony środowiska obowiązujące na stanowisku pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator obrabiarek skrawających 722[02]
Moduł:
Technologie
wytwarzania
części
maszyn
w procesie obróbki skrawaniem 722[02].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie typowych prac na szlifierkach
722[02].Z3.03
Temat: Szlifowanie płaszczyzn.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności szlifowania płaszczyzn.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko do wykonywania szlifowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
dobrać ściernice do szlifowania powierzchni płaskich,
−
dobrać parametry obróbki do operacji szlifowania,
−
wykonać szlifowanie powierzchni płaskich,
−
ocenić jakość wykonanych operacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– szlifierka do płaszczyzn ze stołem prostokątnym,
– uchwyty obróbkowe,
– ściernice,
– przyrządy pomiarowe,
– płytka stalowa,
– pisaki,
−
kartki papieru.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj szlifowanie płaszczyzn zgodnie z dokumentacją.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób wykonuje się szlifowanie powierzchni płaskich?
2. Jakie narzędzia słuŜą do szlifowania?
3. Czym naleŜy się kierować przy wyborze narzędzi?
4. W jaki sposób naleŜy przygotować ściernicę do pracy?
5. Jaka jest prawidłowa technika szlifowania płaszczyzn?
6. Jakie parametry obróbki naleŜy dobrać do szlifowania płaszczyzn?
7. W jakie środki ochrony osobistej naleŜy zabezpieczyć się podczas szlifowania?
PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Ustal, jakimi narzędziami dokonasz szlifowania płaszczyzn.
2. Dobierz parametry skrawania.
3. Ustal, w jaki sposób naleŜy przygotować ściernicę do pracy.
4. Ustal, w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany.
5. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji szlifowania.
6. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu szlifowania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przygotuj ściernicę do pracy.
2. Zamocuj ściernicę na szlifierce.
3. Zamocuj przedmiot obrabiany.
4. Ustaw parametry skrawania.
5. Wykonaj szlifowanie płaszczyzn.
6. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Zagospodaruj odpady i nieuŜyte materiały.
9. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
10. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania?
3. Czy prawidłowo wykonano szlifowanie płaszczyzn?
4. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
5. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i waŜne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać
w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Szlifowanie wałków. Na podstawie
zgromadzonych informacji przygotuj się do dyskusji na temat narzędzi uŜywanych do
szlifowania wałków.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć oraz trudności,
które wystąpiły podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Operator obrabiarek skrawających 722[02].
Moduł:
Technologie
wytwarzania
części
maszyn
w procesie obróbki skrawaniem 722[02].Z3
Jednostka modułowa:
Wykonywanie typowych prac na szlifierkach
722[02].Z3.03
Temat: Szlifowanie wałków.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności szlifowania wałków.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko do wykonywania szlifowania zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
−
dobrać ściernice do szlifowania wałków,
−
dobrać parametry obróbki do operacji szlifowania,
−
wykonać szlifowanie wałków,
−
ocenić jakość wykonanych operacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
– instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
– szlifierka kłowa do wałków,
– ściernice,
– przyrządy pomiarowe,
– wałek stalowy,
– pisaki,
−
kartki papieru.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj szlifowanie wałków zgodnie z dokumentacją.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu zajęć, zaznajomienie uczniów z pracą
metodą tekstu przewodniego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
Pytania prowadzące:
1. W jaki sposób wykonuje się szlifowanie wałków?
2. Jakie narzędzia słuŜą do szlifowania?
3. Czym naleŜy się kierować przy wyborze narzędzi?
4. W jaki sposób naleŜy przygotować ściernicę do pracy?
5. Jaka jest prawidłowa technika szlifowania wałków?
6. Jakie parametry obróbki naleŜy dobrać do szlifowania wałków?
7. W jakie środki ochrony osobistej naleŜy zabezpieczyć się podczas szlifowania?
PLANOWANIE
Sporządź plan pracy z uwzględnieniem następujących czynności:
1. Ustal, jakimi narzędziami dokonasz szlifowania wałków.
2. Dobierz parametry skrawania.
3. Ustal, w jaki sposób naleŜy przygotować ściernicę do pracy.
4. Ustal, w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany.
5. Zaplanuj kolejność czynności do wykonania operacji szlifowania.
6. Zaplanuj czynności końcowe po wykonaniu szlifowania.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Przygotuj ściernicę do pracy.
2. Zamocuj ściernicę na szlifierce.
3. Zamocuj przedmiot obrabiany.
4. Ustaw parametry skrawania.
5. Wykonaj szlifowanie wałków.
6. Zwróć uwagę na prawidłowość i dokładność twojej pracy.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Zagospodaruj odpady i nieuŜyte materiały.
9. Uporządkuj stanowisko po wykonaniu ćwiczenia.
10. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy.
SPRAWDZANIE
1. Czy prawidłowo zostały dobrane narzędzia?
2. Czy prawidłowo zostały dobrane parametry skrawania?
3. Czy prawidłowo wykonano szlifowanie wałków?
4. Czy utrzymywano ład i porządek na stanowisku pracy?
5. Czy uporządkowano stanowisko po wykonaniu ćwiczenia?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie nowe i waŜne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości oraz jak ich unikać
w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Szlifowanie otworów. Na podstawie
zgromadzonych informacji przygotuj się do dyskusji na temat narzędzi do szlifowania
otworów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć oraz trudności,
które wystąpiły podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. UŜytkowanie i konserwacja szlifierek
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ zagroŜenia dla pracownika występujące podczas pracy na szlifierce.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie zagroŜenia dla pracownika występują podczas pracy na szlifierce,
2) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
3) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące
wątpliwości członków grupy,
4) zaprezentować efekty pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
Ćwiczenie 2
Określ czynności związane z konserwacją szlifierki, jakie naleŜy wykonać po
zakończeniu pracy na obrabiarce. Wykonaj konserwację szlifierki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować obrabiarkę do wykonania konserwacji przez uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić, jakie czynności związane z konserwacją szlifierki naleŜy wykonać po
zakończeniu pracy,
2) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
3) uporządkować zapisane pomysły – odrzucić ewentualnie nierealne lub budzące
wątpliwości członków grupy,
4) zaprezentować efekty pracy,
5) wykonać konserwację szlifierki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
szlifierka,
−
ś
rodki do konserwacji szlifierki,
−
czyściwo,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Sposoby szlifowania
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ ruchy narzędzia i przedmiotu obrabianego podczas szlifowania powierzchni
płaskich.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować tablice z rodzajami szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje szlifowania płaszczyzn,
2) scharakteryzować rodzaje szlifowania płaszczyzn,
3) określić ruchy narzędzia i przedmiotu obrabianego,
4) zaprezentować efekty pracy,
5) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tablice z rodzajami szlifowania,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
Ćwiczenie 2
Określ ruchy narzędzia i przedmiotu obrabianego podczas szlifowania powierzchni
obrotowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować tablice z rodzajami szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaje szlifowania powierzchni obrotowych,
2) scharakteryzować rodzaje szlifowania powierzchni obrotowych,
3) określić ruchy narzędzia i przedmiotu obrabianego,
4) zaprezentować efekty pracy,
5) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
burza mózgów,
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
tablice z rodzajami szlifowania,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Właściwości, dobór, mocowanie i wywaŜanie ściernic
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Do
zamocowania
na
szlifierce
otrzymałeś
ś
ciernicę
oznaczoną
symbolem:
1 – 63x10x20 99C 120 M7V. Odpowiedz na pytania: jaki jest to rodzaj ściernicy? Jakie są jej
wymiary? Jaka jest wielkość ziarna ściernicy? Jaka jest twardość ściernicy? Czy jest to
ś
ciernica drobno- czy gruboziarnista?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować katalogi ściernic wraz z opisem oznaczeń.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się jaki jest to rodzaj ściernicy,
2) zastanowić się jakie wymiary posiada ściernica,
3) zastanowić się jaka jest wielkość ziarna,
4) zastanowić się jaka jest twardość ściernicy,
5) zastanowić się jaka jest struktura ściernicy,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
burza mózgów,
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
katalogi ściernic,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wyrównowaŜanie statyczne ściernicy i zamocuj ściernicę na szlifierce zgodnie
z instrukcją.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować ściernice i przyrząd do wyrównowaŜenia oraz szlifierkę do zamocowania
ś
ciernicy. Przygotować instrukcję do wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją do wykonania ćwiczenia,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z techniką wyrównowaŜania statycznego ściernicy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
4) wykonać wyrównowaŜanie statyczne ściernicy,
5) dokonać oceny jakości wyrównowaŜenia,
6) zamocować ściernicę na szlifierce,
7) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
ś
ciernica z oprawą,
–
trzpień,
–
przyrząd do wyrównowaŜania statycznego,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Mocowanie przedmiotów obrabianych podczas szlifowania
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zamocuj na szlifierce płytkę stalową. Obróbka płytki będzie odbywać się bez chłodziwa.
Odpowiedz na pytanie: w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany? Scharakteryzuj
oprzyrządowanie, jakiego uŜyjesz.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować uchwyty obróbkowe i szlifierkę do zamocowania przedmiotu obrabianego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się w jaki sposób naleŜy zamocować przedmiot obrabiany,
2) scharakteryzować oprzyrządowanie konieczne do zamocowania przedmiotu,
3) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
4) uporządkować zapisane pomysły,
5) zamocować płytkę na szlifierce,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
szlifierka do płaszczyzn,
−
uchwyty obróbkowe,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
Ćwiczenie 2
Zamocuj przedmiot obrabiany na szlifierce do wykonania szlifowania wałka stalowego
o średnicy 15 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować kły, kły ścięte, zabieraki i szlifierkę do zamocowania przedmiotu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się w jaki sposób zamocujesz przedmiot obrabiany,
2) opisać sposób mocowania przedmiotu,
3) wpisać wszystkie pomysły na kartce (burza mózgów – nie krytykując Ŝadnego
z pomysłów koleŜanek/kolegów),
4) uporządkować zapisane pomysły,
5) zamocować przedmiot na szlifierce,
6) zaprezentować efekty pracy,
7) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
burza mózgów,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
szlifierka do wałków,
−
uchwyty obróbkowe,
−
duŜe arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flipchart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Dobór parametrów skrawania. Ciecze chłodząco-smarujące
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz parametry skrawania do szlifowania wykańczającego płaszczyzny płytki
stalowej ściernicy płaskiej o średnicy 250 mm wykonanej z elektrokorundu na spoiwie
ceramicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować tabele parametrów obróbki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania,
2) dobrać prędkość obwodową ściernicy,
3) dobrać prędkość ruchu części szlifowanej,
4) dobrać głębokość szlifowania,
5) dobrać prędkość obrotową ściernicy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tabele parametrów skrawania,
–
poradniki,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
Ćwiczenie 2
Dobierz parametry skrawania do szlifowania wykańczającego wałka stalowego ściernicy
płaskiej o średnicy 400 mm wykonanej z elektrokorundu na spoiwie ceramicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia. Przygotować tabele parametrów obróbki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami doboru parametrów skrawania,
2) dobrać prędkość obwodową ściernicy,
3) dobrać prędkość ruchu części szlifowanej,
4) dobrać głębokość szlifowania,
5) dobrać prędkość obrotową ściernicy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja,
–
ć
wiczenia.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
tabele parametrów skrawania,
–
poradniki,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Szlifowanie powierzchni płaskich
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szlifowanie obwodowe powierzchni płaskiej zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płytki
stalowej. Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia chropowatości
powierzchni. Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania obwodowego,
2) dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego,
3) dobrać tarczę szlifierską,
4) dobrać parametry skrawania,
5) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
6) zamocować przedmiot obrabiany,
7) zamocować ściernice,
8) wykonać szlifowanie obwodowe powierzchni płaskiej,
9) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) dokonać oceny jakości wykonania,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka do płaszczyzn ze stołem prostokątnym,
–
uchwyty obróbkowe,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
płytka stalowa,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 2
Wykonaj szlifowanie czołowe powierzchni płaskiej zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem płytki
stalowej. Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia chropowatości
powierzchni. Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania czołowego,
2) dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego,
3) dobrać ściernicę,
4) dobrać parametry skrawania,
5) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
6) zamocować przedmiot obrabiany,
7) zamocować ściernice,
8) wykonać szlifowanie czołowe powierzchni płaskiej,
9) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) dokonać oceny jakości wykonania,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka obwodowa,
–
uchwyty obróbkowe,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
płytka stalowa,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.7. Szlifowanie powierzchni walcowych i stoŜkowych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szlifowanie kłowe wałka zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem
wałka. Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia chropowatości
powierzchni. Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania powierzchni walcowych,
2) dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego,
3) dobrać tarczę szlifierską,
4) dobrać parametry skrawania,
5) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
6) zamocować przedmiot obrabiany,
7) zamocować ściernice,
8) wykonać szlifowanie kłowe wałka,
9) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) dokonać oceny jakości wykonania,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka kłowa do wałków,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
wałek stalowy,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Ćwiczenie 2
Wykonaj szlifowanie otworu zgodnie z instrukcją wykonania ćwiczenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem tulei.
Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia chropowatości powierzchni.
Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania otworów,
2) dobrać sposób zamocowania przedmiotu obrabianego,
3) dobrać ściernicę,
4) dobrać parametry skrawania,
5) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
6) zamocować przedmiot obrabiany,
7) zamocować ściernice,
8) wykonać szlifowanie otworu,
9) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
10) uporządkować stanowisko pracy,
11) dokonać oceny jakości wykonania,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka do otworów,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
tuleja stalowa,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.8. Szlifowanie gwintów. Szlifowanie kół zębatych
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wzdłuŜne szlifowanie gwintu zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem.
Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania wzdłuŜnego gwintów,
2) dobrać tarczę szlifierską,
3) dobrać parametry skrawania,
4) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
5) zamocować przedmiot obrabiany,
6) zamocować ściernice,
7) wykonać szlifowanie gwintu,
8) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) dokonać oceny jakości wykonania,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka do gwintów,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
sprawdziany do gwintu,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Ćwiczenie 2
Wykonaj wgłębne szlifowanie gwintu zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem
wałka, na którym będzie szlifowany gwint. Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty
i materiały do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania wgłębnego gwintów,
2) dobrać tarczę szlifierską,
3) dobrać parametry skrawania,
4) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
5) zamocować przedmiot obrabiany,
6) zamocować ściernice,
7) wykonać szlifowanie gwintu,
8) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) dokonać oceny jakości wykonania,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka do gwintów,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
sprawdziany do gwintu,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5.9. Ostrzenie narzędzi
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szlifowanie noŜa tokarskiego zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem.
Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i noŜe tokarskie do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania noŜy tokarskich,
2) dobrać tarczę szlifierską,
3) dobrać parametry skrawania,
4) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
5) zamocować przedmiot obrabiany,
6) zamocować ścienice,
7) wykonać szlifowanie noŜa tokarskiego,
8) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) dokonać oceny jakości wykonania,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia,
–
szlifierka ostrzarka,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
stępione noŜe tokarskie,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Ćwiczenie 2
Wykonaj szlifowanie frezu walcowo-czołowego zgodnie z dokumentacją zadania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przygotować instrukcje lub tekst przewodni do wykonania ćwiczenia wraz z rysunkiem.
Przygotować narzędzia obróbkowe, uchwyty i frezy walcowo-czołowe do szlifowania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z techniką szlifowania frezów,
2) dobrać tarczę szlifierską,
3) dobrać parametry skrawania,
4) sprawdzić stan techniczny ściernicy, szlifierki, uchwytów obróbkowych,
5) zamocować przedmiot obrabiany,
6) zamocować narzędzia obróbkowe,
7) wykonać szlifowanie freza,
8) przestrzegać przepisów bhp w trakcie wykonywania ćwiczenia,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) dokonać oceny jakości wykonania,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
tekst przewodni,
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
–
instrukcja do wykonania ćwiczenia zawierająca dokumentację zadania,
–
szlifierka ostrzarka,
–
ś
ciernice,
–
przyrządy pomiarowe,
–
stępione frezy walcowo-czołowe,
–
pisaki,
–
kartki papieru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie typowych prac
na szlifierkach”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 6, 7, 14, 15, 17, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie przynajmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie przynajmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie przynajmniej 15 zadań w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie przynajmniej 18 zadań w tym 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. a, 4. c, 5. c, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. a, 11. c,
12. c, 13. a, 14. c, 15. b, 16. c, 17. a, 18. c, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Sklasyfikować rodzaje szlifowania
B
P
a
2
Sklasyfikować rodzaje ściernic
B
P
b
3
Rozpoznać oznaczenie ściernicy
A
P
a
4
Rozpoznać rodzaj ściernicy
A
P
c
5
Rozpoznać rodzaj szlifowania
płaszczyzn
A
P
c
6
Dobrać ściernicę w zaleŜności od
prędkości obwodowej
C
PP
a
7
Dobrać sposób zamocowania
ś
ciernicy
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
8
Dobrać sposób zamocowania
przedmiotów
B
P
b
9
Rozpoznać metodę szlifowania stoŜka
A
P
b
10
Rozpoznać rodzaj mocowania
przedmiotu obrabianego
A
P
a
11 Sklasyfikować szlifowanie wałków
A
P
c
12
Określić zasady usuwania błędów
kształtu podczas szlifowania
B
P
c
13
Rozpoznać rodzaj szlifowania
wałków
A
P
a
14 Dobrać metodę szlifowania gwintu
C
PP
c
15
Określić, od czego zaleŜy dobór
ś
ciernicy przy szlifowaniu gwintów
C
PP
b
16
Określić powierzchnię ostrzenia
wierteł
B
P
c
17
Określić powierzchnię ostrzenia
frezów zataczanych
B
P
a
18
Rozpoznać powierzchnie szlifowania
freza
A
P
c
19
Rozpoznać metodę szlifowania zębów
koła zębatego
A
P
a
20
Dobrać ściernicę do szlifowania noŜy
tokarskich
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,
kartę odpowiedzi).
5. Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie po upływie połowy czasu i na 5 minut przed końcem
sprawdzianu.
7. Zbierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj dokładnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Odpowiedzi udzielaj wyłącznie na karcie odpowiedzi.
4. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
5. Test zawiera 20 zadań.
6. Do kaŜdego zadania podane są cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
7. Zaznacz prawidłową według Ciebie odpowiedź wstawiając literę X w odpowiednim
miejscu na karcie odpowiedzi.
8. W przypadku pomyłki zaznacz błędną odpowiedź kółkiem, a następnie literą X zaznacz
odpowiedź prawidłową.
9. Za kaŜde poprawne rozwiązanie zadania otrzymujesz jeden punkt.
10. Za udzielenie błędnej odpowiedzi, jej brak lub zakreślenie więcej niŜ jednej odpowiedzi –
s otrzymujesz zero punktów.
11. UwaŜnie czytaj treść zadań i proponowane warianty odpowiedzi.
12. Nie odpowiadaj bez zastanowienia; jeśli któreś z zadań sprawi Ci trudność – przejdź do
następnego. Do zadań, na które nie udzieliłeś odpowiedzi moŜesz wrócić później.
13. Pamiętaj, Ŝe odpowiedzi masz udzielać samodzielnie.
14. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Podstawowe rodzaje szlifowania to
a) szlifowanie powierzchni obrotowych i szlifowanie płaszczyzn.
b) szlifowanie otworów i wałków.
c) szlifowanie powierzchni płaskich i kształtowych.
d) szlifowanie wałków i płaszczyzn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
2. Ściernice dzielą się na ściernice
a) do wałków i do płaszczyzn.
b) nasadzane i trzpieniowe.
c) płaskie i kształtowe.
d) walcowe i stoŜkowe.
3. Stopień twardości ściernicy oznaczony literą K oznacza ściernicę
a) miękką.
b) średnią.
c) twardą.
d) bardzo twardą.
4. Rysunek przedstawia ściernicę
a) pierścieniową.
b) talerzową.
c) garnkową.
d) walcową.
5. Rysunek przedstawia szlifowanie płaszczyzn
a) kształtowe.
b) czołowe.
c) obwodowe.
d) obwiedniowe.
6. Doboru twardości ściernicy naleŜy dokonywać w zaleŜności od prędkości obwodowej
ś
ciernicy (prędkości szlifowania) i mocy szlifierki. WyŜsza prędkość obwodowa pozwala
na zastosowanie
a) miękkiej ściernicy.
b) średniej ściernicy.
c) twardej ściernicy.
d) bardzo twardej ściernicy.
7. Mocowanie ściernic na wrzecionie szlifierki jest dokonywane bezpośrednio za pomocą
a) tarcz dociskowych.
b) opraw.
c) trzpieni szlifierskich.
d) specjalnych tulei.
8. Podczas szlifowania otworów przedmiot obrabiany najczęściej mocowany jest
a) w kłach.
b) w uchwycie samocentrującym.
c) na stole magnetycznym.
d) na tarczy zabierakowej.
9. Rysunek przedstawia operację szlifowania stoŜka
a) przy skręconym stole.
b) przy skręconym wrzecienniku przedmiotu.
c) przy skręconym wrzecienniku ściernicy.
d) przy skręconym stole i wrzecienniku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
10. Rysunek przedstawia
a) stół elektromagnetyczny.
b) stół elektryczny.
c) stół szlifierski.
d) przyrząd do szlifowania płaszczyzn.
11. Szlifowanie wałków dzielimy na
a) zwykłe i planetarne.
b) poprzeczne i wzdłuŜne.
c) kłowe i bezkłowe.
d) zwykłe i obrotowe.
12. W celu usunięcia błędów kształtu szlifowanego wałka, powstałych na skutek odkształceń
układu, szlifowanie w końcowej fazie odbywa się
a) z duŜym dosuwem.
b) z małym dosuwem.
c) bez dosuwu.
d) z dosuwem równym dosuwowi fazy początkowej.
13. Rysunek przedstawia szlifowanie kłowe wałków
a) głębokie.
b) wzdłuŜne.
c) wgłębne.
d) poprzeczne.
14. Najdokładniejszą metodą obróbki wykańczającej gwintu jest szlifowanie
a) wgłębne ściernicą o zarysie pojedynczym.
b) wgłębne ściernicą o zarysie wielokrotnym.
c) wzdłuŜne ściernicą o zarysie pojedynczym.
d) wzdłuŜne ściernicą o zarysie wielokrotnym.
15. Dobór ściernic do szlifowania gwintów zaleŜy przede wszystkim od
a) prędkości obwodowej ściernicy.
b) metody szlifowania.
c) posuwu wzdłuŜnego.
d) posuwu poprzecznego.
16. Ostrzenie wierteł polega na szlifowaniu powierzchni
a) pomocniczej przyłoŜenia.
b) natarcia.
c) przyłoŜenia.
d) przyłoŜenia i natarcia.
17. Ostrzenie frezów zataczanych polega na szlifowaniu powierzchni
a) natarcia.
b) przyłoŜenia.
c) pomocniczej przyłoŜenia.
d) przyłoŜenia i natarcia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
18. Rysunek przedstawia szlifowanie powierzchni
a) przyłoŜenia i natarcia freza.
b) pomocniczej przyłoŜenia freza.
c) przyłoŜenia freza.
d) natarcia freza.
19. Rysunek przedstawia
a) kształtowe szlifowanie zębów walcowych.
b) obwiedniowe szlifowanie zębów walcowych.
c) szlifowanie zębów walcowych metodą Milesa.
d) szlifowanie zębów walcowych metodą Magga.
20. Dokładne szlifowanie noŜy tokarskich prowadzi się na szlifierkach ostrzarkach ze
ś
ciernicami
a) talerzowymi.
b) garnkowymi.
c) stoŜkowymi.
d) płaskimi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ..................................................................................................
Wykonywanie typowych prac na szlifierkach
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr zadania
Odpowiedzi
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
TEST 2
Test typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Wykonywanie typowych
prac na szlifierkach”
Próba pracy ma w zamierzeniu spełnić dwa zadania:
1) sprawdzić stopień opanowania jednej z umiejętności praktycznych, jakie uczniowie
powinni zdobyć podczas realizacji programu jednostki modułowej,
2) przygotować uczniów do zdawania części praktycznej egzaminu zewnętrznego,
potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie operator obrabiarek skrawających.
W tym celu zadanie praktyczne musi być przygotowane w takiej formie, z jaką uczniowie
spotkają się na egzaminie. Oznacza to konieczność opracowania zadania w sposób
umoŜliwiający kryterialne ocenianie wykonywanych przez ucznia czynności w czterech
obszarach: planowania, organizowania, wykonywania i prezentowania. Nauczyciel powinien
przygotować dokumentację zadania wraz z rysunkiem płytki przeznaczonej do szlifowania.
Rysunek powinien zawierać wymiary tolerowane i oznaczenia chropowatości powierzchni
szlifowanych.
Ocenianie:
niedostateczny
do 10 pkt.
dopuszczający
11–12 pkt.
dostateczny
13–14 pkt.
dobry
15–16 pkt.
bardzo dobry
17 pkt.
WyposaŜenie stanowiska do przeprowadzenia próby pracy:
Lp.
WyposaŜenie stanowiska
1. Szlifierka do płaszczyzn z uchwytem magnetycznym
2. Instrukcja obsługi i DTR obrabiarki, tabele parametrów skrawania,
3. Tarcze szlifierskie
4. Przyrząd do wyrównowaŜenia statycznego
5. Narzędzia pomiarowe: suwmiarka, mikrometr
6. Czyściwo, szczotki zmiotki, szufelka
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
Informacja dla ucznia
1. Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
2. Na arkuszu PLAN DZIAŁANIA wpisz swój numer ewidencyjny PESEL, datę urodzenia
i numer stanowiska.
3. Zapoznaj się z treścią zadania praktycznego, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem
roboczym i jego wyposaŜeniem. Masz na to 15 minut.
4. Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania zadania wynosi 120 minut).
Pamiętaj, Ŝe podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci Ŝadnych wskazówek.
Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie przepisów bhp, ochrony
przeciwpoŜarowej i moŜe w takim przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Powodzenia!
Zadanie
Wykonaj szlifowanie obwodowe powierzchni płaskiej zgodnie z dokumentacją. UłóŜ plan
działania niezbędny do wykonania zadania. Dobierz odpowiednią ściernicę, przyrządy
pomiarowe i przyrządy potrzebne do wykonania pracy. Dobierz parametry skrawania.
Przygotuj ściernicę do wykonania zadania. Powierzone zadanie wykonaj dokładnie
z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 120 minut.
Instrukcja wykonania zadania
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
2. Zapisz w formularzu PLAN DZIAŁANIA:
a) czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania,
b) wykaz narzędzi obróbkowych i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania,
c) wykaz przyrządów pomiarowych,
d) obliczone lub dobrane parametry skrawania.
3. Przystąp do zorganizowania stanowiska pracy:
a) zgromadź i rozmieść na stanowisku pracy narzędzia, sprzęt kontrolno-pomiarowy,
i instrukcje niezbędne do wykonania zadania,
b) sprawdź stan techniczny obrabiarki i narzędzi skrawających,
c) dobierz środki ochrony indywidualnej wymagane do bezpiecznego wykonania
zadania.
4. Wykonaj zaplanowane operacje i zabiegi zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny
pracy oraz ochrony przeciwpoŜarowej.
5. Sprawdź jakość wykonanej pracy w odniesieniu do rysunku z dokumentacji zadania.
6. Po zakończeniu pracy uporządkuj obrabiarkę, oczyść narzędzia i odłóŜ je na miejsce
składowania.
7. Zgłoś gotowość do prezentacji wykonanego zadania.
8. Zaprezentuj sposób wykonania zadania: omów operacje i zabiegi prowadzące do
wykonania zadania, uzasadnij dobór narzędzi obróbkowych, oceń jakość wykonywanej
pracy w odniesieniu do dokumentacji zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
Zawód: operator obrabiarek skrawających
Symbol cyfrowy zawodu 722[02]
Oznaczenie tematu: …….
Oznaczenia zadania: ………
PESEL
Data urodzenia
Numer stanowiska
dzień miesiąc
rok
PLAN DZIAŁANIA
1. Zapisz czynności związane z wykonaniem zadania, w kolejności ich wykonywania:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
2. Wykaz narzędzi skrawających i przyrządów niezbędnych do wykonania zadania:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
3. Wykaz przyrządów pomiarowych:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
4. Parametry skrawania:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
Zadanie praktyczne
Wykonaj szlifowanie obwodowe powierzchni płaskiej zgodnie z dokumentacją.
UłóŜ plan działania niezbędny do wykonania zadania. Dobierz odpowiednią ściernicę,
przyrządy pomiarowe i przyrządy potrzebne do wykonania pracy. Dobierz parametry
skrawania. Przygotuj ściernicę do wykonania zadania. Powierzone zadanie wykonaj
dokładnie z zachowaniem zasad bhp. Na wykonanie zadania masz 120 minut
O
b
sz
ar
st
an
d
ar
d
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
Liczba
pkt
0–1
Czynność 1: zapisanie kolejnych czynności związanych z wykonaniem
zadania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uwzględnił w wykazie, co
najmniej 6 z następujących czynności:
– dobieranie narzędzi obróbkowych,
– dobieranie parametrów skrawania,
– dobieranie sposobu zamocowania przedmiotu obrabianego,
– przygotowanie ściernicy do szlifowania (próba akustyczna,
wyrównowaŜnie),
– zamocowanie ściernicy
– zamocowanie przedmiotu obrabianego,
– wykonanie szlifowania płaszczyzny,
– sprawdzenie jakości wykonanej pracy,
– porządkowanie stanowiska pracy,
– prezentacja wykonanego zadania.
Czynność 2: sporządzenie wykazu niezbędnych narzędzi skrawających
i przyrządów.
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń zapisał, co najmniej:
– ściernica płaska,
– tarcze dociskowe lub oprawa do mocowania ściernicy,
– przyrząd do wyrównowaŜenia statycznego,
– uchwyt magnetyczny lub elektromagnetyczny.
Czynność 3: sporządzenie wykazu niezbędnych przyrządów pomiarowych.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał co najmniej:
– suwmiarka,
– mikrometr.
Czynność 4: dobieranie parametrów skrawania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zapisał dobrane parametry
parametry skrawania
I.
P
L
A
N
O
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze I. Planowanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
Czynność 5: zgromadzenie na stanowisku pracy niezbędnych narzędzi,
sprzętu kontrolno-pomiarowego i instrukcji niezbędnych do wykonania
zadania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń zgromadził i rozmieścił na
stanowisku pracy:
– narzędzia obróbkowe,
– przyrządy pomiarowe,
– rysunek do wykonania zadania,
– materiał obrabiany.
Czynność 6: sprawdzenie stanu technicznego obrabiarki i narzędzi
skrawających.
Kryterium wykonania: 1 pkt. – jeŜeli uczeń ocenił stan techniczny obrabiarek
i ściernicy dokonując oględzin i próbnego uruchomienia szlifierki oraz
przeprowadzając próbę akustyczną ściernicy.
Czynność 7: dobieranie środków ochrony indywidualnej wymaganych do
bezpiecznego wykonania zadania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń załoŜył ubranie robocze jedno- lub
dwuczęściowe, nakrycie głowy i okulary ochronne.
II
.
O
R
G
A
N
IZ
O
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze II. Organizowanie
Czynność 8: wyrównowaŜenie ściernicy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wyrównowaŜył ściernicę.
Czynność 9: mocowanie ściernicy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo zamocował
ś
ciernicę na szlifierce.
Czynność 10: mocowanie przedmiotu obrabianego.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń prawidłowo zamocował
przedmiot obrabiany na stole magnetycznym lub elektromagnetycznym.
Czynność 11: ustawianie dobranych parametrów skrawania do wykonania
szlifowania.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ustawił dobrane parametry
skrawania.
Czynność 12: wykonanie operacji szlifowania płaszczyzn.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń wykonał operacje szlifowania
płaszczyzn zgodnie z dokumentacją i zasadami bezpieczeństwa i higieny
pracy.
Czynność 13: sprawdzenie jakości pracy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po wykonaniu zadania sprawdził
jakość wykonanej pracy wykonując pomiary.
Czynność 14: porządkowanie stanowiska pracy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń po zakończeniu zadania
uporządkował stanowisko pracy, oczyścił szlifierkę, odłoŜył narzędzia na
miejsce przechowywania.
II
I.
W
Y
K
O
N
Y
W
A
N
IE
Suma punktów w obszarze III. Wykonywanie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
Czynność 15: omówienie operacji i zabiegów wykonywanych podczas
szlifowania płaszczyzn.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń omówił operacje i zabiegi
wykonywane podczas szlifowania płaszczyzn.
Czynność 16: uzasadnienie doboru narzędzia obróbkowego.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń uzasadnił wybór ściernicy.
Czynność 17: ocena jakości wykonanej pracy.
Kryterium wykonania: 1 pkt – jeŜeli uczeń ocenił jakość wykonanej pracy
odnosząc się do rysunku wykonawczego zawartego w dokumentacji zadania.
Suma punktów w obszarze IV. Prezentowanie
IV
.
P
R
E
Z
E
N
T
O
W
A
N
IE
RAZEM
Czynność wykonana – 1 pkt., niewykonana – 0 pkt.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
44
7.
LITERATURA
1. Brodowicz W.: Skrawanie i narzędzia. WSiP, Warszawa 2004
2. Górecki A.: Technologia ogólna. Podstawy technologii mechanicznych. WSiP,
Warszawa 2005
3. Mac S.: Obróbka metali. WSiP, Warszawa 1999
4. Paderewski K.: Obrabiarki. WSiP, Warszawa 2003
5. Solis H.: Szlifierstwo. Technologia. WSiP, Warszawa 1991
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK, Warszawa 1997
3. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2001