background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 
 
 
 
 
 
Ryszard Stachurski 

 
 
 
 
 
 
 
 

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 722[02].O1.04 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Wydawca

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci 
mgr inŜ. Halina Śledziona 
mgr inŜ. Marek Olsza 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
Piotr Stępień  
 
 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Jolanta Skoczylas 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  722[02].O1.04 
„Wykonywanie  pomiarów  warsztatowych”,  zawartego  w  modułowym  programie  nauczania 
dla zawodu 722[02] operator obrabiarek skrawających. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

6 

3.  Cele kształcenia 

7 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

8 

5.  Ćwiczenia 

14 

5.1.  Zasady bhp podczas wykonywania pomiarów warsztatowych 

14 

5.1.1.  Ćwiczenia 

14 

5.2.  Zamienność części w budowie maszyn 

15 

5.2.1.  Ćwiczenia 

15 

5.3.  Tolerancje i pasowania 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

5.4.  Chropowatość powierzchni 

18 

5.4.1.  Ćwiczenia 

18 

5.5.  Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów 

19 

5.5.1.  Ćwiczenia  

19 

5.6.  Przyrządy pomiarowe 

20 

5.6.1.  Ćwiczenia 

20 

5.7.  UŜytkowanie, konserwacja, przechowywanie i dobór przyrządów 

pomiarowych 

22 

5.7.1.  Ćwiczenia 

22 

5.8.  Pomiar wielkości geometrycznych 

23 

5.8.1.  Ćwiczenia 

23 

6.  Sprawdzian osiągnięć 

26 

7.  Literatura 

40 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie operator obrabiarek skrawających. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne (wykaz umiejętności), jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 

− 

cele kształcenia (wykaz umiejętności), jakie uczeń ukształtuje podczas zajęć, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego, 

− 

ewaluacja, 

− 

wykaz literatury. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym 

uwzględnieniem 

aktywizujących 

metod 

nauczania, 

samokształcenia 

kierowanego, tekstu przewodniego.

 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

 

W  podrozdziale  Poradnika  dla  ucznia:  Materiał  nauczania,  treści  kształcenia  zostały 

omówione  w  sposób  ogólny.  Podany  zasób  wiadomości  róŜnych  zagadnień  powinien  być 
wystarczający  dla  kaŜdego  przyszłego  operatora  obrabiarek  skrawających.  Szczegółowe 
wiadomości uczeń będzie poznawał na kolejnych zajęciach.

 

Nauczyciel powinien pomóc uczniowi przy doborze treści nauczania, wskazując zagadnienia, 
zarówno  te  szczególnie  waŜne,  jak  i  pomocnicze  –  potrzebne  w  wykonywaniu  czynności 
przewidzianych dla zawodu operator obrabiarek skrawających.

 

Pomocne w prowadzeniu zajęć mogą okazać się zestawy pytań zamieszczonych w Poradniku 
dla  ucznia,  w  podrozdziałach  Pytania  sprawdzające,  z  których  uczeń  moŜe  skorzystać 
w dwojaki sposób:

 

– 

zapoznać  się  z  pytaniami  przed  przystąpieniem  do  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania  –  poznając  w  ten  sposób  wymagania  wynikające  z  potrzeb  zawodu,  a  po 
opanowaniu  wskazanych  treści  odpowiedzieć  na  zadane  pytania,  by  sprawdzić  stan 
swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń, 

– 

zapoznać  się  z  pytaniami  i  odpowiedzieć  na  nie  po  pracy  z  podrozdziałem  Materiał 
nauczania – sprawdzając w ten sposób stan swojej gotowości do wykonywania ćwiczeń.

 

Wybór naleŜy do ucznia. 
W Poradniku dla ucznia podano po kilka propozycji ćwiczeń do kaŜdej części materiału 

nauczania. Te same ćwiczenia zamieszczone zostały w Poradniku dla nauczyciela.

 

Nauczyciel  moŜe  wykorzystać  wszystkie  ćwiczenia  lub  wybrać  określone  ćwiczenia 
i przeprowadzić je:

 

– 

zgodnie z podanymi wskazówkami, 

– 

na stanowisku wyposaŜonym w podane środki dydaktyczne. 

Nauczyciel moŜe równieŜ przedstawić swoje propozycje i przeprowadzić ćwiczenia. 

Po  wykonaniu  zaplanowanych  ćwiczeń  uczeń  ma  moŜliwość  sprawdzenia  poziomu 

postępów w nauce, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.

 

Według  tego  samego  zestawu  pytań,  nauczyciel  dokonuje  oceny  wiadomości 

i umiejętności ucznia.

 

Uczeń powinien w tym celu samodzielnie:

 

– 

przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi, 

– 

zakreśla odpowiedź, wstawiając X w odpowiednim miejscu – pod napisem TAK lub NIE.

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

Nauczyciel obserwuje postępy ucznia. Po dokonaniu przeglądu zakreślonych odpowiedzi, 

określa  pytania,  na  które  uczeń  nie  potrafił  odpowiedzieć  prawidłowo.  Zakreślenia  pod 
zapisem  NIE  wskazują  braki  w  wiedzy  ucznia,  informują  równieŜ,  jakich  treści  jeszcze 
dobrze nie opanował. Oznacza to, Ŝe uczeń musi nauczyć się tych treści.

 

Poznanie  przez  ucznia  określonej  wiedzy  dotyczącej  wykonywania  pomiarów 

warsztatowych  będzie  stanowiło  dla  nauczyciela  podstawę  przeprowadzenia  sprawdzianu 
poziomu przyswojonych wiadomości i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel 
moŜe posłuŜyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 zadaniami testowymi.

 

W tym rozdziale podano równieŜ:

 

− 

klucz odpowiedzi, 

− 

instrukcję  dla  nauczyciela,  w  której  omówiono  czynności  nauczyciela  podczas 
przeprowadzania sprawdzianu,

 

− 

instrukcję  dla  ucznia,  w  której  omówiono  czynności  ucznia  podczas  przeprowadzania 
sprawdzianu,

 

− 

przykładową  kartę  odpowiedzi,  w  której,  w  odpowiednich  miejscach  uczeń  wpisuje 
odpowiedzi na pytania. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

 
 

 
 

 
 

 

 
 
 
 

 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

722[02].O1.04 

Wykonywanie pomiarów 

warsztatowych 

722[02].O1.03 

Wykonywanie rysunków części 

maszyn z wykorzystaniem 

programu CAD

 

722[02].O1.07 

Rozpoznawanie części maszyn, 

mechanizmów i urządzeń 

transportu 

wewnątrzzakładowego

 

722[02].O1.02 

Posługiwanie się dokumentacją 

techniczną

 

722[02].O1.06 

RozróŜnianie cech 

charakterystycznych obróbki 

cieplnej, cieplno-chemicznej, 

plastycznej i odlewnictwa 

722[02].O1.05 

Dobieranie materiałów 

konstrukcyjnych, 

narzędziowych 

i eksploatacyjnych

 

722[02].O1 

Techniczne podstawy zawodu

 

722[02].O1.01 

Przestrzeganie przepisów 

bezpieczeństwa i higieny pracy, 

ochrony przeciwpoŜarowej 

i ochrony środowiska 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

stosować układ jednostek SI, 

− 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu fizyki,  

− 

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym, 

− 

korzystać z róŜnych źródeł informacji, 

− 

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje, 

− 

wykonywać proste działania matematyczne, 

− 

posługiwać się kalkulatorem, 

− 

oceniać jakość wykonywanej pracy, 

− 

interpretować związki wyraŜone za pomocą wzorów, wykresów, schematów, diagramów, 
tabel, 

− 

przestrzegać przepisów bhp, 

− 

czytać rysunki wykonawcze części maszyn. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

rozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych, 

− 

określić wymiar tolerowany, 

− 

dokonać zamiany tolerowania symbolowego na liczbowe, 

− 

określić pasowanie na podstawie oznaczenia i wartości luzów, 

− 

wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania, 

− 

rozróŜnić metody pomiarowe, 

− 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

− 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

− 

wyjaśnić budowę i określić przeznaczenie przyrządów pomiarowych, 

− 

 zorganizować stanowisko do pomiarów zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

− 

dobrać  przyrządy  pomiarowe  do  pomiaru  i  sprawdzania  części  maszyn  w  zaleŜności  od 
kształtu oraz dokładności wykonania, 

− 

sprawdzić  luzy,  promienie  zaokrągleń,  kąt  prosty  oraz  płaskość  i  prostoliniowość 
powierzchni, 

− 

wykonać  z  róŜną  dokładnością  pomiar  średnie  zewnętrznych  i  wewnętrznych,  długości, 
wysokości i głębokości elementów maszyn, 

− 

wykonać pomiar kątów, 

− 

zinterpretować wyniki pomiarów, 

− 

zakonserwować i przechować przyrządy pomiarowe, 

− 

posłuŜyć się PN, dokumentacją techniczną, 

− 

zastosować przepisy bhp podczas wykonywania pomiarów. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 

Scenariusz zajęć 1 

 
Osoba prowadząca  

.............................................................................. 

Modułowy program nauczania:  

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 722[02].O1  

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 722[02].O1.04 

Temat:   Dobieranie przyrządów pomiarowych.

 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  doboru  przyrządów  pomiarowych  i  metod 

pomiarowych.

 

 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

wyjaśnić pojęcie mierzenia i dokonywania pomiarów,  

− 

rozróŜnić metody pomiaru, 

− 

sklasyfikować przyrządy pomiarowe, 

− 

określić właściwości metrologiczne przyrządów pomiarowych, 

− 

dobrać przyrządy pomiarowe, 

− 

zorganizować  stanowisko  do  pomiarów  zgodnie  z  przepisami  bhp  i  wymaganiami 
ergonomii. 

 
Metody nauczania–uczenia się:

 

− 

wykład, 

− 

pokaz, 

− 

ć

wiczenia praktyczne, 

− 

dyskusja w grupie. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach.  

 
Strategia: 
uczenie się przez doświadczenie.

 

 
Środki dydaktyczne:

 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

normy dotyczące przyrządów pomiarowych, 

− 

katalogi przyrządów pomiarowych, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Czas: 
2 godziny dydaktyczne.

 

 

Przebieg:

 

1.  Wprowadzenie. 
2.  Omówienie celów zajęć. 
3.  Plan zajęć: 

A.   Mierzenie i sprawdzanie:

 

− 

nauczyciel  wyjaśnia  pojęcie  mierzenia  i  sprawdzania,  wyjaśnia  znaczenie 
mierzenia oraz sprawdzania, 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

− 

uczniowie otrzymują katalogi przyrządów pomiarowych, poradniki, 

− 

uczniowie  pracując  indywidualnie  wypisują  znaczenie  pojęć:  mierzenie 
i sprawdzanie. 

B.   Klasyfikacja przyrządów pomiarowych:

 

− 

wstęp – naleŜy scharakteryzować uczniom klasyfikację przyrządów pomiarowych, 

− 

uczniowie  otrzymują  katalogi  przyrządów  pomiarowych,  poradniki,  przyrządy 
pomiarowe, 

− 

uczniowie  pracując  samodzielnie  wypisują  przy  nazwie  wskazanych  narzędzi 
pomiarowych ich dokładność oraz przeznaczenie, 

− 

pracując w grupie uczniowie sporządzają wspólnie tabelę wymagań dotyczących 
organizacji stanowiska pomiarowego. 

W  trakcie  tworzenia  tabeli  nauczyciel  zwraca  uwagę  uczniom  na  funkcje  i  zadania 
poszczególnych przyrządów pomiarowych. 

C.  Dobieranie przyrządów pomiarowych: 

− 

uczniowie dobierają przyrządy do pomiarów wskazanych przez nauczyciela, 

− 

uczniowie dobierają przyrządy do pomiarów wymiarów zewnętrznych, 

− 

uczniowie dobierają przyrządy do pomiarów wymiarów wewnętrznych. 

 
Podsumowanie:

 

− 

uczniowie uzasadniają znaczenie pomiarów warsztatowych, 

− 

wskazują korzyści wynikające ze stosowania przyrządów pomiarowych, 

− 

określają podstawowy podział przyrządów pomiarowych, 

− 

określają  wymagania  dotyczące  organizowania  stanowiska  do  pomiarów  zgodnie 
z przepisami bhp i wymaganiami ergonomii. 

 

Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa
 
Do  sprawdzenia  wymiarów  i  kształtów  przedmiotu,  który  jest  przedstawiony  na  rysunku 
wykonawczym, wskazanym przez nauczyciela, dobierz odpowiednie sprawdziany i uzasadnij 
ich dobór. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 
umiejętności. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2

 

 
Osoba prowadząca  

.............................................................................. 

Modułowy program nauczania:  

Operator obrabiarek skrawających 722[02] 

Moduł:  

Techniczne podstawy zawodu 722[02].O1  

Jednostka modułowa:  

Wykonywanie pomiarów warsztatowych 722[02].O1.04 

Temat:   Pomiary części maszyn. 

Cel ogólny:  Kształtowanie  umiejętności  planowania  i  organizowania  pomiarów  róŜnych 

części maszyn.

 

 

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

− 

zebrać niezbędne informacje do wykonania zadania, 

− 

czytać rysunek wykonawczy, 

− 

skorzystać z tablic, układu tolerancji, poradników, 

− 

dobrać  przyrządy  pomiarowe  w  zaleŜności  od  wymaganej  dokładności  pomiarów, 
kształtów, wielkości mierzonych części maszyn, 

− 

prawidłowo dokonać pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym za 
pomocą poleconych przyrządów pomiarowych, 

− 

zinterpretować wyniki pomiarów. 

 

Formy organizacyjne pracy uczniów:

 

− 

praca indywidualna, 

− 

praca w małych zespołach. 

 
Metody nauczania–uczenia się:
 

− 

pokaz, 

− 

metoda tekstu przewodniego, 

− 

dyskusja. 

 

Środki dydaktyczne:

 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

instrukcje, 

− 

stoły pomiarowe, 

− 

literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Czas: 3 godziny dydaktyczne.

 

 
FAZA WSTĘPNA

 

Czynności  organizacyjno-porządkowe,  podanie  tematu  zajęć  przez  nauczyciela,  zaznajomienie 
uczniów z pracą – metodą tekstu przewodniego. 

 

FAZA WŁAŚCIWA

 

 

INFORMACJE  
Ć

wiczenie praktyczne: 

Dokonaj pomiaru części maszynowej dostarczonej przez nauczyciela.  
Zanim  przystąpisz  do  planowania  i  organizowania  oraz  wykonania  ćwiczenia  odpowiedz  na 
pytania: 
1.  Jakie informacje zawarte są na rysunku wykonawczym? 
2.  Na czym polega mierzenie? 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

3.  Jakie są metody pomiarowe? 
4.  Od czego zaleŜy dobór przyrządów pomiarowych? 
5.  Jak powinno być zorganizowane stanowisko pomiarowe? 
6.  Jakich informacji będziesz potrzebował do ćwiczenia? 

 

PLANOWANIE

 

Zaplanuj działania, które pozwolą Ci prawidłowo wykonać ćwiczenie: 
1.  Jakimi kryteriami będziesz kierował się przy doborze przyrządów pomiarowych? 
2.  Jakie dodatkowe narzędzia będą Ci potrzebne do wykonania pomiarów? 
3.  Z jakich normatywów, będziesz korzystał w czasie wykonywania ćwiczenia? 
4.  W jakiej kolejności będziesz przeprowadzał pomiary? 

 

Przedstaw przebieg ćwiczenia i zestawienie przyrządów pomiarowych.

 

Zaproponuj  sposób  zestawienia  wyników  pomiarów  i  oceny  ich  zgodności  z  rysunkiem 
wykonawczym zgodnie z przyjętą przez ciebie kolejnością dokonania pomiarów (tabelę).

 

 

ORGANIZOWANIE

 

Zorganizuj stanowisko pomiarowe do wykonania ćwiczenia: 
1.  Przedstaw swoje dotychczasowe działania związane z organizacją stanowiska. 
2.  Sprawdź czy prawidłowo dobrałeś przyrządy pomiarowe i pomocnicze. 
3.  Zweryfikuj swoje dotychczasowe działania i podejmij decyzję o ewentualnych zmianach. 

 

WYKONANIE

 

Zwróć  uwagę  na  prawidłowe  zamocowanie  przyrządu  pomiarowego  lub  przedmiotu 
w odpowiednim uchwycie: 
1.  Na stanowisku pomiarowym nie powinny znajdować się zbędne przedmioty. 
2.  Dbaj o czystość mierzonych przedmiotów i przyrządów pomiarowych. 
3.  Sprawdź stan techniczny, prawidłowość regulacji przyrządów pomiarowych, którymi się 

posługujesz. 

4.  Dokładnie odczytuj wskazania przyrządów pomiarowych, unikaj błędów pomiaru. 
5.  Dla sprawdzenia prawidłowości wyniku, powtórz pomiar. 
6.  Zapisz wartości uzyskanych wyników w tabeli pomiarów. 

 

SPRAWDZANIE

 

Przeanalizuj wykonanie ćwiczenia i przedstaw swoje wnioski: 
1.  Czy udało Ci się wykonać ćwiczenie bezbłędnie? 
2.  Jakich błędów przy wykonywaniu ćwiczenia mogłeś uniknąć? Z czego one wynikały? 
3.  Czy prawidłowo zaplanowałeś przebieg wykonania ćwiczenia? 
ANALIZA

 

Uczniowie  wraz  z  nauczycielem  wskazują,  które  etapy  ćwiczenia  sprawiły  im  najwięcej 
trudności.  Nauczyciel  podsumowuje  całe  ćwiczenie,  wskazuje,  jakie  nowe,  waŜne 
umiejętności  zostały  ukształtowane,  jakie  wystąpiły  nieprawidłowości  i  jak  ich  unikać 
w przyszłości.

 

 
FAZA KOŃCOWA  
Zakończenie zajęć

 

 
Praca domowa

 

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Organizacja laboratoriów pomiarowych i opisz 
ich zadania. 

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

− 

anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć,  trudności 
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności. 

 
Załącznik 1  
 
Instrukcja dla ucznia

 

Zapoznaj  się  dokładnie  z  tematem  ćwiczenia  i  rysunkiem  wykonawczym 

przedstawionego przedmiotu. Zwróć uwagę na czas przeznaczony na jego wykonanie.

 

Pamiętaj,  Ŝe  będziesz  oceniany  za  umiejętność  organizacji  stanowiska  pracy, 

prawidłowość doboru i posługiwania się przyrządami pomiarowymi, staranność dokonywania 
pomiarów,  umiejętność  wyszukiwania  i  wykorzystania  niezbędnych  informacji  (literatura, 
tablice), samodzielność wykonania zadania.

 

Czytaj  uwaŜnie  wszystkie  polecenia  i  uwagi  skierowane  do  Ciebie  w  przedstawionym 

tekście.  Szczególnie  uwaŜnie  przeczytaj  i  udziel  ustnych  odpowiedzi  na  pytania  prowadzące 
zawarte  w  fazach  tekstu  przewodniego.  Pytania  te  lub  zagadnienia  do  przemyślenia 
poprowadzą  Cię  do  prawidłowego  wykonania  ćwiczenia.  Postępuj  zgodnie  z  sugestiami 
nauczyciela starając się wykonać ćwiczenie samodzielnie. 
 
Temat ćwiczenia: 
Dokonaj pomiarów elementu przedstawionego na rysunku wykonawczym 
 

 

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Załącznik 2

 

Przykładowy  arkusz  zgodności  wymiarów  elementu  z  wymaganiami  rysunku 

wykonawczego, który otrzymuje uczeń po wykonaniu ćwiczenia.

 

 
Karta zgodności wymiarów elementu z rysunkiem wykonawczym 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wymiar

 

Zgodność z rysunkiem 

 (T – tak , N – nie)

 

Ø17

-0,027 

N

 

19,7

-0,3 

T

 

Ø12,5

+0,027 

T

 

13,5

+0.3 

N

 

3,2

15

,

0

15

,

0

+

 

N

 

2,8

+0,5 

T

 

Ø5

+0,018 

T

 

0,5–45° 

N

 

140° 

M4 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5. ĆWICZENIA 
 
5.1. Zasady bhp podczas wykonywania pomiarów warsztatowych 
 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Oceń  czy  stanowisko  pomiarowe  zorganizowane  jest  w  odpowiednim  pomieszczeniu 

i zgodnie z wymaganiami bhp. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia  

 

Uczeń powinien: 

1)  opisać  jakie  warunki  powinny  panować  w  pomieszczeniu,  w  którym  znajduje  się 

stanowisko pomiarowe,  

2)  ocenić  poprawność  ułoŜenia  elementów  do  pomiaru  i  przyrządów  pomiarowych  na 

stanowisku pomiarowym, 

3)  wskazać zauwaŜone nieprawidłowości,  
4)  opisać zagroŜenia występujące na wskazanym stanowisku pomiarowym. 
 

Zlecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

instrukcja bhp dla stanowiska pomiarowego, 

− 

obowiązujące normatywy, 

− 

elementy do mierzenia i przyrządy pomiarowe, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

5.2. Zamienność części w budowie maszyn 
 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Dobierz części maszynowe z odpowiednich grup selekcyjnych.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować współpracujące części, 
2)  zidentyfikować tolerowane wymiary, 
3)  przydzielić części do grup selekcyjnych na podstawie dokumentacji technologicznej, 
4)  dobrać części z odpowiednich grup selekcyjnych,

 

5)  połączyć części,

 

6)  sprawdzić jakość połączenia,

 

7)  uzasadnić dobór.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

współpracujące części maszynowe wykonane w róŜnych grupach selekcyjnych, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

dokumentacja technologiczna, poradniki, 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. Tolerancje i pasowania 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Oblicz  wymiary  graniczne,  odchyłki  graniczne  i  tolerancje  dla  wskazanych  wymiarów 

części przedstawionej na rysunku wykonawczym, dostarczonym przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować dany wymiar, 
2)  zidentyfikować pole tolerancji i klasę dokładności, 
3)  odszukać w tablicach odchyłki dla danego wymiaru, 
4)  zapisać odchyłki, 
5)  obliczyć wymiary graniczne, 
6)  obliczyć tolerancję, 
7)  zapisać wyniki obliczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2

 

Dla wymiaru Ø 

2

,

0

1

,

0

50

+

oblicz wymiary graniczne B i A oraz przedstaw wyniki w układzie 

graficznym.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  obliczyć wymiar graniczny dolny A,

 

2)  obliczyć wymiar graniczny górny B,

 

3)  zapisać wyniki obliczeń,

 

4)  przedstawić wykonane obliczenia w układzie graficznym, 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia obliczeniowe. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

Polska Norma, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3

 

Wykonaj zamianę zapisu wymiarów tolerowanych liczbowo, na tolerowanie symbolowe.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować wymiary danych elementów,

 

2)  zidentyfikować pola tolerancji i klasy dokładności wymiarów,

 

3)  odszukać w tablicach symbole dla danych wymiarów,

 

4)  zapisać wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Polska Norma, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 4 

Oblicz  wymiar  zamykający  Z

2

1

z
z

  dla  części  przedstawionej  na  rysunku  wykonawczym 

dostarczonym przez nauczyciela. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

i sposób wykonania. 

 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zidentyfikować wymiary danej części, 
2)  zidentyfikować wymiar zamykający, 
3)  ułoŜyć i obliczyć odpowiednie działanie, 
4)  zapisać wyniki obliczeń. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia obliczeniowe. 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Polska Norma 

− 

kalkulator 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

5.4. Chropowatość powierzchni 
 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Podaj sposoby obróbki danej powierzchni płaskiej na której postawiono znak chropowatości  

20 

 .  

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić, co oznacza przedstawiony w treści ćwiczenia znak chropowatości, 
2)  odszukać w tabeli 2 w materiale nauczania parametr R

= 20, 

3)  odczytać z tabeli sposoby obróbki tej powierzchni. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Polska Norma, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Określ  wartości  parametrów  chropowatości  R

a

  i  R

z

,  dla  powierzchni,  która  ma  być 

wykonana za pomocą przeciągania wykańczającego. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób

 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien: 

1)  odszukać w tabeli 2 w materiale nauczania obróbkę – przeciąganie wykańczające, 
2)  określić wartości parametrów R

a

 i R

z

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

Polska Norma, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.5. Podstawy teoretyczne wykonywania pomiarów 

 

5.5.1.  Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Określ metody pomiarowe i podstawowe źródła błędów pomiarów. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób

 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić metody pomiarowe, 
2)  dokonać analizy rys. 17 z materiału nauczania poradnika dla ucznia (źródła błędów pomiaru), 
3)  określić błędy pomiarów wynikające z błędów wskazania narzędzia pomiarowego, 
4)  podać błędy wynikające z błędu odczytania, 
5)  określić jak wpływa temperatura na błąd pomiaru, 
6)  określić jaki wpływ na wynik pomiaru ma dokładność obliczeń. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

ć

wiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

notatnik, 

− 

przybory do pisania, 

− 

kalkulator, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

5.6. Przyrządy pomiarowe 
 

5.6.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Dobierz  przyrządy  pomiarowe  do  wykonywania  pomiarów  wymiarów  wewnętrznych 

elementów wskazanych przez nauczyciela.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób

 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować mierzony wymiar, 
2)  określić sposób wykonywania pomiaru, 
3)  dobrać odpowiedni przyrząd pomiarowy, 
4)  uzasadnić dobór. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przyrządy pomiarowe róŜnego rodzaju, 

− 

przykładowe części maszyn, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2  

Dobierz  przyrządy  pomiarowe  do  wykonania  pomiarów  części  przedstawionej  na 

rysunku wykonawczym, dostarczonym przez nauczyciela.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób

 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować mierzone wymiary, 
2)  określić sposób wykonywania pomiaru, 
3)  dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe, 
4)  uzasadnić dobór. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

przyrządy pomiarowe róŜnego rodzaju, 

− 

rysunek wykonawczy części, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

Ćwiczenie 3 

Odczytaj  wymiar  ustawiony  na  głębokościomierzu  suwmiarkowym  i  głębokościomierzu 

mikrometrycznym. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób

 

wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  określić dokładność pomiaru przyrządami suwmiarkowymi, 
2)  określić dokładność pomiaru przyrządami mikrometrycznymi, 
3)  odczytać wymiar ustawiony na głębokościomierzu suwmiarkowym, 
4)  odczytać wymiar ustawiony na głębokościomierzu mikrometrycznym, 
5)  zapisać wyniki odczytów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

głębokościomierz suwmiarkowy, 

− 

głębokościomierz mikrometryczny, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

5.7.  UŜytkowanie,  konserwacja,  przechowywanie  i  dobór 

przyrządów pomiarowych

 

 

5.7.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Wykonaj konserwację i przygotuj do przechowania przyrządy pomiarowe.

 

 
Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  dobrać środki zmywające i konserwujące, 
2)  zapoznać się z instrukcjami stosowania środków zmywających i konserwujących, 
3)  dokładnie umyć środkiem zmywającym wszystkie powierzchnie naraŜone na korozję, 
4)  dokładnie wytrzeć do sucha umyte powierzchnie przy pomocy miękkiej szmatki, 
5)  nanieść na konserwowane powierzchnię warstwę środka konserwującego, 
6)  umieścić 

przyrząd 

oryginalnym 

futerale 

chroniącym 

przed 

zakurzeniem 

i uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

ś

rodki zmywające, 

− 

ś

rodki konserwujące, 

− 

czyściwo, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

5.8. Pomiar wielkości geometrycznych

 

 

5.8.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1

 

Wykonaj pomiar części maszyn o róŜnych kształtach z dokładnością do 0,05 mm.

 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów, 
2)  dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym, 
3)  wybrać bazę pomiarową, 
4)  dobrać przyrządy pomiarowe i metody pomiarów, 
5)  dokonać niezbędnych pomiarów, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  zinterpretować wyniki pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

przykładowe elementy, 

− 

przyrządy pomiarowe i osprzęt, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 2 

Wykonaj pomiar części maszyn o róŜnych kształtach z dokładnością do 0,01 mm. 

 

Wskazówki do realizacji

 

Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  dokonać identyfikacji mierzonych wymiarów, 
2)  dobrać sposób ustawienia elementu na stanowisku pomiarowym, 
3)  wybrać bazę pomiarową, 
4)  dobrać przyrządy pomiarowe i metody pomiarów, 
5)  dokonać niezbędnych pomiarów, 
6)  zapisać wyniki pomiarów, 
7)  zinterpretować wyniki pomiarów. 

 
Zalecane metody nauczania-uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

przykładowe elementy, 

− 

przyrządy pomiarowe i osprzęt, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 
Ćwiczenie 3

 

Dokonaj  sprawdzenia  wymiarów  wałków  i  otworów  sprawdzianami  jednogranicznymi 

i dwugranicznymi.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować sprawdzaną średnicę, 
2)  dobrać odpowiedni sprawdzian, 
3)  dokonać sprawdzenia średnicy sprawdzianem przechodnim w trzech kierunkach (co 60°), 
4)  zinterpretować wynik sprawdzenia, 
5)  dokonać sprawdzenia średnicy sprawdzianem nieprzechodnim w trzech kierunkach (co 60°),

 

 

6)  zinterpretować wynik sprawdzenia, 
7)  dokonać oceny wykonania danego elementu.

 

 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

przykładowe wałki, 

− 

sprawdziany jednograniczne i dwugraniczne, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.  

 

Ćwiczenie 4

 

Sprawdź skok i zarys gwintu zewnętrznego, metrycznego i calowego.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 

Uczeń powinien:

 

1)  zidentyfikować sprawdzany gwint, 
2)  dobrać metodę sprawdzania, 
3)  dobrać odpowiednie przyrządy pomiarowe i sprawdziany, 
4)  uzasadnić powyŜsze wybory, 
5)  dokonać niezbędnych pomiarów i sprawdzeń, 
6)  zinterpretować uzyskane wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

elementy gwintowane, 

− 

narzędzia pomiarowe z osprzętem, 

− 

sprawdziany do zarysu gwintu zewnętrznego, metrycznego i calowego, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 5

 

Dokonaj bezpośrednich pomiarów kątów róŜnych części maszynowych.

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  zakres 

i sposób wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia

 

 
Uczeń powinien:

 

1)  dobrać uchwyty pomiarowe, 
2)  zidentyfikować mierzone powierzchnie, 
3)  dobrać przyrządy pomiarowe i metodę pomiaru, 
4)  dokonać pomiaru kąta, 
5)  zapisać i zinterpretować wyniki pomiarów. 
 

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

 

− 

pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne 

 

Ś

rodki dydaktyczne:

 

− 

przykładowe elementy, 

− 

uchwyty pomiarowe, 

− 

przyrządy pomiarowe, 

− 

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego  

 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych”

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

 

− 

zadania 1, 2, 5, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 4, 6, 9, 14, 17 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów.

 

 
Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. d, 6. b, 7. d, 8. c, 9. a, 10. a, 11. d, 12. b, 

13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. b. 

 

Plan testu 
 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna odpowiedź 

1. 

RozróŜnić metody pomiarowe 

2. 

Określić rodzaje pasowania 

3. 

Określić pasowanie na podstawie 
oznaczenia i wartości luzów 

PP 

4. 

Określić pasowanie na podstawie 
oznaczenia i wartości luzów 

PP 

5. 

Rozpoznać odchyłkę zarysu przekroju 
wzdłuŜnego 

6. 

RozróŜnić metody pomiarowe 

PP 

7. 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

8. 

Zinterpretować wyniki pomiarów 

9. 

Zinterpretować oznaczenia 
chropowatości 

PP 

10.  Sklasyfikować przyrządy pomiarowe 

11.  Sklasyfikować przyrządy pomiarowe 

12. 

Zakonserwować i przechować 
przyrządy pomiarowe 

13. 

RozróŜnić rodzaje wymiarów 
liniowych 

14.  Określić wymiar tolerowany 

PP 

15. 

Dobrać przyrządy pomiarowe do 
pomiaru i sprawdzania części maszyn 

16.  Określić wymiar tolerowany 

17.  Rozpoznać odchyłkę kołowatości 

PP 

18. 

Wskazać jednostkę wartości parametru 
chropowatości 

19. 

Określić zastosowanie metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

20. 

Rozpoznać przyrządy do pomiaru 
kątów 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  pomiarów  warsztatowych.  Są  to 

zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi,  zaznaczając  prawidłową 

odpowiedź  X,  w  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Pomiar wymiaru pośredniego moŜna dokonać 

a)  metodą pomiarową porównawczą. 
b)  metodą pomiarową róŜnicową. 
c)  tylko metodą pomiarową pośrednią. 
d)  tylko metodą pomiarową bezpośrednią. 

 
2.  Pasowania normalne dzielimy na 

a)  dwa rodzaje. 
b)  trzy rodzaje. 
c)  cztery rodzaje. 
d)  pięć rodzajów. 

 

3.  W pasowaniu według zasady stałego otworu, otwory podstawowe mają odchyłki dolne 

a)  równe zeru. 
b)  dodatnie. 
c)  ujemne. 
d)  dodatnie lub ujemne. 

 

4.  W pasowaniu według zasady stałego wałka, wałki podstawowe mają odchyłki górne 

a)  dodatnie. 
b)  ujemne. 
c)  dodatnie lub ujemne. 
d)  równe zeru. 

 
5.  Odchyłką zarysu przekroju wzdłuŜnego nie jest 

a)  stoŜkowość. 
b)  wygięcie. 
c)  baryłkowość. 
d)  owalność. 

 
6.  Metoda pomiarowa porównawcza polega na 

a)  bezpośrednim odczytaniu wskazania przyrządu pomiarowego. 
b)  na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości. 
c)  na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych. 
d)  na bezpośrednim mierzeniu innych wielkości i wykorzystywaniu znanej zaleŜności 

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona. 

 
7.  Głębokościomierzem mikrometrycznym moŜna mierzyć z dokładnością 

a)  0,1 mm. 
b)  0,05 mm. 
c)  0,02 mm. 
d)  0,01 mm. 

 
8.  Wynik pomiaru suwmiarką wskazany jest na rysunku to 

a)  50,00 mm. 
b)  50,40 mm. 
c)  50,90 mm. 
d)  50,80 mm. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

9.  Przedstawiony na rysunku znak chropowatości określa powierzchnię uzyskaną 

a)  bez zdjęcia warstwy materiału. 
b)  dowolnym sposobem obróbki. 
c)  metodą galwaniczną. 
d)  przez zdjęcie warstwy materiału na przykład skrawaniem. 

 
10.  Wzorcem długości jest 

a)  przymiar kreskowy. 
b)  szczelinomierz. 
c)  suwmiarka. 
d)  zestaw płytek wzorcowych. 

 

11.  Sprawdziany słuŜą do 

a)  określania rzeczywistego wymiaru. 
b)  pomiaru tolerancji wykonanego przedmiotu. 
c)  określania stanu powierzchni. 
d)  stwierdzenia czy wymiar jest prawidłowy lub nie. 

 

12.  Do konserwacji przyrządów pomiarowych stosujemy: 

a)  smar grafitowy. 
b)  wazelinę. 
c)  wosk. 
d)  terpentynę. 

 

13.  Wymiarem mieszanym nazywamy 

a)  odległość osi symetrii. 
b)  średnicę wałka. 
c)  głębokość otworu nieprzelotowego. 
d)  szerokość rowka. 

 
14.  Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów przyjęto stosować 

a)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery. 
b)  dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery. 
c)  wielkość liter (małe/duŜe) nie ma znaczenia. 
d)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duŜe litery. 

 
15.  Skok gwintu sprawdzamy 

a)  przez porównanie go z wzorcem zarysu gwintu. 
b)  przymiarem kreskowym. 
c)  suwmiarką. 
d)  kątownikiem. 

 
16.  Wymiary graniczne dla wymiaru tolerowanego liczbowo 

12

,

0

24

,

0

50

wynoszą 

a)  50,12 mm i 50,24 mm. 
b)  49,88 mm i 49,76 mm. 
c)  50,36 mm i 49,64 mm. 
d)  50,00 mm i 50,36 mm. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

17.  Odchyłką kołowości jest 

a)  siodłowość. 
b)  baryłkowość. 
c)  graniastość. 
d)  wygięcie. 

 
18.  Wartość parametrów chropowatości powierzchni R

a

 i R

z

 podawane sa w 

a)  mm. 
b)  µm. 
c)  cm. 
d)  nm. 

 

19.  Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych słuŜy do 

a)  łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów. 
b)  zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów. 
c)  dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich. 
d)  mierzenia długich przedmiotów. 

 
20.  Do bezpośredniego pomiaru i odtwarzania kątów o róŜnej wartości słuŜą 

a)  kątowniki. 
b)  kątomierze uniwersalne. 
c)  sprawdziany. 
d)  wzorcowe płytki kątowe. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź   

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

 

11 

 

 

12 

 

 

13 

 

 

14 

 

 

15 

 

 

16 

 

 

17 

 

 

18 

 

 

19 

 

 

20 

 

 

Razem:   

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

TEST 2

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  pomiarów 
warsztatowych”

 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadanie 1, 2, 3, 4, 5 ,6, 7, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego, 

− 

zadanie 8, 11, 12, 14, 16, 20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

 

 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne:

 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  5  z  poziomu 
ponadpodstawowego 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. d, 4. d, 5. c, 6. a, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 12. b, 

13. d, 14. b, 15. a, 16. c, 17. d, 18. d, 19. b, 20. c.

 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzalne osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.  RozróŜnić rodzaje wymiarów liniowych 

2.  Określić wymiar tolerowany 

3.  Zinterpretować wyniki pomiarów 

4.  Wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania 

5.  Wyjaśnić pojęcie mierzenia i sprawdzania 

6. 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

7.  Zinterpretować wyniki pomiarów 

8. 

Określić pasowanie na podstawie 
oznaczenia i wartości luzów 

PP 

9.  Określić wymiar tolerowany 

10. 

Zastosować przepisy bhp podczas 
wykonywania pomiarów 

11. 

Określić zastosowanie zamienności 
częściowej 

PP 

12.  RozróŜnić metody pomiarowe 

PP 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

13. 

Dobrać odpowiedni przyrząd do pomiaru 
ś

rednicy 

14. 

Określić właściwości metrologiczne 
przyrządów pomiarowych 

PP 

15.  Dobrać przyrządy do pomiaru kątów 

16. 

Określić, na czym polega zamienność 
technologiczna 

PP 

17.  Określić zastosowanie głębokościomierza 

18. 

Zorganizować stanowisko do pomiarów 
zgodnie z wymaganiami ergonomii 

19. 

Dokonać zamiany tolerowania 
symbolowego na liczbowe 

20. 

Rozpoznać odchyłkę zarysu przekroju 
poprzecznego 

PP 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

Przebieg testowania

 

 
Instrukcja dla nauczyciela

 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom moŜliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty  odpowiedzi,  podaj  czas  przeznaczony 

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj  się  stworzyć  odpowiednią  atmosferę  podczas  przeprowadzania  testu  (rozładuj 

niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich moŜliwości). 

9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

10.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
11.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 
12.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które 

sprawiły uczniom największe trudności. 

13.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
14.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 
Instrukcja dla ucznia

 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania pomiarów warsztatowych. Do kaŜdego 

pytania dołączone są 4 moŜliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj  odpowiedzi  tylko  na  załączonej  karcie  odpowiedzi  wstawiając  w  odpowiedniej 

rubryce  znak  X.  W  przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem, 
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową. 

6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóŜ  jego 

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

8.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

Powodzenia 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Wymiarem pośrednim nazywamy wymiar 

a)  średnicy otworu. 
b)  długości wałka. 
c)  odległości osi symetrii otworów. 
d)  głębokości rowka. 

2.  Wymiar tolerowany określają 

a)  dwa wymiary graniczne. 
b)  jeden wymiar graniczny. 
c)  trzy wymiary graniczne. 
d)  cztery wymiary graniczne. 

3.  Wskazanie mikrometru przedstawionego na rysunku wynosi 

a)  22,00 mm. 
b)  21,55 mm. 
c)  21,75 mm. 
d)  21,64 mm. 

 
4.  Sprawdziany umoŜliwiają 

a)  zwiększenie dokładności pomiaru. 
b)  dokonanie bezbłędne pomiaru. 
c)  określenie rzeczywistego wymiaru. 
d)  skrócenie czasu pomiaru. 

 

5.  Szczelinomierz słuŜy do 

a)  dokonywania pomiarów wymiarów wewnętrznych. 
b)  dokonywania pomiarów wymiarów mieszanych. 
c)  sprawdzania szerokości szczelin i luzów. 
d)  sprawdzania zarysu gwintu. 

 
6.  Za pomocą przyrządów suwmiarkowych moŜna dokonywać pomiarów z dokładnością 

a)  0,1 mm, 0,05 mm, 0,02 mm. 
b)  0,01 mm, 0,03 mm, 0,04 mm. 
c)  1 mm, 0,5 mm, 1,5 mm. 
d)  0,5 mm, 0,001 mm, 0,002 mm. 

 
7.  Wyniki dokonywanych pomiarów są 

a)  zawsze obarczone błędami. 
b)  bezbłędne. 
c)  z błędami dokonywanymi sporadycznie. 
d)  z błędami dokonywanymi bardzo często. 

 
8.  Pasowanie według zasady stałego otworu jest to pasowanie utworzone z 

a)  wałkiem podstawowym. 
b)  wałkiem i otworem podstawowym. 
c)  otworem podstawowym. 
d)  wymiarem nominalnym wałka. 

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

9.  Wymiar tolerowany określają 

a)  dwa wymiary graniczne. 
b)  jeden wymiar graniczny. 
c)  trzy wymiary graniczne. 
d)  cztery wymiary graniczne. 

 

10.  Temperatura w pomieszczeniu, w jakiej powinny odbywać się pomiary wynosi 

a)  +18°C. 
b)  +20°C. 
c)  +22°C. 
d)  +25°C. 

 
11.  Zamienność częściowa w budowie maszyn stosowana jest w produkcji 

a)  jednostkowej. 
b)  seryjnej. 
c)  seryjnej i masowej. 
d)  masowej. 

 
12.  Metoda pomiarowa porównawcza polega na 

a)  bezpośrednim odczytaniu wskazania przyrządu pomiarowego. 
b)  na porównaniu mierzonej wartości ze znaną wartością tej samej wielkości. 
c)  na wykorzystaniu sprawdzianów szczękowych i tłoczkowych. 
d)  na  bezpośrednim  mierzeniu  innych  wielkości  i  wykorzystywaniu  znanej  zaleŜności 

tych wielkości od wielkości, której wartość miała być wyznaczona. 

 
13.  Do pomiaru średnicy otworów większych niŜ 75 mm, z dokładnością do 0,01 mm słuŜy 

a)  głębokościomierz mikrometryczny. 
b)  przymiar kreskowy. 
c)  suwmiarka. 
d)  średnicówka mikrometryczna. 

 

14.  Podziałka noniusza występująca w przyrządach pomiarowych słuŜy do 

a)  łatwiejszego dokonywania pomiarów głębokich otworów. 
b)  zwiększenia dokładności odczytywania pomiarów. 
c)  dokonywania pomiarów wymiarów pośrednich. 
d)  mierzenia długich przedmiotów. 

 

15.  Do bezpośrednich pomiarów kątów o róŜnej wartości słuŜą 

a)  kątomierze uniwersalne. 
b)  kątowniki. 
c)  sprawdziany. 
d)  wzorcowe płytki kątowe. 

 
16.  Zamienność technologiczna części w budowie maszyn polega na 

a)  wymianie części bez dodatkowych operacji. 

 

b)  kojarzeniu elementów z odpowiednich grup selekcyjnych. 

 

c)  wykonaniu  dodatkowej  obróbki  w  celu  usunięcia  niekorzystnego  zbiegu  odchyłek 

wymiarów w danym zespole.   

d)  braku moŜliwości montaŜu pewnej liczby części, gdyŜ ze względów ekonomicznych 

tolerancje ich wykonania zostały powiększone.   

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

17.  Głębokościomierzem mikrometrycznym moŜna mierzyć z dokładnością 

a)  0,1 mm. 
b)  0,05 mm. 
c)  0,02 mm. 
d)  0,01 mm. 

 
18.  Przyrządy pomiarowe na stanowisku roboczym powinny leŜeć na 

a)  przedmiocie obrabianym. 
b)  obrabiarce. 
c)  podręcznej płycie metalowej. 
d)  filcu, flaneli lub desce. 

 

19.  Przy symbolowym zapisie tolerancji wałków i otworów przyjęto stosować 

a)  dla wymiarów wewnętrznych (otworów) małe litery. 
b)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) małe litery. 
c)  wielkość liter (małe/duŜe) nie ma znaczenia. 
d)  dla wymiarów zewnętrznych (wałków) duŜe litery. 

 

20.  Odchyłką zarysu przekroju poprzecznego jest 

a)  siodłowość. 
b)  baryłkowość. 
c)  graniastość. 
d)  wygięcie. 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

 

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko …………………………………………………….. 

 
Wykonywanie pomiarów warsztatowych 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź   

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10   

 

11   

 

12   

 

13   

 

14   

 

15   

 

16   

 

17   

 

18   

 

19   

 

20   

 

Razem:   

 

background image

 

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

7. LITERATURA 

 

1.  Ciekanowski B.: Poradnik ślusarza narzędziowego wzorcarza. WNT, Warszawa 1973 
2.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2000 
3.  Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP S.A. Warszawa 2006 
4.  Jakubiec W., Malinowski J.: Metrologia wielkości geometrycznych. WNT, Warszawa 1993 
5.  Lipski R.: Technologia dla Z.S.M. PWSZ Warszawa 1974 
6.  Malinowski J.: Pasowania i pomiary. WSiP, Warszawa 1993 
7.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta. WNT Warszawa 1974 
8.  Malinowski J.: Pomiary długości i kąta w budowie maszyn. WSiP, Warszawa 1998 
9.  Polskie Normy dotyczące zawodu operator obrabiarek skrawających 
10.  Reymer B. (red.): Mały poradnik mechanika. WNT, Warszawa 1994 
11.  Struzik Cz.: Pracownia techniczna. PWSZ Warszawa, 1973 
12.  Zawora J.: Podstawy technologii maszyn. WSiP Warszawa 2001