background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO  EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

Magdalena Suligowska 

 

 

 

 

Wykonywanie trwałego ondulowania i prostowania włosów 
514[01].Z5.03 

 
 
 
 
 
 
 

Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 

mgr Ewa Kurlej-Bielak 
mgr inż. Marcin Kostrzewa 
 

 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr Małgorzata Sołtysiak 
mgr Marek Rudziński 
 
 
 
 
 
Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  514[01].Z5.03 
„Wykonywanie  trwałego  ondulowania  i  prostowania  włosów”,  zawartego  w  modułowym 
programie nauczania dla zawodu fryzjer. 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 
 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia  

11 

5.1. Przygotowanie stanowiska pracy 

11 

5.1.1. Ćwiczenia 

11 

5.2. Konsultacja z klientem 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 

13 

5.3. Wykonanie zabiegu ondulacji chemicznej 

15 

5.3.1. Ćwiczenia 

15 

5.4. Chemiczne prostowanie włosów 

26 

5.4.1. Ćwiczenia 

26 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia  

29 

7.  Literatura 

39 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1.  WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla  nauczyciela, który  będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer. 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki. 
Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  różnymi  metodami  ze 

szczególnym uwzględnieniem: 

 

pokazu z objaśnieniem, 

 

tekstu przewodniego, 

 

metody projektów, 

 

ćwiczeń praktycznych. 

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej 

pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może 

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego 
rodzaju zadania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostki modułowej 

514[01].Z5.01 

Dobieranie preparatów do trwa

łego 

ondulowania i prostowania  

 w

łosów 

514[01].Z5.02 

Planowanie zabiegów trwa

łego 

ondulowania i prostowania w

łosów 

514[01].Z5.03 

Wykonywanie trwa

łego ondulowania  

i prostowania w

łosów 

 

514[01].Z5 

Chemiczne 

zabiegi fryzjerskie

 

514[01].Z5.07 

Dobieranie preparatów  

do farbowania w

łosów 

514[01].Z5.05 

Planowanie zabiegów rozja

śniania  

i odbarwiania w

łosów 

514[01].Z5.06 

Rozja

śnianie  

i odbarwianie w

łosów 

514[01].Z5.04 

Dobieranie preparatów  

do rozja

śniania i odbarwiania włosów 

514[01].Z5.08 

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów 

 

514[01].Z5.09 

Farbowanie w

łosów 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

 

korzystać z różnych źródeł informacji, 

 

analizować tekst ze zrozumieniem, 

 

stosować zasady higieny i bezpieczeństwa pracy w trakcie świadczenia usług, 

 

charakteryzować budowę włosa, 

 

scharakteryzować jakie są cechy włosów zdrowych, suchych, zniszczonych, 

 

określać czynniki wywołujące uszkodzenia, 

 

dezynfekować narzędzia i przybory, 

 

prawidłowo przygotować stanowisko, 

 

wykonać mycie włosów na mokro, 

 

wykonać strzyżenie, 

 

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów, 

 

rozpoznawać rodzaje włosów i ich właściwości, 

 

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego, 

 

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy, 

 

wykonać modelowanie. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

– 

przygotować  stanowisko  pracy  do  wykonywania  trwałej  ondulacji  włosów  zgodnie 
z wymaganiami ergonomii, 

– 

przygotować  klienta  i  włosy  do  wykonywania  trwałego  ondulowania  i prostowania 
włosów, 

– 

zastosować  przepisy  bezpieczeństwa  i  higieny  pracy,  ochrony  przeciwpożarowej  oraz 
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi, 

– 

ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem  i  analizy wyglądu 
włosów, 

– 

wykonać próbę uczuleniową, 

– 

dobrać  rodzaj  trwałego  ondulowania  i  prostowania  włosów  uwzględniając  życzenia 
klienta, 

– 

dobrać przybory, narzędzia i preparaty do rodzaju usługi,   

– 

nawinąć  włosy  na  wałki  klasycznie  i  cegiełkowo,  stosując  odpowiadającą  rodzajowi 
trwałej ondulacji siłę naprężania pasm, 

– 

wykonać trwałą ondulację na zimno, 

– 

wykonać trwałą ondulację na ciepło, 

– 

wykonać trwałą ondulację kwaśną, 

– 

wykonać chemiczne prostowanie włosów, 

– 

przeprowadzić kontrolę procesu trwałej ondulacji, 

– 

wykonać strzyżenie uzupełniające po trwałej ondulacji, 

– 

oszacować  ilość  preparatów  potrzebnych  do  wykonania  trwałej  ondulacji,  na  podstawie 
długości, grubości, gęstości i struktury włosów. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

 

Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł:  

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania 
i prostowania włosów514[01].Z5.03 

Temat: Nawijanie włosów do trwałej ondulacji technikami: klasyczną i cegiełkową. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności nawijania włosów techniką klasyczną i cegiełkową. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

  przygotować stanowisko pracy, 

  określić sposób nawijania włosów techniką klasyczną i cegiełkową, 

  dobrać średnicę wałków do długości włosów i planowanej siły skrętu włosów, 

  nawijać włosy techniką klasyczną i techniką cegiełkową. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

  indywidualna. 

 
Czas:  180 min. 
 

Środki dydaktyczne: 

  stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

  główki szkoleniowe, 

  zestaw grzebieni, 

  wałki do trwałej ondulacji o różnych średnicach, 

  spryskiwacze. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

  scharakteryzowanie  sposobów  nawijania  włosów  do  trwałej  ondulacji  technikami: 

klasyczna i cegiełkową z uwzględnieniem przygotowania stanowiska pracy, 

  rozdanie uczniom główek szkoleniowych oraz przydzielenie stanowisk pracy, 

  nauczyciel  przeprowadza  instruktaż  nawijania  włosów  technikami:  klasyczną 

i cegiełkową, 

  nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia, 

  nauczyciel przypomina uczniom sposoby nawijania włosów omawianymi technikami, 

  uczniowie wykonują ćwiczenia, 

  nauczyciel  nadzoruje  pracę  uczniów  i  naprowadza  na  wybór  właściwych  rozwiązań, 

w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

  po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj w literaturze informacje na temat etapów wykonywania ondulacji chemicznej.  

 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca    

 

………………………………………………. 

Modułowy program nauczania:  

Fryzjer 514[01] 

Moduł:  

 

 

 

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5 

Jednostka modułowa: 

 Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania 
i prostowania włosów514[01].Z5.03 

Temat: Wykonywanie ondulacji chemicznej na zimno. 

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonania ondulacji chemicznej na zimno. 
 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

określić etapy wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej na zimno, 

 

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu, 

 

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu, 

 

przygotować klienta i włosy do zabiegu, 

 

wykonać zabieg chemicznego ondulowania włosów na zimno, 

 

określić wskazania pielęgnacyjne do domu. 

 
Metody nauczania–uczenia się:  

 

instruktaż, 

 

ćwiczenia praktyczne. 

Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

w 2- osobowych grupach. 

 
Strategia: uczenie się przez doświadczenie 
 
Środki dydaktyczne: 

− 

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5), 

− 

karta diagnozy włosa, 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

− 

zestaw wałków, 

− 

papierki zabezpieczające, 

− 

spryskiwacz, 

− 

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny, 

− 

ręcznik frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe, 

− 

bieliznę ochronną, 

− 

paski zabezpieczające, 

− 

spryskiwacz, 

− 

płyn-utrwalacz neutralizujący, 

− 

klamry, 

− 

grzebień do strzyżenia, 

− 

nożyczki, 

− 

kołnierz do strzyżenia, 

− 

kołnierz rynienka, 

− 

gąbka do nanoszeni płynu, 

− 

miseczka, 

− 

karkówka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10 

Czas:  240 min. 
 
Przebieg zajęć: 

1.  Sprawy organizacyjne. 
2.  Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć. 
3.  Realizacja tematu: 

 

scharakteryzowanie  wykonywania  trwałej  ondulacji  na  zimno  z  uwzględnieniem 
przeciwwskazań  do  wykonania  zabiegu,  przygotowania  stanowiska  pracy  i  klientki 
do zabiegu oraz kolejności wykonywania poszczególnych czynności, 

 

podzielenie  uczniów  na  2-osobowe  grupy,  w  których  będą  realizować  ćwiczenie: 
jeden uczeń w grupie wykonuje trwałą ondulację, drugi jest modelem, 

 

nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego, 

 

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu, 

 

nauczyciel  przypomina  uczniom  kolejność  czynności  przy  wykonywaniu  ondulacji 
chemicznej na zimno, 

 

uczniowie wykonują zabieg, 

 

nauczyciel  nadzoruje pracę uczniów  i  naprowadza na wybór właściwych rozwiązań, 
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia, 

 

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy. 

4.  Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony. 
5.  Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania. 
6.  Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi. 
 
Zakończenie zajęć 
 
Praca domowa 

Odszukaj  w  literaturze,  czasopismach  fachowych  i  informatorach  z  targów  fryzjerskich 

informacje na temat chemicznego prostowania włosów i przynieś je na kolejne zajęcia.  
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach: 

Anonimowe  ankiety  ewaluacyjne  dotyczące  sposobu  prowadzenia  zajęć  i  zdobytych 

umiejętności. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11 

5.  ĆWICZENIA 

 
5.1. Przygotowanie stanowiska pracy 

 
5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zaznacz,  jakie  narzędzia  powinny  znajdować  się  na  stanowisku  pracy  potrzebne  

do wykonania trwałej ondulacji. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 
  

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  wyposażenia  stanowiska  pracy  do  wykonania  zabiegu  trwałej 

ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.1.1),  

2)  wybrać narzędzia niezbędne do wykonania usługi, 
3)  zaznaczyć znakiem X sprzęt potrzebny do wykonania trwałej ondulacji, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanki, 
5)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
6)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  zdjęcia narzędzi, 
–  literatura z rozdziału 7. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12 

Ćwiczenie 2 

Zaplanuj  stanowisko  pracy  do  wykonania  operacji  przygotowawczych  wykonywanych 

przed ondulacją chemiczną. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 
 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  opisem  operacji  przygotowawczych  przed  ondulacją  chemiczną  (materiał 

nauczania 4.1.1), 

2)  ustalić zabiegi przygotowawcze, 
3)  sporządzić wykaz sprzętu potrzebnego do wykonania operacji przygotowawczych, 
4)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

–  ćwiczenia praktyczne. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  arkusz papieru, 
–  literatura z rozdziału 7. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13 

5.2.   Konsultacja z klientem 

 
5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Uzupełnij zdania; 

Przeprowadzając wywiad należy zapytać o: 

  ................................................................................................................................................. 

  ................................................................................................................................................. 

  ................................................................................................................................................. 

  ................................................................................................................................................. 

  ................................................................................................................................................. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem wykonania wywiadu (materiał nauczania 4.2.1), 
2)  wymienić elementy wywiadu i je zamontować, 
3)  skonsultować swoje odpowiedzi z koleżankami. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela. 

 

Ćwiczenie 2 

Przeprowadź diagnozę stanu włosów koleżanki z grupy. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres. 

Następnie  należy  przeprowadzić  instruktaż  przeprowadzania  rozmowy  konsultacyjnej 
z klientem. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje 
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę 
uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia 
nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać  błędy 
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem przeprowadzania stanu włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1), 
2)  zorganizować stanowisko pracy, 
3)  przeprowadzić wywiad z klientem, 
4)  zaprezentować wykonane ćwiczenie, 
5)  dokonać oceny wykonanego ćwiczenia. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru,  

  karta klienta, 

  karta diagnozy, 

  literatura z rozdziału 7. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15 

5.3.   Wykonanie zabiegu ondulacji chemicznej 

 
5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Zidentyfikuj  rodzaje  uszkodzeń  powstające  podczas  nieprawidłowo  wykonanej  trwałej 

ondulacji. 
 

 

 

 

 

…………………………………………. 

 

 

 

 

 

…………………………………………. 

 

 

 

 

 

…………………………………………. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16 

 

 

 

 

…………………………………………. 

 

 

 

 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  najczęściej  spotykanych  uszkodzeń  włosów  (materiał  nauczania  

pkt 4.3.1), 

2)  uzupełnić tabelę, 
3)  porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  arkusz papieru,  

  literatura z rozdziału 7. 

 
Ćwiczenie 2 

Nawiń włosy technikami przedstawionymi na poniższych zdjęciach. 

 

 

 

 

Technika klasyczna 

Technika kreatywna 

Technika cegiełkowa 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  w  zakresie  nawijania  włosów  różnymi  technikami  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  sposobu  wyznaczania  sekcji  i  separacji  oraz  sposobu 
nawijania pasma  na wałek. Ćwiczenie  należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden 
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na główkach szkoleniowych. 
Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc  w  wykonaniu  zadania.  Po 
zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, 
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się z opisem sposobów nawijania włosów, 
2)  umyć włosy, 
3)  przygotować stanowisko pracy, 
4)  wykonać nawijanie włosów, 
5)  wykonać odciąganie gumki od wałka, 
6)  uporządkować  stanowisko pracy, 
7)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

instruktaż,  

− 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

główka ćwiczeniowa, 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

− 

zestaw wałków, 

− 

papierki zabezpieczające, 

− 

spryskiwacz, 

− 

środki fryzjerskie; szampon, 

− 

ręcznik frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe, 

− 

peleryna jednorazowa, 

− 

paski zabezpieczające. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18 

Ćwiczenie 3 

Wybierz  technikę  trwałej  ondulacji  umożliwiającą  uzyskanie  fryzury  przedstawionej  na 

poniższym zdjęciu i przygotuj plan obejmujący wykonanie zabiegu. 
 

 

 
Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykonać diagnozę włosów, 
4)  umyć włosy, 
5)  zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,  
6)  wykonać nawijanie włosów, 
7)  wykonać odciąganie gumki od wałka, 
8)  zabezpieczyć klienta, 
9)  wykonać aplikowanie płynu, 
10)  określić czas działania płynu, 
11)  wykonać kontrolę skrętu, 
12)  wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci, 
13)  przeprowadzić zabieg pośredni, 
14)  przeprowadzić neutralizację, 
15)  wykonać spłukanie, 
16)  przeprowadzić zabieg końcowy, 
17)  wykonać strzyżenie, 
18)  wykonać stylizację,  
19)  uporządkować  stanowisko pracy, 
20)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  trwałej  ondulacji  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  techniki  nawijania  włosów  oraz  określenia  wskazań 
pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy realizować  w 2  –  osobowych  zespołach (jeden 
uczeń wykonuje  zadanie,  drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu.  Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  technik  wykonania  trwałej  ondulacji  (materiały  nauczania 

pkt 4.3.1) i instrukcja wykonania ćwiczenia, 

2)  wybrać  technikę  wykonania  trwałej  ondulacji,  która  umożliwi  uzyskanie  fryzury 

przedstawionej na zdjęciu, 

3)  przygotować  plan  pracy  obejmujący  przygotowanie,  wykonanie  trwałej  ondulacji 

wykonaną techniką, 

4)  porównać swój plan pracy z planami opracowanymi przez grupę.  
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta diagnozy włosa, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

  zestaw wałków, 

  papierki zabezpieczające, 

  spryskiwacz, 

 

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny,  

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe, 

  bieliznę ochronną, 

  paski zabezpieczające, 

  spryskiwacz, 

  płyn-utrwalacz neutralizujący, 

  klamry, 

  grzebień do strzyżenia, 

  nożyczki, 

  kołnierz do strzyżenia, 

  kołnierz  rynienka, 

  gąbka do nanoszeni płynu, 

  miseczka,  

  karkówka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20 

Ćwiczenie 4 

Wykonaj  trwałą  ondulację  techniką  umożliwiającą  uzyskanie  efektu  przedstawionego  na 

poniższym zdjęciu. 

 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykonać diagnozę  włosów, 
4)  umyć włosy, 
5)  zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,  
6)  wykonać nawijanie włosów, 
7)  wykonać odciąganie gumki od wałka, 
8)  zabezpieczyć klienta, 
9)  wykonać aplikowanie płynu, 
10)  określić czas działania płynu, 
11)  wykonać kontrolę skrętu, 
12)  wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci, 
13)  przeprowadzić zabieg pośredni, 
14)  przeprowadzić neutralizację, 
15)  wykonać spłukanie, 
16)  przeprowadzić zabieg końcowy, 
17)  wykonać strzyżenie, 
18)  wykonać stylizację, 
19)  uporządkować  stanowisko pracy, 
20)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  trwałej  ondulacji  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  techniki  nawijania  włosów  oraz  określenia  wskazań 
pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy realizować  w 2  –  osobowych  zespołach (jeden 
uczeń wykonuje  zadanie, drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie, 
4)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
5)  wykonać  operacje  przygotowawcze  (mycie,  stosownie  do  potrzeb  strzyżenie, 

zabezpieczenie włosów), 

6)  nawinąć włosy na wałki, 
7)  wykonać zabieg trwałego ondulowania, 
8)  wykonać operacje końcowe, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta diagnozy włosa, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

  zestaw wałków, 

  papierki zabezpieczające, 

  spryskiwacz, 

 

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe, 

  bieliznę ochronną, 

  paski zabezpieczające, 

  spryskiwacz, 

  płyn , utrwalacz neutralizujący, 

  klamry, 

  grzebień do strzyżenia, 

  nożyczki, 

  kołnierz do strzyżenia, 

  kołnierz  rynienka, 

  gąbka do nanoszenia płynu, 

  miseczka, 

  karkówka. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22 

Ćwiczenie 5 

Wykonaj  trwałą  ondulację  techniką  umożliwiającą  uzyskanie  efektu  przedstawionego  na 

poniższym zdjęciu. 

 

 

 
Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykonać diagnozę włosów, 
4)  umyć włosy, 
5)  zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,  
6)  wykonać nawijanie włosów, 
7)  wykonać odciąganie gumki od wałka, 
8)  zabezpieczyć klienta, 
9)  wykonać aplikowanie płynu, 
10)  określić czas działania płynu, 
11)  wykonać kontroę skrętu, 
12)  wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci, 
13)  przeprowadzić zabieg pośredni, 
14)  przeprowadzić neutralizację, 
15)  wykonać spłukanie, 
16)  przeprowadzić zabieg końcowy, 
17)  wykonać strzyżenie, 
18)  wykonać stylizację,  
19)  uporządkować stanowisko pracy, 
20)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  trwałej  ondulacji  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  techniki  nawijania  włosów  oraz  określenia  wskazań 
pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden 
uczeń wykonuje  zadanie, drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie, 
4)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
5)  wykonać  operacje  przygotowawcze  (mycie,  stosownie  do  potrzeb  strzyżenie, 

zabezpieczenie włosów), 

6)  nawinąć włosy na wałki, 
7)  wykonać zabieg trwałego ondulowania 
8)  wykonać operacje końcowe, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

− 

instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

− 

karta diagnozy włosa, 

− 

grzebień do rozczesywania włosów, 

− 

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

− 

zestaw wałków, 

− 

papierki zabezpieczające, 

− 

spryskiwacz, 

− 

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek ochronny, płyn, utrwalacz, neutralizator, 

− 

ręcznik frotte, 

− 

ręczniki papierowe, 

− 

rękawiczki lateksowe, 

− 

bieliznę ochronną, 

− 

paski zabezpieczające, 

− 

klamry, 

− 

grzebień do strzyżenia, 

− 

nożyczki, 

− 

kołnierz do strzyżenia, 

− 

kołnierz – rynienka, 

− 

gąbka do nanoszenia płynu, 

− 

miseczka, 

− 

karkówka. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24 

Ćwiczenie 6 

Wykonaj  trwałą  ondulację  techniką  umożliwiającą  uzyskanie  efektu  przedstawionego  

na poniższym zdjęciu. 

 

 

Instrukcja wykonania ćwiczenia 
1)  przygotować stanowisko pracy, 
2)  przeprowadzić konsultacje z klientem, 
3)  wykonać diagnozę  włosów, 
4)  umyć włosy, 
5)  zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,  
6)  wykonać nawijanie włosów, 
7)  wykonać odciąganie gumki od wałka, 
8)  zabezpieczyć klienta, 
9)  wykonać aplikowanie płynu, 
10)  określić czas działania płynu, 
11)  wykonać kontrolę skrętu, 
12)  wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci, 
13)  przeprowadzić zabieg pośredni, 
14)  przeprowadzić neutralizację, 
15)  wykonać spłukanie, 
16)  przeprowadzić zabieg końcowy, 
17)  wykonać strzyżenie,  
18)  wykonać stylizację, 
19)  uporządkować  stanowisko pracy, 
20)  zaprezentować efekt swojej pracy. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  trwałej  ondulacji  z  uwzględnieniem 
przygotowania  klientki  do  zabiegu,  techniki  nawijania  włosów  oraz  określenia  wskazań 
pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden 
uczeń wykonuje  zadanie, drugi  jest  modelem)  lub  indywidualnie  na  żywym  modelu. Należy 
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu 
ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami  szczegóły  realizacji  zadania,  wskazać 
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1), 
2)  zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia, 
3)  przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie, 
4)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
5)  wykonać  operacje  przygotowawcze  (mycie,  stosownie  do  potrzeb  strzyżenie, 

zabezpieczenie włosów), 

6)  nawinąć włosy na wałki, 
7)  wykonać zabieg trwałego ondulowania, 
8)  wykonać operacje końcowe, 
9)  zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy. 
 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż, ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  karta diagnozy włosa, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  grzebień szpikulec (ułatwiający separacje), 

  zestaw wałków, 

  papierki zabezpieczające, 

  spryskiwacz, 

 

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny, płyn, utrwalacz, neutralizator, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki papierowe, 

  rękawiczki lateksowe, 

  bieliznę ochronną, 

  paski zabezpieczające, 

  klamry, 

  grzebień do strzyżenia, 

  nożyczki, 

  kołnierz do strzyżenia, 

  kołnierz – rynienka, 

  gąbka do nanoszeni płynu, 

  miseczka, 

  karkówka. 

 

 

 

 

 

 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26 

5.4.   Chemiczne prostowanie włosów 

 
5.4.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

Określ  czynności  obejmujące  następujące  etapy  wykonania  chemicznego  prostowania 

włosów. 
 
PRZYGOTOWANIE WSTĘPNE 
1. ................................................................................................................................................... 
2. ................................................................................................................................................... 
3. ................................................................................................................................................... 
4. ................................................................................................................................................... 
 
NAKŁADANIE KREMU PROSTUJĄCEGO 
1. ................................................................................................................................................... 
2. ................................................................................................................................................... 
 
KONTROLA CZASU 
1. ................................................................................................................................................... 
2. ................................................................................................................................................... 
3. ................................................................................................................................................... 
4. ................................................................................................................................................... 
5. ................................................................................................................................................... 
 
NEUTRALIZACJA 
1. ................................................................................................................................................... 
2. ................................................................................................................................................... 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres  

i sposób wykonania. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  ze  sposobem  wykonywania  prostowania  chemicznego  (materiał  nauczania 

pkt.4.4.1), 

2)  zapoznać się etapami wyszczególnionymi w ćwiczeniu, 
3)  wpisać czynności obejmując poszczególne etapy pracy, 
4)  porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów. 
 

Środki dydaktyczne: 

  karta ćwiczenia, 

  literatura z rozdziału 7. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27 

Ćwiczenie 2 

Wykonaj zabieg chemicznego prostowania włosów. 

 
Instrukcja wykonania ćwiczenia  
1)  przygotuj stanowisko pracy,  
2)  wykonaj diagnozę stanu włosów i skóry głowy, 
3)  ustal preparat do chemicznego prostowania włosów, 
4)  wykonaj próbę  prostowania, 
5)  wykonaj przygotowania wstępne, 
6)  nałóż  krem prostujący, 
7)  ustal czas, 
8)  kontrola czasu, 
9)  wykonaj neutralizację, 
10) wykonaj zabieg końcowy, 
11) wykonaj stylizację, 
12) uporządkuj stanowisko pracy, 
13) zaprezentuj swoją pracę. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres 

oraz  zapoznać  uczniów  z  zasadami  bezpiecznej  pracy.  Następnie  należy  przeprowadzić 
instruktaż  obejmujący  etapy  wykonania  zabiegu  chemicznego  prostowania  włosów 
z uwzględnieniem  przygotowania  klientki  do  zabiegu,  techniki  wygładzania  włosów  oraz 
określenia  wskazań  pielęgnacyjnych  do  domu.  Ćwiczenie  należy  realizować  w  2  – 
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie 
na  żywym  modelu.  Należy  nadzorować  pracę  uczniów  i  w  razie  potrzeby  pomóc 
w wykonaniu  zadania.  Po  zakończeniu  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  z  uczniami 
szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.  
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zapoznać  się  z  opisem  wykonywania  chemicznego  prostowania  włosów  (materiał 

nauczania pkt.4.4.1), 

2)  zapoznać się z instrukcja wykonania ćwiczenia, 
3)  przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu, 
4)  wykonać mycie, 
5)  wykonać zabieg chemicznego prostowania włosów, 
6)  zaprezentować efekt końcowy zabiegu,  
7)  dokonać oceny wykonanej usługi.

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się:  

  instruktaż,  

 

ćwiczenia praktyczne. 

 

Środki dydaktyczne: 

  zestaw preparatów do chemicznego prostowania włosów, 

  szampon i odżywka, 

  grzebień do rozczesywania włosów, 

  klamry, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28 

  szpikulec, 

  peleryna foliowa, 

  rękawiczki lateksowe, 

  nożyczki, 

  kołnierz do strzyżenia, 

  pędzelek, 

  folia, 

  ręcznik frotte, 

  ręczniki jednorazowego użytku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29 

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „Wykonywanie  trwałego 
ondulowania i prostowania włosów” 

Test składa się z 20 zadań, z których: 

  zadania 1–15 są z poziomu podstawowego, 

  zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt 

 

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 
 

Proponuje  się  następujące  normy  wymagań  –  uczeń  otrzyma  następujące 
oceny szkolne: 

-

  dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,  

-

  dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego, 

-

  dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

-

  bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  3  z  poziomu 

ponadpodstawowego, 

 

Klucz  odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a, 
12. 
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. a. 

 
 

Plan testu 
 

Nr 
zad. 

Cel operacyjny 
(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Wyliczyć grupy sprzętu fryzjerskiego potrzebne 
do wykonania trwałej ondulacji 

Rozróżnić bieliznę zabiegową 

Rozróżnić preparaty do trwałej ondulacji 

Określić czynności obejmujące etap 
przygotowawczy przed trwałą ondulacją 

Scharakteryzować mycie włosów przed ondulacją 
chemiczną 

Przewidzieć skutki niewłaściwego oczyszczania 
włosów i skóry głowy 

Określić wskazania do zastosowania 
zabezpieczacza 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30 

8.  Rozróżnić sposoby aplikacji płynu 

Określić sposób odciągania gumek mocujących 
wałki od włosów 

10  Określić, do czego służy wałek próbny 

11 

Oszacować przedłużenie czasu działania płynu na 
włosy przy niewystarczającej sile skrętu 

12 

Wskazać uszkodzenia włosów spowodowane 
zbyt długim działaniem płynu na włosy 

13 

Podać sposób osuszania włosów po wykonaniu 
kompresu 

14  Określić czas działania utrwalacza na włosy 

15  Wskazać cel stosowania neutralizacji 

16 

Określić kolejność aplikacji kremu trwale 
prostującego włosy 

PP 

17 

Rozróżnić błędy przy wykonywaniu trwałej 
ondulacji 

PP 

18 

Oszacować czas działania kremu trwale 
prostującego na włosy farbowane 

PP 

19 

Określić wskazania pielęgnacyjne po 
chemicznym prostowaniu włosów 

PP 

20  Scharakteryzować trwałą kolorową 

PP 

 

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym 

wyprzedzeniem. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przeprowadź  z  uczniami  próbę  udzielania  odpowiedzi  na  takie  typy  zadań  testowych, 

jakie będą w teście. 

5.  Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi). 
6.  Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy. 
7.  Rozdaj  uczniom  zestawy  zadań  testowych  i  karty odpowiedzi,  podaj czas  przeznaczony  

na udzielanie odpowiedzi. 

8.  Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru  
9.  dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości). 
10.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  sprawdzianu  przypomnij  uczniom  o  zbliżającym  się 

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi. 

11.  Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych. 
12.  Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31 

13.  Przeprowadź  analizę  uzyskanych  wyników  sprawdzianu  i  wybierz  te  zadania,  które  

sprawiły uczniom największe trudności. 

14.  Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności. 
15.  Opracuj  wnioski  do  dalszego  postępowania,  mającego  na  celu  uniknięcie  niepowodzeń 

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu. 

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań  dotyczących  wykonywania  trwałego  ondulowania  i  prostowania 

włosów. To zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. 
6.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
7.  Kiedy  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  wtedy  odłóż  jego 

rozwiązanie  na  później.  Wróć  do  niego,  gdy  rozwiążesz  pozostałe  zadania.  Na 
rozwiązanie testu masz 40 minut. 

 
 

Materiały dla ucznia:

 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do wykonania trwałej ondulacji potrzebny jest zestaw 

a)  narzędzi, przyborów i bielizny. 
b)  narzędzi i bielizny. 
c)  przyborów i bielizny. 
d)  narzędzi, przyborów i odzieży ochronnej. 

 
2.  Bielizną zabiegową nie są 

a)  rękawiczki lateksowe. 
b)  ręcznik frotte. 
c)  peleryny do strzyżenia. 
d)  peleryny do zabiegów chemicznych. 

 
3.  Do zabiegu trwałej ondulacji stosuje się 

a)  oksydant o stężeniu 6 %. 
b)  szampon oleisty. 
c)  ampułki z hydrolizatami protein. 
d)  neutralizator. 

 
4.  Jedną z czynności etapu przygotowawczego przy trwałej ondulacji jest 

a)  kontrola skrętu. 
b)  zdjęcie wałków. 
c)  zabezpieczenie miejsc wrażliwych. 
d)  przywrócenie naturalnego odczynu włosom. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32 

5.  Podczas mycia włosów przed trwałą ondulacją nie należy 

a)  spłukiwać odżywki. 
b)  masować skóry głowy. 
c)  spłukiwać szamponu. 
d)  stosować szamponu detergentowego. 

 
6.  Intensywne  oczyszczanie  skóry  głowy  przed  zabiegiem  trwałej  ondulacji  może 

spowodować przedostanie się płynu do mieszków włosowych na skutek 
a)  zbyt mocnego naciągnięcia pasm włosów na wałkach. 
b)  natłuszczenia włosów. 
c)  odtłuszczenia włosów. 
d)  zastosowania zabezpieczacza. 

 
7.  Aplikację zabezpieczacza stosuje się, gdy włosy są: 

a)  zdrowe. 
b)  szkliste. 
c)  porowate. 
d)  naturalne. 

 
8.  Aplikowanie płynu trwale ondulującego metodą ciągłą wykonuje się stosując 

a)  aplikatur. 
b)  gąbkę. 
c)  rynienkę. 
d)  zakraplacz. 

 
9.  Poniższe zdjęcie przedstawia 

 

a)  odciąganie gumek mocujących wałki od włosów. 
b)  nawijanie pasma. 
c)  zabezpieczenie końcówek włosów. 
d)  umocowanie wałków. 

 
10. Wałek próbny służy do 

a)  określenia stopnia zniszczenia włosów. 
b)  określenia stopnia przekształcenia struktury włosów. 
c)  określenia stopnia skręcenia końcówek. 
d)  sprawdzenia siły naprężenia pasma na wałku. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33 

11. Jeżeli  siła  skrętu  włosów  jest  niewystarczająca,  a  struktura  włosów  na  to  pozwala, 

wydłuża się czas działania płynu o 
a)  2–5 minut. 
b)  1 minutę. 
c)  10 minut. 
d)  5–7 minut. 

 
12. Które  zdjęcie  przedstawia  uszkodzenie  spowodowane  za  długim  czasem  działania  płynu 

na włosy 

 

 

 

 

 

 

a)  zdjęcie B. 
b)  zdjęcie C. 
c)  zdjęcie A. 
d)  zdjęcie D. 

 
13. Osuszanie włosów po przerwaniu działania płynu na włosy wykonuje się 

a)  suszarką ręczna. 
b)  promiennikiem podczerwieni. 
c)  suszarką hełmową. 
d)  ręcznikami papierowymi. 

 
14. Całkowite utrwalenie skrętu trwa 

a)  15 minut. 
b)  10 minut. 
c)  5 minut. 
d)  3 minuty. 

 
15. Zabieg końcowy polega na obniżeniu odczynu włosów do poziomu 

a)  lekko zasadowego. 
b)  kwaśnego. 
c)  obojętnego. 
d)  lekko kwaśnego. 

 
16. Chemiczne prostowanie włosów rozpoczyna się od nałożenia kremu na pasma 

a)  nad czołem. 
b)  na szczycie głowy. 
c)  po bokach. 
d)  nad karkiem. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34 

17. Poniższe zdjęcie przedstawia 

a)  podrażnienie skóry głowy. 
b)  załamanie włosów przy nasadzie. 
c)  odgniecenie przedziałków. 
d)  złamanie włosa. 

 
 
18. Czas działania kremu trwale prostującego na włosach farbowanych wynosi 

a)  5–10 minut. 
b)  10–20 minut. 
c)  30–40 minut. 
d)  20–30 minut. 

 
19. Po wykonaniu chemicznego prostowania włosów koloryzację można wykonać po upływie 

a)  48 godzin. 
b)  24 godzin. 
c)  15 dni. 
d)  4 tygodni. 

 
20. Trwała kolorowa polega na 

a)  równoczesnym utrwaleniu skrętu i koloryzacji włosów. 
b)  uzyskaniu skrętu a następnie koloryzacji włosów. 
c)  koloryzacji a następnie uzyskaniu skrętu włosów. 
d)  równoczesnym przekształceniu struktury włosów i koloryzacji. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35 

KARTA ODPOWIEDZI

 

 

Imię i nazwisko…………………………………………………………………………………. 
 

Wykonywanie trwałego ondulowania i prostowania włosów 

 
 
Zakreśl prawidłową odpowiedź. 
 
 

Nr  

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36 

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY” 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

 

W  badaniu  osiągnięć  ucznia  w  jednostce  modułowej  „Wykonywanie  trwałego 

ondulowania i prostowania włosów” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, 
gdyż  pozwoli  ono  określić  poziom  ukształtowanych  przez  ucznia  umiejętności  w  tej 
jednostce.  Zadanie  zostało  tak  skonstruowane,  aby  można  było  zbadać  wyszczególniony 
poniżej  układ  umiejętności.  Zadaniem  nauczyciela  jest  stworzenie  warunków  dla  ucznia, 
umożliwiających  w  określonym  czasie  wykonanie  zadania.  Uczeń  powinien  mieć 
udostępnione  stanowisko  pracy  z  niezbędnym  wyposażeniem  umożliwiającym  wykonanie 
ondulacji  chemicznej.  Należy  również  przygotować  stanowisko  ogólne,  na  którym  będą 
zgromadzone  narzędzia,  przybory,  preparaty  fryzjerskie  oraz  bielizna  zabiegowa,  spośród 
których  uczeń  wybierze  właściwe  do  wykonania  swojego  zadania.  Czas  przewidziany  na 
wykonanie zadania wynosi 240 minut. 

 

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności: 

1)  sporządzić plan pracy, 
2)  przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu, 
3)  nawinąć włosy na wałki wybraną techniką, 
4)  wykonać zabieg chemicznego ondulowania włosów, 
5)  ostrzyc włosy, 
6)  uczesać włosy. 

 

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego. 
1.  Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy. 

Opis pracy: 

2.  Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.  

 

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy: 

 

sprzętu  fryzjerskiego:  grzebienia  do  rozczesywania  włosów,  szpikulca, 
grzebienia  do  strzyżenia,  nożyczek  fryzjerskich,  zestawu  wałków,  papierków 
zabezpieczających,  spryskiwacza,  pasków  odciągających  gumki,  papierków  do 
zabezpieczania końcówek, klamry, miseczki, gąbka, kołnierz, rynienki, 

 

preparatów  fryzjerskich:  szamponu,  odżywki,  środka  ochronnego,  płynu, 
utrwalacza,  neutralizatora,  bielizny  zabiegowej:  ręcznika  frotte,  ręczników 
papierowych, rękawiczki lateksowe, kołnierza do strzyżenia, 

 

przygotowanie  klienta  do  zabiegu  –  wykluczenie  przeciwwskazań  do  wykonania 
zabiegu,  umycie  włosów  (raz,  bez  masowania  skóry  głowy),  rozczesanie  włosów, 
aplikacja preparatu zabezpieczającego i wyrównującego strukturę włosów. 

3.  Nawiniecie włosów na wałki – ustalenie właściwej średnicy wałków i określenie techniki 

nawijania włosów. 

4.  Przygotowanie płynu trwale ondulującego do aplikacji – dokładne wymieszanie preparatu 

przelanie do miseczki i spienienie za pomocą gąbki. 

5.  Aplikacja  płynu  na  włosy  –  preparat  rozprowadza  się  równomiernie  na  pasmach 

rozpoczynając  od  włosów  na  szczycie  głowy  następnie  nad  karkiem,  z  przodu  
i po bokach.  

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37 

6.  Ustalenie czasu działania płynu, kontrola skrętu – ustalenie czasu działania preparatu: od 

5  do  15  minut.  Po  5  minutach  sprawdzić  skręt na  wałkach próbnych  usytuowanych  nad 
karkiem, na szczycie głowy i po bokach. 

7.  Wykonanie  kompresu  –  płukanie  włosów  przez  5–8  min.,  dokładne  osuszenie  włosów 

ręcznikami papierowymi. 

8.  Przygotowanie  utrwalacza  -  wymieszanie  preparatu  przelanie  do  miseczki  i  spienienie  

za pomocą gąbki. 

9.  Aplikacja utrwalacza – preparat nanieść na włosy analogicznie do aplikacji płynu trwale 

ondulującego. 

10.  Określenie  czasu  działania  utrwalacza  –  utrwalanie  skrętu  prowadzi  jednoetapowo 

(5minut) przy włosach krótkich, dwuetapowy przy włosach długich i półdługich ( 5 minut 
na wałkach, 3 minuty po zdjęciu wałków). 

11.  Spłukanie utrwalacza przez ok. 5 minut, osuszenie włosów ręcznikiem. 
12.  Przywrócenie naturalnego odczynu włosom. 
13.  Strzyżenie nadający ostateczny kształt fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] 

Z4.02. 

 
Treść zadania 
 

Wykonaj  ondulację  chemiczną  na  zimno  zgodnie  z  życzeniem  klientki  wykorzystując 

dostępne preparaty  fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie 
planu  pracy,  przygotowanie  stanowiska  pracy  i  klientki  do  zabiegu,  wykonanie  ondulacji 
chemicznej,  strzyżenie  nadające  ostateczny  kształt  fryzurze.  Na  stanowisku  pracy 
przygotowano  wyposażenie  umożliwiające  wykonanie  zadania.  We  wskazanym  przez 
nauczyciela  miejscu  umieszczono  narzędzia,  przybory,  preparaty  fryzjerskie  oraz  bieliznę 
zabiegową,  spośród,  których  wybierzesz  środki  potrzebne  Ci  do  wykonania  zadania. 
Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 180 minut. 
 
Umiejętności podlegające ocenie 
 

Lp. 

Czynność wykonana przez ucznia 

Punkty 

Waga* 

Wynik 

1. 

Sporządzanie planu pracy 

 

0,6 

 

2. 

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do 
zabiegu 

 

0,6 

 

3. 

Nawiniecie włosów na wałki 
 

 

0,8 

 

4. 

Przygotowanie płynu trwale ondulującego do 
aplikacji 

 

0,7 

 

5.  

Aplikacja płynu na włosy 

 

0,5 

 

6. 

Ustalenie czasu działania płynu, kontrola skrętu 

 

0,7 

 

7. 

Wykonanie kompresu 

 

0,5 

 

8. 

Utrwalenie skrętu 

 

0,7 

 

9. 

Neutralizacja odczynu włosów 

 

0,5 

 

 
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności. 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38 

Klucz oceniania 
 

− 

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów. 

− 

18  pkt.  –  czynność  wykonana  bezbłędnie,  drobne  nieprawidłowości  w  umotywowaniu 
dokonywanych działań. 

− 

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy. 

− 

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej 
korekty naprawiono. 

− 

7  pkt.  –  najważniejsze  elementy  danej  czynności  zostały  wykonane,  wykonanie  jednak 
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek. 

− 

0 pkt. czynność wykonana błędnie. 

 

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne: 

 

 

Ocena 

Minimalna liczba 

uzyskanych punktów 

dopuszczający 

75 

dostateczny 

90 

dobry 

140 

bardzo dobry 

160 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39 

7. LITERATURA 

 

1.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006 
2.  Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002 
3.  Pr.  Zbiorowa  pod  kierunkiem  Z.  Sumirskiej  Nowoczesne  fryzjerstwo,  wyd.  P.P.H.U. 

SUZI, Warszawa 2005 

4.  Optymalna trwała ondulacja, wskazówki i zastosowanie, GOLDWELL